Chatsessies met wethouders Kool-Blokland en Luitwieler Middelburgse ballon land in Hamburg Bewoners in beeld in straatinterviews Stadsdichters in Stadhuis Controle illegaal geplaatste aanhang wagens en caravans Opening Vrijwilligerssteunpunt Infobijeenkomsten seniorenraad Raadsvergadering Intocht Sinterklaas woensdag 5 november 2003 de FAAM pagina 3 Gemeente reikt spekcheques uit Deze informatiepagina van de Gemeente Middelburg wordt samengesteld door Communicatie. Reacties zijn welkom! Per e-mail naar info@middelburg.nl of per telefoon op (0118) 67 54 50. Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u terecht bij de Infowinkel v&^ayé^b^iMJLftrSrlhi rissi-raat 2. De Infowinkel is iedere werkdag geopend van 08.00 tot 16.00 uur. Meer info: www.middelburg.nl Maximaal Text, vanaf pagina 830 Informatienummer (0118) 67 55 55 Woensdagmiddag half twee. Balt Heesters, medewerker sociale ont wikkeling bij Scoop, stapt de straat op. Gewapend Bn een warme jas, met pen nen, vragenlijsten en een identificatiekaartje. Hij gaat Middelburgers inter viewen over hun omge ving. Eerst op het programma stond een bezoek aan de Stichting Welzijn voor Ouderen in de Molstraat. Bij binnenkomst waren ouderen aan het koers- ballen en biljarten. Een hand- werkclubje was bezig. Anderen waren aan het computeren. Na een korte uitleg bij de handwer kende dames, vulden ze zelf de vragenlijst in. De anderen wer den geïnterviewd. "Ik proefde overwegend een gevoel van trots op de buurt waarin ze wonen. Een mevrouw uit de Stromenwijk ging de straat teke nen waarin zij woont en zei, dat haar rijtje daar al minstens dertig jaar woont en dat zij alleen maar horizontaal weggedragen wil worden". Op een enkele klacht over straatvuil na, was iedereen toch redelijk tevreden. Vervolgens was een bezoek aan 't Zand aan de beurt. Het werd wat kouder en dat was te mer ken aan het feit dat mensen min der lang bleven staan. Hij sprak met mensen die uit de bus kwa men, een brief postten of uit de drogisterij kwamen. Ondanks de kou viel hem op dat de meesten welwillend waren, beetje nieuwsgierig ook soms om in ongeveer tien minuten de vra gen te beantwoorden. Het ver dwijnen van de buslijnen/ haltes blijkt lastig. Dat werd als achter uitgang en een zorg voor de toe komst ervaren. Een geïnterview de zei: "Zolang ik de fiets nog kan pakken, is er niets aan de hand, maar als dat niet meer kan, wordt het lastig. Dan kom ik de stad niet zo gauw meer in en ben ik aangewezen op de super markt in de buurt". Op Middelburg moet je geen grote stadsproblemen plakken, daar is het te kleinschalig voor. Je doet de boodschappen in de buurt en je bent zo in de stad. Maar het is maar hoe je het beleeft en hoe oud je bent. Daarom is het goed wat er gebeurt, iedereen mag z'n zegje doen". In een volgende aflevering volgen we Balt bij andere organisaties en in ande re wijken. Bewoners in Beeld Deze (straat)interviews worden gehouden voor het maken van een sociale kwaliteitsatlas. De gemeente wil namelijk weten wat bewoners vinden van hun stad. Om het Middelburgse beleid in de toekomst beter af te stemmen op de wensen en behoeften van de inwoners. Om een goede sociale kwali teitsatlas te kunnen maken, is het belangrijk dat we veel te weten komen over hoe mensen over hun wijk stad denken. Deze bewonersinformatie wordt door Scoop boven water gehaald door: - het afnemen van straatinter views (zie begin van dit artikel) - op scholen een enquête onder de jeugd te verspreiden; - vragen te stellen tijdens activi teiten in wijken; - het houden van paneldiscus sies. Ambtenaren Niet