Trouwplannen? s iüM 91 i/ 3*; fa 11 13 19 Jongeren welkom, maar woningen schaars zeeland als immens podium Cultuurplatform voor jongeren De Faam nu ook in buitengebied 19 Overval op Scapino i r f\ CAMPAGNE 'WELKOM IN ZEELAND' LIJKT ACHTERHAALD www.fotoatelierliesbeth.nl Rectificatie In shock na diefstal Modedag in Domburg Rimpels weg, n,f> Fotoateiier Liesbetb.Middelburg,T.0118-602770 Wekelijks huis aan huis op Walcheren maand menu -"V;. "v1 23 7 dagen per week geopend reserveren: (0118) 418 019 of kijk op www.stefanos.nl J WOENSDAG 20 augustus 2003 ADVERTENTIEVERKOOP: 0113 - 274000 REDACTIE: 0113 - 274021 BEZORGKLACHTEN: 0113 - 274093 www.de-faam.nl JAARGANG 103 - NUMMER 34 GOES - Biedt Zeeland jongeren met een HBO of uni versitaire opleiding daadwerkelijk de meerwaarde die het belooft in de campagne 'Welkom in Zeeland'? De reacties zijn voorzichtig en wisselend. Alleen de pro vincie is positief, kreeg meer respons op de website dan verwacht. Jongeren daarentegen houden het snel voor gezien in Zeeland. Geen woning te vinden, tenzij je ministens een jaar of nog langer wacht, oordelen ze. De site www.welkominzeeland.nl wekt evenwel de in druk dat jongeren hier een woon-, leef- en werk- paradijs wordt geboden. GOES - Theater, dans, muziek, literatuur en film. Zeeland is van dinsdag 26 augustus tot en met zondag 7 september één groot cultureel podium. Het Zeeland Nazomer Festival biedt voor elk wat wils en biedt elke zintuig iets prikkelends. VLISSINGEN - Er komt een nieuw cultureel platform in Zeeland, tenminste als het aan Martijn Prins ligt. De Vlissingse kunstenaar en oprichter van evenementen organisatie Senser denkt dat er grote behoefte is aan zo'n platform. Bovendien zouden in samenwerking met de nieuwe Roosevelt Academy creatieve stageplekken kunnen worden opgezet, denkt Prins. MIDDELBURG - Het verspreidingsgebied van De Faam is met ingang van deze week uitgebreid. Het gaat om bijna duizend adressen in het buitengebied. ONDERDELENHUIS YTSMA MIDDELBURG - Twee gewapende mannen hebben vrijdagochtend rond 8.00 uur de Scapinowinkel aan de Segeerstraat in Middelburg overvallen. Sosa iNH.LLAND Zeeland Werken met Mensen? Haal in drie jaar je MBO- of HBO-diploma, met één dag school per week! terwijl u wacht BIO-ALCAMID vanaf \/|PPQ gratis advies in vioüo goes op 42Poelbo?^ Gerookte kipsalade dessert van de chef -'Sv— Meer dan film op Film by the Sea ONLY voor trendy mode Taxatiedag voor lezers is succes Door Ad Hanneman "Het is bekend dat het niet altijd zowel gezinnen als voor alleen even makkelijk is", geeft provincieambtenaar mr. P.J. Filius toe. Hij heeft de welkoms actie via internet in zijn taken pakket. "Eigenlijk is de actie ook niet bedoeld voor jongere al leenstaanden, meer voor jonge gezinnen, vader, moeder en een kind bijvoorbeeld", verklapt hij. Maar in een evaluatiestuk van de campagne wordt er niettemin dunnetjes op gewezen dat 'Zee land jongeren daadwerkelijk een meerwaarde kan bieden'. Niets wijst op de doelgroep gezin met kind. Een tegenstelling? Een rondje gemeentehuizen le vert niet meer op dan dat ze daar ongevraagd geconfronteerd zijn met de welkomsactie. "Alleen de gemeente Goes werd gepolst", weet een voorlichter. Er klinkt geen verwijt omdat de actie pri mair provinciaal is en "zo moet je er ook naar kijken." Ook woningbouwprogramma's zijn niet aangepast aan een stijgende vraag als gevolg van de actie. En daar - zo weten ze - wordt in de toekomst wat harder aan ge werkt Struikelblok is voor veel nieuwe Zeeuwen de woningmarkt. Di recteur J. Franken van de woningstichting RWS in Goes stelt vast dat de wachttijd voor staanden zo'n drie jaar is. "Het zou wel hout snijden als de woningbouwcorporaties met de provincie in gesprek gaan om de campagne aan te passen en de mensen te attenderen op de pro blemen in de huurmarkt", stelt de Goessenaar voor. Positiever is de situatie op Walcheren. Een woordvoerder van de Woning stichting Walcheren zegt dat mensen van buiten Zeeland die er wel werken, voorrang krijgen. Datzelfde