Eneco Tour in Middelburg Streetparade en Cityparty Uitslag Stand werkersconcours Opgravingen in Middelburg: potscherven uit de 12e eeuw 0118-633601 Vakantiepret... F 5 PI mé A VRIJDAG W 15 AUG. MIDDELBURG Gaat u de stap ook zetten? Berentzen Bokma Absolut Baileys Johnnie Walker dSSËfe Pisang Ambon Met onze huiswijn®" %u altijd goedl De Koe-bel Entre-deux-Mers woensdag 13 augustus 2003 de FAAM 3 Proefalarm op 1 september Tweede Folklo ristische dag BEL NU Figuurcorrectie- en Afslankinstituut Lammerensteeg 9, 4331 MB Middelburg Louis de Simiane L Éi EuroSlijter VAN 19.00 TOT 24.00 UUR a:y - N N - Deze informatiepagina van de Gemeente Middelburg wordt samengesteld door de bij de infowinkel van de gemeente: Stadhuisstraat 2. De Infowinkel is iedere werkdag geopend van afdeling Communicatie, Reacties zijn welkom! 08.00 tot 16.00 uur. Per e-mail naar info@middelburg.nl of per telefoon op (0118) 67 54 50. Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u terecht Meer info: www.middelburg.nl Maximaal Text, vanaf pagina 830 Informatienummer (0118) 67 55 55 Foto: Frans Meijer Volgende week maandag en dinsdag staat Middelburg in het teken van de Eneco Tour. Op 19 augustus wordt de wielerwedstijd gereden maar op maandag 18 augustus is er op de Markt in Middelburg een uit gebreide ploegenvoorstelling. Er zijn optredens van diverse ar tiesten. Ook voor kinderen zijn er leuke attracties. Op de vooravond van de wedstrijd hebben de renners wat meer tijd, zodat dit de ideale gelegenheid is om een handtekening van uw fa voriete wielrenner te bemachtigen. Het programma begint om 17.00 uur op de Markt. Vanaf 14.00 uur zijn er al attracties voor kinderen. De ploegen worden tussen 18.00 en 19.00 uur aan het publiek voor gesteld. Daarna volgt er nog een avond vol entertainment. De wiel- erkennis van het publiek wordt getest met kans op bijzondere prij zen zoals gesigneerde wieiershirts. Tour Vanaf de Middelburgse Markt wordt de negentiende eerst een rondje Walcheren gedaan alvo rens de karavaan via Noord- Beveland, Schouwen-Duiveland naar Rotterdam rijdt. Alle grote Zeeuwse badplaatsen worden aangedaan. Een ideale gelegen heid voor de toeristen en wielerliefhebbers om de renners aan te moedigen. Om 11.00 uur geeft burgemeester Koos Schouwenaar het startsein op de Markt voor deze vijfdaagse wedstrijd. De eerste etappe leidt het 180-koppige peloton naar Rot terdam waar de Erasmusbrug en de Willemsbrug opgenomen zijn in het parcours. Na 185 kilometer is de finish op de Boompjes, bij het kantoor van de Rijkswaterstaat in Rotterdam. Route Middelburg De eerste 6,3 kilometers in Middel burg worden geneutraliseerd af gelegd. De renners rijden dan in een wandeltempo door Middel burg. Een ideale gelegenheid om de renners van dichtbij te zien. Bewoners aan de Markt, Stadhuisstraat, Klein Vlaanderen, Seissingel, Sandberglaan, Laan der Verenigde Naties, Europa laan, Berkenlaan, Olmenlaan, Seissingel en Langevielesingel zien de renners voor hun deur langskomen. Op de Vlis- singseweg is bij Vrijburg het einde van de neutralisatie. Daar begint de wedstrijd. Alhoewel er tot dit punt niet op topsnelheid wordt gekoerst, is het voor de renners opletten geblazen. Wegver smallingen en rotondes komen op de route voor. Om een veilige doorkomst te garanderen wordt aan de bewoners langs het par cours gevraagd hun auto dinsdag ochtend elders te parkeren. Door aan deze oproep gehoor te geven, helpt u de renners aan een vei lige doortocht door Middelburg. Route