Nieuwe Energiepremieregeling sinds 1 januari 2003 Living Tomorrow groeit gestaag Bloeiertjes op pot brengen lentesfeer op winterse dagen Verlichtingsplan is een kwestie van langere termijnplanning KORT KORT kort KORT KORT kort Woensdag 15 januari 2003 ■HHi HUREN Energie besparen is beter voor het milieu. Daarom kunt u van de overheid ook in 2003 Energiepremie krijgen voor de meest energie zuinige apparaten en energiebesparende maat regelen in huis. Zoals koelkasten, wasmachines, HR++-glas, isolatiemateriaal en zonneboilers. Maar let wel op, want sinds 1 januari 2003 is de subsidieregeling veranderd. Energiepremie Het beste moment Wat is er veranderd sinds 1 januari 2003? Hoe ontvang ik de Energiepremie? Meer informatie Overgangsregeling van 2002 naar 2003 Living Tomorrow is een concept dat het wonen en werken in de toekomst op realistische wijze uitbeeldt. Het verenigt toonaangevende organi saties en bedrijven die elk in hun vakgebied aan tonen hoe maatschappelijke en technologische ontwikkelingen duidelijke gevolgen hebben voor de leef-, woon- en werkwereld van morgen. Na twee succesvolle projecten in België is Amster dam het derde project dat door Living Tomorrow wordt gelanceerd. Mede-initiatiefnemers Thema's Voor wie genoeg heeft van die korte, donkere winterdagen, is er goed nieuws: bij tuincentra en bloemisten is het al volop lente, want daar staat het nu al vol met bloeiende 'bolletjes op pot', zoals narcisjes, krokussen, tulpjes, blauwe druifjes en hyacinten. Met deze vrolijke bloeiende bolletjes, kan alvast een voorproefje op de lente genomen worden. Er kan een lentesfeer in het interieur mee gecreëerd worden, maar natuur lijk brengen de bolletjes ook vrolijkheid op het balkon of terras. Cadeaupapier Keuze Een lamp is een vaag begrip. Er wordt onder scheid gemaakt tussen gloeilamp, neonbuis, halogeenlamp enzovoorts, die het eigenlijke licht geven en de armatuur, waarin de lichtbron wordt bevestigd. Een verlichtingsplan bestaat meestal uit een combinatie van lichtbronnen, die zijn aangesloten op de toevallig aanwezige aansluitpunten. Veelal op de verkeerde plaat sen of te weinig! Installatietekening Spelen met licht Werken en wonen in dezelfde ruimte Gordijnen bieden een intieme sfeer Twinkelende sterren in de keuken Warme overwintering in de eigen slaapkamer Kans op brand blijkt in de keuken het grootst te zijn (advertentie) Bepaal dan uw http://zeeiand.woonkeuxe.nl In en om het huis kunt u veel kleine en grotere maatregelen treffen om energie te besparen. Die verbeteringen dragen een steentje bij aan energiebespa ring. Maar dat is niet het enige. Denk bij de aanschaf van een nieuwe wasmachine of koelkast ook eens aan energiezuinige apparaten. Leuk voor de porte monnee, want uw energie rekening gaat erdoor omlaag. Maar energie besparen is ook heel belangrijk voor het kli maat. Bovendien helpt de over heid een handje mee met de Energiepremie. Wat is het beste moment om energiebesparende maatrege len te treffen? Dat is voor ieder een verschillend. Bij een verhui zing bijvoorbeeld. Of als er gezinsuitbreiding wordt ver wacht. Of gewoon als u toch al van plan was uw huis op te knappen of een apparaat te ver vangen. Maatregelen als vloer- of spouwmuurisolatie of een zonneboiler vragen een be hoorlijke investering. En dus een aanslag op uw portemon nee. De Energiepremie maakt het een beetje gemakkelijker. U bespaart op uw energiekosten én de waarde van uw huis stijgt. U heeft misschien gehoord of gelezen dat er veranderingen zijn rond de Energiepremie. Dat klopt. Maar ook in 2003 krijgt u subsidie voor de meest energiezuinige apparaten en energiebesparende maatrege len. Het gaat wel om minder maatregelen dan in 2002 en sommige subsidiebedragen zijn lager. Het is daarom belang rijk dat u, voordat u iets aan schaft, goed kijkt of het appa raat of de voorziening ook in 2003 voor Energiepremie in aanmerking komt. Voor het ontvangen van de sub sidie moet het energiepremie bedrag minimaal e 50 zijn. U moet binnen 13 weken na