Hans Bostelaar bijna 50 jaar hardloper: "Actief blijven en gewoon doorgaan "Goed dat ik het weet" 612004 Koos van der Waals verlaat redactie Spiegeltje, Spiegeltje Sporten met handicap of aandoening Seniorenraad maakte kennis en plannen Film in Vlissingen Positief oud worden 23e JAARGANG NUMMER 131 M Goede atleet Hij loopt nog steeds Ook fietsen en schaat sen/skeeleren Verslaving? Sportieve familie Pelgrimstocht Meldpunt Bereikbaar op werkdagen van 9.30 tot 14.00 uur Seniorenraad in advies aan wethouder Onderzoek eerst meningen over grote en kleine woonvormen Nieuwe computercursus Nieuws van de Bonden Woensdag 16 april 2003 DE FAAM 23 De Seniorenkrant is een uitgave van de Stichting Welzijn Ouderen, Middelburg, Molstraat 13, 4331 SM Middelburg Tel. (0118) 627 537 internet: www.swom.nl emailinfo@swom.nl redactie: Gerard Baijens Rien Mondeel Margot Piscaer Pieter Porreij Ivo Sekhuis Overzicht van de contactper sonen van de vrijwillige hulp diensten voor ouderen in de wijken: 't Zand-Stromenwijk: mevr. P.N. Den Hollander, tel. 626513. Magistraat-wijk: mevr. N. Los, tel. 614398. Nieuw Middelburg: dhr. A. van Vrou- werf, tel. 6263-8-5. Griffioen: mevr. P. Janse, tel. 637407. In terkerkelijke hulpdienst Arne- muiden: mevr. S. de Looff, tel: 602615. Telefooncirkels: 't Zand-Stro menwijk: mevr. R. Jongerius, tel. 637065. De ouderenadviseurs van de SWOM zijn op werkdagen te lefonisch te bereiken tussen 10 en 11 uur op nummer 627537. (een persoonlijke mening, bui ten verantwoordelijkheid van de redactie. Ook voor uw me ning is plaats op deze pagina). Een wethouder had een droom, over huisvesting van senioren. Maar dromen zijn meestal (niet altijd) bedrog. In ieder geval vindt de Senioren raad, dat de droom van de wet houder toch nog eens goed ge analyseerd moet worden. Wil len wij (wij, senioren) wel zo lang mogelijk zelfstandig blij ven wonen, ook als dat heel moeizaam wordt en er een stroom van hulpverleners van huis tot huis moet gaan, veel formulieren invullend om over heidsgeld te kunnen ontvan gen, weinig tijd hebbend voor elk individu, dat gewassen, ge kleed, verzorgd moet worden? Wijlen mijn schoonvader, een oud-schipper en dus erg op zichzelf, had in het laatste jaar van zijn leven, zelfstandig wo nend, en dat moet ik er eerlijk bij zeggen, bijna niet weg te branden uit zijn appartement, per week met 17 (zeventien) hulpverleners te maken, pro fessionals, maar ook mantel- zorgers. Vooral voor de mantelzorgers is dat heel erg moeilijk, het or ganiseren van hulp vergt heel veel van mensen, de professio nals hebben daar vaak weinig begrip voor. Die man (en zijn verwanten) zou veel beter zijn geholpen in een instellingsom geving, die van alles wat biedt, en waar hulp dichtbij is. En wie doet dat organiseren van hulp bij mensen, die geen verwanten in de buurt hebben, die dat op zich willen nemen? Ik denk, dat veel senioren, als het er om gaat spannen, het heel prettig vinden om in een beschermende omgeving te wonen, in een soort hotel-situ atie, dus in een grote instelling of daar vlakbij. Dan hoeven ze niet voortdurend heen en weer gesleept worden in Blaakman busjes, of in de zorgtaxi, om er gens in de buurt naar een leu ke middag te gaan, of om te gaan kaarten, koersballen of wat dan ook. Dat kunnen ze dan lopend bereiken, of in een rolstoel, die de buurman of- vrouw duwt. Als er iets onver wachts gebeurt is er deskundi ge hulp bij de hand. Natuurlijk, vroeger - wat was die oude tijd toch goed. Of lijkt dat nu maar zo? - was er burenhulp en die is er nu ook nog, maar door de schaalvergroting van de maat schappij wordt dat steeds min der. De politiek suggereert, dat