Overheden willen illegale kap voorkomen Kennismakingsweekend Vrijburgbad druk bezocht Beeld Morks terug op Molenwater Aanvragen Koninklijke Onderscheidingen Betonverwarming in toegang parkeergarage Folkloristische dag Klachtennummer vliegveld Parkeerschijfgebied Singels Huursubsidie-informatiepunt Kapaanvragen Nieuw jongerencentrum in gebouw Nighttrain woensdag 2 juli 2003 de FAAM 3 Reactie Feesten bij de Infowinkel van de gemeente: Stadhuisstraat 2. De Infowinkel is iedere werkdag geopend van 08.00 tot 16.00 uur. Meer info: www.middelburg.nl Maximaal Text, vanaf pagina 830 Informatienummer (0118) 67 55 55 Deze informatiepagina van de Gemeente Middelburg wordt samengesteld door de afdeling Communicatie. Reacties zijn welkom! Per e-mail naar info@middelburg.nl of per telefoon op (0118) 67 54 50. Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u terecht Hoe zit het met aanvragen van een Koninklijke Onderschei ding? ledereen weet wel dat de meeste lintjes rond Koninginne dag worden uitgereikt. In bijzon dere gevallen vindt de uitreiking op een andere datum plaats. In dit artikel leggen we uit hoe het zit. Een Koninklijke Onderscheiding ontvang je niet zo maar. Mensen die een lintje krijgen, hebben zich op een bijzondere manier verdien stelijk gemaakt tegenover het Ko ninklijk Huis of de samenleving. Van bijzondere verdiensten is sprake wanneer iemand zich geruime tijd zodanig voor de samenleving heeft ingespannen, dat deze inspanning uitgaat boven hetgeen van hem of haar verwacht mag worden. Dit is misschien wat omslachtig omschre ven. Enkele voorbeelden zijn ver helderend. Iemand die bijvoorbeeld 20 jaar vrijwilligerswerk heeft ge daan en zich daarvoor met hart en ziel heeft ingezet. Iemand die zich geruime tijd belangeloos heeft in gezet voor de kerk. Een medewer ker van een Oranjevereniging die er na 25 jaar mee ophoudt. Ook iemand die in zijn werk bijzondere prestaties levert kan worden onder scheiden. Het gaat dus om per soonlijke inzet, visie en kwaliteiten waarde samenleving baat bij heeft. In de aanvraag vermeld je de naam- en adresgegevens van de persoon voor wie de aanvraag van toepassing is. Een motivatie mag uiteraard niet ontbreken. Het adres van de aanvrager moet ook wor den vermeld. Op die manier blijft de aanvraag en eventuele toekenning van de onderscheiding een verras sing. De lintjes worden altijd door de burgemeester uitgereikt. Een aanvraag wordt niet per defi nitie gehonoreerd. Bij de beoor deling van een aanvraag wordt ook bekeken of de maatschap pelijke waardering voor deze bij zondere verdienste al op een andere manier tot uitdrukking is gekomen. Het is niet mogelijk om voor jezelf een Koninklijke Onder scheiding aan te vragen. Hoe aanvragen? Misschien vind je dat iemand in jouw omgeving in aanmerking komt voor een Koninklijke Onder scheiding. Je kan dan een voor dracht indienen bij de burge meester van de gemeente waar je woont. Het aanvraagtraject neemt echter enige maanden in beslag. Dit komt doordat de voor drachten eerst door de Ge meente in behandeling worden genomen, daarna door de Pro vincie en tenslotte door het Ka pittel voorde Civiele Orden in Den Haag. Voordrachten voor een Konink lijke Onderscheiding met de be doeling de uitreiking te laten plaatsvinden ter gelegenheid van Koninginnedag dienen jaarlijks vóór 1 augustus bij de burge meester ingediend te zijn. Voor de overige voordrachten - dus voor uitreiking van het lintje niet op Koninginnedag - geldt een aanvraagtermijn van ongeveer vijfmaanden. Zo'n aanvraag