U M 7\ J| OPRUIMING Allochtonen ontdekken Nederland Wrakkenkaart haalt verhalen naar boven TRENDHOPPER Zeeuwse zwemclubs samen op nieuwe site Architect vult boekje met historische pleinen In verwachting? Boulc Gircindcci/fé Stefano s ward Bankert 756 Vlissingen maand menu 23 7 dagen per week geopend reserveren: (0118) 418 019 of kijk op www.stefanos.nl Wekelijks huis aan huis op Walcheren WOENSDAG 16 JULI 2003 ADVERTENTIEVERKOOP: 0113 - 274000 REDACTIE: 0113 - 274021 BEZORGKLACHTEN: 0113 - 274000 www.de Jarig Circus Bongo naar Zeeland. Vliegclub is "ready for take-off". Met de Faam naar Rotterdam. euro/>}>)*4 ONDERDELENHUIS YTSMA -faam.nl JAARGANG 103 - NUMMER 29 Nieuwe computerzaak kijkt vooruit. WOONBOULEVARD GOES MARCONISTRAAT 28 - 0113 - 213 132 VVV-Kevers in Middelburg Nachtmarkt in Middelburg y Zeeuwse Sportraad veranderd l" Beiaardcoricert Lange Jan '/i n ri o rfp 1 pfn n n h FT nnrlin MIDDELBURG - Voor de 28 Middelburgse allochtonen die via het SKWM (Sociaal Kultureel Werk Middelburg) taallessen volgen, luidde vorige week donderdag ochtend de vakantiebel. De leerlingen, royale twintig plussers, slaakten bepaald geen zucht van verlichting. Eerder werd met enige weemoed afscheid genomen. Het duurt immers bijna twee maanden voor ze elkaar weer zien. ...bij het ROC moest ik op een wachtlijst... zie pag 24 VLISSINGEN - Een kaart met verhalen voor bij het haardvuur of direct met blik op de rede van Vlissingen. Zo omschrijft Bas van der Velden de Westerschelde Wrakkenkaart die hij kortgeleden lanceerde, gemaakt door tekenaar loost Heeren. De kaart is getekend k la techniek van de achttiende eeuw. Details - soms minuscule - maken de kaart een blijvende bezienswaardigheid en laten ruimte voor fantasie over de tijd dat ijzeren mannen hou ten schepen bedwongen. GOES - Alle Zeeuwse zwemverenigingen staan voortaan samen op een nieuwe website. De site moet het zwemmen promoten. Bovendien is de stap naar het web een wens van de overheid om het sportaanbod in Nederland inzichtelijker te maken. De Zeeuwse site is een proef dat, als het aanslaat, in de rest van het land navolging krijgt. MIDDELBURG - Architect ir. Ben Gillissen uit Middel burg maakte onlangs een boekje over hoven en plei nen in de omgeving. Vooral Middelburgse pleinen ko men aan bod. Gillissen ontwierp zelf twee van de ho ven die in het boekje aan de orde komen, beide te vin den in de Veersche Poort. In de informatiewinkel van deze hoofdstedelijke nieuwbouwwijk is vanaf morgen een tentoonstelling geopend over hetzelfde onder werp. 3f Stefano's vers gegratineerde gekookte mosseltjes mosselen chocolade mousse V^/ddelb^S^ ONDERDELEN VOOR PRAKTISCH ALLE MERKEN: wasmachines - koelkasten - drogers - magnetrons - vaatwassers - stofzuigers - klein huishoudelijk enz. ACCESSOIRES ZOALS: stofzuigerzakken - reinigingsmiddelen - batterijen enz. ACHTER DE HOUTTUINEN 46 MIDDELBURG TEL: 0118-628795. (advertentie) MIDDELBURG - De Middelburgse Markt staat zondag 20 juli he lemaal in het teken van de Volkswagen Kever. Behalve een con cours d'élégance, waarin alle denkbare Kevers de revue passeren, zijn er een onderdelenmarkt en kramen met hebbedingetjes. Tus sen 13 en 14 uur maken de Kevers een tocht over Walcheren. De Keverdag op de Markt begint om 10 uur. MIDDELBURG - Op de Markt in Middelburg is 's avonds en 's nachts meestal niet veel te doen. Vrijdag (18 juli) is dat anders, want dan wordt in de provinciehoofdstad een Nachtmarkt gehou den. Dissen 19.00 en 24.00 uur brengen kooplieden hun waren aan de man. Voor kleintjes is er een draaimolen, voor de iets grote ren een springkussen. Zuid-Amerikaanse muziekgroepen zorgen voor de vrolijke noot. De Middelburgse nachtmarkt kan doorgaans rekenen op een flinke opkomst. MIDDELBURG - De Zeeuwse Sportraad heeft zijn naam