Sinead O'Conner zeldzaam en live Lancering Veronica aan boord van zendschip de Norderney 1 ddlll Ufcil/I li Oplossing burenlawaai met VROM handreiking Puzzelland Webwetensw@@rdigheden Het boek Muziek en meer In de sterren... woensdag 10 september 2003 de FAAM 24 Burenlawaai is erg vervelend, en je komt er niet zomaar vanaf'. Het ministerie van VROM geeft tips om de problemen op te lossen. Burenlawaai is voor een op de drie Nederlanders een probleem. Eén op de acht, dat zijn maar liefst 850.000 gezinnen, heeft zelfs extreme last van lawaai van hun bu ren. Het kan uw plezier om ergens te wonen aardig be derven. In heel erge gevallen kan het zelfs uw gezondheid in gevaar brengen. Ruzie met buren en misschien wel stress en slapeloosheid eisen hun Het zal theologen een gruwel zijn, maar daar heeft Francesco Carotta in "Was Jezus Caesar?" geen boodschap aan. Op grond van een uitgebreide wetenschappelijke studie denkt hij te kunnen beargumenteren dat Jezus de historisch overgele verde vorm van Divius Julius is. Het christendom is volgens hem niet meer dan een verkeerd geïn terpreteerde kopie van de vere ring van Julius Caesar. Je moet heel sterk in de leer staan om niet momenten van twijfel over te houden bij het le zen van Carotta's these. Evangelisten, en .voorgangers krijgen verschrijvingen en fou tieve interpretaties in de schoe nen geschoven. Filologen met kennis van Latijn. Grieks, Syrisch en Aramees ma ken kans de auteur te kunnen volgen. We kunnen ons nauwelijks ver gissen als we veronderstellen dat hun eindconclusie is: zo kan het óók gegaan zijn. Want wie constateert dat Carotta het christendom ontsluierd heeft, zal al snel in de hoek van de atheïsten worden gezet. Historici en theologen zullen menig robbertje kunnen uitvech ten. Uitgeverij Aspekt. Paperback 432 blz, 32 euro. Al een keer of wat heeft Sinead O'Connor aangekondigd dat ze stopt met zingen, maar de finitief was dat nog nooit. De diep religieuze beleving van Moeder Bernadette Mary gaat kennelijk goed samen met een drukke muzikale baan. Haar nieuwe dubbelalbum dat eer daags verschijnt, heeft haar echter geen tijd extra gekost. Het ene schijfje is gevuld met rariteiten uit het archief, de an dere met een concert-registra tie. Sinead's nieuwe cd heet 'She who dwells in the secret place of the most high shall abide under the shadow of the Almighty', de eer ste regel van een religieus ge dicht. De vooruitblik van de pla tenmaatschappij doet het zonder cd-boekje, waardoor het raden wordt welke opnamen waar en wanneer zijn gemaakt. De live opnamen zijn die van een concert vorig jaar oktober in Dublin. Ier se folk ('Paddy's lament', 'Molly Malone') gaan daar samen met O'Connor-hits als 'Fire on Baby lon' en natuurlijk 'Nothing com pares 2 U'. 'You made me a thief of your heart' uit de filmmuziek van 'In the name of the father' staat er op, 'The singing bird', 'John I love you'... Op het podium van Vicar Street werd ze begeleid door een clubje prima muzikan ten onder wie de Sharon Shannon (viool, accordeon) en echtgenoot John Reyonold (drums). Het schijfje met rariteiten heeft als meest actuele nummer '1000 mirrors' dat komt van het laatste album van Asian Dub Founda tion. Sinead covert Abba ('Chi- quitita') en Aretha Franklin ('Do right women'). Er zijn demo-ver sies van 'You put your arms around me' en 'No matter how hard I try'. De Ierse nachtegaal heeft op zoveel met zoveel colle ga's samengewerkt dat makkelijk nog een collectioneursschijfje te vullen was geweest. tol. Lawaai gaat jammer genoeg niet vanzelf over. Wat kunt u doen? Samen met gemeenten en ver schillende belangenorganisaties heeft het ministerie van VROM de handreiking Burenlawaai ont wikkeld. Dit is een overzicht van maatregelen voor het aanpakken van het probleem burenlawaai. De handreiking is te vinden op de site van het ministerie www.vrom.nl/geluidhinder. De handreiking richt zich vooral op organisaties