Garantieprijs oud papier omhoog Wedden dat we het C02- verbruik met acht procent kunnen verminderen? Blij Stand van zaken herinrichting binnenstad Raadsvergadering Seniorenraad geeft advies over wonen, zorg en welzijn Herziene Rijkswet op het Nederlanderschap milieu woensdag 19 maart 2003 de FAAM 3 ENECO Tour start in Middelburg Boomspiegel- adoptieplan Avond nieuwe inwoners Provinciale verkiezingen Kapaanvragen Koninklijke Onderscheiding Deze informatiepagina van de Gemeente Middelburg wordt samengesteld door de bij de infowinkel van de gemeente: Stadhuisstraat 2. De Infowinkel is iedere werkdag geopend van afdeling Communicatie. Reacties zijn welkom! 08.00 tot 16.00 uur. Per e-mail naar info@middelburg.nl of per telefoon op (0118) 67 54 50. Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u terecht Meer info: www.middelburg.nl Maximaal Text, vanaf pagina 830 Informatienummer (0118) 67 55 55 Voor de eerste keer in de ge schiedenis start de Ronde van Nederland in Zeeland. Middel burg treedt op als gastheer voor de start van de eerste etappe op dinsdag 19 augustus. Finishplaats is Rotterdam. De ronde heet tegenwoordig ENECO Tour en vindt plaats van 19 tot en met 23 augustus. Op deze pagina leest u binnenkort meer over de tour en de evene menten die in de stad plaatsvin den. Een mooie generale repeti tie voor de Tour de France? Het stukje grond waar een boom in staat. Dat is de boomspiegel. En als u wilt, kunt u die boom- spiegel naar eigen inzicht be planten en onderhouden. Middelburgers kunnen de boom- spiegel voor hun deur adopteren. Viooltjes, hyacinten of ander groen; het is aan u hoe die grond wilt inrichten. Voorwaarde is wel dat u de spiegel blijft onderhouden! Daardoor ziet de straat er groener uit en de ruimte rond de boom wordt minder snel als honden- uitlaatplaats gebruikt. Groene vingers gekregen? Stap even binnen bij het wijk- ondersteuningspunt bij u in de buurt. Daar kan een 'boomspiegel- adoptie' worden geregeld. De uitnodigingen voor de avond voor nieuwe inwoners van donderdag 27 maart zijn verstuurd. Heeft u geen uitnodiging ontvan gen, maar bent u tussen 9 sep tember 2002 en 24 februari 2003 wel in Middelburg komen wonen? Dan bent u alsnog van harte wel kom. Tijdens de avond hebben nieuwe Middelburgers op een speciale informatiemarkt gelegenheid kennis te maken met de gemeen telijke afdelingen, het college van b&w en de gemeenteraad. Ook zijn het Zeeuws Archief, de brandweer, de politie en de stadswachten op de avond aan wezig. Het VVV verzorgt rondlei dingen door het stadhuis. Geen uitnodiging ontvangen? Aanmelden voor de avond kan bij de afdeling Communicatie, tele foon 67 54 50. In Middelburg was de opkomst voor de Provinciale Staten verkiezingen 54,16%. Het CDA behaalde in Middelburg de meeste stemmen: 4496 van de 18748 geldig uitgebrachte stemmen. UBBSBS Partij Totaal VVD 2150 CDA 4496 PvdA 4107 SGP 2047 Partij voor Zeeland 578 D66 716 GroenLinks 1680 SP 1077 LPF 511 Christenunie 1386 Totaal 18748 Een particuliere kapaanvraag is ontvangen voor een ceder aan de Nadorstweg 15. n rooivergunning is niet nodig voor oopulieren langs wegen, vruchtbo- Tien, kweekgoed en voor uitdunning yan groenvoorzieningen. Het kappen van een boom met een stamdiameter van maximaal 25 centimeter geme ten op 1 meter 30 boven het maai veld mag ook zonder toestemming, maximaal drie bomen per locatie. <ijk voor meer informatie over het ■ooien van bomen op www.middelburg.nl en klik op het <opje 'milieu en afval'. Middelburger Leen van Dijke [ChrstenUnie) heeft 12 maart =en koninklijke onderscheiding ontvangen in de Tweede kamer der Staten-Generaal. Hij is be noemd tot Ridder in de Orde van Dranje-Nassau. Hij ontving deze onderscheiding /oor zijn werk in de Tweede Ka mer. Hij beëindigde zijn lidmaat schap 29 januari jongsleden. Ook was Van Dijke van 28 april 1987 ot 20 mei 1994 lid van de Provin ce