8FJII1 Terzake 'n Heerlijke vleesschotel DARTS LEAGUE Rare maand Jonge ondernemers tegen prijsmisbruik concurrenten Kreeftentiendaagse vervroegd Tien jaar Khaja pagina 27 Het zijn steeds de ouderen die ons leren om restjes niet weg te gooien, maar om die te verwerken tot een an dere lekkernij. Recent maakte ik een prima groente soep volgens een oud recept. Het vlees voor de soep was uit één stuk omdat het de bedoeling was dat na de soep te eten. Liefst met augurkjes, zilveruitjes en mosterd. In de streek waar ik vandaan kom was dat vroeger ge bruikelijk. Het vlees dat overbleef heb ik verwerkt tot een vleesschotel. MIDDELBURG - Twee dagen voor de opening bedekte een oude Faam het venster en staken elektriciteits kabels nog vervaarlijk uit de meterkast. Voor ze de deu ren openden waren Onur Dora (21) en Daniël Buschman (22) nog druk bezig de laatste hand te leg gen aan hun eigen computershop. Zeven maanden voorbereiding kostte het, maar zaterdag 3 mei ging het dan van start. De Computer aan de Vlasmarkt in Middelburg. Discussieavond jeugdbeleid Zijspanrit voor gehandicapten Collectanten gezocht Koor zoekt leden internationale zomercursus voorlichting epilepsie voorlichtings avond Astma Fonds international Een rare maand eigenlijk, die tweede voorjaarsmaand van het jaar. Ook dit jaar deed april wat het wilde. De maand liet ons praten over droogte, bijna over droogte records, maar aan het eind van de rit bleek het hier en daar natter te zijn geweest dan normaal. TOP 32 HEREN «the hague BDO DARTS fÈnrMPH iim - Tickets verkrijgbaar via Pnmera filialen en Fcee mee praten. Eind deze maand bestaat zijn zaak tien jaar. Een decennium waarin veel is gebeurd. MIDDELBURG - Kort Carrosserie - Bouw in Middel burg is per 1 april opgehouden te bestaan. Met ingang van deze datum zijn Marco Scheele en André Westerbeke de trotse eigenaren van het bedrijf, dat nu de naam Zeeland Aanhangwagens draagt. Deson danks zal de onderneming geen totaal ander gezicht krijgen. "Kort Carrosserie was een begrip op Walcheren. We gaan op dezelfde voet verder," zo be looft Westerbeke. Zijn compagnon Scheele is het roe rend met hem eens. ...met twee man kunnen we meer werk verzetten... MIDDELBURG - In een van de oudste steegjes van Middelburg, de Wijngaardstraat, is restaurant Ten Weijngaert gevestigd. Op 1 juni al weer tien jaar. Een mijlpaal zou je zo zeggen. Eigenaar Rob Arts (55) vindt het ook een bijzonder datum. Maar om dat nu groots te vieren, dat vindt hij maar niets. skelters in de provincie... MIDDELBURG - Ieder bedrijf heeft te maken met pie ken en dalen. Eigenaar Faroque Ahmed van Indisch restaurant Khaja in Middelburg kan daar zeker over Kort Carrosseriebouw onder andere naam verder RAM Privé: dat schiet lekker op, zo kun je straks echt rustig aandoen. Liefde: je partner vergeeft je een misstap. Geld: op de kleintjes letten is niet zo moeilijk. STIER Privé: je verdedigt je mening wat al te stellig: er zit een adder onder het gras. Liefde: gevoelig voor flirts, niet aan toegeven. Geld: je maakt winst als je je hoofd niet verliest. TWEELINGEN Privé: je moet het zelf opknappen, dit kun je niet aan anderen over laten. Liefde: tederheid en liefde brengen je tot rust. Geld: geen tijd voor experimenten. KREEFT Privé: je hebt hulp nodig om een plan te verwezenlijken, schaam je daar niet voor. Liefde: een compromis brengt uitkomst. Geld: blijf voorzichtig. LEEUW Privé: je energie werkt aanstekelijk op anderen. Liefde: sterke erotische uitstraling. Geld: zo gaat het goed. MAAGD Privé: laat de informatie die je krijgt eerst bezinken en controleren. Liefde: romantische dagen, maar weinig tijd. Geld: je berekeningen kloppen. WEEGSCHAAL Privé: lastige periode, maar na downs komen ups, dat weet je. Liefde: zeg maar gewoon wat je bezighoudt. Geld: goed opletten. SCHORPIOEN Privé: laat de anderen maar stoeien, wie het laatst lacht... Liefde: schenk meer aandacht aan je partner. Geld: je maatregelen treffen doel. BOOGSCHUTTER Privé: met de voorbereidingen gaat