Een miljoen voor de Westkappelse historie Bestuurslid zus en zo hier en daar Uitbreiding Golden Tulip Hotel Westduin K'kerke tiet weten waard Huisartsenpost Sponsor voor VCK ill ft1 Streeknieuws POLDERHUIS WORDT VOLWAARDIG MUSEUM EX-CDA-SENATOR EVERSDIIK DOET STAPIE TERUG Walcheren van dag tot dag woensdag 9 juli 2003 pagina 13 Vleermuizen in Westhove ROC en Détaché tekenen convenant WESTKAPELLE - Het Polderhuis in Westkapeile, een voormalig gebouw van het Waterschap, moet novem ber volgend jaar omgetoverd zijn tot het Museum Zee front Westkapeile. Voor het zover is moeten nog een aantal hobbels genomen worden, maar inmiddels is het bestemmingsplan al gewijzigd en heeft de welstandscommissie zijn fiat gegeven. Dat laatste is misschien wel het meest opvallend, want naast het nog te verbouwen pand moet een replica van het IJzeren Torentje verrijzen. ...de gemeente kan altijd de stekker er uittrekken... ...rode draad wordt de Westkappelse Dijk... RILLAND - Hij woont tussen de dijken en hij vertrouwt op ze. Een man met een hart dat voor altijd verbonden is met de Zeeuwse klei. Een Zeeuw, die niet kan zwem men, want hij is bang voor water. En toch vertrouwt hij op de Deltawerken. De Dijkgraaf die streed voor al tijd stevige muren tegen het water, ook al kostte dat een stukje natuur. Het CDA-kamerlid dat daarom door de milieugroeperingen uitgemaakt werd voor Mister Ever Dike. Voor Huib Eversdijk is het een geuzennaam ge worden. Onlangs nam hij afscheid van zijn zetel in de Eerste Kamer. Een klein stapje terug maar werkzaam blijft hij tot het einde. ...ik hoor hier thuis en ik hou van Zeeland... ...ik ben opgegroeid als een wij-mens... KOUDEKERKE - Schip, banaan, sigaar: allerlei namen zijn al verzonnen voor de uitbreiding van Hotel West duin in Koudekerke. Het Zeeuwse Golden Tulip-hotel beschikt na de verbouwing extra over negen conferen tie- en partyzalen, bars en 23 luxe tot zeer luxe kamers. DONDERDAG Vlissingen Sint Jacobskerk, openstelling voor bezichti ging, 13.00 uur Hotel Arion Vlissingen (Boulevard Banck- ert 266), zomeravondbridge, opgeven 0118-468043 •Vis markt Middelburg, kunst- en antiekmarkt, 9.00-16.00 uur Stichting Welzijn Ouderen Domburg, fietstocht voor 55- plussers, 25 kilometer, 13.30 u. Havengebouw Stadhuisplein Vlissingen, vergadering van de raadscommissie Openbaar Bestuur, 19.30 u. Markt Middelburg, Weekmarkt, 8.30- 16.00 uur» Vismarkt Middel burg, Kunst-, antiek- en ambachtenmarkt, 9.00-18.00 uur Abdijplein Middelburg, Eerste Folkloristische Dag, sjezenrijden rond Abdij Abdijplein. VRIJDAG Vlissingen Sint Jacobskerk, concert door Kees van Iersel en openstelling voor bezichti ging, 12.00 uur. ZATERDAG Vlissingen Sint Jacobskerk, openstelling voor bezichti ging, 13.00 uur Vlissingen Sint Jacobskerk, inloop concert door Jonathan en Elisabeth Kooiman Middel burg, zorgcentrum Sint Willibrord, Bachtensteene 1, zomerfeest met Rad van Avon tuur, muziek en activiteiten, 10.00-16.00 uur. ZONDAG Fort Rammekens Ritthem, rondleiding door natuurge bied en zeefort Rammekens, opgave ter plaatse, 14.00- 15.30 uur. MAANDAG Markt Middelburg, boeken- en verzamelmarkt, 11.00- 17.00 uur Hotel Arion Vlissingen (Boulevard Banckert 266), zomeravond- bridge, opgave 0118-468043. DINSDAG Catharinakerk Zoutelande, hele dag toeristenmarkt Fort Rammekens Ritthem, rond