De Zak is veilig 'Gefeliciteerd, een zoon!' Bei Cok werd gered door Yersekese vissers EVENEMENTEN icinc polders verfraaien en beschermen de Zak van Zuid-Beveland. HEINKENSZAND - De Zak, het meest zuidelijk gelegen deel van Zuid-Beveland, bleef wonderwel gespaard tijdens de Ramp. Het water vocht zich via een gat in de dijk bij 's- Gravenpolder inlands, maar kwam niet verder dan Oude- lande en Baarland. De Zak bleef in 1953 gespaard om dezelfde reden waarvoor het gebied in 1994 de status Waardevol Cultuur Landschap (WCL) kreeg: het intieme, bedijkte polderlandschap dat het wassende water met suc ces wist te weren. De geschiedenis van Zeeland komt tot leven in de Zak. Kleine, bedijk te polders geven de toeschouwer een idee van de eeuwenlange strijd om bezit van het land. Het is met name zichtbaar in het gebied tussen Heinkenszand, Nisse, 's-Hcer Abts- kerke en Goes, dat wordt gerekend tot ile oudste delen van Zeeland. Jaap Leendertse, die vanuit de gemeente Borsele nauw betrokken is hij her gebied, legt uit hoe het polderlandschap ontstond: „Zo'n duizend jaar na het begin van onze jaartelling zag Zeeland er heel anders uit dan tegenwoordig. Er waren er wat zandplaten in de Hon- te, de rivier de we tegenwoordig kennen als de Westerschelde. Door de getijdenwerking bleef er na elke vloed slib op de platen liggen. Zo werden de zandplaten hoger, totdat ze uiteindelijk.zo hoog waren dat het water er niet meer kon komen en er gras op ging groeien". De zandplaten, in naam nog terug te vinden in Heinkenszand en Ove- zande, groeiden uit tot kleine eilandjes. „De herders die er hun kudden op lieten grazen, bouwden dijkjes om de eilanden te bescher men tegen het water. Later werden er simpele onderkomens op gebouwd". De onderkomens waren de eerste huizen, die later uit zou den groeien tot dorpen. Zuid-Beveland bestond in de zes tiende eeuw uit talloze kleine eilandjes - oorspronkelijk zandpla ten - met daartussen stromen en riviertjes die in verbinding stonden met de zee. „Om nog meer land te winnen hoefden de mensen eigen lijk alleen nog maar een dijk in de stroom te zetten zodat de verbin ding met de zee weg was", verklaart foto anton dingemanse Jaap Leendertse. Zo werd Zuid- Beveland van een eilandenrijk langzamerhand het schiereiland dat we vandaag de dag kennen. Bijzonder is dat de dijken en oor spronkelijke polders nog altijd zichtbaar zijn in het landschap. Jaap Leendertse: „Het Ministerie van Landbouw, Natuur en Visserij wees om die reden in 1994 de Zak aan als een heel bijzonder stukje Nederland dat behouden moest blijven". Met deze WCL-subsidie kon gewerkt worden aan een toe komst waarin de het speciale pol derlandschap niet zou verdwijnen. Bijkomend voordeel is dat de Zak daardoor niet alleen heel mooi, maar ook nog eens een heel veilig is om in te wonen. Jaap Leendertse: „We hebben natuurlijk, net als in heel Zeeland, buitendijken die een veilige Deltahoogte hebben. Met andere woorden: onze dijken zijn berekend op een springvloed die misschien maar eens in de vijfhon derd jaar voorkomt. Maar stel dat die buitendijk het toch begeeft, dan vormt het achterliggende polder landschap nog een vangnet. Het water stroomt dan door het gat in de dijk naar de eerste polder die erachter ligt en komt daar weer een dijk tegen. En omdat achter elke polder in de Zak weer een nieuwe polder ligt, is de kans heel klein dat het eiland onder stroomt". Een vei lige gedachte. Bei '.uk is vooral bekend om zijn vele gedichten en liedjes, al dan met in het Zeeuws dialect KRUININGEN - Eigenlijk is hij zijn dorp maar twee keer uitgeweest. Voor het eerst in de oorlog, toen de Duitsers hem tewerkstelden. En een paar jaar later was het het water dat hem dwong zijn vertrouwde omgeving te verlat en. Kruininger Bei Cok (83) herinnert zich de gebeurtenis sen rondom watersnoodramp nog heel precies. Bei Cok