11 13 15 19 Hardrockcafé jubileert met rouwrandje Opruiming! T-tag nu al populair Eerste vrouwelijke auto elektrotechnicus inleveradressen Kleintjes kortingen tot 80% van den Goorbergh Het Station 11 vaTffJSl&te liruiiü &tïè Reserveren: 0118 418019 @®Qfl[bwrë] Baïfecft 'ï'jï Wekelijks huis aan huis op heel Walcheren sieraden oges Juwelier V\N DEF&MADEN WOENSDAG 22 JANUARI 2003/ADVERTENTIEVERKOOP: 0113 - 274000/REDACTIE: 0113 - 274021/BEZORGKLACHTEN: 0113 - 274000/UITGEBREID COLOFON ZIE PAGINA 13/JAARGANG 103 - NUMMER 04 Toneelgezelschap De Reilanders speelt het blijspel De Richel. I/Vaar Nederland niet op kan stemmen. 0) N 3 Basisschoolleerlingen kiezen Caroline Louisse verruilde haar ""t M vervolgonderwijs. P parfumerie voor bijoux. c mmmmmmmÊÊmm m w MIDDELBURG - Ongebruikelijk ingetogen. Zo zou de viering van het 25-jarig bestaansfeest van Bar American in Middelburg kunnen worden omschreven. Reden tot die geremde stemming was het overlijden van Snarf (Frans) van der Hoek, een boezemvriend van eigenaar Kees Petiet. Toch moesten de feestelijkheden zondag 5 en vrijdag 10 januari doorgaan, meende de uitbater van het eerste uur Petiet. „Snarf zou het zo gewild hebben". En zo geschiedde. Zondag voor de he dendaagse klandizie, vrijdag voor relaties en wie zich daartoe geroepen voelde. Telkens in de oorspronkelijke sfeer, met rock en blues. ...Jongen, ik woonde er gewoon... parfumerie - drogisterij Het meest exclusieve design uit Milaan. Nu bij Saioncomfart te Maidegem - België VLISSINGEN - De laatste weken is er sprake van een ware run op de t-tag. De teller bij NV Westerschelde- tunnel staat inmiddels op 6500. Opvallend detail daar bij: circa de helft van de t-tag abonnees meldt zich aan via internet, ofwel per e-mail of direct via de ver nieuwde site van de Westerscheldetunnel. 'In roomboter gebakken tongschar vergezeld van een groente ratatouille met garnaaltjes en aardappelgarnituur" 13,75 Adviessnelheid op betonwegen Lezing erfelijkheid en kanker Verhalen op de sprookjeszolder Gymnastiek voor 50-plus Cursus inwijding onder de hoogste toren van Vlissingen Dagelijks geopend vanaf 10.00 uur 26 januari koopzondag KLEINE MARKT 1 VLISSINGEN Tel. 0118-412605 Q> v pik Ir jj||':iii"§i CU ftS O o M JU fr?j; O V) r jy^gupp1 advertentie door Ad Hanneman Het was vooral op de vrijdag dat de mannen en vrouwen die zich als een der eerste klanten van Bar American konden noemen de kroeg van hun jeugd bezochten. Sommigen waren zo tussendoor nog wel eens geweest. En die men sen veranderden, sommigen fris gekapt en wat er bij hoort om nette burger te zijn, anderen hadden nog steeds hun lange haargroei die de ontkleuring in de jaren niet echt had weerstaan. Wat niet veran derde was het café aan Plein 1940. „Ik denk dat de barkrukken nog wel eens zijn gewis seld", opperde de een, de ander miste de af geknipte stropdassen, hangend aan punai ses boven het buffet. Kees Petiet praat her en der met oude bekenden. Soms kan hij even lachen. Ook vertelt hij over zijn vriend Snarf en wat het tweetal in goede en slechte tijden met elkaar beleefde. Veel van van alles, zou het kunnen worden samengevat tot een mini beschrijving. „Weetje", zegt Petiet als hij enkele dagen later voor een interview be schikbaar is. „Weet je, het gaat slecht in de horeca. De jeugd heeft geen geld meer. Ze spenderen al hun zakgeld aan mobieltjes. In plaats van naar een café gaan, ge ven ze alles uit aan