UH 15 Zeeuwse websites ontoegankelijk voor gehandicapten Sint is onderweg Golden Earring heeft er nog altijd plezier in Kerkinbreker zwijgt in alle talen 19 TRENDHOPPE Het Station Dorpsraad over veiligheid WIN KAARTIES VOOR CONCERT IN ZEELANDHALLEN Lezing: Het werkzame verlangen' www.qsm-shop.nl i^jf Stefano s Boulevard Bankert 756 Vlissingen j'TÉÉr maand menu 23 0** Wekelijks huis aan huis op Walcheren WOENSDAG 12 NOVEMBER 2003 ADVERTENTIEVERKOOP: 0113 - 274000 REDACTIE: 0113 - 274021 BEZORGKLACHTEN: 0113 - 274093 www.de-faam.nl NIEUWS AAN DE KUST JAARGANG 103 - NUMMER 46 Nieuw stadskantoor, afbouw in volle vaart verder. Dubbele pret in cabaret. Vol verwachting klopt ons hart. GOES - Gehandicapten kunnen slecht overweg met de belangrijkste Zeeuwse websites. Dat zegt de af deling Drempels Weg van het Landelijk Bureau Toegankelijkheid. Dat bureau nam in heel Neder land websites onder de loep en is een campagne ge start om de websites in Zeeland te verbeteren. Wie denkt dat Sinterklaas nu nog in Spanje zit, heeft het mis. Hij is namelijk al enkele dagen onderweg naar Nederland met zijn stoomboot. Weer of geen weer op zee, de Sint komt altijd. De Faam probeerde hem te bellen en kreeg Sint na heel veel moeite eindelijk aan de lijn. Openingstijden GOES - De Zeelandhallen zijn kaal, maar als ze goed vol zitten, kan er een heel gezellig feestje gebouwd wor den. Zo denkt Barry Hay (55) van de Golden Earring over de locatie waar hij zaterdag 22 november met de band speelt. "Het Zeeuwse publiek moet het maken, maar daar heb ik alle vertrouwen in." De Faam helpt u een handje op weg. Lees dit verhaal goed door en be antwoord de vraag aan het eind. Dan maakt u kans op een van de tien toegangskaarten of die splinternieuwe DVD. JASSEN 20% KORTING UNITED COLORS OF BENETTON. Goes Lange Kerkstraat 44 GOES - De 35-jarige man die in Goes opgesloten zit omdat hij ervan verdacht wordt de inbraakgolf in Zeeuwse kerken op zijn geweten te hebben, weigert elke medewerking aan het onderzoek. Zo weet de poli tie nog steeds niet waar de man vanaf september tot zijn arrestatie op 29 oktober woonde. 9. T -Mobile- - - Dertig jaar café De Hoppit. Steun achterstandskinderen Dans en Veere's Genoegen Strandwandeltocht Breezand Bosch over zorg Struinen met de jutter Werken voor Poep Diploma Begeleiding terminale zieken KOUDEKERKE - De dorpsraad van Koudekerke houdt dinsdag 18 november een thema-avond over veiligheid. Aan de orde komen onderwerpen als vandalisme, in braak (-preventie) en veiligheidsbeleving. ÜP^ ,v*" I Qiranècaffé Wildmenu en kerstmenu aanwezig! heerlijke ee,] trio van groente- wild met een Zgarf?ituur kaneel ijs met warme strudel een te besteden bü stefano s en raytn0 7 dagen per week geopend reserveren: (0118) 418 019 of kijk op www.stefanos.nl Golden Tulip Altijd maar 't zelfde? Of dit jaar eens iets nieuws! Kerst- en oud nieuw party in -•en verrassend nieuwe entourage. Bel, fa* of mail voor uitvoerige informatie. Westduin I -4371 PE Koudekerke (Vlissingen) E westduin@zeelandnct.nl I www.wcstduin.nl T: (0031 )-(0)-118-552510 - F: (0031 )-(0)-118-552776 WÊÊÊ Makers van websites staan er veelal niet bij stil dat hun sites grote drempels opwer pen voor gehandicapten. Een woordvoerster van Drempels Weg geeft enkele simpele voorbeelden: "Blinden kunnen met behulp van een braillemachine op het internet surfen. Maar als in de site