Forse stijging OZB-tarieven Hogere verhuiskosten vergoeding afgewezen Woningmarkt derde kwartaal: normale verhouding vraag en aanbod Woqukeuze SORT KORT kort ORT KORT kort Woensdag 23 oktober 2002 In de Veersche Poort in Middelburg is 14 oktober de eerste paal geslagen van Hof Weyde Line door wethouder Albert de Vries. Hiermee is de bouw van dit nieuwe woonhof officieel begonnen. Hof Weyde Line is ontworpen onder supervisie van Herman Hertzberger, de internationaal bekende architect. In dit hof worden 31 appartementen en 12 herenhuizen gebouwd. De oplevering wordt eind 2003 verwacht. De gemiddelde koopwoning in Nederland is in het derde kwartaal van 2002 met 0,3% in prijs gestegen en komt daarmee op gemiddeld 206.000 euro. Algemeen NVM-voorzitter Oscar Smit zegt erover: "Het aantal transacties is, zo als gebruikelijk in het derde kwartaal, lager. Het woningaanbod en de tijd dat woningen te koop staan, nemen daarentegen toe. Van een over spannen markt zijn we terechtgekomen in een situatie die zich kenmerkt door een normale ver houding tussen aanbod en verkopen. De lagere hypotheekrente en de matige ontwikkeling van de woningprijs zorgen voor een verbeterde betaalbaarheid. De NVM verwacht voor het vierde kwartaal een normale, actieve markt en een matige prijsontwikkeling." HUREN sn Midden Zeeland 9 Gevecht tegen de huisstofmijt Rabobank en Radio 538 hielpen studenten aan kamer Woonbond wil dat huurders meeprofiteren van plaatsing antenne V Diverse gemeenten willen de onroerendezaak- belasting (OZB) volgend jaar verhogen met percen tages die variëren van 10 tot ruim 40 procent. Zo wil Putten de OZB met 42,5 procent verhogen, Leerdam met 35 procent en Bunschoten-Spakenburg met 17,5 procent. Dat gebeurt op een moment dat het kabinet heeft aange kondigd dat de OZB voor woningen waarschijnlijk na 2005 verdwijnt. De lastenverzwaring voor de burger is daardoor tijdelijk, maar voor bedrijven blijft ze bestaan. (bron: Woonbond) Bouw Hof Weyde Line van start Het nieuwe woonhof is in alle opzichten zeer bijzonder. De be leving van het omringende parklandschap met veel groen en water staat centraal in het ontwerp van architect Patrick Fransen, als architect verbon den aan Architectuurstudio Herman Hertzberger. Weyde Line wordt deels over dat wa ter gebouwd. Een groot deel van de appartementen kijken uit over het water. Er zijn veel verschillende appartementen, variërend in grootte van 93 tot 210 m2. Ze hebben allemaal een grote woonkamer met mi nimaal twee slaapkamers. De grotere appartementen tellen meer slaapkamers. De binnen muren zijn niet dragend, dus er is veel eigen creativiteit moge lijk. Dit geldt overigens ook voor de herenhuizen. Deze zijn zeer ruim en flexibel opgezet zodat bewoners veel ruimte hebben voor eigen indelingswensen. De brede woonkamer ligt aan de tuinkant, zodat er vanaf de bank genoten kan worden van de grote tuin. Op de eerste ver dieping is er een groot dakter ras, op de tweede verdieping is er nog een mogelijkheid een tweede dakterras in te richten. De tuinen liggen zuid/west, dus van elk zonnestraaltje kan tot laat op de dag genoten worden. Het nieuwe woonhof is een pro ject van de VOF Veersche Poort, een samenwerkingsverband van Woongoed Middelburg en de WBU. Alle woningen in Hof Weyde Line zijn koop woningen. Belangstellenden kunnen vrijblijvend contact op nemen met Orisant Makelaar dij, telefoon 0118-641500. De kantonrechter in Win schoten heeft onlangs een ver zoek om een hogere verhuis kostenvergoeding afgewezen. Huurders uit Veendam en Pekela eisten een hogere ver goeding dan woningcorporatie Acantus bereid was te betalen. De huurders vroegen een ver goeding van zeker twee keer de bruto kale jaarhuur, omdat ze in het kader van 