Bruce Springsteen's doopceel gelicht Restauranthouders schrijven over wijnen en vegetarische lekkernijen Het wordt steeds warmer in de broeikas die aarde heet Webwetensvv@@rdigheden Lekker, lekker... Puzzelland Het boek Muziek en meer In de sterren... Woensdag 26 november 2003 de FAAM pagina 26 Giethoorn Op handen Hoogtepunt .waar 'ik ouererr We zullen allemaal een bijdrage moeten leveren om de effecten van klimaatverandering zo gering mo gelijk te laten zijn. Anders gaat de aarde naar de filistijnen. De geleerden zijn het erover eens dat de mens een grote in vloed heeft op het klimaat. En dus moeten we voorzichtig zijn met wat we doen, willen we geen onleefbaar klimaat veroor zaken. De zon verwarmt de aarde. De zonnestraling wordt deels terug gekaatst en deels omgezet in warmte. In de dampkring rond de aarde zitten broeikasgassen. Die leggen een warme deken om de aarde. Ze zorgen ervoor dat Cecile Thijssen doet met 'Fees telijke etentjes thuis' een hand reiking naar de gastvrouw of - heer die graag kokkerelt, maar het jammer vindt dat hij of zij een groot deel van de tijd in de keuken doorbrengt, terwijl het in de kamer zo gezellig is. Thijssen stelde dertig viergan- gen-feestmenu's samen die recht doen aan alle feesten van het jaar en zodanig dat de kok zich vlak voor of tijdens het eten niet langer dan tien minuten behoeft te verontschuldigen. Gebonden. 208 pag. Prijs: 12.50 euro. Culi naire Boekerij. Dostojewski bewijst met 'De Idi oot' dat een mooi geschreven verhaal eeuwigheidswaarde heeft. Honderdtwintig jaar na zijn dood bezorgt hij de jongste generaties rode oortjes met wat je een negentiende eeuwse 'lite raire soap' zou kunnen noemen. Uitgeverij Maarten Muntinga maakt Dostojewski's briljante boeken als Rainbow Pockets voor een breed publiek toegan kelijk door de klantvriendelijke p.rijs van 8 euro. Dick van der Veen De Amerikaanse volksrocker Bruce Springsteen zocht zelf de songs bij elkaar voor zijn verza- mel-cd 'The Essential'. De keuze uit dertig jaar carrière staat op twee schijfjes; het derde plaatje is gevuld met rariteiten. Voor wie er niet genoeg van kan krij gen, verschijnt eerdaags ook nog eens een dvd met een in Barce lona opgenomen concert. Uitgangspunt bij de samenstel ling was om elk Springsteen-al bum representatief aanwezig te laten zijn. Van 'Greetings from Ashbury Park' (1973) tot en met 'The Rising' (2002). Pas in 1981 had The Boss van The E Street Band zijn eerste hit in Nederland (met 'The River' van het gelijk namig album). In Amerika kon Springsteen toen al bogen op successen als 'Born to run' en 'Thunder road' èn een live-repu tatie van jewelste. Springsteen staat te boek als de stem van Amerikaanse midden klasse. Hij kreeg een Oscar voor de titelsong van de aids-film 'Philadelphia'; vulde een folkal- bum met liedjes geinspireerd op John Steinbeck's 'Grapes of wrath', waarin de armoede ten tijde van de crisisjaren wordt be schreven. Na de aanslag op de Twin Towers stak Springsteen met 'The rising' zijn medebur gers een hart onder de riem. In '41 shots' (live en niet eerder verschenen) haalt hij het ge- welddadig optreden van de poli tie boven water, waarbij een al lochtone New Yorker doorzeefd werd omdat die een handbewe ging naar zijn binnenzak maak te. Om zijn paspoort te pakken... The Boss licht zelf de songs op het schijfje met rariteiten toe. Daarbij zijn twee covers, van El- vis Presley ('Viva Las Vegas') en Jimmy Cliff ('Trapped'). 