veran derd in SportZeeland. Tegelijk met de nieuwe naam is ook een andere huisstijl in gebruik genomen. Het logo beeld een dyna misch, springend figuurtje uit, waarin ook de provincie Zeeland te herkennen is. SportZeeland zal op termijn ook vertrekken uit het kantoor aan de Arnesteinweg. Het is nog niet bekend waar de organisatie naai- toe gaat. MIDDELBURG - Beiaardier Mar Bruinzeel bespeelt dinsdag 22 juli het klokkenspel van de Lange Jan in Middelburg. Het beiaardconcert begint om 18.45 uur en is in zowat de hele stad te horen. Wie optimaal wil genieten kan het best plaats nemen op het Abdijplein. Overigens wordt het programma, met daarop de werken die Bruinzeel vertolkt, voor aanvang uitgedeeld onder de toren. AAGTEKERKE - Stichting Hulp aan Roemenië houdt woensdag 23 juli een groter zomerverkoping. Riet- en aardewerk uit Roe menië, groente, fruit, kaas, boerderij-ijs, legerspullen, vers ge rookte paling en rommelmarktspullen wisselen van eigenaar. Ook is er een kapsalon aanwezig. Kinderen kunnen zich voor het ma ken van een foto hullen in Zeeuwse klederdracht en er is een gra tis springkussen. De verkoping wordt tussen 9.00 en 19.00 uur gehouden op het terrein van aannemer Minderboud (Burg. Bosselaarstraat22) in Aagtekerke. Met de opbrengst financiert de stichting de laatste fase van de renovatie van een verenigings gebouw in het Roemeense Olosig. MIDDELBURG - Een achttienjarige Middelburgse automobilist kreeg zaterdag een vuistslag nadat hij een andere weggebruiker had geërgerd door zich aan de maximum snelheid te houden. De onbekende automobilist reed van Sint Laurens tot Serooskerke pal achter de keurig rijdende Middelburger aan. Bij de stoplich ten aan de Wilgenhoekweg/Kadettweg liep het uit de hand: de onbekende stapte uit zijn auto. Toen de Middelburger zijn raam pje opendraaide, kreeg hij zonder omhaal een vuistslag in het gezicht. Die klap kostte hem twee voortanden. Pas nadat de Middelburger ook nog eens bedreigd werd met iets dat op een vuurwapen leek, liet de onbekende hem met rust. OOSTKAPELLE - Het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle houdt zondag (20 juli) de rondleiding Strandjutten. Onder leiding van een echte jutter struinen de deelnemers lekker over het strand, op zoek naar interessante aanspoelsels. De jutter geeft uitleg over schelpen, veenbrokken, eikapsels en andere te vinden zaken. Aan melden voor de wandeling is noodzakelijk. Het kan via 0118- 582620. Aanvang 14.00 uur. KOUDEKERKE - Elke zaterdag wordt er in sporthal De Couburg in Koudekerke taekwondoles gegeven. Wegens grote belangstel ling zijn er vanaf 10 september ook lessen op woensdag, steeds van 18.30 tot 19.30 uur. Taekwondo is van oorsprong een Koreaanse vechtsport waarbij de nadruk ligt op het zichzelf kun nen verdedigen. De eerste les is gratis. Meer informatie via 0118- 566170. i\f I IL4CI LCIC t U WI I UI IJ I t I \j Ol I y MIDDELBURG - Kindertelefoon Zeeland ontving in 2002 elf pro cent meer telefoontjes dan het jaar ervoor. De 24 vrijwilligers van de telefonische hulpdienst praatten vooral over seksualiteit, ver liefdheid, thuissituaties, lichamelijke problemen en onzekerhe den. Kindertelefoon Zeeland maakt deel uit van een landelijk net werk waarbij zo'n twintig 'kindertelefoons' zijn aangesloten. Saniye Cetin (middelste vrouw) temidden van een paar van haar studenten: "Het gaat vaak om mensen die nergens meer terecht kun nen." FOTO ELLEN DE DREU door Ad Hanneman De taallessen worden gegeven op een aantal niveaus in de wij ken van Middelburg. SKWM- coördinator Saniye Cetin noemt het on derwijs 'brood nodig'. Haar studen ten bevestigen dat. Het SKWM doet wat reguliere onderwijsinstellingen zoals het ROC onvoldoende in de aanbieding hebben. Broodnodig? Maatschappelijk werkster Cetin weet het zeker. "Het