dan staat dat je op de blauwe link moet klikken voor informatie en Dag Sint Nicolaas. Lukt het om zaterdag op tijd in Nederland en dus ook op tijd in Middelburg aan te komen? - Dat gaat zeer zeker lukken. We zijn al onderweg en ook al zit het tegen, we zullen er zeker op tijd zijn! We kunnen al die kinderen toch niet teleurstellen? Nee, daarom vertrekken we altijd op tijd uit Spanje, zodat we ook ze ker weten dat we het gaan halen! Hebben alle kindertjes hun verlanglijstjes al doorgegeven? -Ik heb echt al bergen verlang lijstjes binnen. Het is ongeloof lijk hoe veel. Het zal best moei lijk worden om aan al die wen sen te voldoen, maar daar ga ik in elk geval mijn best voor doen. En wie zijn lijstje nog niet door heeft gegeven kan dat zaterdag avond natuurlijk ook altijd nog in zijn schoentje stoppen. Dan ne men we het gewoon mee. En laat de kindertjes mijn lieve paardje alsjeblieft niet vergeten, want die is dol op al dat lekkers! Zijn de Zwarte Pieten alweer klaar voor het grote avontuur? - Jawel, de Pieten zijn er al hele maal klaar voor. Ze hebben weer een cursus 'schoorsteen klim men' en 'schoorsteen glijden' ge volgd en sommige Pieten heb ben een extra cursus 'daken lo pen' gehad. Bovendien zijn ze de laatste weken vooral erg druk geweest met het bakken van on der meer speculaas, marsepein, chocoladeletters en pepernoten. Want de voorraad snoepgoed moet natuurlijk toereikend zijn voor ons bezoekje aan Neder land. De boot ligt dan ook vol met lekkers! De bezoekjes in Nederland moe ten toch wel erg vermoeiend zijn. Lukt het allemaal nog wel? - Het is echt heel erg vermoeiend. Ik ben in deze periode dan ook altijd erg moe. Maarja, ik heb het er graag voor over. Vooral als ik dan die blije kindergezichtjes zie, die maken alles goed! Wat doet u de rest van het jaar? - Na 5 december gaan we met een weer terug naar Spanje. Daar heb ik dan weer elf maanden om uit te rusten. Maar die tijd heb ik ook echt nodig. Want volgend jaar wil ik natuurlijk weer naar Nederland. En ik zal er dan weer zijn ook!! In Spanje geniet ik al tijd extra van al die mooie teke ningen die alle kindertjes ge maakt hebben, want daar ben ik toch wel extra trots op. Bijna mijn hele huis hangt vol met prachtige kunstwerkjes. Maar ik heb nog plaatsjes over aan de muren, dus ik hoop dat ik dit jaar weer een hele hoop nieuwe tekeningen krijg. advertenties Maandag 08.00 - 17.00 uur Dinsdag 08.30 - 17.00 uur Woensdag gesloten Donderdag 08.30 - 17.00 uur Vrijdag 08.30 - 17.00 uur Tel. 0113 -274000 op de groene voor weer andere informatie, dan kan hij er hele maal niets mee." Het grootste probleem vormen de minuscule links op de websites. "Veel gehandicapten hebben last van hun motoriek. Het is dan te vaak een probleem om op een site het pijltje op de juiste link te krijgen." De eenvou dige oplossing: maak de links wat groter. Drempels Weg onderzocht on langs de toegankelijkheid van een groot aantal belangrijke Zeeuwse websites. Vrijwel alle sites scoorden onvoldoende vol gens de internationaal erkende W3C-criteria voor toegankelijk internet. Drempels Weg hoopt dan ook dat de campagne in Zee- land aanslaat. Want juist het internet biedt gehandicapten grote kansen. Zo kunnen gehandicapten via het internet zonder hulp infor matie opzoeken en zelfs producten bestellen. En voor doven is het chatten een uit komst. Ze kunnen communice ren met anderen