Pabo-studenten voor Uganda Burgemeester steekt asperge Walcheren en vergeten bombardementen Het weten waard Palazzoli naar Oost-Souburg Streeknieuws ALLEEN MIDDELBURG HOUDT NS-BALIE Jouw nieuwe droomauto vinden vanuit je luie stoel? www.de-faam.nl Walcheren van dag tot dag donderdag 1 mei 2003 pagina 17 GOES - Volgend jaar rond deze tijd moeten alle Zeeuwse NS-loketten gesloten zijn, met uitzondering van station Middelburg. De Seniorenadviesraad is bezorgd over de ontwikkelingen bij de NS, ouderen zouden er veel hin der van ondervinden. De NS zelf denkt dat verandering geen achteruitgang hoeft te betekenen. VLISSINGEN - Komende zomer gaan vijf Pabo studenten van de Hogeschool Zeeland op expedi tie naar Uganda. Daar bezoeken ze de onderwijs instellingen waar ze dit jaar een campagne voor hebben opgericht: Zeeland voor Uganda. VLISSINGEN - Twee jaar na 'We Never Blamed The Crews' is er een nieuw boek van Paul Crucq. 'Aiming Point Walcheren' is een boek over de bombardemen ten op de Duitse stellingen op Walcheren in oktober '44. Het boek bevat nog nooit eerder beschreven bombar dementen. De inname van Walcheren was cruciaal voor het verdere verloop van de Tweede Wereldoorlog, toch is er weinig over bekend. THUIS IIM JE BUURT VLISSINGEN - Het Palazzoli Huis verhuist momenteel van de Badhuisstraat in Vlissingen naar het Oranje plein in Oost-Souburg. Het Zeeuwse inloophuis voor mensen met kanker en hun omgeving gaat daar dins dag 6 mei weer open. DONDERDAG Zeeuws Biologisch Museum Oostkapelle, rondleiding: 'Wandelen met de boswach ter', 14 u. Het Schuttershof Middelburg, bijeenkomst van de Walcherse PvdA-afdelin- gen,20 u. VRIJDAG Zeeuws Biologisch Museum Oostkapelle, kinderactiviteit W)onderwaterwereld, 14 u. Kantine voetbalvereniging De Noormannen Westkapelle, ouderavond met toptrainer PaulTelussa over'Werken aan voetbalkwaliteit bij een dorpsvereniging', 19.30 u. ZATERDAG Sporthal De Zandkuil Middel- burg, Bevrijdingstocht, wandeltocht over 5, 10, 25 en 40 kilometer, vanaf 8.30 u. Aagtekerke, ringrijden, jongerenwedstrijd, 9 u. Westkapelle en Veere, Natio nale Reddingsbootdag. Pompstation Kon. Emmaweg Vrouwenpolder, natuur- excursie door voormalig waterwingebied Oranjezon, 14 u. Zeeuwse Bibliotheek Middelburg, lezing door Roel Kavelaars, 'De kracht van het denken', 10.30 u. MFC 't Stadhuys Arnemuiden, Stille tocht, 19.35 u. Ontmoetings centrum Dauwendaele Middelburg, dansavond De Goudvinken, 20.30 u. Café Goudwaard Middelburg, disco COC, 21 u. Ontmoetingscentrum Dauwendaele Middelburg, al gemene verzamelmbeurs, 9 u. Ter Hoogekerk Middelburg, zangavond met het Walchers Mannenkoor, 19.30 u. Club- huisVTVVlissingen, bingo, 20 u. ZONDAG Zeeuws Biologisch Museum Oostkapelle, strandjutten, met de jutter mee op zoek naar aanspoelsels, 11 u. Markt Middelburg, Middel burg Boekenstad, 10 u. Her vormde Kerk Oostkapelle, dodenherdenking, 19.20 u. Café Goudwaard Middelburg, biseksuele avond COC, 16-20 u., 40-plus avond COC, 20 u. MAANDAG Abdijplein Middelburg, kinderrommelmarkt, 10 u. Het Korfje Arnemuiden, fiets- puzzeltocht, 15 u. DINSDAG Burgerzaal Stadhuis Middel burg, symposium over de re sultaten uit een onderzoek naar de herkomst van de be woners in de Veersche Poort, 15 u. Zeeuwse Bibliotheek Middelburg, praatavond Hartezorg, 