VIP-liggers geplaatst Restauratie historische herdenkingsconcert Een Ton voor Water Toekomst Stromenwijk Sluiting Sportfondsenbad scheepswerf Arnemuiden V66I D6 3HQ8 L0llinCj VOOT Woonpark Mortiere Commissievergaderingen Bijeenkomst verkeerssituatie Koepoortstraat Middelburg zoekt deelnemers Open Monumentendag woensdag 18 juni 2003 de FAAM 3 r\t;oiclUVdut; Iiioiuribuiit? 1 f I I I Bestelbon Regenton Actie 'Een ton voor water' Deze informatiepagina van de Gemeente Middelburg wordt samengesteld door de afdeling Communicatie. Reacties zijn welkom! Per e-mail naar info@middelburg.nl of per telefoon op (0118) 67 54 50. Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u terecht bij de Infowinkel van de gemeente: Stadhuisstraat 2. De Infowinkel is iedere werkdag geopend van 08.00 tot 16.00 uur. Meer info: www.middelburg.nl Maximaal Text, vanaf pagina 830 Informatienummer (0118) 67 55 55 Vorige week zijn langs de Kanaalweg vijfgrote betonnen VIP-liggers op hun plek gehe sen. Daarvoor moest de Kanaalweg een dag worden afgesloten voor verkeer. Er werd namelijk een 500 ton kraan ingezet om de klus te klaren: er kon geen auto meer langs. De VIP-liggers vormen na oplevering van de kantoren in 2004 de fiets- en voetpaden over de in- en uitrit van de parkeerga rage. Vorig jaar zijn in de Kanaal weg ook van zulke liggers ge plaatst en voorzien van asfalt. Verkeer dat de bouwplaats pas seert rijdt hier overheen. De vijf liggers die nu zijn geplaatst wor den voorzien van beton en heb ben samen een breedte van 5m 65. Volgend jaar in de afbouw- fase wordt het asfalt en de be strating aangebracht. Tegelijk met dit werk zijn nog twee andere klussen verricht die al lang op de rol stonden. De allerlaatste heipaal is ge slagen ten behoeve van de toegang van de parkeerga rage. Ook zijn nog enkele hulpwanden verwijderd die nog in de bodem zaten. Die waren daar geplaatst om de bouwput te markeren en te verstevigen. Zij hadden nu hun functie verloren. De bouw van toren 4 van het stadskantoor is nu aangeko men bij de vierde verdieping. De andere torens volgen. Ook is de definitieve vloer in de raadzaal gestort. Omdat die vloer het plafond is van de parkeergarage is de vloer voorzien van een speciaal verwarmingssysteem: er lo pen (warm)waterleidingen door. Foto- Afdeling Communicatie De Stromenwijk is aan vernieu- wing toe. Dit blijkt uit het leefbaarheidsonderzoek dat enige tijd geleden heeft plaats gevonden. De gemeente hield vorige week woensdag een bij eenkomst voor de bewoners van de Stromenwijk om over de toekomst van de wijk te pra ten. Bijzonder aan de aanpak was dat bewoners keuzemogelijkheden werden voorgelegd. Steden bouwkundige Ron van Genderen van het bureau BGSV presen teerde de nieuwe ideeën voor de Stromenwijk. In de wijk moet iets met het winkelcentrum gebeuren, er moeten twee scholen op één locatie komen en er moeten 3x 24 seniorenwoningen komen. De gemeente heeft aan Ron van Genderen gevraagd om te kijken wat er allemaal mogelijk is op vier verschillende locaties. Dit resul teerde in zes varianten, drie voor het centrumgebied en drie voor de scholen en senioren woningen. Winkelcentrum en omgeving Voor het winkelcentrum werden drie varianten gepresenteerd. De eerste variant is een nieuw groot winkelcentrum met twee pleinen voor het parkeren en een winkel oppervlakte van 3000m2. De tweede variant is een nieuw win kelcentrum dat wat kleiner is, ge combineerd met een paviljoen op het plein. De derde variant is het behouden van het oude winkel centrum en deze opknappen (in clusief groen en buitenruimte). Scholen en woningbouw De scholen Cederhof en Beverburch willen graag samen op een locatie zitten. Deze grote school moet meerdere lokalen hebben, een schoolplein en een gymlokaal. Hiervoor komen drie locaties in aanmerking: Mast gatstraat, Piet Heinstraat of Keetenstraat. Keuze voor een van deze locaties betekent au tomatisch dat op