terug naar Middelburg Deze eerste etappe gaat vanaf Middelburg naar Vlissingen en Koudekerke en vervolgens naar Zoutelande. Rond 12.00 uur wordt Domburg gepasseerd. Via Oostkapelle, Serooskerke en Sint Laurens bereiken de renners voor de tweede keer de Zeeuwse hoofdstad. Over de Sandberglaan en de Seissingel wordt koers ge Het proefalarm dat op woens dag 4 juni gehouden zou wor den, is komen te vervallen. Het volgende proefalarm zal op maandag 1 september zijn. Vanaf september is het alarm iedere eerste maandag van de maand 1 maal om 12 uur te ho ren. WÈËÊË Donderdag 14 augustus is op en rond park Molenwater de tweede Folkloristische dag, het grote evenement van de Zeeuwse Ringrijders Vereni ging. Er wordt gestreden om de ereprijzen. Dit evenement is zeker een be zoekje waard! zet naar het Molenwater. Via de Veerseweg veriaten de wielrenners Middelburg weer rond 12.30 uur. Vervolgens gaat het peloton naar Vrouwenpolder om over de Veerse Dam en de Oosterscheldekering Schouwen Duiveland te bereiken waarna koers gezet wordt naar Oud dorp. Via het Botlekgebied gaat het dan langs Hoogvliet en Spijkenisse naar Rotterdam waar over de Kop van Zuid enkele plaatselijke omlopen worden afgelegd. Rond 16.00 uur is de aankomst gepland. Ploegen en renners De vijfdaagse wielerwedstrijd, eerst bekend als de Ronde van Nederland, heeft zich in de afgelopen jaren ont wikkeld tot een grote aantrekkelijke wedstrijd. De namen van de ploegen en renners die meerijden worden op 11 augustus tijdens een persconfe rentie bekendgemaakt. Dit gebeurt in het Middelburgse stadhuis. Namen als Michael Boogerd, Erik Dekker, Jan Ullrich, Johan Musseuw, Tom Boonen, Paolo Bettini, Servais Knaven, Peter van Pethegem, Axel Merckx, Max van Heeswijk en natio naal kampioen Rudy Kemna zullen hoogstwaarschijnlijk op de deelnemerslijst staan. De renners zien de Eneco Tour als de ideale voor bereiding op de najaarsklassiekers, zoals: Parijs-Brussel, Parijs-Tours en de Ronde van Lombardije. Michael Boogerd wil de Eneco Tour rijden om zijn conditie aan te scherpen. Hij staat tweede in het wereldbekerklasse ment achter de Italiaan Paolo Bettini. Voor andere renners biedt de Eneco Tour een laatste kans om zich in de selecties te rijden voor het wereld kampioenschap. Al deze belangen staan garant voor een levendige koers. De inmiddels traditionele Streetparade en Cityparty wordt dit jaar gehouden op zaterdag 23 augustus in de binnenstad van Middelburg. De parade gaat met ongeveer vijftien wagens met muziek en dansers stapvoets door de binnenstad. Aansluitend wordt op het Hof van Tange een Cityparty gehouden. De streetparade start om 13.00 uur op het Damplein vanaf café Rockdesert. De route loopt vanaf het Damplein naar de Korte Delft, Lange Delft, Markt, Pottenmarkt, Langeviele, Ach ter de Houttuinen, Seisdam, Herengracht (tot Volderij- laagte), Stadhuisstraat, Lange Noordstraat, wederom de Markt, Pottenmarkt, Langeviele en Achter de Houttuinen. Feeststop Bij de tweede passage van de Markt vindt een "feeststop" plaats. Een aantal voertuigen uit de parade worden één voor één op de Markt geplaatst, ge durende tien minuten per voer tuig verzorgt een DJ een mu zikaal optreden. De parade duurt tot ongeveer 16.00 uur. Dan start de City party op het Hof van Tange. Deze party is alleen toeganke lijk met een entreekaart en duurt tot 23.30 uur. De muziek stopt om 23.00 uur. Verkeersmaatregelen De genoemde straten op de route van de Streetparade zul len kortstondig voor alle ver