iedereen recht op van alles heeft, en waarom zou je men sen, die overal recht op heb ben, dan vrijwillig gaan bijs taan? Dus, Seniorenraad: heel goed, dat jullie tot voorzichtigheid manen. Als de wethouder nu maar langzaam wakker wordt uit zijn droom! Pieter Porrey seniorenkrant Er is geen ontkomen aan: ouder worden we allemaal. Bekijk dit onvermijdelijke fenomeen positief: daarmee kunt u 7,6 jaar ouder wor den dan mensen die pessi mistisch zijn over hun toe nemende ouderdom. Vol gens Amerikaanse psycho logen is een positieve of ne gatieve kijk op ouderdom belangrijker bij het oud wor den dan de bloeddruk of het cholesterolgehalte (bron: het blad "Plus"). In de reeks vraaggesprekken met min of meer bekende Middelbur gers met een positieve kijk op hun stijgende leeftijd, een ontmoeting met sport man Hans Bostelaar. Hij kan het niet goed hebben als mensen, verwijzend naar hun leeftijd, het wat rustiger aan menen te moeten doen. "Wat is nou 65 jaar? Je moet niet zeuren, gewoon doorgaan. Actief blijven", zegt de nu 67-jarige atleet Hans Bostelaar met overtuiging. Hij vindt dat teveel van zijn leeftijdgenoten lichamelijk niet actief genoeg zijn. "Koop een paar loopschoenen. Ga 'den oek' in, wandel, dribbel wat. Je zal zien dat het steeds beter gaat. Weg van achter die geraniums. En ook geen rondjes spugen op de Markt." Mensen tussen 55 en 65 jaar met een lichamelijke handi cap of een chronische aan doening kunnen ondanks de ze beperking toch sporten. In de Kruitmolen is hier weke lijks een mogelijkheid voor. Bewegen is goed voor lijf en le de, zeker als je ouder wordt. Uit onderzoek is gebleken dat van de senioren de groep tus sen 55 en 65 jaar het minst be weegt. De gemeente Middel burg, de Stichting Welzijn Ou deren Middelburg en de Zeeuwse Sportraad zijn hierop ingesprongen door voor deze groep het GALM project te lan ceren. Wekelijks kunnen de minder sportieve ouderen ken nis maken met een aantal tak ken van sport, in de hoop dat ze een blijvende keus voor be wegen maken. Deze aanpak heeft al vruchten afgeworpen, want inmiddels zijn er vier GALM groepen. De GALM-docenten ontdekten dat er mensen waren die door een chronische aandoening of lichamelijke handicap niet mee konden met de rest, maar wel graag wilden bewegen. Hierop is het SCALA project ontstaan. Elke dinsdagmiddag van 15.00 -16.00 uur is een groep actief in de Kruitmolen. De deelne mers zijn enthousiast over de lessen, leder heeft de mogelijk heid om op een aangepaste wijze aan verschillende bewe gingsactiviteiten deel te nemen en dat stimuleert. De deelne- merskosten bedragen 35 ,- per kwartaal. De lessen worden gegeven door Marianne Hagendoorn. Zij geeft graag informatie over het SCALA project via telefoon nummer 430311. In maart 1954 liep Hans Boste laar, toen 18 jaar oud, zijn eer ste wedstrijd. De Singelloop in Middelburg. Hij werd vierde bij de A-junioren. Geen slecht be gin. Enkele maanden eerder werd hij lid van de toenmalige Atletiek- en Handbalvereniging EMM. "Ik liep al langer hard. Samen met Wim Koole van de Seisweg, waar ik toen ook woonde. Hij ging studeren en ik ging naar EMM waar ik on der meer de gebroeders Han en Rini Mondeel trof. Jaap de Looff Sr. bekleedde in die ver eniging vrijwel alle functies. Hij gaf ook training aan de atleten. Wij liepen hard over de bol werken. De Looff reed op zijn fiets over de Singels en gaf via fluitsignalen aan wat wij moes ten doen. Bij twee stoten tem po opvoeren, bij één fluitsig naal wat rustiger aan." Hans Bostelaar ontwikkelde zich tot een zeer goede atleet. Het aantal Zeeuwse kampioen schappen dat hij op de mid den- en langere afstanden be haalde, is