gaat vooral om mensen die nergens terechtkunnen, die om wat voor reden dan ook buiten de boot vallen. Denk daarbij aan mensen, bijvoorbeeld vrouwen die hier naar toe zijn gekomen om te trouwen, die thuis in een isolement terechtkomen. Dat willen ze niet, maar het gebeurt. Nergens kunnen ze terecht voor een praatje, behalve bij hun fa milie". Zo komen ze niet op gang in de Nederlandse cultuur, meent ze. Vandaar dat is gekozen voor een integrale aanpak. De dertigjarige Reyla Koe woonde al elf jaar in Nederland tot ze het besef kr eeg dat de taal beheersen van het land waar je woont en leeft toch wel handig EiiSHEESIEBUSBKKa (advertentie) is. "Ik wilde het al veel eerder le- moest ik op een wachtlijst. Met ren", legt ze nog niet helemaal deze cursus kan ik straks een exa- vloeiend maar duidelijk uit. Ze men doen en me aanmelden voor kwam op de een koksopleiding. In wachtlijst van het ...met diploma's Zanzibar werkte ik ook ROC en schoof in meer kanS op *n een restaurant als vier jaartijd voetje QQtl p33n 'co'c' 'S ^et wat voor voetje om- moeilijker, hoewel ik nu hoog naar de kook voor kinderen van kanshebbers op zo'n cursus. "Ik vluchtelingen in Vlissingen, krijg ik kende wel al een paar woorden, meer kans op een goeie baan als maar bij het schoonmaakbedrijf ik diploma's heb". Hij vult aan: "Ik waar ik werk had ik geen Neder- kook alles. Ook boerenkool en lands nodig. Met handen en voe- stampot, maar ook oosterse ge- ten kon ik makkelijk duidelijk rechten". maken wat ik wilde". Nu heeft ze Cetin legt uit dat het ROC geen veel meer en makkelijker contact enkele blaam treft, ze roeien met met anderen. de riemen die ze hebben, betoogt Suleiman Mohammed uit ze. "Er zijn allerlei ingewikkelde re- Zanzibar, een eiland in het oos- gels voor en verder wil ik er liever ten van Afrika woont nog maar niets over zeggen. Ze is in haai" sas drie jaar in Nederland, maar kan met de taallessen omdat ze zo veel zich goed verstaan- mensen uit hun isole- baar maken. Sinds ƒƒ,- yy//$g /-jgf 3/ ment haalt: "Als maat- een jaar woont hij schappelijke dienst- met wouw en kind veel ccfuei verlening proberen we in Middelburg. Dat leren... de weg te wijzen en hij al zoveel taal- een brugfunctie te kennis heeft opgebouwd, vindt hij hebben tussen allochtonen en in- logisch. "Ik woonde eerst in stellingen. Met deze cursus leren Nijmegen. Daar kon ik meteen de mensen niet alleen de taal van naar het ROC. Maar toen mijn het land waar ze wonen, maar ze vrouw hier naar Zeeland ver- leren ook meer over de Neder- huisde, ze is docent op de Hoge- landse cultuur, waardoor ze zich school Zeeland, moest ik mee en geen buitenbeentje hoeven te voe- hier bij het ROC in Vlissingen len". Een kaart met verhalen dus, winkelbediende in eenVlissingse maar niet gerubriceerd op te boekhandel verwijst echter naar zoeken. Van der Velden heeft de talrijke maritieme boeken over nog geprobeerd een website voor en tegenspoed op en onder te maken met anekdotes over de Westerschelde. "Ik heb veel de afbeeldingen. "Maar dat kunnen vinden in de boeken van werd te duur", treurt hij. De Cor Heijkoop", verwijst hij. Bo- Op de website www.zwemmeninzeeland.nl staat het laatste nieuws over de dertien Zeeuwse zwemclubs die zijn aangesloten bij de Konink lijke Nederlandse Zwembond (KNZB). Ook is er een overzicht van de activiteiten en een spe ciaal hoekje met wetten en regels en zijn er links te vinden naar de site van de verenigingen. De website moet nog verder worden uitgebreid. Zo komt er ook infor matie over de clubs op te staan. Bezoekers kunnen dan alles le zen over bijvoorbeeld leden aantallen, de disciplines en trainingstijden. Sport Zeeland, de voormalige Sportraad Zeeland, is blij met het pilot-project van de KNZB. Sport Zeeland hoopt dat ook bonden van andere takken