FITNESS CENTRE 11 Voorleeskampioen van zeeland Stille week voor Pasen Vlissinger promoveert op admiralengeslacht Geboorte en overlijden in De Faam Aanleg plateaus en onderhoud wegen 'n Bijzondere kijk op... WITTE DE WITH IS BESMETTE NAAM VERVROEGDE AFSLUITING In verwachting? Wekelijks huis aan huis op Walcheren Van Dishoeckstraat 550 Vlissingen Tel. 0118-415015 WOENSDAG 9 APRIL 2003 ADVERTENTIEVERKOOP: 0113 - 274000 REDACTIE: 0113 - 274021 BEZORGKLACHTEN: 0113 - 274000 www.de-faam.nl JAARGANG 103 - NUMMER 15 Kwart eeuw Knuijt mannenmode. De jaarlijkse huurverhoging komt eraan. Een Fries in Zeeland. Schietvereniging met sociale functie. 0) zie pag 4 iepresentatie Pallazolli ars Amnesty International iting rijbaan Kanaalweg kleding-en speelgoedbeurs tank workshop iSve finale turnen VLISSINGEN - Het is hoogst ongepast dat schepen van de Koninklijke Marine vernoemd zijn naar 'zeeheld' Witte de With. Dat schrijft Doeke Roos in zijn proef schrift 'Twee eeuwen varen en vechten'. Hij schetst aan de hand van de verschillende admiralen Evertsen een beeld van de rivaliteit tussen de zeegewesten Zeeland en Holland in de tijd van de Republiek der Nederlan den. De inmiddels 71 -jarige Vlissinger promoveert van daag, woensdag 9 april, aan de Leidse universiteit. ..in de psychiatrie noemen ze zo iemand gewoon gestoord... MIDDELBURG - Geboorte, huwelijk en overlijden ho ren tot de meest ingrijpende zaken in een mensenle ven. Daarom plaatsen veel mensen die hiermee te ma ken krijgen een familiebericht in de krant. Ook De Faam brengt vanaf deze week op pagina 2 de berich ten van intense droefenis en oprechte blijheid. ...de vijand lag altijd aan de andere kant van de westerschelde... Dagelijks geopend vanaf 10.00 uur BEW. EX. Reserveren: 0118-418019 onder de hoogste toren van Vlissingen rs N In verband met Pasen dient kopij voor de editie van woensdag 23 april vervroegd aangeleverd te worden. Uiterste inlevertijd van materiaal voor: redactie is woensdag 16 april 17:00 uur advertenties donderdag 17 april 12:00 uur Goede vrijdag 18 april a.s is ons kantoor om 16:00 uur gesloten Grindweg 6. Westkapelle, Tel. 0118-561632 vrijdag 18 april 30+-AVOND m.m.v THE HOLMES GANG Aanvang: 21.00 uur Tot 05 00 uur. Kaarten a 5,- verkrijgbaar VVV's Vlissingen - M.'burg bekende voorverkoopadressen kassa Hooizolder MIDDELBURG - In Spiegel- theater Arduin in Middelburg wordt zaterdag 12 april om 13.30 uur voor de tiende keer de Natio nale Voorleeswedstrijd gehou den. Op deze dag zullen elf kan didaten uit de groepen zeven en acht van basisscholen uit de pro vincie Zeeland strijden om de ti tel Provinciale Voorlees kampioen 2003. De winnaar krijgt een boekenbon, een me daille en een oorkonde en mag het op woensdag 14 mei opne men tegen de elf andere Provin ciale Voorleeskampioenen tij dens de landelijke finale in Utrecht. MIDDELBURG - De laatste week voor Pasen heet de Stille Week. maar veel mensen komen in die week nauwelijks persoonlijk aan stilte toe. En dat terwijl we ge denken dat bijna 2000 jaar de wereld zo ingrijpend is veran derd, door de kruisdood en de opstanding van Jezus Christus. In de Gasthuiskerk aan de Lange (advertentie) Delft wordt er van maandag 14 tot en met zaterdag 19 april een moment geboden om in stilte te luisteren naar wat toen is ge beurd en om in stilte deze din gen te overwegen. Het begint steeds om 19.30 en zal een half uur duren. Op de Goede Vrijdag, de dag van de kruisiging, is er een bijzondere kerkdienst waaraan een koor van gemeenteleden medewerking verleent. Op het grote feest van Pasen