Nationale Straatspeeldag Binnengracht weer schoon Blof op Markt Beeld van Morks terug op Molenwater Plan voor groen rond kerk Sint-Laurens Dodenherdenking Jaarverslag klachtencommissie woensdag 23 april 2003 de FAAM Gesloten Rommelmarkt Spanjaardstraat Vliegveld Commissies vergaderen Kapaanvragen Zwembad Arnemuiden 10 mei open Deze informatiepagina van de Gemeente Middelburg wordt samengesteld door de bij de infowinkel van de gemeente: Stadhuisstraat 2. De Infowinkel is iedere werkdag geopend van afdeling Communicatie. Reacties zijn welkom! 08.00 tot 16.00 uur. Per e-maii naar info@middelburg.nl of per telefoon op (0118) 67 54 50. Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u terecht Meer info: www.middelburg.nl Maximaal Text, vanaf pagina 830 informatienummer (0118) 67 55 55 De gemeentelijke kantoren zijn op Koninginnedag, woensdag 30 april, gesloten. De medewer kers van de gemeente staan op donderdag 1 mei weer voor u klaar. Door Koninginnedag zijn er ook wijzigingen voor het ophalen van huisvuil. Op Koninginnedag wordt geen huisvuil opgehaald. Het huis vuil wordt een dag later op donder dag 1 mei opgehaald. De milieu straat is op 30 april gesloten. Het is van belang dat u het huisvuil op maandagochtend 30 april voor zeven uur 's ochtends aanbiedt! De jaarlijkse kinderrommelmarkt is dit jaar op het Abdijplein. Kinderen mogen op maandag 5 mei hun spulletjes verkopen. Op diezelfde dag bezet de weke lijkse kunst- en curiosamarkt de Markt. Op 12 mei starten er herstratingswerkzaamheden in de Spanjaardstraat. De ge meente houdt op woensdag 23 april een informatiebijeenkomst voor bewoners en belangheb benden. De bijeenkomst begint om half vijf in de kantine van de dienst Stads beheer aan de Vlissingsestraat21 Daar is ook gelegenheid om vra gen te stellen. Het is de bedoeling dat het werk voor de bouwvakantie is afgerond. Vliegveld Midden-Zeeland is gelegen nabij het recreatie gebied Oranjeplaat en camping 'De Witte Raaf. Door de ligging en het gebruik van het terrein kan er geluidshinder optreden voor omwonenden en aanwe zige recreanten. Klachten over het vliegverkeer kunnen telefonisch worden inge diend bij de havendienst van het vliegveld, klachtentelefoon 0113- 67 00 18. De havendienst draagt zorg voor ontvangst, registratie en beantwoording van klachten. Klachten worden doorgegeven aan de Commissie 28 Luchtvaart wet. Schriftelijke klachten kunt u sturen aan het secretariaat van de commissie 28, Postbus 165,4330 AD Middelburg. Het secretariaat zorgt voor een juiste beantwoor ding en koppelt terug naar de ha venmeester van het vliegveld. Volgende maand komen de commissies bij elkaar om te ver gaderen. Op dinsdag 6 mei vergadert de commissie Stadsontwikkeling. De commissie Maatschappelijke Za ken komt op woensdag 7 mei bij een. De leden van de commissie Stadsbeheer praten op maandag 12 mei met elkaar. De commissie Algemeen Bestuur vergadert op dinsdag 13 mei. De gemeenteraad vergadert op maandag 19 mei. Alle vergaderingen beginnen om half acht in het Stadhuis. Op woensdag 4 juni is het weer feest op straat. Dan wordt de jaarlijkse Natio nale Straatspeeldag gehou den. Op de Straatspeeldag sluiten ouders in het hele land straten af voor het ver keer, zodat hun kinderen er tenminste één dag per jaar veilig buiten kunnen spelen. De Nationale Straatspeeldag is een initiatief van de Verenigde Verkeersveiligheidsorganisaties 3VO. 3VO zet zich in voor vei lig, kindvriendelijk verkeer en wil de bewegingsvrijheid van kinderen in de woonomgeving vergroten. Kindvriendelijk verkeer Op de Nationale Straatspeel dag van 3VO gaan meer dan 2000 straten een ochtend of middag dicht voor het verkeer. Voor veel