het goed, je hebt veel energie. Liefde: je geluksuren staan te wachten. Geld: uitgaven indammen. STEENBOK Privé: je komt langzaam in de stemming voor de uitdagingen die je staan te wachten. Liefde: niet treuzelen, toon je gevoelens! Geld: een goede tip brengt winst. WATERMAN Privé: niemand kan je van je plan afbrengen. Liefde: jaloezie is niet terecht. Geld: stoppen met onnodige uitgaven. VISSEN Privé: dit is altijd je meest productieve tijd van het jaar, laatje nu niet afleiden door bijzaken. Liefde: beetje naïef, maar wel spontaan. Geld: niet alle wensen zijn betaalbaar. door Anneke Kaiser DOMBURG - De fracties van de PvdA en GroenLinks houden 14 mei een discussieavond. Re cente ontwikkelingen in het jeugdbeleid zullen door Scoop worden toegelicht en na de pauze kan de zaal met de inlei ders en met de fractie praten over de stand van zaken in Veere. De jeugdnota van vorig jaar wordt hierbij betrokken. Aanvang: 19.30 uur, in Het Schuttershof in Domburg. VLISSINGEN - Voor de zeven tiende keer gaat de Zeelandiarun van start. Zater dag 10 mei vertrekken de zijspanrijders met in het zijspan een gehandicapte medemens. Om 9.30 vertrekken ze vanaf het Stadhuisplein te Vlissingen en na en tocht over Walcheren wordt daar ook weer geëindigd om 17.00 uur. MIDDELBURG - De organisatie van de ANGO-collecte is op zoek naar collectanten voor Middelburg. Het gaat om 2 tot en met 7 juni. Opgave bij P.J. Cevaal 0118-624180 tussen 17.00 uur en 18.00 uur. VLISSINGEN - Zangvereniging Canto Armonico doet een op roep voor nieuwe koorleden. Langzamerhand wordt het een dameskoor en dat is niet de be doeling. Vooral bij de tenor- en bas-partij is versterking nodig. Voor meer informatie: 0118- 414064. VLISSINGEN - Pushz, onder deel van Hogeschool Zeeland geeft deze zomer een Engelsta lige management cursus. Het traject beslaat dertig ochtend sessies een aantal praktijk oefeningen. Internationale uit wisseling van kennis en cultuur werkt verrijkend en Zeeland heeft een groot buitenland meent de organisatie van deze cursus. Voor meer informatie: www.pushz.com GOES - De afdeling Zeeland van de Epilepsie Vereniging Neder land houdt op maandag 12 mei een voorlichtingsavond over epilepsie en medicijnen. De avond is bedoeld voor mensen met epilepsie, ouders van kin deren met epilepsie, familie en vrienden, maar ook voor artsen, leerkrachten, begeleiders en andere belangstellenden. Dr. J.C. Doelman, werkzaam in het Oosterscheldi'ezi ekenhuis, spreekt over epilepsie en de be handeling in het algemeen. Prof. dr. A.P. Aldenkamp, neuropsycholoog en hoogle raar epileptologie, gaat met name in op de ontwikkelingen rond medicijnen. Belang stellenden kunnen vanaf 19.30 uur in Hotel Terminus te Goes de informatiestands bezoeken. Voor informatie en aanmelden 0318-672772 of www.epilepsienukanhetbeter.nl GOES - De afdeliong De Bevelanden van het Astma Fond houdt in samenwerking met de firma Ooms Allergie een thema-avond voor patiënten met astma en COPD. Het thema voor deze avond is 'Long- fysiotherapie voor astma en COPD patiënten'. De avond be gint om 20 uur in Hotel Goes, Fokkerstraat 100 te Goes. Ui teraard is deze avond rookvrij. Omdat veel mensen met astma sn COPD last hebben van aller lei geurtjes en luchtjes, wordt er verzocht geen parfum of aftershave te gebruiken. Het bedrijf is er volgens de twinti gers niet een van dertien uit het dozijn. "We richten ons op parti culieren. Niets ten koste van onze collega's hoor, maar dat gebeurt veel te weinig," meent Dora, "Ook de prijzen zullen anders liggen." In de tijd dat hij in Nijmegen woonde, ontdekte hij dat de prij zen voor hardware in Zeeland veel hoger liggen dan in de rest van Nederland." Dora durft te stellen dat Zeeuwse computerbedrijven misbruik maken van het prijsni veau. "Ze willen allemaal snel rijk worden. Misschien dat onze komst de concurrentie bevordert. Dat zou enkel maar gunstig zijn voor de consument." Dan schuilt de kracht van De Computer naar eigen zeggen in het feit dat beide twintigers