kan het hele jaar door worden inge diend bij de burgemeester. Informatie Wanneer je overweegt een aan vraag voor een Koninklijke On derscheiding in te dienen, is het aan te bevelen voor meer infor matie eerst contact op te nemen met de kabinetschef van de bur gemeester. Die is telefonisch be reikbaar op nummer 67 54 38 Vliegveld Midden-Zeeland is gelegen nabij het recreatie gebied Oranjeplaat en cam ping 'De witte raaf'. Door de lig ging en het gebruik van het ter rein kan er geluidshinder op treden voor omwonenden en aanwezige recreanten. Klachten over het vliegverkeer kunnen telefonisch worden inge diend bij de havendienst van het vliegveld, klachtentelefoon (0113) 67 00 18. De havendienst draagt zorg voor ontvangst, re gistratie en beantwoording van klachten. Klachten worden doorgegeven aan de Commissie 28 Luchtvaartwet. Schriftelijke klachten kunt u sturen aan het secretariaat van de commissie 28, postbus 165, 4330 AD Middelburg. Het secretariaat zorgt voor een juiste beant woording en koppelt terug naar de havenmeester van het vlieg veld. De toegang tot de parkeergarage. De Combinatie Stationsgebied Middelburg legt de laatste hand aan de toegang tot de parkeer garage die langs de Kanaalweg wordt gebouwd. De parkeerga rage gaat open als de kantoren van het waterschap en de ge meente Middelburg in gebruik zijn. De locatie voor de parkeergarage is ontstaan door de oude Kanaal- weg te verleggen naar de spoor rails toe. In het kanaal is een lange damwand geslagen: die houdt het kanaalwater buiten. Grondwater komt niet omhoog door de aanwe zige kleilagen in de bodem. In de nieuwe Kanaalweg zijn om een toe gang tot de parkeergarage te ma ken grote brugliggers neergelegd Die zijn verder afgewerkt met be ton en asfalt. In feite ligt er dus een brug in de Kanaalweg. Foto: Afdeling Communicatie Vanaf de Kanaalweg rijd je via hellingbanen in en uit de parkeer garage. Kruisen van de Kanaal weg is niet nodig want de helling- banen liggen aan elke kant van de weg. Het beton van de helling- banen ligt op een laag zand 75 cm. De onderste laag is drainage- zand. In het beton is beton verwarming verwerkt. Duurzaam verwarmd water stroomt door lei dingen, zodat de toegang tot de parkeergarage 's winters niet be vriest. Bovenop de parkeergarage wordt gebouwd aan de nieuwe kantoren van het waterschap en de gemeente. De begane grond van die kantoren vormt een (na tuurlijk) dak van de parkeerga rage. Tussen de twee kantoren wordt de parkeergarage gedicht met aangeleverde betonplaten en in situ betonwerk. Sinds kort geldt voor een aantal singels in Middelburg dat er over dag alleen nog geparkeerd mag worden met een parkeerschijf. Deze maatregel geldt voor de Veersesingel, Noordsingel, parkeer vakken op de Seissingel, de Seissingel in het verlengde van de Sandberglaan en tussen de Seisbrug en de Langevielesingel; Langevielesingel; Vlissingsesingel; Segeerssingel tussen Smaragd en het P+R-terrein en tot slot voor de Buitenruststraat. De Seisweg en de Edelstenenbuurt zijn niet in het nieuwe verkeersbesluit opgeno men. Het besluit om de Seisweg niet op te nemen moet nog offici eel worden genomen. De Seisweg wordt niet in de regeling opgeno men omdat aanwonenden in meer derheid te kennen hebben gegeven er geen behoefte aan te hebben. Blauwe streep Het parkeerschijfgebied wordt aan gegeven door middel van borden en een blauwe streep. In deze ge bieden mag tussen 9.00 en 18.00 uur door motorvoertuigen op meer dan twee wielen alleen geparkeerd worden met een duidelijk zichtbare