keer zijn afgesloten. Onder deze kortstondige afsluitingen valt ook de route naar het ver trekpunt vanaf het verzamel punt: industrieterrein Rams- burg tussen 12.15 en 12.45 uur. Het parkeerterrein Hof van Tange is vanwege op bouw- en opruimtijd afgeslo ten van donderdag 21 augus tus 21.00 uur tot maandag 25 augustus om 12.00 uur. Om wonenden zijn per brief geïn formeerd. Het Standwerkersconcours dat op donderdag 7 augustus in de Lange Delft werd ge houden, is gewonnen door de heer L.A. Titsing die stofzui gers aan de man bracht. Hij mag nu meedoen aan het Landelijke Standswerkers- concours dat in september in Venlo wordt gehouden. De tweede prijs in Middelburg ging naar de heer F. van Biessum met de blikopeners en de derde prijs was voor me vrouw A.W. van de Ruit met de vlekkenzeep. Er deden 22 standwerkers mee. De jury be- Tijdens de opgravingen op het terrein van de voormalige Berghuijskazerne in Middel burg zijn sporen van bewoning gevonden uit de 12e eeuw. Dit is bijzonder omdat tot nu toe behalve binnen de oudste ring van Middelburg rondom de ab dij en de Dam nog niet eerder sporen uit deze tijd zijn gevon den. Er zijn kuilen gevonden waar pa len in hebben gestaan die moge lijk het fundament vormden van een boerderij. Op deze plekken zijn ook scherven gevonden die twaalfde eeuws zijn. Het zijn kleine aanwijzingen: een rand van een kogelpot, een don ker stuk aarde tussen lichtere stukken wat wijst op een paalkuil. Maar de sporen zijn gevonden op twee verschillende locaties, aan de voorkant als aan de achterkant van het terrein. Funderingen Juke Dijkstra van het Archeolo gisch Diensten Centrum, als pro jectleider betrokken bij de opgra vingen, geeft een rondleiding over het terrein. Ze wijst verschillende plekken aan. 'De Berghuijskazerne kwam hier in 1809. Vanaf begin zeventiende eeuw stond er een 'oude mannen- en vrouwenhuis'. Dat 'bejaarden huis' staat voor een deel op de fundamenten van een weeshuis dat hier voor die tijd heeft ge staan.' Juke wijst naar de op elkaar ge stapelde funderingen in de bouwput die duidelijk verschil lend zijn. Onderop een funde ring van wat misschien het zes- tiende-eeuwse weeshuis is ge weest, herkenbaar aan de gele poreuze mortel. Daarbovenop de fundering van het 'oude mannen- en vrouwenhuis' uit de 18e eeuw, herkenbaar aan de rode mortel en daarop het beton van de kazerne. De funderingen omgeven ka mers, binnenplaatsen, gangen en beerputten. De beerputten werden gebruikt voor al het af val niet alleen voor die van de stoelgang. Ze zijn inmiddels voor een groot deel leegge haald. Er zaten veel scherven in, ma teriaal uit de 19e eeuw. Zelfs schoenen die van soldaten zul len zijn geweest. Juke wijst op de klep van een leren pet die in een grote zak ligt met gruis, stenen en ander materiaal. Een van de archeologen schept de zakken een voor een leeg in twee kruiwagens en rijdt die vervolgens in een zeef- installatie. Het materiaal wordt gewassen en gezeefd en ver volgens uitgezocht. Pingsdorfpot Tijdens de rondleiding stopt Juke bij een stuk waar twee mensen aan het werk zijn. Op oordeelde hen op welspre kendheid, originaliteit en overtuigingskracht. De bekers werden uitgereikt door raads lid mevrouw Joan van Dijk. On danks de hitte was het in de Lange Delft redelijk druk. De meeste standwerkers hebben goede zaken gedaan en zo doende was de rit naar Middel burg zeker de moeite waard. Al was het maar omdat in Middel burg een deelnemerspas voor de landelijke finale te verdie nen was. Vanwege de warmte is het con cours wel twee uur eerder ge stopt. 