rap®? ;|j De begroting van 2004. Wat vinden de partijen ervan? GROENLINKS Leefbaar Middelburg CDA Week woensdag 12 november 2003 de FAAM pagina 4 rjrpt De Begroting 2004 Algemene Beschouwingen 2004 Sterker dan ooit worden onze beschouwingen overschaduwd door de bezuinigingsmaatregelen van het kabinet Balkenende II. Het gemeentebestuur wordt niet alleen financieel gekort, maar heeft ook nog eens de taak slech te boodschappen van die overheid te vertalen naar de burgers. M.i.v. 1 januari 2004 wordt de Wet Werk en Bijstand van kracht, voor inwo ners die het al niet zo breed heb ben een slechte wet. GL heeft grote weerstand tegen de maatregelen van deze regering als het gaat om de opvang van mensen zonder verblijfsvergun ning. Daarvan kunnen de gevol gen niet uitblijven en ook in Middelburg krijgen we daar ook steeds meer mee te maken. GL is bezorgd over deze gevolgen en steunt het M'burgse beleid van noodopvang voor mensen die op straat worden gezet. Met deze opmerking maken we de overstap van het landelijke naar het lokale beleid. Wijkbeheer Dit jaar is er een start gemaakt in de omslag van wijkbeheer naanr wijkontwikkeling. We zitten nu in de fase van een wijkaanpak, waarbij de gemeente, instellingen en bewoners meer samenwerken. Bewoners worden meer betrok ken bij en krijgen meer zeggen 85 jaar SGP Het is dit jaar 85 jaar geleden, in het jaar 1918, dat hier in Middelburg een aantal mensen bij een kwam. Bezorgd vanwege de ontkerstening in ons land en over tuigd van de noodzaak om op staatkundig terrein terug te keren tot Gods Woord en Wet, werd in Middelburg de Staatkundig Gereformeerde Partij opgericht. Zorg voor de zwakkeren De SGP constateert dat we vanuit onze zorgplicht naar de burger goed moeten nadenken hoe aan de ene kant bezuinigd kan worden op uitgaven en aan de andere kant de kwetsbaren en zwakken in de samenleving zo veel mogelijk ontzien worden. Dat zijn we als christen ook verplicht. Onze beschouwing staat dit jaar in het teken van zorg voor de zwakkeren in de samenleving. Als het economisch klimaat ver slechtert, dan is daar veel aan dacht voor. Veel minder aandacht heeft de verslechtering van het morele klimaat in onze samenle ving. Ook op dat terrein is er reden om bezorgd te zijn. Waarden en normen Waarden en normen zijn het fun dament onder de samenleving en hebben betrekking op alle terrei nen van het leven. Het is goed om conform het landelijk beleid, lokaal dus zo dicht mogelijk bij de burger initiatieven te ontplooien op dit gebied. Helaas is onze samenleving afge gleden op drijfzand. We hebben het algemene christelijke karakter, dat zich weerspiegelde in de gehele wetgeving, uitgebannen. een:Middelburg leefbaar, veilig en betaalbaar was en is het uit gangspunt van Leefbaar Middelburg. Het is goed na twee jaar de stand even op te nemen. De twee grote partijen, PvdA en CDA, zitten samen stevig aan het roer. Hun twee satellieten, Groen Links en Christenunie, draaien om die twee hun volgzame rond jes. De een om de PvdA, de ander om CDA. Voorzichtig, zodat zij niet uit hun baan vliegen. Bij de vorming van het college hebben het CDA en de PvdA heel slim twee moeilijke brokken naar Groen Links en de Christenunie gegooid. Het A-theater en verkeer en parkeren. Binnenkort wordt bekend wat het A-theater zal kosten. Van de bouw van veel theaters weten wij dat zij veel meer kostten dan gepland. Onze fractie is benieuwd of groenlinkse wethouder Van 't Westeinde uit de rode cijfers weet te blijven. Benieuwd ook of hij de bouwkos ten in de hand kan houden. Of hij de komende jaren op