Nieuw tijdperk voor de Faam/Vlissinger Aantal daklozen neemt toe NVM Kerstspecial OPRUIMING GESTART SÜ9ÏÏÏTffl TiïlÉSi T ndejaarspuzzel Faam/Vlissinger extra van VRIJDAG 27 DECEMBER 2002 JAARGANG 103 - NUMMER 52 WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP GEHEEL WALCHEREN Terwijl een groot deel van Walcheren zich voor bereidde op de kerstdagen werd er bij de Faam/Vlissinger met man en macht gewerkt om de verhuizing naar Goes te verwezenlijken. Zo als iedere verhuizing had ook deze locatiewijziging heel wat voeten in aarde. Kilo's papier, talloze archiefboxen, honderden foto's, bureaus, stoelen en kasten werden afgelopen maandag naar het moderne kantoor in Goes ge transporteerd. Vanaf deze plaats - waar al eer der de binnendienst van de Faam/Vlissinger, bladmanagement en de medewerkers van De Bevelander zich vestigden - zal ook het team van de Faam/Vlissinger gaan opereren. Nieuwe vormgeving en naam "1 'II be home for Christmas", het is een van de I meest bekende kerstliedjes aller tijden. Een tekst die velen aanspreekt, want met kerstmis is iedereen het liefst daar waar hij zich thuis voelt. Al dan niet overeenstemmig de kerstgedachte worden die (t)huizen in deze tijd van het jaar nog eens extra gezellig gemaakt met decoraties, kaar sen en eten en drank in overvloed. De jaarwisse ling kent dezelfde traditie: thuis zijn met naas ten en geliefden om je heen en 'knallen' om mid dernacht. Een kleine groep mensen kent dit warme huiselijke gevoel niet: de dak- en thuis lozen. Ook op Walcheren zwerven er tientallen mensen op straat zonder dat zij 's middags we ten waar zij 's nachts hun hoofd zullen neerleg gen. Bra in ui e eft voor «Vü imp rootst DIAMOND COLJLÈCTI^; Zwerfuitkering Kerstpakketten Üjj£ een Stefanp's DINERBON! 'J-jfs BSSftWaOOQ vita event wenst u een voorspoedig 2003 www.vitaevent.nl tel. 0118-635443/06-11355948 8 13 20 mipa m. Informatie over de gemeente Middelburg vindt u op pagina 3 Deze week: EVENT, ."UN 8 ENTERTAIN MfcNT faam vlissinger VSBKffl Er breekt een nieuw tijdperk aan voor de Faam/Vlissinger. De insiders spreken, niet geheel onterecht, over een doorstart van de titel. Er verandert dan ook nogal wat. Een verhuizing naar Goes, een naamswijziging en geheel vernieuwde vormge ving van de krant. En dat alle maal in één keer. Verandering op verandering schept verwar ring moet het team gedacht hebben. „De afgelopen maan den zijn alle sluimerenden ideeën voornemens en ontwik kelingen bij elkaar gelegd", ver telt bladmanager Pieter Kar man. „En inderdaad omdat we wilden voorkomen dat onze le zers keer op keer met verande ringen geconfronteerd worden hebben we besloten om dan maar alles in één keer uit te voeren. De verhuizing stond vast en diende als kapstok voor de overige veranderingen." De laatste vijf jaar was het kan toor van de Faam/Vlissinger gevestigd in het PZC-gebouw in Vlissingen. Nu dit gebouw waarschijnlijk overgaat in an dere handen kon de Walcherse huis-aan-huis krant de kantoor ruimtes niet langer in het ge bouw blijven. Het nog zo goed als nieuwe kantoor in Goes van Wegener Huis-aan-Huis kran ten Zuid aan de Fruitlaan biedt uitkomst. Hoewel de medewer kers van de Faam/Vlissinger maandag met lichte weemoed een laatste blik in de lege kantoorkamers in Vlissingen wierpen, heeft het team er alle vertrouwen in dat het verzorgingsgebied Walcheren ook vanuit Goes uitstekend be diend kan worden. „Het is na tuurlijk wel even wennen voor iedereen", weet Karman. „Het team van de Faam/Vlissinger