de andere locaties woningbouw komt en dan voornamelijk senioren woningen. Keuze wijk Tijdens de bijeenkomst afgelo pen woensdag sprak de wijk zich unaniem uit voor een nieuw winkelcentrum en dan de kleine variant, omdat de schaal het best past bij de wijk. Daarnaast spraken de bewo ners zich uit voor een school op de Keetenstraat (en woning bouw op de andere twee locaties). Hierover was weinig onenigheid. Informatie De plannen worden opgeno men in de nieuwsbrief "Nieuws- stroom" die begin juli huis aan huis in de Stromenwijk wordt verspreid. In deze nieuwsbrief is het ook het verslag van de bewonersavond te lezen. Op 24 juni aanstaande worden de plannen in de commissie Stadsontwikkeling besproken. De uitspraken van deze com missie worden ook opgenomen in de Nieuwsstroom. Wethou der Albert de Vries geeft aan dat pas in oktober meer duide lijk is hoe verder te gaan met het plan. Rond die tijd worden wijkbewoners en andere be trokkenen weer benaderd. De plannen staan op www.middelburg.nl onder het kopje 'projecten'. Klik dan door naar plannen/herstructurering Stromenwijk. Hier kunnen mensen ook hun voorkeur aan de gemeente doorgeven. Ver der is de maquette van de Stromenwijk bij afdeling Com municatie te bezichtigen. vangt geld terug van de niet ge- Het Sportfondsenbad in Vlissingen sluit maandag 23 juni haar deuren. Het nieuwe Vrij- burgbad gaat op dinsdag 1 juli open. De tussenliggende dagen worden gebruikt om te verhui zen naar het nieuwe Stads gewestelijke zwembad. Alle ac tiviteiten in het Sportfondsen bad komen vanaf maandag 23 juni te vervallen. Nog in omloop zijnde, geldige (zie n rood gedrukte datum op de kaart) meerbadenkaarten, les- kaarten en abonnementen kunnen van 16 juni tot en met 6 juli bij het Sportfondsenbad worden ingele verd. Waneer het Sportfondsen bad sluit blijft de receptie tot 27 juni tussen acht en vijf uur open voor het inleveren van kaarten. U ont- bruikte 'knipjes' c.q. over de niet verstreken periode. In omloop zijnde kaarten zijn niet geldig in het Vrijburgbad. Ons verzoek is uw geldige kaar ten zoveel mogelijk in te wisse len tijden de open dagen in het weekend van 28 en 29 juni. Daar kunt u ook kaarten aanschaffen voor het Vrijburgbad. Het Vrijburgbad houdt op zater dag 28 en zondag 29 juni een kennismakingsweekend. Reserveringskaarten voor de rondleidingen zijn verkrijgbaar bij de afdeling Communicatie van de gemeente Middelburg aan de Stadhuisstraat 2 en bij de recep tie van het Vlissingse Sport fondsenbad. De historische scheepswerf in Arnemuiden wordt aangekocht, gerestaureerd en weer in bedrijf gebracht. Tenminste, als het aan het college van B en W van Middel burg ligt. De gemeenteraad beslist volgende maand over deze plan nen. De wijkbeheergroep Arnemuiden heeft zich voor het behoud van de werf enorm inge zet. De werf is nog een van de weinige zaken die herinneren aan de rijke scheepsvaart- en visserijhistorie van Arnemuiden. Dit belangrijke stuk his torie, dat zelfs voor Europa uniek is, dreigt verloren te raken als de grond wordt verkocht. Sinds 1986 is de werf niet meer in gebruik maar is nog steeds in eigendom van de voorma lig exploitant, de heer Meerman, die inmiddels op hoge leeftijd is. Om de werf niet verloren te laten gaan, schenkt Meerman de werf voor het symbolische bedrag van een euro aan de gemeenschap. Omdat zowel Europese partners als de provincie Zeeland mee willen be talen aan de restauratie wordt het financieel haalbaar de werf te gaan exploiteren. De stichting Behoud Hoogaars gaat de scheepswerf mo gelijk huren om er Hoogaarzen te restaureren. Andere historische schepen kunnen dan tegen vergoe ding ook worden opgeknapt. De werf wordt straks ook opengesteld voor toeristen en andere geïnteresseerden. De historische materialen en gereedschappen, die nog veelvuldig aanwezig zijn, worden tentoongesteld. Europese partners Door samenwerking met Europese partners uit