Boulevard City Run in en om vlissingen Maritieme samenwerking Vlissingen en Leeuwarden Kuiven in Arsenaaltheater tiet weten waard Streeknieuws KREEFTENSEIZOEN IN DE OOSTERSCHELDE Walcheren van dag tot dag Fanfarekorps Koninklijke Landmacht m v' 'Wï woensdag 19 maart 2003 at» pagina 13 ZIERIKZEE - Van I april tot en met 15 juli is Nederland in de ban van de Oosterschelde-kreeft. In die periode gaan vijf kreeftenvissers, waaronder Jolanda van Westenbrugge uit Zierikzee, weer op jacht naar deze Zeeuwse delicatesse, die niet alleen veel Nederlanders, maar ook Belgen en Duitsers culinair in verrukking brengt. Aan wal staan de restaurateurs van de Kring van de Zeeuwse Kreeft klaar om er op Schouwen-Duiveland een mooi seizoen van te maken. ....gelukkig ben ik maar één keer gebeten... m Wmëii mill VLISSINGEN - Voor de veertiende keer wordt zaterdag (22 maart) de Boulevard City Run gehouden. De wed strijd- en prestatieloop volgt een twintig kilometers tellend parcours langs de boulevards en de duinen in en rond Vlissingen. VLISSINGEN - De voorzitters van de Colleges van Be stuur van de Noordelijke Hogeschool Leeuwarden (NHL) en de Hogeschool Zeeland (HZ), F. Kuipers en J.L.M. Mandos, ondertekenden op donderdag 27 fe bruari in Vlissingen een overeenkomst betreffende een intensieve samenwerking tussen het Maritiem Insti tuut 'Willem Barentsz' op Terschelling en het Maritiem Instituut 'De Ruyter' in Vlissingen. ...vrouwtjes met eitjes zetten we gewoon weer terug in het water... R E D A R R E V D N A L G K A B E L G A S T D A N 1 K L P R E 1 T A R G N E D E A U V O R T A E E D R R C D R T E D A R P L A E A T U N S A K D R E 1 C N A C S S E N A A E E T H A W P E 1 O T G P A L E T L s D E R N N T A O S A P F T A D O A U N A L C D A S E A K L T A M E V S S O R 1 R P O T S L M K M R 1 E N R S D N 1 K 1 O R O O P K E L T S R O K P C A L O E V A S T N A K R O O V A D R E S R E E H N E E L L A fj,p DONDERDAG De Drukkery Middelburg, in terview met Thomas Rosen- boom door Frank van Doeselaar, 16 u. VRIJDAG Zeeuwse Bibliotheek Middel burg, lezing door prof. dr. D.J. Kornet, 'Het leren kennen van de fysische werkelijkheid, 20 u. Zeeuwse Bibliotheek Middelburg, regio- bijeenkomst voor MD-patiën- ten, 14 u. Provinciehuis Middelburg, symposium 'Ts de Zeeuwse kust nog wel aan trekkelijk genoeg voor de Duitse toerist', 14.30 u. Peuterspeelzaal De Vrolijke Keet Serooskerke, kinder- kledingbeurs, 15.15 u. Zaal Middendorp Zou tel an de, voorlichtingsbijeenkomst over voedselveiligheid voor 60-plussers, 14 u. ZATERDAG Zeelandsport Vlissingen, voorjaarswandeltocht, 40,25, 15, 10 en 5 kilometer, start vanaf 9 u. Bellamypark Vlissingen, Boulevard City Run, 15.30 u. Tuincentrum Maritima Vlissingen, rozen- snoeidag, 10 u. 'Wijkcentrum Dauwendaele Middelburg, dansavond, 20.30 u. Gasthuiskerk Middelburg, zang- en muziekavond, 19.45 u. Clubhuis VTV Vlissingen, bingo, 20 u. Wijkcentrum Dauwendaele Middelburg/le zing 'Genezing langs geeste lijke weg - een bouwsteen voor de medische weten schap van de toekomst?', 13.30 u. Palet Middelburg, informatiemiddag AN GO over gehandicaptenvervoèr, 13.30 u. Boekhandel Bestevaer Vlissingen. lezing en signeersessie Joke Ver weerd, 14 u. Sporthal Bas- lcenburg Vlissingen, sn uffel- markt, 9 u. MAANDAG Zeeuwse Bibliotheek Middel burg, ledenvergadering Hartezorg Midden-Zeeland, 19.30 u. Stadhuis Middel burg, ge me en teraadsv er - gadering, 19.30 u. DINSDAG Zeeuwse Bibliotheek Middel burg, rondleiding door de bi bliotheek, 19 u. Peuter speelzaal De Ukkepuk Oost- Souburg, kinderkleding-, bed-, box en buggybeurs, 19.30 u. Zeeuwse Biblio theek Middelburg, thema avond Palliatieve Werkgroep Walcheren, 