zegt M. van Straaten van Woongoed Middelburg. Van Straaten: "Dat kan heel snel gaan, maar het duurt toch wel vaak enkele maanden tot een jaar." De campagne lijkt vreemd en achterhaald, vervolgt Van Straaten. "Op het moment dat de campagne startte, was de woningmarkt niet zo gespan nen. Niemand kon de proble men voorzien. Vier jaar geleden waren we blij als we een woning kwijtraakten." Bedrijven die in de campagne meeliften, zien de woningmarkt eveneens als een struikelblok. Een woordvoerster van de aluminiumfabriek Pechiney in het Sloegebied legt uit dat haar sollicitanten tussen de drie en zes maanden moet wachten tot ze een huis krijgen. "We beginnen drie maanden voordat ze in dienst treden met zoeken. We doen dat via particu- liere weg en niet via de woningbouwcorporaties. We hebben het geluk dat we een groot bedrijf zijn, waardoor par ticuliere verhuurders zich spon taan melden." De verantwoordelijke ambtenaar Piet Filius haalt zijn schouders op over de mankementen in de actie. Die was - zo legt hij uit - vooral bedoeld als beeldvormer voor Zeeland. In de ogen van de Het festival heeft een stevige drup pel Zeeuws bloed. Dat zie je aan de locaties waar de evenementen zich afspelen. Zoals daar zijn het Abdij- plein en de Nieuwe Kerk in Middel burg, het fort bij Ellewoutsdijk, het sluizencomplex bij Temeuzen en het onbewoonde De Haringvreter in het Veerse Meers waar het Griekse drama Philoktetes wordt opge voerd. Dat Zeeuwse vind je ook te rug in jonge Zeeuwse talenten die hun opwachting maken of in theaterproducties als 'Ik, Zeeuws Meisje'. En dan is er nog de voorstel ling van Dansgroep Krisztina de Chatel, een verhaal over de strijd van de mens tegen water en wind. Een thematiek dat bij uitstek thuis in Zeeland hoort en dat met het sluizencomplex in de monding van het kanaal Gent-Terneuzen als po dium en decor niet beter uit de verf kan komen. Het decor wordt ge vormd door het landschap van de locatie, drie windmachines en twee transparante cilinders die langzaam vollopen met water. Geprojecteerde beelden van de Watersnoodramp 1953 spelen een ondersteunende rol. Naast de Zeeuwse inkleuring kijkt het festival ook over de provin cie- en zelfs de landsgrenzen. Zo zijn er concerten van het FrieseTwarres maar ook van Admiral Freebee, Jo Lemaire, Tres Tigris Tristes en Ozark Henry. De Vlaamse zanger componist Piet Goddaer is de man ach ter Ozark Henry, ditjaar top-act op Rock Werchter en Pinkpop. De originaliteit van zijn muziek blijkt uit de vergelijkingen die de pers maakt: Bowie, John Zorn, Frank Zappa, Moby, en Gavin Friday. Kamagurka en Jules Deelder ma ken met hun jazzband en vaste pia nist Johan de Smet het grote po dium van het Abdij plein onveilig. Het optreden is de Nederlandse première van hun nieuwe show. Maar er is ook beeldende kunst. Luc Deleu, een bouwkunstenaar uit Vlaanderen, gebruikt vooral containers voor zijn objectkunst. Hij beschouwt deze industrieel ge bouwde kisten als reusachtige bouwelementen en compileert ze tot triomfbogen, tot obelisken, of stapelt ze op een hoop. Zijn containennonumenten staan over de hele wereld en Middelburg komt tijdens het festival op dat il lustere lijstje. In opdracht van de or ganisatie heeft Deleu een nieuwe containerinstallatie ontworpen die in het centrum van Middelburg. Je ziel aan de duivel verkopen, het is altijd al een geliefd thema ge weest onder schrijvers van romans, toneelstukken en filmscenario's. Dat het niet altijd een afgezaagd thema hoeft te zijn, bewees de be roemde componist Igor Stravinsky. Zijn opera LTIistoire du soldat, geldt als een van de hoogtepunten van zijn oeuvre. Het stuk wordt tij dens het Zeeland Nazomer Festival opgevoerd in Fort Ellewoutsdijk. Een topopera uitgevoerd door Ne derlandse en Vlaamse topacteurs en -musici. De opera vertelt het ver haal van een soldaat die zijn viool, en daarmee zijn ziel, aan de duivel verkoopt. Het hele programma van het Zeeland Nazomer Festival is te vinden op. www.nazomerfestival.nl. Daar staan ook de