aetuec I HET ORIËNTATIEJAAR VAN DE LANDMACHT Agenda hemmen en Eigenlijk van alles wat. s? C3 Het KIaverbfeji Bereikbaar Informatie? 'Wat ik ook ga doen na dit jaar, ik heb in ieder geval een avontuurlijke opleiding achter de rug. En dat kan niet iedereen zeggen.' ^6 doen bijvoorbeeld aan zelfverdediging conditietraining. Zoeken naar zorg veel simpeler De weg naar zorg: Geplaveid of vol hobbels? De Zeeuwse Stichting voor Gehandicaptenbeleid (ZSG). Wet medezeggenschap: ook huur ders praten mee Onderzoek onder familieleden/ belangrijke anderen! c- Gouden Klavertje voor...de strandwacht! Obstakel van de maand...doodlopende lift www.landmachl.nl 'Kom op Rik, je kan het', roept de instructeur naar Rik die al een paar minuten over de stormbaan raast. Wat ik kan, kan jij ook!' Rik is beland bij het 'tijgeren'. 'Lichaam laag bij de grond houden', schreeuwt de instructeur. 'Jij hebt makkelijk praten,' lacht Rik, 'jij hebt geoefend.' Klaverblad Stel u bent voor uzelf of een familielid op zoek naar zorg. Uw vader of moeder heeft meer zorg nodig, u heeft zelf thuis zorg nodig. Hoe doet u dat? Meestal vragen mensen advies bij de huisarts. Of als u wat meer ingevoerd bent in de regelgeving rondom het ver krijgen van zorg, bij de thuiszorg of bij het Regionaal Indicatie Orgaan (RIO). U krijgt daar informatie die door de zorgverleners zelf is opgesteld. Deze in formatie gaat meestal maar over één zorgverlener tegelijk. Hoe kunt u hierin vinden wat voor u van belang is en hoe kunt u het zorgaanbod met elkaar ver gelijken? Kijk op www.zichtopzorg.nl. Klaverblad Zeeland heeft deze, voor Eu ropa unieke site ontwikkeld in samen spraak met gebruikers van zorg. U vindt er keuze-ondersteunende informatie, kunt vergelijkingen tussen de zorg instellingen maken, u kunt er uw mening kwijt en nog veel meer. Momenteel wordt hard gewerkt aan uitbreiding van de site. Naast het aanbod in de verzorging, ver pleging en thuiszorg komt er eind dit jaar ook informatie beschikbaar voor men sen met een verstandelijke- of lichame lijke beperking of mensen met psychi sche problemen. Wordt u wanneer u het Regionaal Indi catie Orgaan (RIO) belt snel te woord gestaan, of moet u lang wachten? Wordt uw aanvraag serieus genomen en wordt aan u uitgelegd hoe de indicaties telling in zijn werk gaat? Heeft u vol doende mogelijkheden om uw wensen ten aanzien van de zorg aan te geven? Is de hele gang van zaken u duidelijk? Een greep uit een hele reeks mogelijke erva ringen die u tegen kunt komen wanneer u een aanvraag tot het verkrijgen van zorg indient bij het RIO. Wij zijn erg benieuwd naar uw ervarin gen omdat deze uitgangspunt kunnen zijn bij verbeteringen. Landelijk wordt er door alle Informatie en Klachtenbureaus Gezondheidszorg (IKG's) een meldweek gehouden over er varingen met indicatiestelling. Ook het Zeeuwse IKG, onderdeel van Het Klaverblad, doet mee aan deze ac tie. De meldweek loopt van 27 t/m 3 I oktober. U kunt bellen naar: OI 13-249 49 0. Meer informatie via: www.klaverbladzeeland.nl www.klachtopvangzorg.nl De resultaten van de meidactie worden eind november bekend gemaakt. Mensen met een functiebeperking wil len volwaardig deel kunnen nemen aan de maatschappij. Ongeveer I 1% van de Zeeuwse bevol king heeft met lichamelijke beperkingen te maken. Dit is van invloed op wonen, werken, recreëren, mobiliteit. De ZSG ondersteunt belangengroepen, lokale en regionale werkgroepen van mensen met een functiebeperking en cliëntenraden van instellingen. De ZSG houdt zich ook bezig met toegankelijkheid van gebouwen. Wilt u meer weten over de ZSG? Kijk op www.klaverbladzeeland.nl. Mevrouw Bouvy van de bewoners commissie van de Erasmusflat te Goes kan tevreden zijn. Zij heeft zich met suc ces ingezet