Inbrekers komen niet alleen bij de buren Godfather of Soul zet volgende stap Esther snapt niets van jurering, maar is blij met erkenning kenners Lekker, lekker... Puzzelland Webwetensw@@rdigheden Het weer In de sterren... Muziek en meer 6 8 9 10 11 RAM STIER TWEELINGEN KREEFT LEEUW MAAGD WEEGSCHAAL SCHORPIOEN BOOGSCHUTTER STEENBOK WATERMAN VISSEN Voor iedereen die regelmatig bestookt wordt met grote hoeveelheden ongewenste c-mail berichten is er deze week licht aan de horizon gekomen. Of in ieder geval eventjes een prettig gevoel. Zoals wel vaker als het gaat om de aanpak van ongewenste mailberichten, beter bekend als 'spam'. komt het goede nieuws uit de Verenigde Staten De staal Californië heeft namelijk besloten een zeer vreemde wet tegen spam door te voeren. Wie in de toekomst e-mailboxen blijft bestoken met deze reclame kan rekenen op een boete van - hou je vast - vijfhonderd dollar per ongewenste reclameboodschap! En dat kan dus lekker aantikken, zowel voor overheid als overtreder. De maatregelen van Californië zijn slechts een eerste stap in een lange reeks maatregelen tegen spam. Ook de landelijke overheid gaat flinke stappen ondernemen tegen de reclame, die inmiddels gezien wordt ais de grootste ergenis van internetgebruikers over de hele wereld. Nu als is het zo dal spamverstuurders alleen reclamemails mogen versturen naar mensen die er zelf voor hebben gekozen, door bijvoorbeeld lid te worden van een nieuwsbrief. Bedrijven die in de Verenigde Staten spam versturen naar iemand die er niet om heelt gevraagd, gaan een boete van vijfhonderd dollar per bericht krijgen. Die boete kan stijgen naar duizend euro als dc ontvanger van het bericht in de richting van het bedrijf heeft aangegeven geen reclame te willen ontvangen. Het maakt in beide gevallen niets uit of het bedrijf de overtreding bewust of onbewust - bijvoorbeeld door een fout in een geautomatiseerd proces - heeft gepleegd. Sterker nog als de rechter kan aantonen dat het een bewuste overtreding is, kan de boete nog oplopen tot vijftienhonderd dollar per bericht. Alle goede intenties ton spijt is het maar de vraag of deze maatregelen gaan helpen. Nu al verschijnen in dc onderwerpvelden van spam termen als 'Re; your request' en gaan de meeste boodschappen vergezeld van een opmerking dat genoemde boodschap op verzoek is toegestuurd en dat met één klik één en ander kan worden afgemeld, En bewijs maar eens als consument dat je nooit hebt gevraagd om de reclame voor supërviagra of vrouwen in strakke blousjcs. Tenslotte, één tip. Klik niet op al die links waarmee deze spamboodschappcn beëindigd kunnen worden. Meestal helpt het niet. Sterker ndg, je bevestigt er alleen maar mee datje eigen email adres werkt! Resultaat: nog meer spam en nog meer ergernis. Pastasalade Hét zomert weer in Nederland. Buiten eten en alvast vooruit denken aan vakanties in mediterrane landen. Een mooi glas vino bianco en een glas aqua minerale begeleiden uitstekend deze pastasalade uit Liguria in Italië Denk er aan: een goede pasta,.liefst met ei en bereid van harde tarwe: Er zijn ongelooflijk veel soorten pasta en veel er van zijn geschikt voor een-salade. Deze is gemaakt met rotini, spiraalpasta, maar met penne gaat het ook. Denk er dan aan de ingrediënten wat fijner te snijden zodat de penne zich vullen. Ingrediënten: spiraalpasta naturel of met tomaat of spinazie. Voor vier personen zo'n 250 gram. zes abrikozen, vier eetlepels Bulgaarse yoghurt, geraspte sinaasappelschil, een halve in blokjes gesneden