Middelburgs gedenkteken Zeeuws slavernijverleden Wijktafel binnenstad Piet Bruinooge burgemeester Renkum Stadsgewestelijk zwembad heet Vrijburgbad Gein op het Plein Bestudeer N57 op website Gedenksteen op oude begraafplaats Arnemuiden woensdag 21 mei 2003 de FAAM 3 Huisvuil Kantoren gesloten Weekend gratis parkeren Zaterdagmarkt Edelstenenbuurt Luid alarm Wethouder Bruinooge: "Met je talenten moet je woekeren" bi] de Infowinkel van de gemeente: Stadhuisstraat 2. De Infowinkel is iedere werkdag geopend van 08.00 tot 16.00 uur. Meer info: www.middelburg.nl Maximaal Text, vanaf pagina 830 Informatienummer (0118) 67 55 55 Middelburg heeft via vakbladen een oproep gedaan aan profes sioneel beeldende kunstenaars om ideeën in te sturen voor het gedenkteken slavernijverleden. Tot vandaag konden de inzen dingen binnenkomen. In juni vindt de voorselectie plaats. Op basis daarvan worden drie kun stenaars benaderd voor het maken van een schetsvoorstel. Stichting Monument Middelburg maakt zich sterk voor dit 'baken ter voorkoming van soortgelijke mis stappen in het heden', zoals het gedenkteken wordt genoemd in de omschrijving van de stichting. De stichting hecht aan een waar dig monument. Niet een beeld van een slaaf: dat willen ze achter zich laten. Het monument moet aan duiden dat Middelburg zich afkeert van onderdrukking. In juli 2002 werd in het Amster damse Oosterpark een gedenkte ken slavernijverleden onthult. De werkgroep die zich boog over de locatie van dit monument had Middelburg ook op haar lijst staan. Toen bleek dat het monu ment in Amsterdam en niet in Middelburg werd geplaatst, be sloten Ferdinand Ralf en een aantal gelijkgestemden tot de op richting van de Stichting Monu ment Middelburg met als doel een monument in Middelburg te realiseren. Tenslotte heeft Middelburg een vinger in de pap gehad als het gaat om het Ne derlandse aandeel in de slaven handel. Locatie In de door de stichting beschre ven emotie die het monument moet uitdrukken, staat dat het een ontmoetingsplaats van troost en bezinning zou moeten wor den. 'Een plek waar iedereen die direct of indirect met onderdruk king te maken heeft gehad, zijn of haar gedachten en gevoelens weerspiegelt ziet.' In dit licht is de locatie waar het monument ge plaatst gaat worden van groot belang. Vooralsnog denkt de ge meente aan De Balans in de bin nenstad van Middelburg. Typ www.rijksweg57.nl en je treft alle informatie bij elkaar over de nieuw aan te leggen route van de N57. Handig vooreen goed beeld van de weg is de plattegrond die het hele traject laat zien, maar ook in delen te bekijken is. Via de website, die voortdurend ac tueel wordt gehouden, kunnen men sen zich op de hoogte stellen van de plannen en de planning. Op de route kaart worden alle aanpassingen aan gegeven met een korte omschrijving ernaast. De site bevat ook informa tie over de historie, het aquaduct, archeologie, geluid, grondverwerving, landschap, natuur en milieu en verkeersveiligheid. Is je antwoord er niet bij? Op de website wordt ook een mogelijkheid gebo den voor het stellen van vragen. De aanpassing van de N57 is een gezamenlijk project van Rijkswater staat Zeeland, Provincie Zeeland, Waterschap Zeeuwse Eilanden en de gemeenten Middelburg en Veere. De Nieuwe Rijksweg loopt vanaf de A58 bij Nieuw en Sint Joosland langs de noordkant van Middelburg naar Serooskerke. In Middelburg kruist de weg het Kanaal door Walcheren via een aquaduct. Vanaf Serooskerke volgt de nieuwe weg grotendeels het huidige tracé naar deVeersedam. De samenwerkende overheden streven ernaar in 2005 te beginnen. De nieuwe N57 zal dan in 2008 klaar zijn. De opkomst voor de bijeen komt over de