'herintegratie van woonwijken' gedwongen wor den te verhuizen. Op grond van eerdere uitspra ken van de Hoge Raad kende de kantonrechter de vergoeding niet toe. "In de wet is bepaald dat de huur kan worden beëin digd als er sprake is van drin gend eigen gebruik door de ver huurder. Als een corporatie als Acantus woningen wil slopen, kan zij een beroep doen op dit dringend eigen gebruik", aldus de rechter. De huurders kunnen nu alleen nog maar via een bodemprocedure hun gelijk ha len. (bron: Woonbond) De economische laag conjunctuur van dit moment heeft als voordeel dat de hypotheekrente is gedaald. Op grond daarvan mag worden verwacht dat de betaalbaarheid van woningen bij een matige ontwikkeling van de woning prijs nog iets verder zal verbe teren. Op wat langere termijn is de ontwikkeling van de woningmarkt sterk afhankelijk van de mate waarin en de snel heid waarmee de economie zich herstelt van de nu tegen vallende groeicijfers. De gemiddelde koopwoning in Nederland is in het derde kwar taal van 2002 met 0,3% in prijs gestegen ten opzichte van het tweede kwartaal. Ten opzichte van het begin van het jaar is de prijs gestegen met 4,4% en blijft daarmee 0,5 procentpunt ach ter op de prijsstijging van vo rig jaar. In vergelijking met het derde kwartaal van 2001 is de prijs van de gemiddelde koop woning met 5,6% gestegen. In het derde kwartaal werd de prijs van elk van de onderschei den woningtypen hoger, echter veel minder dan in het vorige kwartaal: gemiddelde tussen woning 0,6%, de gemiddelde hoekwoning en de gemiddelde vrijstaande woning 0,4% en de prijs van het gemiddelde ap partement bleef nagenoeg ge lijk (0,1%). Het totale geldsvolume ge moeid met de verkoop van wo ningen is in het derde kwartaal gedaald met 11%, na een stij ging van 9% in het vorige kwar taal. De daling van het gelds volume in het derde kwartaal wordt zo goed als volledig ver oorzaakt door de afname van het aantal transacties. In het derde kwartaal zijn er via NVM-makelaars 31.398 wonin gen verkocht. Een daling van 11 ten op zichte van het tweede kwartaal. In vergelijking met hetzelfde kwartaal een jaar eerder is er een daling van 8,3 te zien, het aantal transacties bedroeg des tijds 34.237. In het derde kwar taal hebben de woningen bij verkoop gemiddeld 58 dagen te koop gestaan. Net als in het vorige kwartaal gaan apparte menten en tussenwoningen het snelste van de hand. Aan het einde van het derde kwartaal staan bij NVM-make laars 58.002 woningen te koop, ruim 3.988 meer dan bij het begin van het kwartaal. Dat is een toename van ruim 7% ten opzichte van het einde van het 2e kwartaal van 2002. Het aantal dagen dat de wonin gen in het aanbod te koop staan, is met 17% toegenomen. Aan het einde van het kwartaal heeft de koper daardoor de keuze uit meer woningen dan bij het begin. De krapte- indicator, de verhouding tussen het woningaanbod en het aan tal transacties, is in augustus gestegen naar 6,4 voor een gezinswoningen en 5,4 voor ap partementen. Cijfers die passen bij normale marktverhoudingen. Verschillen per regio In Nederland is geen sprake van een nationale woningmarkt: vraag en aanbod komen op re gionaal niveau bij elkaar. Ook in het derde kwartaal 2002 zijn significante verschillen tussen de 80 NVM-regio's zichtbaar. Zeeland valt op door een ste vige prijsstijging. Andere sterke stijgers zijn Zwolle, Almere en Rotterdam. Allemaal gebieden met een gematigd prijsniveau. In Amsterdam en Den Haag daarentegen blijven de prijzen in de afgelopen vier kwartalen nagenoeg gelijk. Amsterdam laat dit kwartaal een prijsdaling van de gemiddelde koop woning zien van 4,1%. Er heeft zich de afgelopen vier kwarta len in Amsterdam een wisse ling van lichte prijsdalingen en lichte prijsstijgingen voorge