'Dead man walking' schreef Springs teen naar aanleiding van de ge lijknamige film. 'Missing' was eerder te horen in dc soundtrack van 'The crossing guard'. een deel van de warmtestraling van de grond wordt vastgehou den. De opwarmende werking van deze deken noemen we het broeikaseffect. Een deel van de broeikasgassen in de atmosfeer zit daar van nature. Maar wat wij nu doen, leidt tot te veel broei kasgassen in de atmosfeer. Er zijn een paar belangrijke ge volgen te noemen van het toene mende broeikaseffect: zeespie gelstijging, ecosystemen die worden bedreigd, dieren en planten zien geen kans zich aan te passen aan de klimaatveran dering, zodat ze zullen uitster ven. Voedsel- en watertekort zullen hun tol eisen cn op plaat sen waar het warmer en vochti ger wordt, kunnen ziektes zich over meer en grotere gebieden verspreiden. Wc zullen allemaal een bijdrage moeten leveren om de effecten van klimaatverandering zo ge ring mogelijk te laten zijn. Van de huishoudens wordt vooral verwacht dat ze zuiniger om gaan met elektriciteit en gas. Ook kunnen we ons huis isole ren, een zuinige auto kopen en wat vaker de fiets nemen. Van de sector verkeer en vervoer worden maatregelen verwacht voor een efficiënter brandstof verbruik, schonere uitlaatgassen en op termijn klimaatneutrale brandstoffen. En met de indus trie en energiesector is afgespro ken dat ze maatregelen nemen om de uitstoot van allerlei stof fen te verminderen. Op die ma nier kan iedereen bijdragen aan het voorkomen van al te grote klimaatveranderingen. Alle beetjes helpen. Jonnie, Therèse en de kleine Jimmy Boer voor de entree van het Zwolse Sterrenrestaurant De Librije, (foto: Eva Posthuma) Het gaat ze voor de wind. Top kok Jonnie Boer van het Zwolse Sterrenrestaurant De Librije en echtgenote Therèse genieten met volle teugen van het succes. Het restaurant is steevast maanden te voren volgeboekt en onlangs verschenen er twee schitterende nieuwe boeken. Reden voor een feestje in de Zwolse Broeren- kerk. Wij waren er bij. „We bestaan tien jaar", lacht Jonnie Boer. „Jaren waarin heel wat gebeurd is. Ik herinner me de hectiek toen we voor het eerst in het blad 'Lekker' werden op genomen. We werden compleet afgebrand. De redactie had geen goed woord voor ons over. Drie maanden later kregen we de eer ste Michelin ster. Inmiddels hebben we er twee." Het kan raar lopen. Jonnie en Therèse komen beiden uit Giet hoorn en realiseerden samen hun droom. „Therèse is vinologe, wijnkenner dus. Zij weet iedere keer weer een ultieme combina tie van wijnen en gerechten te creëren. Bij de gerechten uit on ze keuken heeft zij een uitgele zen wijn. Een wijn met een ver haal. De ingrediënten komen overwegend uit de omgeving. Het vlees is van Overijsselse boeren, het wild uit Overijsselse bossen en de vis uit de Beulaker- wiede en dc Vecht. Ik wil alleen het beste van het beste." Het restaurant is gevestigd in een voormalig klooster. Het oude pand aan het Broerenkerkplein is een markant monument. Een in het oog springend gebouw. Eten kan er op de eerste verdie ping, op de begane grond of. wanneer er sprake is van een klein exclusief gezelschap, in de keuken. Die is gesitueerd in een prachtige gewelvcnkeldcr. Mensen dragen Jonnie en Therè se op handen. Uit het hele land zijn de liefhebbers afgereisd naar de Zwolse Broerenkerk, waar de twee boeken werden ge