leiding door natuurgebied en fort Rammekens, 19.30-21.00 uur Centrum Veere, histori sche dag met oude ambach ten, 10.00-17.00 uur. WOENSDAG Sint Jacobskerk Vlissingen, openstelling kerk, 13.00 uur. DONDERDAG Sint Jacobskerk Vlissingen, openstelling kerk, 13.00 uur Vismarkt Middelburg, kunst en antiekmarkt, 9-16 uur Markt Middelburg, week markt, 8.30-16.00 uur DOMBURG - Wie meer wil weten over vleermuizen is woensdag 16 juli van 22.00 tot 22.30 uur welkom op Kasteel Westhove in Domburg. Er wordt dan een en ander ver teld over dit mystieke dier en met batdetectors wordt ge luisterd naar de signalen die de vleermuizen uitzenden. VLISSINGEN - ROC Zeeland en Détaché in Bergen op Zoom tekenden vorige week een convenant waarin ver gaande samenwerking is vast gelegd. De beide opleidingen procesindustrie werkten tot nu gescheiden. Tegelijkertijd is het platform Proces industrie Zuidwest Nederland vastgelegd. Er is gemiddeld per jaar behoefte aan hon derd afgestudeerde proces operators. door Jacco van Maldegem De totale kosten van hel project worden geraamd op bijna een miljoen euro. Inmiddels is twee derde van het benodigde kapi taal, vooral bestaande uit subsi dies, binnen. De toekomst van het nieuwe museum ligt voor een groot deel in handen van de pro vincie. Zij hakt in november dit jaar de knoop door of stichting Zeefront in het kader van Vitaal Platteland de laatste drie ton in de vorm van subsidie krijgt. Zo niet dan moeten an dere wegen bewan deld worden. Volgens de voorzit ter van de stichting Jan van Beek huizen is niet alles verloren wan neer de provincie een negatief besluit zal nemen. „We hebben in dat geval nog een aantal ontsnappingsmogelijkheden. We hebben meer fondsen aange schreven dan strikt noodzakelijk en in het slechtste geval kunnen we altijd nog naar de bank stap pen." De benodigde een miljoen euro is enkel bedoeld voor de ver bouw en herinrichting van het pand. Het is namelijk de bedoe- ling dat een ondernemer de boel gaat exploiteren. Een riskante zaak, weet Ada van Hoof, secre taris van de stichting Polderhuis die samen met stichting Atlantikwall stichting Zeefront vormt: „Een koppeling tussen commercie en culturele aangele genheden is altijd riskant. Maar dit museum wordt straks gerund door een ondernemer die vastzit aan de eisen van een culturele stichting. Met de hui dige structuur moet dit gewoon kunnen," aldus een optimistische Van Hoof. De nieuwe uitbater van het Polderhuis moet elk jaar een vastgesteld bedrag betalen, dat ingezet wordt voor bijvoorbeeld tentoonstellingen en andere ac tiviteiten. „Dit geschuif met geld garandeert de culturele toe komst van het Polderhuis," ver zekert Van Hoof. De rode draad in het Museum Zeefront wordt de Westkappelse dijk. „Dit onderwerp is breder dan het op het eerste gezicht lijkt," zegt Van Hoof. „Je kan het ontstaan van de dijk behandelen, Het Polderhuls wordt omgebouwd tot het Museum Zeefront Westkapeile. FOTO JACCO VAN MALDEGEM maar ook het bombardement op dit dorp en de dijk als bron van inkomsten voor de plaatselijke bevolking."'Flet bewijs dat er ge noeg invalshoeken te verzinnen zijn, zo meent Van Hoof, is het feit dat stichting Polderhuis mo menteel bezig is mét de planning voor exposities voor 2008. De re plica van het IJzeren Torentje het origineel staat een kleine ki lometer verderop