Streeknieuws Servicetelefoon probaat middel tegen communicatieproblemen Middelburg Organist bespeelt klassiek orgel morgana Peuters ervaren blind-zijn Oplossing Molukse problemen krijgt extra aandacht tiet weten waard Spectaculaire deelname Vlissingen aan Contacta WERELDPRIMEUR AMBON-BESTUUR BEZOEKT VLISSINGEN Walcheren van dag tot dag DE SCHIPPER Herfsttocht Willen is Kunnen Slik op de weg zaalvoetbaltoemooi De Noormannen woensdag 1 oktober 2003 pagina 17 Laat de albatros niet verdrinken! MIDDELBURG - Inwoners behagen en inspelen op de invulbare (politieke) wensen. Dat hoort een gemeente te doen. Als vanzelfsprekend. Maar de geachte bestuurders en ambtenaren weten het kennelijk ook niet altijd. Neem Middelburg. Half augustus werd aangekondigd dat Scoop, het Zeeuws instituut voor zorg, welzijn en cultuur vanaf deze maand een onderzoek gaat houden om - wat heet - kwaliteitsatlassen te ontwikkelen voor de Middelburgse wijken en kernen. En daarnaast zal er vanaf 1 oktober permanent op werkdagen iemand ach ter een telefoon (0118-675322) zitten om klachten, mel dingen en/of tips op te nemen die het leven in het open baar leuker moeten maken. Via de homepage van Middelburg (www.middelburg.nl) kunnen eveneens klachten worden gedeponeerd. VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen doet uitermate ge heimzinnig over de wijze waarop zij meedoet aan de bedrijvenbeurs Contacta van 14 tot en met 16 oktober in de Zeelandhallen in Goes. Maar op de website meldt ze wel dat'het spectaculair' is, met'frisse ideeën' doorspekt en met een bijzondere stand. Details over deze aanpak „willen we nog niet verklappen". MIDDELBURG - Organist Leen de Broekert geeft vrijdag 10 oktober een orgelconcert in de Doopsgezinde kerk in de Lange Noordstraat, Middelburg. De concertgever wil, met zijn programma, aansluiten bij het klankkarakter van het negentiende eeuwse orgel uit de kerk. BIJ MORGANA genieten met je ogen dicht MIDDELBURG - Hoe leg je aan een klas vol kleuters uit hoe het is om blind te zijn? Stichting Visio doet dit op een manier die past bij de belevingswereld van vier - tot zesjarigen. De kleuters van de Franciscusschool in Middelburg kregen in een uur tijd allerlei aspecten van een visuele handicap uitgelegd. VLISSINGEN - Het gemeentebestuur van Ambon is nog tot en met zondag 12 oktober te gast in zusterstad Vlissingen. Het bezoek vindt plaats in het kader van de stedenband die de hoofdstad van de Molukken in In donesië met de Scheldestad heeft. Tijdens het bezoek worden allerlei bezienswaardigheden bezocht en er zullen ontmoetingen en gesprekken plaatsvinden. Donderdag 2 oktober. Vlissingen, St. Jacobskerk, Gijsbreght Van Aemstel, treurspel, aanvang 20.30 uur. Oostkapelle, in en om het Zeeuws Biologisch Museum, activiteiten kinderboekenweek, thema: 'Bos'. Vrijdag 3 oktober. Oostkapelle, in en om het Zeeuws Bio logisch Museum, activitei ten kinderboekenweek, thema: 'Bos'. Zaterdag 4 oktober. Vlissingen, VTV Club gebouw, Baskensburg- plein, bingoavond, organisatie De Doordouwers, aanvang 20.00 uur. Vlissingen, Peuterspeelzaal De Keetschoppertjes, Kempenaerstraat, Paauwenburg, kinder- kledingbeurs van 10.00- 11.00 uur. *Neeltje Jans, Oosterscheldekant, Hans Verkooijen wandeling, natuurwandeling Ooster- schelde, "Onder de Vloed lijn", startplaats: bord Natuurexcursies, aanvang 14.00 uur. Oostkapelle, in en om het Zeeuws Biolo gisch Museum, activiteiten kinderboekenweek, thema: 'Bos'. *Vlissingen, St. Majoraat 50+, Campus de Ruyter, Van Hogen- dorpweg 58A, snuffel/ rommelmarkt van 9.00- 14.00 uur. ^Haamstede, Kustmarathon