Zeeuwse Komedie speelt zelf gecomponeerd stuk Maatschappelijk werk haalt vrouwen achter geraniums vandaan Stoomtram zoekt machinisten en lokettisten ZEEVANGST Nieuw: ADSL Lite Snel en onbeperkt internetten van C-Mf5" voor 27,95 per maand iïiï) ujanadoo Het Station 13,50 I PfiitMisiHSIiiiMh viu. ••PLUS TE KOOP: tiran tl 'Juiê Onze weekendaanbiedingen vindt u vanaf vandaag in deze krant. WOENSDAG 23 OKTOBER 2002 JAARGANG 103 - NUMMER 43 WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP GEHEEL WALCHEREN REGISSEUR WILLEM HUIJBREGHS SCHREEF 'SLAGVELD VAN VERLANGEN In Slagveld van Verlangen, de nieuwe productie van toneelgroep De Zeeuwse Komedie uit Vlissingen, staan de zeven hoofdzonden centraal. Regisseur Willem Huijbreghs schreef het stuk noodgedwongen zelf met gebruikmaking van fragmenten die de spelers hem aanleverden. Het resulteerde in een bijzondere, eigentijdse productie, gespeeld door negen vrouwen en één man. Zaterdag 2 november gaat Slagveld van Verlangen in première in Theater Vestzak99 in Vlissingen. Stichting Maatschappelijk Werk Ooster- schelderegio (SMWO) gaat oudere vrouwen die moeilijk contacten leggen en vriendschappen kunnen sluiten begeleiden. Samen met Emergis lanceert SMWO deze maand een vriendschaps- groep voor vrouwen van zestig jaar en ouder. De stichting Stoomtrein Goes-Borsele (SGB) houdt zaterdag (26 oktober) een wervingsdag voor nieuwe medewerkers. Wie al tijd al machinist, lokettist, conducteur, stoker of buffetmedewerker wilde worden kan om 10, 13 of 15 uur terecht voor alle ins en outs. De bijeen komsten beginnen steeds op het SGB-perron aan de Van Doornestraat in Goes. Van daaruit wor den uitstapjes gemaakt zodat alle afdelingen aan bod komen. positive generation [SE BIB J Juwelier \AN DEFJMADEN voor (slibtong zalm) Informatie over de gemeente Middelburg vindt u op pagina 3 Deze week: Kijk snel verder! Opgeteld de bestei Airco fabr. Panasonic. Ook Ahrend 10 iaden J faam vlissinger Regisseur Willem Huijbreghs, die eerder bij De Zeeuwse Ko medie al succesvolle producties neerzette als 'Kees de jongen' en 'Who's afraid of Virginia Woolf', legt uit dat het stuk niet zonder slag of stoot tot stand kwam. Aanvankelijk had Huijbreghs namelijk heel an dere plannen. „Ik wilde bij de Zeeuwse Komedie eigenlijk het stuk 'Vrouwen' spelen van Claire Booth. Dat vond ik ooit op een rommel markt. Maar toen we op zoek gin gen naar wie de rechten van dat stuk had, bleek het plotseling een hit te zijn op Broadway. Dus moest ik op zoek naar iets an ders. Het was jammer dat 'Vrouwen' niet door kon gaan. Ik was er al een jaar mee bezig en we hadden al twee maanden gerepeteerd toen er iets anders moest komen." Huijbreghs gaf zijn spelers na een aantal maanden repeteren daarom de opdracht zelf tekst fragmenten aan te leveren. De spelers kenden op dat moment hun rolfiguur al, ze kenden het karakter, maar werden nu ge dwongen zelf de bouwstenen aan te leveren voor het uitein delijke stuk. Ik ben daarna overladen met fragmenten, va riërend van fragmenten van internet tot fragmenten uit ...De hoofdzonde is er eentje van onze tijd: onverschilligheid... doktersromannetjes. Ik wilde ook iets met Peter Greenaway, Gabriel Marquez en gedichten van Carlos Andrada. Dan denk ik: beter goed gejat, dan slecht geleend." Afgelopen zomer compo neerde Willem Huijbreghs aan de hand van al die fragmenten het stuk 'Slagveld van Verlan gen', een soort montage voorstelling, bestaande uit vele bouwstenen. „Onderbewust had ik de lijn al te pakken en de spelers hadden vóór ze de tek sten moesten gaan leren al een brede basis te pakken. Ik wilde het meest primitieve verlangen laten zien: het opbouwen van relaties. Het gaat ook over de strijd met het verlangen. De vrouwen in het stuk hebben een ultiem verlangen, dat onbevredigbaar is. Het verhaal gaat over één vrouw, maar dat wordt door alle speelsters ge speeld. Het verhaal is een com binatie van al die verhalen. Ik hoop dat het publiek dat her kent." Het verhaal gaat als volgt. In een appartementencomplex zien we acht alleenstaande vrouwen. Ze hebben allen het verlangen naar een duurzame relatie, maar alle acht zijn om uiteenlopende redenen geïso leerd (geraakt). Daarom hebben zij, onafhanke lijk van elkaar, een contact