Major Dundee komt met zilveren live-cd Familie Pfaff geeft in België goed voorbeeld aan Adam's familie Kids surfen veiliger dankzij Kennisnet Webwetensw@@rdigheden Het weer Puzzelland In de sterren... Muziek en meer Extra kwetsbaar Lessenserie Internet heeft veel gemeen met de echte wereld. Een beetje bescherming kan dan ook geen kwaad. Via 'www.kennisnet.nl' is het mogelijk kinderen op een verantwoorde wijze met internet om te le ren gaan. Internet is net de echte wereld: er is een hoop leuks te beleven, maar gevaren zijn er ook. Als ouder w il je je kind daar tegen kunnen beschermen. Kennis net biedt toegang tot 'veilige'' sites en geeft goede info om kinderen zonder kleerscheu ren te laten mailen, chatten en surfen. Kennisnet is bestemd voor ie dereen die te maken heeft met En dus heeft hij gelijk gekre gen. Wie? Erwin Kroll. Deze ervaren weerman kondigde al op de avond van de eerste de cember aan dat we te maken zouden krijgen met een lang durige vorstperiode. Als je die verwachting goed be schouwt, moetje de conclsusie dat Kroll gelijk heeft gekregen toch wat nuanceren. Een vorst periode? Zeker, en pittig ook met enkele nachten van 10 gra den vorst en een snijdende oos ten wind. Maar langdurig? Nee, het had langer gekund en voor velen ook gemogen. We leven in Nederland. Vriest het een keer stevig, dan worden we meteen allemaal koortsig. Naarmate de temperatuur daalt, neemt de koorts toe. Als u dit leest is de vorst mogelijk al weer volledig verdreven. In ieder ge val zal de kwaliteit van het ijs behoorlijk slecht zijn geworden. Wat mij betreft mag de eerder genoemde koorts snel terugke ren. Het heeft wel wat als grote kerels janken van geluk als op hun ijsbaan een marathon wordt verreden. Ton ten Hove Nog geen gouden plaat, maar wel een zilveren jubileum. Ma jor Dundee is een kwart eeuw een graag geziene en gehoorde verschijning in het vaderland se country-wereldje. Dezer da gen toeren Dick van Altena en zijn band, inclusief 'special guests' rond in een jubileum tournee. Hoe dat klinkt, is vastgelegd op de live-cd 'Sil ver'. Major Dundee scoorde in 1978 (onder de naam 'The Major Dun dee Band') een bescheiden single hitje met 'The longer the distan ce'. De langspeelplaten die daar op volgden deden het beter. Van geen Nederlandse country-act werden meer cd's verkocht dan van Major Dundee. Geen wonder dan ook dat het clubje regelmatig werd uitgeroepen tot countryband van het jaar. Sterkencountrymin- nend Nederland koos Major Dun dee tot de Nederlandse country band van het afgelopen millenni um. Major Dundee is vooral Dick van Altena. Zijn werkjes kom je trouwens ook tegen op platen van Henk Wijngaard, de Sjonnies cn Saskia en Serge. Major Dundee werkt in de klas sieke rock'n'roll bezetting en be schikt over drie mooi harmonië rende zangstemmen. Het reper toire omvast moderne country a la Garth Brooks, countryrock en ballads. De eigen interpretaties van Amerikaanse counstrystan- dards en de relaxte presentatie maken een avondje Major Dun dee topamusement voor linedan- cers en luisteraars. Op 'Silver' (opgenomen in Podi um Hardenberg) krijgt MD gezel schap van muzikale vrienden als Ruud Hermans en Toni 'Pussycat' Willé (in het op single versche nen duet 'It turned out to be you'). Alle podium- en albumhoogte punten van de afgelopen 25 jaar komen langs. Niet alleen eigen het primair, voortgezet cn be roepsonderwijs. Voor leerlingen, docenten en ouders zijn er aparte sites waar onder andere educatie ve informatie, nieuws, spelletjes en discussieplatforms te vinden zijn. Alle informatie binnen Ken nisnet is 'verantwoord'. Er