niet te tellen. In de landelijke B-klasse werd hij één keer kampioen van Nederland op de 5 kilometer, een keer tweede'en een keer derde. Door die prestaties promoveer de hij naar de A-klasse, waarin ook de zeer bekende Hein Cujé liep. "Na hem ben ik nog een keer tweede geworden op de Nederlandse kampioenschap pen steeple-chase in Rotter dam." Hij houdt ook goede herinneringen over aan de pri ma prestaties die het later op gerichte Dynamo behaalde tij dens de Nederlandse clubkam pioenschappen cross .en veld loop. Het team van Dynamo met Hein Cujé, Piet Zwarte- poorte, Cas Mulder en Hans Bostelaar zelf, werd twee maal Nederlandse kampioen. Hans Bostelaar, inmiddels 67 jaar oud, loopt nog steeds. In 2004 dus 50 jaar. Onafgebro ken. In al die jaren voltooide hij ook twaalf marathons met suc ces. Maar hij doet nog veel meer. Dat blijkt uit een over zichtje dat hij geeft van zijn we kelijkse 'programma. "Ik sta el ke morgen om zes uur op. Eerst op de fiets naar De Reutel in de Stationstraat voor een kopje koffie. Vervolgens bij het station de Spits ophalen. Daar na ben ik van zeven uur tot half acht, kwart voor acht in een zelfbedienings fitnesscentrum aan de Seisweg. Met een per soonlijke code kun je daar elk uur van de dag terecht. Daar doe ik dus fitness (roeien, fiet sen, wat krachtoefeningen). Na afloop daarvan ga ik thuis ont bijten." Als het in het weekend slecht weer is gaat Bostelaar ook nog even fitnessen. Hij kent dus een actief begin van de dag. Daarnaast loopt hij vier keer per week hard. Op maan dagavond in groepsverband een uur op de baan aan de Nadorst. Op dinsdagmorgen geeft hij leiding aan een da- mestrimgroepje dat ongeveer 10 kilometer loopt, zodat hij ook weer actief is. Hetzelfde doet hij op dinsdagavond met een andere, wat meer gevor derde groep, in Oostkapelle. Op woensdagavond loopt hij voor zichzelf met een groep langeafstandlopers van Dyna mica rond 15 kilometer. En op donderdag wil hij ook nog wel eens even naar de baan gaan. Maar niet elke week. En als er 's zaterdags in de buurt een loop is voor veteranen doet hij daaraan mee. Onze hoofdpersoon heeft ook een racefiets. Naast al zijn fit ness- en loopactiviteiten rijdt hij twee keer per week een tochtje van minimaal 30 kilo meter, maar vaak wordt het een rondje Veersemeer. Onge veer 60 kilometer in twee uur en tien minuten. Dus wel in tempo. En of dat allemaal nog niet ge noeg is, gaat hij sinds een jaar of twintig van oktober tot en met maart één keer per week naar de kunstijsbaan in Den Haag. "Vorige week heb ik nog 100 kilometer gereden. Mijn tijd was 3 uur en 43 minuten. In de lente en de zomer trek ik in plaats van mijn Noren mijn skeelers aan. Dan houd ik toch Drie leden van de Seniorenraad Middelburg. Van links naar rechts: Els van der Waals, Ko Abrahamse (voorzitter) en Gerrit de Bruin (foto Ivo Sekhuis). De seniorenraad Middelburg draait sinds september 2002 op volle toeren. Naast de formele zaken die aangepakt moesten worden, werden in het najaar oriënterende gesprekken ge voerd met organisaties en instellingen die op het gebied van het ouderenbeleid en daaruit voortvloeiende activiteiten werk zaam zijn. Dit was nodig om een beeld te krijgen van wat er op dit terrein gaande is en wie waar mee bezig is. Website Verder zal gewerkt worden aan een website, zelfstandig of aansluitend op een be staande. Ook zal ingespeeld moeten worden op het om gaan met raadscommissies, de gemeenteraad, andere or ganisaties en met de achter ban. In de loop van het jaar is er een instructie/opleidingsbij eenkomst voor de leden en reserveleden van de raad. Eind dit jaar zal de achterban (55+) geïnformeerd