ch Streeknieuws Buitengewone vondsten op taxatiedag Stervelingen worden sterren Goede oogst ondanks droogte Clausing uit op revanche Solexracers strijden om walcherencup Het weten waard Boerenkoopdag in Koudekerke raam woensdag 20 augustus 2003 pagina 19 Dierenasiel krijgt geld Libellen- excursie in Kamperland Paardendag in westkapelle Ringrijden in Meliskerke Optreden Duo Gavotte Groot voetbal toernooi D-pupillen in Yerseke MIDDELBURG - Op de gratis muntentaxatiedag voor de lezers van De Faam, donderdag in De Drukkerij in Middelburg, zijn enkele bijzondere penningen opge doken. Gecertificeerd registertaxateur drs. Willem van Moll is opgetogen met de vondst. "Het gaat ondermeer om penningen waarvan ik eerlijk gezegd niet het be staan af wist." GOES - Is de gemiddelde nuchtere Zeeuw te porren voor een glamourleven? De Vlissingse kunstenaar Remco van den Bosch heeft er een uitdaging van gemaakt. Hij wil zo veel mogelijk Zeeuwen voor even beroemd maken. GOES - Ondanks de extreme droogte halen de boeren in Zeeland goede oogsten binnen. Ook beginnen die ruim twee weken eerder dan andere jaren. Alleen voor de aard appels houden de landbouwers hun hart vast, zegt B. van het Westeinde van de land- en tuinbouworganisatie ZLTO. "Dit jaar is er geen haast bij het oog- brengst. En als er de komende da VROUWELIJKE TENNISTOPINVLISSINGEN VLISSINGEN - De wedstrijdleiding van het nationale ranglijsttoernooi van LTC de Schelde kan tevreden zijn. Bij de vrouwen verschijnen de nummers twee en drie van Nederland, waaronder achtvoudig winnares Hanneke Ketelaars, op het groene gravel van het Vlissingse tennispark de Nolle. En bij de mannen is Wemeldinger Frank Clausing één van de favorieten voor de eindzege voor het evenement dat komende maandag begint. BIGGEKERKE - De organisatie van de solexraces om de Walcherencup op zaterdag 23 augustus in Biggekerke, hoopt ook dit jaar weer rond de tachtig deelnemers te trekken. KOUDEKERKE - De Stichting Zeeuwse Boerenkoop- dagen houdt op zaterdag 23 augustus op een weiland aan de Groeneweg in Koudekerke een boerenkoopdag. GOES - De jeugdclub van de Dierenbescherming, Kids for Animals, heeft het dierenasiel Tussen haven aan de Westhaven- dijk in Goes duizend euro geschonken. Het geld wordt gebruikt voor de verzorging van de dieren en het onderhoud van de hokken. In het asiel zit ten tien honden en zo'n veertig katten. KAMPERLAND - De KNNV afdeling Walcheren houdt op za terdag 23 augustus een Libellenexcursie op de Schotsman bij Kamper land. Onder leiding van Jan Goedbloed gaan de deelnemers op zoek naar deze kleurige insecten. Goedbloed vertelt dan ook wat meer over de rijke natuur van dit ge bied. De start is om 14.00 uur bij het parkeerterrein van SBB aan de Schots- manweg bij Kamperland. WESTKAPELLE - Rij- vereniging De Vroonruiters houden sa men met manege De Zandbooi een paarden sportdag in De Zandbooi aan de Oude Zandweg 31 in Westkapelle. Er wor den verschillende de monstraties gegeven zo als: dressuur, springen en mennen. Ook is er een lo terij. Het evenement be gint om 19.30 uur en is gratis toegankelijk. MELISKERKE Ringrijders Vereniging 5 Meliskerke houdt op vrij dag 22 augustus bij de kerk aan de Torenstraat in Meliskerke een ringrij- wedstrijd in boeren kostuum. De wedstrijden tussen de ruim dertig rijders uit Meliskerke en Zoutelande zijn van 14.00 tot 20.30 uur. MIDDELBURG - Duo Gavotte dat bestaat uit organist Martin Mans en panfluitiste Noortje van Middelkoop, speelt op maandag 25 augustus in de Koorkerk in Middel burg. Het duo brengt nummers van hun nieuwe cd die hij maakte met panfluitiste Liselotte Rokyta. Het gaat onder andere om Spring van Vivaldi, Adios Nonino van Piazolla en Halleluja van