Zeeland, kuststrook Haamstede- Zoutelande, start 12.00 uur. Middelburg, Sporthal de Zandkuil, Breeweg 94, herfstwandeltocht van MTV'69, start 30 km en 15 km vanaf 8.30-10.00 uur, start 10 km en 5 km vanaf 10.00-14.00 uur. Zondag 5 oktober. Oostkapelle, in en om het Zeeuws Biologisch Mu seum, activiteiten kinder boekenweek, thema: 'Bos'. Oost-Souburg, De Karolingenburcht, café, brasserie partycentrum, Salsa dansparty met Salsa DJ Jobo, aanvang 20.00 uur. Maandag 6 oktober. Middelburg, Markt, boeken verzamelmarkt van 11.00-17.00 uur. Oostkapelle, in en om het Zeeuws Biologisch Mu seum, activiteiten kinderboekenweek, thema: 'Bos'. Dinsdag 7 oktober. Goes, Buys Ballotcollege, Bergweg 4, lezingKruidengeneeskunde, van 19.30-21.30 uur. Oostkapelle, in en om het Zeeuws Biologisch Mu seum, activiteiten kinderboekenweek, thema: 'Bos'. Woensdag 8 oktober. Oostkapelle, in en om het Zeeuws Biologisch Mu seum, activiteiten kinder boekenweek, thema: 'Bos'. Koudekerke, Peuter speelzaal De Ukkepuk, Kerkstraat 2, winter- kledingbeurs van 14.00- 15.30 uur. www.reddealbatros.nl Jaarlijks verdrinken ruim 100.000 albatrossen door longline visserij. Steun de actie voor een vogehreilige vismethode. Giro 656500 Vogelbescherming N E It R I V Ml Wethouder Alben de Vries, ver antwoordelijk voor welzijns zaken in Middelburg, vindt het een negatieve insteek om te veron derstellen dat Middelburg niet in staat bleek naar zijn burgers te luis teren. Hij ontkent dan ook dat de servicetelefoon een soort nood verband is. Maar de PvdA-man geeft wel toe veel kritiek te hebben gekregen over de wijze waarop klachten werden behandeld, onder meer aan de Wijktafel waar hij een zijn collega's regelmatig een luiste rend oor hebben voor de wijk. "Veel brieven met klachten werden niet eens beantwoord", consta teerde hij tijdens formele en infor mele gesprekken. "Met de service telefoon willen we op de eerste plaats zorgen dat we duidelijk be reikbaarzijn voor de burgers. Na de klacht moet worden onderzocht wat we kunnen doen en actie on dernemen. Bovendien krijgt de gene die heeft gebeld bericht met de vermelding wat er aan zijn of haar klacht wordt gedaan". De servicetelefoon is vooral be doeld voor de wat kleinere klach ten. Losse stoeptegels, honden poep op straat of een kapot ver keerslicht zijn voorbeelden. Na de melding wordt de klacht, afhanke lijk van de urgentie, zo spoedig mogelijk verholpen, belooft De Vries. "Vooral voor de wat kleinere klachten moesten de mensen een zoektocht langs loketten onderne men. Dat moet worden opgevan gen met deze telefoon. Het gaat daarbij vooral om de openbare ruimte. Voor alle andere klachten of suggesties over projecten kunnen burgers terecht op de bekende te lefoonnummers van de gemeente. Bij spoedgevallen buiten kantoor tijd, bijvoorbeeld een omgewaaide boom of een kapotte verkeersinstallatie kunnen de mensen terecht bij de politie. Die schakelt dan een dienstdoende piketambtenaar in". Volgens De Vries is de service telefoon ook bedoeld om de communicatie te verbeteren en om zo terechte kritieken op de behandeling van kleine proble men te voorkomen.. Die verbe tering moet ook tot stand ko men na het onderzoek door Scoop, hetgeen weer uitmondt in een kwaliteitsatlas voor de gemeente, waarin conclusies en aanbevelingen voor het toekomstige beleid beschre ven staan. Ook de jeugd kan via een enquête meepraten over bijvoorbeeld uitgaan en veiligheid. De titel van het on derzoek luidt 'Bewoners in Beeld. Het onderzoek van Scoop wordt in juli volgend jaar afgesloten. Over twee maanden evalueert de ge meente intern de service telefoon. Maar