Stijlen van heden en verleden smelten samen Bolletjes planten in april, bloei in juni De keuken: intiem functioneel Wocmkeuze KORT KORT kort KORT KORT kort Woensdag 12 februari 2003 Komend seizoen staan tuinproducten in het te ken van duurzaamheid en design. In vormgeving is er een samensmelting van stijlen uit heden en verleden. De jongste tuinmeubels zijn strak van lijn. Opvallende gemene delers zijn de optisch verlengde zittingen als bepalend voor de jong ste stoelvormen en de brede luie ligbedden. Want het tuinleven oogt niet alleen luxe maar voelt ook lui. Als episch centrum van het huis combineert de keuken intimiteit met functionaliteit. Het is de plaats waar kinderen hun huiswerk maken en vrienden een borrel drinken. Maar ook de plaats waar mannen en vrouwen, jong en oud, zich wij den aan hun grote liefhebberij en exquise gerech ten bereiden. Een zomerbol die zelfs in het kleinste tuintje op valt, is de anemoon. Er is geen bloem in de tuin die zoveel kleurencombinaties kent als deze anemoon. Ze zijn er in rood, violet, paars en blauw met in het hart schitterende, bijna zwarte meeldraden. Bij de witte bloemen zijn deze meeldraden groenwit. Helemaal onbekend is de anemoon niet, want het is één van de populair ste snijbloemen. In de tuin is het een onbetwiste topper die in groepjes bij elkaar of tussen andere planten kan worden gezet. Handig hulpje voor verhuizing Verbod op hout met creosoten Lichtbundels aan kale boom Bevolkingsgroei neemt af Zelf hypotheek samenstellen Huizenprijs daalt Funda trekt meer bezoekers door Desiréé Anthonijsz. De buitenkamer wordt groener en krijgt een eigen gezicht. Het is niet langer het verlengstuk van de woonkamer. In tegen deel: het is de tweede woonka mer. En buiten wonen heeft dit jaar stijl. Een eigen stijl. Terwijl binnen de sferen steeds zach ter worden in vorm en materi aal wordt buiten de vormge ving strak. Tuindesign anno 2003 staat voor een strakke or ganische belijning en kubistische vormen. Elke stoel, elk ligbed lijkt een object op zich. Een lijnenspel dat speelt met tuingroen en wild bloeiende bloemen. Hout is teakhout, anno 2003. Deze duurzame soort is de ongeslagen kampioen. In op komst, maar nog spaarzaam, is het gebruik van blank Europees eiken. Design tuinmeubelen staan voor duurzaamheid. Vormgeving en kwaliteit, hand in hand. Opvallend is de materiaalmix dit jaar. Veel ont werpers combineren hout met metalen verbindingen. Daarbij komen de mooiste vormen tot stand. Uiteenlopend van op tisch zwevende tafelbladen op roestvrijstalen constructies tot houten latten gevat in een giet- aluminium frame. Vlechtwerk staat in tuinsferen voor nostal gie. Rijke sferen van luxe crui ses vertalen zich in de tuin in meubels van vlechtwerk. Tech nologische vernieuwing is hier sterk aan de orde. Kunstvezels nemen de plaats in van rotan of riet. Waar wel natuurlijke materialen worden gebruikt zijn deze met hoogwaardig kunst stof gecoat. Textileen is ook een opvallende trend. Dit transparante, ijzer- sterke en onderhoudsarme kunstmateriaal bekleedt heel wat zittingen en rugleuningen buiten. Meest in strakke vorm geving. Voordeel is de ruimte lijke werking die van het door zichtig effect uitgaat. Optisch nemen de stoelen weinig ruimte in. Een effect dat nog wordt versterkt door Textileen te gebruiken in een metalen frame. Behalve metaal met transparant kunststof zijn er roestvrijstalen meubelen met een strakke, haast architecto nisch vormgeving. Architecten ontwerpen dit jaar trouwens veel objecten voor buiten. Meu belen, maar ook accessoires als brievenbussen en bijvoorbeeld fonteinen, worden gretig door het architectengilde bedacht. Komende zomerse dagen lui den een tijdperk in van luie tuin dagen. Nog nooit waren er