Bordspelen onverminderd populair Knutsel je eigen surprises Kneed je eigen koek en draai je favoriete snoepgoed zelf Heerlijk DVD-avondje komt er weer aan 6ieat owi '<utel' e*t 6CeurvUj&' tyeixviieerd venCanyCijatje <mhvi je cadecuctjee Woensdag 26 november 2003 DE J'AAM Pagina 21 Ruim tachtig duizend kinderen en volwassenen hebben via internet hun stem uitgebracht op liet Speel goed van het Jaar 2003. De jongste stemmers, zeer waar schijnlijk geholpen door papa en mama. hadden hun eerste ver jaardag nog niet gevierd, de oudste stemmer had de respectabele leeftijd van 84 jaar. Kinderen van 4 tot 13 jaar hebben de meeste stemmen uitgebracht. Maar ook jongeren van 14 tot 20 jaar hebben vaak gestemd. Het aantal stemmen dat per catego rie - liet zijn er in totaal vijf - was vrijwel gelijk. Ook deskundigen uit het speelgoed- en opvoed mgsveld spraken hun oordeel uit over de no- miaties. Bijgaand een overzicht van het genomineerde speelgoed en de winnaars. Baby en peuter (0-4 jaar) Aqua Doodle 'Nijntje leert tekenen.' Ravcnsburgcr - 19.95 euro. De kleintjes kunnen voortaan niet alleen met kleurstiften. krijt en pot loden hun artistieke talenten botvie ren. maar ook met... water. Door het water uit de stift worden - alleen op de bijbehorende tekenmat met leuke Nijntje figuren - duide lijke blauwe lijnen zichtbaar die naar circa vier minuten verdwijnen als ze weer opdrogen. De jury: innovatief en goed voor langdurig speelplezicr zonder ge knoei. WINNAAR Air-tivity Ballenbaan Playskool - 24,99 euro De vrolijke muzikale ballenbaan uit de Playskool Airtivity lijn werkt op luchtdruk. Terwijl grappige liedjes en geluidseffecten klinken, ploppen de ballen er vanzelf uit en rollen via de draaibaan naar beneden. De jury: leuke nieuwe luchtdruk- techniek en zintuigprikkeld. Kleuter (4-6 jaar) WINNAAR Bugeyed Buddies KidK'ncx - 19,95 euro Variant voor kleine handjes (jon gens en meisjes vanaf 3 jaar) op het succesvolle constructiespeelgoed K'nex. I11 een handomdraai kunnen kinderen zelf allerlei fantasiefiguur tjes creëren. De stukken die lekker groot zijn, klikken soepel in en uit elkaar en hebben opvallende kleu ren. De jury: uitdagend en gemakke lijk hanteerbaar speelgoed. Duur zaam uitgevoerd. Junior (6-8 jaar) Bratz Strut It - Cloe Hasbro - 29.99 euro Bratz girl C'loe inspireert met haar trendy outfit en hippe schoenen meiden die zelf een passie voor mo de hebben. Cloe heeft allerlei acces soires waarmee verschillende funky fashion styles gecreëerd kunnen worden De Strut-collectic bestaat uit vijf Bratz meiden. Inmiddels zijn ook de heren Dylan en Cameron ge ïntroduceerd. De jury: cool, hip en eigentijds. WINNAAR Rcwinder Tyco RC - 89,99 euro De Rewinder is een tweedelig 'four wheels' radiografisch bestuurbaar stuntvoertuig. Door de flexibele bouw kan het voertuig allerlei ver schillende figuren op de weg ma ken, waaronder 360 graden spins, flips en wheelies. De jury: kan tegen een stootje en vraagt veel van de behendigheid van de bestuurder. Tiener (8-12 jaar) Twister Moves MB - 29,95 euro Twister Moves is gebaseerd op het beroemde spel Twister. Het is een spel waarbij je stept, danst en be weegt op muziek. Volg de aanwij zingen van de dj's op zonder om te vallen en leer coole dansmoves. Op de bijgeleverde cd's geven de dj's in het Nederlands aanwijzingen. Deze aanwijzingen moetje