komkommer, een eetlepel sinaasappelsap, zout, verse peper en wat gesneden koriander. En wat spmazieblaadjes. Bereidingswijze: Kook dc pasta in 11 minuten 'al dente' in lichtgezoutcn water. Afgieten, spoelen en laten uitlekken. Meng dc ontpitte en in plakjes gesneden abrikozen er door. Maak een saus van de yoghurt, de sinaasappelschil, het sap en dc koriander en giet dat over de pasta, Goed mengen en schroom niet daar beide handen voor te gebruiken. Leg op een schaal dë spinazieblaadjes 011 verdeel de pastasalade er over heen. Tip: Als begeleiding van deze salade en om de maaltijd heel licht ic houden doen wat nieuwe aardappelen het goéd. Kook de aardappelen (Malta's bijvoorbeeld, die zijn heel lekker) in kleine blokjes gesneden beetgaar. Laat er wat boter over smelten en bestrooi ze met wat verse gehakte peterselie. Geef er grof brood hij en eet de aardappelen vooral warm. Anneke Kaiser i inn hii wlmuuê i i 1 Die kennis wordt alleen niet omgezet in actie. Nederlanders voelen zich onveilig, zelfs in hun eigen huis. Niet geheel onterecht, want uit onderzoek van het Verbond van Verzekeraars blijkt dat een kwart van de Nederlanders wel eens door diefstal is getroffen. De meeste Nederlanders zijn goed geïnformeerd over mogelijke inbraakpreventiemaatregelen. Het verbond presenteerde onlangs de uitkomsten van een onderzoek naar preventie en veiligheid onder ruim 1.000 huishoudens. Hieruit bleek dat mensen zelf weinig doen op het gebied van inbraakpreventie. Met het aanbrengen van sloten op ramen en deuren zit het nog redelijk goed: 80 procent van de huizen is hiervan voorzien. Bijna 75 procent van de huishoudens maakt bovendien Nel' voor Hemelvaartsdag knapte het weer op. Gelukkig maar, we waren er met ons allen wel aan toe inmiddels. Inmiddels staat juni op de kalender en kunnen we statistisch het voorjaar van 2003 afsluiten. Het was, vooral dankzij maart en april een zeer zonnige lente. Een droge lente bovendien, ondanks de overvloedige regenval in mei. De temperatuur bleef over de drie kalendermaanden gerekend duidelijk boven de normale waarde. Weinig reden tot klagen dus, al zal bij velen van u hel wisselvallige mei weer toch een teleurstelling zijn geweest. De opknapbeurt die de atmosfeer eind mei heeft ingezet, betekent nog niet dat we automatisch in een lange, droge fase zijn beland. De prognosckaarten voor begin juni bevatten daarvoor toch te veel grillige elementen. Hoewel de temperatuur voorlopig op een bovengemiddeld peil lijkt te blijven, zal het algehele weerbeeld toch een onbetrouwbaar, wisselvallig trekje blijven vertonen. Ton ten Hove The Godfather of Soul, the Hardest working man in showbizz, America's soulbrother nr. 1... eretitels heeft James Brown genoeg. Van geen andere artiest werden meer muziekfragmenten (samples) geleend dan van deze Mr. Dynamite. 70 jaar is 'ie en hij wil nog van geen wijken weten. 'The next step' is de titel van Brown's nieuwe cd. James Brown is bet boegbeeld van de Amerikaanse funk en soul. Brown zette zijn eerste schreden op weg naar een uiterst succesvolle muzikale loopbaan in de kerk in een gospelcombo. Eind jaren vijftig koos Brownvoor een lucratievere. wereldse toekomst in rhythm and blues. Toen al waren zijn optredens spraakmakende gebeurtenissen. Op het podium altijd topmuzikanten: Maceo Parker. Fred Wesley en Bobby Byrd, die ook zelf kunnen bogen op een grote status. Met 'The next step' is Brown terug in de schijnwerpers. Negen nieuwe stukken, drie afgeleide remixen en een rhythm and