Pa zei nog dat het allemaal wel meeviel Zeeland na de ramp een volledig andere planeet Walcheren en de Stormvloed EVENEMENTEN VLISS1NGEN Walcheren ondervond relatief weinig schade van de waters- noodramp. Toch waren de gevolgen van het water voor die mensen die wel in getroffen gebie den woonden erg ingrijpend. De Vlissingse binnenstad liep vol als gevolg van de gaten die in de boulevardmuur sloe gen. Janny Sjardijn woonde ten tijde van de water snoodramp in de Adriaan Brouwerlaan en herinnert zich de rampnacht nog als de dag van gisteren. Janny was net 16 geworden en mocht die zaterdagavond voor het eerst van haar ouders naar de late tilm. Een uitje waar zij enorm naar uitkeek. Gewoontegetrouw bracht de familie Sjardijn die zaterdagmid dag een bezoek aan opoe (Suzanne) Florusse. „Ik zat eigenlijk dag en uur bij opoe, dat ging toen zo. Ik deed de boodschappen, hielp haar wat in huis en zo", vertelt Janny. Die middag stormde het al flink en opoe was er niets gerust op. Zij had de overstroming van 1906 meege maakt en had het helemaal niet op slecht weer. Opoe Florusse woonde destijds in de Nieuwstraat en was net tijdelijk verhuisd naar een benedenwoning omdat haar etage op nummer 58 gerenoveerd werd. „De hele dag bleef ze maar herha len dat ze veel liever met dit weer op haar bovenwoning had gezeten." Of het de storm was, of de spanning van het eerste echte uitje, de stem ming zat er goed in hij het groepje jongelingen waar Janny mee op stap ging. „Na de film zijn we de boule vard opgegaan", vertelt zij. „We waren een balorig groepje en erg nieuwsgierig hoe hoog het water inmiddels zou staan. Op de boule vard aangekomen vlogen de stuk ken steen ons rond de oren en spat te het water met veel geweld dwars door de gaten die inmiddels in de muur zaten. Ik wist direct dat dit niet goed zou gaan." Thuisgekomen alarmeerde Janny haar ouders over het water dat volgens haar binnen afzienbare tijd in de binnenstad zou staan. Opoe Sjardijn woonde in de Nieuwstraat en Janny vreesde dat de woning van opoe vol zou lopen. „Ik heb wel tien keer gezegd dat we opoe uit d'r huisje moesten halen, maar pa zei dat het allemaal wel mee zou vallen." Vader Piet Sjardijn - een marine man in hart en nieren - was niet zo Hen marinesloetis op weg naar de Nieuwstraat om de bewoners uit hun huizen te halen. snel onder de indruk en maande zijn dochter die avond tot kalmte. „Hij nam me helemaal niet serieus en zei nog: 'maak niet zo'n drukte, er is niets aan de hand en die late uitjes zijn direct afgelopen jongeda me'. Toch niet helemaal gerust kropen Janny en d'r zusje die nacht bij moeder in bed. En al snel klonk MMHI ZEELAND - De strijd tegen het water lijkt sinds de uitvo ering van de Deltawerken voorlopig in ons voordeel te zijn beslecht. Dankzij het uitgebreide Zeeuwse dijkenstelsel, diverse dammen en de Oosterscheldekering kunnen we ons, als de wind loeit en de golven met grote kracht op de kust beuken, nog eens onbezorgd omdraaien in bed. Sinds jaar en dag heeft de zee geen vat meer gehad op het Zeeuwse landschap. De overstromingen van 1 februari 1953 daarentegen betekenden een dramatische metamor- Overal in Zeeland is het landschap getekend door het water. Vooral in Zuid-Beveland, maar ook op andere Zeeuwse eilanden zijn de sporen die het zeewater trok duidelijk waar tc nemen. Walcheren vormt in dat opzicht een uitzondering. Het is in de vorige eeuw dan wel voor een groot deel overstroomd geweest, maar dit was het gevolg van geal lieerde bombardementen op de zee dijken, tijdens de Tweede Wereld oorlog, met als doel het