daan. De gemiddelde woning in Am sterdam steekt ver uit boven het landelijk gemiddelde in Ne derland. Wordt in Amsterdam nu 2.578 euro per m2 betaald voor een appartement, in Rot terdam ligt dit cijfer op 1.521 euro per m2. Het aantal voltooide nieuwbouwwoningen daalt verder. In 2001 bedroeg dit aan tal nog 73.000. De NVB, de Ver eniging voor ontwikkelaars en bouwondernemers, verwacht in 2002 een verder afnemende productie tot 45.000 koop woningen en 15.000 huur woningen. Dit is ruim 30.000 woningen minder dan drie jaar terug. De NVM spreekt haar zorg hier over uit. De lage nieuwbouwproductie belem mert de doorstroming en de dy namiek op de woningmarkt en zorgt ervoor dat de scheefheid van de woningvoorraad in stand gehouden wordt. Er is sprake van een krapte in het middensegment op de huurwoningmarkt en de vraag neemt nog steeds toe. Vooral bij huurwoningen met prijzen van e.400,- tot e.600,- zijn er grote tekorten. Dit aantal zal de komende tijd alleen maar op lopen, omdat er met nieuw bouw nog steeds te weinig huurwoningen bijkomen. De vraag zal meer en meer toene men als gevolg van een grote toestroom van jonge een- en tweeverdieners alsmede star ters. Bovendien komt er een grote groep van 55-plussers op de huurwoningmarkt af. Het vin den van een kwalitatief hoog waardige huurwoning wordt alsmaar moeilijker. Hiermee hangt samen dat de mutatie graad is teruggelopen en daar door de doorstroming stag neert. Na een stabilisatie van het ef fectief rendement op staats obligaties (de kapitaalmarkt rente) in de eerste vijf maanden van 2002, laat deze sindsdien een daling zien met gemiddeld 0,2 procentpunt per maand. Eenzelfde trend is te zien voor de hypotheekrente. Na een periode van stabilisatie is deze inmiddels weer aan het dalen. T 1 (advertentie) http://zeeland.woonkeuze.nl Natuurlijk kun je als mens niet leven zonder te ademen, te eten en te drinken. Maar zo kun je ook schadelijke organis men opnemen: bacteriën, virussen, schimmels, parasie ten. Gelukkig ben je daartegen gewapend met je immuun systeem. Allergie is in feite een foutje van het immuun systeem. Allergische mensen reageren op volstrekt onge vaarlijke stoffen zoals: stuifmeel van bomen, grassen of kruiden en op huisdieren of huisstofmijten. De stoffen die zo'n allergische reactie uitlokken noemt men allergenen. Allergie is heel ruim verspreid. Maar liefst een op de vijf personen heeft er wel eens last van. Het is niet altijd ge makkelijk om allergie te herkennen. Dat komt omdat zo wel de oorzaken als de symptomen enorm gevarieerd zijn. De meest voorkomende vorm van allergie is hooikoorts. Die veroorzaakt door het inademen van stuifmeel of pol len van bomen, grassen en planten, die door de wind wor den meegevoerd. Pollen zijn microscopisch kleine korrel tjes (met een doorsnede van 5/100 mm) die met de wind meedrijven en zich zo kilometers verspreiden. Huisstofmijten zijn spinnetjes van ongeveer 0,3 mm groot. Ze leven overal in huis in het stof. De slaapkamer is hun favoriete plek. Ze nestelen zich in matrassen, hoofdkus sens, tapijten en gordijnen, houden van warmte en vocht en voeden zich met huidschilfertjes en schimmels van de mens. Hierbij geven we enkele tips om het gevecht tegen huis stofmijten en schimmels te winnen. In veel gevallen moet niet alleen de slaapkamer, maar het hele huis grondig worden schoongemaakt en stofvrij ge maakt. Alleen op die manier ben je zeker dat je opnieuw vrij kunt ademhalen. TIPS Lucht je beddengoed dagelijks en verschoon je bed zo vaak mogelijk. Reinig dekens, kussens, matrassen, tapij ten en gordijnen regelmatig (uitkloppen, stofzuigen). Was op meer dan 60 graden en houd de slaapkamertemperatuur tussen de 18 en 19 graden Celsius. Gebruik geen beddengoed dat