Varia Horoscoop Jaarmarkt in Borssele Uitvoering Olympia Jan Poppe Motoparts heeft alles onder één dak Specsavers richt blik op Ghana Winnaars Slagharen SUN XING GUANG ONHERKENBAAR VERBOUWD www.de-faam.nl Walcheren van dag tot dag Symposium Sport voor ouderen Kunst in etalage woensdag 21 mei 2003 pagina 17 WESTKAPELLE - Het is een verhuizing, maar wat af stand betreft mag het de naam niet dragen. Het Chi nees-Indisch restaurant Sun Xing Guang is twee deur tjes opgeschoven in de Zuidstraat in Westkapelle. Een schijnbaar kleine verandering, maar niets is minder waar. ...Chinezen werken nu eenmaal erg hard... n THUIS IN JE BUURT SEROOSKERKE - Jan Poppe Motoparts is weg uit Meliskerke. Eindelijk, zou de eigenaar bijna willen zeg gen. Hij heeft het altijd naar zijn zin gehad in het dorp, maar de aanbouw aan zijn huis, van dertig vierkante meter, werd te klein. "Mijn groeimogelijkheden werden serieus beperkt," aldus Jan Poppe. MIDDELBURG - Onder het motto 'Bekijk Afrika eens door een andere bril' beginnen Specsavers Opticiens Goes en Middelburg deze week een grote brillen- inzamelingsactie voor Ghana. Het doel is om eind sep tember duizend brillen ingezameld te hebben. DONDERDAG Hoeksteen Middelburg, le zing over Israel door M. Cohen, 19.30 uur, inl. 0118- 470076 't Zaaltje, Koe straat Vlissingen, voorspeelavond Ons Ge noegen 19 u. VRIJDAG Zeeuwse Bibliotheek Middelburg, presentatie Ilornbook, 13.30 u. Vlissingen Arsenaal theater, try-out Michel Pieters, 20 u. ZATERDAG Oostkapelle, strand- schoon-maakdag vanaf 15 u. Middelburg, Ter Land ter Zee en in de Lucht. 10.30 Gein op 't plein en spijkerbroek hangen. Ichtuskerk Meliskerke, zangavond mmv van kerk koor met Hart en Stem 19.30 u. Blauwe Hof Koudekerke, overdekte boekenmarkt, 11 u. Nol- lestrand Vlissingen, volleybaltoernooi 10 u. Vlissingen, Sint Jacobskerk open voor bezichtiging 13 u. Partycentrum Cue Action in Middelburg, instuif line-danceavond 20 u. Stadsschouwburg in Middelburg, dans en toneel avond 19.30 uur. ZONDAG Zeeuws Biologisch Mu seum OostkapelleTheater- voorstel-ling 'Plons' tot 12 u. aanmelden op dezelfde dag. Koudekerke, Het Blauwe Hof, Breeweg 11, overdekte boekenmarkt 11 u. Plein Vierwinden, Kunstplein Vierwinden 13 u. MAANDAG Markt Middelburg, Boe ken- en verzamelmarkt, 11 u. DINSDAG Oost-Souburg Diensten centrum De Kwikstraat; informatiemiddag over krui-denmiddelen door apotheker R Baltus. 14.30 u. WOENSDAG Hervormde Kerk Yerseke, mandoline en gitaar con cert. 19.30 u. GOES - De derdejaars leerlingen van de opleidin gen Assisterende Gezond heidszorg houden donder dag 22 mei in Ter Welle een symposium over leef omstandigheden. Diverse onderwerpen komen aan bod zoals lichaamsbewe ging, verslaving en voeding. Er zal een alcoholbus ko men die voorlichting geeft en er is een voedingsdiëtiste aanwezig. Een fitnessinstructeur zal voor de nodige beweging komen zorgei). HEINKENSZAND - Wethou- der M.M.D. Vermue over handigt vandaag, woensdag 21 mei, het boekje 'Sportief Ouder Worden In De Ge meente Borsele' aan de Seniorenraad van die ge meente. Het werkje is ge maakt in het kader van breedtesportproject Borsele Beweegt, waarin 55-plussers aangespoord worden meer te sporten. In het boekje staan activiteiten om te doen en om te bezoeken. Het is opvraagbaar via 0113- 238324. GOES - In 33 etalages in de binnenstad van Goes is mo menteel kunst te zien. De