het rode pluche kan blijven zitten. Vast staat wel dat hoe dan ook de bur gers van Middelburg voor de kos ten van dit prestige project zullen v schap bij de inrichting van hun woon- en leefomgeving. Bewoners komen nu zelf met ini tiatieven en plannen voor hun wijk en daar is GL een groot voorstan der van. SKWM is een instelling die hierbij een belangrijke rol kan spelen. We willen de komende fusie van SKWM met de SWOM aangrijpen om na te gaan hoe deze nieuwe organisatie met vernieuwend elan vorm kan geven aan een vraagge richt aanbod voor onze inwoners. Milieu In 2004 komt er een geactuali seerd milieubeleidsplan, waarbij het de raad en belangengroepe ringen zijn geweest die hiervoor kaders hebben aangegeven. GL wil dat er tenminste 1 actiepunt gerealiseerd wordt met een inno vatief karakter, waarbij we als gemeente Middelburg vooruitlo pen t.o.v. andere gemeenten. Van inwoners, ondernemers en bedrij ven verwachten we ook wat. We moeten hen stimuleren zorg te dragen voor het schoonhouden van de eigen woon-en werkomge ving. GL betreurt het dat voor energiebesparende maatregelen in goedkopere woningen geen geld beschikbaar wordt gesteld. We willen meer inzicht in de resul taten van het Convenant Duurzaam Bouwen in Middelburg en van elk nieuwbouwproject zien in hoeverre hieraan is voldaan. Groenvoorziening in Middelburg is meer dan de bestaande gerani umcultuur en GL stelt voor op zoek te gaan naar andere, moge lijk meer ecologische groenvoor zieningen. Verkeer GL wil alle onnodige autoverkeer uit de binnenstad weren en is teleurgesteld dat het voorstel voor een parkeerterrein aan de Sandberglaan is afgewezen door de Raad. Voor de toekomst blijven we aandringen op het aanleggen van parkeerterreinen bij alle invalswegen van onze stad met lage tarieven en een goede aan sluiting op de binnenstad. Met de realisatie van parkeerkelders onder het nieuwe stadskantoor en het A-theater is er o.i. voldoende parkeercapaciteit en geen nood zaak voor nog een parkeergarage in de binnenstad. Aandacht blijven we vragen voor doeltreffende maatregelen voor de veiligheid van fietsers in Middelburg. We pleiten o.a. voor zoveel mogelijk vrij liggende fiets paden .veilige schoolfietsroutes, meer fietsenstandaards op de markt en het aanleggen van een rondwegstructuur voor fietsers. Wet Werk Bijstand GL heeft veel kritiek op de inhoud van deze wet, bijstand is niet langer meer een recht maar een gunst. Wij willen aan deze asociale wet een zo sociaal mogelijke invulling geven en zullen ons sterk maken om de beleidsvrijheid die de gemeente resteert zo optimaal mogelijk in te zetten voor onze inwoners die daar recht op hebben. Multiculturele samenleving Gl vindt dat de gemeente de regie moet voeren om het integratiepro ces van allochtone inwoners en nieuwkomers te bevorderen en gaande te houden. Maar ook van onze allochtone inwoners, nieuw komers en autochtone inwoners verwachten we een eigen inspan ning. Geslaagde integratie is voor GL een gelijkwaardige deelname op de arbeidsmarkt, in het onderwijs en in sociaal-culturele verbanden. Dualisme en bestuurscul tuur De overstap naar het dualistische stelsel gaat met vallen en opstaan, we proberen ons los te maken van het oude stelsel. Geen achterkamertjespolitiek meer en het contact aangaan met onze inwoners en dus luisteren naar wat zij ons te zeggen heb ben, een raad die kaders moet stellen voor het gemeentelijk beleid en het controleren van de manier waarop het college dat beleid uitvoert. Het valt ons als GL- raadsleden in die nieuwe rol niet mee, maar we doen ons