voor de medezeggenschap van de huurders van de Erasmusflat. Nu het bestuur van de Erasmusflat gaat samen werken met de Humanistische Stichting Huisvesting Bejaarden Goes vond me vrouw Bouvy het hoog tijd worden een zelfstandige cliëntenraad op te richten. "Dit ging niet zomaar", weet zij te ver tellen. "Officieel moet eerst de samen werking bekrachtigd worden, maar dan is het mosterd na de maaltijd om nog invloed uit te oefenen, zoals dat in de Wet Medezeggenschap Cliënten Zorg instellingen beschreven staat. Wij willen nu meepraten. Daarom hebben we als bewonersvergadering besloten dat de leden van de bewonerscommissie als voorlopers zitting nemen in de op te richten cliëntenraad." De consulent van Het Klaverblad /LOC heeft voorlichting en ondersteuning ge geven over deze wet en over de oprich ting van de bewonerscommissie. Stel uw partner is ernstig depressief en moet opgenomen worden in een psy chiatrische kliniek, of krijgt een behan deling, maar u wordt verder niet betrok ken bij de hulp. Wat moet u doen (of niet doen) als hij/zij weer thuiskomt voor weekendverlof? Wat als er een crisissi tuatie ontstaat? Binnen Het Klaverblad is aandacht voor: "Kwaliteitstoetsing onder familieleden/be langrijke anderen van cliënten die te maken hebben met de geestelijke gezondheids- en verslavingszorg in Zeeland". Herkent u deze vragen en wilt u meewer ken aan verbetering? Dan kan dat door het invullen van een vragenlijst. Stuur dan een brief of een e-mail met uw naam en adres naar Het Klaverblad, t.a.v. Yvonne van Renswoude.ggz@klaverbladzeeland.nl of bel 01 13-249 325 cf'o Voor cliënten, patiënten en ouderen Het Klaverblad Postbus 2054 4460 MB Goes 01 13-249 325 Op werkdagen van 09.00-17.00 uur algemeen@l<laverbladzeeland.nl www.klaverbladzeeland.nl Redactie: Marleen Vermeer Informatie-en Klachtenbureau Zeeland Telefonisch spreekuur op werkdagen van 09.30-12.00 u. 01 13-249 490 lkg@klaverbladzeeland.nl WAO-Platform Zeeland Telefonisch spreekuur op werkdagen van 09.30-11.30 Ol 13-249 315 wao-platform@klaverbladzeeland.nl ZSG adviesbureau Telefoon 01 18-623 592 Fax. 018-627 690 Herengracht 52,4331 PX Middelburg, Bezoek op afspraak Cliënt Vertrouwens - Persoon Jeugdzorg Telefoon 06-55 80 08 88 s.vonna@klaverbladzeeland.nl Alle vestigingen hebben een invalidenparkeerplaats Bijeenkomsten om nader kennis te maken met de Zeeuwse Patiëntenverenigingen en om met elkaar van gedachten te wisselen over actuele thema's in de zorg. Datum: 8 oktober Plaats: Grand Hotel Arion teVlissingen.Tijd: 19.30-21.30 uur. Datum: 9 oktober Plaats: DeVroone te Kapeile.Tijd: 14.00-16.00 uur. Belangstellenden zijn van harte welkom! Platformdag voor seniorenraden en seniorenraden i.o. Seniorenraden krijgen de gelegenheid om ervaringen met elkaar uit te wisselen. Datum: 15 oktober Plaats: DeVroone te Kapeile.Tijd: 10.00-16.00 uur. Deelname kost 10,- Leden van Zeeuwse seniorenraden (i.o.) en ouderenbonden zijn van harte uitgenodigd. Meer informatie op www.klaverbladzeeland.nl - actueel- agenda Bent u slecht ter been en wilt u toch graag naar het strand? Dat kan bij het strand van Dishoek. De Stichting Strandexploitatie Walcheren (SSW) heeft hier een 'trike' beschikbaar waarmee de strandwachten op verzoek mensen de helling over helpen. "Zonder deze dienstverlening kon ik niet elke dag van mijn vakantie met mijn gezin mee naar het strand. Heerlijk dat mijn energie nu niet verloren ging aan het beklimmen van de helling en de weg door het mulle zand! Ik heb genoten," zegt Angelica van Amstel. De SSW zegt dat deze dienstverlening spontaan is ontstaan. De trike is oorspronkelijk aangeschaft voor werkzaamhe den en hulpverlening op het strand. Maar als het mogelijk is, worden mensen graag