Carillon Lange Jan vijftig jaar Kantoren gesloten en wijziging ophalen huisvuil Informatiebijeenkomst nieuwe plannnen Stromenwijk blij met verlies weddenschap met Middelburgse scholieren Herdenkingsconcert op begraafplaats Wethouder Hannie Kool- Woonpark Mortiere Speciaal concert op 11 juni Blokland aan de slag Kanaaiweg Wethouder Van 't Westeinde dicht op 12 en 18 juni woensdag 4 juni 2003 de FAAM 3 hart dier Deze informatiepagina van de Gemeente Middelburg wordt samengesteld door de bij de Infowinkel van de gemeente: Stadhuisstraat 2. De infowinkel is iedere werkdag geopend van afdeling Communicatie. Reacties zijn welkom! 08.00 tot 16.00 uur. Sv:;':. Per e-mail naar info@middelburg.nl of per telefoon op (0118) 67 54 50. Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u terecht Meer info: www.rniddelburg.nl Maximaal Text, vanaf pagina 830 Informatienummer (0118) 67 55 55 Hannie Kool-Blokland is de nieuwe wethouder van de ge meente Middelburg. Zij heeft het stokje van Piet Bruinooge overgenomen die nu burgemeester van Renkum is. Kool-Blokland gaat aan de slag met de portefeuilles Fi nanciën en Grondbedrijf, Ruimtelijke Ordening, Re creatie en Toerisme, Econo mische Zaken en Monumen ten en Archief. Een kennis making. "Ik ben historicus", vertelt ze, "en heb onderzoek verricht op het gebied van Sociale Zorg en Waterschappen. Als laatste project heb ik acht eeuwen waterschapsgeschiedenis van Schouwen en Duiveland sa mengebracht in een boek. De stap van historicus naar wet houder vindt ze niet vreemd: "De meeste wethouders stap pen van een andere baan over naar dit werk. Mijn voorganger Piet Bruinooge was leraar en wethouder Leo Luitwieler is af komstig uit het bedrijfsleven". Kool-Blokland zit sinds 1997 voor het CDA in de gemeente raad van Middelburg. "Ik ben de politiek ingegaan, omdat ik als burger mede verantwoorde lijkheid wilde dragen voor mijn stad. Liefde voor de stad, mee praten, meedenken was toen mijn motivatie en is ook als wethouder mijn drijfveer. Erva ring uit de raad kan ik gebrui ken in mijn nieuwe functie." Portefeuille De nieuwe wethouder heeft zin om aan de slag te gaan: "Het is belangrijk dat Middelburg in teressant blijft voor zowel Middelburgers als toeristen. Daarom is het goed dat een evenement als de 'Feesten van Beleving' plaats vindt. Zeker in een heringerichte binnenstad. Verder is het Veerse Meer een belangrijk punt op de toeristische agenda." Kool-Blokland vindt dat Middelburg moet werken aan een stevige economische ba sis: "In de kwaliteitsatlas is te lezen dat het inwoneraantal van Middelburg gaat stijgen. Voor die nieuwe mensen moet er wel werk zijn. Daarom moet het bedrijven terrein Mortiere van de grond komen. De eerste bedrijven kunnen we al langs de Schroeweg zien staan en de ontwikkeling van het evenementencomplex ZEP is in voorbereiding. Mogelijk staat dat er al in 2005. Maar we moeten verder dan de stadsgrenzen kijken. Wat be tekent de komst van de nieuwe containerterminal in Vlissingen en wat is het ef fect van de Westerschelde- tunnel op de bedrijvigheid in Middelburg?" Ook de Middelburgse monu menten vallen onder haar verantwoordelijk: "We heb ben een prachtige stad, maar vooral de monumenten blij ven indruk op mij maken. Daar moet Middelburg zorg vuldig mee blijven omgaan. Als ik zie hoe de Stadsschuur en de panden aan de Krommeweele zijn opge knapt. Prachtig!" Kennismaken Hannie Kool-Blokland is wijk wethouder van Noord en het centrum. Maandag 23 juni schuift zij aan bij de verga dering van wijktafel Noord om kennis te maken. Ook voor andere inwoners staat haar deur, op afspraak, open. "Ik houd iedere dinsdag van vier tot vijf uur spreekuur. Middelburgers zijn van harte welkom." Nog deze maand lijkt de ver koop te starten van een van de meest