Bouwgrond goedkoper Mitsen en maren bij koopsubsidie De stad steelt, het platteland brandt Meer water Duurdere olie geen effect op prijs elektriciteit en we kijken uit de kraan lijdzaam toe Zie volgende pagina Woensdag 26 maart 2003 In de randstad en het verstedelijkte zuiden wordt gemiddeld vaker ingebroken dan elders. Bij brand is het precies omgekeerd: dat komt gemiddeld vaker voor in het noorden en het oosten. In de randstad en het zuiden voelt de burger zich ook onveiliger, maar vreemd genoeg neemt hij daar juist minder maatregelen om brand of inbraak te voorkomen dan in de rest van Nederland. Blijk baar is angst voor en eigen ervaring met brand of inbraak voor de burger onvoldoende stimu lans om zelf iets aan preventie te doen. 'De stad steelt, het platteland brandt en de Nederlander kijkt lijdzaam toe'. Die conclusie trekt het Cen trum voor Verzekeringsstatistiek, onderdeel van het Verbond van Verzekeraars, uit een onderzoek naar preventie en veiligheid onder ruim duizend huishoudens. Premiekorting Al zo'n twee jaar stimuleert de overheid eigen woningbezit met de koopsubsidie. Dit is een maandelijkse tegemoetkoming in de hypotheek- lasten en wordt toegekend aan de eigenaar-be woner. Voor 2003 is de maximale maandelijkse bijdrage vastgesteld op 159,11 euro. Over dit bedrag hoeft geen belasting te worden betaald en het is exclusief een eventuele toeslag voor de overdrachtsbelasting. Allergoedkoopste We hebben met z'n allen vorig jaar een procent meer leidingwater gebruikt dan in 2001. In to taal stroomde 1243 miljoen kubieke meter wa ter uit de kraan, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek. HUREN in Midden Zeeland Bepaal dan uw Interesse in een woning op deze pagina? Vul de woonbon in: De gemiddelde prijs van bouwgrond is licht gedaald van 200 euro per vierkante meter in 2002 naar 198,65 euro dit jaar. Toch is dat nog altijd meer dan twee keer zoveel als vijftien jaar gele den. Dat staat in de bro chure 'Bouwgrond te koop 2003-2004'. Voor de zeventiende editie van de brochure vroeg het Bouwcentrum Rotterdam de bijna vijfhonderd ge meenten of ze grond voor de bouw van vrijstaande woningen te koop hebben. Bijna tweehonderd ge meenten antwoordden be vestigend. De prijs van deze grond varieert sterk per provincie. Zo betaalt ie mand in de randstad 500 euro, terwijl een vierkante meter in de noordelijke of zuidelijke provincies rond de honderd euro 'doet'. Naast cijfers, verschaft 'Bouwgrond te koop 2003- 2004' ook informatie over de - vaak lastige - procedu res bij het kopen van grond. Wie zelf een huis wil laten bouwen kan de brochure bestellen door, onder ver melding van de titel, 13 euro over te maken aan gironummer 20 58 600 ten name van Bouwcentrum Boekhandel Rotterdam. zend euro. In de huidige woningmarkt betekent dit dat alleen de allergoedkoopste woningklasse in aanmerking komt. Wel is het zo dat woning corporaties die hun huur woningen te koop aanbieden aan hun eigen huurders, een hogere korting mogen aanbie den aan huurders met koop- subsidie. Deze korting kan oplopen tot maar liefst dertig procent van de marktwaarde voor een zit tende huurder', weet de hypotheekadviseur. Ook aan de hypotheek worden voorwaarden gesteld. Timmers: 'Het maximaal te le nen bedrag bedraagt bijvoor beeld 98.775 euro. Er mag slechts uit een beperkt aantal hypotheekvormen worden ge kozen, de hypotheekrente moet voor minimaal vijftien jaar vast staan en de hypotheek moet worden gesloten met een Na tionale Hypotheek Garantie.' Ondanks de duurdere olie gaan kleinverbruikers het tweede kwartaal van 2003 niet meer betalen voor elektriciteit. Dat heeft de Dienst uitvoering en toezicht Energie (DTe) bepaald. De 'energiewaakhond' beoor deelt vier keer per jaar of de elektriciteitsprijzen voor klein verbruikers bijgesteld moeten worden. Dat gebeurt bijvoorbeeld als de brandstof fors duurder wordt. Maar de recente stijging van de olieprijs rechtvaardigt volgens de DTe geen tariefsverhoging. Bovendien bepaalt de olieprijs maar voor de helft of de elektriciteitsprijs moet worden bijgesteld. De andere helft wordt bepaald door het jaar gemiddelde van de zoge noemde APX-prijs. Dat is de prijs voor vrij verhandelde elek triciteit op de Amsterdam Power Exchange. Die is bedui dend minder gestegen dan de olieprijs. Wie meer informatie over de vastgestelde tarieven en de ge bruikte methode