de gemeente speelt rol een bijzondere rol tijdens Contacta. Ondernemers kunnen zich gratis aanmelden op de website (contacta) van de gemeente. Van de informatie op de site laat de ge meente vervolgens een flyer maken in een oplage van vijftig stuks die kan worden gebruikt tijdens deze ondernemersbeurs. Via de website meldt ze onder meer met dit initia tief ai haar ondernemers in de schijnwerpers te zetten. "Een mas sale deelname van ondernemin gen en instellingen uit de gemeente Vlissingen is van het grootste be lang voor het welslagen van het project". Volgens de site wordt on dernemend Vlissingen op deze wijze dit jaar vertegenwoordigd als nooit tevoren. Verder heelt de ge meente Vlissingen afspraken ge maakt met haar deelnemende on dernemers over parkeren, bij de Zeelandhallen nog wel eens moei lijk. Bij Motel Goes huurde de ge meente Vlissingen parkeerruimte. De ondernemers worden vervol gens vervoerd naar de'Zeeland- hallen. Op het orgelconcert zijn tien wer ken te horen van onder andere Krebs, W.Fr.Bach, Mozart, Rinck en Mendelssohn. Het orgel is voor zover de Doopgezinde gemeente Walcheren weet het enige negen tiende eeuwse orgel in de stad met nog ouder pijpwerk. De Broekert is organist van het Koor kerk in Middelburg en docent piano en orgel aan de Zeeuwse Muziekschool. Voor Omroep Zee land verzorgt hij een wekelijks programma met klassieke mu ziek. Vorige maand gaf hij een se rie concerten op oude orgels in Middelburg. Diverse werken uit dit tournee zijn vrijdag te horen. Over het orgel zegt De Broekert: "Je kunt prima de galante muziek uit de achttiende eeuw op het in strument spelen. Het is dan ook goed dat dit opgeknapte orgel meer aandacht krijgt." Aanvang van het concert is 20.00 uur, ver dere informatie: tel. 0118-591016 advertentie) slaapkamers Goes, Woonboulevard, Marconistraat 32 Telefoon 0118-60 34 34 www.morgana .com Johan en Sparkel laten de kleuters zien wat net betekent om blind te zijn. FOTO. LUC VAN DEN HEMEL "Dit is Sparkel, mijn hond. Hij heeft net als een fiets en een auto een soort stuur. Daardoor bots ik niet tegen allerlei dingen aan," legt Johan, een visueel gehandi capte man, de kleuters uit. "Maar jullie mogen hem niet aaien want dan let hij niet meer op en loop ik overal tegenaan." De kin deren vinden het maar wat leuk dat er een hond in de klas is. En Nijntje, de poppenkastpop, die allerlei vragen voor Johan heeft. "Waarom heb jij altijd een zon nebril op?"vraagt Nijntje. "De zon doet vreselijk veel pijn aan mijn ogen, vandaar. Hebben jul lie ook een zonnebril?" Het be vestigende antwoord schalt door de ruimte. Even later lopen de kleuters met hun ogen dicht, met de handen op eikaars rug, in een lange trein achter Johan aan. Zo ervaren ze zelf hoe het is om niks te kunnen zien. Hun voeten voelen verschillende te gels. Een opgestelde bank waar ze over heen moeten lopen, zorgt voor de nodige vertraging. De NS is er niks bij. Stiekem gaan de ogen open want het blijkt moeilijker dan gedacht. Als alle kinderen weer zitten komt er een 'voeldoos' tevoor schijn. "Ik stop een voorwerp in de doos en dan mag één van jul lie voelen wat het is. Wie wilt er naar voren komen?"vraagt Marjoleijn, een voorlichtster van Visio. De ene vinger gaat nog hoger dan de andere. Bas mag komen voelen. Uiterst geconcen treerd betast hij het voorwerp: "Het is een tandenborstel!" Een groot applaus volgt. Dan is het tijd voor Johan en Sparkel om naar huis te gaan. De kinderen pakken hun stoeltjes op en gaan terug naar de klas. Behalve één meisje. Ze loopt naar Johan omdat ze nog een vraag heeft. Stiekem gaat