aan schaf van de maatregelen of apparaten het aanvraag formulier inleveren om uw pre mie te ontvangen. Ditformulier is verkrijgbaar in de winkel, via de leverancier, bij uw energie bedrijf of op www.energiepremie.nl. Stuur het aanvraagformulier samen met de betaalbewijzen (op het formulier staat welke bewijzen dat zijn) op naar uw energie bedrijf. Binnen twee maanden krijgt u dan het premiebedrag op uw rekening gestort. Meer weten? Op www.vrom.nl/ energiepremie kunt u zien waarvoor u in 2003 Energie premie kunt krijgen. Nog vra gen? Bel dan met de telefoni sche helpdesk van Milieu Cen traal: tel. 0900-1719 (e 0,15/ min). Voor folders en aanvraag formulieren kunt u ook terecht op www.energiepremie.nl. Wat betekent de nieuwe rege ling voor mensen die in 2002 een HR-ketel hebben aange schaft, maar die pas in 2003 wordt geleverd en geïnstal leerd? Dit jaar staat de HR-ketel niet meer op de lijst met maatrege len. Of misschien heeft u in de laatste week van december een A-label apparaat gekocht, maar wordt het apparaat door de eindejaarsdrukte pas in januari 2003 geleverd. Welke regels gelden dan? Kijk voor voor waarden op www.vrom.nl/ energiepremie. Tot voor kort telde niet het mo ment van aankoop, maar het moment van de daadwerkelijke aansluiting van een apparaat of voorziening. Dit jaar is er meer veranderd dan voorgaande ja ren, daarom zorgt de overheid voor een soepele overgang. Dus heeft u een apparaat ge kocht of voorziening getroffen in 2002, maar wordt deze pas geleverd of geïnstalleerd in het eerste kwartaal 2003? Dan kunt u in aanmerking komen voor de premie van 2002. Belangrijk: u moet uw Energiepremie-aan vraag dan wel in het eerste kwartaal van 2003 indienen! Op 20 juni jl. werd de eerste steen gelegd van het Living Tomorrow Amsterdam com plex in het Centrumgebied Zuidoost nabij de Amsterdam ArenA. De opening voor het publiek wordt midden 2003 ver wacht. Het futuristische gebouw is ont worpen door het architecten team van Living Tomorrow. UN Studio van Berkel en Bos speel den een belangrijke creatieve en adviserende rol. De mede-initiatiefnemers zijn op dit moment: CMG en Unilever. Unilever zal het complex onder anderen gebruiken voor consumentenonderzoeken het uittesten van innovatieve consumer concepten (bijv. de keukencomputer). CMG zal als consultancy-dienstverlener op gebied van informatica en communicatietechnologie functioneren en praktische en toekomstgerichte ontwikkelin gen tonen. Living Tomorrow Amsterdam wil met dit project het brede publiek bewustmaken en infor meren over huidige innovaties en trends naar de toekomst. Het zal een multidisciplinair forum zijn voor ontwikkelaars van innoverende toepassingen. Living Tomorrow Amsterdam wil verschillende thema's aan halen. Er is nog ruimte voor deelname in volgende sectoren: Gezondheidszorg en chemie meubilair en inrichting sanitair en keuken verlichting, bank en verzeke ringen e-commerce, hard- en soft ware IT-netwerken, uitzendarbeid beveiliging media energie multimedia retail consumer goods mobiliteit Voor meer informatie over Li ving Tomorrow, bezoek www.livtom.nl. In deze tijd van het jaar kunnen het terras en balkon wel een kleurtje gebruiken. Bloeiende bolletjes in potten zorgen met een voor sfeer en ze kunnen heel goed tegen de kou. Zet ze bijvoorbeeld buiten op een plek waar ze vanuit de warme woon kamer goed te zien zijn. Er zijn nu verschillende bloembollen op pot verkrijgbaar en die kun nen met elkaar of met bijvoor beeld bloeiende viooltjes of Primula's gecombineerd wor den. Natuurlijk kan er ook bin nen sfeer gecreëerd worden met bloeiende bolletjes op pot. Zet bijvoorbeeld eens een aan tal potjes met gele krokussen bij elkaar op een tafeltje. Stem de kleur van de potjes af op de kleur van de krokussen. Met zo'n vrolijk lentetafereeltje re ken je definitief af met de win ter! Wie de plastic potjes, waarin de bollen bij het tuincentrum staan, niet zo mooi vindt, kan ze op allerlei manieren camou fleren. Zet de potjes bijvoor beeld in bloempotten