presenteerd. „Van mijn hand is een vegetarisch kookboek ver schenen", zegt Jonnie. „Een boek dat ik samen met mijn chef Sidney Schutte heb geschreven. Het draagt de titel 'Puur Natuur lijk'. Therèse heeft een boek ge schreven rond wijnen en spijzen met als titel 'Natuurlijk Genie ten'. De reactie zijn overweldi gend." Het evenement in de Broeren kerk stond in het teken van het tienjarig bestaan van de Librije en de presentatie van de nieuwe boeken. Hoogtepunt was de aan kondiging van de tweede telg van het sympathieke echtpaar. Zoon Jimmy is inmiddels drie en was eveneens op het feest aan wezig. Willem Gunneman HORIZONTAAL: I. Voegwoord, machineschrijven; 2. Noorse godheid, de Verenigde Staten, sprookjesfiguur; 3. plaats in Zwitserland, werpkoord; 4. Edel- grootmogende; 5. deel van een plant, slee; 6. ne velig: 7. agrariër, grote bijl; 8. mier; 9. vleesge lei, groep van acht muzikanten: 10. Engels bier. vestibule, tijdperk; 11gebrek, draaien. VERTICAAL: I. Inheems vorst, schuld.; 2. eenheid van lichtge voeligheid, pausennaam. groente; 3. imlandse ge meente op Java, houtsoort; 4. de heer,; 5. door zichtig weefsel, nagalm: 6. Duitse sprookjes schrijver; 7. treuzelaar, beroep; 8. Turkse titel; 9. markt (Ind.), jong kind; 10. boom. soort, roem; IIversteende moeder, reusachtige figuur. Niet alleen kinderen, maar ook ouders zijn mondiger geworden. Op het gebied van opvoeding, onderwijs en gezondheid weten ze hun weetje. Hoe komen ze eigenlijk aan al die wijsheid? Internet speelt daarin op z'n minst een belangrijke rol. De tijd dat ouders overgeleverd waren aan de alwetendheid van schoolmeesters en dokters is voorbij. Natuurlijk zijn er kwesties waarvoor ouders naar een deskundige gaan, maar een hoop werk cn voorwerk doen ze tegenwoordig zelf Twijfels over school keuze, zorgen over een erg verlegen kind, vragen over school geld; op internet is bijna alles te vinden. Toch kleven er ook risi co's aan. Een groot nadeel van internet is dat een kwaliteitscontrole ont breekt. Letterlijk iedereen kan immers informatie op internet (la ten) plaatsen. Om die reden heeft stichting Kennisnet, een organi satie die internetgebruik in het onderwijs ondersteunt en stimu leert, op haar portal www.kennisnet.nl ook een speciale Oudersi te opgezet. De informatie die daar te vinden is, komt van be trouwbare deskundigen en instellingen e n wordt ook altijd actu eel gehouden. Daarbij is de Oudersite een prima vertrekpunt voor verdere verkenningen op internet, met onder meer ccn zoekma chine, interessante links en handige tips. Op de Oudersite komen alle vragen aan dc orde die ouders dage lijks tegenkomen bij de opvoeding van hun kinderen: van kinder bijslag en speelideeën tot en met huiswerkhulp en hoofdluis. Voor ouders die actief bij het onderwijs van hun kind betrokken willen zijn, wordt bovendien per vak aangegeven welke lesstof kinderen in welke klas moeten beheersen. Ook is er voor hen on der meer een 'Hulpouder ABC' en het laatste onderwijsnieuws. Voor kinderen van 4 -8 cn 9-12 jaar zijn er overigens aparte sites ingericht met een leuke, leerzame én veilige inhoud. Een prettig idee,toch? Neem zelf eens een kijkje op www.kennisnet.nl extra Kip in de hoed Dit recept is afkomstig uit Vlaanderen, waar het kip in de hoed heet. Op het Vlaamse platteland een fameus zondagsgerecht, waar op zaterdag vaak een kip het leven laat om op zondag de smaakpapillen te strelen. Ietwat bewerkelijk, maar leuk om te doen. Niet voor de kip misschien, maar wel voor de liefhebber van gevogelte. Ingrediënten: potje ontpitte kersen, een pakje bladerdeeg, 2-.es bolletjes gember, 400 gram kipfilet, 75 gram boter, twee teentjes knoflook, kerriepoeder, 50 gram bloem, theelepel sambal oelek, 200 ml crème fraïche, twee eetlepels paneermeel. 