saboteren van de activiteiten van de Duitse bezetter. In de rampnacht van 1 februari 1953 braken de Zeeuwse dijken op meerdere plaatsen door. Een zware noordwester storm stuw de het Noordzeewater op tot gevaarlijke hoogten en zette de dij ken onder zware druk, tot zij het begaven. Met grote kracht perste het water zich door de ontstane kolkgaten en in het land erachter ontstonden diepe kraters. Zij vor men de directe sporen die de water snoodramp achterliet. Middelen om de schade aan de dijken weer in de oude staat te herstellen waren in veel gevallen niet voorhanden. Nieuwe stukken dijk werden om de gaten heen gelegd. Den Inkel, bij Kruiningen, is zo'n 'doorbraakweel'. Ook na overstromingen van vóór die van '53 werden zeeweringen op die manier hersteld. Na De Ramp bleek, dat er niet alleen veel zand achter de doorge broken dijken was verdwenen, maar dat het water ook nog eens allerlei ongewenst materiaal had afgezet, zoals schelpen. Het gevolg van dit alles was, dat de bodem op deze plaatsen ongeschikt was geworden voor de landbouw. In plaats daarvan werden bomen aan geplant. Deze boden een mooi, fris aanzien en de nieuw ontstane bossen kon den worden benut voor recreatied oeleinden en bosbouw. De verwoes tingen in het landschap waren zo omvangrijk en ingrijpend, dat uit gestrekte gebieden compleet moes ten worden heringericht: ruilverka veling en schaalvergroting gaven het landschap vervolgens een totaal ander aanzien. De grillige invulling ervan en de oorspronkelijke, natuurlijke lijnen verdwenen en voor vele Zeeuwen zal de aanblik van het verwoeste en vervolgens herschapen landschap die zijn geweest van een andere planeet. Dat de herinrichting ten koste is gegaan van veel landschappelijke charme hoeft geen betoog. De voor Zuid-Beveland bijvoor beeld zo typerende kleine kaveltjes met hun meidoornomheiningen en de vele romantische, slingerende polderweggetjes verdwenen voor goed. Aan het uitwissen van eeu wen van landschapshistorie zijn dus zowel de natuur als de mens, met zijn bulldozers, schuldig. Ook voor de flora en fauna had de water snoodramp de nodige gevolgen. Vele bomen legden het door het hoge zoutgehalte van de bodem af. Typische bosvogels, zoals de ekster en de kraai, voelden zich in de voorheen door bomen gesierde gebieden niet langer thuis en ble ven er tot ver in de jaren '60 een zeldzaamheid. Het geniale Deltaplan, dat voorzag in de oplossing van een aantal nij pende veiligheidsvraagstukken, had ondermeer tot gevolg dat het eilandrijk dat Zeeland ooit was, werd ontsloten. Voorheen geïso leerde gebieden werden veel gemakkelijker toegankelijk voor 'de buitenwereld' en Zeeland werd meer en meer opgestuwd in de vaart der volkeren. Het massatoerisme deed zijn intrede, evenals de indus trialisatie. Zonder twijfel hebben deze ontwikkelingen de Zeeuwen de nodige zegeningen gebracht. Schaduwzijden ervan zijn het ver dwijnen van een stuk Zeeuwse eigenheid, drukte op de wegen en een toenemende druk op natuur en milieu. Stuk voor stuk zaken die, om de leefbaarheid van Zeeland voor zowel mens, flora als fauna nu en in de toekomst te waarborgen, vragen om voortdurende zorg- en waakzaamheid. toen het geluid van de radiowagen in de straat. De bewoners werden gewaarschuwd en de stem uit de luidspreker vertel de dat de binnenstad vol water stond. „Vrijwel op hetzelfde moment stond mijn oom aan de deur, die ook bij marine was, om mijn vader op te halen. Zij zijn met FOTO: DERT FOTOGRAFIE roeibootjes de binnenstad ingegaan om de mensen uit hun huizen te halen. Ook onze opoe." De vrees van Suzanne Florusse