Zeeuws Byzantijns Koor terug uit Sint Petersburg 'n Bijzondere kijk op r r 'Ouwerwesse' liedjes in dorpshuis Domburg Nieuwe wandelroute Het WEEK VAN DE ZEE IN AANTOCHT ÜMild 'J-Jiê ïnn'/.bfL 'I-JU Wekelijks huis aan huis op Walcheren WOENSDAG 14 MEI 2003 ADVERTENTIEVERKOOP: 0113 - 274000 REDACTIE: 0113 - 274021 BEZORGKLACHTEN: 0113 - 274000 www.de-faam.nl JAARGANG 103 - NUMMER 20 Westkappelse zoektocht naar impopulaire dorpsgenoot. Strijd tegen inbraak nog niet gestreden. Theater programmaboekje is uit. Legervoertuigen bezetten Middelburg. VLISSINGEN - De zee staat van 15 tot en met 25 mei volop in de belangstelling. Dan rijdt de Zoutbus weer door Nederland en zijn er allerlei activiteiten van zand kastelen bouwen tot tentoonstellingen bezoeken. Een ding hebben ze gemeen, ze staan allemaal in het teken van de zee. Op scholen, in musea en op andere plaat sen waar je haar niet zou verwachten, de zee is weer even overal- ..if) België is aan de kust al haast geen natuur en groen meer... ...ik ken niemand die er niet van houdt om naar de eindeloze zee te staren... DOMBURG - De verkoop van de speciale CD vol ouder wetse Zeeuwse liederen in Domburg is een enorm suc ces geworden. Sinds de twee uitverkochte concerten in november zijn er al bijna zeshonderd exemplaren ver kocht. MIDDELBURG - De Stichting Voetpaden Walcheren introduceert zaterdag 24 mei een nieuwe wandelroute. De nieuwe tocht heet 'De Veersche Watergang.' In groepsverband loopt de bezoeker langs de onlangs aangelegde oevers van de watergang. Golden Tulip NIEUW AAN l)K KUST I'm 1-12-03 Tourrit bromfietsen Tourist shop krijgt meer taken Blik op de kerk Workshop schilderen Activiteiten Lange Jan Project Brassband uitvoering Cursistenvoorsteiling Dans en Toneel L Heerlijk rijkgevulde aspergesoep gRjfr». Gegrilde zalm met verse asperges met een garnituur van krieltjes en lamsoren Visrestaurant en CaTe Huisgemaakte aspergesoep, asperges op ambachtelijke wijze bereid met een rozetje van aardappelpuree" Chocojapeniöussè X met slagroom Dagelijks geopend vanaf 10.00 uur Resetveren: 0118-418019 onder de hoogste toren van Vlissingen Stationsplein 5, 4382 NN Vlissingen, tel. 0118 46 59 09 (advertentie) De zee is weer even overal door Nienke Boterenbrood Overgewaaid uit België begon de Week van de Zee enkele jaren te rug in Zeeland. Vervolgens werd het een landelijk evenement. Het doel van de week is dat mensen op een leuke ma nier leuke manier ontdekken hoe be langrijk de zee is. Onno Bakker uit Vlissingen is lande lijk organisator van de Week van de Zee. Hij legt uit: "De zee wordt gebruikt voor we tenschappelijke doeleinden, economische en natuurlijk ook voor het toerisme. Het is onze laatste open ruimte. We zeggen wel dat Nederland vol is, maar de zee biedt ruimte. Dit lijkt preken voor eigen parochie, maar wij Zeeuwen zijn erg afhankelijk van de zee. Het bepaalt ons doen en laten. Je leeft hier met de zee." Op de openingsdag is er om 13.00 uur in Vlissingen een dis cussie. Inzet is de toekomst van de kust. Zeeland heeft namelijk en kele 'zwakke schakels': plaatsen waar met zware stormen en een stijgende waterspiegel opgelet moet worden. Niets om bang van te worden, maar de vraag is meer De kust bij Westkapelle wat je met deze kwetsbare plek ken wilt doen. Onno Bakker: "Wij Nederlanders willen graag inpolderen en met de watersnoodramp in het achter hoofd is land teruggeven aan de zee lang