spraakmakende uitbrei dingen van Middelburg: Woonpark Mortiere. Dat spraakmakende zit hem in de zeer ruime opzet van deze nieuwbouwwijk, maar ook in de architectuur die hier is toe gepast. Er is voor gekozen om voor de gehele wijk, waar in de komende jaren een kleine dui zend woningen verschijnen, strikte architectonische richt lijnen vast te leggen. Dat klinkt naar eenvormigheid, maar niets is minder waar. Peter Verschuren, die verantwoor delijk is voor het architecto nisch kader, geeft hier een toelichting. "We willen de wijk een jaren der tig signatuur meegeven," stelt Verschuren, "maar ook een echt Zeeuws karakter geven. Dat be reik je alleen op het moment dat je definieert wat je onder die beide begrippen verstaat en dat vervolgens helder communiceert met de architecten. Maar Zee land in de jaren dertig kende geen wijken van louter dezelfde woningen. Dat betekent, dat er verschillende architecten bena derd zijn en dat hen ook ge vraagd is om binnen het kader wat ik gesteld heb tal van woningvarianten te ontwikke len. Zo zie je in de eerste fases alleen al elf verschillende types en er zijn types bij die weer vijf varianten hebben. We zorgen daarbij ook nog voor dat een ar chitect nooit meer dan vier wo ningen naast elkaar mag bou wen. Zo ontstaat een heel ge varieerd straatbeeld, terwijl er door de richtlijnen toch ook di rect een samenhang in de ar chitectuur van de wijk zit." De architecten hebben de Zeeuwse architectuur door grond en tot in de kleinste de tails vertaald. Wit gepleisterde woningen naast forse villa's die uit rode en zelfs roodpaarse bakstenen zijn opgetrokken. Daarbij geven de vele details en bijvoorbeeld de erkers die in een aantal woningen is terug te zien, de straat een jaren dertig karakter. Voor alle woningen die nu, in de eerste fase van Woonpark Mortiere ontwikkeld worden, geldt dat zij getooid zijn met de naam van een zeevis: Steur, Pollak, Fint, Leng en Parelvis. Kijkt u voor meer informatie en impressies van de woningen op www.mortiere.nl. De gemeentelijke kantoren zijn op maandag 9 en dinsdag 10 juni gesloten. De medewer kers staan op woensdag 11 juni weer voor u klaar. Op maandag 9 juni halen de me dewerkers van Stadsreiniging geen afval op. Woensdag 11 juni draaien zij een dubbele dienst. Uw afval moet op woensdag 11 juni voor zeven uur worden aan geboden. Ook het afval dat u normaal op woensdag buiten zet, moet die dag voor zeven uur gereed staan. Omdat Stadsreiniging 11 juni een dubbele hoeveelheid huis vuil ophaalt, kan het zijn dat het vuil op een andere tijd wordt opgehaald dan u gewend bent. De Milieustraten zijn op maan dag 9 juni gesloten. Wethouder Hannie Kool-Blokland Foto: Liesbeth Boone De gemeente presenteert een aantal nieuwe plannen voor de herstructurering van de Stromenwijk aan de bewoners op woensdagavond 11 juni. De vernieuwing van de school aan de Baarsjesstraat is onder an dere aan de plannen toege voegd. De bijeenkomst is in het ROC-ge- bouw aan de Merwedestraat 1 (zij straat Grevelingestraat). Vanaf half acht zijn de deuren geopend. Alle bewoners hebben inmiddels een uitnodiging ontvangen maar an dere belangstellenden zijn ook welkom kennis te nemen van de gewijzigde plannen. De presen tatie wordt verzorgd door het stedenbouwkundig bureau BGSV en wethouder Albert de Vries. De wijzigingen worden ook opge nomen in de eerstvolgende uit gave van Nieuwsstroom die eind juni huis aan huis verspreid wordt in de Stromenwijk. De Kanaaiweg wordt op 12 en 18 juni afgesloten. Op 12 juni is er geen doorgang mogelijk op het stuk tussen het sta tion en de benzinepomp ter hoogte van het nieuwe Stadskantoor. Op 18 juni wordt het deel tussen de Schroeweg en het station voor een dag afgesloten. Op 12 juni wordt ter hoogte van het Stadskantoor vanaf 's