Record aantal grauwe ganzen in Land van Saeftinghe Maneblussers mateloos populair Winnaars Efteling kleurplaat Auto Sturm handhaaft koppositie Meiddag knelpunten openbaar vervoer Fototentoonstelling in het Zeeuws Documentatiecentrum MANEBLUSSERS IN OORLOGSTIJD Vrijdag 27 december 2002 Lang niet alle records halen het Guinness Book of Records. Vraag maar aan Erwin Wiene. De Oostburgse d.j. krijgt zijn draairecord maar niet in het grote recordboek. Ook een ander record zal Guinness Book of Records vast niet halen, al is het wel vermeldenswaard. U I i VRIJDAG ZA"ERDAG In de Faam Vlissinger van 4 december stond een kleurplaat. Door het opsturen van de inge kleurde tekening konden kinderen meedingen naar vrijkaartjes voor de Winter-Efteling. Van deze mogelijkheid is druk gebruik gemaakt. ZONDAG IVAANDAG DINSDAG Midlife racing wist zich ook in de 5e race van de bedrijvencompetitie knap naar de pole positie te trainen en zo een prima uitgangs posi tie te creëren. Van de 2e plaats vertrok Rbk Ver huur, als 3e Autoteam Goes, 4e Auto Sturm, 5e Café Royal, 6e C-1000/Klasse Noten, 7e Snackbar't Frietuus/Autoschade Witte, 8e Bavo Consulting, 9e Antoco 1,10e Private Racing, 11e Antoco 2 en als 12e Café Dampoort. WOENSDAG DONDERDAG Het Steunpunt Vrijwilligerswerk Veere houdt 30 december een meiddag "knelpunten openbaar vervoer" voor inwoners van Gapinge, Serooskerke, Veere en Vrouwenpolder. Van 10.00 uur tot 13.00 uur en van 19.00 tot 20.00 uur kun nen de knelpunten gemeld worden via: 0118- 583687 of per e-mail: vrijwilligveere@zeelandnet.nl Enquete Nieuwland D1 in het nieuw Zeil Wiel sponsort Ondo Tenues voor tennisteam Indigo In Het Zeeuws Documentatiecentrum is een fototentoonstelling ingericht met foto's van de watersnoodramp 1953. De foto's zijn afkomstig uit het bedrijfsarchief van de voormalige PZEM. Twintig foto's geven een beeld van de verwoes tingen en de enorme inspanningen om het electriciteitsnet weer te herstellen. door Peter Verdunnen Op 1) november telden vogelsjotters in het Land van Saeftirghe 82.203 grauwe gan zen. H«t vorige record, om en denabj 60.000 grauwe ganzen, werd iaarmee versplinterd. Volgers Alex Wieland, voorzit ter varde vogelwerkgroep van natujrbeschermings- verenqing De Steltkluut, is de toenane van de grauwe gans in het Land van Saeftinghe voord te danken aan het vogek/riendelijke natuur- beleic. Het is echter niet de enige verklaring. Ook de weersomstandigheden spelen een rd. Wintert het flink in het noorden, kan dit voor een tellincspiek zorgen in meerzui- delijkgelegen gebieden. Wie- land schat dat er momenteel nog io'n 45.000 grauwe gan zen ir het Land van Saeftinghe 'bivatkeren'. „De piek ligt rond eind november, begin decem ber. Daarna nemen de aantal len weer af. Een deel van de gamel trekt door naar het zui den, ee ander deel verspreid zich over Nederland." Overi gens komen in de winter periode ook kolganzen ('Ty pisch voor Zeeuws-Vlaande- ren') ei rietganzen in redelijk grote aantallen voor. Behalve in het Land van Saeftinghe strijken ze neer in de Grote Putting bij Hengstdijk, het Groot Eiland bij Axel, Braak man en de kreken in West- Zeeuws-Vlaanderen. Om het trekgedrag van de 'Zeeuws- Vlaamse' ganzen te onderzoe ken zijn afgelopen zomer door Staatsbosbeheer, Het Zeeuwse Landschap en De Steltkluut een tachtigtal jonge ganzen voorzien van een halsband. Alex Wieland wacht in span ning op de eerste melding, wellicht uit Spanje. De ganzen worden maande lijks geteld. Om vergelijkings materiaal te krijgen gebeurt dat in heel het land op dezelfde dag. Ook andere vogelsoorten ontsnappen niet aan het spie dend oog van de vogelaar. De heel fanatieke hebben een pie per op zak. Zou er in de Saeftinghe weer een zeearend gespot worden, weten ze dat in no time tot in het verste puntje van Noord-Groningen. Alex Wieland: „Niet dat het ...Een groot deel van de populatie overleeft zo'n vorstperiode niet... hier dan storm zal lopen. Maar