beginnen de erediensten om 9.30 uur en 16.30 uur. Meer informatie is voorradig bij dominee G.J.H.Vogel, 0118 612254, (advertentie) VLISSINGEN - Sinds enkele jaren is op initiatief van de specialis ten in Ziekenhuis Walcheren het inloophuis voor kankerpatiënten Pallazolli in Vlissingen gevestigd. Dinsdag 15 april wordt er spe ciaal voor draagsters van een borstprothese de nieuwste badpak ken en lingerie getoond. De openingstijden zijn van 14 tot 16 uur en van 19 tot 20.30 uur. De doelstelling is om draagsters van een borstprothese, te tonen dat zij veel mogelijkheden hebben, om zo normaal mogelijk te functioneren. Belangstellenden hebben vrij toegang. Voor individuele aandacht moet een afspraak worden ge maakt. Het assortiment bestaat uit modellen van diverse fabri kanten in verschillende maten. Voor het maken van een afspraak of informatie 0118-415787. MIDDELBURG - Door heel Nederland hebben vorig jaar novem ber ruim 90.000 leerling van het basisonderwijs deelgenomen aan het project 'Dichter bij vrijheid'. Een project over de rechten van het kind. Tijdens de lessen werd besproken welke rechten er zijn en hoe deze verbonden zijn met plichten. De lessen werden afge sloten met het schrijven van een gedicht. Deze zijn ingezonden en heeft een jury twee winnaars uit gekozen, uit elke gemeente één. De winnaar van de gemeente Middelburg is Jordi Caljé van CBS De Cederhof uit Middelburg. Kim Dieleman van basisschool De Wegwijzer uit Serooskerke is de winnares van de gemeente Veere. Beide hebben vorige week een T-shirt en een plaquette voor school aangeboden gekregen. De gedichten van de winnaars zijn terug te vinden op internet www.dichterbijwijheid.nl MIDDELBURG - Tussen 7 en 18 april worden de kabels voor het nieuwe brugbedienhuisje via een gestuurde boring onder het Ka naal door Walcheren geboord. De boor gaat naast de Kanaalweg de grond in en komt er bij de Blauwedijk weer uit. Om ruimte te bieden aan de apparatuur wordt één van de rijbanen van de Kanaalweg tussen de Schroebrug en de Stationsbrug afgesloten. Dit deel van de weg is gedurende de werkzaamheden eenrichtings verkeer. Verkeer vanuit Ar nemuiden kan gewoon doorrijden. Vanaf de Schroebrug kan deze week allen over de Blauwedijk richting het station worden gereden. Vanaf dinsdag 8 april is ook een stuk rijbaan van de Blauwedijk afgesloten. Er kan echter wel in twee richtingen gereden blijven worden. VEERE - In peuterspeelzaal De Veerse Mopjes te Veere wordt don derdag 10 april van 14.15 tot 16 uur een kinderkleding- en speelgoedbeurs gehouden. De helft van de opbrengt is bestemd voor de peuterspeelzaal. Aanbieders van kleding of speelgoed kun nen zich melden bij mewouw Gideonse 0118-502187. SEROOSKERKE - In Verenigingsgebouw De Zandput in Serooskerke wordt zaterdag 26 april om 14 uur een klankworkshop door Jan van der Stappen gehouden. Hier wordt muziek gebruikt om harmonie te brengen en om mensen met elkaar en hun om geving te verbinden. Jan gebruikt bij zijn workshop klankschalen, drums, ratels en zijn eigen stem. Aanmelden kan tot donderdag 10 april bij Neel Meijers 0118-591796. KOUDEKERKE - Turnvereniging Koudekerke/TcZWN houdt za terdag 12 en zondag 13 april de halve finale voor het Nederlands Kampioenschap turnen voor heren. Aan deze wedstrijd zullen de beste turners van Nederland strijden om een plaatsje in de finale. Van de turncombinatie zijn zeven turners doorgedrongen tot de halve finale. De wedstrijden worden gehouden in sporthal De Couburg in Koudekerke. De aanvang van beide dagen is om 9 uur. advertentie door Jacco