alleen bewoners, maar ook ambtenaren worden bevraagd. Zij hebben aangegeven dat de gemeente klaar wil zijn voor de vergrijzing. Verpleeghuizen moeten plaats maken voor bij voorbeeld kleinschalige woon vormen in de wijk. Maar ook voor jongeren wil de gemeente voorzieningen treffen. Zodat zij plezierig kunnen wonen, wer ken, leren en hun vrije tijd kun nen besteden. De brede school in de Magistraatwijk vindt men een goed voorbeeld voor andere wijken. Ambtenaren zijn het er over eens dat het geen plannen moeten blijven, maar dat er iets moet gebeuren. De sociale kwa- liteitsatlas zal daarbij belangrijk zijn. Organisaties Ook organisaties in Middelburg zijn uitgenodigd om over de stad en de wijken te praten. Zij vra gen om goede profilering van wijken en dorpen. Maak je sterk op wat je goed kan, of waar geschiedenis ligt: voorbeeld Arnemuiden. In de gesprekken hebben zij onder andere ook gewezen op de noodzaak tot meer samenwerking tussen organisaties met name op het gebied van jeugd/jeugdzorg, zowel gemeentelijk als provinci aal. Ook willen ze een betere samenwerking met Vlissingen. Er zullen nog meer gesprekken met organisaties volgen en str aks kunnen zij ook nog eens reageren als de eerste beschrij vingen van de wijken en dorpen klaar zijn. Onder de titel 'Wordt er een gedicht onthuld in Middelburg?' vindt op don derdag 6 november aan staande een speciale poë- ziemiddag plaats in de bur gerzaal van het stadhuis van Middelburg. Be Middelburgse stadsdichter Chawwa Wijnberg en de stadsdichters van Gent en Groningen en Tilburg dra gen gedichten voor. De poëziemiddag wordt gehou den in verband met de Week van het Zeeuwse boek. Van kwart over drie tot vijf uur zal het gezel schap van stadsdichters in de Burgerzaal te beluisteren zijn. Naast Chawwa Wijnberg, de stadsdichter van Middelburg, zijn aanwezig: Roel Richelieu van Londersele, stadsdichter te Gent, Bart F.M. Droog, stadsdichter te Groningen en Jace van de Ven, stadsdichter te Tilburg. In de pau zes van de poëtische bijeenkomst kan je onder het genot van een hapje en een drankje met de dich ters spreken. Rederijkersavond in De Drvkkery In boekhandel de Drvkkery aan de Markt in Middelburg vindt 's avonds van zeven uur tot half negen een 'rederijkersavond' plaats. De stadsdichters kruisen dan spreekwoordelijk de degens in een poëzie contest. Allereerst proberen de dichters elkaar te overtreffen met gedichten aan de hand van een vooraf afgesproken thema. Vervolgens zal het impro visatietalent van de dichters wor den aangesproken: ter plekke moeten zij dichten over een niet bekendgemaakt thema. Deze speciale avond komt voort uit de rijke Zeeuwse maritieme geschie denis. In vroeger tijden kwamen reders bij elkaar en lazen zij elkaar poëzie voor. Je bent van harte welkom om de bijeenkomst in het stadhuis en de rederijks avond bij te wonen Stadsdichter Stadsdichter Chawwa Wijnberg heeft al meerdere gedichten over Middelburg geschreven. Het gedicht 'De stad en het nat' is afkomstig uit haar bundel 'Echo van de Roos'. De stad en het nat De kinderkopjes in de stad ik heb ze lief, de dwaze keien zie ze met regen de druppels kijk ze huppelen en kiezen van welk heuveltje ze glijden en voor de zwikzwak-enkels het strakke steentjespad en bij de hoge huizen polijst de regen het arduinse grijs en glad het spettert en het sputtert op het afgevallen blad de zwanen van Middelburg drijven streng en wit als wolken in de diepe zwarte gracht ze strelen het water het water van mijn volgezongen stad Medewerkers van de gemeente gaan de straat op om te controleren of aan