bijbehorende winkels doen mee aan het project En Pas sant, dat kunst zo laagdrempelig mogelijk probeert te maken. Platte gronden met uitleg zijn in de deelnemende zaken ver krijgbaar. Het werk is te zien tot de eerste week van juni, daarna wordt al het werk nog eens tentoongesteld in de Grote Kerk. Verhuizing van twintig meter door Jacco van Maldegem Het pand, waarin voorheen res taurant De Noordzeegalm was gevestigd, is binnenin onherken baar verbouwd. Muren zijn weg gehaald, de oude bar is verdwe nen en het geheel is vanzelfspre kend met Chinese kleurstelling ingericht. Bij binnenkomst val len de twee enorme leeuwen op, die aan weerskanten van de ingang de nieuwe zaak van de familie Yang - Zhou als het ware be waken. Toch hebben de eigenaren slechts vier maan den 'getimmerd' aan het etablis sement. Gastvrouw Suila Zhou kent de verklaring voor de snelle verbouwing: „We hebben enkel met Chinezen gewerkt. Neder landse werklui hadden het voor de zomer niet gered. Chinezen werken nu eenmaal hard èn twaalf uur per dag." De verhuizing was pure nood zaak, zo gaat Zhou verder. „Ons huurcontract liep ten einde en mijn man en ik wilden verder in de horeca. Dat is ons vak, wij begrijpen het." Tijdens het gesprek vertelt zij meerdere keren lussen neus en lippen door dat Westkapelle haar erg goed bevalt. Het gezin wilde dan ook in het dorp blijven wonen. „De twee jongste kin deren zijn hier geboren en hebben hier hun vriendjes." De mededeling dat het huidige pand te koop stond, kwam dus als een geschenk uil de hemel. Zhou: „Geaarzeld hebben we niet, maar nu we open zijn is het wel erg spannend. Je weet niet hoe druk het wordt en elke maand moet je wel je vaste kos ten betalen." BORSSELE - De Sportvereniging Borssele houdt zaterdag (24 mei) een jaarmarkt op het Dorpsplein. Behalve een markt met kramen staan een kindervrijmarkt, ring- rij-wedstrijden, een bezoek van de oldtimer trekker club en een presentatie van kle'derdracht door Ons Boeregoed op het pro gramma. In dorpshuis Vijver- zicht is werk van lokale kunste naars en hobbyisten te zien. De jaarmarkt begint om 11 uur en duurt tot 16 uur. KAPELLE - Gymnastiek vereniging Olympia houdt vrijdag (23 mei) een feestelijke uitvoe ring. Vanaf 19 uur is sporthal Het Groene Woud open voor publiek. Elke groep van de gymvereniging laat iets van zijn kunnen zien. De toegang bedraagt twee euro. i-t-f sierplant pausen- naam ammom- umchloride handvat T dienover eenkomstig ontkenning wind richting 2 T T beroep visuil Grieks eiland l 3 struisvogel 8 paarlustig zwaard walvis Ierland (op auto's) juweel carnavals- groet 1 T bult van aarde graden schaal vertaler betaal middel penant tafeltje l Japans bordspel dapper krijgsman griezelig woestijn in Afrika 6 dentuur 5 T omgebo gen rand reuzen vogel bijbels figuur Leger des Heils kwelgeest soort drug T titel brieven- snoer muziek noot T 7 lidwoord 4 kleine gemeente i www.puzzelland.com 1 2 3 4 5 6 7 8 Stuur uw oplossing voor donder dag 29 mei naar de redactie van de Faam, Postbus 5, 4460 AA in Goes. Uit de goede inzendingen wordt een winnaar getrokken. Die krijgt twee vrijkaarten voor een film in Cine City. De prijswinnaar wordt in de Faam van woensdag 4 juni bekend gemaakt. De oplossing van de puzzel uit de Faam van woensdag 7 mei luidt: loopkat. Ellen Franse uit Vlissingen won door het inzenden van de goede oplossing twee vrijkaarten voor