verkooppunten van kaarten vernield maar ook via de site zelf zijn kaarten te bestellen. meeste Nederlanders - aldus Filius - was Zeeland gelijk aan het zuinige meisje van dat margarinemerk. "Als je dan een vraag stelde over Zeeland, werd je er steevast mee geconfron teerd. Bij ons laatste onderzoek werd het Zeeuws meisje niet eens genoemd, en keken de mensen anders. Ik vind dat een snel resul taat. Zeker als je bedenkt dat Gro ningen al twintig jaar zijn best doet aan beeldvorming. Zo zie je dat beeldvorming een kwestie is van lange adem." Jonge gezinnen willen rust en ruimte, weet Filius. Dat alles kan Zeeland bieden. De woordjes 'op termijn' worden niet geschreven in de beeldvormende site van de provincie. Filius spreekt het wel uit. "Het wordt tijd dat de ge meenten in Zeeland bouwen wat er gebouwd moet worden, dus zeg maar wat ze aan hun doel stelling voldoen. Dat geldt zowel voor het platteland als voor de steden. Nergens wordt de doel stelling bereikt." Maar gemeen ten zijn het daar uiteraard niet mee eens. Ze geven wel toe dat ze de doelstelling voor het aan tal te bouwen woningen niet ha len, maar verbetering zit in de pen en er wordt gewezen naar de plannen en nieuwe projecten ter stede. Vooral Middelburg weet dat er een en ander moet gebeu ren en heeft tussen nu en 2006 jaarlijks zo'n vijfhonderd wonin gen in de planning. Ook Goes heeft een positieve prognose, maar kan op dit moment geen cijfers daarover verstrekken. Dat zelfde geldt voor Vlissingen. Op eiland de Haringvreter in het drama Philoktetes opgevoerd. Veerse Meer wordt het Griekse FOTO: PR Prins is geen onbekende in het ting maken. We willen met de Zeeuwse culturele wereldje. Graffiti was en is een van zijn aandachtsgebieden. In veel pro jecten stond Prins vaak met een spuitbus vooraan. Op decoratiegebied is de markt in deze regio volgens Prins wel erg klein. Zijn creatieve drang leidde tot de organisatie van onder andere de Groovability dansfeesten in De Piek. Prins bemoeide zich ook met het neerzetten van het succesvolle Liberty Dance, onderdeel van het Bevrijdingsfestival. Deze combinatie van organisatie en decoratie sprak hem zo aan dat hij Senser oprichtte. "Senser ontstond als evenementen organisatie, maar nu zijn er grotere plannen. We willen veel meer bereiken. Binnenkort gaan we van Senser een stich- stichting een soort cultureel platform voor Zeeland creëren. Dat culturele is heel breed, op alle mogelijke vlakken. Het is wel de bedoeling de gemeente Vlissingen en de provincie in onze plannen te betrekken. Dan kunnen we veel meer pro jecten van de grond krijgen. Ook samenwerking in de vorm van creatieve stageplekken met bijvoorbeeld de Roosevelt Academy sluit ik niet uit." Prins wil met een grote danceparty geld inzamelen voor het opzetten van dat cul turele platform. "We willen Zeeland een culturele push ge ven." Het feest van Prins, Sunset Groove op vrijdag 29 augustus, bestaat uit een loungeparty in strandpaviljoen Scheldezicht en een dansfeest in de disco theek De Hooizolder. Sunset Groove eindigt niet in een rus tige afterparty, daar begint het feest mee. Rustig, met lounge, kunnen feestgangers in strand- paviljoen Scheldezicht van 16.00 uur tot 22.00 uur genie ten van dj Hero van de Super club in Amsterdam. Bij lounge hoort meestal een hapje, de bijbehorende barbecue maakt de sfeer dus pas echt af. Vanaf 22.00 uur gaat het feest verder in De Hooizolder. Dj's Eric-E, Mark van Dalen en Zoë Noa la ten in de discotheek de bezoe kers waarschijnlijk niet, zoals in het eerste onderdeel, rustig in een hoekje zitten. Toch is in het café van De Hooizolder ook weer een relaxgedeelte aanwezig. Prins licht toe: "Het evenement is ontstaan als afsluiting van het seizoen. We willen op een lek kere manier het seizoen afron den. Aan de andere kant is het voor nieuwe studenten een soort openingsfeest. Het feest is dit jaar voor de eerste keer, maar we willen er nu al een te rugkerend iets van maken." De Faam komt hiermee tegemoet aan de wens van inwoners van het buitengebied