of wikkel ze in mooi cadeaupapier. Wie het helemaal anders willen aan pakken kan vier roze hyacinten uit hun potjes halen en in een brede doorzichtige glazen schaal zetten. Vul de schaal ver der op met roze Oxalis. Roman tisch, vrolijk en net even anderslHelemaal vrolijk word je ervan: potjes met hyacinten, blauwe druifjes, narcissen en andere bolbloemen die een lentesfeer aan het interieur, het balkon of het terras geven. Wie in het najaar zelf vergeten is bollen te planten of er gewoon geen tijd voor had, kan de vro lijkste bollen-op pot ook kant en klaar in de winkel kopen. Om een lentesfeer in huis te creë ren of om balkon en terras op te vrolijken. Zeker is, dat deze vrolijke bloeiertjes een op en top lentegevoel bezorgen! De keuze in bloeiende bloem bollen in potten is bijna onbe perkt. Er kan gekozen worden voor bloeiende bollen die vrij hoog worden, zoals narcissen, tulpen, hyacinten en kievits bloemen. Maar er zijn ook lage soorten, zoals anemonen, sneeuwklokjes, irissen, blauwe druifjes en krokussen. Zet hoge soorten achteraan en de lagere soorten ervoor. Zo'n variatie in hoogte geeft het geheel een extra levendig tintje. Bollen-op-pot zijn eigenlijk kleine, vrolijke verrassinkjes. In de winkel zit het grootste deel van de bolbloem nog veilig ver stopt in de pot, maar wanneer ze zijn gekocht kunnen ze niet langer wachten om uit te ko men. Het is bijzonder om te zien hoe de mooie bloem langzaam uit de bol tevoorschijn komt. En als de bloem gaat bloeien, ver spreidt deze een heerlijke frisse lentegeur. Leuk om aan iemand cadeau te doen of natuurlijk om jezelf mee te verwennen. Zo'n vrolijke lenteverrassing is bij iedereen welkom! De plaats van de TV wordt vaak bepaald door de antenneaansluiting. Met an dere woorden: de aansluitin gen zitten dikwijls niet op de plaats waar ze nodig zijn, maar op punten vastgesteld door mensen, die de latere indeling van het vertrek niet konden voorzien. Het is na tuurlijk beter om - als de mogelijkheden dat toelaten - vooruit te bepalen, hoe en waar men een vertrek wil verlichten. Maak eerst een programma van eisen en vergeet niet de telefoon, fax, muziekinstallatie en speak ers in te plannen. Hier en daar een extra wand contactdoos geeft later méér mogelijkheden en stelt de bewoner in staat een verlichtingsplan te corrige ren. Bovendien kan er overal een stofzuiger, een luchtbevochtiger of iets der gelijks worden gebruikt. Een goede vuistregel is: een schakelaar op 105 centime ter vanuit de vloer, dit is deurkrukhoogte. De contact dozen even boven de plint. Natuurlijk kan dit met kinde ren wel eens een probleem opleveren, maar dat is wel op te lossen. Gebruik voor het maken van een verlichtingsplan een plattegrond inclusief een meubelopstelling. Geef op die plattegrond door middel van een codering aan, waar een lichtpunt, schakelaar, dimmer en dergelijke gewenst is. Een lichtpunt kan worden aangege ven met een kruisje, een scha kelaar met een rondje. De installateur heeft dan vol doende gegevens dit plan om te zetten tot een officiële installatietekening. Stel dit werkje niet te lang uit! In de muren moeten namelijk sleu ven worden gefreesd, waarin de leidingen komen te lopen. Daarna komt de stukadoor en dan de schilder. Dit betekent dat wie later ergens een schakelaar of iets dergelijks erbij wil heb ben eerst het nodige hak- of sloopwerk moet worden ver richt en dan is het nog maar de vraag of de elektricien ergens stroom kan weghalen. Een verlichtingsplan is dus een kwestie van langere termijn planning en men wordt rijkelijk beloond als het plan later goed in elkaar blijkt te zitten. Een lichtvlek in een vertrek wekt een illusie van intimiteit. Hier bij kan gedacht worden aan het verlichten van bijvoorbeeld een nis, een open haard, een kunst werk. Door een muur of gordijnvlakte overspoelen met licht wordt de indruk van een ruimer vertrek gewekt. Een kamer lijkt groter als men het licht concentreert op de twee smalste muren en de langere muren enigszins onverlicht laat. Op deze