vervolgens op één van de vier Twistermoves-ma ten volgen. De jury: geeft een verrassende draai aan het concept bewegingsspel Met het oog op de naderende de cembermaand is er een vloed golf aan leuke, spannende, boeiende en mooie speelfilms op DVD. De keuze is enorm, daarom hebben wij voor Sin terklaas alvast een verlang lijstje samengesteld, met een selectie van de mooiste DVD's die dit najaar uitge bracht worden, zodat er weer heerlijke DVD-avond- jes georganiseerd kunnen worden. Pietje Bell Oer-Hollandse speelfilm ge baseerd op de legendarische avonturen van het Rotterdam se schoffie Pietje Bell. De film weel de sfeer van de no stalgische boeken perfect te tref fen en de keuze van Quinten Schram als Pietje Bell is een gou den greep geweest. Indiana Jones box Eén van de grootste helden van het witte doek is onbetwist Indiana Jo nes. Harrison Ford speelt de rol niet. maar is gewoon Indiana Jo nes, zoals Sean Connery ooit Ja mes Bond was. De drie adembene mende avonturen 'Raiders Of The Lost Ark', 'The Temple of Doom' en 'The Last Crusade' zijn gebun deld in een prachtige box en te vens voorzien van een hele zwik bonusmateriaal, dat voor nog veel meer kijkplezier garant staan. Van God Los Terecht veel geprezen, en deels waar gebeurde, misdaadfilm over de Bende van Venlo. Centraal staal een jonge scholier die op het foute pad terecht komt, terwijl zijn vriendin hem daarvan probeert te weerhouden. Vooral het acteer werk, van onder andere ex-GTST ster. Angela Schijf is van een op merkelijk hoog niveau. Final Destination 2 Spannende en bij vlagen zeer ori ginele opvolger van gelijknamige horrorfilm uit 2000. De Dood be paalt zelf voor wie zijn of haar tijd gekomen is. Als een aantal men sen bij toeval een groot auto-onge luk misloopt, en dus overleeft, moet de Dood een inhaalslag ma ken. Gelukkig niet té plastisch. Chicago Oscarwinnende musical met Richard Gere. Rence Zellwe ger en Catherina Zeta-Jones in opvallende hoofdrollen. De film biedt een swingende blik achter de schermen van de Amerikaanse showbiz in de jaren twintig, waar men letter lijk over lijken ging om carriè re te ma ken. De zes Academy Awards, w.o. Beste Film, wa ren zeer terecht. Op 5 of 6 december wordt er onge twijfeld bij heel veel families pak jesavond gevierd. Sinterklaas brengt dan stapels cadeaus voor de kinde ren en de ouderen, waarbij surpri- ses, de verrassingen voor de oude ren vaak een rijm hebben. Surprises maken geeft vooral veel voorpret en het uiteindelijk geven van een sur prise is zo spannend dal het uitein delijke cadeautje niet eens meer zo belangrijk is. We geven vast alvast een paar tips, dan wordt het vast en zeker een spannende surprise-avond. leuke krokodillenkop maken. Neem eerst de deksel van de schoenendoos en knip uit de rand van de twee lan ge kanten en van één korte kant al lemaal punten, zodat de deksel tan den krijgt. Knip uit wat ander karton een paar grote ogen. Laat er een kleine strook aanzitten als plakrand. Plak deze bo ven op de deksel. Verf daarna de De schappen in de winkels liggen huizenhoog volgestapeld met mar sepein, pepernoten, speculaas, schuimpjes, suikerbeesten en sinter klazen van chocolade. Maar het is toch veel leuker om zelf je snoep goed te maken? Lekker kokerellen in de keuken! Roep je broertje, je zusje en je vriendjes; dan gaan we speculaas, pepernoten, borstplaat