Cqqih ovtvn i ddiii Uiiw it Nepwapens zijn net zo verboden als echte wapens Mellencamp haalt antiek van zolder Bierminnende Blokzijlse piraten veroveren Hattem tijdens festival 1 ^r%Êrl Lekker, lekker Puzzelland Webwetensw@@rdigheden Het boek 8 9 10 11 Muziek en meer In de sterren RAM Privé: let op datje niet op het verkeerde paard gaat wedden. Liefde: je hebt je geluk verdiend. Topdag: zon dag. Geld: belangrijke aanko pen uitstellen. STIER Privé: je neemt zonder na denken de goede besliss ingen. Topdag: dinsdag. Liefde: je hebt iemand het hoofd op hol gebracht. Geld: een goede tijd voor kleine beleggingen. TWEELINGEN Privé: veel energie en doorzettingsvermogen Liefde: je hebt wat meet tijd nodig. Topdag: zater dag. Geld: gaat beter. KREEFT Privé: je kunt je goed inle ven en daardoor win je het vertrouwen van nieuwe kennissen. Liefde: vertel je partner wat je op je hart hebt. Topdag: vrijdag Geld: geen zorgen. LEEUW Privé: je kunt goed met anderen omgaan, maar je bent te gevoelig voor kri tiek. Liefde: er is geen aanlei ding voor jaloezie. Top dag: zaterdag. Geld: je laat het rollen. MAAGD Privé: zet je lampje niet onder de korenmaat, je kunt meer dan je denkt. Liefde: je droom lijkt waarheid te worden. Top dag: woensdag Geld: niet te benepen! WEEGSCHAAL Privé: je uithoudingsver mogen wordt op de proef gesteld. Liefde: luister naar je partner. Topdag: donder dag. Geld: beetje bezuinigen. SCHORPIOEN Privé: je hebt meer in vloed op anderen dan je denkt. Liefde: je vrolijkheid trekt je partner mee. Topdag: zaterdag. Geld: meer gaan sparen. BOOGSCHUTTER Privé: houd je persoonlij ke mening nog even voor je. Liefde: neem nu initiatief. Topdag: maandag en vrij dag. Geld: geen risico nemen. STEENBOK Privé: verbazingwekkend flexibel ben je ineens en dat heeft gevolgen. Top dag: donderdag. Liefde: je moet de eerste stap doen. Geld: help iemand die je om hulp vraagt. WATERMAN Privé: laat je niet door praatjesmakers aan de kant duwen. Liefde: geweldig, zoals je het voor je partner op neemt. Topdag: vrijdag. Geld: meer op de kleintjes letten. VISSEN Privé: je doet een aantal slimme dingen, die veel succes opleveren. Liefde: je hebt een stille aanbidder. Topdag: zater dag. Geld: als de gelegenheid zich voordoet: niet aarze len! De belangrijkste trend in intemetland is eigenlijk het best verge lijkbaar met alle andere ontwikkelingen binnen de computerwe reld: alles moet sneller en beter. Alsr gebruikers tien jaar geleden het internet opgingen deden ze dat met een 14.4 kb modem en waren ze op zoek naar tekst. Misschien, als ze voldoende geduld hadden, was het nog wel eens mogelijk een foto te downloaden maar daar bleef het dan ook bij. Tegenwoordig praten we over muziek, video en is het zells mogelijk door streaming video live naar beeldmateriaal te kijken. Providers als Xs4all bieden op die manier zelfs televisiekanalen aan via adsl. Het heeft nog niet de hoogste kwaliteit, het is zeker niet te vergelijken met een dvd op de eigen televisie, maar desondanks ziet het er heel aaardig uit. Een kabel via de computer naar de televisie is voldoende om de intemetkanalen in de huiskamer te bekijken. Uit dezelfde categorie 'beter, sneller' komt een nieuw initiatief van de intcmetprovider Wanadoo. Die heeft namelijk besloten gebruikers van liet uitwisselingsprogramma Kazaa een handje te gaan helpen. Het bedrijf heeft besloten een cache, zeg maar een tijdelijk computergeheugen, aan te leggen van bestanden die het meest opgevraagd worden via Kazaa. Daardoor gaat het downlo aden van muziek en films die zich in de cache bevindt voor