J. CwCU.J.1. t/t tMj Haaksbergse varkenshouder met oog voor het milieu Beyoncé kan het heel goed alleen Succesvolle Eurokids gaan hun naam steeds meer eer aan doen Lekker, lekker... Puzzelland Webwetensw@@rdighede.n Het weer 8 9 10 11 Muziek en meer In de sterren Harry Potter zorgt ook op liet internet voor een ware gekte. Ieder een die in de laatste dagen via een zoekmachine heeft geprobeerd informatie te vinden kan dit beamen. Een eenvoudige zoekactie via Google naar de naam 'Harry Potter' levert bijvoorbeeld bin nen enkele seconden meer dan drie miljoen hits op. En niet alleen boekhandels spinnen garen bij het fenomeen. Ook onlinc-vcrko- pers melden verkooprecords. De Nederlandse tak van Bol.com meldt meer dan zestigduizend boeken te hebben afgezet. In ver gelijking met collega Amazon is dat overigens maar een zeer be perkt aantal. De Engelse en Amerikaanse vestiging van dit inter netbedrijf waren samen goed voor bijna 1,3 miljoen boeken. Om dit verkooprecord te kunnen bereiken is Amazon wel enkele maanden druk in de weer geweest. Al sinds mei worden klanten bestookt met een reclamecampagne waarbij waar liefst vijftig procent korting werd gegeven op de hardcover editie valt het: boek. In de Verenigde Staten betekende dat dat bij inschrijving iets minder dan vijftien dollar in plaats van dertig dollar betaald moest worden. In Potters thuisland, het Verenigd Koninkrijk, ging het vijfde boek uit de populaire reeks over de digitale toon bank voor achtenhalve pond in plaats van zeventien. De actie was natuurlijk een slimme zet van Amazon. Met zulke kortingen bleef het boek, ondanks de forse portokosten voor een dikke pil van bijna achthonderd pagina's, nog steeds goedkoper dan de vastge stelde winkelprijs. In de Verenigde Staten leidde dat tot driekwart miljoen verkochte exemplaren in de voorverkoop, een absoluut record. Nadeel voor alle dreuzels is wel dat de verzending van zoveel boeken ertoe leidt dat de bestellers niet op de dag van ver schijning over het boek konden beschikken. Met name de bestel lingen in het buitenland komen een week tot tien dagen later aan. En voor wie niet zo lang kan wachten is er altijd nog het internet. Een korte zoekactie via Kazaa leidde afgelopen weekend binnen vijf minuten tot resultaat. Met hele boek is via de downloadme thode die anders voorbehouden is aan muziek en lilms eenvoudig binnen te halen. Weliswaar met hier en daar een slordigheidje - alle codes van de lettertypes op dc titelpagina's blijven zichtbaar - maar zeer wel leesbaar. In ieder geval een aardig voorafje totdal het boek komt. Want laten we wel wezen; lezen op het scherm is geen pretje, zeker niet bij zo'n dikke pil. Uitprinten levert een pak papier van een halve meter op en 400 vel is ook niet gratis. Kort om, alle mogelijkheden ten spijt, lezen doe je gewoon in een boek. Curry de Cabiliaud Zoals de naam aangeeft, betreft het recept van deze week de sma kelijke vis kabeljauw in curry. Over curry bestaan de nodige mis verstanden. Het heeft niets te maken met kerrie, maar komt neet- op een saus, die bepaalde gerechten een heel aparte smaak geeft. De curry ('kari' is een Indisch woord voor saus) is befaamd ge worden doordat Engelse kolonisten die saus meenamen en zo dc receptuur min of meer doorgaven. Curry's worden echter in een groot deel van de wereld gemaakt. Steeds in een eigen samenstel ling, alhoewel er steevast ui, knoflook, gember en olie aan te pas komen. De curry in dit gerecht komt van het Franse Tahiti en kenmerkt zich door een milde smaak. Ingrediënten: 800 gram kabeljauwfilet, 30 cl kokosmelk, een Spaanse peper, twee tomaten, twee grote uien, twee teentjes knoflook, een halve theelepel geelwortel ('koenjit'), een halve theelepel gemberpoeder of geschaafde