Legenden van het bloeiende hout Zeeuwse alleenstaanden op stap tiet weten waard waterherberg geopend Streeknieuws SLEEDOORN TE ZIEN IN VOLLE PRACHT Nieuwe auto kopen? Kijk en vergelijk op www.AutoTrack.nl! AutoTrack.nl Walcheren van dag tot dag de ihTfó 'ui pagina 17 VLISSINGEN - Nog voor het begin van de lente (21 maart) bloeien al de eerste sleedoornstruiken. Vaak gaat het dan om exemplaren die binnen de bebouwde kom staan, op een beschut plekje. Maar dok in het buitengebied staat de sleedoorn nu in volle bloei. ...sleedoorn werd na inundatie massaal aangeplant op Walcheren... ...oermoeder van de pruim... VEERE - Vlak naast jachthaven De Oostwatering, tus sen Vrouwenpolder en Veere, is onlangs restaurant De Waterherberg geopend. Chefkok Koos Klopmeijer en gastvrouw Astrid Molhoek zwaaien er samen de scep ter. MIDDELBURG - Alleen zijn, geen partner hebben, is intussen een algemeen geaccepteerde maatschappe lijke situatie. Dat kan ook niet anders, want 2,6 min. Nederlanders voeren een eigen huishouding. Toch ver schillen de leefomstandigheden van hun soms behoor lijk met mensen die wel een partner hebben. DONDERDAG Verenigingsgebouw De Couburg Koudekerke, dia presentatie door J. Looise ANBO, 13.30 u. De Drukkery Middelburg, filosofische ont dekkingsreis onder leiding van Mark van der Graaff, 19.30 u. Het Bolwerk Vlissingen, bingo, 20 u. Gereformeerde Kerk Vrouwenpolder, zang avond, 20 u. VRIJDAG Nederlands Hervormde Kerk Koudekerke, kerkdienst met Passiemuziek, 19.30 u. Markt Middelburg, 'Goed Nieuws Bus' met boekenbeurs en rommelmarkt, 10 u. ZATERDAG Clubhuis Veerse Poort Middel burg, Bram de Rijke-loop, 8 ki lometer, 14.30 u. Wijk- gebouw De Vergulde Baars Middelburg, wandeltocht Zandmars, diverse afstanden, vanaf 9 u. Markt Middelburg Middelburgse antiek- en verzameld agen, 10 u. Peuter speelzaal Hummelhonk Dom burg, kinderkleding- en speelgoedbeurs, 10-12 u. De Drukkery Middelburg, de monstratie van het spel 'Kolo nisten van Catan', 11 u. Club huis VTVVlissingen, bingo, 20 u. Clubhuis handbal vereniging EMM Middelburg, rommelmarkt, 8.30 u. ZONDAG Zeeuws Biologisch Museum Oostkapelle, rondleiding 'Strandjutten', 14 u. Markt Middelburg Middelburgse an tiek- en verzameldagen, 11 u. Boulevard Vlissingen, schat graven, 12 u. Café Groen Licht Vlissingen, jamsessie, 20 u. MAANDAG Zeeuws Biologisch Museum Oostkapelle, speurtocht 'Reeën en andere zoogdieren', 6 u., kinderactiviteit '(W)on- derwaterwereld', 14 u. Vakantieparkt Hof Domburg, paaseieren zoeken, 10.30 u. Markt Middelburg, boeken- en curiosamarkt, 10 u. Ontmoetingskerk Middel burg, zangdienst, 10 u. Miroterrein Vlissingen, Auto ADC Occasionshow, 10 u. Markt Middelburg Middel burgse antiek- en verzamel dagen, 11 u. WOENSDAG Kindercentrum Bommes Middelburg, kinderkleding- beurs, 19.30 u. Zeeuwse Bi bliotheek Middelburg, jaar vergadering Heemkundige Kring Walcheren, 20 u. Hotel Arneville Middelburg, kijkdag veilinghuis Witte, 14-20 u. Oplage: 52.600 Kantoor Postbus 5, 4460 AA Goes Tel 0113-274000 Fax. 0113-274010 Advertentieverkoop: Lisetta de Witte (0113) 274060 (privé (0118)471 876) Linda Heikoop (0113) 274013 (privé (0118) 641 569) Mineke Crucq (0113) 274017 (privé (0118)412199) Pieter Karman (bladmanager) (0113)274090 (privé (0113) 613 394). (Chef-) redactie Ellen de Dreu-Erkens (0113) 274 021 privé (0118)601112 06-54267132 e-mail:red.faam@whk Wegener nl Redactieadres: Postbus 5, 4460 AA Goes fax nr.: (0113) 274010 Bezorging: 0113 274 000 Druk: Wegener Nieuvvsdruk Breda Druktechniek: offsetrotatie Sluitingstijd redactie: maandag 10.00 uur Advertenties: maandag 12.00 uur Kleintjes: vrijdag 17 00 uur Tel.. 0113 274 000 De Faam is een uitgave van Wegener Huls-aan-huis Kranten B.V. Op al onze