lan gere muren zou dan heel goed een accentverlichting kunnen worden aange bracht, die speciaal de aan dacht vraagt voor een prent of iets dergelijks. Ook het al eerder genoemde lampje achter de bank of onder de kast zal dit effect alleen maar vergroten. Licht, dat op een licht of wit plafond wordt gericht, doet de ruimte hoger lijken en na tuurlijk betekent dit, dat als het licht van bijvoorbeeld een schemerlamp naar be neden wordt gericht, de ruimte boven de lamp enigs zins schemerig blijft. Hier door lijkt het plafond lager en kan er een intimiteit ont staan, die bij overdrijving weer een somber sfeertje oproept. Dit kan worden voorkomen door een andere lamp vaag naar boven te la ten schijnen. Een lamp straalt niet alleen licht uit, maar het licht heeft ook een kleurtint. Vergelijk maar eens bepaalde TL- armaturen en een kaars. Over het algemeen moet er naar worden gestreefd het licht de kleur te geven van de zon (daglicht). Bedenk, dat bij de keuze van een ge kleurde lamp het interieur al gauw kitscherig gaat lijken. Met mate en verstand toege past valt dat effect wel mee. Natuurlijk praten we dan over enigszins gelig licht, imitatiezonlicht. Deze moei lijkheden kunnen vermeden worden door de wanden, plafonds enzovoorts een warm kleuraccent mee te geven. Steeds vaker wordt een slaapkamer omgebouwd tot werkka mer en als er geen plaats is voor een aparte werkkamer, dan is het wellicht te overwegen in de woonkamer een werkplek te maken. Om prettig te kunnen werken, zijn er dan wel een aan tal dingen waarop gelet moet worden. Zo is het bijvoorbeeld raadzaam om een afgesloten hoekje te maken. Dat kan soms door een wandje, kast, piano dwars op de wand te zetten. Denk ook aan goede verlichting zonder hinderlijke reflectie in het computerscherm. Dit kan bijvoorbeeld heel goed met een staande halogeenlamp. De afstand tussen ogen en monitor moet ongeveer 70 centi meter zijn en ook een goede bureaustoel is natuurlijk een ver eiste. Bij de ideale zit vormen de boven- en onderbenen onge veer een hoek van 90 graden. Probeer te voorkomen dat er met het rug naar het raam moet worden gewerkt. Een computer veroorzaakt ook vaak enig geruis. Wellicht is het mogelijk de computer iets verder van de werkplek te plaatsen. Omdat woningen een woonbestemming hebben, is er voor het vestigen van een bedrijf toestemming nodig. Informeer bij de gemeente. Ramen zijn zo voor de hand liggend, dat ze vaak over het hoofd gezien worden en daardoor weinig aandacht krijgen. De hoofd functie van gordijnen is om de ramen af te sluiten, maar het zou ook een zeer belangrijk decoratief element kunnen wor den. De sfeer van een vertrek is in grote mate afhankelijk van het binnenstromen van natuurlijk licht. Koud en hard licht kan gefilterd worden door middel van voiles. Sommige ramen vragen om gordijnen, andere lijken het mooist, zoals ze zijn. Gordijnen geven warmte, privacy en houden het licht buiten. Het zou te gemakkelijk zijn om gordijnen zonder meer voor de ramen te hangen en het daarbij te laten. De gordijnen kunnen in verschillende vormen gedrapeerd worden, wat een groots effect kan geven. De variëteit van gordijnen is enorm. Het heeft allemaal te maken met voorkeur en wat bij de rest van het interieur past. Waarom geen verschillende gordijnen voor verschillende seizoenen? Bijvoorbeeld: een lichtgewicht gor dijn voor de zomer en een wat zwaardere kwaliteit voor de winter? Ook in kleur is er nog onderscheid te maken. Belangrijk is de gordijnen in stijl te houden met de rest van het huis, wat betreft proporties en materiaal. Uitgesproken kleuren en patronen zullen de aandacht op het raam vestigen, pastelkleuren zullen dit veel minder doen. 