best. De WD heeft dit de laatste tijd meerdere malen aangegeven als het ging over het uitgavenbeleid van de gemeente Middelburg. Een raadsmeerderheid heeft (zeer tegen onze zin!) onlangs nog gemeend een extra 200.000 uit te moeten geven aan een onderzoek naar een peperduur museum. Een monument voor een architect, waarvan men nu al weet dat er geen invulling voor is. Dit geld (jullie geld; van de Middelburgse bevolking en bedrij ven!) geeft men bijna achteloos uit. Als een mooi excuus om na dat peperdure onderzoek einde lijk (na een derde poging!) dit plan definitief af te serveren? Zelfs in een gunstige economische tijd is zoiets niet goed te praten. Laat staan in een periode dat iedereen de broekriem aan moet halen. Gastvrij!? De gemeente wil een warme en gastvrije stad zijn. Prima. Maar door de gemeentelijke belastingen en tarieven extreem te verhogen, is Middelburg nu met stip de duur ste gemeente in Zeeland, terwijl we economisch gezien ergens onder de middenmoot bungelen. Nu Middelburgse bewoners en bedrijven het toch al moeilijker krij gen door allerlei landelijke maatre gelen, vinden wij het extra verho gen van de gemeentelijke belas tingen niet verantwoord. Wij willen de tarieven alleen met een inflatie correctie (1,5%) verhogen. We zijn niet akkoord met bijvoorbeeld een verhoging van de rioolheffing van 9%. Als er geld tekort is, moet dat maar in de uitgaven gevonden worden. Zonder meer doorbere kenen aan de inwoners is wat ons betreft niet aan de orde. Overambitieus? Middelburg heeft veel ambities en dat is ook nodig om de stad vitaal te houden. Maar de WD vindt het wel verstandig deze trajecten in te gaan vanuit een gezonde basis. De WD wil dat ook andere partij en beter gaan luisteren naar bewoners, bedrijven en bezoe kers. Dat komt uiteindelijk ook het draagvlak voor nieuwe trajecten ten goede en scheelt een hoop gedoe (en kosten!) achteraf. Een goede communicatie vanuit de gemeente (en dat is meer dan soms een foldertje in de brieven bus) is een absolute vereiste. Wat heeft het voor zin om kapitalen aan imagocampagnes te spende ren, als je anderzijds je inwoners tegen de haren instrijkt? Bewoners zijn immers de beste ambassadeurs voor deze stad! Chaos Het mobiliteit- en parkeerbeleid is al vergeleken met de honden poep van deze gemeente; zo'n beetje ieders grootste ergernis. Men laat bewoners en toeristen maar rondrijden in een te drukke nen en een kleine aanpassing van de reserves. Toch valt de bezuiniging op het gemeente fonds voor 2004 enigszins mee. Waarschijnlijk zullen we vanaf 2005 meer moeten bezuinigen. Toch blijven we investeren in het Middelburg van de toe komst. In de komende jaren zullen er steeds meer ouderen in Middelburg komen wonen. Voor de 65-plussers, die zelfstandig willen blijven wonen, zijn de woonzorgzones van belang. Tegelijkertijd moeten er voor de 85-plussers voldoende verzor- gings- en verpleeghuizen voor handen blijven. In de komende periode zal de werkloosheid gaan oplopen. Het CDA wil geen nieuwe verloren generatie laten ontstaan. We zouden graag willen dat bij bin nenkomst in de bijstand ieder een een solliciatiecursus krijgt en drie maanden de tijd om een baan te zoeken. Daarna zou men hen verplicht een werker voor 2004 is sluitend en dat is een goede zaak. Het vraagt con tinue om heldere keuzes, bij voorbeeld over de tarieven in Middelburg afvalverwijdering, rioolrecht, parkeren D66 is het eens met de lijn dat de meeste tarieven stijgen met 1.5% de inflatiecorrectie. Een paar tarie- ven( parkeren, afvalverwijde ring) stijgen meer omdat kosten ook