zonder een doventolk nodig te hebben. De komende maand vraagt Drempels Weg de makers van de bekendste Zeeuwse sites of zij bereid zijn hun sites beter toe gankelijk te maken. Het bureau heeft ook drie Zeeuwse ambas sadeurs aangesteld. Levin de Groote uit Vlissingen is blind en surft over het internet met be hulp van spraakondersteuning. De andere ambassadeur, Piet Nederlof ook uit Vlissingen, is motorisch gehandicapt en Peter Overdulve uit Middelburg heeft een verstandelijke be perking. Hun handicaps ver schillen, maar alle drie zijn ze expert op het gebied van internet. Zij inventariseren de proble men die ze tegenkomen op het internet en geven oplos singen aan. Half december presenteren de ambassa deurs aan de Vlissingse bur gemeester A. Dok-vanWeele de resultaten van hun in spanningen. door Mleke Valk De show in Goes hoort bij het tournee van de Golden Earring dat ze dit en volgend jaar door Nederland, België en Duitsland doen. Het kan een akoestisch of elektrisch optreden zijn en in Goes is dat het laatstgenoemde. Hay: "Zo kunnen we lekker te keergaan met onze herrie en is er een fantastische lichtshow." De zanger legt uit dat het onder scheid gemaakt is zodat er geen sleur in de voorstellingen komt. Daarnaast is het decor iedere keer anders. Tijdens de tournee brengt de band op dinsdag 25 november de nieuwe DVD The making of Millbrook USA uit. De muzikan ten hebben het album Millbrook USA opgenomen in Amerika, de opnames zijn gefilmd en op DVD gezet. Zowel in als buiten de stu dio zijn de mannen aan het werk te zien, er staan beelden van de natuur van New York en Millbrook op en de nieuwe num mers. Volgens Hay was het ont zettend leuk de DVD te maken, het heeft wat van reality-tv vindt hij. "Het geeft meer dimensie aan de cd en het is iets extra's voor de fans en niet-fans natuurlijk." Het is overigens de eerste DVD waarop de bandleden aan het MIDDELBURG - Ton Jorna, hoofd docent aan de Universiteit voor Humanistiek in Utrecht, spreekt zondag 16 november in de Middelburgse Stadsschouwburg over Het werkzame verlangen als menselijke mogelijkheid'. Centraal staat spiritualiteit die leeft bij men sen, zeker op een intuïtieve ma nier. Maar het wordt ook bewust ervaren in een ontdekkingstocht om dingen anders te zien. Voor de organisatie van deze lezing tekent de Spirituele Sociëteit Zeeland. Het begint zondagmorgen om halfelf. werk te zien zijn in de studio. Ver der komt volgend jaar een boek uit over the Golden Earring. "Het wordt heel dik, meer dan drie honderd pagina's." Hay's geboorteland India heeft plaats gemaakt voor een leven in Amsterdam, daar is zijn hart aan verpacht. Maar voor een pittig stukje muziek en een enthou siast publiek komen ze ook graag naar Zeeland. Volgens hem ge beurt er niet zoveel geks in deze provincie, dus de mensen moe ten het maken. "Bij gebrek aan beter spelen we in de Zeeland hallen." Naast de bezigheden van de band werkte de zanger een tijd aan het opstarten van een meidenband. "Ik heb de dames bij elkaar gezocht en het resul taat is de groep Bad Candy". Veel zal hij zich er niet mee bemoeien. "Die activiteiten zijn nu ver van mijn bed, misschien dat ik later liedjes voor ze ga schrijven". Voorlopig wil de Amsterdammer zich volledig op het tournee rich ten. De Golden Earring bestaat al tweeënveertig jaar en het ge beurt niet vaak dat een band zo lang blijft bestaan. Hay