geholpen. Iemand voordragen voor de rubriek de Gouden Klaver? schrijf naar de redactie. Strandwachten met de 'trike' bij de overgang Dishoek. Foto: Marcel de Ronde Door nalatigheid van ProRail is het NS-station niet voor iedereen toegankelijk.Voor Roland Melis verliep de treinreis niet zoals gepland. Na aankoop van zijn kaartje was hij op weg naar de trein van Middelburg naar Goes. Roland, kon wel met de lift naar beneden om aan de andere kant van het perron te komen, maar kon daar niet naar boven. Hoe nu? Gelukkig bleek het na een lange zoek tocht mogelijk om rond te rijden.Via het parkeerterrein en diverse hellingbanen kwam hij uitein delijk toch op het perron. Helaas wel zijn trein gemist. Gemeente Middelburg heeft de eerste lift aangelegd en ProRail had voor de tweede lift moeten zorgen, maar heeft dit achterwege gelaten. Zo kan het niet langer ProRail. Ook de hoofdstad van Zeeland moet met openbaar vervoer voor iedereen toegankelijk zijn. Dus ProRail: pak op dit probleem en plaats die tweede lift Heeft u suggesties voor deze rubriek? Laat het ons weten. Roland bij perron 2 van het station Middelburg Foto: Marcel de Ronde Camouflagepak Aan het begin van het jaar krijg je een camouflagepak en speciale schoe nen. 'Die heb je ook wel nodig,' zegt Rik, 'want het jaar begint meteen al met een heftige bivak.' Verder heb je een aantal zogenaamde groene dagen en excursies naar verschillende Landmacht onderdelen. Je gaat stage lopen bij de Landmacht en eindigt het jaar weer met een bivak. Actie Kortom, ben je in oktober 2004 ten minste 16 en wil je niet alleen maar leren maar ben je ook op zoek naar actie? Dan is het Oriëntatiejaar echt iets voor jou. Sar.eowinkei Rotterdam Westblaak 11, 3012 KC Rotterdam Telefoon: 010-411 72 66 Een paar minuten geleden stond Rik nog te zweten op het onderdeel 'even- wichtsbalk'. Er hangt weliswaar een vang net onder de balk, maar je kijkt wel een paar meter de diepte in... Samen met z'n klasgenoten heeft Rik een middag militaire training op de kazerne in Amersfoort. Rik maakt deel uit van een groep scholieren uit het hele land die aan een Regionaal Opleidingen Centrum (ROC) het zogenaamde Oriëntatiejaar van de Landmacht volgt. Een uniek jaar, waarin je een beroepsopleiding doet en tegelijkertijd kennismaakt met de Koninklijke Landmacht. Na dit jaar kun je solliciteren bij de Landmacht. Voor de operationele functies heeft de Landmacht zeker een baan voor jou. Wel moet je dan aan de zwaarste selectie- eisen voldoen. En mocht je liever in de burgermaatschappij aan de slag willen, dan heb je in ieder geval een volwaardig diploma op zak. 'Wat ik ook ga doen na dit jaar, ik heb in ieder geval een avontuur lijke opleiding achter de rug. En dat kan niet iedereen zeg gen', aldus Rik. Beroepsopleiding Tijdens het Oriëntatiejaar word je opgeleid voor een bepaalde beroeps richting, inclusief stages. 'Ik heb gekozen voor beveiliging, omdat veel mensen zich onveilig voelen op straat', zegt Rik. 'Maar je kunt ook andere richtingen doen. Je kunt diploma's halen in de techniek, administratie, logistiek, facili taire dienstverlening of de beveiliging. Het hangt ervan af welk ROC je kiest.' Oriëntatie op de Landmacht Naast je beroepsopleiding leer je in het Oriëntatiejaar de diverse functies binnen de Landmacht kennen. Er zijn veel militaire activiteiten. Je gaat bij- voorbeeld over de stormbaan, op bivak en abseilen. Voor Rik was de keuze voor het Oriëntatiejaar snel gemaakt, want hij is al z'n hele leven erg sportief. 'We doen bijvoorbeeld aan zelfverdediging, zwemmen en conditietraining. Eigenlijk van alles wat.' Daarnaast bevat het lespakket onder andere assertiviteitstraining, excursies en (militaire) EHBO.

de Faam | 2003 | | pagina 6