19.30 u. WOENSDAG Clubhuis Willen is Kunnen Vlissingen, wandelmorgen voor 50-plussers, 9 u. Zeeuws Biologisch Museum Oostkapelle, rondleiding: 'Met de tuinman mee', 13 u. Thomaskapel Middelburg, le zing door Pieter Bérnard, 'De actuele situatie in het licht van de bijbel', 19.30 u. NS sluiten loketten door Nienke Boterenbrood ...reizigers moeten zich goed oriënteren. Sinds 1999 is de NS bezig met het sluiten van loketten. De stations zijn opgedeeld in drie catego rieën: grote, middelgrote en kleine stations. Grote stations houden de maximum service: een open balie waar bij het loket een kaartje gekocht kan worden. De middelgrote stations krijgen in plaats van een balie een kiosk, waar naast een broodje ook een kaartje gekocht kan worden. De kleine stations krij gen een meldpaal met een alarm- en serviceknop. Het loket wordt ver plaatst naar een agentschap, het liefst in de buurt van het station. In Zeeland wordt Middelburg een maximum ser vice station, Goes een middel groot station en de rest zijn kleine stations. Abonnementen en ouderen zou den volgens NS-woordvoerder Stam Hoen geen problemen op leveren. "Abonnementen worden nu al automatisch verlengd. Er wordt een brief gestuurd met de vraag of de houder de kaart wil verlengen. In de toekomst wordt dit geautomatiseerd. Niet alleen per internet, een kaartjes automaat moet in 2007 alles kunnen bieden wat een loket biedt." In een nog verdere toe komst zou alles geregeld moeten worden via de chiptechnologie. De chip geeft dan niet alleen toe gang tot de tourniquets maar via de elektronische strip zou men ook kaartjes moeten kunnen ko pen. Internationale kaartjes zijn al te kopen via internet. In de toe komst wil de NS alle kaartjes via internet kunnen verkopen. Het idee is dat de medewerkers zich meer gaan bezighouden met ser vice. Kaartjesverkoop kan ook door een automaat en ouderen zouden hier mee om leren gaan. Er zijn volgens Hoen goede in structies, en de ouderen worden steeds handiger. Het is een kwes tie van tijd. Dal lege stations on veiliger zouden zijn spreekt hij tegen: "Het is nu veiliger op de kleine stations. Het loket was op sommige sta tions maar vier uur per dag open, met de meldpaal is de NS 24 uur per dag bereikbaar. Aan de an dere kant zijn wij er niet voor de sociale veiligheid. En los van de commerciële belangen, is het voor de loketmedewerkers ook niet leuk om maar een paar kaartjes met uur te verkopen. LOCOF, een verzameling van consumentenorganisaties voor het openbaar vervoer is akkoord gegaan met het plan van de NS, dit is niet zomaar een plan wat opeens gelanceerd is. We kiezen voor het bedienen van een grote groep mensen." Secretaris M. Cazemier-Kleij van de Seniorenadviesraad te Vlissingen vindt het een heel slecht idee. Ouderen die niet goed kunnen zien of niet met de pinpas over straat durven, kun nen de kaartjesautomaten niet bedienen. Het liefst zou Alleen het station in Middelburg houdt de NS-balie waar kaartjes gekocht kunnen worden. FOTO ELLEN DE DREU Cazemier zien dat de NS een servicepunt inricht bij de kaart verkoop van de voetveer van Vlissingen - Breskens. Als deze servicepunten echter verplaatst worden in de stad, moeten de ouderen eerst naar de stad rei zen en vervolgens weer naar het station. Met het gebrekkige open baar