Handel. Het concert begint om 20.00 uur en kost 7 euro voor volwas senen en 3 euro voor kin deren tot en met elf jaar. YERSEKE - Op het sport complex Cleijn Moerken in Yerseke is op zaterdag 23 augus tus een groot voetbaltoernooi voor de D-pupillen. Op de vel den van Yerseke strijden naast de thuisclub en de Zeeuwse se lectie ook de D-teams van Ajax, PSY NAC, Sparta, Roda JC, FC De Bosch, Fortuna Sittard, MVV ADO De Haag en de winnaar van vorig jaar Racing Genk uit België om de eer. Van 1998 tot en met 2001 was Roda JC tel kens de winnaar van het toer nooi. De eerste wedstrijden be ginnen om 9.45 uur, de finale is om 16.30 uur. Een lezer kwam met penningen op de proppen gemaakt door WichersWierdsma in de twintiger en dertiger jaren van de vorige eeuw. "Zij heeft weliswaar een fraaie penning gemaakt op haar leermeester professor Jan Bronner, maar dat zij daarnaast ook nog zulke mooie giet- penningen had ontworpen wist ik werkelijk niet. Deze penningen verdienen het om eens voor het Zeeuwse voetlicht te worden ge bracht", zegt Van Moll. Andere bijzondere kleinoden wa ren de prijspenningen voor wed strijden voor hoefsmeden. "Deze wedstrijden zijn natuurlijk veel gehouden. De medailles zie je niet elke dag. Merkwaardig is dat de ZLM een dergelijke penning heeft laten maken. In dit geval niet de gebruikelijk afbeelding van vee of gewassen, maar de af beeldingvan de hoefsmid in volle arbeid." Volgens de taxateur gaat het niet altijd om de waarde maar om het verhaal dat achter zo'n penning of munt steekt. "Zo is iemand geko men met sportpenningen van wielerwedstrijden in de dertiger jaren. Ook die zijn op zichzelf al boeiend. Zeker als bekend is wie de winnaar van al dat moois is." Van Moll kreeg ook een paar gou den middeleeuwse munten on der zijn loep. "Dergelijke munten zijn altijd interessant. Ook is ie mand gekomen met een fraaie Brabantse gouden munt die hij in zijn eigen tuin had gevonden. Het blijkt steeds maar weer dat de Zeeuwse bodem nog vele schat ten herbergt." Een van de lezers kwam opdagen met een zogenaamde reken penning uit 1540. "Een zoge naamde Neurenbergse Venus- penning", vertelt Van Moll. Reken penningen zijn vanaf de late mid deleeuwen gebruikt om te kun nen tellen en rekenen. "Meestal vind je dergelijke penningen zon der jaar. Deze heeft dat wel. In Zeeland worden dergelijke pen ningen regelmatig gevonden. De staat van bewaring is dan nogal eens beroerd vanwege de zure grond: helemaal aangevreten. Dit exemplaar is echter heel mooi en heeft een leuke tekst die van de voorkant naar de achterkant doorloopt. Hoe onooglijk het lijkt, een muntje of penninkje kan extra veel zeggen als we weten Willem van Moll bekijkt de meegebrachte waar nauwkeurig tijdens de gratis taxatiedag. FOTO: JAAP WOLTERBEEK waar het gevonden is of waar precis voor heeft gediend. Ik merk ook dat de bezoekers het waarde ren als ze iets meer te horen krij gen dan alleen maar de waarde van een en ander." Behalve munten kwamen de le zers ook met oud papiergeld. Het ging vooral om Duitse inflatie- biljetten, die vaak een interessant verhaal met zich meedragen maar van weinig waarde zijn. Van Moll heeft nog een advies voor lezers die niet naar de gratis taxatiedag van De Faam zijn ge komen. "Kijk nog eens goed in je bankluisje of oude portemonnee of er nog iets oud in zit. Wil men er wat over weten dan kunnen ze me gerust bellen voor een af spraak." Willem van Moll, 0118- 612443 of Postbus 157, 4330 SD Middelburg. Mailen kan ook naar wmoll@mail.hzeeland.nl. Kunstenaar Remco van den Bosch wil zo veel mogelijk Zeeuwen voor even beroemd maken. FOTO: JAAP WOLTERBEEK De uitspraak van de befaamde kunstenaar Andy Warholl: 'Ieder een heeft recht op vijftien minuten