20 u. Home-Sart Walcheren Middelburg, open dag, 10-16 u. WOENSDAG Hotel Arneville Middelburg, lezing door prof. dr. Herik Woldring over praktische filo sofie aan de hand van Goethe's Faust, 20 u. Peuter speelzaal Ukkepuk Koude- kerke, kinderkleding- en speelgoedbeurs, 14 u. HEINKENSZAND - Het Fanfarekorps Koninklijke Landmacht uitVught geeft op zaterdag 22 maart 2003 een concert in 'de Stenge' in Heinkenszand. Muziekvere niging Euterpe heeft het korps uitgenodigd ter ere van haar 110 jarig bestaan. Het fanfarekorps is één van de vier orkesten van de Konink lijke Landmacht en werd eind 1995 opgericht. Sinds februari 2001 staat het korps onder leiding van diri gentjan Neilestijn. Onder zijn leiding worden voor de pauze licht klassieke werken ten gehore gebracht. Na de pauze volgen populaire en amusementsmuziek. Het concert begint om 20.00 uur, zaal open om 19.30 uur. De entrée bedraagt 5,=. Jolanda eet alleen de staart v fiü iüMii Zo op het eerste oog oogt Jolanda van Westenbrugge helemaal niet als een kreeftenvisser, toch is ze de enige vrouwelijke van Neder land. Ze vangt nu zo'n acht jaar vis, paling en kreeft, samen met haar man Jan (50), die al sinds mensenheugenis 'op het water leeft'. En verder blijft ze professioneel nuch ter. "Als het koud is blijven de kreeften 'thuis.' En als het warm weer is, dan gaan ze lopen. Dan vangen we ze. Van belang is dat je leert hoe je de kreeft moet beetpakken. Da's een trucje en je komt er gauw genoeg achter als je het verkeerd doet. Gelukkig ben ik maar één keer gebeten." Ze toont een van haar vingers, het litteken is nog deels zicht baar. Nederlandse kreeft? Dus geen Canadese kreeft, die na aan komst nog even in de Ooster- schelde wordt uitgezet om van de stress af te komen? Robert Zonneville, notaris én levensge nieter bij uitstek, reageert ge speeld furieus. "Echte Ooster schelde-kreeft is te herkennen aan de unieke blauwzwarte kleur. Ook de smaak is bijzon der, omdat zijn leefklimaat zo uitstekend is. Prachtig schoon water, niet te zout en niet te zoet." Zonneville combineert sinds enige jaren het notariaat met het voorzitterschap van de Stichting Promotie Oosterscheldekreeft en we treffen hem - toevallig rond lunchtijd - met mede-initiatief nemer en restaurateur Luit Ezinga in diens Hostellerie De Schuddebeurs. Het verhaal van de Nederlandse kreeft kent onduidelijkheden en De echte Oosterscheldekreeft is te herkennen aan de unieke donderblauwe kleur. FOTO PR dieptepunten, zo laten de twee kenners weten. Niet geheel zeker is bijvoorbeeld de afkomst van de kreeft, deskundigen kibbelen nog steeds. Maar voor Zonneville is dat niet zo belangrijk. Of ze er nu altijd zijn geweest of dat de huidige kreeft afstamt van toe vallig losgelaten Noorse soortge noten is niet zo interessant. "Ze zijn inmiddels zo ingeburgerd dat het een echt inheemse soort is geworden", zo dicteert hij, Dit jaar heeft de Boulevard City Run een nieuwe sponsor gevon den in de eigenaar van Café Speyk. Deze zaak, genoemd naar Admiraal Jan Carel Josephus van Speyk die bekend werd door de legendarische woorden 'Dan maar de lucht in', is gevestigd aan het Bellamypark. Gelijktijdig met de Speyk Boule vard City Run gaan de wedstrijd en prestatielopers van start voor de tien kilometer Raborun. Di rect na de start van de wedstrijd en prestatielopers is er in het afwachtingsprogramma de 'Het Arsenaal Scholierenrun' voor scholieren van negen tot en met twaalf jaar over 1500 meter. Start en finish zijn gelegen nabij Café Speyk op het Bellamypark te Vlissingen. Hier is ook de prijs uitreiking. De organisatie is in handen van Atletiekvereniging Dynamica. Voor alle deelnemers is er na af