advertentleconrracten cn aanbiedingen daartoe zijn van toepassing de Algemene Advertentievoorwaarden huis-aan-iniiskrantcn Weg ener NV Een exemplaar van de Algemene Advertentievoorwaarden wordt op uw verzoek kux- leloos toegezonden. Wegener Huix-aan-ltuiskranlen BV is een onderdeel van het Wegener concern. De door u aan ons ver strekte gegevens hebben wij opgenomen in een be stand. dat wordt gebruikt door onze administratie en om u te (latent) informeren over voor u relevante dien- sten en producten van de titels en de werk maatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteerde derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt n dit schriftelijk melden j>i| Weg ener Ilois-aan-huiskranlen BV, l.a.v. tie lieer A.T Kooij Hoofd Marketing, postbus 28.7500 AA Enschede. door Peter Fraanje Omdat de sleedoorn bloeit voor dat de blaadjes zichtbaar wor den, spreekt men van 'bloeiend hout'. Het zal niemand verbazen dat er rond dit jaarlijks weerke rende bloemencorso tal van le genden zijn gesponnen. De sleedoorn is het minder be kende nichtje van de meidoorn, beiden behoren tot de familie van de roosachtigen. Ze komen vaak zij aan zij voor in de typisch Zeeuwse hagen. Ook komt de sleedoorn algemeen voor als een solitaire struik langs dijken, we gen, bosranden en in het duin gebied. Buiten de bloeitijd valt de sleedoorn weinig op in het land schap. De taaie struik die zeker vier meter hoog kan worden en breed uitgroeit is echter onmis baar voor het Walcherse en Bevelandse landschap. Als we de sleedoorn (Prunus spinoza vrij vertaald stekelige kers/pruim) wat beter bekijken vallen meteen de grote vier tot zelfs zes centimeter bijna zwarte scherpe doornen op die haaks op de takken staan. Onze buren noemen de sleedoorn niet voor niets respectieve lijk 'Blackthorn' en 'Schwarzdorn'; het contrast met de witte bloemetjes die zelfs op de doornen groeien is groot. Het kan haast niet anders of de sleedoorn heeft samen met de meidoorn en diverse rozen de ondoordring bare haag gevormd rond het sprookjeskasteel van Doorn roosje. Niet alleen voor prinses sen, maar ook voor tal van kleine dieren en jonge bomen is de slee doorn juist dankzij de scherpe doornen een veilige haven. Na het bloeiert in april verschijnen de kleine ovale, gezaagde blaad jes: de witte struik van gisteren is opeens groen geworden en om dat er nu inmiddels meer strui ken uitlopen een stuk minder opvallend. Laat in de zomer ver schijnen de ronde, op kleine pruimen lijkende, zwartblauwe, gerijpte vruchten met groen, zuur vruchtvlees. Ze hebben een doorsnede van een cm, bevatten een harde pit en zijn pas na de eerste vorst eetbaar. De sleedoorn was voor onze voorouders een belangrijke struik. De vroege bloei van de sleedoorn sprak natuurlijk tot de verbeelding, voor de Kelten en Germanen was dit één van de eerste tekenen in het jaar van de overwinning van het leven op de dood. Vele eeuwen later hielden boeren de sleedoorn nog steeds goed in de gaten getuige de ge zegden: 'Is cle sleedoorn wit als sneeuw (Schnee), is 't tijd, de gerst te zaaien (sae)'en 'Hoe vroeger in april de sleedoorn bloeit, des te vroeger voor Jakobi de oogst gloeit'. Volgens een oude christe lijke legende bloeide de doorn staf van één van de eerste chris tenen, Jozef van Arimathea, elke kerstnacht in Glastonbury (Groot-Brittannië); op deze plek werd een kerk gesticht. Mis schien ging het hier wel om een sleedoorn. De sleedoorn werd en wordt gezien als de vereniging van uitersten: Na een donkere pe riode breekt met de uitbundige bloei het licht door, zwarte takken con trasteren met de sneeuwwitte bloei- wijze, scherpe doornen met de zachte bloemen, een vroege bloei met een late vrucht enzovoort. Het hele jaar door is de sleedoorn een