hoger zijn( afval) of omdat Middelburg met die inkomsten parkeergeld) andere belangrijke zaken kan doen. Voor D66 is het verblijfsklimaat voor inwoners zo'n belangrijk punt, in de (binnen)stad, wijken en dorpen. Opgeruimd, veilig en groen is ons wat geld waard! Ook verbetering van voetgan gers /fietsverbindingen en stal lingen voor fietsen. D66 stelt dat het autoparkeren geen groot probleem is in Middelburg en we maken ons hiermee niet popu lair. Dat doen we liever dan zeg gen dat het wel een probleem is en er dan niets aan doen of zomaar iets roepen. We zijn wel in voor een discus sie over hoe je zoveel mogelijk blik uit het straatgezicht kunt krij gen en als daar overdekte par keerplaatsen voor nodig zijn wil len daar actief in meedenken. Maar zoiets aan de Bachtensteene realiseren, op 200 meter van de huiskamer van de stad, is niet goed. De "colle- ge"partijen CDA, PVDA, Groen Links en Christen Unie) willen dit graag en zeggen naar de mening van D66 dus ook daar mee meer auto's, onveiligheid en stank in de binnenstad te wil len. Als je een stukje kunt lopen is er plek genoeg in de stad en als je de stad mooier wil maken door het blik van de straat ,dan en soms ronduit gevaarlijke stad. En straks moet voor dat parkeren ook nog 40% meer worden betaald? Een maatregel om de kas te spekken die uiteindelijk geen parkeerplek meer op zal leveren. Sterker nog; die inwo ners en toeristen (met hun bestedingen in onze winkels en horeca!) de binnenstad zal uitja gen. Men wil een goed bereikba re en veilige stad, ook voor voet gangers en fietsers. Mooie woor den, maar het lijkt of men met de uitvoering wacht tot de eerste slachtoffers zijn gevallen. De VVD vindt het verkeer op som mige plaatsen ronduit levensge vaarlijk. De stationsbrug is daar het ergste voorbeeld van. Wij willen deze gevaarlijke situaties direct aanpakken. Wachten tot de N57 er ligt, is voor de VVD niet acceptabel. Cultuur en sport Cultuur is in Middelburg al ruim gesubsidieerd en de gemeente wil er zelfs nog meer aan spen deren. Dit in schril contrast tot de uitgaven voor bijvoorbeeld sport verenigingen. Voor de VVD is dit moeilijk te verteren. Wij hechten natuurlijk aan een goed aanbod van culturele voorzieningen, maar zullen ook blijven opkomen voor andere vormen van vrijetijdsbe steding. Met name goede en betaalbare sportvoorzieningen vinden wij heel belangrijk. Laat mensen in hun waarde Zelfredzaamheid is iets dat de WD hoog in het vaandel heeft staan. Onze inwoners hoeven niet bemoederd en bevoogd te wor den. Zij kunnen zelf bepalen wat goed voor hen is. Dit geldt voor jong en oud. Wie denken bestuurders dat zij zijn, dat ze voor anderen bepalen wat het beste is? Onder het mom van sociaal beleid zijn of worden ouderen en gehandicapten uit hun vertrouwde omgeving gehaald. Behalve veel onvre de brengt dat ook extra zorg en kosten met zich mee. Is dat de vertaling van "wonen, zorg en welzijn"? De VVD denkt meer respect voor de inwoners te kunnen opbren gen. Dualisme? De inwoners van Middelburg hebben een gemeenteraad gekozen om goed beleid te voeren, niet om achter de dro men en stokpaardjes van wet houders aan te sjokken. Wij raden partijen aan hun eigen verkiezingsprogramma's en beloften er nog eens op na te slaan. Misschien dat we dan eindelijk eens tot echte dis cussies kunnen komen in de gemeenteraad, en doen waar voor de burgers ons hebben aangesteld. Staatkundig Gcrctormecrdc Parti) Dat is de diepste oorzaak van de ontreddering in de samenleving. De Heere God eist van ons beke ring; dat we Hem dienen en naar Zijn geboden