heeft altijd vanuit Walcheren gewerkt, midden in het verzorgingsgebied van de krant. De stap naar Beveland lijkt dan in eerste instantie heel groot, maar dankzij de mo derne communicatiemogelijk heden is de afstand eigenlijk ondergeschikt geworden." Zo wel de verkopers als de redac tie zullen regelmatig op Walcheren te vinden zijn om het nieuws te vergaren en de adverteerders te bedienen. „Het enige verschil is eigenlijk dat hun bureaus op een andere plek staan." De fysieke samen voeging van de medewerkers van de twee Midden-Zeeuwse huis-aan-huis kranten komt de kwaliteit van beide bladen vol gens Karman alleen maar ten goede. „In organisatorische zin is er al sinds vorig jaar sprake van één Midden-Zeeuws team. Nu iedereen bij elkaar zit is het nog eenvoudiger om kennis en kracht te bundelen." De verhuizing naar Goes is niet de enige verandering. Ook de vormgeving en de naam van de Faam/Vlissinger worden an ders. De titel de Faam/Vlissinger zal vanaf 1 januari 2003 verder gaan onder de naam De Faam. Een logische stap volgens blad manager Karman, zeker nu de vormgeving van de krant ook veranderd wordt. „Vroeger wa ren er De Faam en de Vlissinger. Vorig jaar hebben we die editionering opgeheven en zo ontstond de samengevoegde ti tel de Faam/Vlissinger voor heel Walcheren. De Faam is een pak kende naam die goed klinkt en ons inziens uitstekend geschikt is als titel voor het hele gebied." Zoals gezegd zal De Faam er ook anders uit gaan zien. Vanaf volgende week valt De Faam 'nieuwe stijl' op de Walcherse huismatten. „We hebben gekozen voor een mo derne lay-out die plezierig oogt en overzichtelijk is opgebouwd. Meerdere leesmomenten op een pagina, duidelijke verwijzin gen op de voorpagina waardoor in een oogopslag duidelijk is wat de inhoud van de krant is, een consequente en logische inde ling van de pagina's en spre kende foto's zullen bijdragen aan nog meer leesplezier. Inhou delijk verandert de krant nauwe lijks. We blijven een lokale krant die, ook vanuit Goes, midden in de samenleving en de markt staat." Ton Geene is regiocoördinator de spreekuren van het Leger de maatschappelijke dienstverle- Heils Zeeland komt hij regelma- ning bij het Leger des Heils. Via tig in contact met dak- en thuis- (advertentie) VUURWERKVERKOOP 28. 30 EN 31 DEC LEEFTIJD VANAF 16 JAAR lozen, in de volksmond vaker zwervers genoemd. Zeker in deze tijd van het jaar is er vanuit het Leger des Heils veel aandacht voor deze vergeten groep men sen. „Door middel van extra ac ties en inzet proberen we de dak lozen in deze koude periode te voorzien van een maaltijd, kle ding, dekens en nachtopvang", vertelt Geene. „Met die kou zo als vorige week hebben die men sen het heel taai, dat kan ik je wel verzekeren. Het probleem is ech ter dat het een moeilijk benader bare groep is. De hulpverlening is in Zeeland nog tamelijk pas sief. We komen pas met de dak lozen in contact als ze een van onze spreekuren of inloopdagen bezoeken. Je kent ze dus niet al lemaal." Daar zal overigens over niet al te lange tijd verandering in komen, want de regio coördinator is bezig om een ac tief programma op te stellen, waarbij de medewerkers en vrij willigers van het Leger des Heils de zwervers zelf gaan opzoeken. In de grote steden werkt deze methode al jaren. Naarschatting zijn ervolgens de coördinator zo'n veertig dak lozen in Vlissingen en circa vijf tien in Middelburg. Het verschil in aantal zou kunnen zitten in het feit dat Vlissingen een havenstad is. Een andere oorzaak zoekt