ge bruikers een stuk sneller. En het mooie van het verhaal, althans voor de gebruikers en Wanadoo, is dat het niet illegaal is. Het is namelijk toegestaan binnen de huidige wetgeving om een tijdelij ke cache aan te leggen. Het maakt in dat geval niet uit of er zich in dat geheugen bestanden bevinden die beschermd worden op basis van de auteursrechtenwei. Wanadoo leegt de cache elke 48 uur, waarnaar er weer een nieuwe wordt opgezet. Om dit 'foefje' te kunnen uitvoeren maakt Wanadoo gebruik van speciale software. Het gaat daarbij om de PeerCache-software van Jolt id, geschreven door de oorspronkelijke (Nederlandse) op richters van Kazaa. Door de cache-opslag daalt met name het du re internationale dataverkeer bij Wanadoo. De cache is dus niet alleen prettig voor eindgebruikers, Wanadoo spaart veel geld uit omdat ze de films en muziek via een lokale verbinding aanbie den. In een artikel van zdnet.nl dat over dit onderwerp gaat wordt Jan Libbenga geciteert. Die stelt dat er meerdere Nederlandse provi ders met Peer Cache hebben geëxperimenteerd. Zij hebben deze activiteiten echter gestaakt omdat het resultaat, anders dan bij Wanadoo, tegenviel. Andere Wanadoo-dochters in Europa gaan de cache-mcthode ook invoeren om zo het dataverkeer te vermin deren. Hoe platen- en filmmaatschappijen reageren op deze hulp bij het illegaal uitwisselen van hun materiaal is nog niet bekend. Farmhouse Brisket Er wordt wel eens beweerd dat in Groot Britannië de kwaliteit van de keuken te wensen over laat. Dat is aperte onzin. De Engel se keuken brengt gerechten voort die internationale allure heb ben. Denk maar eens aan de inmiddels wereldvermaarde kok Ja- mie Olivier. Tijdens een rondreis op het Engelse platteland kwam ik terecht in een Farmhouse Lodge, waar ik in de keuken getuige was van het bereiden van het vlees voor de avondmaaltijd. Daarvoor werd een runderborststuk met been gebruikt. De Engelse slager snijdt dat gemakkelijk voor u af. Hier zullen we het moeten doen met ont beende riblappen. Ingrediënten: 900 gram riblappen. bloem, 50 gram rundvet, 150 gram bacon aan kleine reepjes gesneden, 200 gram wortelen, twee stelen bleekselderij, een halve liter donker bier (of een Trap pist), een dessertlepel bruine suiker en zout en peper. Bereiding: Wentel de riblappen door de bloem, verhit het rund- vet in een braadpan en braad het vlees aan alle kanten bruin. Haal het uit de pan en fruit daarin de in dobbelsteentjes gesneden wor telen, uien en selderij tot ze zacht en glazig zijn. Giet het bier er bij, doe het vlees terug in de pan en laat het op heel laag vuur zo'n 2,5 uur sudderen. Haal het uit de pan en leg het op een voorver warmd bord. Kook het achtergebleven vocht met de groente nog wat in en giet dat over het vlees. Serveer er gekookte aardappelen bij en een frisse salade. Anneke Kaiser Het verschil tussen echte wapens en nepwapens is nauwelijks te zien. Wie weet wat dit is, mag het zeggen! Ieder jaar kopen veel Neder landse vakantiegangers in het buitenland een nepvuurwa- pen. Omdat de kinderen het leuk speelgoed vinden. Of om dat het stoer is om thuis te la ten zien. In Nederland zijn ze echter verboden. Ieder jaar echter wordt er een groot aantal misdrijven gepleegd met deze imitatiewapens. Zoals roofovervallen en berovingen op Misschien wel de zwartste blad zijde uit het Nederlandse hande len tijdens de Tweede Wereld oorlog is opgetekend in 'Van Le ningrad tot Berlijn'. Meer dan 20.000 jonge vaderlanders etal eerden hun foute bravoure in dienst van de Duitse Waffen SS. Onverschrokken, met ware hel denmoed, gaandeweg behangen met erekruizen, zetten ze zich naast overlopers van diverse an dere nationaliteiten in voor de verwerpelijkheid van Nazi- Duitsland. Van Leningrad tot Berlijn echter leggen ze het af tegen de massaliteit van de Rus sen. Hun verzet is schier onein dig. Ze vormen het verlengstuk van de laatste kogel. Maar waar om? Uit welk milieu komen ze voort, vanwaar die gedreven heid? Auteur Perry Pierik geeft het antwoord met veel oog voor detail. 