zo veel en zulke comfortabele lig stoelen als dit jaar. En voor. wie daar niet genoeg aan heeft dui ken er zelfs ligbedden op. Breed, extra lang en plat, be doeld om languit te liggen. De divan uit de jaren '50 duikt op in het tuinleven anno nu. Maar de tuin is er niet alleen om te luieren. Buiten koken is in. Vorig jaar werden de eerste buitenkeukens geïntroduceerd. Dit jaar gaat die trend verder. Hele kookunits compleet met barbecue, wokplaten en frituur pan zijn gemaakt voor buiten. Leuk detail, daar blijkt vooral de man kok. Vrouwen staan bin nen achter het fornuis, mannen buiten achter het open vuur. Voor de echte tuingenieters zijn er zelfs blitse buitenkoelkastjes. En voor dagen dat het eerder te koel dan te warm is doet de terrasverwarming intrede. Daarmee wordt het tuinseizoen vervroegd en verlengd. Helemaal nieuw tenslotte is de barstijl. Statafels en barstoelen op hoge poten geven een extra uittintje aan lange zwoele zo meravonden. De bartrend is overgewaaid uit de Verenigde Staten. Daar zijn de verhoogde stoelen uitgevonden om over de verplicht hoge randen van balkons te kunnen kijken. Veiligheidsregels schrijven hoge muren voor, met ver hoogde stoelen blijft de uitkijk behouden. Met de charme van dat meubilair op poten maken we dit jaar ook kennis in Eu ropage beginnen in Nederland. Houtkleuren voeren de boven toon in tuinsferen. Daarnaast nevelachtige groen- en blauw tinten met metaal. En natuur lijke rood- en bruintinten met wit als contrast. Waar wordt ge kozen voor kussens is de losse, uitwasbare hoes favoriet. Prints groeien er buiten de -perken. Kussenhoezen met gestileerde bloemen, weelderige wilde pa- Rijke sferen van luxe cruises vertalen zich in de tuin in meubels van vlechtwerk. tronen, bladmotieven, riet soorten, bamboe en houtnerven voeren de boventoon. In jonge, onconventionele sferen is het kleurgebruik daarentegen uit bundig en brutaal. Helder licht groen, azuurblauw, oranje en roze worden gecombineerd, of afzonderlijk gebruikt. In vrolijke kunststof meubelen met onge dwongen vormgeving of als kus sens op traditioneler stoelen. Anemoon (Anemone corona- ria) heeft enkele bloemen. Bij Anemone coronaria 'St. Brigid' zijn de bloemen half gevuld. De anemoon komt van origine uit landen rond de Middellandse Zee en uit het westen van Azië. Toch kan deze bloem in ons kli maat prima groeien. De letter lijke vertaling van Anemone is windbloem. De naam zomerbol is misschien wat verwarrend, want deze anemoon heeft geen bol maar een knolletje dat soms ook 'klauwtje' wordt genoemd. Deze knolletjes kunnen al vanaf april worden geplant en zullen dan in hetzelfde seizoen, onge veer acht weken later, in juni bloeien. De plantdiepte is onge veer vijf tot zeven cm en ze kun nen ongeveer acht cm uit elkaar worden gezet. Voedzame tuin grond en een zonnig plekje is prima. Gebruik voor het planten in bakken potgrond. Leg onderin de pot eerst wat scherven of kleikorrels zodat het regen- en gietwater makkelijk kan weglo pen. Tip: De bloemstelen van Anemone coronaria worden tussen de 30 40 centimeter hoog en het grootste effect wordt bereikt als er voor groep jes minimaal 25 knolletjes wor den geplant. In de border kun nen anemonen op de voor grond worden geplant. Het zijn ideale bloemen om tussen bodembedekkende vaste plan ten te worden geplant of om met eenjarige zomerbloeiers te worden gecombineerd. Wordt er op kleur getuinierd dan is een groepje blauwe, rode of witte anemonen altijd een succes. De verschillende bloemtinten van de anemoon maken combina ties met andere planten super makkelijk. Volmaakte partners zijn Anemone coronaria 'Sylphide' met de ooievaarsbek (Gera nium psilostemon) in dezelfde roodpaarse kleur. Zet ook eens wat blauwe anemonen