Streeknieuws Enthousiasme voor marathon Kinderopvang blijft groeien Vlissingers rijden in pakjes van Soif tiet weten waard Hans Anders voor zonnebril JANNY FIOOLE IN BAN VAN SRI LANKA wuuw.de-faam.nl pagina 13 Ih de sterren MIDDELBURG - De armoede in andere landen is voor veel mensen een'ver-van-mijn-bedshow'. Dat Sri Lanka recentelijk in oorlog verkeerde, weten veel mensen wel. Maar na het journaal gezien te hebben, vergeten ze het weer. Janny Fioole uit Middelburg niet. Nadat zij der tig jaar lang actief was in de kinderopvang heeft zij de overstap gemaakt naar het vrijwilligerswerk in Sri Lanka. Via de stichting 'Van Hand tot Hand' vertrekt zij in september voor de derde keer naar het land om ter plaatse hulp te bieden aan de bewoners. ...In Sri Lanka is er meer respect voor leraren... ZOUTELANDE - Zaterdag 4 oktober wordt een geden kwaardige dag voor atletiekminnend Zeeland. Dan wordt namelijk weer een echte marathon over 42 kilo meter en 192 meter gelopen tussen Haamstede en Zoutelande. "Deelnemers", zo verwacht organisator Lein Lievense uit Domburg, "komen niet voor een snelle marathon, wel voor een mooie." Hij en zijn medeorganisator Floris-Jan Koole berekenen dat de snelste loper deze Zeeuwse Kustmarathon in vier en een half uur zal bedwingen. MIDDELBURG - Het aantal plaatsen in kinderdagver blijven op Walcheren en Noord- en Zuid-Beveland is fors gegroeid. Dat blijkt uit het rapport 'Kinderopvang in tel' van het Zeeuwse welzijnsinstituut Scoop. Voor betrouwbare merkoceasions c s van de officiële merkdealer gaat u naar www.dealershowroom.nl ...giften gaan voor honderd procent naar de projecten... VLISSINGEN - De Vlissingers Han Smits en Rob Imanse rijden voor cafe-restaurant Soif, gevestigd aan het Bellamypark in hun woonplaats. Niet tijdens de Tour de France van dit jaar, maar op skeelers door het prachtige Walcheren. Het etablisement stelde aërodynamische racepakjes beschikbaar, waarin het duo zijn toertoch ten en trainingsritten rijdt. Smits en Imanse: "Ze pas sen uitstekend, zo strak als een condoom." THUIS /JU JE BUURT RAM Privé: je bent in trek en op zakelijke feestjes en recep ties ontbeert men je node. Liefde: benut je kansen. Topdag: vrijdag. Geld: gunstig voor kleine gokjes. STIER Privé: je kunt deze week erg onderhoudend zijn en dat opent een nieuwe mogelijk heid. Liefde: je wikkelt je partner om je vingers. Topdag: zater dag. Geld: de kosten zijn te over zien. TWEELINGEN Privé: veel energie, maar een ander wordt er tureluurs van. Liefde: een flirt krijgt gevaar lijke trekjes. Topdag: don derdag Geld: je hebt een goed idee. KREEFT Privé: geen tegengas geven, even mee met de stroom. Liefde: niet al te gevoelig zijn. Topdag: maandag. Geld: je hebt een solide spaarplan. LEEUW i Privé:je bent een briljante gastheer of -vrouw, maak daar gebruik van. Liefde: een onverwachte ontmoeting geeft onrust. Topdag: zondag. Geld: de omstandigheden veranderen positief. MAAGD Privé: op je werk luisteren ze naar je, thuis heb je minder gezag. Liefde: veel gelukkige uur tjes. Topdag: zaterdag. Geld: vertrouw niet op toe zeggingen. WEEGSCHAAL Privé: neem even wat tijd voor je zelf. Liefde: je maakt veel indruk. Topdag: vrijdag. Geld: je geeft veel uit, maar dat mag nu. SCHORPIOEN Privé: een ontmoeting met een verstandige en slimme relatie heeft een