loop tegen inlevering van het startnummer een t-shirt. Verder zijn er geldprijzen (vrouwen en mannen apart) voor de eerste aankomende in elke vijfj aars categorie, de eerste drie aankomenden op zowel de twin tig kilometer en de tien km en premies voor verbetering van de parkoersrecords. In de gratis ver loting zijn er prijzen in natura met als hoofdprijs een mountainbike. Wedstrijdlopers kunnen voorin- schrijven via hun vereniging of on-line via internet: www.dynamica-sport.nl. Prestatielopers kunnen even eens via internet inschrijven of via voorinschrijving bij de Inter- sport winkels in Vlissingen, Middelburg, Terneuzen en Goes, Runnersworld in Roosendaal, Rabobank in Vlissingen en de café's Speyk en De Dop op het Bellamypark te Vlissingen. Voorinschrijven via de winkels is mogelijk tot en met woensdag 19 maart. On-line inschrijven is mogelijk tot en met donderdag avond 20 maart. Het blijft moge lijk om in te schrijven bij het se cretariaat op de dag zelf. De samenwerkingsovereen komst wordt ondertekend om beide instituten goed voor te be reiden op alle nationale en inter nationale ontwikkelingen zoals accreditatie, Bachelor-Master structuur, STCW-eisen, IMO- voorschriften etc. De Colleges van Bestuur van beide instellin gen vinden dat deze ontwikke lingen voor de kleinere mari tieme opleidingen alleen reali seerbaar zijn als er nauw wordt samengewerkt met partner instellingen. Beide maritieme instituten slui ten qua visie en ontwikkelingen nauw bij elkaar aan. De afzonderlijke hogescholen dragen eigen verantwoordelijk heid voor inrichting, uitvoering en kwaliteit van de eigen oplei ding. De instituten zijn er echter van overtuigd dat dit met een hechte samenwerking beter geborgd zal worden. De samenwerkingsovereen komst voorziet er verder in dat beide instituten gezamenlijk maritieme Master-opleidingen zullen ontwikkelen. Er worden al gesprekken gevoerd met zowel nationale als internationale ma ritieme instellingen die in een dergelijke ontwikkeling willen participeren. VLISSINGEN - Het Vlissingse Arsenaaltheater is zaterdag 22 maart het podium voor het 'first Teddy Boy Rock&Roll Festival'. Het wordt hier een internatio naal festival met 7 bands en 5 dj~ s uit Engeland Duitsland Frankrijk en Nederland. Tevens zijn er kraampjes met alles wat met de jaren 50 te maken heeft zoals kle ding, lp~s en cd~s. Ook is er een kuivenkapper en een tattoo ar tiest, zijn er danswedstrijden en zijn er buiten op het arsenaal- plein een groot aantal oldtimers te bewonderen. Het is voor het eerst dat er in Ne derland een festival van dit for maat wordt gehouden. Er zijn ook al heel veel (240) kaarten uit het buitenland besteld, een te ken dat we met een top festival te maken hebben Op het festival speelt ook de Zeeuwse rock&roll formatie 2- Tones. Deze band toert half eu ropa door met hun aanstekelijke ritojo muziek, zo zijn ze ko mende maanden te zien in Spanje Duitsland, Engeland en België, maar in Zeeland zijn ze zelden te bewonderen. Het fes tival is een unieke kans Zeelands' trots te zien. Het festival begint rond 14 uur en gaat door tot diep in de nacht. bijna streng. En over die dieptepunten meldt hij: "In de afgelopen eeuwen is het een paar keer bijna misgelo pen met de kreeftenstand. De laatste keer in de strenge winter van 1962-63. Toen was er sprake van een ware slachting. Daarna heeft het eigenlijk tot beginjaren negentig geduurd alvorens de Nederlandse kreeft dat leed te boven was gekomen. Dat komt onder meer omdat het vele jaren duurt alvorens de kreeft, die wel dertig jaar kan worden, volwas sen is en breed kan paren." Inmiddels zijn er weer voldoende kreeften, maar wel wordt voorzichtig