'Van Leningrad tot Berlijn' door Perry Pierik. Uitgegeven door Uitgeverij Aspekt. Paperback. 316 blz. Prijs 27,98 euro Dick van der Veen HORIZONTAAL: lTrap, barnsteen; 2. behoeftig, rivier in Duitsland, windrich ting; 3. bijeengaren, naast; 4. muzieksoort; 5. gebergte in Duitsland, afvoerkanaal; 6. ver haal (Eng.); 7. klankweerkaat sing, fijngemalen graan; 8. aan sporing; 9. rode verfstof, ver stand; 10. maand, snavel, die ren op een boerderij; 11. verte genwoordiger, larve van de langpootmug. VERTICAAL: 1. Bijbelse naam, Griekse let ter; 2. brandgang, eenheid van lichtgevoeligheid, hersenfilm; 3. nauwelijks, lijn; 4. zo spoe dig mogelijk; 5. koeienmaag, kampeerverblijf; 6. drinkbeker; 7. deel van een kachel, wereld lijk geestelijke; 8. lichamelijke oefening; 9. bosantilope, leer ling (Fr.); 10. griezelig, vreem de munt, mager; 11versiering in de vorm v.e. roos, boven licht. Lang voordat Americana als een popmuzikale stroming onderkend werd, zong John Mellencamp over de waarden van het dagelijks Amerikaan se leven. Hij woont en werkt in Indiana. Kampten de boe ren daar met recessie, dan konden ze rekenen op John's support. Mellencamp is een rocker a la Springsteen, maar is op zijn best als hij zich laat gaan in zijn liefde voor blues en andere traditionele genres. Op zijn nieuwe album 'Trouble no more' (Sony) komt een col lectie blues/folk langs, 'authen tic American songs' volgens de sticker op het cd-doosje. Blues songs van Robert Johnson, Son House en Willie Dixon, folk van Woody Guthrie en Lucinda Williams ('Lafayette', van haar debuutalbum), bekende deun tjes als 'The end of the world' (country van Skeeter Davis) en 'Teardrops will fall' (rhythm and blues van Dicky Doo uit de jaren '50). Da's smullen voor de vrienden van rootsmusic. Nog mooier wordt het in de traditio nals die door Mellencamp deels van nieuwe tekst zijn voorzien. Heet hangijzer is 'To Washing ton' waarin Mellencamp de oor log met Irak aan de orde stelt. Het is niet zo zeer een protests ong, volgens Mellencamp, maar meer een weergave van Ameri kaanse hedendaagse geschiede nis. Voor de plaat werden micro foons en buizenversterkers uit de jaren '50 en '60 van zolder gehaald; computers werden uit gebannen. Flet moest klinken als de eerste albums van Dylan of de door Mellencamp bewon derde Rolling Stones. Mellen- camp's eigen band ging mee de studio in, aangevuld met wat gastmuzikanten (viool, cello, accordeon, steelguitar). Later dit jaar gaat Mellencamp met dezelfde club op tournee, met het repertoire van 'Trouble no more'. straat. Daarom zijn nepwapens in ons land verboden. Nepvuur- wapens zijn voorwerpen die sprekend op echte vuurwapens lijken. Dat kunnen bijvoorbeeld speelgocdwapens zijn. Maar ook aanstekers in de vorm van pisto len of handgranaten. Veel nep- vuurwapens worden door Ne derlanders gekocht in landen zo als Spanje en Turkije. Ze zijn daar in de winkel te koop, omdat de plaatselijke wapenwetten minder streng zijn dan in ons land. Veel mensen beseffen niet hoe ernstig de gevolgen kunnen zijn als nepwapens in verkeerde handen vallen. Daarom wordt er op vliegvelden streng gecontro leerd