advertentie gezet in een lande lijk dagblad. Vanavond komt 'hij' na lang corresponderen op bezoek. Buiten voor het com plex laat een man zijn hond uit, rookt sigaret na sigaret, be spiedt met zijn verrekijker de acht appartementen. Tegen tie nen meldt Prins, de verwachte man die nieuw leven moet brengen, die het verlangen moet beantwoorden, zich bij een van hen. Maar Prins heeft zo zijn eigen, niet te stuiten ver langen. Een verlangen dat van een andere orde is. Zeven vrou wen blijven teleurgesteld ach ter. Eén vrouw hoeft nooit meer te verlangen. Prins is voldaan. Of hebben die andere zeven vrouwen meer geluk gehad dan zij konden vermoeden? En dan is er ook nog Gabi, die haar draai maar niet kan vinden en hopeloos op zoek is naar de hemel. Naast de rode draad van het verlangen, de grote af spraak en ieders eigen geïso leerde leven, loopt een lijn van de zeven hoofdzonden: woede, gierigheid, gulzigheid, trots, af gunst, onkuisheid, luiheid. De achtste hoofdzonde is er eentje van onze tijd: onverschil ligheid. Speeldata in november: 2,9,10, 16, 22, 23, 29 en 30 november. Alle voorstellingen beginnen om 20.15 uur, m.u.v. de middagvoorstelling zondag 10 november, deze begint om 15 uur. Speeldata in december: 7, 8 (middagvoorstelling), 13 en 14 december (Ladies Night). Kassa en foyer open 1 uur vóór de voorstelling. Reserveren via Uit in Vlissingen: 0118-416662 of www.uitinvlissingen.nl. Kaarten kosten 7 euro, CJP 6 euro. Ultiem en onbevredigbaar verlangen beheerst een vrouwenleven. foto: Lex de Meester De doelgroep van de lessen kent door allerlei omstandighe den veel eenzaamheid. Anke Jansen (59) en Trix Lodder (39) willen met de cursus bereiken dat oudere dames 'van achter de geraniums' komen „Na ja ren voor de kinderen te hebben gezorgd, valt er voor veel vrou wen een gat wanneer het kroost het ouderlijk huis heeft verla ten", zegt Lodder, „Dan is een vriendin veel waard." Mannen stappen daar volgens de cursusleidsters makkelijker overheen. „De echtgenoten gaan naar de kroeg of gaan vis sen", aldus Jansen, „Het an dere geslacht heeft altijd de we reld buiten het huis verkent. Het leven van een vrouw speelt zich veel meer binnen vier muren af." Zij doelt op het huishoude lijk werk en de opvoeding van de kinderen. Ook de opvoeding is een cruciale factor. „Vroeger werd het niet op prijs gesteld als een meisje haar mond open deed", verklaart Jansen, „Ze zijn niet geleerd om hun me ning te verkondigen of om con tact te leggen met anderen. Zij waren er om de man te plezie ren, de vrouw moest de 'lieve vrede' bewaren." Lodder en Jansen willen tijdens de cursus het begrip vriendschap verrui men en ook duidelijk maken dat je het niet altijd eens hoeft te zijn met de ander. Jansen: „Vrouwen vinden het over het algemeen moeilijk om me ningsverschillen te bespreken. Veel conflicten worden dan op gepropt en uiteindelijk belan den die vrouwen bij de hulpver lening." Het lesmateriaal is samenge steld door de Katholieke Uni versiteit Nijmegen, de cursus wordt landelijk gegeven. „De resultaten zijn louter positief", aldus Jansen. Zij is op Schou wen al eerder cursusleidster geweest. Een van de vrouwen die deze lessen gevolgd heeft is Adrie Rentier (69) uit Kerkwerve. Nadat haar kinde ren het nest hadden verlaten, kreeg zé last van depressies. Na twee opnames in Emergis werd haar geadviseerd mee te doen aan de vriendschapscursus. „Mijn eerste reactie was dat ik dat niet nodig had, maar ik kan er enkel een positief verhaal over vertellen", aldus de bijna zeventigjarige vrouw. „Ik woon in een dorp, daarvoel je je niet zo snel eenzaam, maar ik heb erg veel bijgeleerd", meent Rentier. Haar man geeft haar nog veel gezelschap. „We gaan samen naar de ouderen- soos. Als hij echter wegvalt," blikt Rentier vooruit, „is het handig dat je makkelijk contac ten legt." Zij is van mening dat veel vrouwen dezelfde proble men hebben. „Ik ben van '33 en in die tijd moest je na de lagere school gaan werken", zegt Rentier, „Je hebt weinig sociale vaardigheden geleerd. Na een dag hard werken was er ook geen tijd voor hobby's. Dan eiste moeder dat er in de huis houding geholpen werd." Nieuwe vriendinnen heeft Rent ier niet aan de cursus over ge houden. Toch heeft ze er veel van opge