hangwagens en caravans staan geparkeerd waar dat niet mag. De gemeente stelt zich soepel op. Eerst wor den foutparkeerders ver zocht het voertuig te verwij deren. Pas als dat niet gebeurt, grijpt de gemeente zelf in. De gemeente controleert regelma tig op (langdurig) illegaal op open bare grond geplaatste voertuigen. Veel aanhangwagens en cara vans, die te lang geparkeerd staan, worden gelukkig meestal door de eigenaren zelf verwijderd. In de zomermaanden is, mede om gebruikers van caravans de ruimte te geven, minder intensief gecon troleerd. Inmiddels is zo'n controle op illegaal geplaatste aanhangwa gens en caravans weer nodig. De medewerkers van de gemeente zullen daarom vanaf nu controles uitvoeren in de wijken. Het - vaak langdurig - parkeren van illegaal geplaatste voertuigen levert regelmatig klachten op van omwonenden. Het gaat soms ook om aanhangwagens die in slech te staat zijn, waar dan ook nog rommel op en/of bij ligt. Steeds meer mensen vinden dergelijke voertuigen ontsierend voor de omgeving en ergeren zich eraan dat onnodig parkeerruimte wordt ingenomen. Regels In de Algemene Plaatselijke Verordening Middelburg is gere geld dat voertuigen, zoals aan hangwagens, caravans, boottrail ers en dergelijke, niet langer dan zeven dagen achtereen op de weg of op parkeerterreinen mogen staan. Deze regeling is opgenomen om het langer dan noodzakelijk parkeren van deze voertuigen tegen te gaan. Plaatsing ervan legt vaak een onevenredig beslag op parkeer ruimte en is ontsierend voor het uiterlijk aanzien van de omgeving. Het gegeven dat een voertuig wellicht één of meer keren per week wordt gebruikt of verplaatst naar een andere locatie op open bare grond, betekent niet dat dat voertuig op openbare grond gestald mag worden. Het voertuig wordt immers steeds weer terug geplaatst op openbare grond. Er blijft dan ook sprake van illegale stalling en overtreding van de Algemene Plaatselijke Verordening Middelburg. Werkwijze gemeente De controles vinden plaats in het gehele grondgebied van de gemeente Middelburg. Van ille gaal geplaatste voertuigen wordt gekeken in welke staat het zich bevindt. In eerste instantie zal de eigenaar van het voertuig in de gelegenheid worden gesteld het voertuig van openbare grond te verwijderen. Als daar geen of niet tijdig gevolg aan wordt gegeven, gaat de gemeente tot verwijdering over Wrakken worden afgevoerd naar de stortplaats en voertuigen in redelijke of goede staat worden in bewaring genomen (toepassing bestuursdwang). In bewaring genomen voertui gen worden maximaal drie maanden opgeslagen en kun nen in die periode door de eige naar, tegen betaling van de kos ten, worden opgehaald. Hiervoor dient de eigenaar zich te melden bij de afdeling Vergunningverlening en Handhaving, telefoonnummer 0118-67 52 00. De kosten van verwijdering bedragen minimaal 113,- per voertuig. Dus heeft u een aanhangwagen of caravan ergens geparkeerd waar dat eigenlijk niet mag, ver huis die dan naar uw eigen ter rein of naar een garage. Zo helpt u mee meer parkeerruimte te creëren, en u voorkomt dat u door een ambtenaar wordt benaderd. Vrijwilligers let op! Op zaterdag 8 november opent wethouder Albert de Vries het Vrijwilligerssteunpunt in het ontmoetingscentrum in Dauwendaele. Aanslui tend start om half elf een gratis workshop voor alle Middelburgse vrijwilligers. Bij het steunpunt kunnen vrijwilli gers met al hun vragen en proble men terecht. Het steunpunt bemiddelt ook naar vrijwilligers werk via een vacaturebank. Vrijwilligers en organisaties kun nen gebruik maken van die vaca turebank. Het