op deze wapens. Wie zo'n 'nepper' in bezit heeft, krijgt di rect een proces-verbaal. De boe te bedraagt maximaal 270 euro. Namaakvuurwapens zijn vaak moeilijk te onderscheiden van echte vuurwapens. Zelfs wapen experts zien soms op het eerste gezicht het verschil niet. Crimi nelen maken hier dankbaar ge bruik van. Want als een expert al moeilijk ziet of iets nep is, dan ziet een mogelijk slachtoffer dat al helemaal niet. Ook het in het openbaar tonen van of spelen met zo'n nepper lokt soms ge weld uit. De enige namaakvuurwapens die in Nederland zijn toegestaan, zijn dan ook wapens waaraan duidelijk te zien is dat ze niet echt zijn. Zoals bijvoorbeeld die grote waterpistolen waarmee een meterslange straal water gespo ten wordt. Dit zijn 'wapens' die ook in ons land in de (speel- goed)winkel worden verkocht. l -v llpP j&t* ZS iSÏ3L-ï. m i De belangstelling voor het Groot Blokzijls Piratenkoor is overweldigend, (foto: Het Groots Blokzijls Piratenkoor.) Het Groot Blokzijls Piraten koor telt ruim dertig leden. Het grootste Piratenkoor van ons land. Onder grote belang stelling presenteerde de koor leden het eerste piratenbier ('Drunken Sailor'). Het resul taat van jarenlang voorproe ven. Inmiddels is het bier even als het koor niet meer weg te denken uit de oude vestingstad. Met regelmaat schittert het koor op internationale festivals. Zaterdag 19 juli tekent het Groot Blokzijls Piratenkoor voor twee optredens tijdens het Dikke Tinne Festival een Hat tem. Een unieke kans om het koor in eigen land te zien. Het Gelderse IJsselstadje Hattem staat voor een dag in het teken van de middeleeuwen. Het optre dens van het Groot Blokzijls Pira tenkoor geldt als een van de hoogtepunten. Het koor heeft een internationale staat van dienst en een uitnodigend repertoire. Een optreden mondt altijd uit in een unieke happening. Een feest der herkenning, afgewisseld met ei gen stukken. „Ieder optreden wordt in de groep gegooid. Bij stemming wordt be paald of we wel of niet in de bus stappen. Vanaf dat moment zijn we echt op weg en kan het feest beginnen. Als we willen, kunnen we iedere dag op pad. Per jaar krijgen we over de honderd vra gen. We hebben besloten om er rond de zestig te doen." Vorig jaar maart presenteerden ze hun laatste album. Die was opge nomen ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan. In het plaatselij ke multifunctionele centrum werd de cd onder grote belangstelling ten doop gehouden. Natuurlijk traden de piraten voor het voet licht. „Blokzijl heeft iets met pira ten. De historie van de stad is on losmakelijk verbonden met die van de boekaniers, watergeuzen en vrijbuiters. Het begon tijdens de tachtigjarige oorlog (1568- 1648) toen Prins Maurits de 'turf- tol' Blokzijl tot een vestingstad maakte en tegen de Spanjaarden ten strijde trok. Tientallen zeelie den vestigden zich binnen de stadsmuren. Naast de koopvaart was er altijd wel een toevallig passerende 'vijand' die beroofd of gekaapt mocht worden. Een gelegenheid die de lieden met beide handen aangrepen. Aan boord zongen ze ritmische werk liederen. Aan wal klonken de veelal romantische verhalende songs, de 'forebitters'. Het Groots Blokzijls Piratenkoor zet de tradi ties voort." Niet alleen in eigen land treden de piraten voor het voetlicht. Meer dere malen was het koor te zien op televisie en klonken de stem men in onder meer Duitsland en Italië. Op zaterdag 19 juli zijn de piraten te zien en te horen in Flat- tem. Tijdens het Middeleeuwse Dikke Tinne Festival in de aloude hanzestad nabij Zwolle. Willem Gunneman

de Faam | 2003 | | pagina 19