15 Zuid-Amerikaans feest in belang Child Aid 'n Bijzondere kijk op... Tribuut aan historicus Hein Kluiver Danny Vera verovert Turkse harten 30 TRENDHOPPER Het Station HERDENKING VOOR HULPVERLENERS BIJ WATERSNOODRAMP LAATSTE HOMO UNIVERSALIS 15,- In verwachting? Vrouwen- en kindermishandeling Lezing over liefde Halt geeft lesmap uit Viering 'Dag van de Ouderen' Jeugdbrandweer viert dertigste verjaardag Beestachtig theaterconcert in Middelburg "Onbeperkt mosselen Qfrandca/fé Stefano s Boulevard Bankert 756 Vlissingen 23 mmML l i£ maand menu 7 dagen per week geopend reserveren: (0118) 418 019 of kijk op www.stefanos.nl 'tf Soiifi koopzondag 28 september \y<C. 'ié f Juwelier^j^ \AN DEFfp MA DEN KLEtSE M Iff AT 1 /./.VS/VOTA Tel. 0118412605 Wekelijks huis aan huis op Walcheren WOENSDAG 24 SEPTEMBER 2003 ADVERTENTIEVERKOOP: 0113 - 274000 REDACTIE: 0113 - 274021 BEZORGKLACHTEN: 0113 - 274093 www.de-faam.nl JAARGANG 103 - NUMMER 39 k^SÊÊ Brassband Caecilia viert 110-jarig bestaan. Uitreiking eerste Zeeuwse Koorprijs. Feest voor kunstenaars De Glazen Pui. THOLEN - "Kunt u zich de naam nog herinneren?" Een gegrijsde man met groene baret van het korps Commandotroepen op het kalende hoofd denkt diep na. "Ach, het is al weer zo lang geleden." De twee mannen proberen zich de naam van de vergeten maat op te lepelen. Hij leeft niet meer, had eigenlijk op deze herdenking moeten zijn, maar ja, het is al weer vijftig jaar geleden. MIDDELBURG - Wijkgebouw De Pallet in de Middelburge Magistraatwijk is zaterdag 27 september tussen 20.30 en 01.00 uur helemaal in Zuid-Ameri- kaanse sferen. Het swingende exotische feest moet veel geld opbrengen zodat straatkinderen in dat werelddeel een thuis kunnen krijgen. Child Aid is de organisatie die er voor zorgt dat de Middelburgse opbrengst op de juiste plek komt. zie pag 23 MIDDELBURG - In Middelburg werd eind vorige maand het boek 'Hein Kluiver: Een Zeeuws cultuur historicus' gepresenteerd. De samenstellers en initia tiefnemers, Frits Smulders en Erik van der Doe, eren met de bundel zowel de persoon als het werk van cultuurhistoricus Hein Kluiver, die in 1998 op 56-ja rige leeftijd overleed. ISTANBUL/ MIDDELBURG - Danny Vera staat vanaf begin september boven aan de Turkse radio-playlist. "In de hoofdstad Istanbul alleen al horen miljoenen Turken mijn plaat 'My Confession' zo'n tien keer per dag op de radio voorbij komen", zegt de goedlachse Middelburger. Zie' pagina 6 Herfststilleven op de bank. Stationsplein 5, 4382 NN Vlissingen, tel. 0118 46 59 09 - Gerookte zalm met gepast de chef garnituur A w •SkV<r \V;vby 1 Barre ellende achter gezellige reünie Door Dennis Rijsbergen Een ander gesprek een paar meter verder: "We zijn toen met dat bootje de dijk op ge varen. Dat ging maar net goed." En wie door de me nigte loopt, hoort weer een andere flard verleden tijd: "De hele dijk was weggescho ven. Verschrikkelijk." Het was diep graven in het geheugen naar namen, maar de beelden van de Watersnoodramp van '53 stonden menig bezoeker van de herdenking afgelopen donder dag in Tholen helder voor ogen. Ietwat surrealistisch was die her denking zo nu en dein. Het had wat weg van een gezellige reünie, een borrel zelfs, maar achter al die uitgelaten gezichten gingen Organisatiesecretaris Andrea Fagundez verwacht veel van de avond. "Het is jammer dat we niet langer kunnen doorgaan, maar het wijkgebouw ligt mid den in een wijk waar mensen overlast kunnen krijgen". Niette min heeft de organisatie een temperamentvol programma kunnen samenstellen. Wat het hoogtepunt zal zijn, weet nie mand. Maar de meest opmerke lijke band die voor het voetlicht komt is de groep die muziek maakt met uit afval in elkaar ge zette instrumenten "Precies zo als de kinderen in de opvang huizen die ook maken", vult Fagundez