beroemdheid', bracht Van den Bosch op een idee. Hij roept zo veel mogelijk Zeeuwen op zich bij hem aan te melden. Van den Bosch zet ze op de foto, maakt een tentoon stelling van de foto's en zelfs een eenmalig glossy magazine. De Vlissingse kunstenaar heeft een eigen website waarop hij zijn plan nen uit de doeken doet. Via die site kunnen mensen zich aanmelden voor een glamourfoto, die Van den Bosch zelf maakt. Er is maar een verplichting: de beroemdheid in spe moet eenZeeuwzijn. "Ikzie het als een uitdaging om de nuchtere Zeeuw te portretteren als een film ster", zegt Van den Bosch. Met die nuchterheid valt het overi gens sterk mee. Zo'n honderd men sen hebben zich al voor het project aangemeld. "Ikwasbangdatvooral pubermeisjes zich zouden aanmel den maar ik moet tot mijn verras sing constateren dat vooral de huis- tuin-keuken-Zeeuw aan het pro ject wil meedoen. VoorVan den Bosch is een immens karwei begonnen. Want wie zich ook aanmeldt, een ploeg visagisten staat klaar om een glamourtintje toe te voegen en Van den Bosch fo tografeert iedereen persoonlijk aan de Zeeuwse waterlijn. Het project moet uitmonden in een catalogus met Zeeuwse gelaten. Ook komt er een tentoonstelling en als het aan Van den Bosch ligt ver schijnt er een eenmalig glossy tijd schrift met zijn beroemdheden. "Het is niet een commercieel pro ject", benadrukt hij. "Het gaat mij puur om het artistieke." Alle deel nemers ontvangen behalve kort stondige faam ook een afdruk van hun foto. Van den Bosch hoopt be gin volgend jaar het project afge rond te hebben. Stervelingen die al langer dromen van glitter en gla mour, kunnen zich aanmelden via www.beroemdinzeeland.nl. sten van het graan en is de op brengst goed", stelt Van het Weste inde. Ook de uien doen het goed al zijn de zaaiuien veel kleiner geble ven dan andere jaren. De zwarte bessen, die enkele weken geleden al geoogst zijn, hebben een goede op- gen zo nu en dan een regenbuitje valt, krijgt ook de vlasteelt een prima jaar. De droogte speelt vooral fruittelers zonder beregenings-in- stallatie parten. Bij hen valt de oogst tegen en blijft het fruit kleiner dan normaal. Collega's met een goede beregeningsinstallatie, verwachten daarentegen een hele goede oogst met veel en zoet fruit. Dat komt door de vele zonuren, die de appels en peren een goede smaak geven. Hoe de bietenoogst uitpakt is nog de vraag. Doordat het voorjaar in Zee land ook al behoorlijk droog is ge weest, hebben de bieten lange wor tels ontwikkeld. Veelal sterft het groene loof af maar dit hoeft volgens de ZLTO geen misoogst op te leve ren. Als het droge weer niet te lang aanhoudt, maakt de biet weer nieuw loof aan en groeit die nog door, aldus Van het Westeinde. Wat de boeren wel zorgen baart is de aardappeloogst. Door de droogte groeien de aardappels niet meer. Terwijl de aardappelplant wacht op water, komt een tweede probleem om de hoek kijken, doorwas. Door dat de aardappels straks bij vol doende regen weer gaan groeien, gedragen sommige knollen zich als pootaardappels en gaan weer uitlo pen, legt de ZLTO-woordvoerder uit. Dit veroorzaakt de zogenaamde gla zige aardappel. Niet alle rassen zijn hier even gevoeligvoor, de nieuwere rassen zoals Agria en Astrix kunnen hier beter tegen dan Bintjes. Tijdens de vijftiende editie van het A-toernooi, genoteerd met vier sterren en waarbij makelaar dij Theelen van der Weele als hoofdsponsor optreedt, is Clausing ongetwijfeld uit op re vanche. De Zeeuwse nummer 25 van Nederland dolf op de vier tiende uitvoering in de eindstrijd het onderspit tegen zijn maatje Boy Wijnmalen. De winnaar van 2002 ontbreekt echter deze keer. Wanneer het schema volgens de planning verloopt ontmoet de als tweede geplaatste Clausing