Iglesfas bezingt het leven op 'Divorcio' Sinterklaas brengt als Bram van Tips voor het doen van zaken via internet ebwetensw@@rdigheden Lekker, lekker... Puzzelland Het boek Muziek en meer In de sterren... Woensdag 19 november 2003 Het is weer die tijd van het jaar. De dagen lengen, de pepernoten vliegen ons al weer om de oren en een enkele overenthousiaste winkelier treft de eerste voorbereidingen om de kerstboom op het dak te hijsen. Traditioneel zijn de donkere dagen ook de periode waarin Nederlanders massaal de portefeuille trekken voor het goede doel. De bekendste kerstpot van het internet is www.the- hungersite.com. Via dit internet adres is het mogelijk te geven, zonder dat het geld kost, simpelweg door te klikken. Elke klik le vert een ergens in de derde wereld een arm iemand een kop rijst op. Het geld wat hiervoor moet worden betaald, wordt bijeenge bracht door sponsors. De site wordt goed bezocht. Dagelijks he men zo'n 140.000 mensen wereldwijd de moeite om de website te bezoeken en op de 'Give Free Food' (geef gratis voedsel) knop te drukken. Om te voorkomen dat enkele overenthousiaste men sen persoonlijk proberen het voedseltekort weg te klikken is de regel ingesteld dat het maar eens in de 24 uur mogelijk is om mét de actie mee te doen. Voor wie meer wil doen zijn er overigens nog verschillende mogelijkheden. De Hunger Site heeft een win kel waar kleding, muziek, chocolade en nog veel meer artikelen te koop zijn. Helaas is de Amerikaanse site nog niet echt inge richt op internationale verkoop. Hoewel dat wel mogelijk is, wor den er zulke hoge bedragen voor het versturen gerekend dat aan koop van een artikel voornamelijk de zakken van de posterijen lijkt te spekken. In de loop van de jaren dat The Hunger Site nu bestaat zijn er diverse zustersites van de grond getild, elk met een ander goed doel. Inmiddels bestaan er vijf: naast The Hunger Si te zijn dat Breast Cancer Site (borstkankeronderzoek), Child He alth site (gezondheidszorg voor kinderen). Rainforest site (aan koop van regenwoud) en Animal Rescue Site (voedsel voor die ren). Voor wie veel op het internet zit: kies het favoriete goede doel, zet hel in de favorieten en klik er elke dag even op als je achter de computer gaat zitten, vlak na het avondeten. Voor wie liever wat dichter bij huis klikt, is er www.geefgratis.nl. Hier kan worden geklikt op een spaarvarken en elke klik levert twee euro cent op. die betaald wordt door een sponsor. Het lijkt er helaas al leen niet op dat er veel bedrijven in de rij staan om mee te doen. Bijna geen van de aangemelde goede doelen hebben een sponsor gevonden. Toch kan even kijken en klikken geen kwaad. Wie vervolgens zelf iets wil doneren kan via de website in contact ko men met het goede doel van de eigen keuze. Tenslotte is er ook nog www.click2care.org. De site ziet er door de betaalde links in eerste instantie uit als een willekeurige portal, maar de button waarop moet worden geklikt is wel lekker duidelijk. Het geld wordt hier verdeeld tussen de deelnemende goede doelen. Wie zich registreert kan zelf bepalen waar het geld heen moet gaan. Op deze site is het mogelijk per dag meerdere keren te klikken. Wanneer het maximale aantal klikken is bereikt (bij een gedo neerd bedrag van ergens tussen de vijftig eurocent en één euro af hankelijk van de hoeveelheid sponsoren) verschijnt er een mede deling in beeld. Voor iedereen die meer wil weten over de geschiedenis en de cultuur van Chili, is 'Herinnering aan mijn Chili' een absolute must. Het land waar Salvador Allende in 1973 tij dens een staatsgreep werd ver moord, en waar Generaal Augusto Pinochet tijdens diezelfde staats greep aan de macht kwam, brengt hoogstaande wijnen en schrijvers voort. Niet alleen Nobelprijswin naar Pablo Neruda