Milieutijdingen Van aardappelkelder tot zaadzolder van Gemert therapie® Provincie Zeeland 290,00 Dinsdag 25 november 2003 20:00 uur Stadsschouwburg Informatie avond In beroep Commissievergaderingen Laat de albatros niet verdrinken! Maison Distinguée HERENMODE Leer alles over een nieuwe, succesvolle behandelmethode! Molenwater 99, Middelburg, tel. 0118-659666 Tel: (010) 501 40 07 Internet: www.vangemerttherapie.nl Officiële Mededelingen Milieu Bodemverontreiniging Hugo de Grootlaan 23-43/Europalaan 4- 24 te Middelburg Kostuum Wol, polyester, stretch in antraciet marine krijtstreep SPECIALIST IN GROTE MATEN Eigen atelier Woensdag 19 november 2003 de Faam Pagina 7 Informatierubriek van de Provincie Zeeland, nr. 47/2003 Afdeling Communicatie, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 10 39 infocentrum@zeeland.nl Abdij In nummer 83 van milieutijdingen wordt stil gestaan bij de Mil joenennota 2004. Per sector wordt bekeken wat de uitwerking van deze nota is. Voor het groe ne beleid komt er een financiële impuls en wordt de aankoopplicht hersteld. Het beleid op het gebied van milieu spitst zich toe op het handhaven van de ont koppeling tussen economische groei en de milieudruk: economi sche groei mag niet leiden tot toename van de vervuiling. Afval preventie en gescheiden inzame ling door huishoudens en bedrij ven hebben prioriteit. Voor huis houdens is er een stimulerings programma waaruit het project 'Kansen in de zak'/'Haal eruit wat erin zit' wordt betaald. In het artikel over biologisch boe ren wordt aandacht besteed aan het bezoek van Zeeuwse agrari sche ondernemers aan Vlaamse biologische landbouwbedrijven. Uitwisseling en overdracht van kennis en ervaring waren de be langrijkste items. Het bezoek werd georganiseerd in het kader van het project 'Grensoverschrij dend Biologisch Boeren'. Tussen eilanden en contouren is de titel van een masterplan dat drie studenten van de Hoge school Larenstein (Arnhem) in opdracht van de provincie heb ben opgesteld, Het meest in het oog springend is het realiseren van een waterverbinding tussen het Veerse Meer en de Wester- schelde. Het Sloe zou volgens de plannenmakers dan weer zijn oude voorkomen terugkrijgen. De oostelijke rand van de waterver binding zou gebruikt kunnen wor den voor een opstelling van wind molens van 127 meter. De Arne krijgt in de visie van de studenten de functie van een ecologische corridor tussen de Wester- schelde en het Veerse Meer. Voor het recreatiecentrum De Witte Raaf is bedacht dat van dit centrum een eiland zou moeten worden gemaakt. Andere artikelen in Milieutijdingen nr. 83 gaan over diffuse bronnen, de Zeeuwse bodemkwaliteit in beeld, de streekplanherziening glastuinbouw en duurzaam onder nemen. Wie belangstelling heeft voor dit nummer van Milieutijdingen kan het opvragen bij het Informatie centrum van de provincie, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Mid delburg, tel 0118-631400. E-mail adres: infocentrum@zeeland.nl. Dit is ook het adres voor het aan vragen van een abonnement op Milieutijdingen. Op 2 december 2003 zal de adviescommissie bezwaarschriften van de provincie Zeeland een zitting houden tot het horen van belanghebbenden in het provinciehuis, Abdij 6 te Middelburg. Onder voorbehoud van wijzigingen komt om 15.30 uur de volgende zaak aan de orde: Het Comité geluidshinder wijk Sint Albert te Sas van Gent heeft een bezwaar gemaakt tegen een besluit van GS van 22 juli 2003 inzake het afwijzen van het verzoek tot handhavend optreden ten aanzien van Cerestar Benelux betreffende de geluidsniveaus op een controlepunt waar geluidsmetingen worden gedaan. Voor meer informatie over deze zaken kan tijdens kantooruren op werkdagen contact worden opgenomen