goede uit werking op je. Liefde: je bent romantisch en erg gemakkelijk te verlei den. Topdag: woensdag. Geld: niet uit je zak laten kloppen. BOOGSCHUTTER Privé: met je temperament ben je voor anderen te veel eisend. Liefde: het is zinloos je vast te leggen. Topdag: dinsdag. Geld: de risico's zijn te groot. STEENBOK Privé: Privé: trekje niets aan van de kritiek. Liefde: opletten! Je partner heeft je nodig. Topdag: vrij dag. Geld: aankopen uitstellen. WATERMAN Privé: je laat het te veel aan komen op het weekend. Liefde: doe het alleen als je zeker weet dat je er later geen spijt van krijgt. Topdag: woensdag. Geld: je bent vindingrijk. VISSEN Privé: trek je de problemen van een vriend aan. Liefde: een dubbelzinnig compliment negeren. Top dag: donderdag. Geld: voorzichtig! Van directeur tot vrijwilliger door Ditty Nieuwenhuize Janny Fioole is een vrouw die met passie praat over haar vrij willigerswerk. Voor vijftig euro in de maand huurt ze er nu om de drie maanden een appartement. "Er staat niet veel in. Een bed en een tafel, meer heb ik niet nodig. Heb je dat uitzicht gezien, mooi hè?" Fioole was tot oktober 2001 di recteur van de Stichting Kinder opvang Walcheren. Nadat zij met vervroegd pensioen ging, wilde ze meer van de wereld zien. Het reizen vond ze fantastisch. Al hoewel haar zussen minder reislustige ty pes zijn, gingen zij naar Sri Lanka. "Ze vertelden mij over de armoede daar. Ze wa ren iemand uit Bra bant tegengekomen die een stichting had opgericht om de mensen daar te helpen. Is dat niks voor jou, vroegen ze me. Ik heb contact opgenomen met mensen van de stichting 'Van Eland tot Hand' en besloot voor drie maanden te gaan om de pro jecten die de stichting sponsort met eigen ogen te zien." De stich ting besteedt de giften voor de volle honderd procent aan de projecten. Dit betekent ook dat de reizen die ze maakt, op eigen kosten gebeuren. "Dat is mijn gift aan de stichting. Ik ben zelf ook huiverig van sommige goede doelen. Je weel nooit of je geld wel goed besteed wordt. Maar ik kan je verzekeren dat al het geld dat aan de stichting mensen doneren, voor honderd procent aan de projecten besteed wordt. Bovendien is een deel van die gif ten aftrekbaar van de belasting." Het werk van de stichting bestaat uit het geven van ma teriële hulp zodat de bewoners van Sri Lanka op weg worden geholpen. Zo kan de aanschaf van een paar schoenen al het verschil maken tus sen onderwijs volgen of onge schoold blijven. Een ander voor beeld is het kopen van bouwma terialen zodat de mensen zelf hun huizen kunnen bouwen of verbouwen. Fioole was na haar eerste bezoek overtuigd. Ze wilde actief bij de stichting betrokken zijn. Op 9 maart van dit jaar vertrok zij voor een tweede bezoek om de pro jecten te begeleiden. "Samen met schooldirecteuren worden er kinderen uitgekozen die in aanmerking komen voor onze hulp. De kinderen dragen daar uniformpjes. Sommige ouders hebben geen geld voor de aan schaf van zo'n uniform. Maar zonder uniform geen school. Onze stichting koopt dan de ver eiste kledingstukken zodat zo'n kind toch naar school kan. De directeuren hebben veel contac ten en weten waar onze hulp het hardste nodig is." Een schrijnend voorbeeld van hulp bij het bou wen van huizen is het geval van een gezin waarbij door een oli fant een stuk van het dak naar