worden over de activiteiten over het jaar 2003. Hoe dat zal gaan is nog niet bepaald. Voorvragen, suggesties, op merkingen: het secretariaat van de SrM Volderijlaagte 17, 4331 RA Middelburg, tel. 0118-639986. E mail: henkboers@zeelandnet.nl de schaatstraining bij. En skee leren is heel leuk." Het schaat sen vindt hij niet alleen heel prettig. Het is ook een noodza kelijke training voor de alterna tieve elfstedentocht (200 kilo meter) op de Weissensee in Oostenrijk, die hij al drie keer mee succes uitreed. Duiden die onwaarschijnlijk ve le verschillende lichamelijke activiteiten mogelijk op een verslaving? Hans moet er om lachen. "Welnee. Ik vind het prettig. Ik doe het al jaren en ik ga er gewoon mee door. Ik voel me er goed bij. Veel meer mensen zouden dat moeten doen. Niet zoveel als ik mis schien, maar als men stopt met werken is het zeker nodig licha melijk actief te blijven. De sportscholen zouden daar veel meer op in moeten schieten. Onder goede begeleiding kun nen senioren nog best met fit ness beginnen. Rustig opbou wen natuurlijk." Hij geeft toe dat hij zichzelf ook wel eens moet dwingen om zijn programma af te werken. "Maar ik doe het wel. Je moet niet versagen. Dat geldt ook voor de twee groepen, aan wie ik leiding geef. Ik zal er dins dagmorgen en dinsdagvond altijd zijn. De mensen moeten op je kunnen rekenen. Sla je eens een keer of wat over dat ligt de boel ik duigen en dat wil ik niet. Je begint aan iets, dan moet je het ook goed afmaken. En ik hoef er niets voor te heb ben." Zo zit Hans Bostelaar in elkaar. En het wonderlijke is dat hij naast al zijn sportieve activiteiten nog tijd heeft voor een klusje hier en een klusje daar. En bovendien gaat hij ook regelmatig met zijn vrouw Bep wandelen. Dat sportieve zit trouwens in de familie. Bep gaat elke mor gen zwemmen en verder wan delt ze veel. Met vriendinnen en op zondag met haar Hans op het strand. En dan moet nog even worden verteld dat Hans in zijn jonge jaren één seizoen heeft gevoet bald en dat hij ook actief is ge weest bij de rugbyclub Oemoe- menoe. Niet zozeer als speler, hoewel hij een aantal wedstrij- Hans Bostelaar: "Gewoon doorgaan met fitness, hardlopen, fietsen, schaatsen en skeeleren.(foto: Ivo Sekhuis) den actief was, maar wel vele jaren als conditietrainer. Zijn verdiensten voor de rugbyclub werden zozeer gewaardeerd dat Bostelaar benoemd werd tot erelid. Hans Bostelaar en zijn vrouw hebben twee kinderen en vijf kleinkinderen variërend van 0 tot 15 jaar. Na de ambacht school en de bedrijfsschool van de Vitrite werkte hij in de metaal en was een flink aantal jaren betontimmerman op gro te werken in 'Holland". In die tijd werkte hij onder andere aan de IJ-tunnel. Vanaf 1969 werkte hij 23 jaar op de sport accommodaties van de ge meente Middelburg aan de Nadorst. Zijn opleidingen op het gebied van metaal, schilde ren en timmeren kwamen toen uitstekend van pas. En het om gaan met vele sporters was na tuurlijk op zijn lijf geschreven. Sport en lichamelijke oefening speelden en spelen nog steeds een heel belangrijke rol in het leven van Hans Boste laar. En hoewel hij in de loop der jaren wat aan snelheid heeft ingeboet, kan hij het le veren van sportieve prestaties niet missen. "Actief blijven, gewoon doorgaan", hij be veelt het al zijn leeftijdgenoten met nadruk aan. Want het hebben van een goede condi tie is altijd prettig. Vooral als je, zoals Hans Bostelaar enkele jaren geleden deed, per fiets een pelgrimstocht naar San tiago de Compostella wil on dernemen. Een tocht die veel indruk op hem heeft gemaakt en die hij nog een keer wil doen. Gewoon doorgaan dus. vrijwillige thuishulp Middelburg