gember, een theelepel gekneusde pepers, twee soeplepels azijn en twee soeplepels olijf olie. Bereidingswijze: meng de geelwortel, de peper en de gember door de azijn en laat dat een uurtje intrekken. Hak de knoflook en de uien, dompel do tomaten even in heet water, schil zeen snij ze fijn. Fruit de uien en de knoflook in een ruime pan tot ze glazig worden, voeg dan op hoog vuur het azijnmengsel. de kokosmelk en de tomaten toe. Temper het vuur en voeg de in stukjes gesne den kabeljauw en de fijngesneden peper toe. Laat het geheel ge durende een kwartier sudderen. Geef er witte rijst bij en drink er een mooie witte Graves bij. Anneke Kaiser Cqqiti nvtvn Varkenshouder Hartgerink experimenteert met het indikken van varkensmest. Dit levert grote milieuvoordelen op, bijvoorbeeld waar het transportkosten betreft. Er hoeft bijvoorbeeld lang niet zoveel mest afgevoerd te worden. Dat de varkenshouderij een flinke hoeveelheid mest produ ceert, is algemeen bekend. Dat de meeste mest een goede be stemming krijgt en dat var kenshouders investeren in mi lieuvriendelijke verwerkings methoden van mest is minder bekend. W. Hartgerink heeft op zijn varkensbedrijf een strofilter waarmee de varkens- mest in een dikke en een dun ne fractie wordt gescheiden. Vorige week hebben mijn vrouw en ik een midweek doorgebracht op ons geliefde waddeneiland Terschelling. Geliefd om meerde re redenen. In de eerste plaats gin gen we daar in het verleden jaar in, jaar uit naar toe met de kinde ren. Het krijgt dan vanzelf iets vertrouwds. Je bouwt er verhalen en dus herinneringen op. Verder vind je er op een relatief klein ge bied zo ongeveer alle denkbare Hollandse landschappen. Zeer veelzijdig dus. Bij mij is Ter schelling eveneens geliefd van wege het heel eigen subklimaat dat de Wadden zo eigen is. Het klaart er veel sneller op dan bij ons, maar het kan ook heel snel dichttrekken. Er is altijd wind en de mooie zomeravonden zijn er doorgaans koeler. Onweer doet zich vooral (maar zeker niet uit sluitend) voor in het naseizoen, als het dan warme zeewater een belangrijke rol gaat meespelen. Machtig veelzijdig, machtig mooi. Het klopt dat Nederland een zeeklimaat heeft, maar hel is tegelijkertijd een beetje kort dooi de bocht. Er zijn tal van subtiele varianten op dat zeeklimaat. Ze ker op Terschelling. Ton ten Hove HORIZONTAAL: 1. Kinkel, rivier in Duitsland; 2. tod, koker, raamscherm; 3. plaats in Japan, duikboot; 4. met andere woorden; 5. jong mens, verbond; 6. dompelen; 7. militair bolwerk, klimop: 8. sprookjesfiguur; 9. Zuidame- rikaanse dans, bezwaren; 10. oppervlaktemaat, windvrij, withandgibbon; 11onbehoor lijk, roofvogel. VERTICAAL: 1Krachtterm, Egyptische ko ning; 2. ongebonden, dochter van Cadmus, grafvaas; 3. bij woord, dichten; 4. verdel- gingsmiddel; 5. wondhaak, gier; 6. hoger beroep; 7. door trapt, Amerikaanse staat; 8. enkelvoudig; 9. esdoorn, broos; 10. open plek in een bos, een beetje, gemalin van Aegir; 11bijwoord, ontzag. Na Kelly Rowland en Michelle Williams is nu het derde Desti ny's Child aan de beurt voor een solo-album. Beyoncé Knowles pakt uit met een verrassend veelzijdige cd, met invloeden die lopen van hip hop via rock naar jazz: 'Dangerously in love'. Knowles is de drijvende kracht van Destiny's Child. Het trio dankt veel van de hitsongs aan haar. In 2001 huldigde de Ameri kaanse vakorganisatie ASCAP haar als 'Pop Songwriter of the Year', een eer die pas één keer eerder een vrouw ten deel was ge vallen. In de dansdeuntjes van 'Dangerously in love' geven ver schillende collega's acte de pre sence. Beyoncé deed mee aan Jay- Z's 'Bonnie Clyde '03' en dat was een wederdienst waard. De rapper is van de partij in 'Crazy in love' en 'That's how 1 like it'. Sean Paul doet mee, Missy Elliott, Big Boi en Sleepy Brown, Opvallend ste gast is soulcrooner Luther Vandross. Wat 'ie met Mariah Ca rey deed in 'Endless love' was mooi. maar met Beyoncé in 'The closer I get to you' is minstens even mooi. De ballads sieren Bey oncé. 