aan de zeekant van de dijk, heeft daarbij een dubbele functie. „Het is onderdeel van ons hoofdthema. Boven dien kunnen bezoe kers het torentje beklimmen om de dingen die ze in het museum hebben gezien, met eigen ogen te aanschouwen," legt Van Hoof uit, „Het torentje naast het mu seum wordt namelijk net zo hoog als de dijk. Je kan dus van daar uit zo op zee kijken." Tijdens de informatieavond die de stichting onlangs heeft ge houden bleek dat veel West- kapellaars vreesden voor de cul turele functie van het Polderhuis dat gerund wordt door een on dernemer. Vooral omwonenden waren bang dat het nieuwe mu seum na verloop van tijd een horecage legenheid zou wor den. Volgens voorzit ter Van Beekhuizen is dit echter onmogelijk. „Ten eerste is het Polderhuis geen eigendom van een stichting, want de gemeente heeft het in erfpacht gegeven. Moest het toch niet lopen zoals de gemeente wil, dan kunnen zij er altijd de stekker uit trekken." Als tweede benadrukt hij dat de horeca en het museumwinkeltje ondergeschikt zijn aan het mu seum en de culturele functie. „Zonder museum geen ontmoetingsruimte." Ondanks het gapende gat in de begroting van drie ton, ondanks de onduidelijkheid over de bouw vergunningen en ondanks het feit dat er nog geen overeenstem ming is met een ondernemer, gaan de initiatiefnemers onver minderd door hun plannen te verwezenlijken. „We willen in november 2004 open kunnen. De geallieerde veteranen komen dan hier voor de laatste keer hun ge vallen kameraden herdenken. Het is dan een mooi moment om de vlag door te geven aan een museum wat ook hen herdenkt," is Van Hoof van mening. Hulb Eversdljk woont midden in het voor hem zo geliefde Zeeuwse land. FOTO DENNIS ROSBERGEN door Dennis Rijsbergen De Bathpolder in Rilland is sompig van de laatste regen buien. Boze wolken drijven ge haast over de weilanden en de akkers. Op een flauwe heuvel, tussen een eenzaam groepje bo men staat het Engelse landhuis van de 69-jarige Eversdijk. Mid den in het Zeeuwse landschap woont hij. Een plaats waar hij stevig geworteld is. "Ik hoor hier thuis en ik hou van Zeeland. Dat klinkt overdreven en on-Zeeuws, maar het is zo." Eversdijk houdt van het landschap, houdt van de mensen. "Zeeuwen zeggen soms niet alles maar ze laten het wel altijd blijken. Zo zal de ouderling nooit zeg gen: 'Eversdijk, dat was een goede preek.' In plaats daarvan zegt hij: 'Nou, je komt nog maar eens terug'." Geboren in Kapelle-Biezelinge, aan de andere kant van het spoor waar een andere prominent CDA'er ter wereld kwam, Jan Peter Balkenende. "Ik ken zijn ooms heel goed." De opvoeding bepaalde wat Eversdijk uiteinde lijk werd. Naar de mulo mocht hij, omdat 'ie opa's oogappel was en die vond een goede opleiding belangrijker dan enveloppen lik ken en prullenbakken legen in het kantoor van de veiling. Na de mulo kwam hij toch op dat ge vreesde kantoor terecht. Verder studeren mocht van pa Evers dijk, maar dan wel in de avondu ren. En zo had de zestienjarige Eversdijk al jong ver schillende baantjes en een studie. "Ik heb altijd hard gewerkt. Ik voel me nu zelfs een tikkeltje schuldig als ik een dag niet gewerkt heb." Een soort van workaholic maar ook een sociaal mens. Dat kreeg hij ook van huis uit mee. "Ik ben opgegroeid al een wij-mens. Ik wil mensen kennen, niet ano niem zijn. Ik vind het heerlijk om