Staten van Zeeland. Nog ruim twee maanden en dan is het kernwinkelgebied in de binnenstad heringericht. Door de vorst is de afronding van de herinrichting van begin mei opgeschoven naar half juni. De aannemers stellen al les in het werk om op de ach terstand in te lopen, zodat de klus op z'n vroegst toch be gin juni klaar is. In volgorde van aanpak zijn het stuk Lange Delft tussen de Segeersstraat en de Nieuw- straat, de Korte Delft, de Nieuw- straat tot de Sint Barbaragang en als laatste de Segeersstraat aan de beurt. Meubilair Bij de herinrichting is het nieuwe straatmeubilair een belangrijk onderdeel. Rond de kastanjebo men op het plein bij de Koorkerk straat zijn zitranden van Chinees graniet geplaatst. Ook wordt hier binnenkort een speciaal vorm gegeven lichtmast, een soort krans, neergezet. Het verlichtingsornament in de Statenzaal van de Provincie heeft hiervoor model gestaan. Verder zijn de meeste parkeer vakken rondom de Lange Jan weer teruggekomen. Het straatmeubilair in het eerste deel van de Lange Delft staat er. Het tweede deel van de straat en de Korte Delft krijgen het zelfde uiterlijk. Ook de kunst werken komen terug in de straat. In de Segeersstraat plant de gemeente links en rechts van de rijweg esdoorns in een zigzagvorm. Tussen de bomen rijen worden banken, afvalbakken en fietsbeugels geplaatst. De openbare verlichting komt aan een kabel boven de rijweg te hangen. Palen Om de toegankelijkheid voor het autoverkeer te beperken worden er inzinkbare palen geplaatst. Deze komen in de Sint Jansstraat bij de Zusterstraat, in de Herenstraat net na het pleintje bij de gargageboxen, in de Koorkerk straat bij het begin van de Lange Delft, aan het einde van de Korte Delft, in de Nieuwstraat bij de Sint Barbaragang en in de Segeersstraat ter hoogte van de Sint Barbaragang. Nazorg De natuurstenen keien en tegels in de Vlasmarkt en Krommeweele liggen er al een tijdje in maar moe ten nog wel gevoegd en afgewerkt worden. Dat betekent dat de Vlas markt van vrijdag 21 maart tot dinsdagmorgen 25 maart voor autoverkeer is afgesloten. De Krommeweele is van vrijdag 28 maart tot en met dinsdagmorgen 1 april dicht voor auto's. Op de voorafgaande donderdagen wor den de straten eerst geveegd. Vol gende week leest u op deze pa gina welke andere straten nog af gewerkt worden. Bewoners van die straten ontvangen tijdig een brief van de gemeente wanneer hun straat aan de beurt is. Voor meer informatie over de her inrichting, kunt u contact opnemen met Bram Pekaar (telefoon 67 52 10) of Jo Hoogstraate (telefoon 67 52 14) van het ingenieursbureau van de gemeente. De papierophalers die iedere maand bij u langs de deur ko men, ontvangen voortaan vijf eurocent per kilo. Dat is twee cent meer dan voorgaande jaren. Instanties met een vast inzamelpunt ontvangen vanaf nu vier cent per kilo. Het prijspeil komt door dit collegebesluit weer overeen met het gemiddeld peil van de Zeeuwse gemeenten. Inmiddels zijn er zo'n 35 vere nigingen, organisaties en scho len die oud papier inzamelen. Bij de ene inzamelaar kunt u het papier brengen, de andere komt bij u aan de deur. Alle inzamelaars doen dit met een vergunning van de gemeente en zijn opgenomen in een gemeen telijke subsidieregeling. Dit bete kent dat iedere inzamelaar een mi nimale garantieprijs krijgt per kilo opgehaald papier. Wanneer de marktwaarde hoger is, krijgt de vereniging de marktprijs uitge keerd. Papierkalender In 1988 werd er in Middelburg 900 ton oud papier ingezameld. Inmid dels is dat getal gestegen tot 3500 ton in 2002. Wanneer de ophaler bij u langs de deur komt, staat op de papierkalender. Geen kalen der? Bel met de afdeling Commu nicatie, telefoon 67 55 32. Wij stu ren u de kalender graag toe. De gemeenteraad vergadert op maandagavond 24 maart in de raadzaal van het stadhuis. De vergadering begint om half acht en is bij te wonen vanaf de publieke tribune. Mensen die slecht ter been zijn kunnen van tevoren contact opnemen met de boden van het stadhuis, telefoon 67 54 03. De agenda is onder voorbehoud. 