van Maldegem Voordat hij zijn promotie onderzoek startte, had hij al eens een artikel geschreven over één van de Evertsens. Door verder onderzoek in vooral Zeeuwse bronnen kwam hij ook met an dere leden van de familie in aan- raking. Een familie met een enorme staat van dienst bij de Zeeuwse admirali teit, zonder dat ze er een grote be kendheidaanheb ben overgehou den. Roos: "Iedere Zeeuw weet wie Michiel de Ruyter is, maar van de Evertsens weten veel mensen helemaal niets." In de loop der tijd zijn de Zeeuwse maritieme prestaties volgens Roos vaak onderbelicht geble ven. "Geschiedschrijvers hebben zich vaak beperkt tot Hollandse bronnen. Deze schilderden de Zeeuwse admiralen af als dwarsliggers." Roos heeft zijn onderzoek op veel nog niet eerder bestudeerd materiaal uit verschillende Zeeuwse archieven gebaseerd. "Dat werpt een genuanceerder beeld op de meningsverschillen tussen de gewesten Zeeland en Holland," licht Roos toe. De Zeeuwse maritieme politiek richtte zich voornamelijk op het beschermen van het eigen ge west. "De vijand lag tenslotte aan de andere kant van de Wester- schelde," aldus Roos, "de Hollan ders begrepen dat vaak niet." De onderwerpkeuze lag voor hem dan ookvoordehand. "Ik wil de familie Evertsen èn de Zeeuwse admiraliteit het plekje in de geschiedenis geven waar ze recht op hebben," aldus de nieuwbakken doctor in de ge schiedenis. De aandacht die de Evertsens verdienen is groot, vindt Roos. "De stamvader Evert Hendrikse heeft aan de basis van de Repu bliek gestaan. Hij en zijn nako melingen hebben de verenigde gewesten meerdere malen voor de ondergang behoed." Roos doelt hiermee onder andere op een gebeurtenis in 1588. De her- log van Parma had het plan ge smeed om Vlissingen aan te val- Op de hoogte zijn en blijven, daarom draait het in een huis-aan- huiskrant. Zo ook in familie berichten, waar belangrijke ge beurtenissen aan iedereen bekend gemaakt worden. Het overlijden van een dierbare, aankondigen van een verloving of huwelijk, vie ren van een jubileum, bedanken voor ontvangen steun of een uit gebreide in memorian; zowat al les is mogelijk. De omgeving is u dankbaai' voor de informatie: wie weet wat er aan de hand is kan daar goed op inspelen en hoeft niet bang te zijn voor een pijnlijke vergissing. De Wegener huis-aan-huis- kranten in Midden-Zeeland (De Bevelander voor Noord- en Zuid- Beveland en De Faam voor Walcheren) bieden iedereen de mogelijkheid om zijn of haar familiebericht te plaatsen. Die rol len dan deur-aan-deur door de brievenbus. De kosten daarvoor zijn afhankelijk van het gebied waarin uw de advertentie ge plaatst wil zien. Op ons kantoor in Goes (0113 - 274 000) wordt u van harte verder geïnformeerd. Kijk deze week in elk geval even op pa gina 2. Zodat u straks niet hoeft te zeggen: 'Sorry, dat wist ik niet...' (advertentie) De nieuwe klasse van Skoda. Ik AUTO RIJK ben te zien en te berijden bij: Bedrijfsweg 5 VRIJBURG Vlissingen (0118) 46 22 88 len en te bezetten in de hoop op die manier de Republiek onder de voet te lopen. "Evert Hendrikse heeft de aanval kun nen voorkomen. Was hem dit niet gelukt, dan had het heden daagse Nederland er heel anders uit gezien." Vanwege hun Oranjegezindheid zijn de Evertsens door de Hollan ders vaak aan de kant geschoven. Roos: "Tijdens het stadhouder loos tijdperk werd er op de Evertsens neergekeken. De poli tieke kleur speelde een grote rol." Doordat geschiedschrijvers zich vooral op de Hollandse bronnen hebben gebaseerd, zijn de Evertsens langzaam in de scha duw van andere zeelieden ko men te staan. "Zodoende