wol, katoen of dons be vat; vervang deze door synthetische materialen. Vervang vast tapijt door goed reinigbare vloeren zoals vinyl of par ket. Slaap in een koude droge kamer, zonder planten, knuffels of andere 'stofnesten'. Koop een stofzuiger die speciaal is ontworpen voor al lergische mensen of laat het stofzuigen aan iemand an ders over. Probeer een droge atmosfeer in huis te houden: huis stofmijten sterven bij een relatieve vochtigheid van min der dan 50%. Om de symptomen van allergie tegen te gaan, kun je Claritine gebruiken. Eén tablet per dag volstaat. Huisdieren Honden, katten, konijnen en vogels mogen nog zo leuk zijn, voor gevoelige mensen kunnen ze een constante bron van neusallergie zijn. Zo'n allergie kan plotseling ontstaan, zelfs nadat je 10 jaar lang probleemloos met dat dier hebt samengeleefd. Soms is er maar één oplossing: een nieuw baasje zoeken voor je dier, en je huis grondig reinigen. Houd er rekening mee dat een woning nog weken nadien voldoende allergeen kan bevatten om last te blijven erva ren. Wil je toch graag huisdieren, kies dan voor dieren die geen allergenen produceren zoals schildpadden, reptielen en vissen. (bron: www.gezondheidslijn.nl) Nog steeds is er in verschillende steden een groot tekort aan studentenkamers. Daarom besloten Rabobank en Ra dio 538 om kamerzoekende studenten op een ludieke ma nier te helpen. Na het succes van de voorgaande drie ja ren besloot Radio 538 dit jaar niet één, maar vijf studenten kamers weg te geven. De Rabobank bood de winnaars een Rabo Studenten Rekening aanbieden met daarop een eerste maand huishoudgeld van 250 euro. Van maandag 23 september tot en met vrijdag 27 septem ber bezocht Edwin Evers de vijf meest aangevraagde studentensteden. Iedere dag streden drie studenten om de gratis studentenkamer. In de maand september maak ten studenten die een Rabo Studenten Rekening openden kans op een extra maand studiefinanciering van ruim 200 euro. Op 1 februari van dit jaar introduceerde de Rabobank in samenwerking met de website Kamernet.nl al de Kamer Alert Service. Dit is een landelijke internet-service die stu denten helpt bij het vinden van een kamer. De student kan via e-mail of SMS bericht krijgen als er een kamer beschik baar komt die aan vooraf aangegeven eisen voldoet. Men kan instellen in welke plaats een kamer wordt ge zocht, hoeveel huur men maximaal wil betalen, et cetera. Op het moment dat er een geschikte kamer vrijkomt, wordt er een bericht verstuurd. De Rabobank Kamer Alert-emails zijn gratis. De Rabobank Kamer Alert-SMS'jes kosten e.0,40 per stuk. Houders van een Rabo Studentenrekening krijgen de eer ste tien Rabobank Kamer SMS'jes gratis. De staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat en de mi nister van VROM hebben samen met de Vereniging Ne derlandse Gemeenten en de Nederlandse Telecomoperators een convenant opgesteld waarin de plaatsing van nieuwe antenne-installaties op flatgebouwen wordt geregeld. Belangrijk onderdeel van dit convenant is het instemmings recht van bewoners. Het installeren van antenne's is aan strenge regels gebonden en bewoners moeten minimaal met de helft plus één stem akkoord gaan voordat tot plaat sing mag worden overgegaan. De telling van de stem biljetten vindt plaats in een openbare ruimte of in het be treffende gebouw en kan door de bewoners worden bij gewoond. De Nederlandse Woonbond heeft zich op dit punt altijd hard gemaakt voor een vereiste meerderheid van 80 procent en is dus niet erg onder de indruk van het convenant. "Als er geplaatst wordt, zouden huurders in ieder geval een deel van de opbrengst moeten krijgen. Bij voorbeeld via de servicekosten", aldus woordvoerder Hans Roseboom. (bron Woonbond)

de Faam | 2002 | | pagina 23