de nummer één van de plaatsingslijst, Marcel Reuter. De nationale nummer 20 was in het verleden al eens de sterkste bij LTC de Schelde. Waar het A-toernooi bij de man nen er op papier aantrekkelijk uitziet, is het bij de vrouwen erg voorspelbaar. Naar verwachting zullen de nummers één en twee van de plaatsingslijst, respectie velijk Hanneke Ketelaars en Stephanie Gomperts, zonder al te veel problemen de finale ha len. Mocht dat inderdaad zo zijn, wordt het een herhaling van de laatste uitgave. Toen won de Oost-Brabantse Ketelaars. Vanzelfsprekend gaan weer veel Zeeuwse spelers en speelsters proberen het hoofdtoernooi te bereiken. Met name bij de man nen wordt een felle concurrentiestrijd verwacht. Wedstrijdleider Paul ten Hacken heeft maar liefst veertig namen op de niet-geaccepteerde lijst voor het hoofdtoernooi staan. De grote belangstelling wijt hij aan de vakantietijd. In die lijst staan onder andere de namen van Marc en Tom Felius, Johnny Quaak en Sven Vermeulen. Bij de vrouwen moet de Brouwse Merlyn Atoon zich via het kwalificatietoernooi voor het hoofdtoernooi zien te plaatsen. Naast het spelen van kwalificatiewedstrijden is het ook mogelijk dat er spelers via een wildcard het hoofdtoernooi binnen mogen. Ten Hacken: "Aan wie we ze geven, weten we nog niet. Maar ik verwacht wel dat er Zeeuwen bij zitten." Het goed bezette evenement aan de Vlissingse Van Woelderenlaan begint maandag 25 en dinsdag 25 augustus met de kwalificatie wedstrijden. Vanaf woensdag worden de partijen in het hoofd toernooi (enkel en dubbel bij de mannen en de vrouwen) afge werkt. De openbare loting hier voor heeft dinsdagmiddag om 14.00 uur plaats. Voor het eerst in het vijftienjarig bestaan van het A-toernooi worden er wedstrij den met kunstlicht gespeeld. "Normaal planden we de laatste wedstrijden om 18.30 uur", geeft Ten Hacken aan. "Nu zetten we er om 20.00 uur nog drie potten op. Ik verwacht dat we dan tot een uur of tien bezig zijn." Vanwege het derde lustrum wordt het toernooi volgende week woensdag om 20.00 uur geopende door gedeputeerde H. van Waveren. Vrijdag 29 augustus is het tussen 10.00 uur en 12.00 uur kidsday. Kinderen tot veer tien jaar werken dan allerlei spel vormen en -oefeningen af met enkele spelers uit het toernooi. Zondag 31 augustus zijn vanaf 12.00 uur de finales. Vorig jaar togen 78 solexracers naar Biggekerke om om de Walcherencup te strijden. De races rijden in drie catego rieën: vrouwen, ludiek en spe cials. In de ludieke categorie gebruiken de deelnemers al hun creativiteit en verkleed- vermogen om het publiek te verbazen. De ritten duren der tien minuten en een ronde. Om 16.00 uur is de eerste manche. De finale is om 17.40 uur. Deelnemers kunnen zich in schrijven vanaf 14.30 uur bij café Juliana. Het inschrijfgeld bedraagt zeven euro. Naast de races is er een show van oldtimers in de Bankstraat. Voor 20 t/m 26 augustus 2003 HUISARTSEN Walcheren: Huisartsenpost Walcheren, Koudekerkseweg 86, Vlissingen, tel. 0900-1985. Voor spoedeisende hulp is de huisartsenpost bereikbaar vanaf 18.00 tot 08.00 uur, in het weekend of tijdens feestdagen. Spreekuur na afspraak. Stad Middelburg: Praktijken van A.R. Angkotta, A.P. Bruijnzeel, S.A. van den Haak, C.J.E.M. Albers, J.L.F. Wortelboer en F.J. Heere worden waargenomend door: Van zaterdag 7.00 uur tot zondag 7.00 uur: F.J. Heere, J.H. Huyssenstraat 15, 0118-644301. Van zondag 7.00 uur tot maandag 7.00 uur: Dr. Albers, Bellinkplein 3, 0118-644301. Visites aanvragen voor 10.00 uur. Inloopspreekuur voor dringende gevallen 12.30 tot 13.00 uur en 17.30 tot 18.00 uur (zonder afspraak). De Veerse Huisartsen: Praktijken van de artsen Van Tol, Ubels, Helmes, Rullens, Bats, Spekhorst, Van Eede, Van