haar hand tóch even over de kop van Sparkel. Toch nog even de hond geaaid... Vlissingen bekijkt welke bijdrage ze kan leveren in de hulp van de wederopbouw van de gemeente Ambon. De SSVA (Stichting Sa menwerking Vlissingen Ambon) maakt zich sterk voor een aantal projecten en gebruikt het bezoek om dat extra onder de aandacht te brengen. Op de Molukken is na een vier jaar durende burgeroorlog weer wat rust en tijd voor wederop bouw. Moslims en Christenen gaan weer normaal met elkaar om, zo meldt Vlissingen in het persbericht over het bezoek. En waar mogelijk keren ook de dorpsbewoners weer terug naar hun huis. Maar grote delen van Ambon liggen er troosteloos bij met uitgebrande huizen, ver stopte riolen en bergen afval. De SSVA denkt echter dat een aan tal projecten zoals de gezond heidszorg boven aan het lijstje van de gemeente Vlissingen moet komen. Bijvoorbeeld het project dat al loopt door ver pleegkundigen uit Ambon hier werkervaring te laten opdoen. „Na twee jaar gaan ze terug naar hun eigen ziekenhuizen. De eer ste twintig personen gaan in ja nuari volgend jaar en de tweede groep van twintig personen staat nu al te trappelen om naar Vlissingen te komen", stelt de SSVA Maar naast al lopende projecten, waarbij ook het Medisch Opera tie Team Vlissingen Ambon al actief is geweest, heeft de SSVA nog meer wensen. Ziekenhuizen in Ambon hebben grote behoefte aan medische goederen en de afvalverwerking noemt de stich ting 'Zorgelijk'. Ook kan een groot aantal kinderen nog steeds niet naar school. Verder is al vastge steld dat het toerisme op Ambon samen met Vlissingen zal wor den ontwikkeld. Maar het kost allemaal geld en de gemeente kan dat niet in zijn eentje ophoesten. Daarom zoekt de SSVA naar partners die geïnteres seerd zijn om een bijdrage te le veren en ze werft momenteel donateurs. Daarnaast heeft de SSVA een Molukken-kalender 2004 in de aanbieding en is er een cd te koop. HUISARTSEN Walcheren: Huisartsenpost Walcheren, Koudekerkseweg 86, Vlissingen, tel. 0900-1985. Voor spoedeisende hulp is de huisartsenpost bereik baar vanaf 18.00 tot 08.00 uur, in het weekend of tijdens feestda gen. Spreekuur na afspraak. Stad Middelburg: Praktijken van A.R. Angkotta, A.R Bruijnzeel, SA van den Haak, C.J.E.M. Albers, J.L.F. Wortelboer en F.J. Heere worden waargeno men door: Van zaterdag 7.00 uur tot zondag 7.00 uur: F.J. Heere, J.H. Huyssenstraat 15,0118-644301. Van zondag 7.00 uur tot maandag 7.00 uur: J.L.E Wortelboer, Koren dijk 36,0118-644301. Visites aanvragen voor 10.00 uur. Inloopspreekuur voor dringende gevallen 12.30 tot 13.00 uur en 17.30 tot 18.00 uur (zonder afspraak). De Veerse Huisartsen: Praktijken van de artsen Van Tol, Ubels, Helmes, Rullens, Bats, Spek- horst, Van Eede, Van Eede-Hidskes, Van der Male en Huisman wor den zaterdag en zondag waargenomen door: R. Ubels, 't Plein 2, Serooskerke, 0118-591212 en AA van der Male, Duinweg 59, Zoute- lande, 0118-561282. TANDARTSEN Spreekuur voor spoedgevallen van 11 tot 12 uur: A.E.B. Schotel, Korte Geere 27, Middelburg, 0118-624169. APOTHEKEN Stadsgewest Vlissingen-Middelburg: Normale openingstijden maandag t/m vrijdag 8-18 uur. Buiten deze uren van vrijdag t/m donderdag voor spoedeisende recep ten: zaterdag van 10 tot 19 uur: Hummelen, Markt 69, Middelburg, 0118-612134. <br>24-uurs dienst: Pauwenburg, Dreestraat 2a, Vlissingen, 0118-470717. VERLOSKUNDIGEN Vlissingen en Oost-Souburg: Van donderdag 20 uur tot vrijdag 20.00 uur: J. van Dierendonck, 0118-471140. Van vrijdag 20 uur tot zondag 22 uur: H. de Pundert, 0118-471140. Middelburg: Van vrijdag 21.30 uur tot zondag 21.30 