leefde in Chili, ook Isabel Allende is er gewor teld. De schrijfster van bekende romans als 'Het huis met de gees ten', 'Eva Luna' en 'Fortuna's dochter' waagde zich al eerder aan een beschrijving van haar eigen leven in 'Paula', het boek dat zij over haar overleden dochter schreef. Na het daverende succes van 'De stad van de wilde goden' en 'Het rijk van de Gouden Draak' is er opnieuw een bock over haar afkomst verschenen. Isabel Allen de, die zelf Chili ontvluchtte na de staatsgreep, wist haar cultuur, haar volk en haar verleden in veel hu- Hij stond onder de lat bij Real Madrid, maar de schade opgelo pen bij een verkeersongeluk ver bruide zijn voetbalcarrière. Noodgedwongen sloeg Julio een andere weg in en dat heeft hem geen windeieren gelegd. Van Ig- lesias senior (niet te verwarren met die jonge God met dezelfde achternaam) zijn wereldwijd zo'n 200 miljoen albums ver kocht. En de kwieke 60-plusser weet van geen ophouden. 'Divorcio' (Sony Music) heet zijn nieuwe album. Zijn 77e. Julio Iglesias won in 1968 het prestigieuze songfestival van Benidorm en scoorde daarna de ene hit na de andere. Eerst in Spaanstalige landen, maar al snel over de hele wereld. Met zelfgeschreven liefdesliedjes, die met name damesharten snel ler lieten kloppen. In 1984 maakte Julio zijn eerste Engels talige plaat, '1100 Bel Air Place'. Willie Nelson werd ingehuurd om Iglesias in Noord-Amerika op weg te helpen. Het mes sneed aan twee kanten: 'To all the girls I've loved before' introduceerde de countrylegende in Europa en 'Goelioo' heeft een ster in het trottoir van Hollywood's Walk of Fame, zingt in zes talen en ambassadeurt voor UNICEF. Voor 'Divorcio' ('Scheiding' op zijn Spaans), trok Iglesias twee jaar uit. Hij is co-auteur van het merendeel van de songs. Het al- bum heeft eindige (en geëindig de) liefdes en relaties als rode draad. Scheiding is geen vrolijk onderwerp, maar er staan ook hoopvolle nummers op de plaat. 'Divorcio' heeft tenslotte ook een relatie met Nederland. 'La musi- ca es la companera de la alegria y el remedio para la tristeza', of tewel 'muziek is een metgezel van vreugde en een medicijn te gen pijn', ontwaarde Julio op het schilderij 'De muziekles' van Jo hannes Vermeer. Hij maakt zijn luisteraars nu deelgenoot van deze wijsheid. 'Involtini di melanzane' en 'Salade de poulet au soja' Deze keer twee voorgerechten, die betrekkelijk simpel te maken zijn. Het uit Italië afkomstige Involtini is een warm voorgerecht, de Salade de poulet au soja, een koude salade van kip in sojasaus. Ingrediënten Involtini: twee aubergines, blikje tomatenpuree of vers gepureerde tomaten, stukje gerookte mozzarella 100 gram bloem, een eidooier, eetlepel olie, zout en peper en wat peterselie. Bereiding: snij de aubergines in de lengte in reepjes en frituur die kort. Laat ze goed uitlekken op absorberend papier. Bestrijk ze met de tomatenpuree en leg op elk uiteinde een stukje kaas. Rol de reepjes op en zet ze vast met een prikkertje. Maak een beslag van de bloem, de eidooier, olie, zout en peper. Meng er de peter selie door. Dompel de rolletjes aubergines in het beslag en frituur ze. Zo warm mogelijk opdienen. Ingrediënten Salade de poulet: voor vier personen: twee kipfilets, sojasaus, rijstazijn (maar een andere milde azijn kan ook), een theelepel gembersiroop, olijfolie, drie sjalotten, twee ons taugé, wat korianderblaadjes en stengeltjes bieslook. Bereiding: de kip gedurende een half uurtje stomen boven ko kend water. In die tijd een saus maken van vier theelepels soja saus, vier theelepels azijn, een eetlepel of twee olijfolie. Voeg de zeer fijngehakte sjalotjes toe en de taugé. Meng dat geheel voor zichtig met de in reepjes gesneden kipfilet. Gameren met geknip te bieslook en de blaadjes koriander. Overigens