tussen en naast een bodem- bedekkende klokjesbloem (Campanula). Een prachtige af wisseling van bloemvormen ontstaat door anemonen tus sen de vaste adderwortel (Per- sicaria bistorta) te zetten. De witbloeiende Anemone coronaria 'The Bride' levert in gezelschap van grijsbladige planten altijd een trendy en adembenemend plaatje op. De keuken combineert intimiteit met functionaliteit. Materialen, indeling, inrichting en apparatuur weerspiegelen de multifunctionele rol van de keuken. Robuuste houten tafels laten zich gemakkelijk combine ren met hightech materialen en apparatuur die niet onder doet vooreen ruimtevaartschip. Ro mantische prullaria mogen te rug de keuken in, terwijl het koken steeds meer vanuit de wanden gebeurd. In het klop pend hart van het huis wordt gewoond én gewerkt. En om dat ieders hart uniek is, kan er lustig op los gefantaseerd wor den met modulaire systemen en losse elementen of accessoi res voor de 'personal touch'. Strak minimalistisch design is uit; combineren naar persoon lijke voorkeur is in. Mobiele keukenonderdelen on derstrepen het flexibele karak ter van de keuken. Verrijdbare aanrechten en prullenbakken maken het koken makkelijker en leven in de keuken aantrekke lijker. Links ruimte nodig om huiswerk te maken? Dan gaat het aanrecht even rechts. Veel te snijden voor het wokken? Dan wordt het aanrecht ver lengd en de prullenbak in de buurt gehaald. Al naar gelang de behoefte van het moment krijgt de keuken steeds een an dere indeling. Een bijzonder mobiel element is een Japanse tepanplaat. Met de verrijdbare plaats kan de specialistische thuiskok direct aan tafel of bui ten op het terras, net als in het Japanse restaurant, een com plete tepanyaki-maaltijd berei den. Ook gesignaleerd: een opklapbaar fornuis, waarbij steeds twee pitten opgeklapt FOTO QUOOKER kunnen worden om extra ruimte op het aanrecht te creë ren. In navolging van de mo biele elementen worden tafels, stoelen, banken en wand- meubelen steeds vaker ontwor pen in dezelfde stijl als de keu ken. Het benadrukt de centrale functie van de keuken en geeft een harmonische sfeer aan het huis. In een keuken die dat toe- laat, kunnen deze in de keuken geplaatst worden waardoor de multifunctionaliteit optimaal tot zijn recht komt. In minder grote ruimtes is het handig om een open keuken te bouwen met een ruime door gang naar de eetkamer, waar door wonen en leven één ge heel blijven. Of de keuken wordt in zijn geheel in de woon kamer geplaatst, waardoor de woonfunctie van de keuken nog centraler komt te staan. Het kamergedeelte van de keuken fungeert dan als dressoirkast met ruime schappen voor boe ken of mooi glaswerk. Zo wordt de hele keuken een meubel als weerspiegeling van de eigen persoonlijkheid. En voor klei nere woningen is het een uit gelezen manier om de ruimte optimaal te benutten. Vrolijke bolbloeiers. FOTO IBC (advertentie) http://zeeland.woonkeuzejif Verhuisplannen? Verhuizen is een enorme klus, maar met een goede voorbereiding hoeft het geen stress si tuatie te worden. Zo'n goede voorbereiding is bijvoor beeld te vinden op www.verhuiswereld.nl. Daar is na melijk de zogenaamde volumemeter te vinden, waar- mee- door het simpel invullen van de aanwezige meu bels - de omvang van de inboedel in kubieke meters vastgesteld kan worden. Met dit getal kan er vervol gens duidelijkere afspraken gemaakt kunnen worden met een verhuisbedrijf of om te bepalen hoe groot de te huren verhuiswagen moet zijn. Ook als de inboedel om wat voor reden dan ook moet worden opgeslagen is het handig om de omvang van de inboedel op pa pier te hebben. Het is wel belangrijk om ook in te schat ten hoeveel verhuisdozen er bij zullen worden gezet, om de eindomvang zo realistisch mogelijk te houden. De