2002 - 2003 NIEUW kleintje Bron van inspiratie en informatie Waterschapsgeschiedenis van Schouwen en Duiveland te boek gesteld CAMPERS Algemene vergadering op 18 november Bestel nu tegen intekenprijs! Bestelbon 25-30 oktober assortiment kado artikelen u scoort met een in de Avento - Caravelair - Sprite Woensdag 23 oktober 2002 FAAM/VLISSINGER AMSTERDAM RAI HampEErfi. Caravan 1^11 ran AM Naast de vertrouwde handwerk- artikelen verkopen wi] nu ook verschillende kadoartikelen KAMPEER CARAVAN RAI De eerste 2003-modellen staan in de showroom. Avento geheel vernieuwd, Sprite nog completer! Tevens nog enkele 2002-modelien tegen aantrekkelijke korting. Ook enkele kortverhuurde caravans voordelig geprijsd! Uitgestelde betaling, nu kopen in 2004 betalen. Ook voor onderhoud en schadereparatie. Kamperen is in Nederland nog steeds de populairste manier van vakantievieren. Elk jaar weer trek ken honderdduizenden er op uit met tentvouwwagen en caravan of kampeerauto. De kampeer- branche is dan ook volop in beweging. Dat is terug te zien op de Kampeer Caravan RAI 2002, van 25 tot en met 30 oktober. Meer dan 200 exposanten tonen er hun nieuwtjes, ontwikkelingen en trends. EECEEAT/Eó.v. Wat daarbij direct opvalt is dat eerder ingezette trends, zoals de toepassing van polyester en an dere kunststoffen voor daken of wanden, steeds meer gewoon wordt. Ook lichtmetalen velgen, een groter dakluik en een warmwaterboiier behoren meer en meer tot de standaarduitrusting. Bij kampeerauto's wordt de inbouw van magnetron, airco of zelfs vloerverwarming niet langer ge schuwd. De Kampeer Caravan RAI valt dit jaar opnieuw in de herfst vakantie. Een mooie gelegenheid om met het hele gezin naar de beurs te trekken. Een gezinsbezoek is extra aantrek kelijk omdat kinderen tot en met elf jaar gratis naar binnen mogen. En terwijl pa en ma al het nieuws tot zich nemen kunnen zij zich ver maken in de speciaal voor hen in gerichte Camp-Zone. De beurs is van 25 tot en met 30 oktober dagelijks geopend van 11 tot 18 uur. De toegang bedraagt 11.50 euro. Jongeren tot en met 17 jaar, houders van de Pas 65 en schriftelijk aangemelde groepen van minimaal twintig perso nen betalen 9 euro. Meer informatie over de beurs is via internet te vin den (www.kampeercaravanrai.nl). Hoofdkantoor Postbus 114, 4460 AC Goes Piet Heinstraat 77, 4461 GL Goes Telefoon (0113)241000 Telefax (0113)227528 Internetadres www.wze.nl De stand van zaken in waterschap Zeeuwse Eilanden Rampeiland Schouwen Moderne technieken 1953 i Beeldend boek INTERNATIONAL EXHIBITION CONGRESS ORGANIZERS Kampeer Caravan Rai 2002 dagelijks van 11.00 tot 18.00 uur www.kampeercaravanrai.nl STERDAM RAI voorheen de Wolboog Langeviele 65 Middelburg 0118-613904 DEALER van RIMOR en MIRAGE Mirage; uniek in design en handgemaakte kwaliteit de enige Europese camper voor temp. van -30 tot +40 Grootste keuze van 't Zuiden in mooie occasions Alle prijsklasse's en modellen Inruil en financiering mogelijk Goede service en prima garantie Mobiledröme B.V. tel.:0165-570625 Leemstraat 9 www.mobiledrome.nl 4705 RT Roosendaal e-mail; mdrome04@worldonline.nl Laneasterstrsat 1 4651 SR Steenbergen Tel. 0167-567805 Fax; 0167-56! 563 Dealer van: Alle nieuwtjes op gebied van kamperen. FOTO PR Op maandag 18 november a.s. vergadert de algemene vergadering van het water schap. Op de agenda o.a. de begroting van 2003. De vergadering begint om 19.30 uur en vindt plaats in de av-zaai van het hoofd kantoor in Goes. De vergaderbundel ligt vanaf maandag 4 november ter inzage op het hoofdkantoor in Goes. Ook op de dis trictskantoren in Zierikzee en Grijpskerke en op het steunpunt Thoien kunt u. na telefonische afspraak, de stukken inzien. aterstand De intrigerende waterschapsgeschiedenis van Schouwen en Duiveland was nog niet in één overzichtelijk boek beschre ven. Daarin komt nu verandering, in De rand van 't land van dr. j.L. Kool-Blokland komt de 'natte geschiedenis' van wat nu Schouwen-Duiveland heet tot leven. En omdat het water en de strijd daartegen zo met Schouwen-Duiveland verweven zijn, biedt dit kleurrijke, kloeke boek veel meer dan 'alleen maar' waterschapsge schiedenis; een compleet eiland komt tot leven... Weinig waterschappen zijn zo zwaar