niet bespreekbaar ge weest. Maar het verhogen van dijken als oplossing tegen de stij gende zeespiegel kan niet einde loos doorgaan." Hij lacht: "Dan zou je op het laatst achter een muur van een dijk van vijftig meter zitten." Bakker benadrukt dat de organisatie vooral hoopt dat de bevolking ook komt om haar mening te geven. Van de provincie en gemeente zullen in ieder geval mensen aanwezig zijn. "Realiseer je dat je bepaalde din gen maar een keer kunt doen. De zee en onze kustlijn zijn uniek en daar moeten we heel zuinig op zijn. Niet om met een waarschu wend vingertje te staan zwaaien, maar we moeten er wel over na denken." De zee wordt volgens Bakker vaak als iets vanzelf sprekends gezien. "Zo van 'Die is er volgend jaar ook nog wel.' Maar als we niets doen en alles op zijn beloop laten valt er op een gegeven moment niet veel meer te genieten van de zee. Bel gië is daar een goed voorbeeld van. Aan de kust is het een muur van appartementen en hotels. Er is haast geen groen en natuur meer." Nederland doet het in zijn ogen niet slecht: "Je moet in het oog houden dat de kust over een maximum capaciteit beschikt. Het is wel mogelijk om een vier- baansweg naar de kust aan te leggen, maar het is de vraag of er dan nog zoveel te genieten valt." Bakker denkt dat het belangrijk MIDDELBURG - Waardevolle, in spirerende en emotionele ont moetingen met cultuur, kunst en vooral met de Russisch-ortho- doxe religie. Dat is wat leden van het Zeeuws Byzantijns Koor Sretsenije het meest trof tijdens de achtdaagse studiereis die het koor onlangs maakte naar Sint Petersburg. Hoogtepunt van de reis was de medewerking aan een Russisch-orthodoxe kerkdienst. FOTO ZBK SRETSENIJE GRIJPSKERKE - Deze week een vrolijk voorjaarsplaatsje in onze serie foto's van lezers. De scha pen, heerlijk soezend in het voorjaarszonnetje, werden op de kiek gezet door Matty Geschiere- van Sighem uit Grijpskerke. "De kleintjes werden een beetje on rustig", schrijft zij, "maar pa en moe kijken toe en vinden alles best". Heeft u onlangs ook een mooie foto genomen? Aarzel dan niet maar stuur hem op naar de redactie van De Faam, postbus 5, 4460 AA in Goes. Wie weet staat uw foto dan volgende week op deze plaats! is dat bijvoorbeeld Rijkswater staat laat zien wat ze doet. "Er gebeurt veel op beleidsgebied, maar de gewone burger merkt dat niet. Het beter overbrengen van ideeën maakt dat mensen betrokkener worden bij belang rijke beslissingen. Zo wil de over heid een deel van de stroom voorziening door windenergie genereren. Wil de Zeeuwse be volking dan bijvoorbeeld een windmolenpark voor de kust?" Het binnenland bij de zee be trekken is wat lastiger, geeft hij toe. Voor Hbo-instellingen en universiteiten is een prijsvraag uitgeschreven en op veel scholen worden lespakketten verspreid. Het KNMI legt in de Week van de Zee uit hoe de zee het landelijke klimaat beïnvloedt. Bakker legt uit dat elke Nederlander met de zee te maken heeft: "Zonder be scherming tegen de zee zouden we Amersfoort aan zee hebben. Zelfs als mensen niet in de buurt van de zee wonen, dan hebben ze nog een historische band met het water. De zee zit in het bloed van elke Nederlander. Ik ken nie mand die er niet van houdt naar de eindeloze zee te staren." Vlissingen, de thuisbasis van de Week van de Zee, is ook de plaats waar het voor Nederland alle maal begint. Donderdag 15 mei om 12.00 uur is de Zoutbus op het