parkeerschijf op het dashboard. Op deze parkeerschijf moet het tijdstip staan waarop het parkeren is be gonnen. Vervolgens mag nie.t lan ger dan twee uur achter elkaar worden geparkeerd. In tegenstel ling tot eerdere publicaties is be sloten dat bewoners ontheffing kunnen krijgen van de maatregel voor twee auto's in plaats van voor één per adres. Ontheffingen kun nen worden aangevraagd bij de sectie Parkeerbeheer aan de Stadsschuur 8, telefoon 67 57 36. Evaluaties De tijdelijke parkeermaatregelen zijn genomen omdat bewoners overlast hadden van langparkeerders waardoor zij hun auto vaak niet meer bij hun huis kwijt konden. Betaald parkeren werd in de hele binnenstad inge voerd per 1 januari 2002 en toen is op de Singels meer overlast ontstaan. Een definitief beleid wordt geformuleerd naar aanlei ding van een evaluatie. Eerst wordt bezien hoe de maatrégel uitpakt. De evaluatie van het parkeerbeleid voorde binnenstad wordt deze zomer behandeld in de raad. Evaluatie van deze parkeerschijfmaatregel volgt be gin volgend jaar. Inwoners van de gemeente Middelburg kunnen met vragen over hun huursubsidieaanvraag terecht bij het Huursubsidie informatiepunt (HIP). Het HIP is gevestigd aan de Simpelhuis- straat 1 bij de balie van Sociale Zaken. Nadat u hiervoor toestemming heeft gegeven, kunnen de medewerkers delen van de huursubsidiedatabase van het Ministerie van VROM raad plegen. Wij kunnen dan antwoord geven op vragen als: is uw aanvraag ontvangen? Is op uw aanvraag be slist of heeft VROM meer informatie van u nodig? Om uw gegevens te kunnen inzien hebben wij tenminste uw sofinummer en/of uw huursub sidie-correspondentienummer no dig. De openingstijden van Sociale Za ken zijn van maandag tot vrijdag van 8.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur. Wij raden u aan om tus sen 13.00 en 16.00 uurvoor hetHIP langs te komen. Het is dan vaak wat minder druk. Indien u huurder bent van Woningbouwvereniging Arnemuiden of Woongoed Middel burg, kunt u zich ook wenden tot deze verhuurders. Zij hebben ook een HIP ingesteld. Het ring- en sjezenrijden tijdens de eerste folkloristische dag op en rond de Abdij is een traditie. Dit jaar wordt het evenement op don derdag 10 juli gehouden. De paarden met sjezen starten op het Abdijplein. Vervolgens rijden zij via de Balans, Korte Burg, Groen markt, Onder den Toren, Koorkerkhof en eindigen weer op het Abdijplein. Op het plein wordt dan op één ring- rijbaan zonder sjees de ring gesto ken. De genoemde straten worden, voor zover nodig, voor het verkeer afgesloten. De afsluiting betekent dat de Balans, Bogardstraat, Bachtensteene, Walplein, Nieuwe Kerkgang, Koorkerkstraat, Reiger straat en Korte Giststraat voor door gaand verkeer gestremd zijn. De Bleek wordt opengesteld voor éénrichtingsverkeer vanaf de Zuid singel. Parkeren is op de Folkloris tische dag met mogelijk op de ge noemde sjezenroute, op het Koor kerkplein en het Walplein. De tweede folkloristische dag, de grote ringrijderij op het Molenwater, is op donderdag 14 augustus. De folklo ristische commissie organiseert het evenement. Gemeente Middelburg heeft een particuliere aanvraag ontvangen voor de kap van vijf populieren aan de Torenweg/Overloper. In de algemene plaatselijke verorde ning zijn bepalingen opgenomen voor het kappen van bomen binnen de gemeentegrenzen van Middel burg. Het is verboden zonder kap- vergunning houtopstanden te vellen. De vergunning is niet nodig voor po pulieren langs wegen, vruchtbomen, kweekgoed en uitdunning van groen