'Oversized' gordij nen worden vaak toegepast in sobere interieurs, bijvoorbeeld een kamer met een houten vloer met zo min mogelijk meube len en weinig decoratie. In alle eenvoud zal dit een gevoel van licht en ruimte geven. Men gebruikt hier dan ook vaak simpel, wit, gaasachtig katoen voor om het eenvoudige effect te ver sterken (ook wel bleke waterige kleuren). Verlichting in de keuken vraagt om de nodige fantasie én ken nis, want een bepaalde vorm van verlichting kan er mooi uit zien, maar in de praktijk heel storend blijken te werken! Zo zijn er onder de bovenkastjes van halogeenspots te vinden en ook zijn er vele keukentypes waar als het ware een extra uit stekende lijst of horizontale koof op de bovenkastjes is aange bracht. Hierin zitten dan halogeenspots. Maar halogeenspots geven veel schaduw, zeker als je met de handen boven het aanrechtblad bezig bent. Een en tl-lamp is voor deze plek dan ook meer geschikt. Dit licht is nagenoeg schaduwloos. Een combinatie is natuurlijk ook mogelijk. Vooral bij een (half) open keuken is het best aardig om 's avonds vanuit het woonge deelte allerlei twinkelende lichtjes te zien. Dit kan heel een voudig door de halogeenspots te dimmen. Een probleem ontstaat natuurlijk als de bovenkastjes ontbre ken, er zal toch iets van verlichting in of aan het plafond moe ten worden aangebracht. Dan ontkom je vaak niet aan de halo geenspots, maar zorg dan voor een zogenaamd breedstraal effect. Brrrr. Het is weer koud buiten én donker. Er is maar een plek om te schuilen: de warme en gezellige slaapkamer. Tijd voor actie dus! Zorg voor een nieuw bed in een nieuw gedecoreerde slaapkamer. Maar eerst moeten er wel wat knopen doorge hakt. Want er is keus te over... Voldoende mogelijkheden voor een warme overwintering. In het beddengoed is een grote hang naar kwaliteit te vinden. Of het nu romantisch is, retro chic of ingetogen: alleen top- materiaal is goed genoeg. De kleuren zijn fijn en bijzonder stijl vol. Meestal effen. Vaak ingetogen. Een enkele keer in juist krachtige teinten als cayenne en paprika. Sommige fabrikan ten leveren de stof die in het bed is verwerkt ook voor gordij nen of op een footstool. Ondanks de technisch vooruitgang is een oudgediende weer helemaal terug: de deken. Maar dan wel in een modern fleece variant. Juist doordat de slaapkamer niet meer alleen de plek is waar geslapen wordt, heeft de verlichting extra aandacht nodig. Alleen leeslampjes en romantisch spotjes voldoen niet meer. Te veel watt hoeft nou ook weer niet. De zo zorgvuldig opge bouwde sfeer en warmte zouden daardoor verdwijnen. Bo vendien is er voor elke tijd en situatie het juiste licht. Wie zich 's ochtends in de schemering aankleedt, wil toch wel zien of de kleding niet vloekt en of de das recht zit. Een goed aankleed- licht is dan een must. Wie 's avonds nog even lekker wegduikt in een boek, is er weer ander licht nodig. Dat kan met het lees- licht, tegenwoordig vaak ingebouwd in de bedopbouw. En de late avond, wanneer het intiemer wordt, vraagt om dimbare sfeerverlichting. Een keukenbrand is voor velen de grootste nachtmerrie, die toch vaak voorkomt. Maar liefst veertig procent van de jaar lijkse zesduizend branden ontstaat in de keuken. Daarbij val len vijftig doden en vijfhonderd gewonden. Dit blijkt uit het onderzoek 'Branden in Woningen' van het Nederlands Instituut voor Brandweer en Rampenbestrijding (Nibra). Volgens het onderzoek is de kans op brand dus in de keuken het grootst (40%). De woonkamer (19%) en slaapka mer (13%) volgen op ruime afstand. Voor wat de oorzaak be treft, scoort 'even niet opletten bij het koken' het hoogst: 32%. Dat is bijvoorbeeld twee keer zoveel als brand als gevolg van falende apparatuur. Vaak heeft een goedbedoelde blusactie met water bij het fritu ren catastrofale gevolgen. Olie laat zich immers niet blussen door water. Adequaat blusmateriaal in de keuken is dus geen gekke gedachte. Brandweerkorpsen adviseren de blusdeken omdat deze toevoer van de lucht afsnijdt. Hierdoor doven de vlammen. Ook een blusapparaat is natuurlijk goed om bij de hand te hebben. Let daarbij wel op dat het betreffende apparaat ge schikt is voor het blussen van o.a. oliebrandjes! En hoewel een ongeluk in een klein hoekje zit, blijft het beste advies: vuur in de buurt? Houd de aandacht erbij!

de Faam | 2003 | | pagina 21