hun beltegoed. Als gevolg daarvan komt de horeca in de problemen en verhopgt de prijzen. Ik vind dat een hele foute ontwikkeling. We hebben bij American inderdaad ook de prij zen verhoogd, maar niet meer dan nodig. Om te investeren moet je wat winst maken. Maar niet de prijzen zo hoog opvoeren dat mensen helemaal niet meer naar een café kunnen gaan." 5 januari 1978 opende Kees Petiet hardrock café Bar American. „Ik had tot dan als diskjockey gewerkt in de week einden in Terneuzen. Daar had je toen al een echt hardrock café. Daarvoor heb ik geprobeerd ge schiedenis te studeren. Dat lukte niet echt. Muziek was in die tijd alles voor me. Ik heb nog kasten vol platen uit die tijd. Hier draai den we hardrock vanaf het eerste uur. En er bleken klanten voor te zijn. Walcheren en Beveland hadden zoiets niet. Sommi gen zijn nog steeds Idant en als ik een be roep op ze doe", om schrijft hij de stamgasten van het café aan Plein 1940, „staan ze al tijd klaar. Het zijn gewoon vrien den. In de tijd dat ze regelmatig in het café kwamen en nu nog. Ik denk dat dit heel uniek is." Eén van die vrienden is Johan Wattel. Tijdens de receptie 10 ja nuari ontwaakt hij uit peinzen als hij naar zijn binding met het zil veren café wordt gevraagd. „Jon gen", zegt de man die drummer blijkt te zijn geweest van de Plein 1940 Band en voor een maandje bij Q 65 speelde, „ik woonde er gewoon. Het was mijn thuis. Niet dat ik het slecht had bij mijn ouders, in tegendeel. Maar hier was ik ook thuis. Vroeger was het trouwens een cafetaria, Het heette De Krab. Veel Middelburgers kwa men er. Mijn vader en moeder hebben elkaar daar ontmoet. La ter werd het een discotent en (advertentie) Etten-Leur Hoeven Tilburg Vlissingen (advertentie) SAL0NC0MF0RT MALDEGEM - KON. ASTRIDLAAN 8A - 9990 MAIDEGEM Open alle weekdagen van 14 - 18.30 u. Tijdens het weekend van '10 -18.30 u. Dinsdag en donderdag gesloten. Tel 00 32 50 71 04 42 heette het American Bar, tot Kees het overnam en er Bar American van maakte." Johan Wattel heeft er van alles be leefd. „Ik heb er mijn eerste lessen in het stappen gekregen toen ik een jaar of vijftien was. American was toen al zo'n jaar of twee open." Dan herinnert hij zich ineens dat hij ooit voorzitter was van de biljartvereniging in American. „We speelden elke maandagavond op een biljart met scheuren in het la ken. Maar dat maakte niks uit. We hadden lol en het was vaak heel spannend. „Wat American voor mij betekent? Ik zal het zo zeggen: Gelukkig was het 's morgens niet open, anders zou ik er voor mijn werk naar toe zijn gegaan om een pilsje te drinken. Ik was toen in ie der geval blij dat Middelburg een hardrockcafé had. Ik heb", fluistert hij bijna, „er een tijdje een nacht merrie van gehad, zo bang was ik dat het zou sluiten." Voor Kees Petiet was American een vast gegeven. Het onderscheidde zich van alle andere etablissemen ten onder meer door de keuze van de muziek. Hardrock en blues, beide in allerlei variaties. „En we tappen voornamelijk bier." Hij ge looft dat heel veel café-eigenaren blij waren en zijn met Bar American. „Ons publiek past niet altijd in andere kroegen", knipoogt hij veelbetekenend. Dan herinnert Petiet zich een ge sprek met de vorige eigenaresse van het pand. „Die zei: Als je een goed bakkie koffie schenkt, verlies je je klanten niet. Ik verkoop hoog uit vijf kopjes Rombouts, je weet wel van die Belgische koffie met plastic filter op het