zijn de Witte de With-straten overal in het land te vinden en kent alleen Vlissingen een naar de Evertsens vernoemde boulevard." In zijn dissertatie noemt hij het 'ongepast' dat de Koninklijke Marine schepen naar Witte Corneliszoon de With vernoemt, maar het irriteert hem eigenlijk mateloos. "Hij was een hoogst onbekwame admiraal die zich heeft gekenmerkt door kamikazeacties. Hij had niet de kracht, die vele Evertsens en Michiel de Ruyter wel bezaten, om op een gegeven moment terug te trekken." Hij be steedde tijdens zeeslagen meer aandacht aan zijn eigen kapi teins dan aan de vijand. Roos: "Witte de With heeft meerdere Doeke Roos: "Witte de With had niet de kracht die vele Evertsens en Michiel de Ruyter wel bezaten." FOTO JAAP WOLTERBEEK malen met scherp op zijn eigen kapiteins geschoten. Niemand wilde op den duur nog met hem varen, want ze waren doodsbe nauwd voor die man. In de psy chiatrie noemen ze zo iemand ge woon gestoord." "Het lijkt mij voor Maxima leuk om te weten naar welke perso nen het schip vernoemd is. En de omvangrijke geschiedenis achter die naam." Doeke Roos signeert zaterdag 12 en zondag 13 april tussen 13 en 17 uur zijn boek 'Twee eeuwen varen en vechten' in Grandcafé Montparnasse in Vlissingen. Het vijfhonderd pagina's tellende boek kost dan vijfentwintig euro. Maxima doopt 19 april het nieuwe fregat van de Marine. De Evertsen. Roos heeft haar een exemplaar van zijn boek toegestuurd. De auteur: GRIJPSKERKE - Op 14 april start waterschap Zeeuwse Eilanden met de aanleg van kruispunt plateaus op de kruisingen Poppendamseweg Zwager- mansweg bij Grijpskerke en Golsteinseweg Prooyenseweg bij Sint Laurens. Op de weg door Stoodorp op Noord Beveland wor den twee plateaus aangelegd. De plateaus worden in het kader van Duurzaam Veilig aangebracht. De aanleg moet 9 mei klaar zijn. KWS Noord-Brabant/Zeeland voert de werkzaamheden namens het waterschap uit. Zowel het toezicht als de directie worden door mede werkers van het waterschap ge voerd. In dezelfde periode voert de aan nemer verschillende onderhouds werkzaamheden uit aan de vol gende wegen: Moolweg bij Wemeldinge; Thijshoekseweg bij Nisse; Aarde- bolleweg bij Wolphaartsdijk; Noorderweg bij Gapinge; Wulpenburgseweg bij Veere: Zuid- weg bij Klein Valkenisse. Op de Boomweg bij Meliskerke worden momenteel werkzaamheden uit gevoerd. Het onderhoud aan deze weg moet 11 april gereed zijn. Tijdens de werkzaamheden wor den de wegen voor een bepaalde tijd afgesloten. In een aantal geval len geven borden omleidingsroutes aan. Het water schap probeert de overlast zoveel mogelijk te beperken. (advertentie) VLISSINGEN - Het afscheid van de PSD viel zwaar. Dat was ook te merken aan de foto's die zijn ingestuurd voor onze rubriek 'n Bijzondere Kijk Op. Tientallen foto's kwamen bij ons binnen, van PSD-boten bij ondergaande zon tot aan vrolijke overkantse terrasjes die steevast bezocht werden na een overtochtje. Wij kozen voor deze foto van me vrouw Craanen uit Middelburg, die vastlegde hoe de laatste veer boot uitgezwaaid werd. Voor deze rubriek zijn we nog op zoek naar mooie, originele of bij zondere foto's en het verhaal dat ze vertellen. Heeft u onlangs ook een foto genomen waarvan u denkt dat hij goed genoeg is voor De Faam? Aarzel dan niet maar stuur hem op naar de redactie, postbus 5, 4460 AA in Goes. Per e-mail mag natuurlijk ook: red.faam@whk.wegener.nl. Let er wel op dat de foto wordt aan geleverd als jpg-bestand (hoog ste resolutie). Wie weet staat uw foto dan volgende week op deze plaats.

de Faam | 2003 | | pagina 1