voorzieningen. En ook niet voor een boom met een stamdiameter van maximaal 25 centimeter gemeten op 1 meter 30 boven het maaiveld, maximaal drie bomen per locatie. Voor meer informatie of voor het geven van een reactie kan je terecht bij Harm ten Klooster van de afde ling Groenbeheer, telefoon 67 5312 of e-mail harklo@middelburg.nl Be langhebbenden kunnen tegen de rooiaanvraag binnen veertien na publicatie hun zienswijze indienen. De feesten van beleving zitten erop. Vijf weken lang was er in Middelburg op muzikaal, culinair, recreatief, maritiem en cultureel gebied van alles te beleven. De or ganisatie wil weten wat u van de feesten vond. Op www.middelburg.nl staat een reactieformulier. Op het formulier vult u in hoe u de feesten beleefde, welke evenementen u bezocht heeft, hoe u op dat evenement opmerkzaam bent gemaakt en of u vindt dat er in 2004 weer Feesten van Beleving plaats moeten vinden. Suggesties zijn welkom. De organisatoren eva lueren de feesten van beleving op 13 augustus. Uw reactie wordt dan meegenomen.Geen internet? Bij de afdeling Communicatie aan de Stadhuisstraat 2 kunt u het formu lier ook invullen. Het Vrijburgbad gaat vrijdag 11 juli open. Ongeveer 3000 belangstellenden namen afgelopen weekend alvast een kijkje in het bad. Een duik nemen mocht niet, daarop moeten zwemliefhebbers tot de elfde wachten. Wel waren er rondleidingen. Medewerkers van het zwembad vertelden over de verschillende baden en activiteiten in Vrijburgbad. Bijzonder was dat er ook rondleidingen door de technische ruimtes van het zwembad waren. Foto: Frank Viergever Er komt een betere handha ving ter voorkoming van het illegaal kappen van bomen. Dat is het streven van provin cie, waterschap, gemeenten, politie en Openbaar Ministe rie met het project 'de boom geveld!?' In dit project staan afstemming, voorlichting en handhaving centraal. Het project is in 1999 uitgevoerd in Zeeuwsch-Vlaan- deren, waar reeds goede erva ringen zijn opgedaan. Het pro ject moet ervoor zorgen dat ook in het noordelijke deel van de provincie de boom met een gerust hart kan (blijven) staan. Het kappen van een boom gaat zomaar niet; daar zijn regels voor. Al staat de boom in eigen grond, voor het omhakken of drastisch snoeien, moet een ver gunning worden aangevraagd bij de gemeente. Via de gemeente lijke kapverordening of in de ge meentelijke APV zijn regels ge steld voor het behoud van bomen. Er zijn in het bestemmingsplan buitengebied van de gemeenten bepalingen opgenomen ter be scherming van beplanting in be paalde beschermde gebieden. De Boswet staat garant voor het behoud van bomen buiten de be bouwde kom. De grenzen van deze bebouwde kom worden door de gemeente raad vastgesteld. Is de Boswet van toepassing dan moet een kapmelding worden ingediend bij LASER in Dordrecht. In de praktijk blijkt, ondanks ogenschijnlijk goede bescher ming, dat op veel plaatsen ille gaal wordt geveld en niets wordt teruggeplant. Een ade quate handhaving ontbreekt en er was tot nu toe weinig tot geen afstemming tussen vergunningverlenende en handhavende instanties. Inmid dels heeft wel afstemming plaatsgevonden. Er is een inventarisatie ge maakt van het wettelijk kader, zodat op een snelle manier na gegaan kan worden of de Bos wet dan wel de gemeentelijke kapverodening/APV van toe passing is. Ook zijn er afspra ken gemaakt over het te volgen handhavingstraject en wordt bij het opsporen van overtredin gen gebruik gemaakt van milieu- vluchten. Dit betekent een ver scherpte controle in het voor- en najaar door