Arsenaalplein. In en om deze bus is van alles te doen. Op de openingsavond is er een optre den van Zijlstra en vrijdagavond is er een open lucht film met mooie onderwater beelden. Maar behalve en tertainment is er ook een educatief element. Er zijn in de Zoutbus video's te zien en een mini- expositie te bezoe ken. Buiten de bus is een fototentoonstelling van Martin Kers. Twaalf foto's van drie bij twee meter die moeten il lustreren wat er gebeurt in en rond de zee. Voor klas een en twee van het voortgezet onderwijs is er een speciaal spel 'Ruimterover.' De leerlingen moeten stukjes Noordzee veroveren. Ze spelen allemaal een rol, de een is milieu activist, de volgende onderne mer. Het idee van de organisatie is dat de leerlingen ontdekken dat de zee geen niemandsland is maar een druk stuk Nederland waar allerlei belangen tegenover elkaar staan. Bij de Zoutbus is een spel van 2,5 x 2,5 meter waar leerlingen de strijd kunnen aan gaan met leerlingen van andere scholen. Het Schelde Informatiecentrum houdt tijdens de Week van de Zee een zestal boottochten. Een boottocht duurt zo'n twee uur en laat de veelzijdigheid van de Westerschelde zien. In Yerseke biedt het Oosterschelde- museum tijdens de Week van de Zee gra tis toegang. Water land Neeltje Jans heeft een orkaanmachine, waarin een paar minuten de windkracht van nul naar twaalf wordt opgevoerd. Het Zeeuws maritiem muZEEum in Vlissingen heeft een tentoonstel ling over Schatten uit de Wester schelde en in Goes is er de mo gelijkheid bij Oceanus Onder watercentrum een introductie- duik in de Oosterschelde te ma ken. In Oostkapelle is er zaterdag 24 mei een standschoonmaak- dag. Een volledig programma overzicht is te zien via www.weekvandezee.nl sstxeaBae»ss/awes&isimsusB Vrijdag 16 mei wordt de CD offici eel gepresenteerd in het Domburgse gemeenschapshuis. Dat gebeurt tijdens een grote zangavond waar de Domburg- sche Gaaischieters en de Ringrijders onder begeleiding van een groep muzikanten van muziekvereniging Apollo een gra tis concert geven. De mensen die een of meer CD's besteld hebben, kunnen ze die zelfde avond meenemen. Het con cert vrijdagavond begint om 20.00 uur, maar het is niet te zeggen wanneer het afgelopen is want naar verwachting zullen de ouder wetse Zeeuwse liederen tot diep in de nacht door de straten klinken. ■MMMH Voordat Walcheren in 1944 na de inundatie voorgoed veranderde en voordat de herverkaveling alle kronkelende paden recht trok, zag Walcheren er heel anders uit. Door weilanden en akkers liepen de zogenaamde 'kerkepaden'. Zij verbonden boerderijen met ker ken en andere plaatsen waar veel mensen kwamen. Eind jaren ne- gentig betreurde een groep wandelliefhebbers het ontbreken van deze onverharde kronkel paadjes. Ze richten een stichting op en gingen aan de slag met als gevolg dat in 1998 'De Reede van Middelburg' werd geopend. Aan staande zaterdag is het de beurt aan 'De Veersche Watergang.' Bij kaasboerderij Schellag is om 12.30 uur een lunch en zijn er en kele toespraken. De voorzitter van de stichting overhandigt dan een route aan de vertegenwoor diger van het Waterschap Zeeuwse Eilanden. De wandeling begint om 10.00 uur en duurt tot 15.00 uur. In verband met de be perkte deelname graag voor 15 mei opgeven via 0118-417039 of email micmec@zeelandnet.nl WESTDUIN KOUDEKERKS «VLISSINGEN Westduin I -4371 PE Koudekerke (Vlissingen) E wesiduin@zcelandnei.nl Iwww.wcstduin.nl