had niet verwacht dat het succes zou wor- The Golden Earring: "Lekker tekeer gaan". FOTO: PR den. "Ik zou geen andere keuze gemaakt willen hebben en trou wens we kunnen nu toch niet meer terug." Hij legt uit dat er een soort van broederschap tus sen elkaar is, dat je bij andere groepen niet ziet. "Je bent op el kaar aangewezen, er lijkt een soort magie tussen ons te zijn." Door de jaren heen zijn de band leden geduldiger en meer vol wassen geworden vindt de randstadter. "We hebben een enorm doorzettingsvermogen en belangrijk is dat we er altijd nog plezier in hebben, bij onze concerten straalt het enthou siasme ervan af." Het voortbestaan van een band is niet alleen afhankelijk van haar leden, maar heeft ook publiek nodig. Daar maakt de muzikant zich geen zorgen over. "Er komt eigenlijk steeds meer publiek bij. Naast de echte 'die harts' die meegegroeid zijn, komen veel nieuwe mensen op onze muziek af." Volgens hem is het een trouw volk. "Kijk maar naar de concer ten, vele zijn al uitverkocht." Er komt een drukke periode aan, maar dat vindt de vijfenvijftig ja rige man niet erg. De zanger vindt het leuk bezig te zijn en met pensioen gaan, is een taboe. "Ik blijf net zo lang doorgaan, des noods met een rollator of in een rolstoel, totdat ik er letterlijk bij neerval." In het voorprogramma dat om 20.30 uur begint speelt Chronical King. De hallen zijn open om 19.30 uur. Kaarten zijn verkrijg baar bij de Music Store in Vlissingen: 0118-411897 en in Middelburg bij de Platenbaas: 0118-640720 of de Touristshop: 0118-674300. Verder bij de gro tere postkantoren, GWK-, Sta tions- en VW kantoren en via 0900-2001250. De Faam stelt tien kaartjes en een aantal DVD's beschikbaar voor de lezers. Om in aanmer king te komen voor deze prijs moet de volgende vraag beant woordt worden: Waar is Barry Hay geboren? De oplossing kunt u e-mailen naar dit adres: earring.goes@nicodis.nl. De winnaars staan vermeld op de gastenlijst die op zaterdag 22 november vanaf 19.30 uur bij de kassa van de Zeelandhallen ligt. De winnaars worden gebeld. De man, zonder vaste woon- of verblijfplaats, werd in Woudrichem opgepakt bij een inbraak in een kerk daar. De po litie denkt dat hij ook verant woordelijk is voor tientallen in braken in godshuizen in Zee land, West-Brabant en Zuid-Hol land. De politie vermoedt dat man de laatste maanden in Zee land heeft gewoond, maar weet nietwaar. Mogelijk heeft de man een pension gehuurd en is daar na zijn aanhouding op 29 okto ber niet meer teruggekeerd. De politie is dan ook op zoek naar getuigen die weten waar de man in september en oktober heeft gewoond. De verdachte is een 35-jarige blanke man, lengte 1.90 meter; hij heeft een snor en kort stekelig haar en een onge schoren uiterlijk. De man droeg meestal een zwarte muts met een Fila-embleem. Verder had hij een grote sporttas bij zich. Getui gen kunnen hun informatie doorgeven aan politie Zeeland, telefoonnummer 0900-8844. SONY ERICSSON TG10 I.C.M. EEN 1-JARIG T-MOBILE 300 ABONNEMENT. I.C.M. EEN 1-JARIG T-MOBILE 450 ABONNEMENT. NU DE LAATSTE 3 MAANDEN GRATIS SMS-SEN PHONE S FUNSTORE ROOSENDAAL Laan van Bolgiö 15 Tol. 0165 - 55S1G1 GSM-shop VLISSINGEN Aagje Dekenstraat 2 Tel.: Q11B - 430188 J advertentie SEROOSKERKE - De Zeeuwse stichting Steun Israël houdt woens dag 12 november een verkoopdag van Israëlische producten. Dar gebeurt tussen 10.00 en 20.30 