die een rol kunnen spelen bij het oplossen van het probleem. Denk aan woningcor poraties, buurtbemiddeling, de gemeente en de wijkagent. Maar de handreiking Burenla waai kan ook helpen met proble men met de buren. Naast maatre gelen zijn er lessen uit de praktij kin te vinden. En het is mogelijk om advies op maat te krijgen door een aantal vragen in te vul len. Vervolgens worden de meest geschikte oplossingen op een rij tje gezet. Een goed gesprek en de juiste afspraak maken kan al veel oplossen. En als dat niet mogelijk is, kan de woningcorporatie hel pen. Ook bemiddeling van de po litie of andere organisaties zoals buurtbemiddeling, kan het ge wenste effect sorteren.In het ui terste geval kan er tot huisuitzet ting worden overgegaan. De handreiking vertelt wat de moge lijkheden zijn. Mensen die de handreiking niet via internet kunnen downloaden, kunnen de handreiking telefo nisch bestellen via tel. 0800-8051 (gratis). Er bestaan nogal wat misverstanden rond het Mexicaanse gedis tilleerd Tequila. Het aanbod is zeer divers en lang niet elke als Tequila verkochte fles drank mag dat predikaat ook dragen. Te quila wordt gemaakt van het hart van de agaves. Een echte Te quila wordt van 100 procent agave gemaakt en is zeer zacht van smaak. Vergelijkbaar met een malt whisky. Maar die drink je niet met zout en limoensap. Dat doe je bij dtë Tequila, waarbij de zuivere drank wordt vermengd met een distil laat van maïs graan of suiker. Dat geeft een veel scherpere smaak en die neem je weg door zout en limoensap te gebruiken. De eni ge 100 procent Tequila die in ons land te koop is de Homitos van Sauza. Naast Tequila is er ook nog Mescal, die van een andere soort agave gemaakt wordt. Daarbij wordt de kern geroosterd op houtskool. Dat geeft de Mescal'die kenmerkende rooksmaak. Op de plant leeft een worm, de Gusano d'Oro, waarvan er vaak eentje in de fles wordt gestopt. Die zou een soort magische eigenschap bezitten. Een heel lekkere is ook de Pink Drink, waarvoor per glas ijsblok jes, vijf aardbeien, 4 cl Tequila, 4 cl Apricot Brandy, 4 cl koks- room en een aardbei voor garnering nodig zijn. Doe alles behalve een aardbei in een food processor, twee minu ten draaien en de drank in een wijnglas gieten. Garneren met een aardbei op de rand van het glas. Steek tot slot twee korte dikke rietjes in de massa. Anneke Kaiser De zoektocht naar het bestaan van buitenaards leven is een seri euze zaak. Dat is iets om van tevoren vast te stellen, aangezien er horden mensen nogal lacherig over doen. Maar hoewel het een kwestie is waarover veel gediscussieerd wordt, zijn er ook in de academische wereld velen overtuigd van het bestaan van buiten aard intelligent leven, al is het onwaarschijnlijk dat deze wenzens klein, groen of grijs zijn en in vliegende schotels regelmatig onze aarde bezoeken. De ruimte is namelijk groot, heel groot en de grootte is nog niet eens te beschrijven. De kans op bezoekers is daarom erg klein. Al enkele decennia is er daarom het besef dat de beste wijze om contact te maken met buitenaards intelligent leven, niet het hopen op een voorbijkomend ruimteschip is. De manier die de grootste kans maakt is door te luisteren. Radiotelescopen zoeken de ruim te af en vangen signalen op, die vervolgens worden geanalyseerd op zoek naar een signaal dat kimstmatig van orgine is. Denk maar eens aan het beroemde voorbeeld uit de film en het boek 'Contact' waar wetenschappers een serie priemgetallen in het ruimtesignaal ontdekken. Probleem voor deze wetenschappers is dat er heel veel data binnenkomt die bekeken moet worden. Daarom is de Berkely universiteit enkele jaren geleden begonnen met een in ternetproject met als titel SETI@home. SET1 betekent de zoek tocht naar buitenaards leven, @Home, at home, betekent thuis. In dit project wordt de rekencapaciteit van thuiscomputers ingezet bij het analyseren van de data die door radiotelescopen is verza