kan deze salade ook gemaakt worden met restantjes gebraden kip. Anneke Kaiser HORIZONTAAL: 1. Commando, rivier in de Ar dennen: 2. ik (Lat.), gegroet, dwaas; 3. klepper, brede land weg; 4. uitroep van herkenning; 5. schaapkameel, meer in Cana da; 6. aaneenschakeling; 7. landbouwwerktuig, effen; 8. windrichting; 9. drift, laatste avondmaal; 10. lof, cijfer, thans; 11. graankorrel, meisje. VERTICAAL: 1. Mineraal, zijpad; 2. edel- grootachtbaar, tennisterm, grondsoort: 3. gelofte, rivier in Frankrijk; 4. grote bijl: 5. maar matig, ontkenning; 6. genaamd zijn; 7. geliefde van Zeus, muur; 8. griezelig; 9. kaarsvet, slingerplant; 10. Zijne Doorluchtige Hoog heid (Fr.), Iers Republikeins Leger, duw; I Isprookjesfi guur, harde klap. Bram van der Vlugt kruipt al jaren in de huid van Sinterklaas. Het is een jaarlijks terugkerend hoogtepunt voor hem. (foto: Eva Posthuma) Zijn staat van dienst is indruk wekkend. Acteur Bram van der Vlugt kruipt niet alleen jaarlijks in de huid van de Goedheilig man. Tal van rollen en prijzen vielen de succesvolle acteur ten deel. Kort voor de intocht nabij het Zwolse Maagjesbolwerk verkenden Van der Vlugt en zijn - op dat moment nog - blanke pieten de route. Drie jaar waren inwoners van Hattem getuige van hetzelfde tafereel. Deze buurstad van Zwolle ontving toen de Sint. ,,Het is en blijft de mooiste rol die ik ooit gespeeld heb", lacht Bram van der Vlugt. „Het is er een die me op het lijf geschreven is. Sinterklaas is een familie feest, een traditie die in ere ge houden moet worden. Ik zie het als een enorme eer jaarlijks zo'11 grote rol te mogen spelen tijdens de landelijke intocht." Wie in de huid kruipt van Sint Nicolaas is er echter niet met al leen de intocht. Ook de dagen erna zijn van uur tot uur ge pland. De Goedheiligman heeft het druk in Nederland en snelt van het ene televisieprogramma naar het andere. „Van de Staat sloterijshow tot het jaarlijkse Foxkids feestje in de Utrechts Jaarbeurs. Hetzelfde geldt voor de pielen, al kunnen die nog wel eens ver stek laten gaan. Van sinterklaas is er maar één." Bram van der Vlugt geniet zichtbaar van de drukke tijden. „In 1986 werd ik door de NPS gevraagd de rol op me te nemen. Ik heb geen mo ment geaarzeld. Voor de zeven tiende keer kruip ik nu in de huid van sinterklaas. Naast pie ten als Erik van Muiswinkel en Michiel Kerbosch. Voor zijn rol in het toneelstuk 'Kopenhagen' ontving Van der Vlugt de Louis d'Or prijs. „Dat zie ik echt als de kroon op mijn werk, al is het stuk aan het grote publick voorbij gegaan. Het is een productie van het Noord Ne derlands Toneel, die maar kort op tournee is geweest. De rol was geweldig. Evenals hel script. In Londen speelde 'Co penhagen' vier jaar achtereen. Het buitenland kent een andere traditie. In ons land draaien pro ducties veelal kort. Met name de kleinere producties. Jammer is dat." Terug naar Zwolle. Regisseur Jan van Dijk roept Bram voor even bij zich. Samen lopen ze de route door de binnenstad van Zwolle en nemen de mogelijke knelpunten door. „Televisie heeft iets magisch. Wat de in tocht leuk maakt, is dat het een combinatie van televisie en theater is. En misschien wel het mooiste van alles: sinterklaas is en blijft boven alles een kinder feest. Dit houd ik nog jaren vol. Daar ben ik 'heilig' van over tuigd. Haha." Willem Gunneman de Faam mor en zelfspot te vangen. 