kinderen is dat een unieke ervaring: voor één keer krijgen zij alle ruimte om midden op straat te spelen. Maar behalve een grandioos feest is de Straatspeeldag vooral ook een actiedag voor veilig, kindvriendelijk verkeer. Op de Straatspeeldag nodi gen de deelnemende groepen een vertegenwoordiger van de gemeente uit om zich persoon lijk van de problemen op de hoogte te stellen. Het uiteinde lijke doel is dat de buurt zo vei lig wordt dat kinderen er elke dag buiten kunnen spelen. In het hele land doen naar verwachting 1500 buurtgroepen en scholen aan de Straatspeeldag mee. De Straatspeeldag helpt om buurten veiliger te maken. Uit on derzoek blijkt dat de Straatspeel dag helpt om overleg tussen be woners en gemeente op gang te brengen. Voor gemeenten is de dag ook een stimulans om de verkeersveiligheid in de buurt te verbeteren. Bijvoorbeeld door de aanleg van veilige oversteek plaatsen of verkeersdrempels. Meedoen Ouders, scholen en buurt groepen die vinden dat het ver keer in hun buurt kind vriendelijker moet worden en daar op een leuke manier mee aan de slag willen, kunnen mee doen aan de Nationale Straat speeldag van 3VO. Houdt er re kening mee dat niet iedere straat afgezet kan worden. Denk daar- Foto: Frank Viergever bij aan straten voor doorgaand verkeer en ook de bus moet ge woon zijn route kunnen rijden. In Middelburg wordt deze dag gecoördineerd en ondersteund door de Stichting Sociaal Kultureel Werk Middelburg (SKWM). Vorig jaar hebben zes straten in Middelburg aan deze dag deelgenomen. De SKWM ondersteunt de initiatiefnemers door zorg te dragen voor onder andere de aanvraag van ver gunning, straatafzetting, subsidieaanvraag en het uitno digen van vertegenwoordigers van de gemeente. Ook bieden zij ondersteuning bij vooral de deelnemende straten die voor een eerste keer meedoen aan de Straatspeeldag. Deelne mers ontvangen een uitgebreid Straatspeeldagpakket met een duidelijke handleiding en sug gesties voor straatspelletjes en andere activiteiten. Deelne mers kunnen zich aanmelden of informatie aanvragen door te bellen of mailen naar de Stich ting Sociaal Kultureel Werk in Middelburg. Contactpersoon is Cindy Weerepas, telefoon 62 90 04. c.weerepas@skwm.nl Koninginnedag in Middel burg wordt afgesloten met spetterende optredens van de Zeeuwse popgroep Blof en Danny Vera. Om de con certen voor bezoekers vei lig te laten verlopen neemt de gemeente speciale maat regelen. Tijdens de optredens mogen fietsen en brommers niet in de weg staan voor het publiek. Op de Markt geldt dus een verbod om fietsen en brom mers te plaatsen. De gemeente maakt in de omge ving van de Markt, onder andere op Plein 1940, grote vakken waarin u uw fiets kunt neerzet ten. De Markt is alleen te voet te bereiken, maar niet via de Lange Noordstraat. Die straat wordt vrij gehouden voor hulpdiensten. Parkeren Op Koninginnedag is het parke ren van uw auto op straat gratis. Dit mag alleen in de parkeer vakken. Verder zijn de parkeer kelders aan de Kousteensedijk, Geere en Achter de Houttuinen op Koninginnedag van vier uur 's middags tot een uur 's nachts geopend. Ook het parkeren in de garages is dan gratis. Het optreden van Blof begint om negen uur. Als een extraatje voor de fans speelt de band een paar num mers van hun nieuw te verwach ten cd. Het voorprogramma ver zorgt Danny Vera. Het concert van Vera begint om acht uur. Een particuliere kapaanvraag is ontvangen voor een den aan de Kastanjelaan 17, een els aan de Statenlaan 194 en een accica aan de Laan der Commandos 11. De gemeente heeft een aan vraag ingediend voor het kap pen van een esdoorn aan de Arie van Driellaan 9 en een els naast Walraven van Hallstraat 18. In