kopje. Onze klanten drinken bier, getapt of uit het flesje. Andere drankjes zie je bijna niet over de toog gaan." En dat past ook bij elkaar. „Ik ben ooit geïnterviewd door een journalist van een Belgisch hardrockkrantje. Die vroeg wat mijn motto was. Ik antwoordde: 'Hardrock en Heine- ken'. Je begrijpt dat ik bij die bier brouwerij niet meer stuk kon." En zo heeft hij nog koffers vol anecdotes. Hardrock was niet alleen de pas sie van Petiet om naar te luisteren of te draaien in zijn café, ook or ganiseerde hij talrijke concerten. In zijn eigen café wisselden latere beroemdheden zoals Samual Eddy en regionale formaties elkaar af. Zoals het kwam, zo kwam het. Ook zat hij in de organisaties van popconcerten, onder meer Hof- pop, jaren achtereen op het Hof van Tange. En altijd was er wel weer een aansprekende hardrock- formatie van de partij. „Dat was mijn reclame. Ik haalde hardrock bands hierheen om mijn publiek van te laten genieten. Ik voelde dat niet als een verplichting, ik zag dat als promotie van Bar American. Ook de concerten die volgden hadden daar mee te maken. We hielden ze in de jaren na Hofpop in de Stadsdanszaal. Die zaak was goed geïsoleerd en we konden daardoor langer doorgaan 's avonds. Op het Hof moesten we om tien uur stoppen."Bar American kan zich in zilver hullen. Of het ooit goud wordt, weet nie mand. Maar dat het als goud voelt verwoordde een bezoeker van de receptie op vrijdag. „Het is hart verwarmend dat een heel café al 25 jaar lief en leed met elkaar deelt..." In de aanloop naar de openings datum 14 maart zal de belangstel ling voor de t-tag alleen nog maar toenemen, verwachten ze bij NV Westerscheldetunnel. De t-tags worden vanaf half februari per post verzonden naar de abonnees. Zeeuws-Vlamingen zijn, niet ver wonderlijk overigens, onder de abonnees in de meerderheid. Au tomobilisten hebben in Zeeland na 14 maart, de dag dat koningin Beatrix de opening veiricht van de tunnel, slechts één mogelijkheid om de Schelde over te steken, en wel via de Westerscheldetunnel. De Liefkenshoektunnel bij Ant werpen biedt met name Oost- Zeeuws-Vlamingen een alterna tief. Vlamingen staan vooralsnog niet in de rij voor de t-tag. In het Goese 'zenuwcentrum' van NV Westerscheldetunnel druppelen de aanvragen van over de grens slechts mondjesmaat binnen. De Vlaming moet de tunnel nog ont dekken, zo is de algemene indruk. NV Westerscheldetunnel werkt daar overigens hard aan. De promotiecampagne voor de tun nel is tevens gericht op onze Zuiderburen. Gemak dient de mens, redeneert de tunnel exploitant. Als dat ook nog eens voordeel oplevert, zal Zeeland massaal gaan t-taggen, venvacht NVWesterscheldetunnel. De tarie ven voor de nieuwe tunnel zijn opgedeeld in vier categorieën. Au tomobilisten en motorrijders be talen vier euro tol, wie met een ca ravan of aanhanger door de tun nel moet twee euro neertellen. Vrachtwagenchauffeurs zijn 15 euro kwijt voor het tunnelritje van 5 6 minuten, een aanhanger of oplegger kost 5 euro extra. Na de bekendmaking van de tarieven klonken met name vanuit de transportsector morrende gelui den. Er was beloofd dat de prij zen van de autoveren het uit gangspunt zouden vormen voor de tarieven, aldus de transporteurs. Die belofte is niet nagekomen, vinden ze. Met een abonnement krijgt men 25 procent korting op het tunnel tarief. NV Westerscheldetunnel: „Het voordeel voor de vaste klan ten is niet alleen de 25 procent