op de dijk met mensen een praatje te maken." Eversdijk kwam in zijn jonge jaren in het onderwijs terecht, schopte het tot hoofdonderwijzer in Heinkenszand, maar zo verklapt hij, puur omdat de andere twee onderwijzers vertrokken en hij als enige docent op het school tje achterbleef. De jongen die ei genlijk dominee wilde worden, werd meester en rolde bijna als van zelf de politiek in. Van de plaatselijke CHU, tot de provincie en uiteindelijk de Tweede en Eerste Ka mer en de Raad van Europa. Veer tig jaren als politicus, waarvan veertien in de Tweede Kamer, twaalf als senator en dertien in de Raad van Europa. Van het laatste neemt hij in september afscheid. Wat overblijft zijn het raadslid maatschap van de gemeente Reimerswaal en... de vele bijbaan tjes. In de politiek is Eversdijk be- rucht als bijklusser. Jarenlang voerde hij de lijst met meeste func ties aan. Van commissaris hier en daar tot bestuurslid zus en zo, van een bruidspaar trouwen tot het preken vanaf de kansel tot ja zelfs, consul-generaal voor Roemenië. "Mijn slechte eigenschap is dat ik geen 'nee' kan zeggen." Zo veel kansen kreeg hij om Zee land te verlaten, maar hij deed het nooit. Ster ker nog, Eversdijk pro beerde iets te beteke nen voor zijn geliefde Zeeuwse land. Op ge bied van visserij, ruim telijke ordening en waterstaat poogde hij het beste voor Zeeland er uit te slepen. Een weg over de stormvloedkering bijvoorbeeld. "Het is toch van de gekken dat je over een dam van tien miljard gul den niet eens kon rijden." Ook problemen in de oesterbranche hadden zijn aandacht, hij pro beerde gelden los te weken uit Den Haag en natuurlijk, hij hield de politiek scherp over de staat van de dijken. Makkelijk was het niet altijd om voor Zeeland iets gedaan te krij gen. "De provincie telt maar 375.000 inwoners. Een stad als Rotterdam heeft er al meer. Wil je als kamerlid iets betekenen voor Zeeland dan moetje hard werken en hard lobbyen om aandacht te krijgen." Voorlopig gaat Eversdijk door met zijn andere werkzaamheden. Net zoals hij in zijn hart altijd een le raar is gebleven en altijd die domi nee wil zijn, blijft hij voor altijd een politicus. En is hij nu trots op wat hij als boe renjongen uiteindelijk bereikt heeft? Hij lacht: "Natuurlijk. Een politicus die niet een beetje ijdel is, is geen goede." nemHOODIB ■Kaanm Onderaan de duinovergang wordt hard gewerkt. FOTO ellen de dreu Crème de la crème van het nieuwe hotel wordt de bruids suite met daarin twee kamers, een bubbelbad, televisie in de badkamer en een echt hemel bed. In december van dit jaar, wan neer het nieuwe deel geopend wordt, beschikt Golden Tulip Westduin over vijftien zalen en zaaltjes, een dubbele suite en 115 tweepersoonskamers in geva rieerde prijsklassen. De eerste kamers en zalen in het nieuwe deel zijn al verhuurd. Ook enkele toekomstige echtpa ren hebben zich al verzekerd van een eersteklas bruidssuite. Voor 12 en 13 juli 2003 HUISARTSEN Walcheren: Huisartsenpost Walcheren, Koudekerkseweg 86, Vlissingen, tel. 0900-1985. Voor spoedeisende hulp is de huisartsenpost bereik baar vanaf 18.00 tot 08.00 uur, in het weekend of tijdens feestda gen. Spreekuur na afspraak. TANDARTSEN Spreekuur voor spoedgevallen van 11 tot 12 uur: Zaterdag en Zondag J.D.W. Rombouts, Langeviele 47, Middelburg, tel. 650510. APOTHEKEN Stadsgewest