meld. Hoe werkt dat SETI project nu precies? Om mee te doen moet de computergebruiker eerst gaan naar http://setiathome.ssl.berke- ley.edu/, de hoofdpagina van het project. Vanaf deze locatie kan een klein softwarepakket (700kb) gedownload worden, dat werkt als een screensaver. Wanneer een computer niet gebruikt wordt, maar wel aanstaat, gaat het programma werken. Het maakt aller eerst contact met het internet, tenminste als daar toestemming voor gegeven is, en haalt een blok met data op. Vervolgens wordt de rekenkracht van de thuiscomputer gebruikt om de informatie te onderzoeken. Wanneer het datablok is bekeken wordt de infor matie teruggestuurd naar Berkeley, waar specialisten de uitkom sten analyseren. De deelnemer heeft de mogelijkheid het pro gramma zelf in te stellen. Het is mogelijk alleen rekenkracht ter beschikking te stellen als de screensaver draait, maar daarnaast kan het beschikbaar stellen van rekencapaciteit ook fulltime plaatshebben. De makers adviseren dat de gebruikte dan wel mi nimaal 16MB RAM beschikbaar moet hebben die gemist kunnen worden omdat de computers ander te traag wordt voor dagelijks gebruik. De deelnemers krijgen niets terug voor het beschikbaar stellen van hun data, maar toch is het project wereldwijd een groot succes. In de Verenigde Staten draait het programma op 1,7 miljoen computers, in Nederland zijn dik 100.000 mensen op SETI@home aangesloten. Wereldwijd draait het programma op 4,2 miljoen machine, waardoor Berkeley toch flink wat extra re kenkracht kan aanspreken. Tequila en Mescal Veronica is terug en daar mag op gedronken worden, (foto: Veronica/Cyberimage) De Veronica-deejays kunnen trots zijn. De achterliggende week voer 'hun' Norderney, het legendarische zendschip van Veronica, vanuit de Ant werpse haven naar Monnic- kendam. Voor één dag was het schip het decor voor een reeks spraakmakende uitzendingen en de officiële lancering van het nieuwe Radio Veronica. De regio Extra vierde het feestje mee en stapte voor een keer aan boord. Veronica is terug. De welhaast legendarische omroep werkte de afgelopen maanden aan een glansrijke comeback. Onder de vleugels van Sky Radio, die tij dens de geruchtmakende veiling van fm-frequenties er twee in de wacht wist tc slepen, is Veronica terug van weg geweest. „Ik voel me als een vis in het water", vertelt Peter Teekamp aan boord van het schip. „Hier is het alle maal begonnen. Gouden tijden heb ik er beleefd. Iedereen denkt er hetzelfde over. Het had iets re bels, iets opstandigs. Uitzenden vanaf de Noordzee. Vooral in de beginjaren was het geweldig pio nieren. Als in een jongensboek." Toine van Peperstraten knikt. „Al ben ik natuurlijk niet bij ge weest. Ik was een van de velen die knutselde met cassetteband jes en programma's als de Top 40 en Curry en Van Inkel op nam. Tijdens de dagelijkse fiets ritten van en naar school gingen de bandjes steevast in de walk man. Een gevoel van bijna week end. Het vrijdagmiddag gevoel. Iedere week weer iets om naar uit te kijken." De sympathieke Studio Sport presentator wacht een nieuwe uitdaging. „Ieder weekend pre senteer ik 'Typisch Toine'. Een programma waar in ik op zater dag en zondag tussen twee en zes uur gasten ontvang die iets met jaren '80 en '90 hebben. Het kunnen acteurs zijn, maar ook politici en zangers. Daarnaast klinkt er veel muziek. Het moet vooral een onderhoudend pro gramma worden." Good old Bart van Leeuwen keert terug in de vroege ochtend. „Ik was de laatste deejay die des tijds bij Veronica werd binnen gehaald. Ook aan de wal heb ik jarenlang voor de omroep mogen werken. Later heb ik de overstap gewaagd naar Radio Veronique en ben ik via Radio 538 bij Ra dio 10 beland. Nu weer terug op het oude nest. Een geweldig ge voel. Of liever gezegd meerdere gevoelens tegelijk. Van het zee- gevoel tot een euforisch gevoel. Het echte radio gevoel. Muziek is een deel van mijn leven. Het zelfde geldt voor