leven. Daaraan ver bindt Hij zijn zegen in ons per soonlijk leven, maar ook in onze samenleving. In dat perspectief plaatsen wij de discussie over waarden en normen. Strenger drugsbeleid Een van de zorgpunten is de ver slavingszorg. Heel nadrukkelijk willen we inzetten op het bestrij den van het kwaad bij de bron en niet het dweilen met de kraan open. Drugsverslaving, gokversla ving en drankverslaving verwoes ten de levens van veel jonge men sen en gezinnen. Op steeds jon gere leeftijd komen kinderen in aanraking met gokken, drank en drugs. De SGP-pleit voor een aanscher ping van het drugsbeleid; dealen verbieden en coffeeshops sluiten. De nul-optie is onze enige optie. Drugsgebruik en veel daaruit voortvloeiende andere misdaad, zoals diefstal en geweld, vormt een bedreiging voor de volksge zondheid en de veiligheid in de samenleving. We gedogen veel te veel. Verkeersveiligheid Er zijn verkeerssituaties die voor fietsers erg gevaarlijke zijn. De stationsbrug in Middelburg en de situatie bij de Langevielebuitenbrug (als de ver keerslichten niet werken) zijn zulke plaatsen. Het college erkent dit, maar doet er niets aan. Dat is voor ons onacceptabel. De SGP pleit voor gratis parkeer terreinen bij de invalswegen. De gemeenteraad heeft het plan voor de Sandberglaan echter van tafel geveegd; onbegrijpelijk. Er moet meer geinvesteerd worden in wegenonderhoud, met name in de wijken. Cultuur De SGP erkent de waarde en noodzaak van een verantwoorde vorm van cultuur, sport en recre atie. Maar er is onderscheid tus sen primaire en secundaire voor zieningen. Primair zijn voor ons: wonen, werkgelegenheid, infrastructuur, onderwijs, sociale zaken, volksge zondheid, veiligheid. Secundair: sport, kunst en cultuur, evenementen. In Middelburg zijn de verhoudin gen wel erg scheef. Verhoudingsgewijs wordt erg veel uitgegeven aan cultuur en kunst. Cultuur is voor christenen een gave van God, bedoeld tot eer van God. Het is dan ook buitengewoon kwet send als in culturele voorstellingen gespot wordt met God en met de Bijbel; voor christenen heilige zaken. V.b. theatermusical Jona waarin met de Heilige God en de Heilige Schrift gespot wordt. De SGP wil dat het college hierover in overleg treed met de directies van de instellingen, omdat men zich niet gevoelig toont als wij hier recht- steeks onze bezwaren uiten. Lasten voor de burger De SGP verzet zich tegen verho ging van de gemeentelijke belastin gen. Middelburg is met haar gemeentelijke heffingen de hoogste in Zeeland. Het hoge ambitie niveau van de gemeente mag niet via de tarieven op de schouders van de burgers gelegd worden. Voor een sluitende begroting is de tariefsverhoging niet nodig. De SGP wil daarom voorstellen om de tarie ven alleen met de inflatiecorrectie aan te passen. Financieel beleid Het is de gemeenteraad zelf die bepaald hoever we de financiële polsstok weg zetten en hoeveel hooi we op onze vork nemen. De SGP vindt dat Middelburg te veel tegelijk wil. Wij vinden dat financieel niet verantwoord. Dan maar een stap terug in ons ambitieniveau. Laten we eerst maar eens zien dat we de huidige projecten tot een goed einde brengen, ledereen moet in deze tijd een stap je terug doen, toch leven we in een enorme welvaart vergeleken bij het merendeel van de wereldbevolking. Welvaart is echter niet synoniem met welzijn. Welzijn heeft te maken met het geestelijk klimaat. Als SGP beplei ten we een maatschappij-brede terugkeer naar de christelijke ethiek die de Bijbel, als het Woord van God, ons leert. We eindigen met een citaat uit de Bijbel, dat wij u van