de algemene plaatselijke veror dening van Middelburg zijn bepa lingen opgenomen voor het kap pen van bomen binnen de gemeentegrenzen van Middel burg. Het is verboden zonder ver gunning houtopstanden te vellen. De vergunning is niet nodig voor populieren langs wegen, vruchtbo men, kweekgoed en uitdunning van groenvoorzieningen. En ook niet voor een boom met een stam- diameter van maximaal 25 centi meter gemeten op 1 meter 30 bo ven het maaiveld, maximaal drie bomen per locatie. Voor meer informatie of voor het geven van een reactie kunt u te recht bij Harm ten Klooster van de afdeling Groenbeheer, tele foon 67 53 12 of e-mail harklo@middelburg.nl Belanghebbenden kunnen te gen de rooiaanvraag, binnen veertien dagen na publicatie hun zienswijze indienen. De Middelburgse binnengracht is weer schoon. Na zestien maanden zijn de bagger- werkzaamheden aan de binnengracht afgerond. De sa nering heeft langer geduurd dan verwacht doordat er een aantal tegenslagen waren. Eind maart is het laatste restje slib dan toch uit de binnengracht omhoog gehaald. De binnengracht is over een lengte van 1250 meter, van de rechtbank tot aan de watertoren, gebaggerd. Uit de gracht is zo'n 12.000 m3 verontreinigde bagger gehaald. Dat zijn ongeveer 900 vrachtwagens vol. De baggerspecie is afgevoerd naar het depot van Zeeuwgrond in Vlissingen-Oost. In dit depot is de bodem goed afgeschermd zo dat er geen vervuiling of vervuild water in de bodem zakt. De yoghurtdikke massa blijft on geveer twee jaar in het depot lig gen waardoor het water eruit zakt. Het water wordt opgevangen in een speciaal leidingsysteem en gezuiverd. Het overgebleven in gedikte slib wordt als rest materiaal gestort op de stortplaats van het OLAZ wordt steeds dik ker totdat er nauwelijks meer wa ter inzit (Openbaar Lichaam Afvalstoffenverwijdering Zeeland) in Nieuwdorp. Op dat moment is er nog maar zeventig procent van het oorspronkelijk aangeboden materiaal over. In de binnengracht werden geen archeologische vondsten gedaan. Wel kwamen er ontelbare fietsen, winkelwagens, puin en boom stammen omhoog.Vanaf de zes tiende eeuw was er veel bedrij vigheid langs de grachten. Er stonden pakhuizen, smederijen, leerlooierijen, een zilversmid, een ververij, een chocoladefabriek, een bierbrouwerij, een kopers lagerij, een washuis en een slachthuis. Eeuwenlang loosden fabrieken en woonhuizen hun ongezuiverde afvalwater recht streeks op de binnengracht en waren er veel riooloverstorten. De niet-afbreekbare stoffen hadden zich in de bagger en een deel van de waterbodem eronder genesteld. De baggerbeurt was hard nodig en van groot belang voor de waterkwaliteit en de planten en dieren in de gracht. Palingbrood en kokerwormen Er groeit en bloeit veel in de gracht. Er zijn veel kokkels aanwezig die het water zuiveren. Ook komen in de binnengracht veel kokerwormen voor. Dit diertje is te omschrijven als een waaier op een steeltje. Het wormvormige lichaam van de koker- vorm wordt beschermd door een ko ker van kalk dat het dier zelf heeft gemaakt. Als de kust veilig is, showt de kokerworm zijn vele tentakels die als een waaier uit de schoorsteen ko men. Palingbrood treffen we ook aan in de binnengracht. Palingbrood staat ook wel bekend als levende steen en heeft een bros, kalkhoudend skelet. Dit typisch brakwaterdiertje komt vooral in brakke wateren in Zeeland en op de Zuid-Hollandse eilanden voor en bouwt riffen op. Verder le ven in de bodem van de gracht muggenlarven. Soms vertonen ze groeiafwijkingen in hun kaken, wat wijst op de aanwezigheid van verontreinigde stoffen zoals koper. Dit diertje is dus een goede graad meter om te zien of de water- en bodemkwaliteit in de