Eede-Hidskes, Van der Male en Huisman worden zaterdag en zon dag waargenomen door: R.A.D.Van Tol, Markt 36, Veere, 0118-501271 enW.J.M. Spekhorst, J.W. Schuur manstraat?, Domburg, 0118-581271 TANDARTSEN Spreekuur voor spoedgevallen van 11 tot 12 uur: <br>G. Posthumus, Westerbaan 18, 4386 CR West Souburg, 0118-460104. APOTHEKEN StadsgewestVUssingen-Middelburg: Normale openingstijden maandag t/m vrijdag 8-18 uur. Buiten deze uren van vrijdag t/m donderdag voor spoedeisende recepten 24-uurs dienst: ApotheekDauwendaele, Roozenburglaan 18, Middel burg, 0118-627471. VERLOSKUNDIGEN Vlissingen en Oost-Souburg: Van donderdag 20 uur tot vrijdag 20.00 uur: J. van Dierendonck, 0118-471140 Van vrijdag 20 uur tot zondag 22 uur: H. Hament, 0118-471140. Middelburg: Van vrijdag 21.30 uur tot zondag 21.30 uur: M. Sinke, 0118-626045. DIERENARTSEN Kleine huisdieren: (gezelschapsdieren) Zaterdag en zondag: Mw. A.L. Hoogveld en R. Mees ters, Korte Noordstraat 61, Middelburg, 0118-637077. Spreekuren zonder afspraak 11-12 uur en 17-18 uur. Landbouwhuisdierenpraktijk Walcheren: (grote huisdieren) Oude Domburgseweg 33A, Oostkapelle, tel. 633803. Visites aanvragen zaterdag en zondag van 8-9 uur. Dierenartsenpraktijk Ro skam Kelderweg 1, Meliskerke, tel. 592838. Spreekuur zater dag van 10-12 uur en volgens afspraak. DIERENAMBULANCE Voor de regio Walcheren, de Bevelanden en Schou wen-Duiveland: Dierenambulance Dierenbescher ming, dagelijks van 09.00 uur tot 21.00 uur, tel. 0900- 7673437. De veiling onder toeziend oog van notaris Mathijssen en afslager Ko Simonse heeft ruim driehonderd kavels in de aanbie ding. De koopdag is behalve een veiling ook een ontmoetingsdag voor mensen uit de agrarische sector, handelaren en belang stellenden. Het is een evenement in een nieuw jasje gestoken. Op de koopdag worden vee, landbouwwerktuigen, tractoren, en nieuwe en antieke gebruiksvoor werpen verhandeld. De Koudekerkse Ringrijders Vereni ging zorgt voor de nodige actie met een ringrijwedstrijd. De boeren koopdag begint om 10.00 uur. Oplage: 52.600 Kantoor Postbus 5. 4460 AA Goes Tel.: 0113-274000 Fax:0113-274010 Advertentieverkoop: Ramon Telussa (0113) 274 060 (privé 06-25031343) Linda Heikoop (0113)274013 (privé (0118) 641 569). Mineke Crucq (0113) 274017 (privé (0118)412199). Pieler Karman (bladmanager) (0113) 274090 (privé (0113) 613 394). (Chef-) redactie Ellen de Dreu-Erkens (0113) 274 021 privé (0118)601112 06-54267132 e-mail:red. faam@whk.wegener.nl Redactieadres: Postbus 5, 4460 AA Goes fax nr.: (0113) 274010 Bezorging: 0113 274 000 Druk: Wegener Nieuwsdruk Breda Druktechniek: offsetrotalie Sluitingstijd redactie: maandag 10.00 uur Advertenties: maandag 12.00 uur Kleintjes: vrijdag 17,00 uur Tel.: 0113 274 000 De Faam Is een uitgave van Wegener Huls-aan-huls Kranten B.V. Op al onze ads-cnentiecontractcn cn aanbiedingen daarloe zijn van toepassing de Algemene Advertentie voorwaarden huis-aan-huiskranten Wegener NV. Een exemplaar van de Algemene Adverteniievoorwaanlen wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden. Wegener Huis-aan-huiskranten BV is een onderdeel san liet Wcgcncr-concem. De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand, dat wordt gebruikt door onze administratie en om u te (la ten) Informeren os-er voor u relevante diensten en producten van de titels cn de werkmaatschappijen san Wegener of door ons zorgvuldig geselecteerde derden. Als u op deze Informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bi) Wegener Huls-aan-hulskrantcn BV. t.a.v. de heer A.T. Kooi) Hoofd Marketing, postbus 28,7500 AA Enschede. Het is extreem droog, toch hebben de boeren weinig reden tot klagen. FOTO: PAULINE AALFS

de Faam | 2003 | | pagina 19