nog thuis wonen. "We hoeven geen gezin te onderhou den, maar het kan gewoon goed koper dan wat de concurrenten laten zien," zegt Dora, overtuigd van zijn gelijk. Een ander gat in de markt waar Dora en Buschman inspringen, is de zogenoemde 'pc-modificatie', het decoreren van de computer kast. "De pc maakt steeds meer deel uit van het interieur, dus moet het apparaat er ook echt bij passen," zegt Buschman, "Naar een computer met blauwe neon- lichtjes kijkje toch heel anders dan naar een ouderwetse, grijze pc." Bovendien is een computer net een mens, zo vindt Buschman: "Het innerlijk is het belangrijkst, maar het uiterlijk telt toch zeker mee." De taakverdeling tussen de nieuwbakken ondernemers is dui delijk. "Ik voer de reparaties uit en Daniël doet de winkel. 1-Iij heeft een vlotte babbel en ik meer de technische know-how," aldus Dora, "We vullen elkaar goed aan." De eerste jaren van Kliaja waren moeilijk zo vertelt Ahmed. "Wij zijn in een tijd begonnen waarin de Indische keuken nog absoluut onbekend was in Nederland. En als ze je niet kennen, komen ze niet." Maar, zo gaat hij verder, de tijden zijn veranderd. Onlangs heeft hij een restaurant in Arnhem over kunnen nemen, waar zijn broer chef-kok is ge worden. "Dat hebben we kunnen kopen met de centjes die we hier verdiend hebben," legt Ahmed niet zonder enige trots uit. Het grootste probleem waar hij nu met te kampen heeft, is het tekort aan personeel. "De zaken lopen erg goed, maar mijn vrouw en ik doen alles alleen. Dat lukt bijna niet meer," vindt Ahmed die naar eigen zeggen 'nee-ver kopen' als erg pijnlijk ziet. Hij is al lang op zoek naar een kok waarmee hij zijn bedrijf kan uit bouwen. "In Nederland en an dere Europese landen heb ik nie mand kunnen vinden met ge noeg kennis van de Indische keu ken," aldus de ondernemer Hij is momenteel druk bezig om een kok uit zijn thuisland te halen, maar dat valt niet mee. "De re gels zijn erg streng. Je moet aan zoveel eisen voldoen voordat zo iemand naar Nederland mag ko men," zegt Ahmed. Als bedankje 'voor alle steun' krijgen gasten die tussen vanaf 15 mei Khaja bezoeken een maand lang tien procent korting op alle gerechten. "En mag ik ooit twintig jaar bestaan, dan schroef ik dat percentage natuurlijk op tot twintig," zegt restaurateur la chend. Ingrediënten: 400 gram gekookt rundvlees, 400 gram vast- kokende aardappelen, vier ansjovisfilets, een krop sla, verse peterselie, vier eetlepels witte wijn, twee eetlepels witte wijna zijn, zes eetlepels olijf- of arachideolie, twee sjalotjes, pe per en zout. Bereidingswijze: schil de aard appelen en snij ze in dobbelste nen. Kook ze of nog beter stoom ze gaar. Intussen wijn en wijna zijn mengen, zout en peper naar smaak toevoegen en de olie on der voortdurend roeren met een April gaf een overschot aan zon- uren, aan heerlijk warme dagen, maar ook aan hele koude nach ten. Zo werd het op de vroege och tend van de achtste april op som mige plaatsen -6 graden. Een week later noteerden we overdag +26! April is per definitie een maand van uitersten, maar dit jaar maakte de natuur het wel erg bont. Uiteindelijk kunnen we het weer in de voorbije maand het vork toevoegen tot een homo gene massa ontstaat. Meng er de gesnipperde sjalotjes door. Lek ker is een klein lepeltje scherp mosterd erbij. Was de sla, snij het vlees in plakken en rangschik het afwisselend met de sla op een schotel. Meng de in stukjes ge sneden ansjovis met de blokjes aardappelen (zorg er voor dat de aardappelen nog heet zijn) schep dat over sla en vlees, giet er de vinaigrette over en bestrooi het geheel met gehakte peterselie. Serveer het met stukjes stok brood en drink er de rest van de witte wijn bij. best samenvatten onder de noe mer 'zonnig en warm'. Na een periode van ongeveer drie maan den waarin blokkerende hoge- drukgebieden de boventoon voerden lijkt het weer nu een andere route te bewandelen, na melijk een wisselvallige. Er zijn in ieder geval op dit mo ment nog geen perspectieven die wijzen in de richting