Noorwegen, Engeland, Duitsland en België die soortgelijke projecten gaan uitvoeren, kan kennis en ervaring worden uitgewisseld. Vooral op het gebied van het restau reren van historische houten schepen dreigt die kennis verloren te gaan. De samenwerking maakt het mogelijk Europese subsidie te krijgen. Historie De historische scheepswerf in Arnemuiden is een van de oudste scheepswerven van Nederland De werf is de enige nog authentieke scheepswerf in Zeeland voor de bouw van houten schepen. De werf werd opgericht in de tweede helft van de 18e eeuw. De twee loodsen op het terrein zijn omstreeks 1870 gebouwd en zijn tot op heden vrijwel ongewijzigd geble ven. Bijzonder is de toepassing van vrijwel onbewerkt boomstammen en zware boomstakken in de draag constructie. Op de scheepswerf werden voorna melijk hoogaarzen gebouwd. De hoogaars is het meest typische en karakteristieke vissersschip voor Zeeland. Arnemuiden lag omstreeks de 15e eeuw aan diep vaarwater nabij de grote zeevaartroutes van en naar Antwerpen, Brugge en Middelburg. Arnemuiden werd als voorhaven van deze havensteden gezien. Voor herstel en onderhoud van zeesche pen en ook van kustvaarders en visserschepen werd gebruik ge maakt van de scheepswerven die hier lagen. Ook werden hier sche pen gebouwd voor afnemers in Ne derland en tot ver daarbuiten. Door allerlei oorzaken verplaatste de Zeeuwse scheepvaart zich in de 17e eeuw naar het noorden en door verzanding werden de rede en de haven van Arnemuiden in de loop van de 18e eeuw voor de grotere zeeschepen steeds slechter bereik baar. De nadruk kwam steeds meer te liggen op de kleinere schepen voor de zeevisserij met minder diep gang. In 1763 verleende het stadsbestuur een vergunning voor de oprichting van een scheepstimmerwerf met sleehelling op een terrein aan de zuidzijde van de Langstraat. Sinds 1786 is de werf met bijbehorende loods, helling en gereedschappen in het bezit van de familie Meerman. Het bedrijf werd in 1986 gesloten. extra verdieping, of een extra erker." Details Verschuren heeft in zijn plannen exact aangegeven welke architect waar een woning mag ontwerpen. "Daarbij hebben we er rekening mee gehouden, dat een architect nooit meer dan vier woningen naast el kaar ontwerpt. Want we willen wel iswaar een bepaalde eenheid in de wijk maar toch vooral ook verschei denheid." De eenheid komt terug in het materiaalgebruik van de wonin gen. Er zijn drie gevelkleuren: rood, paars en wit met zwarte of rode da ken. De verschillende kleuren wor den kris kras door elkaar gebruikt. Zo ontstaat toch een gevarieerd straatbeeld. De kwaliteit van het plan zit ook in de details. Bijvoorbeeld in de erfafscheiding aan de voorzijde van woning. Deze wordt meegeno men in het ontwerp van de architect. De straten: geen rechte, hoekige straten maar kronkelige lanen met groendstroken en bomenrijen. De fietser en voetganger krijgen vol doende ruimte op eigen paden, die passen in de stijl van Mortiere. Ook de bruggetjes over de waterstromen zijn familie van elkaar. Aan alles is gedacht. Het ontwerpen van een nieuwe woonwijk houdt immers niet op bij bepalen hoe groot de woon kamer wordt. Hoe zeer Verschuren daar in is ge slaagd, blijkt al in de eerste fase die dinsdag in de verkoopt ging. Daarin zien we dat tal van woningtypes met veel varianten worden aangeboden. Bovendien zal in deze fase een aan tal vrije kavels beschikbaar komen waarop natuurlijk met een nog gro tere variatie gebouwd wordt. De Middelburgse makelaars Orisant en Bert Dingemanse verkopen de woningen op Mortiere. Op zaterdag 21 juni zijn hun kantoren voor geïnteresseerden tussen negen en vier uur extra geopend. 