vervoer is dit een hele tour." De brief die zij hierover naar de NS heeft gestuurd is tot dusver niet beantwoord. Matty Lootens van Rover vindt het jammer dat de loketten ge sloten worden. Maar de proble men die de Seniorenadviesraad aankaart zijn overkombaar. "Rei zigers moeten zich van tevoren goed oriënteren Ga eens een keer naar een station en probeer de kaartjesautomaat uit. Er zijn ook handleidingen in omloop. In de bibliotheek, bij de agentschap pen en op internet is genoeg in formatie te vinden. Als je niet in staat bent om zo'n servicepunt te bereiken, is er ook nog de CVV. (collectief vervangend vervoer). Dat is prima geregeld in Zeeland." Een vaakgehoorde klacht bij de CW is dat de reiziger een uur moest wachten. "De bedoeling is dat twee uur van tevo ren wordt opgege ven waar en wan neer je wilt vertrek ken. Als er pas gebeld wordt wan neer men aangekomen is, is dat te laat. Het hangt niet alleen van de vervoerder af, het hangt ook van de reiziger af." Rover zou liever meer toezicht op de stations zien. De lege stations gebouwen zou de NS bijvoor beeld aan mensen kunnen verhu ren die een oogje in het zeil hou den. Maar die mensen moeten worden betaald, dus dat gebeurt ...hopen dat de mensen blijven reizen... niet. "Toen de NS naar de beurs ging, draaide het om winst ma ken. Nu draait ze, net zoals veel andere bedrijven, verlies. Wel zijn ze erachter dat er meer menselijk heid moet zijn, maar daar is geen geld voor." Voor reizigers is de trend van steeds meer lege stations niet aantrekkelijk, 's Avonds zijn er de jongeren die terug komen van het uitgaansleven en op de stations hangen en dat stoot mensen af. Maar als iedereen blijft komen, zijn er geen lege stations. Neem een mobiele telefoon mee, er is een alarmknop en laat je niet wegjageh, is Lootens advies. "Wij vinden het erg dat de lokketen sluiten. Wij zijn niet op de hand van de NS, maar de feiten liggen nu eenmaal zo. Er wordt geknokt en wij hopen dat het verbetert en dat de mensen blijven reizen." FOTO PR MIDDELBURG - Burgemeester Schouwenaar van Middelburg opende vorige week vrijdag het Walcherse aspergeseizoen. Hij deed dit op initiatief van vier Middelburgse restaurants, die de handen ineen hebben geslagen om Zeeuwse streekproducten te promoten. Plaats van handelen was het Aspergepunt Walcheren van de familie Dieleman. De as perges die hier gestoken worden maken deel uit van een variatie menu op de kaart van de restau rants Peper Zout, De Zevende Hemel, de Gespleten Arend en De Mug. Het variatiemenu - her kenbaar aan de titel Lekker Zeeuws - wordt per seizoen ge wisseld, zodat steeds een ander streekproduct centraal staat. De campagne duurt tol 31 december 2003 en heeft als doelstelling om 15.000 euro in te zamelen voor de onderwijsprojecten in Uganda. "Komende weken zullen veel Zeeuwen kennis gaan maken met onze campagne," vertelt Diederik Veerman, woord voerder van de campagne 'Zeeland voor Uganda', üp 27 april gaf Blof in het Vlissingse Arsenaaltheater een extra try- out waarbij een gedeelte van de entree ten goede kwam aan de campagne. Inmiddels zijn de studenten ook al begonnen met een groot opgezette loterijactie met daarin prijzen zoals een uur vliegen boven Zeeland en gesigneerde GD's/kalenders van Blof. Deze loterijactie loopt tot