T (0031)-(0)-I18-5525KK F (003l)-(0)-l 18-552776 WESTKAPPELLE - Rijwiel en Hulpmotoren Club Nederland houdt zaterdag 18 mei een tourtocht door Walcheren. Het is de eerste keer dat de club de rit op Walcheren verrijdt. De RHC zet zich in voor het behoud van oude fietsen met hulpmotor en oude brom fietsen van voor het bouwjaar I960. Er rijden volgens de club za terdag veel zeldzame modellen en merken mee. De tourtocht start vanaf 10.00 uur bij Café Kasteel van Batavia in Westkapelle. Gastrijders mogen mee onder bepaalde voorwaarden. Zo moet de rijder een bromfietscertificaat of rijbewijs hebben, een brom fiets hebben die voor 1960 gebouwd is, een goede helm dragen en verzekerd zijn. Voor inlichtingen: 0118-571260 MIDDELBURG - Tourist Shop Middelburg neemt enkele publiekst- aken van VWMiddelburg over. Het gaat om de front-office taken, het verstrekken van toeristische informatie mondeling, schrifte lijk of digitaal. Ook rondleidingen in het stadhuis en stads wandelingen zullen door Tourist Shop gecoördineerd worden. Marketing en promotie blijft de gemeente zelf doen. De afspra ken tussen de gemeente Middelburg en de Tourist Shop zijn ge maakt voor de periode tot het eind van het jaar. OOST-SOUBURG - Een kaars branden, zomaar even zitten, een expositie bekijken of een gesprek met iemand hebben. Zaterdag 31 mei is kerkgebouw de Goede Aarde een open dag. Vanaf 10.00 uur tot en met 16.00 uur is er voor een ieder de mogelijkheid om even binnen te blikken. Het kerkgebouw is gevestigd aan de Kanaalstraat in Oost-Souburg. MIDDELBURG - In Kultureel Pakhuis te Middelburg is zaterdag 31 mei een workshop Intuïtief Schilderen te volgen. Het gaat daar bij niet om techniek en om de prestatie, maar om de vrijheid en het plezier jezelf op een creatieve manier te kunnen uiten, aldus de organisatie. De opdrachten zijn individueel. Prijs: 27,50 euro, inclusief materiaal en consumpties. De aanvang is 11.00 uur, Brakstraat 18 te Middelburg. Opgave: 0118-650632 of email naar info@trance-en-theater.nl MIDDELBURG - Het Lange Jan Project gaat donderdag 15 mei weer van start. Op deze dag wordt de eerste expositie van dit sei zoen in de Lange Jan geopend. De Bredase kunstenares Anne van Waterschoot zal haar werk tentoonstellen. Om 13.00 uur begini het programma met gebed en eindigt om 15.00 uur met een mini- concert van Peter van den Heuvel, die het orgel van de Koorkerk bespeelt. OOSTKAPELLE - Brassband Crescendo geeft zaterdag 17 mei hun jaarlijkse uitvoering. Er zal aandacht worden besteed aan een aan tal jubilarissen, waaronder een zestigjarig lidmaatschap. Daar naast is er een dansgroep en een mandoline-orkest. Aanvang is om 19.30 uur in 'De Halve Maan' in Oostkappele. Entree is twee euro voor volwassenen en een euro voor kinderen tot twaalf jaar. MIDDELBURG - Ze hebben er lang voor geoefend en zaterdag 24 mei is het zo ver. Dan geeft de afdeling dans en toneel van de MI KV (Middelburgs Instituut voor Kunstzinnige Vorming) een voorstel ling in de Stadsschouwburg in Middelburg. Kinderen zullen hun dans-talent tonen en de toneelafdeling speelt een stuk onder lei ding van Tineke Schrier. Kaarten kunnen bij de MIKV worden ge kocht van 8.30 uur tot 12.00 uur en ze kosten vijf euro per stuk. Binnenkortte zien in de stadsschouwburg in Middelburg. Onno Bakker: "We willen dat mensen betrokken raken bij de zee FOTO'S STICHTING NOORDZEE

de Faam | 2003 | | pagina 1