import, handel en het gebruik van hout dat behan deld is met steenkoolteerdestillaat, zogenoemde creosoten, wordt verboden. Het verbod geldt voor gecreosoteerd hout dat in contact komt met water of grondwater, zoals in de waterbouw. Ook wordt om gezondheidsredenen een aantal andere toepassingen verboden, zoals in bijvoorbeeld speelgoed, speelplaat sen, tuinmeubilair, stallen en opslagplaatsen voor le vensmiddelen. Creosoten zijn giftig en kankerverwekkend en kunnen schadelijk zijn voor het milieu wanneer ze in het grond water en het oppervlaktewater terechtkomen. Het ver bod gaat begin maart in. Tijdens de donkerste maanden van het jaar krijgt de verlichting van onze directe woonomgeving steeds meer aandacht. En terecht natuurlijk, want waarom zou er alleen bij daglicht van de tuin genoten kunnen wor den? En wie een stap verder wil dan 'gewone' tuin- verlichting, voelt zich misschien wel aangetrokken voor de zogenaamde Spinlights. Deze ruitvormige hangers kunnen bijvoorbeeld in een kale boom gehangen wor den en zorgen voor wat kleur in donkere dagen. Alle kleuren van de regenboog zijn vertegenwoordigd. De schittering van licht is al van verre te zien. Werkelijk prachtig is het als er een flinke wind staat waardoor de Spinlights rondtollen. Hierdoor natuurlijk het licht alle kanten opkaatsend. Meer informatie wordt verstrekt op 0314 345752 en op www.tuinslak.com. De bevolking is vorig jaar minder hard gegroeid dan in 2001Het bevolkingsaantal nam toe met 88 duizend, waarmee het totaal aantal inwoners op 1 januari 2003 uitkomt op 16,2 miljoen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek verwacht dat de bevolkingsgroei de komende jaren verder afneemt. Het duurt nog tot 2015 voor het aantal van 17 miljoen inwoners wordt bereikt. Belangrijkste oorzaak voor de afvlakkende groei is de afgenomen immigratie en de toenemende emigratie. Grote hypotheekverstrekkers als Nationale Nederlan den, Zürich en Hooge Huys bundelen hun krachten in de virtuele marktplaats www.hypotheek.nl. Consumen ten kunnen op de site 'een groot scala aan voordelige hypotheken bekijken, vergelijken en afsluiten', aldus de initiatiefnemers. Volgens de deelnemende geldverstrekkers is er in Ne derland een groeiende groep consumenten die zelf de hypotheek van hun keuze wil samenstellen, zonder tus senkomst van een hypotheekadviseur. De prijs van een koopwoning is in het vierde kwartaal van 2002 met ruim een procent gedaald ten opzichte van het kwartaal daarvoor. Een huis 'deed' in het laat ste kwartaal gemiddeld 201.163 euro. De gemiddelde verkoopprijs over het hele jaar 2002 was 199.754, zes procent meer dan het jaar ervoor. Dat blijkt uit cijfers van het Kadaster. Het gemiddeld hypotheekbedrag dat bij aankoop van een eengezinswoning werd opgenomen, bedroeg in het vierde kwartaal van 2002 230.664 euro. In het derde kwartaal was dat 231.732 euro, een daling van 0,5 pro cent. Voor appartementen bedroeg het hypotheekbedrag in het vierde kwartaal 161.298 euro. In het derde kwar taal van 2002 was 161.161 euro. Dit is een stijging van 0,1 procent. Het totaal aantal woonhuizen dat is verkocht in het vierde kwartaal van 2002 is 53.304. Dit is een stijging van 1,3 procent ten opzichte van het derde kwartaal. In heel 2002 werden 198.362 woonhuizen verkocht. Ten opzichte van 2001 is dat een stijging van een procent. Steeds meer internetters weten de weg te vinden naar Funda, de website met het aanbod van de NVM-make- laars. Vorige maand werden de cijfers van oktober 2002 bekend. Die maand werd de site ruim twee miljoen keer bezocht en werden ruim 22 miljoen huizen bekeken. Het actuele woningaanbod van makelaars aangeslo ten bij de NVM is te vinden op www.funda.nl.

de Faam | 2003 | | pagina 21