wijktafel Binnen stad was groot. Er waren ruim honderd mensen. De bijeenkomst was georgani seerd door de gemeente om in formatie te geven over de plan nen voor een wijktafel Binnen stad. Wethouder Albert de Vries heette iedereen welkom en gaf een toelichting op het wijkbeheer binnen de gemeente. Veel enthousiaste mensen heb ben zich aangemeld voor de wijk- beheergroep Binnenstad die de agenda van de wijktafel gaat voorbereiden. Vooral het onder deel 'verzinnen van onderwer pen voor de wijktafel' gaf veel enthousiaste reacties. Er is een lijst van maar liefst 35 onderwer pen uit voortgekomen. Niet al deze onderwerpen zullen op de eerste agenda van de wijktafel terugkomen want zoals de coör dinator wijkbeheer Hans Vergeer het uitdrukte: 'als we dat doen, komt u nooit meer op een ver gadering van de wijktafel.' Via deze pagina wordt u op de hoogte gehouden van de ontwik kelingen. Op Hemelvaartsdag (donderdag 29 mei) halen de medewerkers van Stadsreiniging geen afval op. Vrijdag 30 mei draaien zij een 'dub bele dienst'. Uw afval moet op vrijdagmorgen 30 mei voor zeven uur worden aangeboden. Ook het afval dat u normaal op vrijdag buiten zet, moet die dag voor zeven uur gereed staan. Omdat Stadsreiniging deze vrijdag een dubbele hoeveelheid huisvuil ophaalt, kan het zijn dat het vuil iets later wordt opgehaald dan u gewend bent. De milieustraten zijn op Hemelvaartsdag gesloten. De gemeentelijke kantoren zijn in verband met Hemelvaartsdag op donderdag 29 en vrijdag 30 mei gesloten. Wij staan op maandag 2 juni weer voor u klaar. Komt u met de auto naar de Fees ten van Beleving in Middelburg? U bent van harte welkom. Want u kunt van donderdag 29 mei tot en met zondag 1 juni gratis parkeren in heel Middelburg. De parkeergarages Kousteensedijk, Achter de Houttuinen en de Geere zijn geopend van acht uur 's morgens tot elf uur 's avonds. Kosteloos par keren in het Hemelvaartsweekend geldt verder op alle andere parkeer terreinen en parkeervakken in de stad. De zaterdagmarkt van 24 mei is op het Damplein. Op de Markt vindt die dag na melijk het evenement 'Ter Land. ter zee en in de lucht' plaats. De opbouw van het decor en de attributen voor het programma start op donderdag 22 mei. Daarom staan sommige kramen van de donderdagmarkt op de Markt op een andere plek dan gebruikelijk. Het college van burgemeester en wethouders neemt de Edelstenenbuurt niet mee in het te nemen verkeersbesluit over de in te stellen parkeerschijf- zones op en rond de singels. Het besluit is te lezen in de Faam van 16 mei onder Informatie van de overheid en op www.middelburg.nl onder het kopje actueel, officiële publicaties Faam. Het landelijk proefalarm dat stond gepland voor maandag 4 juni 2003 gaat niet door. In verband met de huidige in ternationale situatie en plannen voor wijziging in de alarm frequentie is hiertoe besloten. Het nieuwe luid alarm wordt ge houden op maandag 1 septem ber 2003 om 12.00 uur. Vanaf die datum wordt het alarm ie dere eerste maandag van de maand herhaald. Wethouder Piet Bruinooge neemt op donderdag 22 mei afscheid van de gemeente Middelburg De openbare afscheidsreceptie is van half vier tot half zes in de burgerzaal van het Middelburgse stadhuis (ingang Marktzijde). Foto. Frank Viergever Wethouder Piet Bruinooge gaat Middelburg verlaten. Per 1 juni is hij burgemeester van de Gelderse gemeente Renkum. Middelburg raakt een bevlogen wethouder kwijt die zijn ambitie om Middelburg te ontwikkelen waarmaakte. In de ambtsperiode van Bruinooge is in Middelburg veel op poten gezet en tot uitvoering gekomen. Bruinooge ziet dat voor een deel als zijn verdien sten, en daar is hij trots op. Maar: "Dat doe je