aan. De dansgroep Salsa Para Sienrpre uit Oost- Souburg demonstreert Zuid- Amerikaanse dansen met allerlei muziek uit het contingent. Maar ook voor de inwendige mens wordt gezorgd. Allerlei keukenspecialiteiten uit Zuid- Amerika komen op tafel. Tortil la's, Empanadas, Tappas, spe ciaal bereid vlees, maar ook ve getariërs en viseters komen aan hun trekken. Ik wil wel graag dat mensen zich van tevoren aan melden", waarschuwt Fagundez, die vervolgt over de wijze waarop Child Aid aan de weg timmert. Bolivia, Venezuela, Argentinië, Brazilië en Peru zijn al voorzien van opvanghuizen via Child Aid. "Volgend jaar is Uruguay aan de beurt. Dan ga ik waarschijnlijk mee. Ik kom er namelijk vandaan en voor de mensen van Child Aid is het handig als ze een tolk heb ben". En er wordt dan zeker weer een feest georganiseerd weet Fagundez. "Dat weet ik zeker. We zullen dan naar een wat ruimere plaats zoeken, zodat we langer kunnen feesten. Want langer feesten betekent ook meer in komsten voor Child Aid" MIDDELBURG - Een lekker zo merse foto, terwijl de herfst dit weekend toch echt officieel is begonnen. Dit vlindertje, gefoto- (cidvertentie) sit* FOTO FRAIMK HUSSLACE grafeerd door FrankHusslage uit Middelburg, trekt zich daar voor lopig niets van aan. Zoland de bloemen van de vlinderstruik bloeien, keert hij terug om er honing te zoeken. Heeft u onlangs ook zo'n origi nele foto genomen? Aarzel dan niet maar stuur hem op naar postbus 5,4460 in Goes. Wie weet slaat uw foto dan volgende week op deze plaats. verhalen van barre ellende schuil. Als hulpverlener trotseer den ze weer en wind om mensen te redden, de doden te bergen, huisraad uit het water te vissen, voedsel en dekens uit te delen of met de fiets evacués op te spo ren om ze vervolgens hartelijk in huis te halen. Zo'n vijfhonderd genodigden to gen naar de Meulvliet in Tholen. Onder hen ambassadeurs van landen die te hulp schoten, oud minister Jan Pronk, de Zeeuwse Commissaris van de Koningin Wim van Gelder en Prinses Mar griet. Maar hoe zeer zij met hun toespraken in de spotlichten stonden, het draaide allemaal om die honderden hulpverle ners. Zo reikte Prinses Margriet aan vier hulpverleners de Watersnoodster uit. Dit kleinood is speciaal voor de herdenking in het leven geroepen. "Precies als in 1953 lijkt het ver schil in rang en stand te zijn weg gevallen", merkte Van Gelder te recht in zijn speech op. En hij stond stil bij het feit dat de hulp verleners zelf vol traumatische herinneringen zitten. Herinne- ringen die ze vaak hebben weg gestopt, waarover ze veelal nau welijks hebben gesproken. "En kele hulpverleners hebben hun goede streven met de dood moe ten bekopen, of dragen levens lang de gevolgen ervan met zich mee. Ook de hulpverleners wer den slachtoffers van de Watersnoodramp", sprak Van Gelder het publiek toe. "In gedachten zie ik het weer he lemaal voor me", zegt P. J. Klap na afloop van de vele speeches. Bij Prinses Margriet spreekt met een van de hulpverleners tijdens de herdenkingsdag in Tholen. de marine zal hij en hij was net een weekendje thuis in Wemeldinge toen de dijken het FOTO: MARIJKE VOLKERTSMA begaven. "Normaal gespro ken denk ik nog weinig aan die tijd. Maar vandaag..." door Simon Blaas Hein Kluiver was hoofdconservator van het Koninklijk Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschappen. Zijn mede-Genootschapsleden Frits Smulders en Erik van der Doe verloren met Kluiver niet alleen een collega maar ook een vriend. Hein Kluiver was in de bloei van zijn le ven en zijn werk. "Hij had al zoveel gedaan en had nog veel meer kun nen doen. Zo iemand verdient een boek", aldus Frits Smulders. Smulders benadrukt de samenwer- king tussen de twee initiatiefne mers. "Erik heeft de omvangrijke bibliografie gemaakt en veel subsi dies