zoekt, kan te recht op de website www.dte.nl. advertentie Eenderde van de Nederlandse huishoudens voelt zich ernstig onveilig, zo blijkt ook uit het onderzoek van het Verbond van Verzekeraars. Een kwart van de ondervraagden is zelf wel eens door brand of diefstal getroffen en meer dan de helft kent ge vallen van brand of inbraak in de naaste omgeving. Toch ne men maar weinig Nederlanders maatregelen om brand of in braak te voorkomen. Diefstal preventie gaat meestal niet veel verder dan sloten op ramen en deuren. Bij brand is het niet veel anders; minder dan de helft van de huizen beschikt over rookmelders en slechts een kleine minderheid heeft een brandblusser in huis. Nauwe lijks tien procent van de huizen beschikt over een Politiekeur merk Veilig Wonen of een borg- certificaat, terwijl de praktijk leert dat bij huizen in nieuw bouwwijken die daar wel over beschikken, de kans op inbraak met maar liefst 95 procent daalt. Aan de voorlichting blijkt het niet te liggen: ruim acht op de tien Nederlanders voelen zich goed geïnformeerd over moge lijke preventiemaatregelen. Die kennis wordt alleen niet omge zet in actie. Van alle huishou dens komt ruim eenderde er naar eigen zeggen gewoon niet aan toe en zo'n veertig procent doet niets, omdat 'we toch goed verzekerd zijn'. Zelfs men sen die zelf brand of inbraak hebben meegemaakt, doen niet veel meer aan preventie dan anderen. De premiekorting die sommige verzekeraars geven als de polishouders preventieve maatregelen nemen, blijkt overigens weinig soelaas te bieden. Koopsubsidie kan soms de enige mogelijkheid zijn een woning te kopen 'De koopsubsidie biedt voor een bepaalde groep mensen een goede en soms zelfs enige mogelijkheid om een woning te kunnen kopen', stelt R. Timmers van De Hypotheek Strateeg in Hoogvliet. 'Toch zit ten er ook wel wat haken en ogen aan de regeling. Zo moet een aspirant-koper aan een flink pakket eisen voldoen, wil hij in aanmerking komen voor de koopsubsidie. Zijn in komen mag bijvoorbeeld niette hoog zijn, hij moet minimaal 23 jaar oud zijn, zelf de woning gaan bewonen en de afgelopen drie jaar geen eigenaar-bewo ner van een koophuis zijn ge weest.' Daarnaast mag de woning niet meer kosten dan 123.500 euro, inclusief de verwervingskosten. 'Voor een bestaande woning betekent dit dat de maximale aankoopprijs circa 110 duizend euro mag bedragen. Voor een nieuwbouwwoning is dit bedrag ongeveer 114 dui- Voor de productie van al dit water is in vergelijking met vo rig jaar minder grondwater ge bruikt en meer water uit de Maas, de Lek en het IJsselmeer. Er werd vorig jaar 724 miljoen kubieke meter grondwater opgepompt, 17 miljoen kubieke meter minder dan in 2001. De vermindering van de win ning van grondwater voor de productie van drinkwater is in alle provincies zichtbaar. Het meeste grondwater wordt opgepompt in Noord-Brabant (179 miljoen kubieke meter), gevolgd door Gelderland met 133 miljoen kubieke meter. Drinkwater uit oppervlaktewa ter wordt voornamelijk gepro duceerd in Zuid-Holland (148 miljoen kubieke meter) en Noord-Holland (70 miljoen ku bieke meter). Dorpsstraat 16a Gapinge Advertentienr.: 3070214 Starter doorstromer eengezinswoning 3 slaapkamers Huurprijs: 310,40 Bijkomende kosten: 5,79 Beschikbaar: 2e helft juni Voorwaarden: Leeftijd' vanaf 1 8 Aantal personen: vanaf 2 Eigenaar: WSW Middelburg i 9 Biesbosstraat 2 e Stromenwijk Huurprijs: 48,77 Beschikbaar medio april Eigenaar: Woongoed Middelburg Rentmeesterlaan 34 B Magistraatwijk Huurprijs 48,77 Beschikbaar: eind maart Eigenaar Woongoed Middelburg Rondeel 20 a Reijershove Huurprijs: 62,91 Beschikbaar: medio april Eigenaar: Woongoed Middelburg Meanderlaan 48 Dauwendaele Huurprijs: 48,77 Beschikbaar: medio april Eigenaar: Woongoed Middelburg Thibautstraat 8 Aagtekerke Advertentienr.: 3070224 Doorstromer starter eengezinswoning 3 slaapkamers Huurprijs: 369,22 Bijkomende kosten: 5,79 Beschikbaar. 2e helft juni Voorwaarden: Leeftijd: vanaf 23 Bruto gezinsinkomen: vanaf 1400,00 Aantal personen: vanaf 2 Eigenaar WSW Poortershove 44 g Magistraatwijk Huurprijs: 48,77 Beschikbaar: medio april Eigenaar: Woongoed Middelburg Keurhove 124 h Magistraatwijk Huurprijs: 48,77 Beschikbaar: medio april Eigenaar: Woongoed Middelburg Roozenburglaan 175 G Dauwendaele Huurprijs: 48,77 Beschikbaar: medio april Eigenaar: Woongoed Middelburg

de Faam | 2003 | | pagina 23