Vlissingen-Middelburg: Normale openingstijden maandag t/m vrijdag 8-18 uur. Buiten deze uren van vrijdag t/m donderdag voor spoedeisende recep ten 24-uurs dienst: Apotheek Van de Sande, Badhuisstraat 30, tel. 0118-412066. VERLOSKUNDIGEN Vlissingen en Oost-Souburg: Van donderdag 20 uur tot vrijdag 20.00 uur: H.. Hament tel. 471140. Van vrijdag 20 uur tot zondag 22 uur: J. van Dierendonck, tel. 471140. Middelburg: Van vrijdag 21.30 uur tot zondag 21.30 uur: J.Drijdijk, tel. 626045. DIERENARTSEN Kleine huisdieren: (gezelschapsdieren): Zaterdag en zondag: A.J. Diender, Dr. Stavermanstraat 57,Vlissingen. Tel.410910. Spreekuren zonder afspraak 11-12 uur en 17-18 uur. Landbouwhuisdierenpraktijk Walcheren: (grote huisdieren) Oude Domburgseweg 33A, Oostkapelle, tel. 633803. Visites aan vragen zaterdag en zondag van 8-9 uur. Dierenartsenpraktijk Roskam: Kelderweg 1, Meliskerke, tel. 592838. Spreekuur zaterdag van 10- 12 uur en volgens afspraak. DIERENAMBULANCE Voor de regio Walcheren, de Bevelanden en Schouwen- Duiveland: Dierenambulance Dierenbescherming, dagelijks van 09.00 uur tot 21.00 uur, tel. 0900-7673437. VLISSINGEN - Problemen in 't weekend? De diensten van de Walcherse huisartsen zijn overgenomen door de huisartsenpost in Vlissingen. Te vinden bij het Ziekenhuis Walcheren - gemak kelijker kan niet! FOTO ELLEN DE DREU Oplago: 52.600 Kantoor Postbus 5, 4460 AA Goes Tel.: 0113-274000 Fax:0113-274010 Advertentieverkoop: Ramon Telussa (0113) 274 060 (privé 06-25031343) Linda Heikoop (0113) 274013 (privé (0118) 641 569). Mineke Crucq (0113)274017 (privé (0118) 412199). Pieter Karman (bladmanager) (0113) 274090 (privé (0113) 613 394). (Chef-) redactie Ellen de Dreu-Erkens (0113)274 021 privé (0118)601112 06-54267132 e-mail:red.faam@ whk.wegener.nl Redactieadres: Postbus 5, 4460 AA Goes fax nr.: (0113) 274010 Bezorging: 0113 274 000 Druk: Wegener Nieuwsdruk Breda Druktechniek: offsetrotatie Sluitingstijd redactie: maandag 10.00 uur Advertenties: maandag 12.00 uur Kleintjes: vrijdag 17.00 uur Tel.: 0113 274 000 De Faam is een uitgave van Wegener Huis-aan-huis Kranten B.V. Op al onze advcrtcntlccoutractcn en aanbiedingen daartoe zijn van toepassing de Algemene Advertentie voorwaarden huls-aan-hulskranten Wegener NV I-en exemplaar van de Algemene Advertentievoorwaarden wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden. Wegener Huls-aan-hulskranten BV Is een onderdeel Van hel Wcgener-concem. De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand, dat wordt gebruikt door onze administratie en om u te (la ten) informeren over voor u relevante diensten en producten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegcnerof door ons zorgvuldig geselecteerde derden. Als u op deze Informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij Wegener Huls-aan-hulskranten BV tn.v. de lieer A T. k'ooij Hoofd Marketing, postbus 28,7500 AA Enschede. V HUi$ARTSEty£Q£T KOUDEKERKE - Gijs de Reus en VCK aan beide sponsors een Stefan van Heemst van 'De Reus bloemetje overhandigd. Van Heemst verzeke ringen en pensioenen' aan de Duinstraat 2 te Koudekerke hebben de El - en de E3-teams van VCK nieuwe shirts ge schonken. Zo'n twintigtal pupillen van beide teams verza melden zich met hun leiders voor het kan toor van de sponsor. Als dank werd namens

de Faam | 2003 | | pagina 13