harte toewensen. Psalm 128:1,2 Welgelukzalig is een iegelijk, die den HEERE vreest, die in Zijn wegen wandelt. Want gij zult eten den arbeid uwer handen; welgelukzalig zult gij zijn, en het zal u welgaan. N.B.: Dit artikel is een uittreksel uit onze algemene beschouwingen op de begroting 2004. Voor informatie kunt u contact opnemen met de raadsleden: Chr. Dekker (fractievrz.): 634890, van Klinken 611621, B. de Ruiter: 601869 opdraaien. Van de andere satelliet, wethou der Luitwieler, heeft onze fractie zich dit jaar al afgevraagd of het met zijn verkeer- en parkeer(wan)beleid ooit goed komt. Wij zien geen enkele aan wijzing dat Middelburg in 2004 een stap dichter bij het vinden van acceptabele oplossingen voor verkeer en parkeren komt. Intussen ziet u aan het Kanaal het stadhuis verrijzen. Eén van de vier torens zou de gemeente ver huren. Onlangs bleek dat er zoveel ambtenaren zijn bijgeko men, dat zij met moeite in de drie toren passen. Onze fractie vreest dat wethouder Luitwieler ook moeite heeft de groei van het aantal ambtenaren in de hand te houden. Al jaren vragen de politieke partij en in Middelburg aandacht voor de huisvesting van jongeren en van de minder goed bedeelden. Kon niet, lukte niet, geen geld. Het is wrang te moeten vaststel len dat met de komst van een ander prestige project, de Roosevelt Academy, de gemeen te in een paar jaar voor 600 stu denten kamers voor elkaar krijgt. Bijzaak dat voor de eerste stu denten een heel buurtje moest worden ontruimd. Wie mogen er vervolgens inpakken om plaats te maken voor de rest! Dat hoeft u van PvdA-wethouder De Vries -en dus kampioen van de gewone man- niet te weten! Bovendien wil onze fractie eindelijk weten hoe veel geld de gemeente in dit pro ject zal steken. De gemeente gaat een moeilijke tijd tegemoet. De inkomsten, die de gemeente van het Rijk ont vangt, dalen. Tegelijkertijd neemt de economische activiteit af en dat terwijl de gemeente aan een aantal geldverslindende projecten met een hoog risico is begonnen. Wij noemen het Stationsgebied en de Mortiere. Bij de verkiezingen hebben wij gesteld: de stuurstand terug op normaal. Geen prestige project als een regionaal A-theater .te betalen door Middelburg alleen. Wel een fatsoenlijk stadstheater op de plek, waar nu het theater staat. Een parkeersysteem dat rekening houdt met de belangen van de bewoners en de gebrui kers van de binnenstad. Niet alleen aandacht voor het verfraai en van de binnenstad, maar ein delijk aandacht voor versleten wij ken als Nieuw Middelburg, als Zuid, de Magistraatwijk en de Stromenwijk. Wat de veiligheid betreft, nog steeds worden wijken aangelegd zonder voorzieningen voor de jeugd. Op veel plaatsen bestaat een hangjongeren probleem. De gemeente kent het probleem en probeert de problemen op te los sen. Te gelijkertijd voorspellen wij dat over een aantal jaren de Veersepoort ook zijn hangjonge ren zal hebben.Wij feliciteren de bewoners met het beleid van de gemeente. Onze landsregering heeft samen met de vakbonden ons allen op de 0-stand gezet. Als u van uw salaris moet leven, komt daar de eerste twee jaar niet veel bij. De supermarkten verlagen hun prij zen. Daar bent u voordeliger uit. De gemeente handhaaft een tra ditie. Ook in 2004 bent u weer fors duurder uit. Als het aan Leefbaar Middelburg had gele gen, was dat niet nodig geweest. In 2006 mag u weer stemmen voor de gemeenteraad. Denk aan ons. Wij zijn bereikbaar via internet, o.a. bij Zeelandnet onder de com munity politiek partijen. Een vaste koers naar de toekomst Het CDA in Middelburg streeft naar