was niet ongegrond geweest. Het water nam meedogenloos bezit van haar woning. „Na de overstroming raak te opoe slecht ter been", vertelt haar kleindochter. „De schrik was letterlijk en figuurlijk in haar benen geslagen." Janny herinnert zich de verhalen van haar vader nog goed. „De over stroming en de hulpacties waren bij ons jaren het gesprek van de dag. Bijvoorbeeld het verhaal van de fotograaf die weigerde om de mari nemensen door zijn winkel te laten. „Fotograaf Dert zat toen aan de Nieuwendijk en via zijn winkel konden de marinemensen zien hoe de situatie in de Nieuwstraat was, maar hij wilde mijn vader en zijn collega's niet door de winkel heb ben, want dan zouden ze alles onder de modder lopen!" De Ramp heeft grote indruk op Jan ny gemaakt en zeker bij slecht weer komen de herinneringen terug. „Er zijn beelden die je nooit meer kwijtraakt. Op Walcheren zijn er gelukkig maar weinig mensen omgekomen in de ramp, maar zo verdronk bij ons in de stad wel Wil lem de schoenmaker in zijn souter rain Ik zie die man nog steeds voor me, ineens was hij er niet meer Janny is na al die jaren nog steeds bang voor storm. „Ik heb jaren een vluchttasje in huis gehad, als er wat zou gebeuren had ik al mijn waarde volle spulletjes bij elkaar. Dat tasje heb ik nu niet meer, maar ik blijf wel op als het erg hard waait. En het klinkt misschien heel gek, maar ik heb altijd het idee dat het nog een keer gebeurt." fmm WALCHEREN - De stormvloed van 1953 veroorzaakte op Walcheren met name heel wat materiele schade. Nog her- stellende van de inundatie van 1944 liep een deel van Walcheren tijdens de ramp nacht opnieuw onder water. De dijken waren niet hoog genoeg voor het extreem hoge waterpeil. Op diverse plaatsen stroomde het water over de dijken heen en ont stonden er gaten in de dijken. Ook de duinen konden het water niet weren, vooral het duin bij het waterwingebied liep flinke schade op. In Domburg werd een groot gedeelte van het duin afgeslagen en op het strand zelf verdwenen de strandhuisjes in de razende storm. Ook de Westkapelse Zeedijk moest er aan geloven, de nog maar pas aangebrachte nieuwe beglooiing liep fikse schade op. Het water dat over de Vlissingse boulevard sloeg zette een deel van de binnenstad blank. En als gevolg van overstro mingen van de Veersedijk en de dijk van de Suzannapolder hield het land rond Arnemuiden en Kle- verskerke het ook niet droog. Door het gat in de Poldersedijk kwam heel Kleverskerke onder water te staan. Alle bewoners werden door de brandweer en vrijwilligers geëva cueerd. Ook het omliggende land van Arnemuiden kwam blank te staan en een groot deel van het dorp zelf liep vol waardoor talloze woningen werden beschadigd. De waarschuwing van het KNMI H kek M Dc Stormvloedkering Ooslerscheltle in iianbnuw werd 31 januari met recht serieus genomen. Op Walcheren waren de dijkwachten al paraat en de schui ven in de waterkeringen Vrouwen polder en Nieuwland werden pre ventief gesloten. Onderhoudsaan- nemers, militairen, de Nederlandse Heidemij, de Schelde en vele vrij willigers werden gemobiliseerd om de strijd tegen het water aan te gaan. De gevolgen van de storm konden zij echter niet voor heel Walcheren beperken. Al in de rampnacht zelf en de dagen daarna werden gaten en weggeslagen stuk ken van dijk en duin gevuld met zakken. Op veel dorpen werd de schooljeugd ingezet om de zakken te helpen vullen. Het echte herstel ging gepaard met enorm veel geld. Geld dat niet Het o)i Deltahoogte brengen vim Wesiliapcbe zeedijk FOTO. JAM' WOLTERBEEK FOTO IAAT WOLTERBEEK altijd direct voor