woonde in het begin van getrouwd, zijn vrouw Tan in ver- 1953 in een nieuwbouwhuis in de wachting van hun eerste kind. „In Slotstraat. Hij was net twee jaar de nacht van 31 januari op 1 febru- foto tannie de jonge ari waaide het verschrikkelijk hard", weet hij nog goed. Hij werd zo rond een uur of vier wakker omdat de torenklokken luidden. „De brandweer riep dat iedereen met een schop naar de dijk bij de Veerhaven moest komen." Cok trok zijn kleren aan en stapte op zijn fiets. Halverwege keerde hij om, toen dorpsgenoten vertelden dat de situatie bij de Veerhaven uit de hand aan het lopen was. Het water kwam eraan. „Ik ging vlug 's-GRAVENPOLDER - Zeeuws troubadour Peter Dieleman bezong al aardig wat onderwerpen in zijn liedjes in het Zeeuws. Jaren geleden werd hem gevraagd of hij misschien ook 'iets over de Ramp' in zijn reper toire had. Dieleman maakte een tekst die een eigen lev en ging leiden. Bij het pub liek ontstond het idee dat Peter in de Rampnacht geboren was. „Dan had ik dit jaar vijftig geworden", stelt hij vast. „Maar dat is pas op 14 januari van vol gend jaar." Lees mee met onze troubadour. Als ze het bij ons thuis vroeger over de Ramp van '53 hadden, dacht ik altijd dat ze mij daarmee bedoelderi. Het heeft jaren geduurd voordat ik de werkelijke betekenis van de ver schrikking waar Zeeland door werd getroffen, begrepen heb. Je kunt van een kind dat geboren is in die vreselij ke februarinacht niet verwachten dat hij later een baantje in de luwte krijgt. Zo stond het dan ook al vroeg vast dat ik artiest zou worden. Ik begon tussen de schuifdeuren en kreeg al gauw bekendheid op ons dorp. Later ook in de stad en provin cie Op de duur kende men mij in het hele land en zelfs ver daarbuiten. Vanaf dat moment was het nog maar een klein stapje om een stormachtige carrière te beëindigen door in vloed golven van genot ten onder te gaan aan drank, drugs, vrouwen en geld. Het was een rampzalige gebeurtenis. En ik moest een heleboel stapjes terug. Van het buitenland naar het binnenland. In de provincie kende Peter Dieleman. mei geboren in 1953. men mij niet meer en op m'n eigen dorp liepen de mensen me voorbij. En net op het moment dat ik die allerlaatste stap zou maken tot een terugkeer tussen de schuifdeuren. kwam ik er achter dal ik die bij de laatste verbouwing afgebroken had, en dat het enige publiek dat ik nog dacht te hebben, m'n vrouw en kin deren er al lang vandoor warenZo kwam ik er achter dat het absolute einde eigenlijk ook het absolute begin is. En daar stond ik. Alleen. Op een eiland. Een eiland omgeven door dijken. En ergens diep in m'n onderbewustzijn ging ik terug in de tijd. Ik stelde me in gedachten die koude februarinacht voor. Toen de golven tegen de dijk sloegen, en het water steeds hoger kwam. Toen de maan vol aan de hemel stond, en de wind gestaag toenam tot orkaankracht. Terwijl het klapperen van de luiken het angstige geschreeuw van de beesten over stemde, kwam de dokter bij m'n moeders bed vandaan en zei tegen foto anton d/nge.manse m'n vader: 'Gefeliciteerd, je hebt een zoon'En half Europa was er de andere dag van overtuigd dat er een ramp gebeurd was Maar als een fiere Zeeuw sta ik hier al die jaren later, en ik ben er trots op dat de vlag weer wappert, en dat we ondanks alle tegenslag, er weer bovenop gekrabbeld zijn. Dat we het land weer op de zee heroverd heb ben, en dat we veel van wat verloren ging, weer hebben kunnen opbou wen. Want we kennen eb, en we kennen vloed. En als een eeuwigdurende golfbeweging rolt het leven aan ons voorbij. En tussen de pielcen en de dalen van het bestaan leven we ons leven. Want we kennen eb, en we kennen vloed. Als ze het vroeger bij ons thuis over de Ramp van '53 hadden, dacht ik altijd dat ze mij daarmee bedoelden. Het heeft jaren geduurd voordat ik de verschrikking waar Zeeland door getroffen werd, begrepen