verworven, terwijl ik vooral de tekstredactie deed en de eerste con- Hein Kluiver bij zijn promotie in juni 1998. FOTO: PR tacten met de drukker en de au teurs onderhield." De veelzijdigheid van Kluivers werk blijkt uit de opbouw van de bundel. In verschillende afdelingen komen diens werk als historicus, muziek historicus, dialectonderzoeker, restaurator en zijn rol in het Zeeuwse cultuurleven aan bod. Voor elke afdeling werden specia listen die Hein Kluiver gekend heb ben gevraagd een inleiding over Heins activiteiten te schrijven. Be halve deze persoonlijke herinnerin- gen zijn per afdeling artikelen van Kluiver zelf toegevoegd, zodat er een mengvorm ontstaat van stu dies met een persoonlijke noot. In een aparte afdeling komt de nage dachtenis aan Kluiver aan bod in de vorm van destijds uitgesproken toespraken en In Memoriams. De totstandkoming van het boek kostte veel tijd. De samenstellers hadden te maken met 27 verschil lende auteurs die allen vrijwillig een bijdrage leverden, "juist daarom kun je geen keiharde deadlines of andersoortige eisen stellen", vertelt Smulders. Ook het regelen van de subsidies was tijdrovend. Bovendien moest het werk gebeuren in vrije avondu ren, op verlofdagen en in vakanties. Maar juist de vele bijdragen en toe gezegde subsidies zijn een bijzon dere motivatie geweest om de klus te klaren. Het redactiewerk bestond groten deels uit het smeden van een een heid tussen de stukken. Voorts heeft een betere illustratie voor meer waarde gezorgd. Smulders is te we den met het resultaat. "Voor men sen die Hein Kluiver niet kennen, is het boek interessant vanwege de Zeeuwse cultuurgeschiedenis die op gevarieerde wijze aan bod komt." Van Zeeuwse dialecten tot de restauratiegeschiedenis van de Middelburgse abdij, van muziek geschiedenis tot schilderkunst. Sommige bestaande stukken van Hein Kluiver bestonden slechts als zogenaamde grijze literatuur, in moeilijk toegankelijke bronnen, zo als een congresbundel. In Kluivers nalatenschap werden nog niet eer der gepubliceerde stukken aange troffen die nu dan toch het licht zien. Als voorbeeld noemt Smulders een muziekhistorisch stuk over de leer der affecten, dat Kluiver ooit aanbood aan een muziektijdschrift. Het werd toen niet geplaatst omdat het onder werp niet Nederlands genoeg ge oriënteerd was. "We hebben het la ten lezen door musicologen en het bleek zeer de moeite waard te zijn voor de bundel." Kluivers liefde voor de Zeeuwse cul tuur kan mooi geïllustreerd worden door zijn eigen ambachtelijke handvaardigheid. Hij restaureerde niet alleen antieke klokken en or gels, hij maakte ook zelf een fineer- zaag die hij nodig had om een ko pie van een middenzeventiende- eeuwse Zeeuwse deur te maken. Terecht is hij omschreven als een "geleerde met een ervaring van eeu wen, als een laatste homo universa lis uit een voorbije tijd". De bundel Hein Kluiver: Een Zeeuws cultuurliistoricus is te koop bij boekhandel de Drvkkery in Middelburg. rT-,'hwinniaaj Vera geniet van zijn succes in het buitenland. "Of all places ben ik nu in Turkije de meest gedraaide artiest. Hoe gaaf is dat?" Eind vorige maand bereikte hem het nieuws dat zijn eerste single op nummer twee van de playlist stond. Vlak daarna kwam de fe licitatie e-mail binnen. De eerste plek van de lijst met de populair ste radiohits was namelijk be reikt. "Het is te gek dat mijn mu ziek in een ver land, waar ik zelf overigens nog niet eens ben ge weest, zo populair is." Als het aan Vera ligt, blijlï het niet bij resul taten op de radio. "Mijn album wordt daar binnenkort uitge bracht. Al mijn singles komen daar uit. Ze maken van mijn al bum zelfs cassettebandjes! Die bandjes worden hier misschien wel een collectors item." Ook in Nederland lijkt Vera voet aan de grond te krijgen. Hij gaat vanaf vrijdag