d Varia XPOSITIES Kabeljauw uit Zweden REGIONALE Cantare 'uit volle borst' VADER REMCO CAMPERT HAD ZEEUWSE WORTELS p. woensdag 14 mei 2003 pagina 11 WESTKAPELLE - Een bekende onbekende. Zo is dich ter, journalist en auteur Jan Campert het beste te om schrijven. Cultuurhistoricus Hans Renders, verbonden aan de Rijksuniversiteit Groningen, probeert het leven van de in 1943 gestorven schrijver in kaart te brengen. Grote delen van het leven van Campert heeft Renders helder voor ogen. Behalve Camperts jeugd, die hij door bracht in Westkapelle. Die jaren blijven in nevelen ge huld. ...het dorp be wonderde Campert om zijn verzetsdaden... T R O K E T L E P S L A B R E K O P E N R B G O O L A L 1 W G G U O N R D R E L L C E A G A 1 T N U A P N A K N B T L D E S J F S E B B Y E R E R N L O K P G T O T U M E R A A 1 B R N E K C E K E B S S A E E 1 O S O K O S N P K N M W R V E 1 R N V O R S 1 H H P A N E E R R L P O 1 E O S K B R E T E O E S O B N K M G T 1 E R L T F R V K O A A N O T N 1 M D A B B B N E N N E R L E 1 W T A S N E M M 1 L K T S A M L ...bijna niemand kan verhalen vertellen over de nog jonge Campert... MIDDELBURG - Bakkerij Corbijn uit Vrouwenpolder is sinds half maart ook te vinden in de Brakstraat in Middelburg, waar een bestaande bakkerij overgeno men werd. Drie generaties Corbijn bakken al 77 jaar brood op de Dorpsdijk in Vrouwenpolder: "Daar zitten we nog steeds. Mijn opa begon in 1926, mijn vader nam de bakkerij in 1969 over en tegenwoordig doe ik het", zegt eigenaar Piet Corbijn. door Anneke Kaiser Niet alleen ons land staat bekend om zijn uitgebreide consumptie van vis. Ook de Scandinavische landen kunnen er wat van. Niet verwonderlijk, want ook zij zijn ruim van zoet, zilt en zout water voorzien. Uit Zweden komt dit recept van kabeljauw. De legen darische Kniertje uit Heijermans 'Op Hoop van Zegen' jammerde ooi t dal de vis duur betaald werd. En dat gaat hier ook zeker op, omdat kabeljauw inderdaad prij zig is. Maar goedkopere koolvis of wijting vormen een prima al ternatief. Ingrediënten: 600 gram kabeljauwfilet, ander halve dl droge witte wijn, drie dl visbouillon, 100 gram roze gar nalen, 50 gram boter, 40 gram bloem, een dl crème fraiche, een paar takjes dille, zout en peper. Bereidingswijze: Vet een ovenschaal in en leg de vis erin, bestrooien met zout en peper, een beetje wijn er over schenken, klontje boter er op leggen en de schaal gedurende een kwartier in een voorver warmde oven (200 graden) laten. Maak een roux van de rest van de boter en de bloem. Al roerend de visbouillon en de rest van de wijn toevoegen tot een gladde, gebon den saus. Al roerend de crème fraiche en de garnalen toevoegen. De vis met een schuimspaan uit de schaal nemen en het vocht via een zeef bij de saus voegen. Hou alles goed warm. Vis terug in de schaal, wat dille knippen en aan de saus toevoegen en het geheel over de vis gieten. Lekker hierbij is een grove puree van aardappe len en knolselderij en jonge dop erwtjes. GOES - Het nu nog 18 leden tel lende vocaal ensemble Cantare uit Goes is na een korte adempauze weer aan het zingen. De non-acti viteit werd veroorzaakt door het af scheid van Jacqueline van Trirum als dirigent. Jacqueline stond tot september vorig jaar voor het koor en heeft het gezelschap gebracht tot bet huidige niveau. Helaas kon zij het dirigeren niet meer combineren met andere werkzaamheden. Jacqueline richtte het koor op in 1993, met de bedoeling betere koormuziek te brengen voor een wat kleiner ensemble met een breed repertoire, van Renaissance tot