bioscoop Cine City in Vlissingen. (advertentie) Twee enorme leeuwen bewaken de zaak aan de buitenkant. Wokken behoort tot de specialiteiten. Maar meer zorgen maakt de voortdurend lachende vrouw zich over het dreigende personeelstekort. Graag zou ze voor de zomervakantie twee mensen in de bediening aanne men. „Het is zo moeilijk om ze te vinden," meent Zhou, „We werken nu vooral met familiele den." Met een ondeugend lachje paradeert haar oudste zoon, Zhiwei van twaalf, achter de bar. „Ja, hij wil altijd graag helpen, maar voor de keuken of achter de bar is hij nog te jong." De opvol ging lijkt dus al geregeld. Toch plaatst Zhiwei daar volgens zijn moeder vaak een kanttekening FOTO'S JAAP WOLTERBEEK bij. Zhou: „Zhiwei zegt horecawerk zwaar te vinden. Het hangt er volgens hem vanaf hoe goed hij kan leren. Want dan wil hij misschien gaan studeren." En aangezien Zhiwei volgend jaar naar de brugklas HAVO/VWO gaat, is de opvolging nog niet helemaal in kannen en kruiken. door Jacco van Maldegem Het was. zo klein dat het bedrijf min of meer bestond uit meer dere kleine 'vestigingen'. "De winkel zat aan huis, maar ik ge bruikte de garage van de buur man, ruimte van mijn vader en ik had ook nog een loods in het dorp," vertelt Poppe. Bovendien stond nog een deel van zijn voor raad naar eigen zeggen door het hele huis. De tijden dat hij op de fiets tussen winkel en voorraad scheurde, zijn voorbij. Nu zit al les onder een dak. Poppe: "Het werkt gewoon tien keer sneller en je bent altijd in de zaak. Dat was vroeger wel anders." Het begon zeven jaar geleden in een klein houten tuinhuisje. "Ik was toen al veertien jaar mon teur voor mijn broer Bennie die motorcrosser was. In die tijd heb ik een bulk technische kennis opgedaan." Zoals het zo vaak gaat, kwamen mensen die dat wisten naar hem toe met een ka potte motor of brommer. "Het liep een beetje uit de hand, zo dat ik op den duur geen Beun de Haas meer kon zijn." Hij zegde zijn baan op, begon zijn bedrijfje en het klantenbestand groeide en groeide. De straat werd vol gens Poppe bijna een hangplek voor jongeren. "Maar hulde aan de buurt, want ik heb nooit een klacht gehoord. Ja, nu wel. Het is zo stil op straat, zeggen de bu ren," verklaart Poppe met een lach. Zijn nieuwe zaak biedt hem de mogelijkheid om de kleding- tak van zijn bedrijf meer aan dacht te geven. "Dat bleef vroe ger in de dozen zitten. Ik had geen ruimte om het uit te stal len." Het pashokje is volgens Poppe een van de verschillen tussen hem en de concurrenten. "Het is raar, maar meestal heb ben motorzaken geen ruimte om de kleding te passen. Bij ons ge beurde dat in Meliskerke, tot er gernis van klant en eigenaar, in de keuken." Dat was de reden dat een pashokje hoog op het verlanglijstje van Poppe stond. "Het is nu zoals ik wil en dan be doel ik niet alleen de pasruimte," zegt Poppe treffend. Jan Poppe: "Vroeger bleef alles in dozen zitten omdat ik geen ruimte had om het uit te stallen". FOTO JACCO VAN MALDEGEM Iedereen kan zijn of haar oude bril bij de winkels inleveren. Met de brilleninzamelingsactie on dersteunen de Zeeuwse zaken het werk van brillenkoster J. van Voorenberghe uit IJzendijke. Deze zamelt al ruim veertig jaar brillen en andere hulpgoederen in voor de Ghanese bevolking. In totaal heeft hij al zo'n 1,5 miljoen brillen ingezameld en verzonden naar Afrika. Jeroen Swart, eigenaar van de Specsavers