heb. Het verhaal achter deze aangespoelde vrouw zal naar alle waarschijnlijkheid nooit meer verteld worden. Maar dat de onbekende vrouw op de begraafplaats in Goes één van de vele slachtoffers van de waters noodramp is, staat vast. foto jaap wolterbeek kijken of mijn moeder al wakker was, die woonde op de Zandweg. Maar eerst nog even gestopt bij mijn vrouw, gezegd dat ze nog wat spullen op de bovenste boorden van de kasten moest zetten." In het dorp dacht iedereen nog dat het water niet hoger zou komen dan de dertig, veertig centimeter van tij dens de inundatie. Het water bleef stijgen, tot de ramen sprongen. „De kolenkachel bluste uit met een geweldige stoom wolk en het licht ging uit. Toen moesten we zo snel mogelijk naar boven. Drijfnat waren we natuur lijk en toch probeerde ik het één en ander mee te nemen". Het was inmiddels half zes en nog steeds donker. Cok en zijn vrouw zaten op zolder. „Het water bleef stijgen en we konden allerlei drij vende dingen tegen het plafond aan horen klotsen. Aan de traptreden zagen we dat het water tot op één trede van boven gekomen was. Toen het licht werd, rond een uur of acht, stond het water nog vijf centimeter van de bovenkant van de zolder af. Door het raam kijkend zag je van alles voorbijdrijven, er was een sterke stroom en harde wind. Houten zij wanden van boerenschuren, bal ken, stapels hooi. En je hoorde mensen naar buren roepen om te vragen hoe het ging". Ook klonk er een 'getimmer'. „Later bleek dat mensen verderop in de straat al bezig waren gaten in het dak te slaan. Het water overstroomde de zolders en alleen op de nok van het dak zat je hoger." De eb bracht het waterniveau terug tot iets meer dan een meter. Som mige plekken in het dorp waren droog, maar de Slotstraat was ontoegankelijk. „En, wat we nooit voor mogelijk hadden gehouden,'s middags kwam het water nog hoger dan 's morgens." Rond drie uur was het water bij de bovenste traptrede. Vissers uit Yerseke voeren door het dorp om zijn gevangen bewoners te bevrijden. Ook Bei en Tan Cok vonden een plaatsje. Evacués werden opgevangen in de hoogstgelegen huizen rond de Markt. „De volgende ochtend was het daar droog en een drukte van belang. Iedereen informeerde naar kennissen en familie". Uit de gesprekken bleek al vlug dat er heel veel mensen verdronken waren. „Je zag de vreemdste taferelen", herin nert Cok zich. „Er stonden koeien op de muziektent. Kadavers van dieren werden afgevoerd. Iedereen moest van het dorp weg en dat kon alleen maar via de Rijks weg, die bij eb maar een paar uur droog was." Bei en Tan Cok werden gehuisvest in Kapel Ie. Het gezin, uitgebreid met oudste dochter Els, kon pas in oktober 1953 terugkeren naar hun woning. Herdenkingsdienst en stille tocht 1-2-2003 Kortgene De dienst begint om 19 uur met een toespraak van burgemeester C. van Liere. Ds. Vlaming en ds. van Schuppen verzorgen samen de dienst. Er wordt muzikale medewerking verleend door een koperensemble o.l.v. Dhr. F. Smit en door het koor van de samen-op-weggemeente Wissenkerke-Geersdijk. Na afloop van de dienst, om 20.00 uur, gaan de deelnemers van de her denking in een stille tocht met fakkels naar de begraafplaats. lentoonstelling 1-2-3003 Kortgene Tijdens een samenzijn in de Korenbeurs, na de herdenkingsplechligheden in Kortgene, opent wethouder Schippers de tentoonstelling van de scholen over de Ramp. De openingshandeling wordt rond 21.00 uur verricht. Noodnet zendamateurs 01-02-2003 Koudekerke, Neeltje Jans, Vlissingen, Outverkerk, Oude Tonge, VVilhelminadorp, Tetneuzen. Nieuw-Vössemeer en op Voorne-Putten. De Verenigde Radiozendamateurs Watersnood ramp Herdenking 2003 (VRWH2003) zullen op 1 februari 2003 24 uur in de lucht zijn met radio- amateui'verkeer. Deze stations zullen voorname lijk opereren op de frequentieband, die ook in 1953 in gebruik was als zogenaamd "noodnet", de 