'Kijk, dit is een scherf van een pingsdorfpot.Pingsdorf werd geïmpor teerd uit het Duitse Rijnland tussen 900 en 1200 na Christus. Foto: afdeling Communicatie deze plek zijn twaalfde-eeuwse sporen gevonden. Terwijl we staan te praten komt een van de medewerkers met een aantal scherven aan. Juke zoekt ze uit en vindt een scherf van een pingsdorfpot. Pingsdorf werd geïmporteerd uit het Duitse Rijn land tussen 900 en 1200 na Christus. Ook een scherf grijsbakkend aardewerk zou kunnen wijzen op de twaalfde eeuw. Alle vondsten worden de ko mende maanden bekeken door specialisten op het gebied van aardewerk, glas en metaal. Er zijn ook grondmonsters geno men in de beerputten. Een des kundige bekijkt deze monsters op aanwezigheid van zaden en pitten waaruit kan worden afge leid wat mensen toen aten. Cultureel erfgoed Sinds Nederland het Europese Verdrag van Malta in 1992 on dertekende, is het cultureel erf goed dat zich in de bodem be vindt in principe beschermd. Als gevolg van het Verdrag van Malta moet de Monumentenwet van 1988 worden gewijzigd waardoor dat wettelijk ook be ter geregeld zal zijn. Deze Wets wijziging laat nogal lang op zich wachten. Gelukkig zijn er al veel overhe den en instanties die voor de aanvang van bouw werkzaamheden de bodem la ten onderzoeken door archeolo gen waaronder ook de provin cie Zeeland en de gemeente Middelburg. Juke Dijkstra verwacht dat het onderzoek nog veel tijd gaat kosten. Tot half september kan het Archeologisch Diensten Centrum terecht op de locatie en die datum komt al snel dichter bij. Om die reden blijven de mede werkers, ondanks de hitte ge woon doorwerken. Als het on derzoek op locatie achter de rug is, worden alle monsters en ge vonden voorwerpen onderzocht. Vervolgens raadplegen de ar cheologen historische bronnen zoals boeken en voorgaande onderzoeken. De afspraak is dat het defini tieve eindrapport over twee jaar bij de gemeente op tafel moet liggen. Ongetwijfeld staat dan een in teressant verhaal in over het le ven in Middelburg in het jaar 1200 na Christus. Bij mij gaf de weegschaal bijna 100 kilo aan! Dat het eraf moest was duidelijk, maar hoe? Bij Swiss Figure werd ik vriendelijk ontvangen voor een gratis en vrijblijvende Figuuranalyse. Nadat mijn gegevens waren genoteerd en ik was opgemeten werd het doel gesteld: Ik kon 1/4 van mijzelf kwijtraken! Ik besloot de sprong te wagen. Ik werd professioneel begeleid en gemoti veerd door het team van Swiss Figure, mijn lichaam ging prettig aanvoelen. Ik werd slank, verloor kilo's en centimeters en kreeg een goede conditie. Inmiddels ben ik nu een tijdje bezig, mijn gewicht is teruggebracht naar 75 kilo en in het totaal ben ik 153 cm van mijn omvang kwijt, hoofdzakelijk van mijn taille, buik en heupen. Maat 50 laat ik hangen voor 42. Als ik in de spiegel kijk denk ik trots: "kijk, dat ben ik!" Nieuwsgierig? Gewoon een afspraak maken! Ineke Ineke Vermast uit Oostkapelle en maak een afspraak voor een gratis figuuranalyse! OPENINGSTIJDEN: maandag, donderdag van 10.00 tot 20.00 uur dinsdag, woensdag, vrijdag van 10.00 tot 16.00 uur Susiss figure EuroSI ijter m Apfelkorn -70 cl Jonge Jenever -100 cl Vodka -70d Irish Cream-70 cl Rosé Rouge i '<r :f I Blanc 2S.00 m :i- Whisky-lOOd Q Likeur-70d Red Label DORPSSTRAAT 82 HEINKENSZAND TEL.: 0113 563797 VOORSTRAAT 35 4491 EV WISSENKERKE TEL.: 0113 373862 EVEN. BUREAU "Z.W.-NED." 0113-220107

de Faam | 2003 | | pagina 3