blues-klassieker. Moderne R&B is inmiddels ook tol James' repertoire doorgedrongen, maar de funk stroomt gelukkig ook nog door 's mans aderen. Ondanks (of misschien wel ten gevolge van) zijn aanvaringen met de wet, is Brown een maatschappelijk geëngageerd artiest die 'Killing is out, school is in' tot zijn thema heeft gemaakt. Het is het opvallendste nummer van het album dat ook op single verscheen. Ander opvallend verschijnsel van 'The next step' is de minimale informatie op dc cd- inlay. Wie is de dame die meezingt in 'Baby, you've got what it takes' en die in .It's time' zowaar de microfoon voor haar alleen heeft? Misschien is het antwoord op internet te vinden? afspraken met buren bij afwezigheid. Alarmsystemen zijn zeldzaam en nog niet eens 10 procent van de huizen beschikt over een Politiekeurmerk Veilig Wonen of een borgcertificaat. En dat terwijl de praktijk leert dat bij huizen in nieuwbouwwijken die daar wel over beschikken, de kans op inbraak met maar liefst 95 procent daalt! Hoe kan het dat de Nederlander zo onverschillig is op het gebied van preventie? Aan de voorlichting ligt het namelijk niet, zo blijkt uit het onderzoek: 84 procent van de Nederlanders voelt zich goed geïnformeerd over mogelijke preventiemaatregelen Die kennis wordt alleen niet omgezet in actie. Van alle huishoudens komt ruim eenderde er naar eigen zeggen 'gewoon niet aan toe' en zo'n 40 procent vindt dat men al goed is verzekerd. Zelfs mensen die zelf wel eens een inbraak hebben meegemaakt, doen niet veel meer aan preventie dan anderen. Blijkbaar denken veel mensen dat een woninginbraak alleen anderen overkomt. En dat is jammer, want met een aantal eenvoudige maatregelen kan veel ellende worden voorkomen. Deze tips zijn te vinden op: 'www.verzekeraars.org'. Doorklikken naar 'consumenteninformatie' en tenslotte naar 'consument en verzekering'. Esther Hart kwam niet verder dan een dertiende plaats, maar door de echte kenners werd ze tot winnaar uitgeroepen, (foto: Eva Posthuma) HORIZONTAAL: I. Knokig, Engelse zilveren munt; 2. Turkse titel, een zekere, rivier (Sp.); 3. langlauftraject, muze van het minnedicht; 4. troefkaart; 5. Griekse letter, spoel; 6 bedrog; 7. lob, rivier in Duitsland; 8. griezelig; 9. visuil, bijbelse naam; 10. Spaanse uitroep, zoon van Jakob, Duitse omroep; 11. Italiaans gerecht, bijwoord. VERTICAAL: i. Houtsoort, deel van een hemd; 2. ik (Lat.), windvrij, bijbelse naam; 3. onnozel, vooruit!; 4. afbeelding; 5. niet een, echtgenoot; 6. juwelenkistje; 7. bewijsstuk, echtgenoot; 8. steen; 9. mondeling, stokstijf; 10. blank, familielid, vreemde munt; 11. Europese taal, wielerwedstrijd. „Ik hecht er misschien wel meer waarde aan dan aan een overwinning", lachte Esther Hart direct na terugkeer van het Eurovisie Songfestival. Oud- deelnemers beloonden Esther met de 'Artistic Award'. Een onderscheiding voor de beste performer op het festival. „Zelfs Johnny Logan heeft op mij gestemd!" Esther Hart straalt. Ze kwam in Riga dan wel niet verder dan een 13e plaats, maar de in het Gelderse Epe geboren zangers speelde zich wel in de kijker. Noorse kranten tipten Esther als mogelijke winnaar en oud- deelnemers beloonden haar met de Artistic Award. Een nieuwe onderscheiding voor de beste performer. Van het 'televoten' snapte ze echter met veel: „Turkije is een terechte winnaar. Toch heb ik de nodige vraagtekens bij andere noteringen." Songschrijver Tjeerd van Zaanen verwoordt het als volgt: „Het draait natuurlijk al lang niet meer om de kwaliteit van de inzending." Hij