winkel in Goes: "Toen ik de brillenkoster een aantal weken geleden voor het eerst ontmoette was ik bijzonder on der de indruk van zijn brillen- acties. Hij vertelde mij hoe een nieuwe bril het leven van een jonge moeder ingrijpend had veranderd. Ze kon slecht zien, hierdoor niet werken en had geen geld om eten te kopen. Met de bril uit Nederland kon ze voor het eerst goed zien en in haar ei gen levensonderhoud voorzien". In Ghana is een schreeuwend te kort aan brillen. De brillen zijn er duur en daarom kunnen de meeste mensen in Ghana zich geen nieuwe bril veroorloven. "Bij Specsavers roepen wij al ja ren dat goede oogzorg voor ie dereen betaalbaar moet zijn en dat mensen teveel betalen voor hun bril. Dit geldt niet alleen voor Nederland maar helemaal voor Ghana. We voelen ons dan ook erg verbonden met deze ac tie en willen iedereen oproepen ons te helpen zoveel mogelijk brillen in te zamelen", aldus Swart. De ingezamelde brillen worden door de brillenkoster zorgvuldig gesorteerd en één keer per jaar naar Ghana verscheept. Daar zorgt Pater Jozef Cramers ervoor dat de oude brillen een nieuw leven krijgen. De brillen worden uit elkaar gehaald en vervolgens gewassen. Alle glazen worden doorgemeten en met een stift voorzien van de juiste sterkte. Met behulp van een antieke slijp machine worden na een oog meting de goede glazen in het montuur geslepen. Danny Bommelé, eigenaar Specsavers Middelburg: "Het is een ontzet tend goed en succesvol initiatief. Op dit moment zijn er door Pa ter Cramers al zeven filialen in Ghana opgezet, die geleid wor den door de plaatselijke bevol king. Alle medewerkers worden opgeleid zodat ze zelf in de toe komst een eigen filiaal kunnen openen. Mensen komen vanuit alle uithoeken met de bus om voor slechts drie euro een bril te kopen. Het geld dat verdiend wordt is bestemd voor het perso neel en men gebruikt het om de kosten een beetje te dekken". De brilleninzamelingsactie zal de komende maanden volop on der de aandacht worden ge bracht met behulp van posters. "We hopen op veel steun voor onze actie. Immers zolang er in Ghana nog mensen zijn die den ken dat de kracht uit de glazen verdwijnt als er te lang doorheen gekeken wordt, is er voor ons nog een schone taak weggelegd om ze van een goede bril te voor zien!", aldus Swart en Bommelé. De Specsavers Opticiens zijn te vinden aan de Ganzepoortstraat 7 in Goes en in de Lange Delft 17 in Middelburg. RAM Privé: schaam je niet om te zeggen wat je het liefst wil. Topdag: woensdag. Liefde: je partner vindt je te saai voor de tijd van het jaar. Geld: daar zit het probleem niet. STIER Privé: laat je niet gekmaken, trek je eigen plan, ook al moet je ie mand voor het hoofd stoten. Topdag: maandag. Liefde: interessante ontmoeting, gestolen geluk. Geld: nergens op ingaan. TWEELINGEN Privé: oog om oog, hard naar boven: je bent toch geen bokser? Ge draag je! Topdag: zaterdag. Liefde: je partner verwacht meer tederheid. Geld: op de valreep nog wat afhandelen. KREEFT Privé: je bent een goede strateeg, zeker, maar is dat wat je nu geluk kig maakt? Topdag: donderdag. Liefde: eros overheerst. Geld: de moeite waard om uitgaven te vergelijken. LEEUW Privé: je weet precies hoe je je zin moet krijgen, maar wie wordt daar gelukkig van? Topdag: zondag. Liefde: geniet van romantische en opwindende uren. Geld: beslissingen uitstellen. MAAGD Privé: je kunt anderen