natuurlijk met alleen", benadrukt hij. "Goede oplossingen, bedenk je nooit al leen. Ik maakte ook deel uit van een goed team en werkte sa men met betrokken ambtena ren". Gevraagd naar het hoog tepunt in zijn Middelburgse car rière zegt Bruinooge: "Dat de stad in ontwikkeling is. Middel burg kreeg vaak het verwijt een gemeente te zijn die praatjes had maar te weinig deed. We praten nog steeds veel maar we doen ook erg veel." Geraakt Een minder goed gevoel be zorgt hem de herinnering aan de bestuurscrisis die in 2000 ontstond. In april van dat jaar namen twee wethouders afscheid en in juni kreeg de toenmalige bur gemeester na allerlei perikelen eervol ontslag. Bruinooge zegt hierover: "Dat is zonder twijfel een dieptepunt geweest. Wat ik vooral moeilijk vond, was dat je zag dat dingen fout gingen. Dat mensen beschadigd raakten en het imago van de stad naar beneden kel derde. Je weet dan dat je er zelf ook een rol in speelt, maar je hebt het gevoel dat je niet anders kan. Dat heeft me toen behoorlijk ge raakt." Maatschappelijk actief Bruinooge raakte vanuit een be hoefte wat te betekenen op maat schappelijk gebied geïnteresseerd in de politiek. Hij werd in zijn toen malige woonplaats Kapelle lid van het CDA. Na zijn verhuizing naar Middelburg vroeg een partijgenoot hem zitting te nemen in een com missie voor de kandidaatstelling voor de gemeenteraads verkiezingen van 1982. "Ze zoch ten een jonger iemand en dat was ik toen nog", lacht hij. De talenten van Bruinooge werden al snel op gemerkt in de commissie en hij werd zelf ook op de verkiezings lijst geplaatst. "Tot mijn verbazing stond ik op plaats tien. We had den toen acht zetels maar de num mers negen en tien draaiden volop mee in de fractie." Dat was de start van een bloeiende politieke carrière. In 1986 stond hij op een verkies bare plaats en nam hij zitting in de gemeenteraad. In 1990 werd Bruinooge fractievoorzitter. In 1997 wethouder en nu in 2003 dus burgemeester. "Dingen ge beuren en als kansen langsko men, kan je twee dingen doen: Je kan ze laten passeren of er gebruik van maken." Bruinooge wil hiermee niet zeggen dat hij die kansen niet ook zelf heeft gecreëerd. "Ik heb er wel voor geknokt en had ook de ambitie. Het was al snel duidelijk toen ik in de raad kwam, dat ik graag wethouder wilde worden. Ik moest echter tot 1997 wachten voor er een plek vrijkwam." Ambitie "Waar al die ambitie vandaan komt? Het heeft natuurlijk wat te maken met het nest waar ik uit kom. Ik kom uit een heel gewoon arbeidersgezin. Mijn vader was een boerenknecht die graag wilde dat zijn zoon het beter zou krijgen dan hij. Hij zei: "Jij kan goed leren dus jij mag school meester worden". Dat leek na tuurlijk een hele verbetering. Een schoolmeester droeg een overhemd, werkte op gezette tij den en had ook af en toe eens vrij." Bruinooge denkt dat die vraag: "Waarom wil je dat de generatie die na jou komt het beter heeft?", de kern is van zijn ambitie. "Je wilt de samenleving verbeteren, voor je omgeving, voor de toe komstige generatie maar natuur lijk ook voor jezelf. Daar komt dat stukje arrogantie bij datje denkt dat jij de persoon bent die dat kan bewerkstelligen. Dat, sa men met het stukje calvinisme uit mijn achtergrond dat zegt met je talenten moet je woeke ren." Renkum Bruinooge begint op 1 juni in Renkum. Hij moet nog een huis verkopen, een huis kopen en verhuizen. Bruinooge verheugt zich erop dat geregel achter de rug te hebben en zich volledig te kunnen concentreren op zijn nieuwe baan. "In Renkum is vooral behoefte aan een burger vader die de verschillende par tijen aaneen smeedt en vast houdt aan de koers die door het gemeentebestuur wordt