met de dieren omgegaan om de stand op peil te houden. Het aan tal vissers is van overheidswege beperkt tot vijf en hun vangst methoden zijn strikt geregu leerd. "Kleine kreeften, minder dan vierentwintig centimeter, gaan weer terug", aldus visser Jolanda op de ZZ 14, met de naam Het Luitje. Ze toont de spe ciale lat en laat zien hoe je een kreeft de maat neemt. "Ook vrouwtjes met eitjes zetten we weer in het water. Niet alleen vanwege de toekomst voor de kreeftenstand maar ook voor ons brood." Druk zal het tijdens het kreeften- seizoen zijn bij de vier gerenom meerde restaurateurs op Schou wen-Duiveland die de Kring van de Zeeuwse Kreeft hebben ge vormd. Naast Hostellerie De Schuddebeurs in Schuddebeurs zijn dat restaurant De Brouwerie in Brouwershaven, Brasserie De Vluchthaven in Bruinisse en Auberge Maritime in Zierikzee. Zij bieden ge durende het seizoen spe- ciale kreeften menu's aan, al dan niet in combinatie met de speciale door hen gekozen kreeftenwijn van het jaar. En natuurlijk met die echte Zeeuwse producten als lamsoor en zeekraal. Jolanda zal daar niet zo vaak te zien zijn. "Soms gaan we samen 's middags nog even varen en dan vangen we onze eigen kreeft en grillen die dan op de barbecue aan boord. Maar ik eet alleen de staart. Pootjes uitzuigen en der gelijke is niks voor mij." Zonneville ziet dat geheel an ders. "Ik eet alles. Heerlijk!" In deze mengelmoes van letters zijn al de onderstaande woorden verstopt. Ze zijn te lezen van links naar rechts, van rechts naar links, van boven naar beneden of omge keerd of schuin. Enkele letters worden dubbel gebruikt. Streep alle woorden door. De resterende letters vormen dan regel voor regel van boven naar beneden gelezen de oplossing van deze puzzel. Aandacht Alleenheerser Alomvattend Broddelaar Cape Communist Curve Dessert Doorslag Dronkaard Elite Episcopaat Flaneren Gratie Kaasdoek Kabelgast Kinds Korst Landverrader Lang Nietswaardig Pilaar Sleep Speer Stoep Stop Varken Verraad Voorkant Stuur uw oplossing voor donder dag 27 maart naar de redactie van de Faam, Postbus 5,4460 AA in Goes. Uit de goede inzendingen wordt een winnaar getrokken. Die krijgt twee vrijkaarten voor een film in Cine City. De prijswinnaar wordt in de Faam van woensdag 2 april bekend gemaakt. Donderdag 20 maart t/m woensdag 26 maart 2003 HUISARTSEN Stad Middelburg: (praktijken van A.R. Angkotta, A.P. Bruijnzeel, S.A. van den Haak, C.J.E.M. Albers, J.L.F. Wortelboer en F.J. Heere). Van zaterdag 7.00 uur tot zondag 7.00 uur: S.A. van den Haak, Rouaansekaai 47, tel. 644301. Van zondag 7.00 uur tot maandag 7.00 uur: A.R. Angkotta, Kinderdijk 50, tel. 644301. Visites aanvragen voor 10 uur. Inloopspreekuur voor dringende gevallen 12.30 tot 13 uur en 17.30 tot 18 uur (zonder afspraak). Overige huisartsen Middclbu rg: (praktijken van Boejharat, de Doelder, van der Meer, Lankhorst, van de Peppel en de Vries). Van vrijdag 17.00 uur tot zaterdag 8.00 uur: FF. de Doelder, Korte Burg 3, tel. 639933. Van zaterdag 8.00 uur tot zondag 8.00 uur: K.R.G.S. Boejharat, Noordweg 419, tel. 639933. Van zondag 8.00 tot maandag 8.00 uur: MA deVries-Prins, Herenstraat 18, tel. 639933. Spreekuren zaterdag en zondag van 12.30-13.00 uur en van 17.30- 18.00 uur. Vlissingen: Zaterdag tot 24 uur: F. Legemate, Troestraweg411, tel. 468021. Zondag tot 24 uur: J.M.G. Roebroecken en E.R. van Russen Groen, Leliënstraat 2, tel. 412225. Visites aanvragen voor 10 uur. Spreekuur voor dringende gevallen 12.30 tot 13 uur en 17.30 tot 18 uur (zonder afspraak). Souburg, Nieuw- en St. Joosland, Arnemuiden, Gezondheidscen trum Middelburg-Zuid: (praktijken van J.H.Vervloet, J.C. Ponten, J. Visser): Zaterdag tot 24 uur: C. Wartel, Dorpsstraat 19, Ritthem, tel. 461630. Zondag tot 24 uur: Visser, Roozenburglaan 20, Middelburg, tel. 627664. Visites aanvragen voor 10 uur. Spreekuur voor dringende gevallen van 12.30 tot 13 uur en van 17.30 tot 18 uur. Grijpskerke, Gapinge, Oostkapelle, Serooskerke, Vrouwenpolder, Veere en Zanddijk: Zaterdag en zondag: R. IJbels. 