1Opening en vaststelling agenda 2. Vaststelling notulen van de ver gadering van de raad van de ge meente Middelburg, gehouden op 16 december 2002. 3. Vaststelling notulen van de ver gadering van de raad van de ge meente Middelburg, gehouden op 26 januari 2003. 4. Mededelingen en ingekomen stukken. 5. Breedtesportproject Middelburg/ Vlissingen. 6. Verzamelvoorstel tot het wijzigen van de begroting 2003 en het ver lenen van kredieten. 7. Voorstel tot beschikbaarstelling krediet voor de restauratie van de Dokbrug. 8. Bekostiging uitbreiden tijdelijke huisvesting b.s. Acaciahof (spoed procedure). 9. Overdracht standplaatsen en huurwoonwagens. 10. Richtlijnen begrotingen en ge meenschappelijke regelingen 2004 11 Beschikbaar stellen middelen voor verwerving perceel bouwland aan de Oude Kleverskerkseweg te Kleverskerke 12. Starten van 2 vrijstellings procedures ex artikel 19, lid 1 WRO, te weten: een ten behoeve van de realisatie van 6 seniorenwoningen aan de Burg. Baaslaan te Sint Laurens en een ten behoeve van een kantoorgebouw aan de noord zijde van kantorencomplex 'Veldzigt' en het nemen van een voorbereidingsbesluit. 13. Aanpassing Reglement van Orde voor de vergadering en an dere werkzaamheden van de ge meenteraad van Middelburg. 14. Formele bekrachtiging aanstel ling raadsgriffier en benoeming plaatsvervangende raadsgriffiers. 15. Verordening op de ambtelijke bij stand. 16. Evaluatie speelruimteplan. 17. Initiatiefvoorstel fractie van de PvdA inzake speelruimtebeleid 18. Initiatiefvoorstel fractie van GroenLinks inzake Vogel- en egel- opvang De Mikke 19. Initiatiefvoorstel fractie van Leef baar Middelburg inzake parkeer overlast op de Singels. 20. Initiatiefvoorstel fractie van Leef baar Middelburg inzake Bagijnhof. bouwen. Naast kleinschalige woon- Vorig jaar is de Middelburgse seniorenraad opgericht. De seniorenraad adviseert het ge meentebestuur over onderwer pen die van toepassing zijn op senioren. Het eerste advies is in middels opgesteld en heeft be trekking op de nota 'wonen zorg en welzijn' en het groeiboek 'de woonservicezone'. De gemeente stelt het advies dat zo snel is opgesteld zeer op prijs. Het gemeentebestuur zal het ad vies meenemen in de verdere besluitvorming.Hieronder staan de onderdelen van het advies beknopt vermeld. Op www.middelburg.nl is het volledige advies opgenomen onder de rubriek Zorg en Welzijn. Voor meer informatie over de seniorenraad kunt u bellen met de secretaris, de heer Boers, telefoon 63 99 86, of stuur een e-mail naar henkboers@zeelandnet.nl. Advies Seniorenraad: 1Omschrijf duidelijke doelen, laat alle betrokkenen deze doelen on derkennen, zorg dat er geen 'ver borgen doelen' zijn. De centrale rol van de gemeente ligt in het afstem men van de behoefte op de vraag, in een krachtenveld tussen woning bouw, zorgaanbieders, en wat verzorgings- en verpleeghuizen betreft ook centrale overheden. 2. De eventuele financiële gevolgen voor de zorgvrager zijn door de gemeente onderkend. Wij stellen ons op het standpunt dat deze plan nen geen financiële gevolgen mo gen hebben voor de zorgvrager met name met een minimum inkomen. We vragen de gemeente dan ook dit aspect nauwkeurig te bewaken. De gemeente moet tevens de zorgverleners vragen de extra fte's en de daarmee gepaard gaande extra kosten inzichtelijk te maken. 