beneden valt en in de brand vliegt. De moeder komt om het leven en de vader blijft met de kinderen achter. "We hebben ge- UMWWIIIIIIl—MH—■JtU.m De marathon begint met vier ki lometer door de Schouwse bos sen, waarna de twaalf kilometer van de Oosterscheldekering moet worden beslecht. De route wordt vervolgd over Walcherse stranden, de Zeedijk in Westkapelle met duinen als einddecor richting Zoutelande. Lievens meent dat veel marathonlopers tegenwoordig een andere vorm zoeken om de monstertocht bevredigd te kun nen afleggen. Daarbij staat het genieten - aldus Lievense - van de vrijheid en de beweging voorop. Vooral omdat het een af wisselende tocht is, heeft hard lopend Nederland enthousiast gereageerd, ondervindt Lievense bij zijn contacten in de atletiek- wereld. Zeeland heeft enkele marathons gekend. Ondereer in Graauw stond er jaarlijks een organisatie en toen Middelburg nog een le gerplaats met kazerne was orga niseerde de landmacht in de Zeeuwse hoofdstad eveneens een marathon. Beide wedstrij den staan al geruime tijd niet meer op de atletiekagenda. ■MBnaaaa Volgens W. van Gorsel van Scoop gaat het om schattingen maar is de trend duidelijk. "Landelijk is de groei over het hoogtepunt heen maar hier in Zeeland is die nog volop gaande." In 2001 bo den de Zeeuwse kinderdagver blijven nog zo'n 635 plaatsen, dit jaar is dat opgelopen naar zeker 2000, stelt Van Gorsel. De groei op Walcheren is het grootst. Telde Scoop daar twee jaar geleden nog maar 200 plaat sen, nu zijn het er 650. In de In de rest van Nederland daalde het aantal kindplaatsen. foto jaap wolterbeek Oosterschelderegio, waar de Bevelanden ook onder vallen, is het aantal plaatsen verdubbeld van ongeveer 250 naar ruim 500. Het extra geld dat het Rijk via de gemeenten aan de kinderopvang geeft, veroorzaakt de stijgende lijn, meent Scoop. Er zit wel een maar aan de groei. Van Gorsel: "Het is voor het eerst dat we in ons onderzoek ook commerciële instellingen heb ben betrokken. Die leveren een derde van het aantal plaatsen op kinderdagverblijven. Zou je die commerciële instellingen buiten beschouwing laten dan is er nog een grote stijging waar te ne men." Met de groei van het aan tal plaatsen in kinderdagverblij ven groeit ook het aantal kinde ren dat er gebruikt van maakt. Van 1200 bezoekertjes in 2001 in heel Zeeland steeg dat getal naar ongeveer 2000. Er zijn dan ook nog steeds wachtlijsten, maarzo zegt de Scoopwoordvoerder, de wachttijden zijn gering. "Het gaat om hooguit een paar we ken." (advertentie) I M A i tff/ï A holpen om het huis weer op te bouwen. Maar deze situatie is geen uitzondering. De olifanten lopen daar los rond en lopen regelmatig hele muren uit woningen. Het is voor heel veel mensen een kwestie van overleven." Sinds juni is Janny Fioole terug van haar tweede reis. Ze is niet alleen teruggeko men maar heeft een Singalese le raar, op haar kosten, meegeno men. "Senpathi Weerage wilde graag weten hoe het in het Wes ten eraan toe gaat. Flij fungeert als tolk bij de projecten." Senpathi vertelt dat hij wel moest wennen aan de cultuur in Nederland. "Er is in Sri Lanka veel meer respect voor bijvoorbeeld leraren. En het voedsel is natuurlijk anders. Ik hou niet van kaas! "Door haar be zoeken aan Sri Lanka is de voor malig kinderopvangster bewuster geworden van het uitgeven