'tPlein 2, Serooskerke, tel. 591212. Domburg, Westkapelle, Zoutelande, Meliskerke, Biggekerke, Aagtekerkeen Koudekerke: Van vrijdag 18 uur tot zondag 24 uur: P.K. Noorlander, Middelburgsestraat 94, Koudekerke, tel. 551231. West- en Midden-Walcheren: Zaterdag en zondag: A. Stutterheim, Rapenburg 4, Meliskerke, tel. 561760. TANDARTSEN Spreekuur voor spoedgevallen van 11 tot 12 uur: Zaterdag en zondag: R de Boer, Molenwater 77, Middelburg, tel. 613320. APOTHEKEN Stadsgewest Vlissingen-Middelburg: Nonnaleopeningstijden maandag t/m vrijdag 8-18 uur. Buiten deze uren van vrijdag t/m donderdag voor spoedeisende recepten 24- uurs dienst: Apotheek Papegaaienburg, Papegaaienburg 24-26, Vlissingen, tel. 466345. Daarnaast op zaterdag van 10-19 uur: Apotheek Welsinge, J.W.Thibautslraat 45, Middelburg, tel. 623298. VERLOSKUNDIGEN Vlissingen en Oost-Souburg: Van donderdag 20 uur tot vrijdag 20.00 uur: H. ITament, tel. 471140. Van vrijdag 20 uur tot zondag 22 uur: J. van Dierendonek, tel. 471140. Middelburg: Van vrijdag 21.30 uur tot zondag 21.30 uur: M. de Jonge, tel. 616761. DIERENARTSEN Kleine huisdieren: (gezelschapsdieren): Zaterdag en zondag A.L. Hoogveld en R. Meesters, Korte Noordstraat 61, Middelburg, tel. 637077. Spreekuren zonder afspraak 11 -12 uur en 17-18 uur. Landbouwhuisdierenpraktijk Walcheren: (grote huisdieren) Oude Domburgseweg33A, Oostkapelle, tel. 633803. Visites aanvra gen zaterdag en zondag van 8-9 uur. Dièrenartsenpraktijk Roskam: Kelderweg 1, Meliskerke, lel. 592838. Spreekuur zaterdag van 10- 12 uur en volgens afspraak. DIERENAMBULANCE Voor de regio Walcheren, de Bevelanden en Schouwen-Duiveland: Dierenambulance Dierenbescherming, dagelijks van 08.00 uur tot 22.00 uur, tel. 0900-7673437. Oplage: 52 600 Kantoor Postbus 5. 4460 AA Goes Tel.: 0113-274000 Fax:0113-274010 Advertentieverkoop: Usetia de Witte (0113) 274060 (privé (0118) 471 876) Linda Heikoop (0113) 274013 (privé (0118) 641 569). Mineke Cruq (0113) 274017 (privé (0118) 412199). Pieter Karman (bladmanager) (0113)274090 (privé (0113)613 394). Redactie Ellen de Dreu-Erkens (0113) 274020 privé (0113)503903 06-54267132 e-mail:red.faam@ whk.wegener.nl Redactieadres: Poslbus 5, 4460 AA Goes lax nr.: (0113) 274010 Bezorging: 0113 274 000 Druk: Wegener Nieuwsdruk Breda Druktechniek: offsetrotatie Sluitingstijd redactie: maandag 10.00 uur Advertenties: maandag 12.00 uur Kleintjes: vrijdag 17.00 uur Tel.. 0113 274 000 De Faam Is een uitgave van Wegener huls-aan-huls kranten Zuid B.V. Op al onze advertentieconlracten en aanbiedingen duurloc zijn van toepassing de Algemene Advertentie voorwaarden huls-aan-huiskranten Wegener NV. Een exemplaar van de Algemene Advertentievoorwaarden wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden. Wegener Huis-aan-huiskranten BV is een onderdeel van itet Wegener-concem. De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand, tlat wordt gebruikt door onze administratie en om u te (la ten) informeren ovet voor u lelcvante diensten en producten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteerde derden, Also op deze Informatie geen prijsstelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij Wegener lliiis-aan-luiiskiamen BV, t.a.v. de heerA.T. Koolj Hoofd Marketing, postbus 28, 7500 AA Enschede.

de Faam | 2003 | | pagina 13