toekomst ver betert. Toekomst Door de baggerwerkzaamheden zijn er nieuwe kansen voor plant en dier ontstaan. Het betekent echter niet dat het waterschap en gemeente Middelburg geen omkijken meer hebben naar de gracht. De oevers en het water hebben ook in de toe komst onderhoud nodig. Slib- vorming is een natuurlijk en door gaand proces. De vorming van slib en de mate van verontreiniging zal echter veel minder zijn dan in tijden dat er veel geloosd werd. De ko mendejaren wordt de waterkwaliteit regelmatig door het Waterschap onderzocht, en een keer per jaar onderzoekt het 'Schap' de bodem kwaliteit. In 2002 ontving de klachten commissie Middelburg 37 klach ten. Dat zijn er zeven meer dan in 2001, zo blijkt uit het jaarver slag van de klachtencommissie Middelburg. De meeste klachten hebben betrekking op de dienst Stadsbeheer (15), gevolgd door de Bestuursdienst (8), Maat schappelijke Zaken (6) en Stads ontwikkeling (5). Een directe oorzaak voor deze toe name kan de commissie niet ge ven, maar vermoedens heeft de klachtencommissie wel. De com missie schrijft daarover: 'De be kendheid bij de burger over de mogelijkheid tot het indienen van klachten is toegenomen. Daarnaast valt te constateren dat de gemeente diverse projecten in de stad aan het uitvoeren is die direct ingrijpen in de leefomstandigheden van bur gers. Deze bedrijvigheid geeft in be paalde mate overlast en leidt dan ook tot reacties van burgers', aldus de commissie. En verder: 'Uit het feit dat er meer klachten worden in gediend kan overigens niet direct geconcludeerd worden dat er sprake is van een slechtere dienst verlening en/of klantgerichtheid is ten opzichte van voorgaande jaren.' Misverstanden voorkomen De klachtencoördinator van de ge meente bemiddelt tussen klager en gemeente, voordat de klachten commissie de klacht in behandeling neemt. In deze fase blijkt dat veel klachten op miscommunicatie berus ten en soms door een gesprek een voudig opgelost kunnen worden. De commissie pleit ervoor de communi catie met burgers niet te beperken tot een puur schriftelijke afdoening. 'Een mondelinge reactie is in het algemeen meer verhelderend en zal minder snel tot misverstanden aanleiding geven', meldt het jaarverslag. Antwoord In het algemeen concludeert de com missie dat uit de klachten blijkt dat be antwoording van brieven soms lang op zich laat wachten. De commissie geeft aan dit aspect binnen de gemeente de nodige aandacht te geven. 'Indien een brief om welke reden dan ook niet bin nen een redelijke termijn afgehandeld kan worden, is het aan te bevelen om de briefschrijver hiervan op de hoogte te stellen. Op zich leidt dit tot een ad ministratieve last, doch dit kan wel irri taties voorkomen', schrijft de commis sie. 'Ook het bekendmaken van de procedure van behandeling van een brief zal meer helderheid richting bur ger geven'. Het complete jaarverslag ligt ter inzage bij de afdeling Communicatie aan de Stadhuisstraat 2. Het Julianabad aan de Spoorstraat in Arnemuiden gaat zaterdag 10 mei weer open. Vrij zwemmen mag van maandag tot en met zaterdag van kwart over een tot vijf uur. Tussen kwart over twaalf en kwart over een is er een speciaal uurtje voor volwassen en hun peuters. Op zon- en feestdagen is het bad gesloten. Het bad is tot 31 augustus geopend. Foto: Frank Viergever De Dodenherdenking vindt zondag 4 mei op het Abdijplein in Middel burg plaats. Het programma ziet er als volgt uit: 19.30 uur Verzamelen op Abdijplein 19.45 uur Aanvang van de plechtigheid Toespraak burgemeester Schouwenaar 19.48 uur Samenzang 'Blijf bij ons heer' 19.50 uur Oplezen van twee gedichten door scholieren CSW Declamatie namen van omgekomenen ondersteund