rijke dis voor tal van insecten, vogels en kleine zoog dieren. De weelderige bloei vroeg in hel jaar is aantrekkelijk voor bijen, hommels en kevers. De bladeren worden graag gege ten door rupsen van vlinders, bij voorbeeld de sleedoornpage, koningspage, het blauwtje, de bedreigde nachtpauwoog en vooral door een soort motten, die de sleedoorn soms bijna kaalvreten en bedekken met grote hoeveelheden spinsel. De Als de sleedoorn aan het eind van de zomer gemaaid wordt, toont 'ie al vroeg in het voorjaar zijn bloemen. FOTO JEAN MARIE VAN ISACKER, MIDDELBURG sleedoorn vormt gewoon weer nieuw blad en de rupsen vormen een aantrekkelijk hapje voor de talrijke vogels die de sleedoorn bezoeken of bewonen. De pruimpjes worden graag gegeten door lijsters en andere vogels die zo voor de verspreiding zorgen. Tot ver in het najaar, ja zelfs tot in de winter staan de pruimpjes op het menu bij muizen en vo gels. De sleedoorn komt van oudsher voor in Zeeland. In een oud ge schrift uit 1621 worden slee doorns op Zeeuwse dijken be schreven en uit andere informa tie weten we dat de sleedoorn ook lang daarvoor in Zeeland bloeide. Hoogstwaarschijnlijk is de sleedoorn de oermoeder van onze gecultiveerde pruim (Prunus domestical, die door ja ren van kruisen natuurlijk gro tere en eetbare vruchten draagt dan de wilde sleedoorn. Fransen noemen de sleedoorn ook prunellier. De sleedoorn slaat makkelijk op, weert zich tegen koeien en andere grazers met zijn doornen, wortelt zeer goed en trotseert de soms pittige Zeeuwse wind. Een ideale struik dus om op Walcheren en in Zuid Beveland aan te planten langs wegen, op dijken en op kavelgrenzen zou je zeggen. Na dat Walcheren aan het eind van de Tweede Wereledoorlog bijna een jaar onder water had gestaan werd de sleedoorn dan ook mas saal aangeplant samen met mei doorn en veldesdoorn (ook wel Spaanse aak genoemd). On danks het zout in de grond en ondanks het feit dat de wind vrij spel had op hel kaalgeworden ei land sloeg een groot deel van de aanplant aan, zodat er eind jaren vijftig weer sprake was van enige beschutting langs de Walcherse B- wegen. kers in hoge mate bijdragen aan een goed klimaat en goede om standigheden voor het gewas dat zij verbouwen. De hagen van slee doorn en meidoorn breken de windbieden onderdak aan tal van vogels die voor de gewassen scha delijke insecten eten en geven schaduw aan koeien en ander vee. Tegenwoordig wordt het groen langs de lokale wegen in Zeeland ten noorden van de Wester- schelde beheerd door het Water schap Zeeuwse Eilanden (WZE). Helaas heeft deze instantie de sleedoorn in de ban gedaan: men wil de sleedoorn niet aanplanten langs wegen vanwege de sterke wortelgroei en plant in plaats daarvan 'exoten', struiken die van nature niet voorkomen in Zee land en mede daardoor gevoeli ger voor ziekten en aantasting. Alleen voor 'overhoeken' wil het WZE een uitzondering maken zo stelt de beheerder in een brief aan de Tuin van Zeeland, een stichting opgericht door particu lieren die ijvert voor het behoud en de ontwikkeling van het groen op Walcheren. Al meer dan honderd jaar geleden waren er boeren die inzagen dat de hagen langs de ak- Als u nu gaat kijken naar de sleedoorn die langs de wegen groeit valt op dat de struik niet of nau welijks bloeit aan de wegzijde. Dit komt doordat het WZE de beplan ting vroeg in het jaar maait, waar door zich geen bloemen kunnen ontwikkelen. De Tuin van Zeeland pleit ervoor dat er gemaaid wordt in de nazomer, zodat de sleedoorn langs wegen zich in volle glorie kan tonen.' Walcheren was vroeger wijd en zijd bekend als tuin, als een lust hof. Als meidoorn en sleedoorn weer de ruimte en waardering krij - gen die zij verdienen kan ons mooie eiland zich in korte tijd weer