uur: M.Sinke, 0118-626045. DIERENARTSEN Kleine huisdieren: (gezelschapsdieren) J. Oostenbrug, Oude Domburgseweg 33a, Oostkapelle, 0118- 581443. Spreekuren zonder afspraak 11-12 uur en 17-18 uur. Landbouwhuisdierenpraktijk Walcheren: (grote huisdieren) Oude Domburgseweg 33A, Oostkapelle, tel. 633803. Visites aanvragen zaterdag en zondag van 8-9 uur. Dierenartsenpraktijk Roskam: Kelderweg 1, Meliskerke, tel. 592838. Spreekuur zaterdag van 10- 12 uur en volgens afspraak. DIERENAMBULANCE Voor de regio Walcheren, de Bevelanden en Schouwen-Duiveland: Dierenambulance Dierenbescherming, dagelijks van 09.00 uur tot 21.00 uur, tel. 0900-7673437. VLISSINGEN - De jaarlijkse herfsttocht van wandelsportvereniging Willen Is Kunnen wordt zaterdag 11 oktober gehouden. De start is vanuit het clublokaal aan de Adriaen Coortelaan 1 te Vlissingen. De afstanden die gelopen kunnen worden zijn vijf, tien, vijftien en dertig kilometer. De start voor de langste afstand is tussen 9.00 en 10.00 uur, de overige afstanden tussen 10.00 en 13.00 uur. Het startbureau is ge opend van 08.00 tot 17.30 uur. MIDDELBURG - Slik op de weg kan niet meer, is teveel Zeeuws. Van daar dat de actie die sinds 1992 talrijke ongevallen (soms met dode lijke afloop) heeft voorkomen, voortaan Modder op de Weg heet. De actie is een Zeeuws initiatief en vond navolging in nagenoeg heel Ne derland en België. Niettemin wordt verondersteld dat de naamgeving niet door iedereen werd begrepen. Verwacht wordt dat nu nog meer mensen begrijpen waar het om gaat bij het zien van een bordje met de waarschuwing tijdens de bietenoogst. WESTKAPELLE - Voor de jeugd van vijf tot en met twaalf jaar houdt voetbalvereniging De Noormannen in Westkapelle een zaalvoetbal toemooi. Het gaat gebeuren in sportzaal De Belling aan de Molenwal op maandag 20 oktober. Iedereen in genoemde leeftijdscategorie kan op die manier kennis maken met het voetbal. Afhankelijk van het aan tal deelnemers wordt 's morgens en 's middags gespeeld. Aanmelden bij André Toutenhoofd aan het Noordkerkepad 11 Oplage: 52 600 Kantoor Postbus 5, 4460 AA Goes Tel. 0113-274000 Fax:0113-274010 Advertentieverkoop: Linda Heikoop (0113)274013 (privé (0118)641 569) Mineke Crucq (0113) 274017 (privé (0118)412199). Pieter Karman (bladmanager) (0113) 274090 (privé (0113)613 394) Ramon Telussa (0113) 274 060 (privé (06) 25031343) (Chef-) redactie Ellen de Dreu-Erkens (0113) 274 021 privé (0118)601112 06-54267132 e-mail.red.faam@whk.wegener.nl Redactieadres: Postbus 5, 4460 AA Goes tax nr.: (0113) 274010 Bezorging: 0113 274 000 Druk: Wegener Nieuwsdruk Breda Druktechniek: offsetrotatie Sluitingstijd redactie: maandag 10 00 uur Advertenties: maandag 12.00 uur Kleintjes: vrijdag 17.00 uur Tel 0113 274 000 De Faam Is een uitgave van Wegener Huls-aan-huls Kranten B.V. Op al onze adverrentlecontracten en aanbiedingen daanoc zijn van toepassing de Algemene Advertentie voorwaarden huis-aan-huiskranten Wegener NV. Een exemplaar van dc Algemene Advertcntievoonvaarden wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden Wegener Huis-aan-huiskranten BV is een onderdeel van het Wcgcncr-conccm. De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand, dat wordt gebruikt door onze administratie en om u ie (la ten) Informeren over voor u relevante diensten en producicn van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteerde derden. Als uopdc-zc informatie geen prijs steli dan kunt u dit schriftelijk melden bij Wegener Huis-aan-huiskranten BV t.a.v de heer A T Kooi] Hoofd Marketing, postbus 692.7500 AR Enschede

de Faam | 2003 | | pagina 17