en schuimpjes maken. Speculaas Zorg wel dat je iemand bij je hebt die goed spulletjes kan afwegen, want teveel van het een en te weinig van het ander, daar krijg je allemaal maar last van... 400 gram bloem 2,5 theelepels bakpoeder 1,5 theelepels spcculaaspoedcr 200 gram boter 250 gram bruine basterdsuiker 75 gram amandelsnippers De bloem zeven, niet te hard schud den met de zeef anders wordt de he le keuken wit, en mengen met het bakpoeder, de speculaaskruiden en het zout. Basterdsuiker en (koude) boter toevoegen. Kneed een soepel dccgje en laat dat vervolgens een nacht staan. Zo trekt de geur van de kruiden in het deeg. Wie een specu laasplank heeft, kan die niet meel bestuiven en er stukjes deeg indruk ken. Anders deeg uitrollen en koek jes ervan snijden. Koekjes op een beboterd bakblik met amandelsnip pers bestuiven. Vervolgens in een matig warme overn (160 graden) bruin en gaar bakken. Zo kun je ook pepernoten maken, maar dan geen amandelsnippers ge bruiken. Draai dan wel bolletjes van het deeg en bak ze op een ingevette plaat ongeveer een kwartier 111 een matig warme overn (160 graden). Borstplaat Mierzoet. Maar sommigen zijn er dol op. (Vertel het niet door aan je tandarts....) 12 lepels suiker 4 eetlepels water, melk of room smaakmaker: vanille-,citroen-, ca cao-,of frambozenessence Cacao of oploskoffie Suiker met het water, de melk of de room heel langzaam aan de kook brengen. Zo'11 vijf minuten laten ko ken. Als een druppel van het meng sel hard wordt in koud water is het goed. Wie cacao of oploskoffie wil gebruiken kan die gelijk met de sui ker te kook zetten. Andere smaak stoffen pas toevoegen als de pan van het vuur is. Figuren voor suiker beesten van tevoren invetten. Wie geen figuren heeft kan een ingevette bakplaat gebruiken. Giet daar het suikermengsel op en laat het hard worden. Snijd kleine borstplaatjes uit het bijna uitgeharde mengsel. Neem de borstplaat met een schui vende beweging van de bakplaat af. Caramelsnoepjes 450 gram suiker 1 zakje vanille suiker 3 eetlepels water 50 grant boter 2 eetlepels stroop 3 deciliter melk 1,5 deciliter room Suiker, vanillesuiker en water in een steelpannetje onder zachtjes roeren aan de kook brengen. Vervolgens boter en stroop toevoegen. Als de boter gesmolten is ook de room en de melk toevoegen. Op hoog vuur 15 minuten laten doorkoken. Daarna de pan van het vuur nemen en het mengsel opkloppen tot het dikker wordt. Schenk de vloeistof vervol gens in een bakblik met hoge randen waarin de caramel kan afkoelen en opstijven. Eenmaal koud geworden kan de caramel met een mes - in het bakblik - 111 blokjes worden gesne den. Schuimpjes 3 eiwitten 375 gram poedersuiker Oven op de laagste stand voor ver wannen. Mixer en grote schaal ont vetten met azijn en keukenpapier. Eiwitten stijfkloppen in schoon ge maakte kom. Als de eiwitten stijf zijn, 2 eetlepels poedersuiker in de kom zeven. Daarna nog een minuut mixen. De rest van de poedersuiker door het mengsel scheppen. Schep op een ingevette bakplaat kleine hoopjes van het schuim. Bak die schuimpjes in 2 uur in de voorver warmde oven op de laagste stand. Na het bakken schuimpjes laten af koelen op een taartrooster. FOTO: Je kunt natuurlijk kant en klaar snoep kopen, zelf maken is echter veel spannender! Pakpapier Wat heb je nodig? Groot stuk effen papier Allerlei plaatjes