hedendaagse muziek. Met het repertoire en de ervaring die het koor in de afgelopen negen jaar heeft opgebouwd, wilde bet koor graag een doorstart maken en is het bestuur met directe ingang op zoek gegaan naar een nieuwe diri gent. Dat is Léon Bours geworden. Hij studeerde compositie aan het M.O.S. te Zwolle en volgde privé- lessen koor- en orkestdirectie. Ook volgde hij lessen harmoniedirectie bij dirigent en klarinettist Jan- Willem van Scherrenburg. Hij was werkzaam bij diverse en sembles, orkesten en koren, waar onder het harmonieorkest van de koninklijke harmonie Ons Genoe gen (Vlissingen) en musical- en operettevereniging Groep Papillon uit Middelburg. Sinds april 1992 is Léon werkzaam in Zeeland. Hij is hier momenteel dirigent van het Schelde-loodsen- koor, het Westkappels Dameskoor en het gemengd koorTe Quiero uit Middelburg. Cantare bestaat uit enthousiaste amateur-zangeressen en zangers afkomstig van de Bevelanden en Walcheren die gemotiveerd mee werken aan de kwalitatieve groei van het koor. Het ensemble wil wer ken aan concerten voor de geoe fende luisteraar, maar wil ook con certen geven die nieuw publiek trekken om zo het enthousiasme van bet ensemble voor koormuziek over te brengen. Zo verwacht het koor deel te nemen aan Middelburg Volkoren op 1 juni. Cantare is nog op zoek naar een enkele sopraan of alt, maar vooral op zoek naar en thousiaste mannenstemmen. De repetities zijn elke donderdag avond (met uitzondering van de schoolvakanties) van 19.45 uur tot 22.15 uur in zorgcentrum Randhof, 's-Heer Elsdorpweg 18 in Goes. westkapelse zoektocht naar impopulaire dorpsgenoot door Jacco van Maldegem Om meer over deze periode van het leven van Remco Camperts vader te weten te komen, heeft Renders de hulp ingeschakeld van Ans Dingemanse, die regel matig lezingen geeft over kunste naars in Westkapelle, zoals Jan Campert. Maar net als Renders heeft ook de in Westkapelle woonachtige Dingemanse veel vragen nog niet kunnen beant woorden. Een oproep in het plaatselijke Polderhuis Blad moest daarverandering in bren gen. Tot nu toe ech ter zonder enig re sultaat. „Het is wel begrijpelijk, want van de Westkappel- aars die Jan Campert nog gekend hebben, zijn de meeste ge storven," verzucht Dingemanse. Bovendien heeft ze naar eigen zeggen in de loop der jaren zelf ook veel gegevens boven water gehaald. „Wie weet is er in Westkapelle gewoon niet meer te vinden als datgene wat we nu al weten." De in Spijkenisse geboren brood schrijver Campert verwierf zijn grootste bekendheid na zijn dood in 1943 met het gedicht 'De achttien dooden'. Het leverde hem eindelijk de naam en faam op, waarnaar hij zijn hele leven had gestreefd. Voor de oorlog behoorde hij niet tot de top in poëzieland. „Het niveau van Slauerhoff, du Perron en Nijhoff heeft hij nooit bereikt," meent Dingemanse. Tijdens de oorlog hielp Campert joden naar België ontsnappen. In 1942 hebben de Duitsers hem opgepakt. Na en kele gevangenkampen, belandde Campert in concentratiekamp Neuengamme, waar hij op 12 ja nuari 1943 zijn laatste adem uit blies. Campert raakte verzeild in Westkapelle als zoon van de dorpsdokter. Hij woonde in het dijkdorp, tot aan zijn verhuizing naar Amsterdam in 1920. Campert was toen achttien jaar oud. De Westkappelse epi sode heeft volgens Dingemanse een grote rol gespeeld in het latere werk van Campert: „Heel vaak situeerde hij zijn ge dichten in een dorp aan zee, met duinen en knisperend grind. Ty pisch Westkapelle. Die gedichten geven vaak een mooi beeld van het dorp aan het begin van de