'Wat is groot? Veel mensen vin den de bouwborden voor Mortiere die langs de snelweg staan erg groot. Maar de borden liegen niet! In Mortiere krijgen kopers echt de ruimte. De kavels hebben een op pervlakte van gemiddeld vier honderd vierkante meter. Logisch dat daar huizen van formaat op ko men te staan.' Dat vindt Peter Verschuren van Wissing stedenbouw en ruimtelijke vormgeving, die zich de geestelijk vader van het Woonpark mag noe men. Over hoe groot het wordt, maar vooral toch hoe mooi. Normaal "Normaal ga je voor een grote ste delijke ontwikkeling zoeken naar aan knopingspunten in de omgeving", weet Peter Verschuren. "Maar bij Woonpark Mortiere ligt het anders. Aan twee zijden ligt immers een drukke weg, en aan de derde zijde een bedrijventerrein. Daarom heb ben we Woonpark Mortiere als een eigen krachtige wijk ontwikkeld. Mortiere haalt de kracht uit zichzelf. Zo is ook het grote centrale park in het hart ontstaan dat zich door de hele wijk uitstrekt. Dit moet het buurt- park worden, waarop deze nieuwe wijk zich gaat oriënteren." Theatraal "Ik heb het allemaal een beetje thea traal ontworpen. We hebben als het ware coulissen gecreëerd met het park als toneel. Als je daar voorbij loopt, opent zich eigenlijk iedere keer weer een heel nieuw perspectief." Verschuren wijst op de zichtlijnen die op de kaart zijn aangegeven. "Daar hebben we in het ontwerp zeer na drukkelijk rekening mee gehouden. Dat betekent bijvoorbeeld, dat als je een straat in kijkt, je aan het einde van die straat niet tegen een half huis aankijkt. Daar plannen we dan juist een monumentale villa, met een Gemeente Middelburg houdt op 23 juni een tweede bewoners avond over de verkeerssituatie Koepoortstraat en omgeving. De bijeenkomst wordt gehouden vanaf zeven uur in de Stads schouwburg in de Molenwater zaal. Op 31 maart jongstleden hield ge meente Middelburg een participatie avond over de verkeerssituatie in de Molstraat/Koepoortstraat en omge ving. Onder begeleiding van verkeersdeskundigen hebben bewo ners een overzicht van knelpunten gegeven en zelf ook oplossingen daarvoor bedacht. De gemeente heeft de resultaten van de avond geanalyseerd. Van daaruit wil zij voorstellen ontwikke len om de verkeersproblematiek aan te pakken. Tijdens deze tweede avond presenteert gemeente Middelburg eerst de interpretatie van de resultaten van de participatie avond. Vervolgens vindt er een ple naire bespreking van de concept voorstellen plaats. De deelnemers van de participatie-avond worden per brief uitgenodigd om op 23 juni weer aanwezig te zijn. De stoelen bij het 'Concerto in Memoriam' op de Middelburgse begraafplaats waren afgelopen vrijdag allemaal bezet. Het Middelburgs Muziek Korps gaf in samenwerking met het koor Cantata Domino een gratis concert voor nabestaanden die hun overledenen wilden herdenken. De muzikanten speelden ondere andere het 'Ave Maria'maar ook modernere stukken zoals 'Yesterday'en 'Bridge over troubled water'. Muziek die vaak bij uitvaarten wordt aangevraagd/' n 1 3 3 Foto. Frank Viergever De gemeente Middelburg doet mee aan de actie 'Een Ton voor Water'. De actie heeft tot doel bewuster en zuiniger omgaan met (leiding)water te stimuleren. Een Ton voor Water is een ini tiatief van de Zeeuwse Milieu federatie, het INV Consulent schap Zeeland en het cen trum voor internationale sa menwerking COS-Zeeland. Inwoners van onze gemeente kunnen voor een aantrekkelijke prijs een kunststof of houten regenton aanschaffen. Aan de actie is een goed doel gekop peld. Van elke ton gaat, via de ontwikkelingsorganisaties Novib, vijf euro naar een drinkwaterproject in Bangla desh. Dus door het besparen van kostbaar drinkwater hier in Middelburg, helpen we samen mensen in Bangladesh aan schoon en veilig drinkwater. Water is een bron waarop we zuinig moeten zijn. Nu al ge bruiken we per persoon 130 liter leidingwater per dag. Het water verbruik neemt wereldwijd enorm toe en zal in de toekomst steeds schaarser worden. Wie via deze actie een waterton aanschaft, krijgt daarbij een brochure waarin verschillende aspecten van het gebruik water worden belicht. U kunt drie typen regen tonnen bestellen. 