'Speechless' is een juweel tje. net als 'Gift from virgo'. Het toetje van de cd is een reprise van 'Work it out' en 'Bonnie Clyde'. Helemaal weggestopt zit de ultie me vaderdagsong, opgedragen aan Matthew Knowles, die behal- ve co-producer en haar manager ook haar 'Daddy' is. Waar Bey oncé leentjebuur heeft gespeeld, biecht ze keurig op. Zo komen we Donna Summer, Chi-Lites en Shuggie Otis nog weer eens tegen. Met de namen van dc meespelen de muzikanten is ze wat minder scheutig. Destiny's Child is met alle soloprojecten naar de achter grond geschoven, maar niet verle den tijd. Gedrieën namen de da mes 'I know' op voor de filmmu ziek van 'The Fighting Tempta tions' waarin Beyoncé een hoof drol speelt naast Cuba Gooding jr. Het milieuvoordeel van het scheiden van mest vloeit vooral voort uil verlaging van het aan tal transportbewegingen. Haaksbergenaar W Hartgerink legt uit: „Voorheen voerden we per jaar vijftig vrachtwagens mest af. Door het filter is dat teruggebracht tot vijf. Voor het milieu scheelt dat clus 45 por ties dieselolie." Daarnaast bindt het stro de stikstof uit de mest waardoor er nauwelijks nog ammoniak in de lucht te rechtkomt. Het uiteindelijk restproduct - de dikke fractie vormt samen met het stro een vruchtbare compost - wordt ondergewerkt op de Groningse graanvelden. De werking van het filter, is simpel. De mest wordt uit de varkensstallen gedoseerd over een strolaag in een aparte loods gepompt. Het waterige deel van de mest zakt door het stro naar beneden en sijpelt naar een op- vangbassin. liet dikke organi sche gedeelte blijft op hel stro liggen en veel mineralen bin den zich aan dc koolstof in het stro. „We dikken de mest dus eigenlijk in waardoor het af te voeren volume aanzienlijk af neemt. Dc dunne fractie injec teren we gewoon in ons eigen land en akkerbouwers uit het hele land willen graag de com post kopen. Dc installatie van het filter was een flinke inves tering voor ons bedrijf, maar milieutechnisch is het het zeker waard en ook op financieel ge bied verdient het filter zichzelf terug." De Eurokids traden voor het voetlicht tijdens de première van de film De Schippers van de Kameleon in Amsterdam. (Foto: Eva Posthuma) In heel Nederland zijn ze we reldberoemd. De Eurokids uit Overijssel. Jan en Debby Kis- jes startten enkele jaren gele den met het kinderkoor. In middels zijn de Eurokids da gelijks te zien op televisie in en buiten de vaderlandse gren zen. Ook de Theatertour is een groot succes. We reisden mee in het kielzog van het koor. Voor Jan Kisjes stond het vast dat hij met kinderen wilde wer ken. Na het schrijven van het Justine Pelmelay's 'Blijf zoals je bent', stond het besluit van de succesvolle auteur en componist definitief vast. „Kinderen zijn recht door zee en je weet watje aan ze hebt", ver telt Jan. „Werken met kinderen is het mooiste dat bestaat. Deb by, mijn vrouw voor wie ik 'Blijf zoals je bent' destijds componeerde denkt er net zo over. Zij is van het beeld en te kent voor de choreografie. Ik ben verantwoordelijk voor het muzikale deel." Het koor bestaat al jaren. De Eu rokids stonden aanvankelijk als de'Snotneuzen' op de bühne. „De nieuwe naam is meer van nu en heeft ook internationaal een breder draagvlak. Niet al leen in Nederland is belangstel ling, ook in Duitsland zijn de al bums verkrijgbaar en verleent het koor van tijd tot tijd mede werking aan een tv-programma. Geweldig leuk om allemaal te beleven en om aan de basis te mogen staan." De onderwerpen voor de liedjes komen veelal van