door rampen, stormen en dijkvallen getroffen als het waterschap Schouwen. Het is vaak bestempeld ais een rampwater schap, een gevaar voor Zeeland. Het werd een 'onbetrouwbare dijkagie' genoemd of ook wel een 'cranke dijka gie', die met veel meer moeite dan de andere waterschappen in Zeeland over eind gehouden moest worden. In het boek is dat gevecht tegen de zee de rode draad. Tot in de twintigste eeuw werd regelmatig het idee geopperd om het eiland maar prijs te geven. Zelfs na J 953 waren er mensen die vonden dat herstel van het 'rampeiland' niet de moeite waard was. Natuurlijk heeft Schouwen zelf zich daartegen altijd ver weerd. Het was een 'voormuur' voor heel Zeeland. Als Schouwen werd prijs gegeven, dan betekende dat de onder gang voor aiie andere Zeeuwse en Zuid- Hollandse eilanden. Toch is Schouwen lange tijd een vooraan staand waterschap in Zeeland geweest. Keer op keer wisten de heemraden de gevaarlijke dijken te versterken met de nieuwste en modernste technieken. Zo werden in de achttiende eeuw de dijken hoger en robuuster gemaakt met extra brede bermen, stortsteen op de gevaarlij ke plaatsen en rijshouten zinkstukken op de vooroever. De dijkbekiedingen van Dreischor golden als de mooiste van heel Zeeland. In de negentiende eeuw liep Schouwen voorop in een verbetering van de afwatering. Het eerste Zeeuwse stoomgemaal werd bij Flaauwers gebouwd, waarna de polders Dreischor, de Vierbannen en Ooster- en Sirjansiand binnen zes jaar volgden. Tegelijkertijd Waterstand is de informatierubriek van waterschap Zeeuwse Eilanden. Elke maand kunt u deze rubriek in dit blad vinden. Voor vragen over de beschreven onderwerpen kunt u terecht bij afdeling Communicatie: René van Broekhoven (0113-24(209) of Sandra Minneboo (0113-241422). E-maii: communicatie@wze.nl werd het eiland gevat In een gordel van basalt, aangevoerd uit de eigen basalt- groeve. Aan het begin van de twintigste eeuw heeft waterschapsingenieur jonk heer De Murait er zijn betonnen dijkver sterkingen uitgevoerd. Niet alleen de muraltmuren zijn voor het eerst op Schouwen geplaatst, maar ook de eerste betonnen dammen, betonzinkwerken, betonnen duinversterkingen en betonnen trapglooiingen werden op dit eiland aan gelegd. Bij de watersnoodramp van 1953 Is het laaggelegen eiland dramatisch over stroomd. Het herstel van het 'rampei land' werd het moeilijkste karwei dat de Dienst Dijkherstel ooit heeft aangepakt. Uiteraard komen de ramp en de rol van de waterschappen daarbij In dit boek aan bod. Na de droogmaking was een fusie van alie waterschappen op Schouwen en Duiveland onontkoombaar. Het eiland veranderde drastisch: het kreeg meer verkeer en toerisme en werd door betere verbindingen over de Deltadammen en de Zeelandbrug beter toegankelijk. Het jonge waterschap Schouwen-Duiveland bracht een hele nieuwe ontwikkeling op het eiland: het onderhoud werd geme chaniseerd en de zeeweringen werden grootschalig aangepakt. Ook kreeg het nieuwe waterschap te maken met de ver- j Te zenden naar: Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, Kousteensedijk 7, 4331 JE Middelburg. Tel: 01 18-654347; fax 01 18-654439; j e-mail KZGW@zebi.nl I i Naam: i Adres: Postcode: Woonplaats: I i Besteltx De rand van 't land a 37,50 per stuk intekenprijs 1 I 1 J Wenst: O af te halen op het Genootschapskantoor. Kousteensedijk 7. Middelburg O toezending per post (verzendkosten worden in rekening gebracht) (s.v.p. aankruisen wat van toepassing is) J Datum:Handtekening: waardigheden aan de vergetelheid wor den ontrukt. Het 304 pagina's tellende boek wordt ruim geïllustreerd met unieke afbeeldingen, onder meer afkomstig uit de collecties van het Zeeuws Archief, het Zeeuws Documentatie Centrum, het Zeeuws Genootschap en de verzameling kaarten en kunstvoorwerpen van het waterschap 5chouwen-Duiveland. De rand van 't land verschijnt eind januari 2003 en zal in de boekhandel 42,50 kosten. Bij voorintekening voor 15 november bedraagt de prijs 37.50 exclusief verzendkosten. werking van afvalwater en andere milieu vraagstukken. Waterschapshistorica dr. j.L. Kool- Blokland is erin geslaagd een beeldend boek te schrijven, waarin tal van waters taatkundige gebeurtenissen en wetens-

de Faam | 2002 | | pagina 6