politie, gemeente en provincie. Voorlichting Bij veel mensen en organisaties is niet duidelijk hoe de regelge ving met betrekking tot bomen luidt. Dit is een van de oorza ken van het relatief grote aantal overtredingen. Onderdeel van het project is een voorlichtings campagne waarbij regelgeving en wettelijk kader aan een breed publiek duidelijk gemaakt wor den, onder meer via de gemeen telijke informatiebladen en websites. Het is ook de bedoe ling dat overtreding van de re gels wordt bestraft. Het borstbeeld van de Zeeuwse componist Jan Morks staat weer waar het hoort: in Park Molenwater bij de muziektent. Afgelopen maandag werd het beeld door wethouder Leo Luitwieler ont huld. Het beeld, dat verborgen stond tussen de beplanting bij de mu ziektent, viel drie jaar geleden van zijn sokkel. In de gemeente lijke werkplaats is het borstbeeld op geknapt en opnieuw op een hardst enen sokkel bevestigd. Als één ge heel is het op een fundering bij de muziektent verankerd. Jan Morks (1865-1926) compo neerde onder andere het Zeeuws volkslied. Hij gaf leiding aan het Middelburgs muziekkorps dat zomeravondconcerten en zondagse optredens gaf in de muziektent. Het muziekkorps speelde tijdens de bij eenkomst onder andere het Zeeuws volkslied en de Klepper mars; bekende stukken van de componist. Met de onthulling is de renovatie van Park Molenwater voltooid. Door de nieuwe inrichting vormt de muziektent het centrale punt van het park. Rond de tent zijn nieuwe banken geplaatst. Groen- wethouder Leo Luitwieler is tevre den over het resultaat: 'De reno- Montagefoto: Frank Viergever vatie was hard nodig. Bezoekers aan het park voelden zich niet meer veilig. Dat is verbeterd door de ruwe heesterbeplanting door gras te vervangen en de wandel route te veranderen. Nu heeft het park een open karakter. Het is weer fijn om door Park Molenwater te lopen' In het najaar worden nog negen bomen geplant; drie linden, drie beuken en drie eiken. Het college van B&W is akkoord met het programma van eisen vooreen nieuw jongerencentrum. Het centrum kan worden onder gebracht in het gebouw waar voorheen de Nighttrain was ge vestigd. Een grondige verbouwing van het pand is noodzakelijk. On derzocht wordt nog of het budget hiervoor toereikend is. In het nieuwe jongerencentrum komt een popzaal met bar, een pop podium, ruimten voor huiswerk begeleiding en projectactiviteiten, een ruimte voor het jongeren- informatiepunt, popoefenruimten en een plek voor de jeugdhulpverlening. Op het verlanglijstje stonden ook nog een sportzaal en een skatevoorziening voor stichting Meker. Omdat deze beide voorzie ningen erg veel vierkante meters vra gen, kunnen die niet worden onder gebracht in het Nighttrain-pand. Stichting Meker kan blijven zitten waar die nu zit, aan de Nadorstweg,tot een nieuwe locatie is gevonden. Van de sportzaal wordt afgezien, er zijn voldoende voorzie ningen in de omgeving. Midgard Het huidige jongerencentrum Midgard is gevestigd in een pand aan Bachtensteene waar het niet kan blijven in verband met de stedenbouwkundige plannen voor die omgeving. Voor het nieuwe cen trum wil de Gemeente van de naam Midgard af. De naam roept nega tieve associaties op. Jongeren en ouders verbinden de naam Midgard met softdrugs waardoor veel jon geren er niet willen of mogen ko men. Het nieuwe centrum is gericht op een veel grotere doelgroep dat de groep die nu Midgard bezoekt. Het is de bedoeling dat de jongeren in de vorm van een wedstrijd zelf een nieuwe naam gaan verzinnen.

de Faam | 2003 | | pagina 3