Lijm en Een schaar. Je moet er natuurlijk wel de tijd voor hebben, maar als je cadeautjes moet inpakken kan je hel pakpapier heel persoonlijk maken. Je moet een groot stuk effen (wit of in kleur) pa pier hebben. Uit tijdschriften en fol ders knip je allerlei figuren die iets te maken hebben met de tijd of de liefhebberij van de ontvanger. Wie hel cadeau krijgt houdt mis schien heel veel van muziek, van munten, van voetballen of van lek ker eten. Als je veel plaatjes hebt, dan plakje het stuk papier helemaal vol met die uitgeknipte plaatjes. Gewoon kris kras door elkaar en soms zelfs ge deeltelijk over elkaar. Krokodil verrassing Wat heb je nodig? Schoenendoos Schaar Verf Karton en Lijm. Als surprise voor iemand kan je een doos en de deksel groen en zorg dat de landen wit blijven. Of je maakt de tanden geel! Hier en daar maak je 111 een andere kleur groen/bruin wat vlekken. Dan wordt het een echte krokodil. Nu nog een cadeau erin verstoppen. Dit kun je doen door heel veel proppen papier in de doos te doen. Dan alles goed dichtplakken. Klok Wat heb je nodig? Doos Gekleurd papier Splitpen Stevig papier voor wijzers Lijm Plakband. Doe het cadeau in de doos en plak de doos goed dicht. Pak de doos in met één kleur papier. Met een ande re kleur maak je een cirkel op de voorkant. Die kan je gewoon oplij men. De cijfers 3,6,9 en 12 maak je ook van gekleurd papier en die plak je er ook op. Dan nog twee wijzers maken, een grote en een kleine. De ze kan je met een splitpen 111 het midden vastmaken. Dan kunnen de wijzers echt draaien. Onder de doos kun je nog een wat groter stuk kar ton plakken wat ingepakt is 111 de zelfde kleur als de klok. Dan staat de klok ook wal steviger. Kachel Wat heb je nodig? 2 of 3 dozen geel oranje vlieger papier spons en kwasten verf takjes uit het bos kaarslamp met fitting en snoer plastic vellen. Vroeger zalen we gezellig voor dc kachel de liedjes te zingen, maar tegenwoordig hebben we alleen een stale plaat waar warmte uitkomt. Zo'n centrale verwarming is toch ook niet echt gezellig. Je kan na tuurlijk wel zelf een kachel maken. De basisvorm van de kachel maak je met de dozen. Maak twee deurtjes in het midden van de aan elkaar gezet te dozen door gaten te knippen. Plaats de schoorsteen bovenop. Verf dc kachel in de kleur die jij wilt. Met de spons kan je een steeneffect maken. Het deurtje kan je donker grijs met zwart maken. Plaats achter de raampjes van de deuren het plastic. Aan de binnenzijde, zodat liet van buitenaf te zien is, vorm je een vlam met vliegcrpapicr. Daar voor plaats je de takjes. Aan de achterzijde maak je een gat waarin je de fitting plaatst voor het bran dend effect. Laat je broer of zus even helpen. Dc lamp moet natuur lijk niet te dicht bij het papier ko men. Maak dit af door nepcadeaus te plaatsen voor de kachel en laat de kinderen hun schoen voor de kachel zetten. Zo krijg je het ouderwetse gevoel van voor de kachel zitten en liedjes zingen. Deze Rewirtder is een echte sfuntmachine Zijn bortyis twe-. -delicj eri heeft 4-wiol aandrijving. Daardoor is hi| in staat om zich in-en uit te strekken. Door doze unieke bouw kunnen longons de wildste 360" 6piftó. T'N'p«. wheelies en stunts uitvoeren! Matter Neder WIK» '3 GOlVtiM 1 N Ay Vx its© AN Amstelveen Tctelooiv. Q?Q S03O5SC ncr.riWmvifl 'Om fiwrrff w/m-f

de Faam | 2003 | | pagina 21