stoken. De cursus maakt ie dereen een beetje brutaler en leert de deelneemster haar ei genwaarde te zien," denkt ze. „Alle vrouwen die voelen dat ze eenzaam zijn, moeten de cur sus gewoon proberen. Het helpt bij het opbouwen van vriendschappen en het is nog gezeliig ook", besluit Rentier haar verhaal lachend. De groep van maximaal twaalf vrouwen komen twaalf dinsdagmiddagen twee uur bij elkaar. De eerste zes lessen vin den elke week plaats en de ove rige tweewekelijks. Een halfjaar na de laatste bijeenkomst volgt dan nog een terugkomdag waar de deelnemers de effec ten onderling kunnen bespre ken. Belangstellenden kunnen infor matie inwinnen bij SMWO (0113-)221270. Oudere vrou wen van Noord- en Zuid- Beveland krijgen voorrang bij de inschrijving. SMWO wil de cursus namelijk in de nabije omgeving van de deelneem sters aanbieden. (advertentie) Bel 0800-8048 of ga naar t for telecom of Ritel Electronics (advertentie) (advertentie) Gegratineerde mosselen met stokbrood en kruidenboter pr i Slibtongetjesme(_ heerlijkgarnituur'' Reserveren: 0118-418019 onder de hoogste toren van Vlissingen www.stefanos.nl Dagelijks geopend vanaf 10.00 uur üsjjj ï.bfij'jv De vraag naar nieuwe mede werkers is ontstaan door de gestage groei van de SGB-ac- tiviteiten. Het bedrijf, dat vol ledig draait op vrijwilligers, zoekt behalve naar de hierbo ven genoemde specialismen ook naar onderhoudsmede werkers. Gedacht moet worden aan schilders, metaalbewerkers, dieselmonteurs, spoor- bouwers en timmerlieden. De stoomtrein Goes-Borsele rijdt al dertig jaar met de museumstoomtreinen over de eigen spoorlijn Goes- Hoede-kenskerke-Oudelande. De SGB deed de afgelopen ja ren van zich spreken met de opvallende verhuizing van het seinhuis en een goe derenloods van Middelburg naar Goes. Beide zijn geplaatst in het in aanbouw zijnde spoorweg- DIESEL FOR SUCCESSFUL LIVING Koopzondag 27:pkfoheri;.tJ KLEINE MARKT I VLISSINGEN Tel. 0118-412605 advertentie Visrestaurant en Cateringbedrijf Stationsplein 5, 4382 NN Vlissingen, tel. 0118 46 59 09 'Hoe ver het water kwam' is de titel van een novelle gebaseerd op de watersnoodramp van 1953. Het ver scheen onlangs bij uitgeverij Pennevrucht. Onder de lezers van de FaamA/lissinger verloten wij 5 boeken. Garagebedrijf Alexander heeft de Vlissingse wijk Pauwen burg verruild voor het industrieterrein Vrijburg. Bij Cine City deze week: Isomnia, xXx en Road to perdition. De Vlissingse graffitikunstenaar Martijn Prins verzorgt donderdag 24 oktober het Flexability 'Niet te zuinig' hiphopevenement in het Arsenaaltheater te Vlissingen. Het blad Computer Idee testte negen verschillende aanbieders van deze service en kwam tot de conclusie dat SprintPhoto verreweg de beste kwaliteit levert. In Arnemuiden is afgelopen zaterdag het Costuumpje geopend, een winkel vol verkleedspullen. Inoxia benadert ziekte op een nieuwe manier. In de Veersche Poort in Middelburg is 14 oktober de eerste paal geslagen van Hof Weyde Line door wethouder Albert de Vries. De woningmarkt kent in het derde kwartaal een normale verhouding tussen vraag en aanbod. Advertentieverkoop (0118)484 316 Redactie (0118) 484 276 Bezorgklachten (0113) 274 000 Uitgebreid colofon: zie pagina 2 museum in Goes. De SGB probeert de eerste fase van de grootse museum in het voorjaar van 2003 te openen. Uiteindelijk moet het mu seum een compleet spoor wegbedrijf uitbeelden, zoals dat in de jaren dertig van de vorige eeuw had kunnen be staan. (advertentie) (advertentie) KEUKENS BADKAMERS Nobelweg 2-38 Goes (naast Zeelandhallen), telefoon 0113 - 270 695, e-mail info@debel.nl, ivww.debel.nl Open op: dinsdag t/m vrijdag van 9.30-17.30 uur, zaterdag van 10.00- 16.00 uur, donderdag koopavond 19.00-21.00 uur SGB is op zoek naar nieuwe vrijwilligers. Foto: Anton Dingemanse (advertentie) Spectaculaire glijbaan in nieuw zwembad Driehonderdvijftigduizend krokusbollen de Middelburgse grond in Rampenzender vanaf 1 november op 87.9 FM PRIMEUR! PLU -Al»tubll»ftl De wekelijks aanbledingan ven KUS, gegarendt-ord nerflén» goedkoper" (advertentie) aaoBMM ia 'y? i 2 verl. plafond binnenunits en I buitenunit. 4 jr. ou werkt,perfect. Nieuw prijs 9.000,- Nu 3.500.- ex. btw. tek. ladekast 500,-. Tel. 06-20396096 a#?l

de Faam | 2002 | | pagina 1