och tends vroeg, ongeveer half acht een kraan opgebouwd. De gehele doorgang is dan afge sloten. De kraan gaat een aantal hele grote zware liggers plaatsen op het dak van de parkeergarage naast de brug. De weg wordt op 18 juni afge sloten omdat de grond onder de weg en daaromheen van station tot Schroebrug onder zocht wordt op aanwezige ex plosieven uit de Tweede We reldoorlog. Het station en het tweede deel van de Kanaaiweg blijven bereikbaar via de Blauwedijk. Leerlingen van de Christe lijke Scholengemeen-schap Walcheren (CSW) en de Ste- delijke Scholengemeen schap Nehalennia wonnen de weddenschap die zij twee maanden geleden aangin gen met wethouder Adri van 't Westeinde. De uitdagers verminderden hun C02 uit stoot met respectievelijk 10 en 35 procent. Nehalennia was met die hoge score met een topbespaarder van Zee land. Van 't Westeinde benadrukte bij de prijsuitreiking dat hij blij was dat hij verloren had. 'Doordat de gemeente verlo ren heeft, is het milieu de win naar en dat is van belang voor ons allemaal'. Door de uitstoot van C02 ont staat het broeikaseffect. De aarde warmt op en de zeespie gels stijgt. 'Vooral in Zeeland kan dat leiden tot natte voeten en daarom is het goed dat er aandacht komt voor het milieu', al dus Van 't Westeinde De beide scholen ontvingen als prijs van de gemeente samen met stichting Zeeuwind twee zonnepanelen per school. Een afleespaneel wordt op een opval lende plaats in de school gemon teerd zodat iedereen kan zien wat het zonnepaneel aan besparing oplevert. Een toepasselijk ca deau. Stortbakken Voor de weddenschap hebben de leerlingen allerlei besparende ac ties op touw gezet. In lokalen wer den tl-buizen aan de raamkant losgedraaid. Leraren en medeleerlingen wer den gestimuleerd te fietsen in plaats van met de auto of scooter naar het werk te komen. Leerlin gen stimuleerden hun ouders tot de overstap op groene stroom bij Delta, deden thuis vaker lampen uit of douchten minder lang. Ook verzochten ze leraren spaar lampen aan te schaffen. Ook plaatsten sommigen bakste nen in de stortbakken van toilet ten. Door de ruimte die de steen inneemt, is er minder plaats voor water zodat er per doortrekbeurt op water wordt bespaard. The Bet Volgens de laatste schattingen zal de zeespiegel de komende eeuw zo'n 20 tot 95 centimeter stijgen. Om dat tegen te gaan spraken in 1997 bijna alle landen in het Japanse Kyoto af het broeikaseffect te gaan verminde ren. De Europese landen beloof den het verbruik met gemiddeld acht procent terug te dringen ten opzichte van 1990 voor 2012. In veel landen neemt de uitstoot van kooldioxide echter alleen maar toe. Jongeren in Europa gaan om die reden zelf aan de slag en geven het goede voor beeld. Zij bewijzen dat je met simpele maatregelen gemakkelijk minder C02 kan uitstoten. Niet binnen 15 jaar, maar in twee maanden' Stadsbeiaardier Henk van Putten bij het stokkenklavier van de Lange Jan. Het carillon van de Abdij toren bestaat op 11 juni vijftig jaar. Henk van Putten is al 23 jaar stadsbeiaardier en hij weet alles over het carillon en het bespelen ervan. "Het is fascinerend werk. Die fascinatie heb ik van huis uit meegekregen. Op mijn elfde was ik al organist en het bespe len van een orgel gebeurt in een kerkelijke omgeving, waar na tuurlijk klokken hangen. De klank van de klokken raakte me. Na het conservatorium, ben ik dan ook naar de beiaardschool in Amersfoort gegaan." Carillon In 1594 werd de eerste beiaard in de Lange Jan geplaatst, maar in 1712 was er een verschrik kelijke brand en het klokkenspel ging verloren. Een nieuwe beiaard werd in 1750 voor het eerst bespeeld. Dat carillon ging tijdens het bombardement van 17 mei 1940 in vlammen op. "Behalve de zwaarste klok", weet Van Putten,"die viel van tachtig meter hoogte in het