De Seniorenraad zal zich bij haar activiteiten baseren op het werkplan 2003. Daarin staan de onderwerpen die dit jaar aandacht moeten krijgen en waarover geadviseerd zal worden. Het is een reeks van niet minder dan elf punten. Een greep daaruit: Woonzorg zones, algemeen en in bepaal de gevallen specifiek, beleids visie wonen, de beleidsvoor nemens uit de nota ouderen beleid, het stedelijk sociaal beleid, de plannen voor de vorming van een brede wel- zijnsstichting, veiligheid bin nen en buiten, inrichting en herstructurering van wijken, het mobiliteitsbeleid en dan met name voor voetgangers (al dan niet met rollator) en fietsers, plus de taxi- en bus voorzieningen, één loket voor ouderen en het gemeentelijk communicatieplan. Het werkplan is niet uitput tend zodat niet genoemde on derwerpen die zich in 2003 aandienen, afhankelijk van de urgentie, alsnog behandeld kunnen worden. "Laat eerst eens uitzoeken of bewoners en personeel van grootschalige woonvormen anders denken over de kwaliteit van zorg en welzijn dan bewoners en personeel van klein schalige woonvormen." Dat is de strekking van één van de aanbevelingen in het advies van de Seniorenraad Middelburg over het beleidsplan voor wonen, zorg en welzijn in de Zeeuw se hoofdstad. Het gemeentebestuur wil op dit gebied veel veranderen en dat betekent dat alle partijen en betrokkenen zich over dit beleid moeten uitspreken. Het uitgangspunt is de ouderen zolang mogelijk zelfstandig te laten wonen, zonodig in een aangepaste woning, ook wel levensbestendige woningen genoemd. Een tweede uit gangspunt is de levering van "zorg" op maat en aan huis. Dus niet meer de grotere ver zorgingstehuizen waar alle verzorgings- en welzijnsactivi- teiten binnenshuis intramu raal) gebeuren, maar zelfstan dig wonen in kleinere concen traties, 24 tot 30 eenheden, waar de zorg aan huis gele verd kan worden (extramu raal). Ook de Seniorenraad nam deel aan de discussies over de plannen en heeft in febru- Bij voldoende aanmelding start de SWOM na Pasen met een vervolgcursus Windows, die vooral is gericht op creatief ge bruik van de computer. In deze cursus wordt geleerd om te gaan met beeld en geluid, zoals het scannen en bewerken van foto's, het ontvangen en verzenden van foto's per e-mail, het downloaden van foto's en muziek van internet, het op cd zetten van foto's of muziek, het combineren van tekst en foto's (reisverhaal, wenskaart). De cursus is geschikt voor senioren die de basiscursus hebben gevolgd en inmiddels al redelijk bedreven zijn op hun compu ter. De cursus omvat 6 dagdelen en kost 36,-. Informatie en op gave tel. 627537. In het najaar start ook weer de gewone basiscursus Windows, de cursus tekstverwerking met Word en de cursus rekenen met Excel. U kunt zich hiervoor nu al aanmelden, u krijgt dan tijdig bericht over het tijdstip dat de cursus van uw keuze start. ari een advies aan de wethou der uitgebracht. Daarin stelt de Seniorenraad het in grote lijnen eens te zijn met de visie van de gemeente. Tegelijk doet de raad een aantal ande re aanbevelingen. Zoals: be vorder dat er voldoende intra murale zorgcapaciteit blijft verzorgingstehuizen). Stimu leer de bouw van meer le vensbestendige woningen, waarvan er nu veel te weinig zijn. Stel de rol van de ge meente duidelijk vast en zorg ervoor dat de gemeente de re gie blijft voeren. Betrek ook vrijwilligersorganisaties bij de plannen. Dit vooral met het oog op de bijzondere aandacht die het aspect "welzijn" bij extramur ale zorg vereist. Houdt de fi nanciële gevolgen van alle goede voornemens binnen de perken, zodat mensen met een minimuminkomen niet buiten de boot vallen. Voer