de kinderen zelf. „Inmiddels heb ik meer dan vijftig liedjes geschreven. Alle maal hebben we ze opgenomen. De begeleiding deels in Nashvil le, in de Verenigde Staten. Da's een waar mekka voor een muzi kant. De finishing touch doen we steevast in onze eigen studio. Klinkende namen als gitarist Lcx Bolderdijk en multi-instru- mentalist Hubert Fleeringa ma ken deel uit van de vaste band. Flet resultaat is een volwassen product. Kinderliedjes van nu." De Eurokids zijn dagelijks te zien rond de klok van 7.00 uur 's ochtends bij de Tros op Neder land 2. „Er wordt achter de schermen gewerkt aan aanvul lende programma's", vervolgt Debby Kisjes. „Leuke items die aansluiten op dc clips, de onder werpen en de actualiteit. Daar naast staan we midden in een theatertour langs verschillende theaters in Nederland. De voor stellingen zijn zo goed als uil- verkocht." Debby Kisjes: „De kinderen vinden alle aandacht prachtig. Dat de liedjes cn televisie-uit zendingen een succes zijn, is te danken aan de inzet van ieder een. Eurokids is inmiddels een heel bedrijf. Dc productie hou den we in eigen hand. Spannend cn vooral leuk. Zeker wanneer het een succes is.' Willem Gunneman RAM Privé: initiatieven die je ont plooit vallen in goede aarde. Topdag: vrijdag. Liefde: een al te hartstochte lijke benadering schrikt je partner een beetje af, houd je in. Geld: het blijft behelpen. STIER Privé: je krijgt kritiek omdat je niet efficiënt genoeg bent, je wil het allemaal tè perfect doen. Liefde: de hartstocht bruist de pan uit. Topdag: zondag. Geld: gun je zelf een extraat je- TWEELINGEN Privé: je weetje slim uit een lastige situatie te redden. Topdag: dinsdag. Liefde: je wordt op de proef gesteld. Maar gelukkig ben je niet al te benepen. Geld: probeer eindelijk eens wat zuiniger te worden. KREEFT Privé: je hebt ongekende energie en ideeën, daar kom je ver mee. Liefde: vrijgezellen hebben grote kans op heftige en langdurige verliefdheid. Topdag: zaterdag. Geld: je neemt een paar ver standige beslissingen. LEEUW Privé: zeg nu eens eindelijk wat je precies wilt. Cruciale dag: donderdag. Liefde: een heftige flirt kan tot grote problemen leiden. Geld: prima. MAAGD Privé: niks op aan te mer ken, je vaart precies de goe de koers. Liefde: je bent erg direct en dat werkt uitstekend. Top dag: zaterdag. Geld: beetje opletten, je gaat te hard. WEEGSCHAAL Privé: als je wat meer vast beradenheid toont, boek je deze week een goed resul taat. Liefde: houd deze week ex tra rekening met je partner, hij/zij heeft dat nodig. Top dag: vrijdag. Geld: saldo toereikend, geen problemen. SCHORPIOEN Privé: inspanningen uit het verleden werpen nu hun vruchten af. Liefde: spreek je tedere kant aan. Topdagen: woensdag en zondag. Geld: iets te vrijgevig. BOOGSCHUTTER Privé: je kunt het je onder de huidige omstandigheden veroorloven duidelijk voor je mening uit te komen. Liefde: voor je partner ben je deze week dc rots in de branding. Topdag: donder dag. Geld: een paar te hoge uitga ven irriteren je. STEENBOK Privé: je moet het hebben van je ervaring en je inzicht en dat blijkt deze week weer eens veel beter te werken dan mooie praatjes. Topdag: dinsdag. Liefde: je wordt danig op de proef gesteld. Geld: wees niet bang voor de mogelijkheden die zich plotseling voordoen. WATERMAN Privé: je werkt flink door, maar dat heeft voor de thuis situatie de nodige gevolgen. Liefde: laat het je gerust eens overkomen, laat het ini tiatief nu maar eens bij de ander liggen. Topdag: zater dag. Geld: de balans opmaken en enige sanering doorvoeren. VISSEN Privé: je doet je best en dat is genoeg, meer wordt er nu niet van je verwacht. Liefde: sterk verlangen naar erotiek. Topdag: zaterdag. Geld: opletten, er dreigt ge vaar.

de Faam | 2003 | | pagina 29