van geld. "Een kind kan daar voor 7,50 euro een hele maand in de behoeften voorzien. Als ik hier uit eten ga, denk ik meteen: daar kan ik vier kinderen voor sponsoren." Ook nu ze weer voor drie maanden in het Zeeuwse is, wil Janny haar steentje bijdragen. Ze staat sa men met Senpathi om vier uur 's ochtends op om tijdens de vakan tie de krant te bezorgen. "Ja, ja van directeur naar krantenbezorger," lacht ze. Alle beetjes helpen. Janny wil graag voorlichting ge ven over de projecten van de stichting. Voor meer informatie kan er gemaild worden naar het volgende adres: jannekefioole@hotmail.com. Han Smits en Rob Imanse dragen sponsor Martijn van de woestijne op handen. foto lex de meester Met deze samenwerking worden twee doelen gediend. De Vlissingers willen met hun activiteit de skeelersport stimuleren en het café restaurant onder de aandacht van het publiek brengen. Ze rijden al zo'n tien jaar, waarvan zes jaar sa men. Smits (55) is een fervent sporter, want hij is ook een trouwe trimmer en fanatiek roeier. Hij begon op skeelers met vier wieltjes en reed daarmee van zijn woning aan de boulevard naar zijn werk in Vlissingen-Oost. Al spoedig ging hij over op skeelers met vijf wieltjes. Hij kocht zijn materiaal bij Imanse (52), die toen een speciaalzaak in Vlissingen dreef. Inmiddels rijden zij zo'n zes toertochten per jaar, die va riëren van zestig en tachtig tot ne gentig kilometer. De laatste was af gelopen vrijdag in Domburg. De eerstvolgende is vandaag (woens dag) in Westkapelle. Hoogtepunt van hel sportjaar is de marathon van Rotterdam, zondag 14 september. Een of twee keer per week rijden zij hun trainingsronde over fietspaden van beton en asfalt, van Koudekerke, Zoutelande, Grijpskerke naarVeere, Vrouwenpolder, Oostkapelle, Dom burg en Westkapelle terug naar Koudekerke. „Een prachtige route", is hun eensluidend oordeel. Martijn van de Woestijne beseft dat de twee nimmer met hun pakjes op hei podium zullen staan, maarvindt het tocht leuk hen op deze wijze te steunen. „Ik sponsor ook een team van het bedrijfstennis. Dus naast vijf gillendedames nu twee scheurende heren." Voor 2 en 3 augustus 2003 HUISARTSEN Walcheren: Huisartsenpost Walcheren, Koudekerkseweg 86, Vlissingen, tel. 0900-1985. Voor spoedeisende hulp is de huisartsenpost be reikbaar vanaf 18.00 tot 08.00 uur, in het weekend of tijdens feestdagen. Spreekuur na afspraak. Stad Middelburg: Praktijken van A.R. Angkotta, A.P. Bruijnzeel, S.A. van den Haak, C.J.E.M. Albers, J.L.F. Wortelboer en F.J. Heere worden waargenomend door: Van zaterdag 7.00 uur tot zondag 7.00 uur: A.R. Angkotta, Kinderdijk 50, tel.644301. Van zondag 7.00 uur tot maandag 7.00 uur: J. Wortelboer, Korendijk 36, tel.644301. Visites aanvragen voor 10.00 uur. Inloopspreekuur voor drin gende gevallen 12.30 tot 13.00 uur en 17.30 tot 18.00 uur (zon der afspraak). DeVeerse Huisartsen: Praktijken van de artsen Van Tol, Ubels, Helmes, Rullens, Bats, Spekhorst, Van Eede, Van Eede-Hidskes, Van der Male en Huis man worden zaterdag en zondag waargenomen door: dr. Bats, Dorpsstraat 2, Oostkapelle, tel.0118-581276 en dr. Spekhorst, J.W.Schuurmanstraat 7, Domburg, 0118581271. TANDARTSEN Spreekuur voor spoedgevallen van 11 tot 12 uur: Zaterdag N. Kootstra, Korenbloemlaan la, Arnemuiden, 0118-602929. Zondag W.J. de I Iaes, Duinenburg 