de plannen gefaseerd uit en be paal vaste evaluatiemomen ten zodat zonodig bijgestuurd kan worden. PCOB Woensdag 23 april om 14.15 uur ledenvergadering in de grote zaal van "De Morgen ster", Adriaan Lauwereijsz- straat 6. Na de pauze houdt de heer J. Walthuis een inlei ding met dia's over Mozambi que. De actiedag op 18 maart jl. was (weer) een groot succes. Pietje Bell raakte blijkbaar een nostal gische snaar bij vele Zeeuwen, ondanks het feit, dat de film in Rotterdam speelt. Maar heet Rotterdam-Zuid niet "de boe- renzij" omdat er zoveel Zeeu wen en Brabanders wonen? Vandaar zeker. Er komen zelfs bussen met bezoekers, de ANBO uit Brouwershaven kwam met een hele groep leden kijken. Er is een ontwikkeling gaande bij de bezoekers: in het begin kwamen er vooral groepjes vrouwen naar de actiedagen, maar CineCity ziet nu steeds meer mensen, die alleen of met enkele vrienden komen. Wie weet, komen er met de tunnel-opening nu ook meer mensen uit Zeeuws-Vlaande- ren naar de bioscoop. De volgende actiedag is op 13 mei a.s. Op die dag wordt de film "De Tweeling" vertoond met Ellen Vogel, Thekla Reuten en Nadje Uhl. De film gaat over tweelingzussen Lotte en Anna Memberg, die na de dood van de ouders geschei den worden, de een blijfl in Duitsland en moet haar leven lang hard werken voor ande ren, Lotte verhuist naar Neder land en lijkt meer kansen te krijgen. Anne trouwt een SS- officier, die sneuvelt, Lottes verloofde komt om in Auswitz. Vijftig jaar na hun laatste ont moeting probeert Anna nog één keer haar zus te ontmoe ten. Voor 5 euro (inclusief koffie met cake) is deze prachtige film te zien' CineCity biedt voor bezoekers een scala aan faciliteiten, zoals gratis parkeren naast de bio scoop, hulp bij in- en uitstap pen (tevoren even bellen:0118 418810), bushaltes Spuikom- weg of Spuistraat (van bus 57) op 50 meter afstand, telefo nisch reserveren van kaartjes vanaf 12 uur (0118 418810). Voor vragen of informatie kan ook gemaild worden: ouderen@cinecity.nl. Koos van der Waals (foto Ivo Sekhuis) Koos van der Waals, de langst zittende redacteur van de senio renkrant heeft om gezondheidsredenen afscheid van de redac tie moeten nemen. Koos heeft meer dan vijftien jaar deel uitge maakt van de redactie. In de tijd van zijn toetreding was er een grote behoefte aan goede voorlichting over de specifieke pro blemen van de ouder wordende mens. Koos was betrokken bij het werk van enkele platforms die zich bezig hielden met oude renhuisvesting en in het bijzonder met het aanpasbaar bou wen. Er moet bij de bouw van nieuwe woningen al rekening worden gehouden met de mogelijke toekomstige behoefte om de woning aan te passen aan de toegankelijkheid en leefbaar heid voor minder valide bewoners. Ook de steeds minder wor dende kwaliteit van het openbaar vervoer, met name de verbin dingen tussen de wijken, baarde Koos grote zorgen. Koos heeft aan beide problemen een groot aantal artikelen ge wijd. Hij zegt dat het nu nog steeds hard nodig is hierover goe de voorlichting te geven. Het accent verschuift in de richting van het welzijn,'een gebied dat in de toekomst veel aandacht zal vragen. Met de toenemende vergrijzing en een hiermee ge paard gaande grotere kans op vereenzaming wordt aandacht voor het welzijn van de oudere mens steeds belangrijker. Bij zijn afscheid geeft Koos de redactie de opdracht mee om niet alleen voorlichtend te werken, maar zich bij het werk meer te verdiepen in de levenssfeer van de mensen. Wij van de redactie danken Koos voor zijn vele werkzaamheden voor de seniorenkrant en wensen hem het allerbeste toe in de ongetwijfeld nog komende jaren.

de Faam | 2003 | | pagina 23