uur bij Martine van der Meule aan de Zandput 17a in Serooskerke. Er is van alles te koop. De opbrengst is bestemd voor een project met opvang van Joodse en Arabische kin deren in achterstandssituaties. SEROOSKERKE - Muziekvereniging Vëere's Genoegen stelt het thema 'Dans' centraal tijdens de jaarlijkse uitvoering zaterdag 15 novem ber. In verenigingsgebouw De Zandput op allerlei manieren kennis maken met dit thema. Ook dansparen zijn aanwezig. Verder demon streert de slagwerkgroep van Veere's Genoegen haar kunnen den treedt het fanfareorkest op. Het concert begint om 19.30 in De Zand put in Serooskerke. MIDDELBURG - Wandelsportvereniging 't Zand in Middelburg houdt zaterdag 15 november een Strandwandeltocht. Er kan zowel individueel als in groepsverband worden deelgenomen over de af standen die variëren van vijf tot veertig kilometer. De start van de langste afstanden staat voor 09.00 uur op het programma en de ove rige afstandwandelaars kunnen tussen 10 en 14 uur vertrekken. Het startbureau is gevestigd in Strandpaviljoen Breezand aan de Vroonweg in Vrouwenpolder. MIDDELBURG - Jonnie Bosch spreekt tijdens de laatste jaarverga deringvan de Oudervereniging Philadelphia afdeling Walcheren over 'delen, overgeven en overnemen van de zorg'. Dat betoog begint om 20.30 uur als het afdelingsbestuur alle huishoudelijke zaken heeft afgehandeld. Bosch is provinciaal consulent van de Landelijke Oudervereniging Philadelphia. De bijeenkomst wordt gehouden in de aula van de Klimopschool aan de Grevelingenstraat in Middel burg. Er vindt momenteel een reorganisatie plaats bij Philadelphia. OOSTKAPELLE - Het strand afstruinen met een jutter? Dat kan woensdag 19 november via het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle. De stoet vertrekt om 14.00 uur bij het museum. De jut ter legt onderweg uit wat er wanneer en hoe gevonden kan worden. MIDDELBURG - Kinderen van zes tot twaalf jaar zijn woensdag 19 november welkom op kinderboerderij De Klepperhoeve in Middel burg. Onder de titel 'Werken op de boerderij' mag de jeugd tussen 13.30 en 15.20 uur meehelpen hokken schoonmaken en voeren. Er zijn meer dan deze dagen de komende maanden en wie elke maand een ander diersoort heeft verzorgd, kan in aanmerking komen voor het Poep Diploma. OOST-SOUBURG - Marianne van Meer van Het Clarahofje in Hansweert vertelt dinsdag 25 november over het begeleiden van ter minale zieken. Ze doet dat in het Palazolli Huis in Oost-Souburg, aanvang 19,30 uur. Van Meer wordt gezien als drijvende kracht ach ter Het Clarahofje, dat twaalf jaar geleden de deuren opende. De dorpsraad wil bewoners van Koudekerke en Dishoek in de ge legenheid te stellen om menin gen en ideeën over veiligheid kenbaar te maken aan de dorps raad, de politie en de gemeente Veere. Gastsprekers op de avond zijn J. Koppenhol, teamchef po litie regio Veere en J. Bostelaar, wethouder van de gemeente Veere. Geïnteresseerden zijn dinsdag 18 november om 20.00 uur welkom in de Couburg te Koudekerke. Doze actio is goldig t/m 30 november 2003. Zolang do voorraad strekt. - Vraag naar de voorwaarden in do winkel. Op=Opü Zet on drukfouten onder voorbehoud. Visrestaurant en Cateringbedrijf Erwtensoep met roggebrood en spek €3,50 Hazepeper 15,50 bekend om onze tongstrelende vis- en vleesspecialiteiten Stationsplein 5,4382 NN Vlissingen, tel. 0118 46 59 09

de Faam | 2003 | | pagina 1