twintigste eeuw." Hoewel Campert in zijn gedich ten de mooie kanten van Westkapelle verwoordde, is hij nooit geliefd geweest in het dorp. Dingemanse loopt daar zelfs nu nog, 83 jaar na de verhuizing van Campert naar Amsterdam, regel matig tegenaan. „Wat opvalt," vertelt Dingemanse, „is dat bijna niemand verhalen kan vertellen over de jonge Jan Campert. Waar schijnlijk was hij toen al een dro- ln deze mengelmoes van letters zijn al de onderstaande woorden verstopt. Ze zijn te lezen van links naar rechts, van rechts naar links, van boven naar beneden of omge keerd of schuin. Enkele letters worden dubbel gebruikt. Streep alle woorden door. De resterende letters vormen dan regel voor regel van boven naar beneden gelezen de oplossing van deze puzzel. Badminton Kickboksen Snater Balspel Knikkeren Tafelvoetbal Bokspringen Korrel Tekort Boston Maandag Vakman Curling Mastklimmen Voetballer Faro Omber Voornemen Grensbal Poker Waterskien Honkbal Rensport Werpspel Judo Rugby Whist Kegel Skisport Wielrennen Stuur uw oplossing voor donder dag 22 mei naar de redactie van de Faam, Postbus 5,4460 AA in Goes. Uit de goede inzendingen wordt een winnaar getrokken. Die krijgt twee vrijkaarten voor een film in Cine City. De prijswinnaar wordt in de Faam van woensdag 28 mei bekend gemaakt. De oplossing van de puzzel uit de Faam van donderdag 1 mei luidt: handelsreiziger. R. Janse uit Grijpskerke won door het inzenden van de goede oplos sing twee vrijkaarten voor bio scoop Cine City in Vlissingen. Alhoewel dit straatnaambordje anders doet vermoeden, was Jan Campert nooit echt 'van het dorp'. FOTO ELLEN DE DREU mer die veel op zijn kamertje zat." Van standsverschil tussen de doktersfamilie en het gewone volk is waarschijnlijk wel sprake geweest, maar dat is volgens de Westkappelse niet de reden. „De bevolking zag Camperts moeder als een vriendelijk dame, dokter Campert was populair en van de broers en zus van Jan Campert herinneren oude mensen zich wel veel." Ook op latere leeftijd was hij nimmer 'van het dorp'. Zijn wer ken werden niet altijd enthou siast ontvangen. Vooral de com binatie van fictie en non-fictie stuitte de inwoners van het dorp tegen de borst. Campert be schrijft in zijn roman Wier (1935) een Westkappelaar die volgens de schrijver een buitenechtelijk kind zou hebben: „De coleur locale klopte vaak," zo verduide lijkt Dingemanse de ontevreden heid van oudere ge neraties, „maar hij bedacht feiten en maakte onderwer pen aanhangig die in het Westkapelle van voor de oorlog onbespreekbaar wa ren." Bovendien blijkt uit verha len dat hij neerkeek op zijn dorpsgenoten. Dingemanse: Zo vond Campert dat de fanfare met gedrevenheid oefende, maar altijd vals bleef spelen." In het zelfde verhaal schrijft Campert ook dat de mensen in het dorp als de huizen zijn waarin ze wo nen; primitief. „Regelmatigkom ik in het dorp mensen tegen die zich daar nu nog druk om ma ken," zegt Dingemanse. „Westkapelle bewonderde Campert om zijn verzetsdaden, maar stond afwijzend ten opzichte van zijn persoon," zegt Dingemanse sa menvattend. Hans Renders heeft zich tot de herfst van volgend jaar de tijd ge geven om de biografie van Jan Campert te voltooien. Dus voor die tijd dienen ook de jeugdjaren op papier te staan. „Het kostte veel moeite om alle informatie te verzamelen. Alle hulp is welkom," aldus Dingemanse. Bakkerij Corbijn naar Middelburg "In februari sprak ik de vorige ei genaar van de bakkerij in Middelburg. Hij wilde stoppen en ik wilde wat anders er bij. Zo kwam het balletje aan het rollen. Van de