over de streep trekken. Topdag: dinsdag. Liefde: je partner voelt je veilig bij jou. Terecht? Geld: niet overdreven geld uitgeven. WEEGSCHAAL Privé: geniet van watje nu meemaakt. Topdag: vrijdag. Liefde: gooi gerust wat meer remmen los. Geld: meevallers, pas woensdag extra goed op. SCHORPIOEN Privé: je hebt in het verleden krediet opgebouwd, je kunt nu wel een potje breken. Topdag: zondag. Liefde: je partner zoekt je warmte. Geld: even niet aan denken. BOOGSCHUTTER Privé: iemand wil bij je in het gevlei komen. Pas op! Topdag: zaterdag. Liefde: vurige blikken worden beantwoord. Geld: geen risico nemen. STEENBOK Privé: harmonie is meer waard dan een ego. Topdag: woensdag. Liefde: romantiek en gezelligheid voeren de boventoon. Geld: beetje minder mag ook. WATERMAN Privé: voet bij stuk houden, nu toegeven betekent alleen maar meer narigheid. Topdag: vrijdag. Liefde: het kan een verrassend weerzien worden. Geld: gunstig voor investeerders. VISSEN Privé: bij het maken van een belangrijke keuze moet je je laten lei den door iemand die je vertrouwt. Topdag: maandag. Liefde: je hebt het juiste gevoel te pakken. Geld: voorlopig geen zorgen. MIDDELBURG - In de Faam van twee weken geleden stond een kleurplaat afgedrukt. Wie hem kleurde en opstuurde naar de re dactie, maakte kans op een gezinskaart voor Attractiepark Slagharen. Inmiddels zijn de winnaars bekend. De hoofdprijs gaat naar Ilana Dronkers uit Westkapelle. De overige tien win naars zijn: Robin van de Bosch uit Vlissingen, Ivonne van Wijk uit Oost-Souburg, Esmara Gaalswijk uit Arnemuiden, Jamiro Tuankotto uit Middel burg, Laura Walhout uit Vlissingen, Richard de Looff uit Middelburg, Cynthia Siona uit Vrouwenpolder, Jacco Wattel uit Nieuw- en Sint Joosland, Lennart Janse uit Westkapelle, en Dionica Dekker uit Middelburg. De win naars ontvingen hun prijs inmid dels thuis. Oplage: 52.600 Kantoor Postbus 5. 4460 AA Goes Tel.: 0113-274000 Fax: 0113-274010 Advertentieverkoop: Janita Dalebout (0113) 274060. Linda Heikoop (0113) 274013 (privé (0118) 641 569). Mineke Crucq (0113)274017 (privé (0118)412199). Pieter Karman (bladmanager) (0113)274090 (privé (0113)613 394). (Chef-) redactie Ellen de Dreu-Erkens (0113) 274 021 privé (0118)601112 06-54267132 e-mail:red.faam@ whk.wegener.nl Redactieadres: Postbus 5. 4460 AA Goes fax nr.: (0113) 274010 Bezorging: 0113 274 000 Druk: Wegener Nieuwsdruk Breda Druktechniek: offsetrotatie Sluitingstijd redactie: maandag 10.00 uur Advertenties: maandag 12.00 uur Kleintjes: vrijdag 17.00 uur Tel.: 0113 274 000 De Faam is een uitgave van Wegener Huis-aan-huis Kranten B.V. Op al onze adverteniiecomracicn en aanbiedingen daarloe zijn van toepassing de Algemene Advertentie voorwaarden huis-aan-huiskranten Wegener NV Een exemplaar van de Algemene Advertentievoorwaarden wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden. Wegener Huis-aan-huiskranten BV is een onderdeel van het Wpcgener-concern. De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen In een bestand, dat wordt gebruikt door onze administratie en om u te (la ten! Informeren over voor u relevante diensten en producten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteerde derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij Wegener Huis-aan-huiskranten BV. t.a.v. de heer A.T. Kooij I loofd Marketing, postbus 28,7500 AA Enschede.

de Faam | 2003 | | pagina 17