50 gram ge raspte belegen kaas, twee eetlepels melk, zout en peper. Bereidingswijze: Kersen uit laten lekken, gember door knoflook- pers drukken, kipfilet in stukjes snijden, wat boter verhitten, de kipsnikjes aan alle kanten bruin bakken en daarna bestrooien met zout en peper. Kip uit de pan nemen. Van de bloem, de kerrie en 25 gram boter een roux maken, de knoflook er uitgeperst aan toe voegen. evenals de gember, de crème fraïche de kersen en de sambal. Kip weer toevoegen en het geheel een paar minuten laten doorwarmen. Beboter een springvorm, rol het bladerdeeg uit en bekleed met zes plakjes de bodem en de zijkanten. Met een vork gaatjes prikken in de bodem en het paneermeel er op strooien. Leg het kipmengsel in de vorm, bestrooi het met dc geraspte kaas en dek het af met de rest van het bladerdeeg. Randen goed dicht drukken. De gehele bovenkant bestrijken met melk. In een voor verwarmde oven op 200 graden (gasfornuis stand 4) gedurende een half uur tot 40 minuten gaar bakken. Als de bovenkant te donker wordt, afdekken met alufölie. Serveren met rijst. Eet sma kelijk! Anneke Kaiser RAM Privé: je hebt deze week alles goed onder controle. Liefde: je iaat je niet zo snel meer overtuigen. Geld: de uitgaven lopen te snel op. Topdag: zondag STIER Privé: alles loopt op rolletjes, tijd voor extra inspanningen. Liefde: je voelt je romantisch en verleidelijk. Geld: gebruik elke kans op vastigheid. Topdag: maandag TWEELINGEN Privé: je zoekt naar nieuwe mogelijkheden. Liefde: houd je gevoelsmatig even op de vlakte. Geld: strak aan je maandplan houden. Topdag: zaterdag KREEFT Privé: goede tijd om afspra ken en plannen te maken. Liefde: je gedrag is gemakke lijk te doorzien. Geld: goede vooruitzichten. Topdag: dinsdag LEEUW Privé: je vindt deze week ie mand die je bij een groot pro bleem uit de brand helpt. Liefde: je bent erg kwetsbaar. Geld: even gas terugnemen. Topdag: vrijdag MAAGD Privé: lijkt rooskleurig, maar iemand zitje op de hielen. Liefde: je onschuldige uitstra ling redt je nog één keer. Geld: wees niet al te vrijge vig. Topdag: zondag WEEGSCHAAL: Privé: een kleine terugslag zien te overwinnen. Liefde: geen omtrekkende be wegingen meer maken. Geld: pas op de plaats. Topdag: zaterdag SCHORPIOEN Privé: je wilt te veel en dat gaat ten koste van anderen. Liefde: je reageert al te ja loers. Geld: je sleept je er wel door heen. Topdag: vrijdag BOOGSCHUTTER Privé: neem eens wat minder hooi op je vork. Liefde: wél aan de spelregels houden! Geld: een gat dichten en dan geen nieuwe aanboren! Topdag: woensdag STEENBOK Privé: zo goed als deze week wordt het voorlopig niet meer. Liefde: je partner vertrouwt helemaal op jou. Geld: goed voor zakelijke in vesteringen. Topdag: donderdag WATERMAN Privé: je ontwikkelt deze week veel plannen. Liefde: geef je partner eens wat meer armslag. Geld: neem wat risico. Topdag: vrijdag VISSEN Privé: je zet deze week conse quent je programma voort. Liefde: vermijd onbekende streken. Geld: goede berichten. Topdag: zaterdag

de Faam | 2003 | | pagina 26