80meter band op en rond de 3700 kHz. Als de omstandigheden het toelaten zal ook gewerkt worden op de zogenaamde kortegolfbanden, waarbij geprobeerd zal worden verbinding ie maken met geëmigreerde Nederlanders uit het voormalig rampgebied, thans woonachtig in ia - nada, Amerika, Australië en Nieuw-Zeeland. Tentoonstelling Expositie watersnoodramp 01-01-2003 t/m 01-02-2003 Kruiningen,- gemeentehuis tijdens openings tijden De expositie wordt gehouden in het gemeente huis te Kruiningen in de maand januari en ein digt op 1 februari. Bij de expositie hoort ook een video met authentieke beelden van vooral Kruiningen. Voor tekst en uitleg zullen dorps genoten aanwezig zijn die de ramp hebben mee gemaakt. De tentoonstelling is tijdens kantoor uren te bezichtigen. Herdenkingsbijeenkomst te Kruiningen 01-02-2003 Kruiningen: gemeentehuis en Johanneskerk In Kruiningen wordt 1 februari een herdenkings bijeenkomst gehouden. Het gemeentehuis is open vanaf 18.00 uur. De bijeenkomst begint om 19.30 uur inde Johanneskerk. Na de bijeenkomst bestaat er gelegenheid om kransen en bloemen te leggen bij het beeld van Jan Wolkers en is het gemeentehuis weer open voor ontmoeting. Uitvoering Requiem 1953 30-1-2003 Middelburg, concert- en gehoorzaal Zeeuws Orkest en Zeeuws Philharmonisch orkest Het Zeeuws Orkest en het Zeeuws Philharmonisch Orkest werken mee aan de uit voering van het Requiem 1953, dat Douwe Eisenga uit Middelburg heeft gecomponeerd in opdracht van het Zeeland Nazomer Festival. 1 let Requiem 1953 duurt 70 minuten en bevat 9 de len ter nagedachtenis aan de getroffenen van de watersnood. Uitvoering Requiem 1953 1-2-2003 Middelharnis Zeeuws Orkest en Zeeuws Philharmonisch orkest Het Zeeuws Orkest en het Zeeuws Philharmonisch Orkest werken mee aan de uit voering van het Requiem 1953, dat Douwe Eisenga uit Middelburg heeft gecomponeerd in opdracht van het Zeeland Nazomer Festival. Het Requiem 1953 duurt 70 minuten en bevat 9 de len ter nagedachtenis aan de getroffenen van de watersnood. Tentoonstelling'De Ramp' Permanent WaterLand Neeltje Jans - In het ir. Topshuis bij de Stormvloedkering ko men de ramp en de Deltawerken tot leven. Ooggetuigen vertellen in geluids- en beeld fragmenten van hun schokkende ervaring in de koude februarinacht van 1953. Mensen verloren have en goeden betreurden 1835 slachtoffers. De tentoonstelling Ramp 1953 is geen technisch overzicht, maar een menselijk relaas. Samen-ge steld aan de hand van gesprekken met familiele den van slachtoffers, redders en politici uit die tijd. Aangevuld met authentieke radioverslagen. Met een land dat voor meer dan de helft onder zeeniveau ligt moet dat water wel buiten de denr gehouden worden. Delta Expo laat 2000 jaar waterbouw in Nederland zien met de Delta-wer ken als hoogtepunt. Busroute 'De Ramp, 50 jaar geleden' 14-02-2003 t/m 24-10-2003 Noord- en Zuid Beveland, Neeltje Jans en Schou wen-Duiveland Nog altijd zijn op veel plaatsen tekens waar te ne men die duiden op die ingrijpende gebeurtenis van toen, Er kan een dagtocht gemaakt worden langs tal van locaties rondom de Oosterscheldc om 50 jaar later nog een indruk te krijgen van De Ramp. Daarbij wordt samengewerkt met touringcarbedrijf AMZuit Borssele. Een deskun dige gids van de Gidsendienst Zeeland begeleidt deze hele dag en vertelt ter plekke de nodige ach tergrondinformatie en verhalen. De dagtocht start om 10.00 uur te Goes, eindigt daar om 17.30 uur en wordt gemaakt per luxe touringcar. De dagtocht start om 10.00 uur te Goes, eindigt daar om 17.30 uur en wordt gemaakt per luxe touring car. Opstapplaatsen zijn de NS-stations in Vlissingen, Middelburg en Goes. De rondritten zijn op de vrijdagen 14 februari, 7 en 29 maart, 11 en 26 april, 31 mei, 21 juni. 20 september en 24 oktober. Boekingen kunnen gemaakt worden via AMZ, op 0113-351551. Af

de Faam | 2003 | | pagina 18