op dat soort bijzondere ontdek kingen komen toch wel een paar honderd vogelaars af." Afgelopen weken toonde Ko ning Winter even zijn ware ge zicht. Dagenlang 'geselde' een straffe noordoosten wind het vlakke land. In de straalstroom kwamen ook vogels mee. Alex Wieland heeft nog niet alle rap porten van zijn spotters bin nen. Er zijn fraters en sneeuwgorzen, kleine zang vogeltjes, gezien. ,,Ook de blauwe kiekendief komt in iets grotere aantallen voor", aldus Alex Wieland. Strenge vorst kan funest zijn voor verschillende soorten. In de jaren tachtig werd verschil lende malen een Elfsteden tocht gereden. Ook in Zeeuws- Vlaanderen la gen de sloten en plassen dicht. De ijsvogel was één van de slachtof fers. ,,Die kan niet meer bij z'n voedsel. Een groot deel van de populatie, die toch al kwestsbaar is, overleeft zo'n vorstperiode niet." Ook de watervogels langs de vloedlijn in de Westerschelde hebben het dan bijzonder moeilijk. Fietsend langs de zee- dijk van Terneuzen naar Breskens heeft Alex Wieland in een strenge winterperiode eens ruim honderd dode schol eksters, tuureluurs en bonte steltlopers geteld. Dat ging hem als verwoed vogelaar zeer aan het hart. „Je staat mach- m MSI S&fei-'iA -Si i In de wintermaanden verblijven er vele tienduizenden ganzen in het Zeeuws-Vlaamse land. foto: Duo Foto teloos." Bijvoeren is geen op tie, aldus de voorzitter van de vogelwerkgroep. „Die vogels moeten op een natuurlijke manier aan hun voedsel ko men." Soms kan de mens de natuurwel een handje helpen. Voor uilen worden in de win termaanden speciale voer plaatsen gemaakt, waar het goed muizen vangen is. Kleine tuinvogeltjes worden op vorst- dagen door menigeen ver wend met vetbollen en ander lekkers. Het overgrote deel der vogels moet echter zichzelf zien te redden. Alex Wieland heeft de indruk dat dit nog lang niet bij iedereen is doorgedron gen. „Wie met z'n hond langs de vloedlijn gaat wandelen, zou 'm aan de lijn moeten houden. Een hond die door de schorren rent, maakt de vogels aan het schrikken. Die vliegen op. Dat kost hun extra energie. Die heb ben ze in de wintermaanden hard nodig om te overleven." Voor de kievitten dreigt weer een ander gevaar. Die trekken met de vorstgrens mee. Alex Wieland: „In het stroomgebied van de Somme wordt er inten sief op gejaagd. Vele kievietten leggen het loodje, niet vanwege de kou maar door hagel." Rooijen-Roelse uit Middelburg, J.Kramer uit Middelburg,M. de Bruijne uit Middelburg, T.van Donselaar uit Vlissingen, A.Pech uit Middelburg, J. Tramper uit Arnemuiden, J.Dingemanse uit Middelburg en E. Louws-Volmer uit Grijpskerke. Gezien de stapels inzendingen die de refactie mocht ontvangen, is de geschiedenis van De Maneblussers nog springlevend op Wacheren. Uit de vele, vele kaarten die we mochten ontvangen zijn de vol gende ien inzenders getrokken. Zij krijgeneerdaags allen een exem plaar van het boek 'Maneblussers in Oorbgstijd' thuisgestuurd. Deze tien boeken zijn beschikbaar ge steld coor Marinissen Publishing Suppct in Koudekerke. De geukkige winnaars zijn: D.J. Vaneveld uit Middelburg, A. Lavooj uit Biggekerke, A.J. van Zeeiws Biologisch Museum OosKapelle, rondleiding 'Met de toswachter op pad' met aansluitend snertmaaltijd, 14 u., rondleiding 'Lees het land schep', 14 u. Koetshuis Koudekerkseweg 200a Middel burg excursie landgoed Ter Hooge, 14 u. Spesltuinvereniging De Oude Stad Vlissingen, buurtcontact- micdag, 16 u., Keet, ontnoetingsplek voor jongeren van 11 t/m 17 jaar, 19 u. De Druckery Middelburg, wande ling langs monumentale bo- mei in Middelburg, 11 u. BOB VAN OER WEEL Er werden tekeningen inge- redactie-jury. stuurd met de meest fantas tische kleuren, met glittertjes, met opgeplakte pepernoten en mooie wol-applicaties: kortom een lust voor het oog van de Na rijp beraad heeft de jury de tekeningen van de onder staande tien kinderen een prijs toegekend. Deze kinderen krijgen zo snel mogelijk de toegangskaarten