is geen plaats voor commercie, seks of geweld. Kennisnet is dus een goed vertrekpunt voor kinderen op internet. Verlaten zij Kennis net, dan krijgen ze daarvan een melding met tips over veilig sur fen. Buiten de omgeving van Kennis net zijn kinderen op het internet extra kwetsbaar. Een afspraakje is gauw gemaakt en een (te duur) skateboard snel gekocht! Via goede voorlichting kun je als ouder voorkomen dat ze zomaar afspreken met een vreemde of hun adres- of creditcardgegevens doorgeven. Tips hiervoor en han dige verwijsadressen zijn te vin den op 'www.veilig.kennisnet.nl'. Ook de lessenserie 'Cybcrsc- crets' kan helpen. Via testjes, en quêtes en achtergronden worden middelbare scholieren hierin be wust gemaakt van de risico's op internet. Ze leren wat ze zelf kunnen doen om zich te beschermen. Cybersc- crets kan op school en thuis wor den gebruikt. En waarschijnlijk kunnen ook veel volwassenen er werk, ook country-klassiekers. nog wat van opsteken. Zwijnsgebraad van de houthakker Oftewel: Gigot de sanglier a la manière du Bücheron. In deze winterse weken moet toch minimaal een keer wild op de huiselij ke tafel gebracht worden. Dat kan kant-en-klaar gekocht worden bij de poelier, maar een keer zelf bereiden is leuk, lekker en niet moeilijk. Dit recept, af komstig uit Franse houthakkerskringen kost wat tijd, maar is zeer de moeite waard. IJ heeft nodig: olijfolie, anderhalve kilogram wild zwijnsachter- bout, twee eetlepels cognac, twee in ringen gesneden uien, worte len, twee sneetjes roggebrood, wijnazijn, een eetlepel bloem, een Hes rode wijn, een 'kruidentoef van een stengel bleekselderij, waarin laurierblad en takjes tijm en peterselie gebonden zijn. Drie tenen knoflook, zout en peper. L: gaat als volgt te werk: verwarm de oven voor op 160 graden. Braad in olie in een grote braadpan het vlees rondom bruin. Haal het er uit. zout en peper het en zet het apart. In hel braad vocht en de cognac, uien en gesneden wortelen op laag vuur smo ren, maar niet bruin laten worden. Knoflook snipperen en toevoegen, bloem door de massa roeren. Vlees'terug in de pan. de dichtgebonden bleekselderij toevoegen en zoveel wijn bij schenken dat het vlees er onder staat. In 2fi uur gaar braden. Roggebrood in azijn laten weken. Vlees uit de pan nemen en brood uitknijpen boven het kookvocht. Roeren tot de saus zich bindt. Vlees terug in pan doen en het geheel nog een half uurtje op 120 graden laten nagaren. Vlees een kwartier laten rusten en vervol gens in dikke plakken snijden. De saus zeven en op smaak brengen met zout en peper. Vlees serveren op een voorverwarmde schaal, saus er over gieten. Gekookte aardappelen en rode kool met appeltjes er bij serveren. Anneke Kaiser RAM Beroep: heen en weer geslin gerd: gaat het nu wel of niet goed? Hoe dan ook: tijd voor rust en bezinning. Liefde: je bent erg gevoelig voor prikkelingen, maar be heers je. Geld: blijven rekenen, blijven tellen, dan valt het nog,mee. STIER Beroep: je maakt het jezelf niet gemakkelijk cn dat is in deze periode niet verstandig. Liefde: je gaat twijfelend de feestdagen tegemoet en dat is niet alleen voor jezelf verve lend. Geld: iemand probeert van je onoplettendheid misbruikt te maken. TWEELINGEN Beroep: slechte berichten gaan net langs je heen. Pro beer je in te dekken. Liefde: je partner komt met een verrassend voorstel. Geld: snel actie ondernemen loont. KREEFT Beroep: er komt een verleide lijk aanbod, maar het is nu niet de goede tijd hiervoor. Liefde: als je de eerste stap hebt gezet, gaat de rest over rompelend snel. Geld: een meevaller brengt je in een goed humeur. LEEUW