een duurzaam Middelburg. We willen investeren in de kwa liteit van de samenleving. We willen extra aandacht voor de mensen met wie het minder goed gaat. En we vinden dat we zuinig moeten omspringen met ons milieu en de natuur. In al ons handelen laten we ons lei den door de christen-democrati sche uitgangspunten: rent*- meesterschap, gespreide ver antwoordelijkheid, solidariteit en gerechtigheid. Zo willen we gestalte geven aan onze taak om kaders aan te geven en afwegingen te maken. En afwegingen moeten gemaakt worden. Tot voor kort groeide het gemeentefonds van jaar tot jaar. Vele wensen kon den hierdoor worden gereali seerd. Maar het tij kan snel keren. De begroting van 2004 vraagt om belastingverhoging op onderdelen. Bezuiniging op velerlei gebied, uitstel van plan- D66 maakt keuzes voor 2004, een tussentijdse verantwoording aan kie zers "De Middelburgse politiek is nog stokoud" zo kopte de PZC een paar weken terug. Bedoeld werd dat de zg. collegepartijen CDA, PVDA, Groen Links en Christen Unie) toezegging naar u als kie zer met gemak inruilen ter bescherming van "hun" wethou der. D66 vindt echter dat een politieke partij als enig opgave heeft gruwelijk haar best te doen het maximale uit het verkie zingsprogramma te halen. De rode draad voor D66 Middelburg is: - fatsoenlijk besturen, en dus ook inwoners correct behande len vragen, klachten, brieven en als gemeenteraad bevoegd heden delen met inwonersgroe- pen om zaken op de agenda te krijgen - de locale economie proberen te versterken, met name ook de vrije tijds/cultuur en sportecono mie - de stad en dorpen groener maken - inwoners(groepen) stimuleren eigen verantwoordelijkheid te laten dragen en als gemeente daarin helpen vrijwilligerswerk meer en beter waarderen) - Middelburg maximaal ver keersveilig - Creatieve investeringen in oplossen van knelpunten ver- keer(fiets, auto, voetgangers) Op de internetsite www.d66wal- cheren.nl kunt u ons program zien voor de periode tot 2006 en steeds het laatste nieuws van D66 in onze stad. De begroting van de gemeente varingsplaats aan kunnen bie den, zodat men niet thuis hoeft te blijven zitten. Er moet aan dacht blijven voor mensen die vanwege psychische of licha melijke problematiek ver van de arbeidsmarkt af zijn komen te staan. Het CDA is altijd voorstander geweest van de eindjaarsuitke ring en de PC's voor minima. Nu dit vanwege rijksbeleid vanaf 2004 niet meer mag, pleiten wij voor het gebruik maken van de mogelijkheden van het Sociale Fonds. Het CDA is een voorstander van een Zeeuwse crisis- en obser- vatiegroep voor kinderen die tij delijk niet naar een school kun nen. We zijn blij met de nieuwe locatie van de school in Arnumuiden. Wellicht dat dit ook een brede school kan wor den? We pleiten voor goede schoolvoorzieningen voor Mortiere. Kwaliteitsbeleid en taalstimulering binnen, het onderwijs vinden we belangrijk voor het bieden van gelijke kan- DEMOCRATEN maak je daar een fatsoenlijk plan voor, en niet op een plek, maar op meer, en niet in de bin nenstad, maar aan de randen. Laten we daar maar een refe rendum over houden dan, het gaat immers heel veel inwoners aan. D66 heeft voorgesteld jongeren in de stad een grotere en geor ganiseerde invloed te geven op het reilen en zeilen in Middelburg en daar in 2004 een concreet initiatief voor te nemen. We zijn ook groot voorstander van een kwaliteitsatlas per wijk om zo planmatig woon/werkkli maat te verbeteren in samen spraak met de wijk. Geld besparen op het een om aan het ander meer geld te beste den kan volgens D66 ook door op meer gebieden