zand." Deze klok, die maarliefst 6.150 kilo weegt, hangt in het huidige caril lon. Onlangs is het stokkenklavier weer helemaal opgeknapt. Be langrijke onderdelen zijn vervan gen en op het klavier is een spreuk aangebracht: "Lange Jan, de spil van Walcheren, het hart dier We relds". Storm Van Putten heeft in zijn carrière spannende momenten gekend: "Ik weet nog goed dat het verschrik kelijk stormde. Niet alleen de Lange Jan bewoog. Mijn speelhok, dat hangt tussen de grote en de kleine klokken, bewoog ook nog een keer. Zeeziek werd ik ervan!", vertelt de beiaardier. Ook herin nert hij zich een begrafenis waar bij de grote klok werd geluid. "Daar wist ik dus niets vanaf Ik gebruik die grote klok ook in mijn spel, maar sla er via mijn stokken klavier met een hamer tegen. Maar'als de klok wordt geluid komt de klepel in beweging en dan weetje vanwege het harde geluid niet waar je het moet zoe ken", zegt Van Putten. "Toch blijft het de moeite waard om iedere keer naar het carillon te klimmen. Je zit altijd alleen, maar je weet dat veel mensen speciaal naar buiten komen om naar je spel te luisteren. Dat geeft een kick. En wanneer ik ronddraai overzie ik heel Middel burg. Vooral wanneer het ge sneeuwd heeft, is dat een prach tig gezicht." Techniek "Voordat ik met spelen begin wikkel ik eerst een paar pleis ters om. Ik sla niet op het stokkenklavier, maar raak de toetsen aan met een draaiende beweging vanuit mijn pols. Zo kan ik veel meer gevoel in de Foto- Afdeling Communicatie muziek leggen, klanken harder en zachter laten klinken. Achter het stokkenklavier zit een spinnenweb van draden die naar hamers toelopen. Die hamer tikt tegen de klok en zo krijg je ge luid". Ter gelegenheid van de restau ratie en het vijftigjarig bestaan van het carillon geeft de beiaar dier op woensdagavond 11 juni om acht uur een speciaal con cert. "Ik ga improviseren met stukken van de Zeeuwse compo nist Valirius. We kennen hem van het bekende stuk "Merk toch hoe sterck". Verder speel ik stukken van onder andere Bach, Van de Gheyn, Vivaldi, Scarlatti, Denijn, St. Nees, Benoit, Mozart en Schumann." Het concert is het beste vanaf het Abdijplein te beluisteren De beiaardier speelt iedere donder dag om twaalf uur op het caril lon van de Lange Jan. Het Middelburgs Muziek Korps geeft in samenwerking met het koor Cantata Domino op vrijdagavond 13 juni om half acht een 'Concerto in Memoriam' op de begraaf plaats aan de Westelijke Oude Havendijk. Het gratis open luchtconcert is voor nabe staanden en andere belang stellenden, die hun overlede nen willen herdenken. De muzikanten spelen klassieke stukken als het Panis Angelicus en het Ave Maria, maar ook moderne stukken zoals Yesterday en Bridge over troubled water. Muziek die vaak wordt aangevraagd bij uit vaarten. Uitvaarondernemer Lieke Bosveld zal enkele passende woorden van herdenking spreken. Na het concert kunnen belang stellenden hun dierbaren herden ken door een bloem te leggen of een waxinelichtje op de algemene herdenkingsplaats aan te steken De gemeente zorgt voor bloemen en waxinelichtjes. Aansluitend kan er in de koffiekamer van de begraafplaats worden nagepraat. Bij regen is het concert in de aula. Samen verwerken De belangstelling voor stille toch ten en herdenkingen neemt toe. Dat inspireerde de medewerkers van de Middelburgse begraaf plaats om vorig jaar voor het eerst een Concerto in Memoriam te or ganiseren. Vanwege de grote opkomst en de vele positieve reacties wil de be graafplaats het concert jaarlijks houden. De Middelburgse begraaf plaats voorziet op deze manier in de behoefte die bestaat voor ge zamenlijke rouwverwerking. Vorig jaar was er veel belangstelling voor het herdenkingsconcert op de begraafplaats. Foto- Frank Viergever

de Faam | 2003 | | pagina 3