1. Kunststof regenton 168 liter Inclusief kinderveilig deksel en aftapkraan met gardena sluiting. Kleur en materiaal: donkergroen volledig recyclebaar PE. De ton is uitgerust met een prefab aan gebrachte aansluiting voor een vulautomaat. Stapsgewijze hand leiding in woord en beeld wordt meegeleverd. Inhoud 168 liter, doorsnede 580 mm, hoogte 790 mm. Vorstbestendig in lege toe stand tot - 40 °C. Prijs (inclusief vijf euro Bangladesh) 39,50 2. Kunststof regenton 220 liter Inclusief deksel en aftapkraan met gardena sluiting. Kleur en materiaal: donkergroen (mos groen) volledig recyclebaar PE. De ton is uitgerust met een prefab aangebrachte aanslui ting voor een vulautomaat. In houd 220 liter, doorsnede 610 mm, hoogte 1070 mm. Vorst bestendig in lege toestand tot - 40 °C. Prijs (inclusief vijf euro Bangladesh) 26,50 euro Vulautomaat behorend bij kunststof regentonnen Een handig extra hulpmiddel is de vulautomaat. De vul automaat verbindt de ton met een regenpijp en vult de ton tot die vol is. Als de ton vol is wordt het overtollig water automatisch via de regenpijp afgevoerd. De vulautomaat kost 9 euro Regenton standaard De standaard kan gebruikt wor den om de kunststof ton op te plaatsen. De ton staat dan hoger waar door er een emmer of gieter on der de kraan gehouden kan worden. Hoogte 320 mm, dia meter 605 mm, gewicht 2,5 kg, klasse 250 kg. De standaard kost 15 euro 3. Houten regenton 190 tot 240 liter Materiaal: zware kwaliteit, ge bruikte eikenhouten whisky- vaten. Inhoud 190- 240 liter, doorsnede 630 - 730 mm, hoogte 900-950 mm. Prijs (in clusief vijf euro Bangladesh) 50 euro Hoe bestelt u een regenton? 1. Vul de onderstaande bon in en stuur hem voor 8 juli 2003 naar: Gemeente Middelburg, af deling Communicatie, ter atten tie van Chris Marijs, Antwoord nummer 73, 4330 WB Middel burg Een postzegel is niet no dig. 2. Op zaterdag 6 september 2003 kunt u de ton(nen) tussen 10.00 en 16.00 uur afhalen bi) de gemeentelijke werkplaats aan de Waldammeweg. Na ont vangst van uw bon en de beta ling, ontvangt u van de ge meente een betalings bevestiging. Neem die bevesti ging op 6 september mee! i1 Naam: Op zaterdag 13 september wordt voor de zeventiende keer de Open Monumenten dag gehouden. Ook u kunt meewerken om de Open Monumentendag tot een suc ces te maken. Het Middelburgse organisatie comité is op zoek naar huis eigenaren of instellingen die hun monument open willen stellen. De monumentendag is een instrument om meer men sen intensiever in contact te brengen met hun historisch ge bouwde omgeving en zo de be langstelling voor monumenten te vergroten. Op Open Monumentendag zijn landelijk duizenden monumenten gratis geopend voor publiek. Voor meer informatie of aan melding kunt u contact opnemen met Chris Marijs, telefoon 67 55 32 of mail naar chrmar@middelburg.nl Deelnemers van voorgaande ja ren hebben hun aanmeldings formulier inmiddels ontvangen. Volgende week komen de com missies bij elkaar om te verga deren. Op dinsdag 24 juni vergadert de commissie Stadsontwikkeling. De commissie Maatschappelijke Zaken komt op woensdag 25 juni bijeen De leden van de commissie Stadsbeheer praten op maandag 30 juni met elkaar. De commissie Al gemeen Bestuur vergadert op dins dag 1 juli. De gemeenteraad verga dert op maandag 7 juli. Alle verga deringen beginnen om half acht in het stadhuis. Adres: Postcode:Woonplaats: Middelburg Bestelt (aankruisen wat gewenst is) O Kunststof Regenton 168 liter a 39,50 euro Kunststof Regenton 220 liter a 26,50 euro Regenton Vulautomaat a 9,- euro Regenton Standaard 15,- euro Houten regenton 190 - 240 liter a 50,- euro Ik wil de ton (nen) thuisbezorgd ad 15,- euro voorrijkoste Ik maak het totaalbedrag a euro voor 8 juli over bankrekeningnummer 28 500 55 02 van gemeente Middelburg onder vermelding van 'Regenton' Plaats: Middelburg Datum: Handtekening: (Het inleveren van deze bestelbon verplicht tot afname)

de Faam | 2003 | | pagina 3