is samen met tekstschrijver Alan Michael verantwoordelijk voor het liedje. „De afgelopen drie jaar hebben niet-EU-landen of bijna EU- landen het festival gewonnen. Het draait meer en meer om het politieke spel en minder om de kwaliteit van dc liedjes. Alleen van Rusland kregen we tien punten. Nota bene het enige land met een vakjury! Ik denk dat het winnen van het festival voorgoed tot het verleden behoort. Zeker na de introductie van liet nieuwe systeem. Volgend jaar duurt het festival twee dagen. De eerste dag is er een kwalificatieronde, de tweede dag het festival. Landen als Frankrijk en Engeland behoren tot de selecte groep van landen die zich automatisch kwalificeren. Een lachertje, zeker als je bedenkt dat Engeland dit jaar nul punten in dc wacht sleepte." De ontvangst op Schiphol is sober. Zeker in vergelijking met dc glorieuze entree van winnares Sertab Erener. Maandagmiddag landde ze onder grote belangstelling op de nationale luchthaven van Istanbul. Een dag brengt later stond er een ontvangst bij de president en de premier op de agenda. Esther: „Ik ben wel blij dal het rustig is. We hebben de dagen in Riga echte genoten. De avond van het festival hebben we pakweg een uurtje kunnen slapen. Rond half drie 's nachts kregen we de Artistic Award tijdens de after party van het festival uitgereikt. We hebben gefeest tot het licht werd. Nog steeds geloof ik in het liedje. 'One more night' is een ijzersterk nummer. Het is één van de uptempo stukken op mijn nieuwe album, dal inmiddels in de winkel ligt Wat dat betreft heeft het songfestival me allesbehalve windeieren gelegd!" Willem Gunneman Privé: je kunt hel anderen wel lastig maken, maar je kunt hen niet echt tegenhouden. Topdag: zondag. Liefde: iemand zoekt je nabijheid. Geld: neiging tot lichtzinnigheid. Privé: je neemt de uitdaging aan. Topdag: zaterdag. Liefde: vurig en verlangend. Geld: alles in orde. Privé: trek het je niet persoonlijk aan als er algemene kritiek wordt geleverd. Topdag: zondag. Liefde: als het riskant wordt, haak je af. Geld: uitgaven kunnen uit de hand lopen. Privé: laat je niet overdonderen door wat er om je heen gebeurt. Topdag: zondag. Liefdé: het kost je moeite je gevoelens te tonen. Geld: uitkijken. Privé: je ideeën slaan goed aan, anderen gaan erop door. Liefde: bij je partner smelt jc van begeerte. Topdag: vrijdag. Geld: eerst beter doorrekenen. Privé: je staat met je neus vooraan, maar dat ook risico's mee. Liefde: wilde passie. Topdag: zondag. Geld: sparen geeft je de zekerheid die je wenst. Privé: iemand die je vertrouwt geeft je belangrijke aanwijzingen. Topdag: woensdag Liefde: nu het initiatief nemen. Geld: de uitgaven stabiliseren. Privé: je onvermoeibare inzet werpt vruchten af. Topdag: donderdag. Liefde: je moet direct toeslaan. Geld: je geeft meer uit dan je had gepland. Privé: je onderkent direct dat er wat bijzonders aan de hand is. Topdag: vrijdag. Liefde: een opwindende verrassing op een gewone avond. Geld: gul. Privé: een week om in te lijsten. Er gebeurt van alles, meest leuk. Topdag: maandag. Liefde: hunkerend naar aandacht. Geld: je geeft te veel uit. Privé: de energieplaneet Mars geeft je kracht en doorzettingsvermogen. Topdag: dinsdag. Liefde: neem dat voorval niet al te tragisch op. Geld: de beurzen stijgen. Privé: je gedachten gaan in een richting waar je zelf beslist niet heen moet. Topdag: donderdag. Liefde: momenten van weemoed en heimwee. Topdag: zaterdag. Geld: kooplustig, maar weinig middelen.

de Faam | 2003 | | pagina 23