thuisgestuurd. De prijswinnaars zijn: Amanda Simons uit Vlissingen,Jamiro Tuankotta uit Middelburg, Celia Swart uit Vlissingen, Lotte Va der uit Oost Souburg, Zoë Til- roe uit Vrouwenpolder, Juliëtte Goossens uit Arnemuiden, Esra Pennings uit Vlissingen, Sophie Vermet uit Vlissingen, Koen Kooper uit Westkapelle en Mike Davidse uit Zoutelande. Wikcentrum Het Palet Vlissingen, Marhaban, Arabi sche vrouwenmiddag, 13 u. Zeiuws Biologisch Museum Ocstkapelle, rondleiding 'Standjutten', 14 u. Pompsta tion Emmaweg Vrouwen- poder, excursie door waterwin- geoied Oranjezon, 14 u. S>orthal Baskenburg Vlissin- gtn, aangepast sporten voor rrensen met Astma en COPD, 11.30 u. CNV Zeeland, telefonisch spreekuur ABW-uitkering van 10-12 utel. 625655. Desa- finado Middelburg, oudejaars- receptie met jazz en blues, 15 u. Sportfondsenbad Vlissingen, aangepast zwemmen voor mensen met astma en COPD, 12.30 u. FNV Zeeland, telefonisch spreekuur ABW-uitkering van 10-12 u., tel. 625655. Fitness centrum Stamina Vlissingen, astrrafitness voor mensen met astma en COPD, 14 u. Abdij toren Middelburg, beiaard-con cert door Henk G. van Putten, 12 u Zeeuws Biologisch Mu seum Oostkapelle, rondleiding 'Wandelen met de boswachter', 14 u. Direct na de start van de race ontstonden er felle duels. De rijder van Midlife moest op zijn hoede zijn omdat Rbk sterk aan drong. 't Frietuus wist gelijk na de start met twee mooie inhaal acties de 5e plaats te bemach tigen, Bavo profiteerde mee en pakte de 6e plaats. De eerste zes teams wisten zich los te rij den van de resterende zes teams.Rbk verloor in ronde 6 hun net veroverde eerste posi tie door een spin. Rbk viel hier door terug tot achter in de 2e groep. Net voordat de race werd stil gelegd omdat er olie op de baan lag passeerde Bavo Consulting het Frietuus en zij pakten zo de 5e plaats. In ronde 10 werd de race gestopt om de boel weer veilig te krijgen. Na 15 minuten werd de race weer herstart. Na het herstarten van de strijd reden Midlife, Sturm, Autoteam en Bavo weg bij 't Frietuus die C-1000/Klasse No ten zag naderen en nog alle zei len moest bijzetten om hen voor te blijven. Na de eerste wissels lag Auto Sturm op kop gevolgd door Midlife op 2 Bavo op 3 't Frietuus op 4 Rbk al weer knap op 5 en C-1000/Klasse Noten op de 6e plaats. Het midden ge deelte van de race was net als altijd een gevecht om de tien des van seconden. Auto Sturm reed veilig op de eerste plaats rond en Midlife kon hun tweede plaats met goede rondetijden vasthouden. Bavo consulting 't Frietuus en c- 1000/Klasse Noten streden om de resterende podium plaats. Rbk viel in het tweede deel van de race weg uit de top door een zwarte vlag en belandde zo op de 7e positie een verdere ver betering zat er voor hen niet meer in omdat C-1000/Klasse Noten de 6e plek stevig in han den had.De duels bleven niet alleen beperkt tot de podium plaatsen, maar waren ook in het achterveld te vinden. Café Royal die in de beginfase pech hadden konden zich in de slot fase toch weer knap in de pun ten rijden na gewonnen duels van Café Dampoort en Antoco 2. De 9e plaats was voor hun dan ook een morele opsteker.Het duel om de derde plaats ging tussen Bavo Consulting en het Frietuus. Ge durende de race wisselden zij al diverse keren van positie, maar de slotfase moest de be slissing brengen. Bavo hield lang stand maar na twee mis lukte pogingen ging het Frietuus bij de derde poging naar de 3e plaats om die ver volgens niet meer af te staan. De eerste plaats was wederom voor de junioren van Auto Sturm en de 2e plaats was voor Midlife racing. Snackbar't Frietuus/Autoschade Witte werd 3e.Klassement top 6 na 5 races: 1 Auto Sturm 94 p. 2 Rbk Verhuur 75 p. 3 Antoco 1 70 p. 4 Frietuus/Autoschade witte 69 p. 5 Midlife racing 67 p.6 Bavo Consulting 64 p. Een voorbeeld van de onder werpen die ter sprake kunnen komen zijn: de afstand tot de bushalte, de frequentie en het tijdstip waarop de bus rijdt, de