'Herin- t* -m -w -m -m en is 192 bladzijden dik. Het kost C!7 16,50 euro. ~u Patricia van der Veen der Vlugt bezoek aan Zwolle grootst. De Consumentenbond heeft vorig jaar, samen met twaalf andere buitenlandse con sumentenorganisaties de be trouwbaarheid van 460 interna tionale websites onderzocht. Conclusie: veel sites geven ge brekkige, foute en zelfs bewust misleidende informatie. Ook De Nederlandsche Bank, de Pensioen en verzekeringskamer en Autoriteit Financiële Markten zijn een onderzoek naar finan ciële sites gestart. Dat mag ook een teken aan de wand zijn. Hier een aantal tips voor veilig surfen: Zoek op de site naar de bedrijfs naam, adres, telefoonnummeren het inschrijvingsnummer in de kamer van koophandel. Als u dat niet kan vinden, zie dan maar van de koop af., Wie is de eigenaar van de site? Ga naar www.sidn.nl, vul de naam in van de site bij 'domein naam nog vrij?' en zoek op uit gebreid. Kijk uit als de eigenaar geves tigd is in het buitenland. Dan valt de aankoop meestal onder buitenlands recht en niet onder Nederlands toezicht. Klagen is dan ook moeilijk. Lees de voor waarden op de site en kijk of u het recht heeft om de koop later te annuleren. Kijk of de gege vens op de site actueel en com pleet zijn. Probeer erachter te komen waar de site zijn geld aan verdient. Is de informatie wel zo onafhankelijk, of zit er een com mercieel bedrijf of sponsor ach ter? Verzekeringen vergelijken en afsluiten, een hypotheekadvies op maat, per direct geld lenen. Alles kan tegenwoordig via in ternet. Maar met wie heeft u ei genlijk te maken? En hoe be trouwbaar is de informatie? U zit wel vaak voor jaren aan zo'n overeenkomst vast. Er is erg veel kaf onder koren, vooral in de financiële hoek. En juist daar zijn de risico's het De Consumentenbond heeft de betrouwbaarheid van 460 internationale websites onderzocht. Conclusie: veel sites geven gebrekkige, foute en zelfs bewust misleidende informatie. Pagina 27 RAM Privé: deze week een beetje op je routine draaien en geen ongewone voorstellen doen. Liefde: je bent een beetje uitgeteld. Geld: geen grote aankopen doen. Topdag: zondag STIER Privé: houd rekening met de fouten of zwakheden van anderen. Liefde: duidelijke argumen ten overtuigen je partner. Geld: alles onder controle. Topdag: vrijdag TWEELINGEN Privé: er zijn wel wat pro blemen. maar met een beet je tact en geduld los het je op. Liefde: niet zo overgevoe lig reageren. Geld: er komt weer wat bin nen. Topdag: woensdag KREEFT Privé: het lijkt of er een on zichtbare barrière is. Alleen praten kan uitkomst bieden. Liefde: je hebt wat afstand nodig om te bepalen wat je gaat doen. Geld: voorzichtig! Topdag: zaterdag LEEUW Privé: je bent bezig met van alles en nog wat, maar voor wie doe je het? Liefde: geen week voor heftige gevoelens. Geld: goed bericht van de bank. Topdag: dinsdag MAAGD Privé: je zit op de goede weg, maar je bent er nog niet. Liefde: je zorgzaamheid vertedert je partner. Geld: vastbesloten aan je plan werken. Topdag: vrijdag WEEGSCHAAL Privé: je staat voor een moeilijke beslissing, waar bij niemand je raad kan ge ven. Liefde: je charmes bereiken meer mensen dan je lief is. Geld: eerst even laten be zinken. Topdag:zondag SCHORPIOEN Privé: probeer wat minder aan jezelf te denken en meer aan de anderen. Liefde: je partner voelt zich onbegrepen. Geld: gaat de goede kant op. Topdag: maandag BOOGSCHUTTER Privé: een vervelende be slissing kun je beter nog even voor je uitschuiven. Liefde: een bepaalde ge beurtenis windt je vreselijk op. Geld: laat je niet voor de gek houden. Topdag: donderdag STEENBOK Privé: je bedenkt gevaarlij ke plannen waarbij jezelf buiten schot blijft. Zo werkt dat niet. Liefde: goed datje je part ner nu niet in de steek laat. Geld: niet te snel ja zeggen. Topdag: zaterdag WATERMAN Privé: je doet alles snel en precies, maar is dal nu waar ze op zitten te wachten? Liefde: je straalt veel char me uit. Geld: kijk naar je reserves. Topdag: vrijdag VISSEN Privé: je moet niet rusten voor dat probleem helemaal uit de wereld is. Liefde: het heeft geen zin die ander aan banden te leg gen. Geld: vrij overzichtelijk. Topdag: zondag

de Faam | 2003 | | pagina 27