Beroep: sombere verhalen van collega's hebben geen vat op jou cn probeer dat zo te houden. Liefde: er is iemand die heel graag iets nietje wil, maar dat niet durft zeggen. Geld: iemand probeert mis bruik te maken van je zwakste schakel. MAAGD Beroep: als het erom gaat spannen kun je zelfs goede collega's niet vertrouwen. Liefde: al je charmes gebrui ken om een foutje weg te wer ken. Geld: je krijgt een aantrekke lijk voorstel waar je gerust op in kunt gaan. WEEGSCHAAL Beroep: een onverwachte af spraak zorgt ervoor dat je je toekomstplannen helemaal ziet veranderen. Liefde: praat maar even niet over je gevoelens, dat komt later wel. Geld: veel dingen zijn toch duurder dan je had gedacht. SCHORPIOEN Beroep: investeren in contac ten is nu meer dan ooit van le vensbelang. Liefde: weerzien met een ou de bekende roept ongedachte gevoelens op. Geld: grote aankoop uitstellen om kleine te kunnen doen. BOOGSCHUTTER Beroep: er is een spel om de macht gaande, waarbij je je beter afzijdig kunt houden om straks toe te slaan. Liefde: niet iedereen is ge diend van overrompelingstac tieken. Geld: een mooie aanbieding toch nog eens bij de concur rentie bekijken. STEENBOK Beroep: je wordt op de proef gesteld zonder dat je het merkt. Liefde: heftige gevoelens gaan de boventoon voeren. Geld: een impulsaankoop blijkt een treffer in de roos. WATERMAN Beroep: tijd voor ontspanning en nadenken over volgend jaar. Liefde: nu alvast voorberei dingen voor romantiek op een later tijdstip. Geld: een slim plan lijkt te gaan werken. VISSEN Beroep: vertrouwen is goed, maar vergeet niet de andere partij ook te horen. Liefde: weinig tijd voor el kaar, maar benut de tijd die er is wel intensief. Geld: grote aankopen uitstel len, wacht tot januari. Het lijkt maar niet tot bestuurders door te dringen dat het internet een belangrijke manier kan zijn om informatie over te brengen. In Nederland hebben we bij de verkiezingen van 2002 een kleine kentering gezien. Ineens waren er. na enig aandringen weliswaar, wél aardige websites van partijen en personen te bewonderen. Groepen die daar al dan niet ongewild - een rol inspelen zijn de zogenoemde 'domcinspottcrs'. Zodra een persoon op één of ande re wijze in het nieuws komt. registreren zij de naam van die per soon als domein. Zo kwam onze premier Balkenende van de koude kermis thuis toen hij een website wou beginnen. Zijn naam was al ingepikt door de Stichting Liever. Afgelopen week overkwam twee hoofdrolspelers in het Leefbaar Nederland drama hetzelfde. Liever ging aan de haal met hel domein van I laitske van de Linde, terwijf Lijstratelband.nl eigendom is van het bedrijf It's Logic. Ratelband blijkt al wel in eerder stadium aan zijn provider te hebben gevraagd om voor registratie te zor gen. maar die reageerde te traag. Tsjakka! Maar mag dit nou zomaar? De Nederlandse rechter vindt in ieder geval dat Stichting Liever de domeinnamen Janpeterbalkenen- de.nl en Jan-petcrbalkenende.nl moet afstaan aan de premier. Maar of dat in alle gevallen op gaat, moet in de toekomst nog blij ken. Femke Halsema, Jan Marijnissen en Wouter Bos hebben de boodschap in ieder geval goed begrepen. Hun domeinnamen staan geregistreerd. Dat geldt ook voor 'ger- ritzalm.nl', die zelfs een heuse 'weblog' bijhoudt. Internationaal heeft 'www.georgebush.com' het uiterlijk van een nieuwsportal. Wel enigszins bedrieglijk, want het gaat toch echt om een site van George W. zelf. Tenslotte een klein beetje vermaak. Wie op www.whitehouse.gov gaat kijken, kan rekenen op een hondse be handeling. Barney, de Schotse terriër van de familie Bush, ver