handen was. De grootste investeringen voor het herstel kwamen van rijkswege Voor de uitvoering werd de Dienst Dijkherstel in het leven geroepen. Het eerste Deltawerk (het op Del tahoogte brengen van de dijken) was de aanleg van de dijk Zoutelan- de in 1957. Een andere veiligheids maatregel was de afsluiting van het Veerse Gat in 1961. In eerste instantie was het de bedoeling dat ook de Oosterschelde met een dam zou worden afgeslo ten, maar na veel protest en discus sie over de nadelige gevolgen van een dam voor flora en fauna besloot de regering in 1975 om een storm vloedkering met beweegbare schui ven te bouwen. Zo werd de veilig heid gewaarborgd en de natuur gespaard. Pas in 1987 werd de Westkapelse zeedijk op hoogte gebracht. Waar mee Walcheren veilig zou zijn. Recentelijk onderzoek van de tech nische adviescommissie waterke ringen doet deze stelling echter wankelen. Volgens dit onderzoek zou de kust bij Domburg mogelijk niet bestand zijn tegen extreem hoge waterstanden tijdens heftige noordwester storm. De Deltanorm zoals vastgesteld na de water snoodramp zou volgens het onder zoek niet meer afdoende zijn. Het ministerie van Verkeer en Waters taat maakte begin dit jaar in een uitzending van Zembla bekend de resultaten van het onderzoek te zul len checken en na te gaan of de bevindingen kloppen. Brielle Waterschap De Briclse Dijkring geelt een cd-rom uit die als titel draagt: 1953-2003: terugkijken, le ren en vooruitzien Hierop is aandacht voor de watersnoden van vóór 1953 en het ontstaan van de' waterschappen, voor de watersnoodramp van 1953 op de eilanden Voorne-Putten en Rozenburg, voor de geschiedenis van het waterschap De Brielse Dijkring (1953-2003) en voor dc toekomstplannen op het gebied van het waterbeheer. De eerste cd-roni zal 31 januari, tijdens een beslo- ten bijeenkomst, worden aangeboden aan de dijk graaf, dc heer Monster. Vanaf dat moment kan dc cd-rom via onder meer het waterschap cn het I lis- torisch Museum in Brielle worden aangeschaft. Tentoonstelling'I Jclp!- De dijk bezwijk'!' 01-02-2003 t/m 15-02-2003 Brielle, vvaterscbapsbuis De Brielse Dijkring In het waterschapshuis De Brielse Dijkring (De Rik 22 te Brielle) wordt van 1 lot 15 februari 2003 de tentoonstelling "Help! - De dijk bezwijkt! - dijk doorbraken en rivieroverstromingen in Nederland door de eeuwen heen" georganiseerd. Uit deze titel blijkt al dat het gaat om een tentoon stelling met een nationaal karakter en dat ook over stromingen van vóór 1953 aan bod komen. Tijdens deze tentoonstelling wordt veel origineel materi aal, voornamelijk kaarten en prenten, voor de eer ste maal tentoongesteld. Het waterschapshuis is toegankelijk dagelijks van 9.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 16.00 uur Expositie 'Mens durf te dijken' 01-03-2003 t/m30-10-2003 Dreischor, Streek- en I.andbouw-museum Goemanszorg In het Streek- en landbouwmuseum in Goemanszorg is altijd een verzameling van oude landbouwwerktuigen en gereedschap te bezichti gen. Een speciale expositie laat zien hoe mensen in Zeeland voor de ramp van 1953 zich tegen het water probeerden te beschermen De tentoonstel ling is te zien van Herdenking ramp in 't Kerkje van Ellesdiek 31-01-2003 Ellewoutsdijk, Kerkje van Ellesdiek De Culturele Raad van Borsele biedt in 't Kerkje van Ellesdiek (Ellewoutsdijk) een herdenkingsavond aan. De avond begint niet een optreden van het Zeeuws Mannenkoor meteen speciaal voor deze gelegenheid samengesteld programma. Daarna vertellen lopie Minnaard en Kees de Meester elk een verhaal. Beiden zijn afkomstig van Ellewoutsdijk. Jan