korting. De passage op het tolplein verloopt ook vlugger." Abonnees krijgen de t-tag, een handig apparaatje dat achter de voorruit van de auto kan worden 'geplakt'. In een informatieve fol der wordt uitgelegd wat de voor delen zijn. „Bij de passage van de tolpoort hoeft niet te worden ge stopt: wel moet wat vaart worden MIDDELBURG - Tijdens de di ploma-uitreikingvan de afdeling Motorvoertuigentechniek bin nen het ROC Zeeland te Middel burg kreeg Martina Louwerse donderdagavond 16 januari 2003 haar diploma Eerste Auto Elektrotechnicus uitgereikt. Het bijzondere is dat zij de eerste vrouw binnen de Motor voertuigenbranche in Zeeland is met een diploma op dat niveau. Het aantal vrouwen dat als mon teur werkzaam is of een opleiding in die richting volgt is bijzonder laag. Veelal bestaat het beeld dat het voor een vrouw te zwaar en te vuil werk zijn. Louwerse heeft met haar tot nu toe behaalde diploma's bewezen dat er ook voor vrouwen een toekomst in deze branche weggelegd. Hel diploma EAET waar twee jaar studie voor staat, heeft de studente in één jaar be haald. Volgend jaar wil ze de op leiding Diagnose Technicus gaan volgen, want zegt ze: „Als je niets doet geeft dat stilstand en raak je met je kennis achterop." Als enige vrouw in een voornamelijk man nenwereld heeft Louwerse geen vervelende dingen meegemaakt. Alleen bij examens kreeg ze nog als eens de vraag of ze ergens op de receptie werkt. Wel had de vrou welijke monteur moeite om werk te vinden, maar via een uitzend bureau kwam ze bij autobedrijf de Jonge in Goes terecht alwaar ze nu al weer vijf jaar werkt en het prima naar haar zin heeft. geminderd. Een leesapparaat schrijft het verschuldigde bedrag automatisch af. Abonnees kunnen op internet een actueel gebruikersoverzicht van hun t-tag bekijken. Wie dat wenst kan maandelijks per post of per e-mail zo'n overzicht toegestuurd krijgen. De t-tag is niet aan een auto of persoon gebonden. Het tolgeld wordt wel steeds van dezelfde re kening afgeboekt.,De tag blijft ei gendom van NV Westerschelde tunnel. De abonnees krijgen hem in hun bezit tegen betaling van een waarborgsom van 10 euro per stuk." Abonnementhouders machtigen de tunnelexploitant om een beginbedrag van hun bank- of girorekening af te boeken. Voor personenauto's en motoren is dat 60 euro en voor vrachtwa gens 200 euro. „Zodra het saldo onder het drempelbedrag van de categorie komt, wordt het via een automatische incasso weer aange vuld met het beginbedrag", zo meldt NV Westerscheldetunnel. De drempel voor personenauto's en motoren ligt op 10 euro, voor vrachtwagens is het bedrag be paald op 50 euro. advertentie DONZEN 4-SEIZOENEN DEKBED 1-40*200 cm Visrestaurant en Cateringbedrijf Stationsplein 5,4382 NN Vlissingen, tel. 0118 46 59 09 WALCHEREN - Op een zestal Walcherse betonwegen geldt sinds maandag 20 januari een adviessnelheid van 60 km/uur. Deze maatregel is in overleg met de politie Zeeland tot stand gekomen naar aanleiding van de resultaten van een onder zoek naar de stroefheid van deze betonwegen. Metingen we zen uit dat de stroefheid van het wegdek niet meer voldoet aan de richtlijn. Om weer een optimale stroefheid te verkrij gen wordt het wegdek de komende jaren voorzien van een dunne asfaltlaag. Het is de bedoeling dat alle wegen uiterlijk 2004 zijn aangepast. Het waterschap plaatst ter bevordering van de verkeersveiligheid op de Pekelingseweg, Grijpskerkseweg, Oostkapelseweg, Marie-kerkseweg, Kaas- boerweg