duur van de reis, de aansluiting op verder vervoer en zo voort. De gemeenteraad Veere heeft aangegeven dat er problemen zijn met het openbaar vervoer in de plattelandskernen, zodat een groep inwoners centraal gelegen voorzieningen niet kunnen bereiken. Het Steun punt Vrijwilligerswerk Veere heeft begin dit jaar een telefo nische enquête gehouden on der 100 inwoners in Gapinge, Serooskerke, Veere en Vrouwenpolder. Hierbij is ge vraagd welke problemen met vervoerd' inwoners ondervin den aU ;rgens naar toe wil len. De inwoners gaven aan dat de problemen vooral lagen bij het bereiken van het ziekenhuis in Vlissingen, het gemeente huis en de verzorgings-en ver pleeghuizen. Ook bleek uit de enquête dat er behoefte be stond aan informatie over de mogelijkheden van vervoer. Voor het vervoersprobleem is in de 4 kernen vrijwilligers- vervoer opgezet. Door vrijwilli gers is een folder huis-aan-huis verspreid waarin tevens de in formatie over de mogelijke vor men van vervoer is opgeno men. Van het vervoersaanbod wordt echter nog weinig ge bruik gemaakt. Het Steunpunt wil nu graag weten waarom dit zo is. Daar er bij bovengenoemd on derzoek slechts een kleine groep inwoners bereikt is, start het Steunpunt Vrijwilligerswerk Veere nu een breder onderzoek, ledereen die een probleem on dervindt met h'.t openbaar ver voer vanuit de 4 kernen kan dit aangeven op de meiddag. Wellicht kan er door dit initia tief beter aangesloten worden bij de vraag om een aanvul lende vervoersvoorziening. Molukken -Het moluks cen trum Mae Uku en stichting Maluku uit Oost-Souburg heb ben vorige week 4500 euro ge schonken aan vertegenwoordi gers van de Nederlandse stich ting Horizon en de op de Molukken gevestigde organisa tie Baileo Maluku. Dit bedrag is opgehaald tijdens het Midzomerfeest afgelopen zo mer. Het geld is bestemd voor kinderen in de diverse vluchtelingenkampen. Unicef -De leerlingen van de vwo-en havo-brugklassen van Nehalennia s.g. te Middelburg verkochten onlangs voor een bedrag van a 2.120,00 aan kaar ten en kalenders voor de Unicef scholenactie. Unicef, het kinderfonds van de Verenigde Naties, zet zich in voor kinde ren in moeilijke omstandighe den overal ter wereld. Volgend jaar zullen ook de brugklassers van de locatie Kruisweg mee doen aan deze verkoop van producten van Unicef. De actie zal in oktober 2003 van start. Dubbelhardt - De muziekkapel Dubbelhardt is onderdeel van muziekvereniging EMM uit Serooskerke. Op uitnodiging van de Middelburgse ondernemersvereniging Lange Delft e.o. zal deze kapel zater dag 28 de Segeersstraat en Lange Delft opluisteren met live-muziek. De D-tjes van voetbalvereniging Nieuwland kunnen zonder zor gen de winter door. Onlangs werden de spelertjes door Interna tionaal Transportbedrijf in nieuwe trainingspakken gestoken. Caravanstalling Zeil Wiel is de nieuwe shirtsponsor van de E- ploeg van korfbalvereniging Ondo uit St. Laurens. Lijstenmakerij Indigo het tennisteam "Indigo" dat in de bedrijfs- competitie in het Racketcentrum in Vlissingen speelt voorzien van nieuwe tenues. Verder o.a. beelden zijn van de berging van een heetwater- boiler en van de reparatie van kabels. Daarnaast zijn er ook huiselijk tafereeltjes te zien zo als het schoomaken van huis raad of het drogen van was goed. Helaas zijn niet van alle foto's alle gegevens bekend, zodat een beroep op het publiek wordt gedaan om aanvullingen of verbeteringen kenbaar te maken. Deze unieke foto's die nog nooit eerder te zien zijn geweest zijn te bezichtigen op de 2e verdieping van de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg. De tentoonstelling loopt tot 15 februari 2003 en de openings tijden zijn: maandag van 17.30 tot 21.00 uur, dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 21.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 13.00 uur. De tentoonstelling geeft ene beeld van het Zeeuwse electriciteitsnet na de Ramp van 1953.

de Faam | 2002 | | pagina 7