steunpunt biedt vrij willigersorganisaties hulp op het gebied van administratie, telefoon, computer, printer en kopieerappa raat etc. Alles tegen een geringe vergoeding voor de materiaalprijs. Na de opening word een aantal workshops gegeven in het Ontmoetingscentrum Dauwen daele. Onderwerpen waar u zich voor kunt opgeven zijn: kennisma king met de computer; praktische tips in de EHBO; vrijwilligerssteun- punten, wat kunnen ze voor u doen?; rechten en plichten vrijwil ligers; weerbaarheid (ja of nee, grenzen van). De workshops zijn de aftrap van een promotiekara vaan voor vrijwilligers, georgani seerd door alle Zeeuwse lokale Steunpunten en Scoop. Meld je aan De ochtend is voor alle vrijwilligers gratis toegankelijk en zij kunnen kiezen uit twee workshops. Meld je voor 6 november aan bij Monique Baltus van de SKWM, m.baltus@skwm.nl of bel 06- 21908827. De openingstijden van het Vrijwilligerssteunpunt in Middelburg zijn vanaf 10 novem ber. maandag, dinsdag en don derdag van een tot vier uur. Het steunpunt is gevestigd in het WOP Dauwendaele (in het winkel centrum aan de Vrijlandstraat) en staat onder begeleiding van Monique Baltus. Zij wordt geassi steerd door een team van vrijwilli gers. De Middelburgse senioren raad houdt binnenkort twee informatiebijeen komsten. Tijdens deze bij eenkomsten blikt de seni orenraad terug op haar activiteiten van het afge lopen jaar. Verder wordt er gesproken over waar de komende tijd aan gewerkt moet worden. Na de info van de seniorenraad houden wethouder Albert de Vries, de heer De Boevere van Zorgstroom en de heer De Ceuster van woongoed Middelburg een voordracht rond het thema 'Wonen, zorg en wel zijn in Middelburg'. Aansluitend is er een paneldiscussie. De bijeenkomsten zijn op woens dag 19 november om half twee in Palet en maandag 24 november om half acht in de Schouwburg. Iedere Middelburgse 55+ er ont vangt van de seniorenraad een uitnodiging om een van de bij eenkomsten bij te wonen. De pakjesboot van Sinterklaas meert zaterdag 15 november rond half twee aan bij de Punt. Burgemeester Koos Schouwenaar heet de Sint en zijn pieten welkom. Daarna stapt Sinterklaas op zijn paard Schimmel voor een feestelijke optocht door het centrum. De route is Beatrixbrug, Dam, Damplein, Korte Delft, Lange Delft, Markt, Gravenstraat, Zusterstraat, Plein 1940, Korte Geere, Lange Geere, Been-houwerssingel, Langeviele, Pottenmarkt en eindigt rond half drie op de Markt. Wethouder Hannie Kool-Blokland chat donderdag over de heringericht binnenstad. Het Middelburgse college bevindt zich al enkele weken op de digitale snel weg. Na wethouder Albert de Vries en burgemeester Koos Schouwenaar, is het de beurt aan wethouder Hannie Kool-Blokland. Op donderdag 6 november chat zij tussen vijf en half zes met belang stellenden over de binnenstad. Vind je de herinrichting geslaagd? Vind je de nieuwe klinkers juist lelijk? Inwoners, bezoekers en ondernemers worden van harte uitgenodigd om hierover te chat- ten met Hannie Kool-Blokland. Chatten over parkeren Ook wethouder Leo Luitwieler gaat digitaal. Hij chat donderdag 13 november met belangstellen den over het Middelburgse par keerbeleid. Wil je met de wethou- Foto: Communicatie der van gedachten wisselen over de parkeergarages of de blauwe zones? Heb je suggesties voor het parkeerbeleid? Surf dan 13 november om half zes naar de chatroom van wethouder Leo Luitwieler op www.middelburg.nl en praat mee! De gemeenteraad vergadert maandagavond 17 november in de raadzaal van het stadhuis. De vergadering begint om half acht en is bij te wonen vanaf de publieke tribune. Mensen die slecht ter been zijn, kunnen van tevoren contact opnemen met de boden van het stadhuis, telefoon 67 54 03. De agenda is onder voorbehoud. 