9, Domburg, tel.0118-582304. APOTHEKEN Stadsgewest Vlissingen-Middelburg: Normale openingstijden maandag t/m vrijdag 8-18 uur. Bui ten deze uren van vrijdag t/m donderdag voor spoedeisende recepten 24-uurs dienst: Apotheek Ringeling, Lange Delft 133, Middelburg, tel.0118- 612538. VERLOSKUNDIGEN Vlissingen en Oost-Souburg: Van donderdag 20 uur tot vrijdag 20.00 uur: H. Klompe, tel.471140. Van vrijdag 20 uur tot zondag 22 uur: H. de Pundert, tel. 471140. Middelburg: Van vrijdag 21.30 uur tot zondag 21.30 uur: M. Sinke, tel. 626045. DIERENARTSEN Kleine huisdieren: (gezelschapsdieren): Zaterdag en zondag: Mw. A. van der Wolf, Alexander Gogelweg 14, Vlissingen, tel.0118-466548. Spreekuren zonder afspraak 11-12 uur en 17-18 uur. Landbouwhuisdierenpraktijk Walcheren (grote huisdieren) Oude Domburgseweg 33A, Oostkapelle, tel. 633803. Visites aanvragen zaterdag en zondag van 8-9 uur. Dierenartsenpraktijk Roskam: Kelderweg 1, Meliskerke, tel. 592838. Spreekuur zaterdag van 10-12 uur en volgens afspraak. DIERENAMBULANCE Voor de regio Walcheren, de Bevelanden en Schouwen- Duiveland: Dierenambulance Dierenbescherming, dagelijks van 09.00 uur tot 21.00 uur, tel. 0900-7673437. MIDDELBURG - Uit een waren- en diensten onderzoek van De Kampioen is gebleken dat Hans Anders de beste zonnebrillen op sterkte in huis heeft. De Kam pioen testte 22 zonnebrillen in vier verschillende categorieën: merkzonnebrillen, goedkope zonnebrillen, zonnebrillen van een modemerk en zonnebrillen op sterkte, speciaal voor bril dragers. Flans Anders biedt vol gens De Kampioen de beste prijs/kwaliteitverhouding. (advertentie) Oplage: 52.600 Kantoor Postbus 5, 4460 AA Goes Tel.: 0113-274000 Fax:0113-274010 Advertentieverkoop: Ramon Telussa (0113) 274 060 (privé 06-25031343) Linda Heikoop (0113)274013 (privé (0118)641 569). Mineke Crucq (0113) 274017 (privé (0118) 412199) Pieler Karman (bladmanager) (0113) 274090 (privé (0113) 613 394). (Che(-) redactie Ellen de Dreu-Erkens (0113) 274 021 privé (0118)601112 06-54267132 e-mail:red. faam ©whk.wegener.nl Redactieadres: Postbus 5. 4460 AA Goes tax nr.; (0113) 274010 Bezorging: 0113 274 000 Druk: Wegener Nieuwsdruk Breda Druktechniek: offsetrotatie Sluitingstijd redactie: maandag 10.00 uur Advertenties: maandag 12.00 uur Kleintjes: vrijdag 17 00 uur Tel. 0113 274 000 De Faam is een uitgave van Wegener Huis-aan-huis Kranten B.V. Op dl on/, advcrlcnticcontractcn en aanbiedingen daartoe zijn van toepassing de Algemene Advertentie voorwaarden huis-aan-huiskranten Wegener NV. lien exemplaar van de Algemene Advertentievoorwaarden wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden. Wegener Hulvaan-hulskranien BV is een onderdeel van het Wegener-concern. De dooi u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een beatand dat wordt gebruikt door onze administratie en om o te Uit ten) informeren over voor u relevante diensten en producten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteerde derden. Als u op deze Informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij Wegener Hnis-uan-huiskramen BV, t.a.v. do heer A.T. Kooij Hoofd Marketing, postbus 28, 7500 AA Enschede. Janny Fioole met de Singalese leraar Senpathi Weerage, die komt kijken hoe het er in het Westen aan toegaat. foto jaap wolterbeek

de Faam | 2003 | | pagina 13