uitgezet. Het is een burgemeesterschap met een soort ambassadeurs portefeuille, en dat lijkt me een mooie nieuwe uitdaging." Een jaar gratis zwemmen; de prijs die mevrouw Wisse ontving voor het bedenken van de naam van het nieuwe zwembad. Foto: Mechteld Jansen De naam van het nieuwe stadsgewestelijke zwembad is 'Vrijburgbad'. Dat maakten de wethouders Albert de Vries van Middelburg en Cees de Keijzer van Vlissingen af gelopen donderdag bekend tijdens een feestelijke prijs uitreiking bij het bad. Middelburg en Vlissingen had den een gezamenlijke prijsvraag uitgeschreven voor het verzinnen van een naam voor het nieuwe zwembad. Mevrouw J.Wisse uit Koudekerke bedacht volgens de jury de perfecte naam. 'Het is met een duidelijk dat het om een zwembad gaat en waar dat bad ligt', verklaarde Albert de Vries. Mevrouw Wisse wint een jaar abonnement op het zwembad. 'Ik ben een fanatieke ochtend zwemster, dus die kaart ga ik zeker gebruiken', zegt ze la chend. 'Het is een simpele, maar wel degelijke naam en waarom ook niet? Bij deze naam weetje meteen waar het om gaat'. Negen anderen wonnen een 25-badenkaart. Zij bedachten een naam waar het woord 'Vrij burg' in voorkomt. Na de prijs uitreiking kregen de aanwezigen een rondleiding door het bad Het is de bedoeling dat het bad op 1 juli open gaat. In het ge bouw komt een recreatiebad, mstructiebad, verenigingsbad, wedstrijdbad, glijbaan, fitness voorzieningen en een restau rant. Deze informatiepagina van de Gemeente Middelburg wordt samengesteld door de afdeling Communicatie. Reacties zijn welkom! Per e-mail naar info@middelburg.nl of per telefoon op (0118) 67 54 50. Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u terecht Zo snel mogelijk met een zelf gemaakt voertuig naar de bel. Dat is waar het sinds jaar en dag bij 'Ter land, ter zee en in de lucht' om gaat. Op zaterdag 24 mei vanaf half 1 zijn de op names van het spelonderdeel 'Gein op het Plein' op de Middelburgse Markt. Deelnemers proberen met een zelfgemaakt voertuig een traject af te leggen. De start van de baan is bovenaan een helling. Aan de bovenkant van het voertuig zijn twee ijzeren ringen bevestigd. De bedoeling is dat het voertuig zo wordt bestuurd, dat de ring pre cies over een ijzeren stang aan het einde van het traject schuift, waardoor het voertuig hangend aan de stang, boven een water bak, naar de finishbel glijdt. Spijkerbroek hangen Spijkerbroek hangen is een splin ternieuw onderdeel van het programma. Dit spelonderdeel bestaat uit voorrondes en een finale. Deelnemers kunnen zich tussen half tien en half elf 's morgens inschrijven voor de voorrondes bij de balie van 'Te land, ter zee en in de lucht'. Om half elf beginnen de voor rondes. Aan een ijzeren 'schommelstoelconstructie' is een spijkerbroek bevestigd, waar de deelnemers zo lang mogelijk aan moeten proberen blijven te hangen. De beste twaalf deelnemers uit de voor rondes komen die middag in de finale. Tijdens de drie finale rondes, met elk vier deelne mers, gaat het erom wie het langst aan een spijkerbroek boven het water blijft hangen. De winnaar wint een spijkerbroekpakket van 500 euro. '1941-1950 Ter herdenking aan de gevallenen in voormalig Ne- derlands-lndië.' Die tekst is te le zen op de herdenkingssteen die begin deze maand op de be graafplaats aan de Rademacher- straat in Arnemuiden is geplaatst. Op de foto ziet u oud Indië- ganger en initiatiefnemer voor de gedenksteen de heer J.J. Meerman uit Arnemuiden De steen ligt bij de andere herdenkingsstenen aan oorlogsslachtoffers. Foto: Wijkbeheergroep Arnemuiden Nance en Bert Kuizinga presenteren op zaterdag 24 meiGein op het Plein'. Foto: TROS

de Faam | 2003 | | pagina 3