radio. Terug, hier aan boord, voelt het alsof ik geen moment van boord ben geweest." Dan wacht er stilte. Sky radio directeur Ton Lat houwers neemt het woord. Li ve aan boord en thuis op de nieuwe frequentie 103. Het feest barst los na de officiële ondertekening van het nieuwe contract. Veronica is terug. En hoe. Fa 5i m nvtvn I JP380 HORIZONTAAL: 1. Mensenhater, slingerplant; 2. lofdicht, vreemde munt, pa pegaai; 3. soort schaatsen, aanvankelijk; 4. atmosfeer; 5. muze v.h. heldendicht, gleuf; 6. Aziatisch land; 7. hoofdstad van Letland, donkere kamer; 8. glansverf; 9. bridgewed- dank je (Fr.), kiezels; 4. rivier in Rusland; 5. slaapziekte, fi guur van Shakespeare; 6. ge wicht van de verpakking; 7. grondsoort, vitaal; 8. zoon van Jakob; 9. grond, girafachtig dier; 10. kunst (Lat.), bun zing, oppervlaktemaat; 11. deel van Zuid-Afrika, voor voegsel. Dick van der Veen. VERTICAAL: 1. Frisdrank, titel van Indi sche vorsten; 2. kunsttaal, steensoort, dierenverblijf; 3. strijd, oude munt; 10. vreem de munt, eenheid van lichtge voeligheid, voor; 11. onbe paald vnw., deel v.h. lichaam. RAM Privé: er wordt een beroep ge daan op je koelbloedigheid. Stel ze niet teleur. Liefde: een ogenblik -letter lijk- kan de vonken eraf doen spatten en voor langdurige onrust zorgen.Topdag: vrij dag. Geld: houd wat je hebt. STIER Privé: men vangt meer vlie gen met stroop dan met azijn, dat mag deze week je lijf spreuk zijn. Liefde: verwen je partner eens. Topdag: zaterdag. Geld: de balans is in even wicht. TWEELINGEN Privé: als je je energie doelge richt gebruikt, heb je er meer profijt van, maar dat moet je nog een beetje Ieren. Liefde: verheug je maar vast op een opwindende avond. Topdag: zondag. Geld: er zit een aardig mee vallertje aan te komen. KREEFT Privé: je komt aan het eind van je latijn als je geen gas te rugneemt. Op deze manier gaat het niet langer. Liefde: je bent erg gevoelig voor kleine attenties. Topdag: donderdag. Geld: loop je boekhouding eens door, je bent wat slordig geweest. LEEUW Privé: je weet het zo te draai en dat bij een lastige familie kwestie iedereen als ovenvin- naar uit de bus komt. Liefde: iemand die je een compliment maakt, raakt he lemaal hoteldebotel. Topdag: dinsdag. Geld: iets te nonchalant. MAAGD Privé: je staat steeds voor an deren klaar, en dat valt te prij zen, maar dat lokt ook mis bruik uit. Liefde: meer openheid zorgt voor meer vertrouwen en dat is precies wat je nodig hebt. Topdag: woensdag. Geld: goede vooruitzichten. WEEGSCHAAL: Privé: mocht je deze week toevallig een paar ideeën krij gen, wacht dan niet te lang met het op papier zetten. Liefde: je lokt een flirt uit met een collega. Niet doen. Top dag: zaterdag. Geld: veel te vrijgevig. SCHORPIOEN Privé: je moet een afspraak maken met de persoon waar je min of meer een conflict mee hebt. Dat is de moeite waard. Liefde: probeer je gevoel voor eigenwaarde beter te bescher men. Topdag: maandag Geld: reserves trachten op te voeren. BOOGSCHUTTER Privé: als je je beter concen treert ontgaat je minder van wat er om je heen gebeurt. Liefde: drijf dat oppervlakki ge avontuurtje niet te ver door. Topdag: zondag. Geld: ga sparen, het moet nu echt. STEENBOK Privé: laat het maar even over je heenkomen, het waait van zelf weer over. Liefde: een onvervulde belof te wordt eindelijk ingelost. Topdag: vrijdag. Geld: doe jezelf eens een ple zier. WATERMAN Privé: waarom zou je jc daar nou over opwinden? Het komt wel goed, en het gaat beter als je het even op zijn beloop laat. Liefde: veel erotisch getinte dromen en fantasieën. Top dag: zaterdag. Geld: er lijken nieuwe bron nen in het verschiet. VISSEN Privé: blijf vooral geduldig, die roddelaars komen zichzelf straks heus wel tegen en dan ben jij de lachende derde. Liefde: iemand houdt je scherp in de gaten en dat hoeft niet negatief te zijn. Topdag: vrijdag. Geld: vage beloftes, daar koop je niks voor.

de Faam | 2003 | | pagina 24