van sport een regionale site opzetten. Dit om dat geen enkele bond met een kantoor in de provincie Zeeland is vertegenwoordigd. Pleinen zijn er in alle soorten en maten. "Meestal zijn ze op de één of andere manier ommuurd", vertelt de architect van Rot huizen Van Doörn 't Hooft. Een voor een passeren bekende plei nen als de Markt, het Abdijplein en de Vismarkt de revue. Gil lissen laat in het boek zien wat er nu zo typerend is aan die plei nen. "De Vismarkt bijvoorbeeld is eigenlijk een heel gek plein, juist omdat het niet aan alle kan ten gesloten is. Je zou kunnen denken dat het daarom niet vol doet, maar het is toch een aller aardigst plekje. De truc zit 'm daar in de markante bomen en het gebruik van de historische materialen". Niet alle Middelburgse pleintjes voldoen aan de normen van de architect. Zo noemt hij Helium een goed voorbeeld van een mis lukt pleintje. "Dat is dat pleintje achter het stadhuis. Een donker plein waar wel wat banken staan, maar waar je nooit iemand ziet zitten. Dat komt niet alleen om dat de banken precies aan de schaduwzijde zijn geplaatst, maar ook doordat er gewoon niets is om naar te kijken. Het werkt gewoon niet". Het boekje van Gillissen is ge schreven in opdracht van Woon- goed Middelburg en Rothuizen Van Doorn 't Hooft Architecten Middelburg. Het wordt verspreid als relatiegeschenk. vendien: „Heel veel mensen we ten globaal waar zich wat heeft af gespeeld". Hij adviseert dan ook om de kaai t eenvoudig in te lijs ten, op te hangen en als de nieuwsgierigheid toeslaat de boe ken te raadplegen. Toch wil hij wel een en ander kwijt over wetenswaardigheden bijde illustraties. Bijvoorbeeld over de mensen van een bergingsbedrijf in de jaren vijftig. Die klusten op de rede van Vlissingen. Tijdens dat werk vonden ze een karkas van een walvis op de bodem. Aan de journalisten vertelden ze dat de walvis hen aanviel en daarna stierf. Ze haalden het karkas wel uit het water om af te voeren. Pas later biechtten ze hun leugen op. Leuk is ook de tekening van de Midland die voor Zeebrugge strandde. "Joost heeft foto's en schilderijen gebruikt om de sche pen na te tekenen. Op de foto was bijvoorbeeld heel duidelijk te zien dat de veldwachter zijn fiets tegen de boot had gezet. Die fiets staat heel klein op de tekening. En de Stad Zierikzee is vergaan boven Veere. Heeren gebruikte een schilderij van Schulz om het schip na te tekenen. Maar het mooiste vindt Van der Velden toch het feit dat op zo'n kaart in "één oogopslag een gi gantisch stuk maritieme geschie denis van de Westerschelde op duikt". Daartegenover staat dat de kaart niet als een wetenschappe lijk document is te gebruiken, varensgezellen hebben er niks aan als ze willen weten of ze in de nabijheid van een bepaald wrak zitten, benadrukt hij. „Ik maakte de kaart voor het Muzeeum in Vlissingen waar ik zo af en toe werk. Ik moest een assortiment boeken samen stellen voor de winkelhoek in dat museum en kwam toen op het idee van de wrakkenkaart. Er is immers altijd wel wat te doen rond wrakken op de Westerschelde en de verwijde ring daarvan. Vooral het mondingsgebied is interessant om mensen te laten zien wat er allemaal op de zeebodem ligt". De tekenaar Joost Heeren werkt professioneel en is ge specialiseerd in het maken van dimensionale kaarten. Ze tekende hij onder meer het panorama van Middel burg en werkte hij aan pro jecten in Hulst, Sluis en Rot terdam. De kaart oogt als een antieke zeekaart ter groottte van vijftig bij zeventig centime ter. De versiering is acht tiende eeuws. De Westerschelde wrakken kaart is te koop in de boek handel en bij het MuZEEeum in Vlissingen en kost 12,95 euro. ■BMan Ben Gillissen op de Kievitshof, het door hemzelf ontworpen plein in de Veersche Poort. FOTO ELLEN DE DREU

de Faam | 2003 | | pagina 1