zorgt op deze site namelijk rondleidingen door het Witte Huis. Ga er maar eens een kijkje nemen, al was het maar om alle kerst versieringen van de presidentiële familie van dichtbij te bekijken. Want. oorlog of geen geen oorlog, met kerst is alles 'peace on earth'. HORIZONTAAL: 1Misere. plakken; 2. watering, wisselgebruik (It.), onheilsgod in; 3. uitstapje, blijk van goede gezindheid; 4. windrichting; 5. plaats in Portugal, deel van de hals; 6. boedhistische priester; 7. Indonesisch gerecht, opgooi; 8. oktober afk9. geweldig, wilde marjolein; 10. alcoholi sche drank, ernstig, rivier (Sp.); 11. wintersport, zomerschoen. VERTICAAL: IOlifantssnuit, rivier in Duits land; 2. uitroep van schrik, gra- extra De Pffafs spelen de hoofdrol in een soap rond eigen leven. Foto: Avro. rijk wil je een goed programma maken. Niets houden we ge heim. Al zijn er natuurlijk gren zen. De slaapkamers blijven ge sloten, evenals de badkamer en het toilet. Voor de rest is ieder een overal welkom." Zestien afleveringen zijn er ge maakt. „We zijn een hechte fa milie. Wonen met z'n allen in één huis, met alle perikelen van dien. Carmen en ik zijn inmid dels 28 jaar getrouwd cn Car men zorgt mede voor de opvoe ding van Shaniah en Kenji. Het twee jaar oude dochtertje en het acht maanden oude zoontje van onze dochter Kelly en Sam Gooris. We hebben een apparte ment voor hen ingericht. Een deel van onze villa. Sam is zan ger en in de avonduren vaak on derweg. Ik mag hem graag ver gezellen. Het is een geboren en tertainer. Samen met Edilbert, Carmens's vader en Sam trek ik er meer dan eens op uit. We zijn echt vrienden. 'Den Bompa' noemen we grootvader. Een be grip in heel België..." „Debbie onze oudste dochter woont samen met Nicolas. Acht maanden geleden hebben ze el kaar ontmoet. Binnen enkele da gen is ook hij bij ons ingetrok ken. Lyndsey, met 24 lentes de jongste, woont eveneens thuis. Het aardige is dat we binnen en kele dagen zo aan de camera's gewend waren dat we ons je er nauwelijks van bewust waren. Aan de ene kant gevaarlijk, aan de andere kant levert het leuke televisie op." De Pffafs zijn de komende we ken te zien op vrijdagavond bij de AVRO. De VTM is momen teel druk doende met een soort gelijke serie rond de Belgische zanger Eddy Wally en zijn echt genote Marriëttc. Een nieuwe trend op televisie is geboren? In Nederland doen we immers ook van harte mee dankzij Adam Curry, Patricia Paay en hun pu berende dochter Christina. Als het er tenminste van komt. BNN en Curry/Paay zijn nog in ge sprek. Probleem is dat Curry koste wat kost een vinger in de pap wil houden. En dan kan de lol er snel afzijn. Willem Gunneman vin van Holland, gril; 3. rede naar. Finland: 4. Japanse gor del; 5. plaats in Egypte, voorte ken; 6. zeurpiet; 7. beeldmerk, Afrikaans land; 8. paardje; 9. hebbelijkheid, bezwaren; 10. gravure, rivier in Duitsland, al coholische drank; 11. stekelige plant, dikke, vette rook. Een realitysoap met bekende medelanders in de hoofdrol. Kluisteren The Osbournes we kelijks miljoenen Amerikanen aan de beeldbuis, in België zijn het voormalig doelman JeanMa- ric Pfaff en zijn gezin. In ons land brengt de AVRO het wel en wee van de Belgische familie. De oud-doelman en tv-persoon- lijkhcid is met recht een kijkcij ferkanon. De Belgische VTM zendt het wel en wee van de fa milie wekelijks uil. „We hebben er even over na moeten den ken", vertelt Jean Marie. „Toch hebben we 'ja' gezegd. Het was gewoon te leuk om het niet te doen. Daar komt bij dat ik de maker, Paul Jambers, hoog heb zitten. Het klikt en dat is belang- r

de Faam | 2002 | | pagina 20