Gunter zingt ten slotte zijn over de ramp geschreven liedjes en enkele andere passende ballades. Na de pauze wordt in om- gekecrdevolgordenogmaalsopgetrcdcn. Zoalsgebrui- kclijkin't Kerkje zijn de verhalen in dialect. Inde pauze- en na afloop is nog de tentoonstelling "Atiltied onder weg' te bekijken met kunstwerken van lopie Minnaard. De avond begint om 20.00 uur. Kaarten kunnen gere serveerd worden bij hetVfijwilÜgershuis, telefoon 0113 - 311999 of bij de fani. Reinboudt, 0113 - 35 13 17 De entree bedraagt n 4,50 (inclusief koffie) 't Kerkje is rolstoeltoegankelijk, maar beschikt niet over een aangepast toilet gKS m Toneelstuk "t Onderste uut de kanne' 02-02-2003, 14.30 uur Ellewoutsdijk, Kerkje van Ellesdiek De watersnoodramp van 1953 bracht veel ellende, maar te midden daarvan toonde zich ook de hulp vaardigheid en menslievendheid in alle gradaties.;. Neem de gezinnen die spontaan mensen opvingen, die moesten vluchten voor het water. In kleine huizen woonden soms twee of drie families tijdelijk bij elkaar: toonbeeld van hulp en gelijktijdig bron van spanning en humor. Dit is de basis voor het toneelstuk "'t On derste uut de kanne", geschreven en geregisseerd door Jopie Minnaard, dat op zondagmiddag 2 februari zal worden opgevoerd door toneelgroep Ad 1 loc. Vooraf gaand aan het toneelstuk is er een optreden van Anja Kopmels met de mooiste liedjes uit haar repertoire. Zij zingt in het dialect van Noord Beveland. Deze middag is een min of meer vrolijk vervolg op de herdenkings avond op 31 januari. Dc middag begint om 14.30 uur. De entree bedraagt u 7.-. Kaarten kunnen worden ge reserveerd bij de fam. Reinboudt in 's-Hecrenhoek. Telefoon: 0113 - 35 13 17. Email: cn.zecuws@zeelandnct.nl. Herdenkingsavond voor de Watersnoodramp, 01-02-2003 Goes. Grote of Maria Magdalenakerk. Mannenkoor Elim hoopt i n de prachtige Grote of Maria Magdalenakerk in Goes, waar kort na de ramp vele slachtoffers opgebaard hebben gelegen, op I februari 2003 een waardige herdenkingsavond te houden. Deze herdenkingzal naarverwachtingin hoofdzaak bezocht worden door mensen uit het Christelijke volksdeel van Zeeland. Op deze avond zullen 2 koren optreden, het 140 leden lellende jeugdkoor Jedit-Jah en het 85 leden tellende mannenkoor Elim, beide uit 's-Gravenpolder. Deuit Kinderdijkafkomstigcorganist I lenk Ruitenbeek zal het prachtige kerkorgel bespelen. Er zal een herdenkingsgedicht worden voorgedragen onder be geleiding van het kerkorgel. Evangelist Joh. Witte uit Merksem zal als ooggetuige van de ramp aanwezig zijn om een meditatie te verzorgen. Daarin zal hij ook iets over de ramp vertellen. De avond begint om 19.30 uur. De kerk zal vanaf 19.00 uur open zijn. Uitvoering Requiem 1953 8-2-2003 Goes, Grote of Maria Magdalenakerk. Het Zeeuws Orkest en het Zeeuws Ehilharmonisch Orkestwerken mee aan de uitvoering van het Requiem 1953, dat Douwe Eisenga uit Middelburg heeft gecom poneerd in opdracht van het Zeeland Nazomer l-'esti- val. Het Requiem 1953 duurt 70 minuten cn bevat 9 delen ter nagedachtenisaan de getroffenen van de wa tersnood. De uitvoering begint om 20.00 uur. Stille tocht en herdenking 1-2-2003 Kats Vanaf 17.30 uur verzamelen de belangstellenden zich in dorpshuis 'De Vriendschap' te Kats, vanaf waar de fakkeltocht naar de begraafplaats. Vertrekt. Aldaar wordt een herdenkingsplechtigheid gehouden. I lierna lopen de deelnemers van de stille tocht kings de gra ven, leggen eventueel eigen bloemen neer en keren terug naar dorpshuis. Daar wordt om ongeveer 18.25 uur de stoet ontbonden.

de Faam | 2003 | | pagina 17