met de secretaris van de adviescommissie bezwaarschriften, mevrouw C.W. Ramondt, telefoonnummer 0118-631377. Gedeputeerde Staten van Zee land hebben vastgesteld dat de bodemverontreiniging op de loca tie Hugo de Grootlaan 23-43/ Europalaan 4-24 te Middelburg een niet ernstig geval van bodem verontreiniging betreft (artikel 29 Wet bodembescherming). De beschikking ligt van 19 no vember 2003 tot en met 5 janu ari 2004 ter inzage bij de di rectie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1 te Middel burg, op werkdagen van 8-17 uur en desgevraagd buiten kan tooruren, en bij de gemeente Middelburg, dienst stadsont wikkeling, afd. milieuzaken, Vlissingsestraat 21, op werk dagen van 8-12 en 13-16 uur en (na telefonische afspraak 0118- 675241) op donderdagavond van 18-21 uur. Belanghebbenden kunnen tot en met 5 januari 2004 een be zwaarschrift tegen de beschik king indienen bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, Postbus 6001, 4330 LA Middelburg. Gedurende de behandeling van het bezwaarschrift kan op grond van artikel 8:81 van de Algemene wet bestuursrecht, juncto artikel 36 van de Wet op de Raad van State, een verzoek tot het treffen van een voorlopige voorziening worden ingediend. Dit verzoek moet worden gericht aan de voorzitter van de Afdeling Be stuursrechtspraak van de Raad van State, Kneuterdijk 22, 2514 EN 's Gravenhage. De beschikking treedt 6 januari 2004 in werking, tenzij binnen die termijn een verzoek om een voor lopige voorziening is gedaan. In dat geval treedt het besluit niet in werking, voordat op dat verzoek is beslist. Voor het inzien buiten kan tooruren, mondelinge toelich ting en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wen den tot de heer G. Schrage (tel. 0118-631736). WALCHEREN Nieuws De toepassing van baksteen als bouwmateriaal voor de woningen in de vijftiende eeuw, betekende het begin van de voor Zeeland kenmerkende scheiding tussen woon- en bedrijfsgedeelte van de boerderij. In het boekje 'Van aardappelkelder tot zaadzolder' worden de ontwikkelingen geschetst van Zeeuwse boerderijen. sinds de tweede wereldoorlog hebben de bedrijfsgebouwen in de provincie Zeeland hun oor spronkelijke functie verloren. De oude woonhuizen voldoen niet meer aan moderne eisen wat betreft het wooncomfort. Boven dien verliezen door de schaalver groting in de landbouw veel boer derijen hun agrarische functie. De historische gebouwen raken daar door in verval, vele zijn intussen gesloopt en enkele hebben een geheel nieuwe bestemming ge kregen. Gelukkig telt Zeeland nog een paar honderd historische boerderijen, waarvan de oudste uit de zeventiende eeuw dateren en enkele zelfs bouwdelen uit de zestiende eeuw hebben. In een serie met onderwerpen over een cultuurhistorisch onder deel van de Zeeuwse geschiede nis is het twaalfde boekje uitge geven, 'Van aardappelkelder tot zaadzolder'. In dit boekje gaat het om de historische boerderijen in de provincie Zeeland. Deze boerderijen vormen opvallende elementen in het Zeeuwse land schap. Dit komt niet alleen door hun omvang, maar ook door hun vorm en functie. Deze typische Zeeuwse boerderijvorm is ont staan in de zestiende en zeven tiende eeuw, toen door grote bedijkingen en veranderingen in het boerenbedrijf behoefte aan nieuwe bedrijfsgebouwen ont stond. Complex van gebouwen Vroeger,was voor mensen van buiten Zeeland een Zeeuwse boerderij niet echt eèn boerderij. In de rest van Nederland was een boerderij een compact gebouw waarin woonruimte, stallen en opslagruimte onder één dak samen zijn ondergebracht. In Zeeland was een boerderij een compiex van gebouwen, gedomi neerd door een grote schuur met een hoog rieten dak en zwartge- teerde houten wanden. Daarbij stond een bescheiden