Geene in de functie van de ge meente Vlissingen met betrek king tot de zwerfuitkering. „Vlissingen is de gemeente voor Zeeland die de zogenaamde zwerfuitkering verstrekt. Dat is een speciale uitkering, overigens van een heel laag bedrag, voor mensen die geen adres hebben en daardoor niet in aanmerking komen voor de reguliere uitke ringen." Zorgwekkend vindt Geene de groei die nog steeds in het aantal dak- en thuislozen zit. „Die groei kent meerdere oor zaken", legt Geene uit. „Ten eer ste is er een nieuwe groep dak lozen die bestaat uit de uitgeprocedeerde asielzoekers. Deze mensen moeten als ze de finitief zijn uitgeprocedeerd bin nen 28 dagen op eigen gelegen heid terug naar het land van her komst. In veel gevallen lukt dat niet, of willen en durven die men sen niet terug. Zij komen voor geen enkele voorziening meer in aanmerking en belanden dus - vaak met het hele gezin - op straat. Hoe professioneel je ook probeert te zijn als het kinderen betreft", breekt er keer op keer iets in je", verzucht Geene. De tweede oorzaak voor de groei van het aantal daklozen is vol gens Geene een gevolg van de verharding van de maatschappij. „De maatschappij stelt steeds hogere eisen aan de mensen. Het gros loopt te lang en te vaak op z'n tenen. Met een natuurlijke schifting als gevolg: de zwakke ren vallen het eerst af. Zij raken of zijn werkloos, krijgen relatie problemen, zoeken heil in drugs of drank en sluiten zich uiteinde lijk af van diezelfde maatschap pij. Financiële problemen en huurschuld leiden tot uitzetting en zie daar een nieuwe zwerver. In deze tijd waarin het 'ieder voor Een dak boven je hoofd is niet voor iedereen vanzelfsprekend. foto: Jaap Wolterbeek zich' gemeengoed is, is er wei nig begrip, laat staan compassie met deze mensen. 'Eigen schuld, dikke bult', is de algemene rede nering." Een oordeel waar het Leger des Heils overigens niet van wil horen. „Wij oordelen helemaal niet. In feite kan ieder een in een dergelijke situatie te rechtkomen, er is maar een en keling die bewust voor een zwerversbestaan kiest." Om ook de dak- en thuislozen een klein beetje het kerstgevoel mee te geven waren er overal in den lande kerstmaaltijden bij het Leger des Heils. Voor het eerst dit jaar heeft het Leger des Heils Zeeland ook kerstpakketten uit gedeeld aan zwervers. „Daar ben ik best trots op", vertelt Geene. Het idee van die kerstpakketten is onder de vrijwilligers die voor ons werken ontstaan. Zij vonden het belangrijk dat juist deze groep eens iets krijgt. Nu is het gezien de tijdspanne nog wat kleinschalig geweest, maar vol gend jaar willen zeker meer kerstpakketten uitreiken aan de daklozen." Ook Zeeuws Vlaanderen kent het probleem dak- en thuislozen. Volgens Majoor Kooyman gaat het hier om zo'n 90 mensen. Een aanzienlijk aantal. In tegenstel ling tot Midden-Zeeland is er in Zeeuws Vlaanderen geen sprake van een toename. Kooyman: „Wij constateren dat de meeste daklozen die wij hier hebben ook uit Zeeuws Vlaanderen komen. Er komen niet veel mensen van buitenaf naar hier. Dat houdt de groep vrij constant. Zelfs met de extreme kou van vorige week nam de vraag naar slaapplaats niet toe. Wij hadden dat wel ver wacht, maar vreemd genoeg was dat niet zo. Ook de nood opvang de Bevelanden van het Leger des Heils Goes heeft geen extra aanloop gehad tijdens de koude dagen. Het aantal dak- en thuislozen lijkt hier overigens erg mee te vallen. De coördinator van de noodopvang spreekt over een twee overnachtingen per week. MIDDELBURG - VLISSINGEN - GOES V (advertentie) Wegener Huis-aan-Huis Kranten en de Zeeuwse NVM-leden heb ben de handen ineengeslagen. Ge zamenlijk brachten zij onlangs een NVM Kerstspecial uit, waarin de midden-Zeeuwse NVM-makelaars zich presenteren. De Kerstspecial biedt de lezer naast het totale nieuwjaafègescfrenk? Vi;l; Wij wénsen u één voorspoedig 2003 Reserveren: 0118 -418019 onder de hoogste toren van Vlissingen www.stefanos.nl Dagelijks geopend vanaf 10.00 uur LbJ.bJsifü 'I-ju Pieter Karman, bladmanager Wegener Huis-aan-Huis Kranten Zuid, bekijkt samen met de NVM-makelaars Paul Fermont en Cees Kole het eerste exemplaar van de NVM Kerstspecial. Foto: Tannie de Jonge woningaanbod tevens een kijkje in de keuken van de gekwalificeerde makelaars. De NVM Kerstspecial voor Mid den-Zeeland is volgens voorzitter Cees Kole een uitstekende manier om Zeeland nader kennis te laten maken met de bij de erkende brancheorganisatie aangesloten makelaars. „Door middel van deze krant kunnen wij ons als groep pro fileren en onderscheiden van de andere makelaars en handelaren in onroerend goed", legt Kole uit. „De timing van deze krant is niet willekeurig. Veranderingen in de markt en de afschaffing van de makelaarstitel zijn de belangrijkste redenen voor deze gezamenlijke presentatie van de NVM-make laars. „ledereen kan zich tegen woordig makelaar noemen, een tendens die de kwaliteit uiteraard niet altijd ten goede komt", stelt Paul Fermont, makelaar bij Faasse Faasse. „Des te belangrijker is het dat er een eenduidige kwaliteitsorganisatie is die de kwa liteit, waar de cliënt recht op heeft, bewaakt. NVM-leden moeten aan hoge eisen voldoen. De basisop leiding is niet voldoende, daar naast moet er een toelatingstest worden afgelegd die onder andere bestaat uit een aantal taxaties en dan is er nog de plicht tot conti nue educatie. Pas dan word en blijf je een erkend NVM-makelaar. Mensen die een NVM-makelaar in de arm nemen zijn gegarandeerd van eerlijke advisering, maatwerk en de hoogste kwaliteit." Deze eerste gezamenlijke presen tatie van de Midden-Zeeuwse NVM-makelaars sluit nauw aan bij de landelijke NVM-campagne 'Neem je eigen makelaar mee'. De NVM Kerstspecial die huis-aan- huis verspreid wordt in heel Mid den-Zeeland is een eerste aanzet tot gezamenlijke profilering van de Zeeuwse NVM-afdeling. Het is vol gens voorzitter Kole niet ondenk baar dat er in de toekomst meer collectieve producten worden ge maakt. (advertentie) pag. Er bevindt zich een record aantal grauwe ganzen in Land van Saeftinghe. Het Steunpunt Vrijwilligerswerk Veere houdt 30 december een meiddag "knelpunten openbaar vervoer". pag. Puzzel mee met de Faam/Vlissinger en maak kans op prachtige prijzen. Zo bestaat de hoofdprijs uit de 13e editie van het Van Dale Groot Woordenboek der Nederlandse taal, oftewel de Grote Van Dale. De tweede prijs is het Van Dalé Idioomwoordenboek en de derde prijs is het Van Dale Handwoordenboek hedendaags Nederlands. Stuk voor stuk prachtige naslagwerken om duizenden puzzelwoorden in op te zoeken. Veel puzzelplezier! Deze week bij Cine City de films: Santa Clause 2, Lord of the Rings en De Tweeling. De Stichting Popmuziek Zeeland reikt 18 januari de Popprijzen uit. pag. Een pagina vol glamour, leuke wetenswaardigheden en nieuws. (0118) 484 316 (0118) 484 276 (0113) 274 000 zie pagina 2 Advertentieverkoop Redactie Bezorgklachten Uitgebreid colofon: ■vi i/y (advertentie) Gratis parkeren Inzamelen kerstbomen Maatregelen jaarwisseling W

de Faam | 2002 | | pagina 1