dan nu met Vlissingen en Veere op te trekken en zaken van de grond te krijgen. Beter een keer goed dan 3 keer niks. Dit geldt voor D66 op het gebied van voorzieningen en op gebied van ambtenarensamen- werking. D66 vindt het heel jammer dat zij het afgelopen jaar niet in staat is gebleken het nieuw te bouwen A- theater naar een andere en rui mere plek de Punt) te krijgen en dat de gemeenteraad niet inge stemd heeft met ons initiatief om inwoners de mogelijkheid te geven om zaken, niet uit eigen belang maar voor wijk/stadsbe lang, op de gemeenteraadsagen da te zetten. Maar we blijven pro beren Middelburg op alle fronten sprankelender, veiliger, groener en welvarender te maken. Alleen het betere telt en u kunt daaraan bijdragen met idee of kritiek: Rob van Eijkelenburg, raadslid, tel 629411 of mail rijke06@zeeland- net.nl sen aan alle kinderen. Er moet voldoende aanbod komen voor woningen met lage huur. De kleine kernen moeten ook voldoende aanbod houden. En waarom zouden we de leeg staande woningen boven de win kelstraten niet gaan benutten? We willen aandacht vragen voor de ondergrondse vuilopslag. Voor de binnenstad vinden we een parkeergarage aan de Bachtensteene belangrijk in ruil voor het maaiveldparkeren. Dan kan ook Plein 1940 heringericht worden. Er wordt veel gefietst in Middelburg, maar het fietsparke- ren kan beter. Hier is beleid nodig. Ook de doorstroming van het verkeer kan beter. We denken aan de groene golf, verkeerslich ten die binnen een dag gerepa reerd worden en een langzaam- verkeersbrug over het kanaal. In Arnemuiden is een fietspad langs de Van Cittersweg en een fietstunnel onder het spoor onmisbaar. Middelburg mag wel wat trotser zijn op het Veerse meer. De kei- enrand bij Oranjeplaat willen we omgetoverd zien tot een zand- strandje. Een rechtstreekse ont sluiting op de A58 verdient onderzoek. Middelburg is een culturele stad. We vinden dat dit voor iedereen betaalbaar met zijn. We pleiten voor een cultuurpas. Kosten die deze pas met zich meebrengt, willen we betalen uit verlaging van de subsidie aan de Stichting Beeldende Kunst Middelburg. We vinden dat hier nu te veel geld aan wordt uitgegeven. Middelburg bestaat voor meer dan de helft uit buitengebied. Akkerranden zijn een mooie ver fraaiing van dit landschap. Akkerranden zijn brede stroken met bloemen die een akker omzomen. De gemeente zou een startsubsidie beschikbaar moe ten stellen. Vanuit de uitgangspunten rent meesterschap en gerechtigheid hechten we aan het handhaven van de milieu-eisen. Onze bodem, lucht en water verdienen deze aandacht. Als goede rent meesters willen we ook geld besteden aan onderhoud en structurele vervanging. Zo wil het CDA verantwoord blijven inves teren in de toekomst leder jaar geven de politieke par tijen van de gemeenteraad van Middelburg hun reactie op de Begroting 2004. Zo ook dit jaar. De vergadering was op maandag 10 november jongsleden. Als u goed heeft opgelet mist u op deze pagina de bijdrage van de SP en de Christen Unie. Die vindt u op de volgende pagina. Daar staan ook de overige berichten van de Gemeente Middelburg. Deze informatiepagina van de Gemeente bij de Infowinkel van de gemeente: Stadhuisstraat 2. De Infowinkel is iedere werkdag geopend van Middelburg wordt samengesteld door Communicatie. Reacties zijn welkom! Per e-mail naar info@middelburg.nl of per Meer info: www.middelburg.nl Maximaal Text, vanaf pagina 830 telefoon op (0118) 67 54 50. Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u terecht Informatienummer (0118) 67 55 55

de Faam | 2003 | | pagina 4