bakkerij in de Brakstraat is een modern bedrijf gemaakt. Het is volledig gecertificeerd en voldoet aan de hoge milieu- en HACP-eisen. Bakkerij Corbijn is een ambachtelijk bedrijf en wij maken alles zelf. Vier enthou siaste medewerkers, twee brood- en twee banketbakkers maken dagelijks verse producten onder meer twintig verschillende soor ten brood, gebak, bolussen, appelflappen. De consument vraagt veel en als vakman lever je kwaliteit." In de toekomst wil men ouder wetse beschuitjes, een Corbijnspecialiteit, ook in Middelburg brengen. Bakkerij Corbijn in Middelburg is verder gespecialiseerd in belegde broodjes en werkt daar mee veel op bestellingen voor bedrijven. Er is bezorgservice in Middel burg en een speciale Ontbijt service op Walcheren en Noord- Beveland. "Met deze nieuwe start hopen wij een gezond bedrijf te hebben. Goede kwaliteit staat bij ons hoog in het vaandel en wij ont zien kosten noch moeite om die kwaliteit te leveren", laat Piet Corbijn weten. Bakkerij Corbijn, te vinden op bet adres Brakstraat 24, is zes dagen per week open van 07.30 tot 17.30 uur. Binnen wordt nog op ambachtelijke wijze gewerkt. FOTOJACO DE DREU Rectificatie Khaja GOES - In het artikel over het tienjarig jubileum van het Middelburgse restaurant Khaja, dat vorige week in De Faam ver scheen, is een storende fout ge slopen. Per abuis werd vermeld dat Khaja een Indisch restaurant is. En dat was slordig, want KJiaja schotelt de klant nu al tien jaar lang Indiase gerechten voor. Na tuurlijk betekent bet ook dat de MEUSKERKE Zijdemuseum, Dorpsstraat 3, Diverse kunstenaars, 'Zijde, hoeden en design' en 'Zijde, sieraden en design'. Ma. van 13-17 uur. Di. t/m za. van 10-17 uur. MIDDELBURG De Drukker)', Markt 51Ludmila Kalmaeva, project 'Plenty to go on'. Lex Maes, illustraties. Charlotte Mutsaerts, grafiek. Jan Malawauw, foto's van kinderen uit het kindertehuis in Giri Asih (t/m 17 mei). Ma. van 11-18 uur. Di., wo. en vr. van 9-18 uur. Do. van 9-21 uur. Za. van 9-17 uur. Atelier Opaal, Opaal 6, Cor van der Poel; pentekeningen, aquarel len, acryl en olieverfschilderijen, sculpturen van brons, speksteen en keramiek. Corrie Akkermans; olieverfschilderijen, sculpturen van brons, speksteen, keramiek en mergel. Ma t/m zo. op afspraak tel. 623050. Café Bommel, Markt 85, Peter Toornstra 'Pure kracht in Zeeuwse dracht', foto's van sportende boertjes en boerinnetjes. Zeeuws Archief, Hofplein 16, 'We dachten dat de wereld verging..', belevingstentoonstelling Watersnoodramp 1953. Ma. t/m za. van 9- 17 uur. Zeeuwse Bibliotheek, Kousteensedijk 7, J. den Herder, aquarellen 'Een reis door Walcheren'. leerlingen van kunstenaar Johannes Milhous, 'Zeeuwseplaetjes in een liesje'. Ma. van 17.30-21 uur. Di. t/ m vr. van 10-21 uur. Za. van 10-13 uur. Galerie Icon, Bree l, 'Stad, land en strand in Zeeland', Zeeuwse to pografie van oude en moderne kunstenaars. Di. t/m za. van 12-16 uur. De Vleeshal, Markt, Martin Arnold, 'Jeanne'. Di. t/m zo van 13-17 uur. De Kabinetten van de Vleeshal, Zusterstraat 7, Martin Arnold, drie korte experimentele films op monitoren. Di. tm zo. van 13-17 uur. Galerie 't Haentje te Paart, Spanjaardstraat 19, Josje Bosman, toege paste sculpturen en sieraden in glas en metaal. Marijke Renes, schilderijen. Do., za. en zo. van 14-16.30 uur. Kunst Vorm, Breestraat 35, Anneke Schenk, 'Boekrollen'. Di., wo. en za. van 13-17.30 uur. VEERE Museum De Schotse Huizen, Kaai 25-27, Alfons van Dijck, 'Een Veerse Vlaming' schilderijen. "Noodboerderijen op Walcheren', fo to's en bouwtekeningen. Ma. t/m