ontwikkelen tot een lusthof. Dit laatste zelfs in letterlijke zin, want wist u dat u'heerlijk jam, of zo u wilt brandwijn kunt maken van de pruimpjes van de slee doorn? Wacht wel even tot na de eerste nachtvorst in de herfst, an ders zijn de vruchten niet te prui men! organiseerde activiteiten. Het gaat dan vaak niet meer om het soort activiteit, maai- meer om de gezel ligheid onder elkaar. In de statuten van de vereniging is geregeld dat zij open staat voor al leenstaanden tussen de 25 en 66 jaar met een goede algemene ont wikkeling. Dat wordt vertaald in een hbo-opleiding of een maat schappelijke functie waaraan die vooropleiding kan zijn gekoppeld. Daarvoor is gekozen om grote on- derlinge verschillen te voorko men; het moet tenslotte een gezelligheidsvereniging blijven. Daarnaast kent ABC-Amice om begrijpelijke redenen een junio ren- en een seniorenafdeling en doet uitdrukkelijk niet aan relatie bemiddeling. Gewoonlijk zie je dat vooral vrou wen zich wat makkelijker aanslui ten. Het geeft hun kennelijk een besloten gevoel. Mannen zijn meer individualist, maar juist die categorie geniet telkens van gezel schap en de invulling op dat mo ment. Voor een goede man/ vrouwverhouding roept ABC- Amice daarom vooral actieve al leenstaande mannen op om infor matie op te vragen en kennis te maken. Wie geïnteresseerd is kan in klein gezelschap met enige ABC-ers uit eten gaan, volgens de vereniging een goede gelegenheid om vrijblij vend informatie te krijgen over de activiteiten, de opzet en de orga nisatie van de vereniging. Daar voor kan regionaal telefonisch contact worden opgenomen met 0118- 636659. Informatie is ook op internet beschikbaar: www.abc- amice.nl of telefonisch bij de lan delijke coördinator. Voor mannen: 06-41715722. Voor vrouwen: 06- 41714113 Donderdag 17 april t/m woensdag 23 april 2003 HUISARTSEN Walcheren: Huisartsenpost Walcheren, Koudekerkseweg 86, Vlissingen, tel. 0900-1985. Voor spoedeisende hulp is de huisartsenpost bereik baar vanaf 18.00 tot 08.00 uur, in het weekend of tijdens feestda gen. Spreekuur na afspraak. Stad Middelburg: (praktijken van A.R. Angkotta, A.R Bruijnzeel, S.A. van den Haak, C.J.E.M. Albers, J.L.F. Wortelboer en F.J. Heere). Van zaterdag 7.00 uur tot zondag 7.00 uur: F.J. Heere, J.H. Huyssenstraat 15, tel. 644301. Van zondag 7.00 uur tot maandag 7.00 uur: J.L.F. Wortelboer, Korendijk 36, tel. 644301. Van maandag 7.00 uur tot dinsdag 7.00 uur: S.A. v.d. Haak, Rouaansekaai 47, tel. 644301. Visites aanvragen voor 10 uur. Inloopspreekuur voor dringende gevallen 12.30 tot 13 uur en 17.30 tot 18 uur (zonder afspraak). De Veerse Huisartsen: Praktijken van Van Tol, Ubels, Helmes, Rullens, Bats, Spekhorst, Van Eede,Van Eede-Hidskes, Van der Male en Huisman. Zaterdag en zondag: Dr. van Eede en dr. van Eede-Hidskes, De Casembrootstraat 24, Westkapelle, tel. 571234. Maandag: Dr. Ubels en dr. Helmes, 't Plein 2, Sersooskerke, tel. 591212. TANDARTSEN Spreekuur voor spoedgevallen van 11 tot 12 uur: Vrijdag en zaterdag: W.J. de Haes, Duinenburg 9, Domburg, tel. 582304. Zondag en maandag: D.G.M. Matthijs, Seisweg 1, Middelburg, tel. 641376. APOTHEKEN Stadsgewest Vlissingen-Middelburg: Normale openingstijden maandag t/m vrijdag 8-18 uur. Buiten deze uren van vrijdag t/m donderdag voor spoedeisende recep ten 24-uurs dienst: Apotheek Van de Sande, Badhuisstraat 30, Missingen, tel. 412066. Daarnaast op zaterdag van 10-19 uur: Apotheek Ringeling, Lange Delft 133, Middelburg, tel. 612538. VERLOSKUNDIGEN Vlissingen en Oost-Souburg: Van donderdag 20 uur tot vrijdag 20.00 uur: H. de Pundert, tel. 471140. Van vrijdag 20 uur tot zondag 22 uur: J. van Dierendonck, tel. 471140. Maandag: H. de Pundert, tel. 471140. Middelburg: Van vrijdag 21.30 uur