waar De Faam nog niet werd bezorgd. Bij het kantoor in Goes kwamen de afgelopen tijd nogal wat telefoontjes binnen. Waarom wordt De Faam in grote delen van het buitengebied niet bezorgd, was de grote vraag. Het valt niet mee om de krant in het uitgestrekte buitengebied van Walcheren te bezorgen. Wordt De Faam in steden en dorpen veelal door scholieren die een zakcentje willen verdienen lopend of met de fiets rondgebracht, in het buiten gebied moet naar andere opties ge zocht worden. Om inwoners in achteraf gelegen gebieden toch te bedienen heeft De Faam een con tract afgesloten met koeriersdienst De Boer Vlissingen V.O.F. De Faam van deze week is dan ook de eerste die via deze koeriersdienst in een groot deel van het buitengebied verspreid wordt. Wie overigens klachten over de bezorging heeft, kan die melden via: 0113-274093. Stervelingen worden sterren (advertentie) U KUNT BIJ ONS TERECHT VOOR ONDERDELEN VAN: wasmachines - koelkasten - drogers - vaatwassers - magnetrons - stofzuigers - klein huishoudelijk enz. TEVENS HEBBEN WIJ DIVERSE ACCESSOIRES: stofzuigerzakken - reinigingsmiddelen - batterijen - afstandsbedieningen - verlichting enz. ACHTER DE HOUTTUINEN 46 MIDDELBURG TEL: 0118-628795^ OOST-SOUBURG - Ten onrechte is vorige week in De Faam gemeld dat voetbalclub RCS uit Oost-Souburg het nieuwe kunstgrasveld op het terrein van de vereniging heeft aange legd. Het is de gemeente Vlissingen die in nauwe samenwer king met de sportraad daar het veld heeft laten aanleggen en heeft bekostigd. VLISSINGEN -Een oudere vrouw uit het Brabantse Kaats heuvel is na de diefstal van haar portemonnee in een kledingwinkel aan de Walstraat in Vlissingen in een shock geraakt. De vrouw had haar tas met daarin de portemonnee op haar rollator gezet. Toen een jongen van een jaar of elf de portemonnee weggriste, schrok de vrouw zo dat ze viel. Ze raakte in shock en werd ter observatie per ambulance overgebracht naar het ziekenhuis in Vlissingen. In de porte monnee zaten behalve wat documenten enkele tientallen euro's. DOMBURG-Verschillende modezaken in Domburg houden op maandag 25 augustus een modedag. Naast modeshows op drie podia in de Ooststraat, Stationsstraat en 't Groentje zijn er verschillende activiteiten. Zo is er een looporkest, zorgt een ballonclown voor het nodige vermaak, is er een speciale muziekact en een levend standbeeld. Bovendien geeft Ons Boerengoed een demonstratie van Zeeuwse kle derdracht. De avond wordt afgesloten in de Stationsstraat met een modeshow van Sportshop Domburg ondersteund door dj Patrick van der Graaf en een optreden van Danny Vera. Een medewerker werd, toen hij rond die tijd bij het pand kwam en de deur opende, door twee man nen in donkere kleding gedwon gen naar binnen te gaan. De da ders hielden het slachtoffer in het pand vast en verdwenen rond 8.15 uur met een nog onbekende buit. Een collega vond later de opgeslo- ten medewerker waarna toe gesnelde agenten een buurt- en sporen onderzoek begonnen. De politie roept iedereen op die die ochtend tussen 07.45 en 08.20 uur in de Segeerstraat in Middelburg iets bijzonders hebben gezien, contact met politie Zeeland op te nemen: tel: 0900 - 8844. (advertentie) BEHANDELING MOGELIJK 50 PER MAAND Bebandslngen vinden pfcatt in (AcoSemSche) Zietenhuizon on In prtvé-wnieken aio oongo- stolon »jn b:j do NRPX. Do plosiiscn chlruroon Zijn allen Sd van do NVPC - Beslaat voor 97% uil water - Vult de oneffenheden in uw huid op. bv. bi) het vullen van rimpels, hel maken van jukbeenderen en het herstellen van ingevallen wangen - Blijvend resultaat Kan volledig verwilderd werden WOENSDAG 3 SEPTEMBER Oranjestraat 34A, 2983 HT Ridderkerk tel. (0180) 487215 www.bodyservlces.nl Body^ services lnfo@bodyservlces.nl '*v* Met ingang van heden is ons kantoor in Goes op de woensdag gesloten. Het is wel mogelijk kranten af te halen op de begane grond. Zeeland is niet het woon- en werkparadijs zoals de campagne Welkom in zeeland doet geloven FOTO: JAAP WOLTERBEEK

de Faam | 2003 | | pagina 1