ogend bak stenen woonhuis dat uiterlijk in mets verschilde van de burger woningen in de dorpen. Tevens was er een reeks bijgebouwen: wagenhuis, karnhuis, bakkeet, varkenshok, enzovoort. Veranderingen Onder invloed van de ingrijpende veranderingen in de landbouw Gids In het boekje staat de boerderij- bouw beschreven vanaf de mid deleeuwen tot op heden. Tevens worden de nog bestaande histori sche boerderijen in de provincie besproken. De afbeeldingen in dit boekje nodigen uit om ook zelf op zoek te gaan naar de histori sche boerderijen in de provincie. Het boekje kan in elk geval dienst doen als gids én als onderhou dende lectuur. 'Van aardappelkelder tot zaadzol der' is voor €4,50 te verkrijgen bij elke boekhandel en bij het Informatiecentrum van de provin cie Zeeland, Abdij 9, Postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon 0118-631400, e-mail informatiecentrum@zeeland.nl. Volgende week zijn er weer vergaderingen van diverse staten commissies. De vergaderingen zijn openbaar en worden gehou den in het provinciehuis, Abdij 6, Middelburg. Aan het begin van elke vergadering is er gelegenheid voor het publiek om gebruik te maken van het spreekrecht. Maandag 24 november, aanvang 13.30 uur, vergadert de com missie Economie en Mobiliteit. Aan het begin van de vergade ring komen diverse ingekomen brieven aan de orde. Twee zaken betreffen het fietsvoetveer Vlissingen-Breskens. Op het gebied van openbaar vervoer worden vragen gesteld over het openbaar vervoer op het traject Breskens-Brugge en een klacht over Connexxion. De commissie bespreekt verder de voorstel len van Gedeputeerde Staten inzake Kwaliteit en financiering openbaar vervoer 2004-2007, Economisch Stimuleringsbeleid Hulst-Sluis en mimondememing "Groen" van praktijkschool Het Bolwerk te Middelburg. De commissie Sociale en Bestuurlijke Zaken vergadert op dinsdag 25 november. Deze bijeenkomst begint om 19.00 uur. Op de agenda staan de voorstellen van GS inzake Spelregels begrotingsuitvoering, de 13e, 14e en 15e begrotingswijziging 2003, de 5e wijziging van het Investeringsplan 2003 en de le wijziging van het Investeringsplan 2004, een voorstel inzake zorg- en onderwijsaspecten van autisme en het beleidskader Jeugdzorg 2004-2007 inclusief nota van antwoord. Bij de actu ele beleidsthema's is de vraag van de heer Bergen (CDA) opge voerd inzake de kwaliteitsborging in de subsidieverordening jeugdzorg. De commissie buigt zich ook nog over het program ma van eisen in het kader van de financiële controleverordening en selectiecriteria voor Europese aanbesteding accountants diensten. De commissie Ecologie en Water vergadert op woensdag 26 november. Deze vergadering begint om 13.30 uur. Vrijdag 28 november, aanvang 9.00 uur is er een vergadering van de commissie Ruimte. Op de agenda staat het uitvoerings programma Vitaal Platteland Zeeland. De volledige agenda's van alle commissies en de bijbehorende stukken liggen ter inzage bij het Informatiecentrum van de pro vincie, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, tel 0118- 631400. E-mail adres: infocentrum@zeeland.nl. Het informatiecentrum is van maandag tot en met vrijdag geo pend van 9.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16.30 uur. De agenda's kunnen ook worden geraadpleegd via de website van de provincie, www.zeeland.nl. www.reddealbatros.nl Jaarlijks verdrinken ruim 100.000 albatrossen door longline visserij. Ze happen naar aas, worden aan de haak geslagen en komen op dramatische wijze aan hun einde. Steun de actie voor een vogetveilige vismethode. Giro 656500 Vogelbescherming Kade 5, 4542 CL SLUIS Tel. 0117 - 461 462 Vanaf 7 dagen per week geopend Hoofdpijn, migraine, duizeligheid? 8H

de Faam | 2003 | | pagina 7