begin juni. Het is 1944, 21 oktober. Drie doelen aan de Vlissingse Buitenhaven worden gebom bardeerd. De bombardemen ten blijven aanhouden. Met uit zondering van dagen met slecht weer, zijn de bombardementen zeer intensief, soms wel acht honderd vluchten per dag. In de nacht van 31 oktober 1944 wor den de laatste bombardementen op de Duitse stellingen uitge voerd. In de vroege uren van 1 november bestormen de gealli eerden Walcheren. Wat er ge beurd is in die oktober dagen is bij weinigen bekend. De bombardementen die in dit naslagwerk staan, zijn nog nooit eerder beschreven. Van veel bombardementen was zelfs on bekend dat ze ooit hebben plaatsgevonden evenals de locaties van de doelen en de re- (cidvertentie) den dat deze werden aangeval len. De officiële Britse, Neder landse en Duitse rapporten vor men de basis, samen met onge veer tweehonderd herinnerin gen van piloten en burgers. Ver der bevat het boek 300 illustra ties, waaronder 62 foto's. Elk bombardement wordt apart en gedetailleerd beschreven met aan het eind een samenvatting over de toegebrachte schade. Opvallend is dat de schade vaak groter was dan in Duitse rappor ten vermeld. Zo waren er getuigen die bijvoor beeld munitieopslagplaatsen de lucht in zagen vliegen en diverse andere explosies waar de Duit sers geen melding van maakten. Duidelijk is dat de bombarde menten een zeer demoraliseren effect hadden op de Duitse troe pen. De verovering van de oevers van de Schelde was van groot belang, omdat via de haven van Antwer pen de geallieerden werden be-, voorraad. Walcheren, de sleutt 1 tot de haven van Antwerpen, werd dan ook tot het laatst toe zwaar verdedigt door de bezetters. De inname van Walcheren is' van cruciaal belang geweest voor het verdere verloop van de Tweede Wereldoorlog. Al met al heeft zij de oorlog bekort en vele levens gered. Het boek telt 208 pagina's en is geschreven in het Engels. Het wordt niet in de boekhan del verkocht, maar door de auteur zelf. Meer informatie erover is verkrijgbaar via 0118 -414402. (advertenties) Donderdag 1 mei t/m woensdag 7 mei 2003 HUISARTSEN Walcheren: Huisartsenpost Walcheren, Koudekerkseweg 86, Vlissingen, tel. 0900-1985. Voor spoedeisende hulp is de huisartsenpost bereik baar vanaf 18.00 tot 08.00 uur, in het weekend of tijdens feestda gen. Spreekuur na afspraak. Stad Middelburg: (praktijken van A.R. Angkotta, A.P. Bruijnzeel, S.A. van den Haak, C.J.E.M. Albers, J.L.F. Wortelboer en F.J. Heere). Van zaterdag 7.00 uur tot zondag 7.00 uur: S.A. v.d. Haak, Rouaansekaai 47, tel. 644301. Van zondag 7.00 uur tot maandag 7.00 uur: A.R. Angkotta, Kinderdijk 50, tel. 644301. Visites aanvragen voor 10 uur. Inloopspreekuur voor dringende gevallen 12.30 tot 13 uur en 17.30 tot 18 uur (zonder afspraak). De Veerse Huisartsen: Praktijken van Van Tol, Ubels, Helmes, Rullens, Bats, Spekhorst, Van Eede, Van Eede-Hidskes, Van der Male en Huisman. Zaterdag en zondag: Dr. Van Tol. Markt 36, Veere, tel. 501271. Maandag: Dr. Van Eede, en dr. van Eede-Hidskes, De Casembrootstraat 24, Westkapelle, tel. 571234. TANDARTSEN Spreekuur voor spoedgevallen van 11 tot 12 uur: Zaterdag: F. Reijnierse, Watertoren 2, Middelburg, tel. 627929. Zondag: H. Steunenberg, Westerbaan 18, West-Souburg, tel. 460104. APOTHEKEN Stadsgewest Vlissingen-Middelburg: Normale openingstijden maandag t/m vrijdag 8-18 uur. Buiten deze uren van vrijdag t/m donderdag voor spoedeisende recep ten 24-uurs dienst: Apotheek Souburg, C. van Perestraat 1, Oost-Souburg, tel. 461593. Daarnaast op zaterdag van 10-19 uur: Apotheek Dauwendaele, Roozenburglaan 18, Middelburg, tel. 627471. VERLOSKUNDIGEN Vlissingen en Oost-Souburg: Van donderdag 20 uur tot vrijdag 20.00 uur: H. Hament, tel. 471140. Van vrijdag 20 uur tot zondag 22 uur: J. van Dierendonck, tel. 471140. Middelburg: Van vrijdag 21.30 uur tot zondag 21.30 uur: M. de Jonge, tel. 616761. DIERENARTSEN Kleine huisdieren: (gezelschapsdieren): Zaterdag en zondag: A.J. Diender, Dr. Stavermanstraat 57, Vlissingen, tel. 410910. Spreekuren zonder afspraak 11-12 uur en 17-18 uur. Landbouwhuisdierenpraktijk Walcheren: (grote huisdieren) Oude Domburgseweg 33A, Oostkapelle, tel. 633803. Visites aan vragen zaterdag en zondag van 8-9 uur. Dierenartsenpraktijk Roskam: Kelderweg 1, Meliskerke, tel. 592838. Spreekuur zaterdag van 10- 12 uur en volgens afspraak. DIERENAMBULANCE Voor de regio Walcheren, de Bevelanden en Schouwen- Duiveland: Dierenambulance Dierenbescherming, dagelijks van 08.00 uur tot 22.00 uur, tel. 0900-7673437. Het Palazzoli Huis houdt open huis op donderdagavond 8 mei van 18.30-20.30 uur. Geïnteresseerden kunnen deze avond de nieuwe huisvesting bekijken, kennismaken met be stuur en vrijwilligersteam en in formatie krijgen over de dienst verlening waaronder diverse ac tiviteiten als tekenen/schilderen met lotgenoten, koffiemorgens en rouwverwerkingsgroepen. Het Palazzoli Huis is dins-, woens- en donderdagmiddag van 14.00-16.00 uur open. Meer informatie is verkrijgbaar via de website www.stichtingpalazzoli.nl Oplage: 52.600 Kantoor Postbus 5, 4460 AA Goes Tel.: 0113-274000 Fax: 0113-274010 Advertentieverkoop: Janita Dalebout (0113) 274060 Linda Heikoop (0113)274013 (privé (0118) 641 569). Mineke Crucq (0113) 274017 (privé (0118)412199) Pieter Karman (bladmanager) (0113) 274090 (privé (0113)613 394) (Chef-) redactie Ellen de Dreu-Erkens (0113) 274 021 pnvé (0118)601112 06-54267132 e-mail red.faam®whk wegener.nl Redactieadres: Postbus 5, 4460 AA Goes lax nr.. (0113) 274010 Bezorging: 0113 274 000 Druk: Wegener Nieuwsdruk Breda Druktechniek: offsetrotatie Sluitingstijd redactio: maandag 10 00 uur Advertenties: maandag 12.00 uur Kleintjes: vrijdag 17.00 uur Tel.. 0113 274 000 De Faam is een uitgave van Wegener Huis-aan-huls Kranten B.V. Op al onze advertentiecontracten en aanbiedingen daaruit* zijn van toepassing de Algemene Advertentie voorwaarden huis aan-huiskrantcn Wegener NV. Een exemplaar van de Algemene Advertentievoorwaarden wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden. Wegener Huis aan huiskranten BV is een onderdeel van het Wegcncr-conccrn. De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand, dat wordt gebruikt door on/e administratie en om u te (la ten) informeren over voor u relevante diensten en producten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteerde derden. Als u op deze Informatie geen prijsstelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij Wegener liuis-aan huiskranten BV t.a.v. de heer A.T. Kooij Hoofd Marketing, postbus 2U, 7500 AA Ern -1—Je.

de Faam | 2003 | | pagina 17