3. Betrek tevens de verpleeg- en verzorgingshuizen bij het plannen van strategische locaties en be houd voldoende intramurale capa citeit. Overweeg om een 5e zuil pro fessioneel geriatrische kennis in te Met ingang van 1 april 2003 treedt de herziene Rijkswet op het Nederlanderschap in wer king. De belangrijkste wijzigin gen op een rijtje. De optieregeling, waarbij een aantal categorieën aanvragers de Neder landse nationaliteit kan (her)krijgen door een verklaring af te leggen, is verruimd. Sommige aanvragers van de Neder landse nationaliteit moeten vanaf 1 april 2003 een naturalisatietoets af leggen. Daarbij wordt hun kennis van de Nederlandse taal en maatschap pij getoetst. De aanvraag voor de Nederlandse nationaliteit kan pas worden inge diend als iemand onafgebroken vijf jaar of langer legaal in Nederland verblijft. In principe moeten vreem delingen die de Nederlandse natio naliteit krijgen, hun oorspronkelijke nationaliteit opgeven. De herziene wet maakt hierop uitzonderingen. Ook het omgedraaide geldt: een meerderjarige Nederlander die een andere nationaliteit krijgt, verliest in principe zijn Nederlanderschap. De herziene wet noemt echter gevallen waarin een Nederlander zijn nationa liteit kan behouden; Er is meer aan dacht voor de rechtspositie van min derjarigen bij het verkrijgen van de Nederlandse nationaliteit. Het plegen van fraude bij het verkrijgen van het Nederlanderschap kan leiden tot het intrekken van het Nederlanderschap. Tarieven Een optieverklaring kost 128 euro. Een enkelvoudig naturalisatie-ver- zoek, laag tarief, kost 223 euro; voor een gemeenschappelijk naturalisatieverzoek, laag tarief, moet 314 euro worden betaald; een enkel voudig naturalisatieverzoek, hoog ta rief, kost 336 euro en een gemeen schappelijk naturalisatie-verzoek, hoog tarief, 427 euro. Het lage tarief geldt voor mensen met een inkomen op bijstandsniveau. Heeft u vragen over de wijzigingen? Bel dan met de afdeling Burgerzaken via telefoon 67 50 00. clusters moeten er grote woon complexen naar voorbeeld van Ter Reede worden geëntameerd, bij voorbeeld opwaarderen van Hof ter Veste naar dit model. 4. De rol van de gemeente dient nauwkeuriger omschreven te wor den. Ook de verantwoordelijkheden van de verschillende zuilen moet worden omschreven. Er moet ge zocht worden naar meer stuur mechanismen. Leg zorg- leveranciers de plicht op om de basiszorg die ze kunnen leveren duidelijk te omschrijven en te garan deren naar de zorgvrager, of leg die taak neer bij het zorgkantoor. 5. Betrek andere leveranciers en met name ook vrijwilligers organisaties bij invulling van de zuil welzijn. Besteed aandacht aan de bereikbaarheid voor bezoek. Faciliteer het transport. Zoek stra tegische locaties. 6.: Door de gemeente moet nauw keuriger omschreven worden onder welke condities men voor een be paald type woning in aanmerking komt. De gemeente moet onder zoeken of woningen ook betrokken kunnen worden door samenwonen den, waan/an slechts 1 persoon een indicatie heeft en wat er gebeurt in dien de partner met een indicatie wegvalt. 7. Stel vaste evaluatiemomenten. Bewaak deelrapportage zodanig dat ze passend zijn binnen de ge stelde doelen. 8. We adviseren dringend de ge meente om een professioneel ver gelijkend onderzoek uit te laten voe ren naar tevredenheid van bewo ners en personeel en naar verschil len in kwaliteit van zorg en welzijn tussen grootschalige en kleinscha lige woonvormen. 9. Start zo spoedig mogelijk met het bouwen van rolstoeldoorgankelijke woningen met voldoende berging voor hulpmiddelen scootmobiel ed.). Dit was de uitdaging die honderd vijfenzeventig scholieren voorleg den aan de gemeente Middelburg. Elf derde en vierde klassen van CSW en Nehalennia hebben een weddenschap afgesloten met de gemeente. Zij gaan het C02-ver- bruik in hun eigen leefomgeving de komende twee maanden met acht procent verminderen. The Bet is een jongeren milieuproject van de Zeeuwse Milieufederatie in samenwerking met Jongeren Mi lieu Aktief. Wethouder Adri van 't Westeinde (milieu) ondertekende de wedden schap tijdens een feestelijke bijeen komst in het stadhuis en merkte daarbij op: 'Ik hoop eigenlijk dat de gemeente verliest, want dan is er in ieder geval één belangrijke winnaar: Het Milieu.' Als de gemeente verliest, krijgen de beide