tot zaterdag 21.30 uur: T. Adriaansen, tel. 626045. Van zaterdag 21.30 uur tot zondag 21.30 uur: J. Drijdijk, tel. 626045. DIERENARTSEN Kleine huisdieren: (gezelschapsdieren): Zaterdag, zondag en maandag C. Brink, Meanderlaan 326, Middelburg, tel. 611011. Spreekuren zonder afspraak 11-12 uur en 17-18 uur. Landbouwhuisdierenpraktijk Walcheren: (grote huisdieren) Oude Domburgseweg 33A, Oostkapelle, tel. 633803. Visites aan vragen zaterdag en zondag van 8-9 uur. Dierenartsenpraktijk Roskam: Kelderweg 1, Meliskerke, tel. 592838. Spreekuur zaterdag van 10- 12 uur en volgens afspraak. DIERENAMBULANCE Voor de regio Walcheren, de Bevelanden en Schouwen- Duiveland: Dierenambulance Dierenbescherming, dagelijks van 08.00 uur lot 22.00 uur, tel. 0900-7673437. Koos Klopmeljer en Astrid Molhoek. FOTO JAAP WOLTERBEEK In het restaurant is van alles mo gelijk. Je kunt er uitgebreid dine ren aan de hand van een smake lijke menukaart, maar een snelle daghap hoort ook tol de moge lijkheden. Het paar springt goed in op de ligging ten opzichte van de jachthaven; speciaal om de watersporters te bedienen zijn is er een ontbijt-catering en kun nen er later op de dag maaltijden worden afgehaald in tempex- warmhoud bakjes. Verder kunnen gasten bij De Waterherberg ook steengrillen of barbecuen op een warm lava potje met rooster. Het restaurant biedt plaats aan zo'n veertig gas ten. Koos Klopmeijer: "En na tuurlijk bestaat er altijd een mo gelijkheid om hier uw feest of partij te organiseren". zij periodiek iets organiseren, maar sommigen doen dat liever samen met een ander. Gedurende het 22-jarig bestaan van ABC- Amice blijkt die inbreng een goede formule. Anderzijds is deelname altijd op kostenbasis, want dat wordt als passend gezien binnen de niet-commerciële organisatie. In Zeeland nemen de leden meestal deel aan de regionaal ge- 'n Lekker eindje wandelen langs het strand met andere alleen staanden. FOTO PR (advertentie) Naast een baan en eventueel kin deren, neemt een eigen huishou den vaak zoveel tijd in beslag dat sociale contacten soms in het ge drang komen. Er blijft immers minder tijd over voor vrienden en leuke dingen. Enkelen vinden door de week aansluiting bij een eet-, lees- of kaartclubje, maar in het weekend ligt dat anders. Dan zie je dat mensen met een partner in het algemeen hun tijd met el kaar doorbrengen, terwijl alleen staanden het juist dan lastig vin den om hun soms schaarse vrije tijd te besteden. Geen wonder dat zij elkaar daarom opzoeken en iets gezamenlijk ondernemen. Sommigen voelen zich daarbij op hun gemak bij een gezelligheids vereniging, waar men kan deelne men aan een georganiseerde acti viteit. Dergelijke verenigen zie je vooral in de Randstad, maar bok in Zeeland bestaan die al jaren. ABC-Amice bijvoorbeeld, die in een tweemaandelijks landelijk programmablad een keuze aan georganiseerde bijeenkomst biedt. De bijeenkomsten vinden gewoonlijk plaats in het weekend. Een leuke bijkomstigheid is hier dat je aan activiteiten kunt deel nemen waar je op je eentje niet zo gemakkelijk aan toe komt. Als van zelf wordt een kennissenkring dan ook een stuk groter. En wat te den ken bij een verhuizing naar een vreemde stad of streek waar een nieuwe kennissenkring in feite cd bestaat. Het bijzondere van ABC-Amice is dat de leden met en voor elkaar activiteiten organiseren, o.a. op recreatief, culinair, cultureel en sportief gebied. Of het nu een st randwandeling is, een barbecue, een concertbezoek of samen Oud jaar vieren; het maakt niet uit. En dan zijn er ook nog de grotere verenigingsfeesten, de vakantie reizen en de zeüweekenden. Die activiteiten ontstaan niet vanzelf. Van de leden wordt verwacht dat VDe autosite voor heel Nederland

de Faam | 2003 | | pagina 17