een paar maanden de theaters langs toeren met de zanger van de band Skik en zijn derde single "1 was made for loving you" komt na enige vertra ging uit. Videoclipzender The Box weigert echter zijn onlangs gemaakte clip te draaien. "Ik speel geen R&B of Heavy Metal, dan kom je er niet zomaar tus sen tegenwoordig." Wat de toe komst ook voor Vera in Neder land zal brengen, de Turken zor gen voor een glimlach op zijn gezicht. Als ze me bellen voor optredens, koop ik zo'n spot goedkoop ticket en ben ik weg. Overdag lekker bruinen op het strand en 's avonds optreden. De droom van iedere muzikant." Vera heeft ook serieus over de internationale ontwikkeling na gedacht. "Als een kwart procent van de bevolking van Istanbul mijn album koopt, heb ik zo een gouden plaat te pakken", beseft hij. Danny Vera prijst zich gelukkig met alle Turkse aandacht. FOTO: LEX DE MEESTER (advertentie) advertentie MIDDELBURG - Artemis vergelijkt vrouwen en kindermishan deling met de aanslag op de Twin Towers in New York en stelt dat het Amerikaanse drama in de schaduw staat van vrou wen- en kindermishandeling in Nederland. Slachtoffers en/ of mensen die er aan willen werken de aantallen mishandelde kinderen en vrouwen drastisch te verlagen zijn welkom bij Artemis Middelburg aan de Koudekerkseweg. Geïnteresseerden kunnen zich opgeven voor een groep die vanaf 29 september het onderwerp onder de loep gaat ne men en waar mogelijk bestrijden. Meer informatie is verkrijg baar via 0118-686970. VLISSINGEN - In de Meyboom, Vlissingen is vrijdag 26 sep tember een lezing met als titel 'Liefhebben, een kunst een kunde'. Deze titel is naar het gelijknamige boek van Erich Fvomm. Het begrip liefde wordt van verschillende kanten be licht. Vane verzorgt de lezingen er is ruimte voor het stellen van viagen. Het begint 20.30 uur en de entree is 3 euro. Vooraf aanmelden noodzakelijk via 0118-467542 of e-mail: demeyboom@hetnet.nl MIDDELBURG - Halt Walcheren heeft sinds 9 september de lesmap 'Samen' naar basisscholen op Walcheren gestuurd. Van de vierenzestig basisscholen hebben veertig toegezegd een lesmap bij de lessen te gebruiken. Het onderwerp in de les map is het niet op tijd aangeven wanneer de grens wordt over schreden. Hierover praten met de kinderen staat centraal in de lessen. Deze bestaan uit samen lezen, een poster maken en debatteren. Aan het debat is een prijs verbonden. VLISSINGEN - Lokaal Comité 'Dag van de Ouderen' houdt woensdag 1 oktober een viering. Verschillende activiteiten zijn georganiseerd. Wethouder L.C. Poppe-de Looff opent de dag om 10.00 uur. Het programma duurt tot 16.15 uur en is in het Arsenaaltheater, Arsenaalplein 7, Vlissingen. VLISSINGEN - De Vlissingse jeugdbrandweer bestaat dertig jaar en viert dit zaterdag 4 oktober met jeugdbrandweer- wedstrijden. Die wedstrijden zijn in drie categorieën: Junio ren Lage-Druk 11 t/m 15 jaar, Aspiranten Lage-Druk 14 t/m 18 jaar, Aspiranten Hoge-Druk 14 t/m 18 jaar. Er zijn zesen dertig jeugdploegen. Melden bij de hoofdpoort van de marine kazerne. De wedstrijdlocaties blijven geheim. De prijs uitreiking is tussen 17.00-18.00 uur bij de grote hal van de Gemeentelijke Vismijn. De Vlissingse burgemeester A. van Dok - van Weele geeft de prijs. MIDDELBURG - Ter gelegenheid van dierendag is een Üieater- concert in de Stadsschouwburg van Middelburg. Die avond zijn er verkleedpartijen, is er toneel, ballet, zang en muziek uil onder andere Cats, Ja zuster nee zuster, 101 Dalmatiërsen Pink Panther. Ook wordt klassieke muziek gespeeld. Het eve nement is van vrijdag 3 oktober tlm zondag 5 oktober en be gint 20.00 uur op vrijdag en zaterdag en het matinee op zater dag en zondag is 14.30 uur. Voorverkoop bij de schouwburg. (advertentie) Visrestaurant en Cateringbedrijf

de Faam | 2003 | | pagina 1