scholen toepasselijke prijzen. Iedere school ontvangt vier zonnepanelen met opbrengstmeter, twee van de gemeente en twee van de Vereniging Zeeuwind. Nehalennia krijgt bovendien een aantal palmbomen voor het ver fraaien van de hal. Bomen zijn goed voor het vastleggen van C02 en in dat kader dus ook toepasselijk. De leerlingen van het CSW hebben be dongen dat zij een 'groen uitje' als extraatje krijgen. Mochten de leerlingen de wedden schap echter niet winnen dan heb ben ze een tegenprestatie te leve ren. De leerlingen van Nehalennia gaan dan loten verkopen voor een goed doel. De leerlingen van het CSW leveren sociale dienstverle ning in de vorm van bijvoorbeeld helpen in een bejaardenhuis of in de plantsoenendienst. Zeespiegel Van 't Westeinde benadrukte in zijn toespraak het belang van het terugbrengen van de uitstoot van kooldioxide (C02). 'Ik hoef jullie daar waarschijnlijk niet meer van te overtuigen', sprak hij zijn pu bliek toe, 'maar door de verbran ding van kooldioxide loopt het milieu ernstige schade op. De zeespiegel stijgt, op sommige plaatsen is het veel droger en op andere plaatsen valt er veel meer regen dan in het verleden. Als je af en toe naar de televisie kijkt, kan je zien dat dit proces al gaande is.' Mogelijkheden om te besparen op C02-verbruik zijn er genoeg. De jongeren hebben heel veel ver schillende manieren bedacht waarop ze dat kunnen doen: 'Bij ons thuis gaat de verwarming een graad lager', meldde een leerling van Nehalennia. Een ander is van plan minder lang te gaan douchen. Twee leerlingen van CSW hebben het plan opgevat om nee/nee stickers uit te delen voor op de brievenbus om het papierverbruik te verminderen. Een andere CSW-leerling stuurde ruim honderd brieven rond aan al het schoolpersoneel om hun te wijzen op besparingsmogelijk heden en hen te vragen mee te doen aan de weddenschap. De meeste leraren hebben enthou siast op die oproep gereageerd maar niet iedereen is bereid om mee te werken, zo melde de CSW- leerling. Die ene leraar die 500 meter van zijn werk woont en toch altijd met de auto komt, was niet te bewegen tot fietsen of lopen on danks herhaalde verzoeken. Op de vraag van Van 't Westeinde wat zij daaraan denkt te gaan doen, reageerde ze heel realistisch: 'Daar moet je niks'aa'n doen! Dat is verspilde energie' The Bet In 1997 spraken bijna alle landen in het Japanse Kyoto af het broeikaseffect te gaan verminde ren. De Europese landen beloof den het verbruik met gemiddeld acht procent terug te dringen ten opzichte van 1990 voor 2008 - 2012. In veel landen neemt de uit stoot van kooldioxide echter alleen maar toe. Om die reden gaan jon geren zelf aan de slag en geven het goede voorbeeld. Zij willen bewijzen dat je met simpele maat regelen gemakkelijk minder CO_ kan uitstoten. Niet binnen 15 jaar, maar in zes maanden! In 1999 gingen Duitse jongeren een weddenschap aan met de Duitse overheid. De weddenschap was succesvol en een jaar later werd het project op Europees ni veau opgepakt. In 2000-2001 gin gen ruim 4000 jongeren een wed denschap aan met minister Pronk. In zes maanden drongen zij hun privé-C02-verbruik met 19 pro cent terug. Nu keert 'The Bet' terug in de pro vincies Zuid-Holland, Noord Bra bant en Zeeland en dagen de Middelburgse leerlingen de ge meente Middelburg uit. Wethou der van 't Westeinde complimen teerde hen daarmee: 'Ik heb er respect voor dat jullie dit durven en hoop van harte dat jullie deze weddenschap winnen'. Rond de kastanjebomen op het plein bij de Koorkerkstraat komen zitranden van Chinees graniet. Wethouder Van 'f Westeinde gaat een milieuweddenschap met honderdvijfenzeventig Middelburgse scholieren aan. De kinderen van Peuterspeelgroep 't Groentje zijn erg blij met de speeltrein die op hun schoolplein is geplaatst. Als dank ontving de gemeente deze foto met op de achterkant de namen van de kinderen.

de Faam | 2003 | | pagina 3