en de Blauwpoortseweg borden met de advies snelheid van 60 km/uur. Tezamen met een onderbord "glad wegdek" waarschuwt het waterschap hiermee de weg gebruikers dat het wegdek op deze wegen minder stroef is waardoor de remweg langer is. GOES - Het Palazzoli Huis, Zeeuws huis voor mensen met kan ker en hun omgeving, verzorgt dinsdag 11 februari in het Oosterscheldeziekenhuis te Goes (vergaderzaal 5760 - 1 e ver dieping) een lezing over erfelijkheid en kanker door mevr. Drs. A. Wagner, arts klinische genetica Dijkzigt Ziekenhuis Rotter dam. Wagner zal ingaan op de erfelijke achtergrond van kan ker in het algemeen en op erfelijke borstkanker en erfelijke dikke darmkanker in het bijzonder. De lezing begint om 19.30 uur en eindigt om 21.30 uur, de bijdrage is 2,50 euro per persoon. Reserveren kan telefonisch of door de voice-mail in te spreken of per e-mail. Stichting Palazzoli, Badhuisstraat 80 te Vlissingen, tel. 0118-413932 e-mail palazzoli@zeelandnet.nl VLISSINGEN - Ook dit jaar wordt iedere laatste woensdag van de maand in de Bibliotheek Vlissingen in 't Spui voorgelezen op de Sprookjeszolder. De voorleesmiddag is steeds van 14.00 tot ongeveer 15.00 uur, een kaartje kost 1 euro en is verkrijg baar bij de Inlichtingenbalie. Reserveren is mogelijk, afhalen tot een dag van tevoren. Kinderen tussen de 4 en 8 jaar worden uitgenodigd om in een sprookjesachtige sfeer te komen luisteren, kleuren, knutse len en zingen. Elke maand wordt een ander sprookje voorge lezen. Er staat drinken en wat lekkers klaar en wie wil mag verkleed komen. Kinderen kunnen gebracht worden om 13.45 uur en weer opgehaald om 15.00 uur. VLISSINGEN - Wie gezond wil blijven moet er iets voor doen. In Wijkcentrum Het Bolwerk aan de Lindeijerlaan 8 in Vlissingen zijn wekelijks gymnastieklessen voor ouderen. Hierbij geldt de stelling: het is niet belangrijk hoe oud je bent en wat je niet meer kunt, maar hoe je oud bent en wat je nog wel kunt om fit te blijven. De tijden zijn van 13.00-13.45 uur en van 14.00- 14.45 uur. Er is nog ruimte voor een aantal nieuwe deelnemers. Zowel da mes als heren kunnen deelnemen. Inlichtingen: Anneke van Velzen, tel. 0118-466713. MIDDELBURG - De internationale School van het Gouden Rozenkruis start op dinsdag 28 januari een cursus van 6 les sen in de Zeeuwse Bibliotheek Middelburg, Kousteensedijk 7 met de titel "De twaalfvoudige inwijdingsweg". Deze cursus is gebaseerd op het boek 'Het Nuctemeron van Apollonius van lyana' van Jan van Rijckenborgh. Apollonius van Tyana was een groot wijsgeer die optrad aan het begin van onze jaartel ling. In de cursus wordt ingegaan op de theorie en de praktijk van het gaan van het pad van inwijding. De cursus begint om 20 uur en de kosten zijn euro 30,- incl.cursusmateriaal en consumptie. Informatie tel.023- 5323851 of kijk op www.rozenkruis.nl Advertenties voor de rubriek 'Kleintjes' kunnen vanaf heden wor den ingeleverd bij: Primera Anthony Burger aan de Korte Delft 7 in Middelburg, bij BrunaGeijsen.Walstraat 101 in Vlissingen of in Oost-Souburg bij Bruna in Kanaalstraat 45. Uiteraard kunnen Kleintjes ook wor den opgegeven via email:fvlbev@whz.wegener.nl; per fax: 0113- 274013 of schrifelijk: Postbus 5, 4460 AA Goes o.v.v. Kleintje. %sa Kees Petiet met Nelleke en Erik tijdens de receptie; het bord accentueert Petiets motto 'Hardrock en Heineken'. foto jaap wolterbeek

de Faam | 2003 | | pagina 1