1. Opening en vaststelling agenda 2. Vaststelling notulen van de ver gadering van de raad van de gemeente Middelburg, gehouden op 22 september 2003 3. Mededelingen en ingekomen stukken 4. Voortgang renovatie sportcom plex 'De Kruitmolen' en verplaat sing s.v. Jong Ambon 5. Najaarsnota 6. Eindverslag projectgroep van wijkbeheer naar wijkaanpak 7. Vaststellen budgetten en pro gramma/overzicht onderhuisves ting jaar 2004 8. Voordracht bestuurslid Archipelscholen 9. Vaststelling exploitatieopzet 'Mortiere' 10. Startprocedure ex. artikel 19, lid 1 WRO, delegeren vervolg stappen en vaststellen voorberei- dingsbesluiten t.b.v. bouw school gebouw aanleg infrastructuur aan de Van Cittersweg Arnemuiden 11 Beschikbaar stellen middelen voor verwerving perceel Stadhuisstraat 4 12. Verzamelvoorstel tot het wijzi gen van de begroting 2003 13. Gemeentelijke kredietbank Walcheren 14. Begroting 2004 GGD-Zeeland 15. Begrotingswijziging Regionale Brandweer Zeeland ten gevolge van Realisatie Gemeenschap pelijke Meldkamer Zeeland. Wethouder Albert de Vries reikt woensdag 12 novem ber spekcheques uit in het stadhuis. Een spekcheque beloont een initiatief dat een buurt verbetert of leef baarder maakt. De bijeen komst begint om half vijf. De jury bestaat uit Middelburgers die de aanvragen moeten beoor delen. De waarde van een spek cheque varieert van 125 euro tot 1500 euro. Er zijn achttien projec ten genomineerd. Zo kan je aan de Londense Kaai 41 de vogels van mevrouw Van der Linden bewonderen. Zij heeft in haar kelder een volière inge richt. Haar kelderluik is een glazen raam, zodat iedereen de vogeltjes kan bekijken. Een ander initiatief is het wijkwelkomstteam in Nieuw Middelburg. Alle mensen die in Nieuw Middelburg komen wonen krijgen van het team een wel komstboeket en een informatie pakket met allerlei informatie over voorzieningen in de buurt. Daarnaast vinden de nieuwe inwoners kortingsbonnen van win keliers en allerlei leuke extraatjes in het pakket. Uit Nieuw- en Sint Joosland komen twee verzoeken voor een spekcheque. De Stichting Zomerfeesten Nieuwland heeft geld nodig om de zomerfeesten te blijven organise ren. De gebruikers van de oude- rensoos hebben geld nodig om de vloeren van hun gebouw op te knappen. De soos is een belang rijke ontmoetingsplaats voor de inwoners van het dorp. Dit zijn nog maar een paar voor beelden. Je bent van harte wel kom om bij de uitreiking van de cheques aanwezig te zijn. Heb jij ook een bijzonder idee voor jouw wijk? Aarzel dan met een inschrijf formulier op te halen bij Communicatie aan de Stadhuisstraat 2 of download een formulier via www.middelburg.nl. Bel voor meer informatie over de spekcheque met Anja Jonkman, telefoon 67 57 88. De ballon van Carina Marteijn uit Arnemuiden is in Hamburg neergekomen. Zij liet de ballon in septem ber op toen de Europese gehandicaptenkaravaan Middelburg bezocht. Tijdens de dag waren er sport- en spelactiviteiten op de Markt, theatervoorstelling, een dansvoor stelling en een lagerhuisdebat in het stadhuis. Aan het einde van de dag lieten vijfhonderd Middelburgse leerlingen een bal lon op. Carina kreeg vorige week op de Koningin Beatrixschool een boekenbon als prijs. De winnares heeft beloofd een kaartje terug te sturen naar de vinder van haar ballon. De ballon van Carina Marteijn legde een afstand van 567 kilometer af. Op school ont ving zij daarvoor een prijs.

de Faam | 2003 | | pagina 3