za. van 12-17 uur. Zo. van 13-17 uur. VLISSINGEN Kunst'ique, Groenewoud 56, Diverse kunstenaars, werken rond het vettrek van de veerboten van de PSD. Do. t/m za. van 12.3017 uur. Koopzondag 12.30-17 uur. Zeeuws Maritiem Muzeeum Vlissingen, Nieuwendijk 11, 'Met de boot mee, vervoer over Zeeuwse wateren, 1800-2003', maritieme geschiedenis van Zeeland. Bart Sorgedrager, foto's Vlissingen- Breskens en Kruiningen-Perkpolder. Ma. t/m vr. van 10-17 uur. Za. en zo. van 13-17 uur. Kunstcentrum deWillem3, Oranjestraat 4, Ko de Jonge, 'Heen weer& weer/heen' afscheid van de veerdiensten. Miranda Traas, fo tografie. Do. t/m zo. van 12-17 uur. W#AK, Oranjestraat 4, Wolfgang Ellenrieder, installaties video's en schilderijen. Jan Jansen, schoenen/design. Jacques Plouvier, fotografie. Ba-ro-nes/Mistrey shop, schoenen en kleding. Do. t/m zo. van 12- 17 uur. St. Jacobskerk, SjaakWillemsen, schilderijen. Za. van 13-17 uur. Hotel Arion, Boulevard Bankert 266, Marion v.d. Velde, 'Effe kieke', diverse wer ken. Dagelijks. 1 chef-kok die eigenaar Faroque Ahmed zoekt, meer verstand moet hebben van de Indische dan van de Indiase keuken. Onze excuses voor de mogelijk ont stane verwarring. RAM Privé: je plannen kunnen ineens veranderen. Topdag: zondag. Liefde: verberg je gevoelens niet, maai- houd bet discreet. Geld: Iaat je niet verleiden tot een impulsaankoop uit verveling. STIER Privé: dagen van harmonie wisselen af met drukte en spanning. Topdag: vrijdag. Liefde: je bent heel goed van vertrouwen. Te goed? Geld: geen problemen, er komt zelfs een meevaller aan. TWEELINGEN Privé: je hebt genoeg energie om het ook de anderen naar de zin te maken. Topdag: zaterdag. Liefde: je kunt héél opwindend zijn, maar doseer het wel. Geld: de vooruitzichten lijken goed, maar het blijft oppassen. KREEFT Privé: vergeet niet te glimlachen, ook al zijn er meer spanningen dan je lief is. Topdag: vrijdag. Liefde: een vrolijke en spannende gebeurtenis wacht. Geld: niets uitlenen, hand op de knip! LEEUW Privé: eindelijk genoeg rust om een goed plan te bedenken. Topdag: maan dag. Liefde: kleine jaloersigheden maken de erotiek spannender. Geld: nogal vrijgevig, dat is niet nodig. MAAGD Privé: je volgt je hart, waar je beter het gevoel van je partner had kunnen volgen. Topdag: dinsdag. Liefde: je hebt nu veel liefde nodig. Geld: grote aankoop kan nu verstandig zijn. WEEGSCHAAL Privé: je blijft onverstoorbaar, wat ze ook zeggen. Topdag: wijdag. Liefde: je bent op zoek naar iets buitengewoons. Blijf zoeken! Geld: te goed van vertrouwen. SCHORPIOEN Privé: als de zon schijnt, raak je in een goed humeur. Topdag: zondag. Liefde: je wordt begeerd en dat streelt je. Maar het geeft ook problemen. Geld: uitkijken met uitgeven, vooral met grote aankopen. BOOGSCHUTTER Privé: sommige familieleden blijven moeilijk doen. Topdag: zaterdag. Liefde: je gaat zonder dralen op je doel af. Geld: iets te spontaan ingekocht. STEENBOK Privé: even kortsluiten met de anderen, anders sta je zo alleen. Topdag: woensdag. Liefde: een haast allesoverheersend verlangen naar tederheid kleurt je hele week. Geld: voor een grote uitgave extra bedenktijd nemen. WATERMAN Privé: een diepgaand gesprek dreigt tot een conflict te leiden. Topdag: don derdag. Liefde: je moet er geen spelletje van maken. Geld: alles op orde. VISSEN Privé: neem alleen een absoluut betrouwbare kennis in vertrouwen. Je komt hem binnenkort tegen. Topdag: zondag. Liefde: je hart slaat een toontje hoger, verliefdheid is nabij. Geld: de bodem komt in zicht.

de Faam | 2003 | | pagina 11