door Christelijke Brassband Onda 20.00 uur - Hoornsignaal - Twee minuten stilte -'Last Post' -Samenzang eerste en zesde couplet van het Wilhelmus 20.04 uur Kranslegging 20.15 uur Einde plechtigheid Arnemuiden De plechtigheid in Arnemuiden is op zaterdag 3 mei en begint om 19.35 uur met een stille tocht vanaf de Markt naar het oorlogsmonument op de oude begraafplaats. Om 20.00 uur volgt een hoornsignaal. Na het spelen van 'Last Post' worden er kransen gelegd. Om 20.10 uur houdt burge meester Schouwenaar een toespraak. De plechtigheid wordt afgesloten met het zingen van het eerste en zesde couplet van het Wilhelmus. De gemeente plaatst het beeld van Jan Morks in juni terug. Foto: Gemeente Middelburg Het standbeeld van Jan Morks is binnenkort weer te bewonderen in het park aan het Molenwater. Hij krijgt een plekje bij de muziek tent. De herinrichting van het parkje is bijna voltooid waarbij als sluitstuk het beeld, naar ver wachting in juni, op de fundering gezet zal worden. Het standbeeld van Morks viel in 2000 van zijn sokkel. Het stond ver borgen tussen de beplanting bij de muziektent. Het beeld staat op dit moment opgeslagen in de gemeen- telijke werkplaats aan de Waldammeweg. Daar is het beeld opnieuw op de hardstenen sokkel bevestigd. Als één geheel wordt het op een fundering bij de muziektent verankerd. Volkslied Jan Morks (1865-1926) compo neerde onder andere het Zeeuws volkslied. Hij gaf leiding aan het Middelburgs muziekkorps dat zomeravondconcerten en zon dagse optredens gaf in de muziek tent. Het 'Middelburgs muziekkorps' heeft aangeboden om bij een offi ciële gelegenheid, bijvoorbeeld het terugplaatsen van het beeld, te ko men spelen. Ook zal de gemeente met de familie Morks daarover con tact zoeken. Park Met het terugplaatsen van het beeld is de opknapbeurt van het park vol tooid. De muziektent staat op een markante centrale plek in het park met daaromheen banken die uitno digen om er te verpozen. Destrui- ken zijn vervangen door gras, voor een betere sociale veiligheid. Ook is het park nu overzichtelijker. In het park zijn een aantal nieuwe bo men geplant. Doordat de water huishouding nog niet optimaal was, worden in het najaar de overige ne gen bomen nog geplant. Het gaat nog om drie linden, drie beuken en drie eiken. De kerk van Sint-Laurens moet meer in het zichtveld komen. In Sint-Laurens neemt de kerk van de Hervormde Gemeente Sint-Laurens een markante plaats in. Echter, de kerk ligt verscho len achter het groen. Plan is daarom om op de begraaf plaats en rondom de kerk de struik beplanting en enkele bomen te rooien. Door het rooien rondom de kerk en op de begraafplaats komt de kerk beter tot zijn recht. Door de iepziekte zijn de iepen op de be graafplaats nagenoeg verdwenen. Daarom worden er twintig grote beu ken en twee meidooms geplant. Het geheel wordt ingezaaid met gras en omzoomd met een haag. De enkele grafstenen worden rechtgezet en omgeven door een hekwerkje. Ook komt er een bordje om het uitlaten van honden rondom de kerk tegen Foto: Frank Viergever te gaan. Uiteindelijk zal het beeld hetzelfde worden als bij de Hervormde Kerk in Nieuw- en Sint Joosland. Het plan ligt van 1 mei tot en met 1 juni 2003 ter inzage bij de afdeling Communicatie aan de Stadhuis straat 2 en de afdeling Groenbeheer aan de Vlissingsestraat 21Belang hebbenden kunnen op het plan rea geren. Het werk aan de begraafplaats zal naar verwachting in de winter van 2003/2004 plaatsvinden. Aan het groen rond de kerk wordt in de win ter van 2004/2005 gewerkt. Voor eventuele vragen of een reactie kunt u terecht bij Dick Sakko van de afdeling Groenbeheer, telefoon 67 53 13 V

de Faam | 2003 | | pagina 3