van herstel van het droge en zonnige voorjaarsweer. Daniël Buschman (links) en Onur Dora. FOTO JAAP WOLTERBEEK (advertentie) door Ton ten Hove mlBW door Jacco van Maldegem De ondernemers, tevens elk anders zwager, zijn wel van plan de trailertak van het bedrijf meer onder de aandacht te brengen. Scheele en Westerbeke denken de bezitters van een boot- of paardentrailer, een compleet plaatje aan te kunnen bieden. "Na de verkoop van een aanhanger staan wij, als een van de weinige in Zeeland, ook garant voor het onderhoud en alle reparaties," aldus Scheele. De vorige eigenaar heeft het in het verleden niet aangedurfd om dit specialisme op grote schaal te promoten. Volgens Scheele omdat hij maar alleen was: "Wij zijn met twee man en kunnen dus meer werk verzetten." Met het benaderen van maneges en aanwezig zijn bij grote evenementen als Indoor Zeeland willen ze een grotere bekendheid verwerven. "Je moet tenslotte dicht op je markt zitten." Bij toeval werden de heren geattendeerd op het feit dat Kort Carrosseriebouw te koop stond. Scheele, voorheen actief als vertegen woordiger, kreeg een tip van een van zijn toenmalige klanten: "De markt is zo minimaal om een ei gen zaak te starten, zodat dit een enorme kans voor ons bete kende." De twee mannen hebben bewust Marco Scheele en André Westerbeke: "Je moet zo dicht mogelijk op je markt zitten". FOTO JAAP WOLTERBEEK voor een andere naam gekozen. De vorige eigenaar voerde nog steeds het woord carrosserie bouw in zijn bedrijfsnaam. Scheele: "Zijn vader is meer dan vijftig jaar geleden begonnen als wagenmaker. Mijn vrouw en ik zijn niet zo 'feesterig'," legt hij uit. Het enige wat in Ten Weijngaert zal refere ren aan het jubileum is de ver vroegde Kreeftentiendaagse. Arts: "Normaal gesproken star ten we hiermee aan het begin van de braderie en dat is nu wat eerder." Verder zal hij buitenom een personeelsuitje niets onder nemen om het eerste decennia uit te luiden. "Dat feestje is eigen lijk niets bijzonders, want dat doen we elk jaar," zegt hij la chend. In de tien jaar dat hij samen met zijn vrouw het etablissement runt zijn er een groot aantal vaste klanten bijgekomen. "In de beginperiode waren we erg af hankelijk van toeristen, maar dat is zo goed als over," aldus de ge boren Randstedeling, "Nu be draagt omzet tijdens de winter maanden slechts twintig tot vijfentwintig procent minder ten opzichte van de zomerperiode." Ook van de teruglopende écono mie heeft Arts weinig last. "Het enige wat wij merken is dat we minder klanten geen plaats kun nen aanbieden." Behalve voor omzet zorgen klan ten dikwijls voor anekdotes over de Wijngaardstraat. "In het klein ste pandje waarin wij zitten heeft zelfs nog eens een gezin met zes tien kinderen gewoond."zo heeft Arts van een van zijn gasten ge hoord, "En vroeger is het hier een asociale buurt geweest." Plots klaps schiet hij van zijn stoel richting de voordeur. "Te laat," verzucht hij, weer teruglopend naar zijn zetel, "Ja, ik wilde die kinderen even vertellen hun lege chipszakken voortaan niet meer op straat, maar in een vuilnisbak te gooien." Grinnikend zegt Arts: "Misschien wel verdwaalde be- Rob Arts en zijn vrouw. FOTO JAAP WOLTERBEEK woners van vroeger." In de loop der tijd is het accent echter verschoven naar aan hangwagens." Zeeland Aan hangwagens is volgens Wes terbeke dan ook een vrij logische be- grootste naming: "Zeeland is assort]ment nu eenmaal ons werkgebied mei een open dag georganiseerd. Jongere bestuurders kunnen zich dan vermaken op een speciaal voor deze dag ingerichte skelterbaan. Daar hebben Scheele en Westerbeke uit zake lijk oogpunt voor ge kozen. "Want," zo aanhangwagens de tak van sport." Bijna anderhalve maand na de opening van hun zaak, hebben Scheele en Westerbeke voor 10 durft eerstgenoemde na enig overleg met zijn partner te stellen: "We heb ben het grootste assortiment skelters in de provincie." Eigenaar Faroque Ahmed: "Mijn vrouw en ik doen alles alleen". FOTO JAAP WOLTERBEEK

de Faam | 2003 | | pagina 27