Achttiende-eeuwse grandeur in Zeeuws Archief HJ breed ui Walcherse band NoCode naar Jaarbeurs Utrecht Zeelandboek: duidelijk leuk Mag ik u voorstellen? W0^~W h# mm m m m Hf iele WOENSDAG 16 OKTOBER 2002 JAARGANG 103 - NUMMER 42 WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP GEHEEL WALCHEREN Op bezoek bij een rijke VOC-bewindhebber en zijn echtgenote Het Zeeuws Archief in Middelburg is gehuis vest in het Van de Perrehuis, een schitterend historisch pand. De kamers zijn nog grotendeels in dezelfde staat als ze waren in de 18e eeuw. Hoge plafonds met kunstig stgcwerk, wand tapijten, schilderijen en kleurige muren. Vijf van die kamers op de begane grond, die normaal als kantoorruimte worden gebruikt, zijn nu ingericht als stijlkamers met 18e-eeuws meubilair, schil derijen, kinderspeelgoed, porselein en andere gebruiksvoorwerpen om een sfeerbeeld te schep pen hoe zeer rijke lieden, dikwijls regenten en bewindvoerders van de Verenigde Oost Indische Compagnie, woonden en werkten in die tijd. De expositie draagt met recht de naam "Wonen in weelde". Er worden rondleidingen gehouden om de kamers te bezichtigen, waarbij een gids uit leg geeft. springkussens zeskampen rodeostier disco- karaokeshows www.vitaevent.nl tel. 0118-635443/06-11355948 ojiwïfegaipè MARCONISTRAAT 28 - 0113-213132 8 De Zeeuwse rockformatie NoCode treedt za terdag 20 oktober om 14.30 uur op in de Jaar beurs in Utrecht. NoCode is samen met vijf an dere bands gekozen om op te treden op de Big Baby Band Evening in het kader van Festival 'De Opkomst'. KEUKENS Wie zoekt naar verstrooiing in de eigentijdse Zeeuwse geschiedenis, gelardeerd met wetenswaardigheden uit vroegere jaartellingen, schiet raak met het aanschaffen van het Zeeland- boek, dat inmiddels onder nummertje zes is ver schenen. Dit jaarboek raakt de tand des tijds en weet uitgekiend fijntjes ruim boven de gordel te blijven in het gevecht om de virtuele nieuws waarde. Informatie over de gemeente Middelburg vindt u op pagina 3 Deze week: L j fjiMüct) -©als faam vlis sin door Arie van Zanten Het gebouw oorspronkelijk een winterp" iis. De verschil lende famil j, die er hebben gewoond i d periode van 1765 tot 1833 h .dden een paar dingen gemeen, ze waren puissant 'jk en hadden naast hun hu' ir de stad, ook een zome: 'y.ijf buiten de stad. Hethu' ankt zijn naam aan de regent johan Adriaan van de Perre, die het in de huidige staat liet inrichten. Naast het feit, dat hij erg rijk was en moest rege ren namens Stadhouder Willem V, had hij een grote belangstelling voor natuurwetenschappen. Een planetarium in de hal, dat hij persoonlijk heeft laten bou wen, getuigt daarvan. „Het idee om een tentoonstel ling te organiseren is eigenlijk vrij plotseling opgekomen", vertelt Ingrid Leeftink, project leider van de expositie. ..in het boudoir werd volop geroddeld.. „Marianne Kleijwegt uit Dreischor heeft voor haar stu die een onderzoek gedaan naar de familie Pous, ook al een rijke regentenfamilie. Zo is onder meer het idee voor deze expo sitie ontstaan. Daarbij kwam, dat er net de VOC-manifestatie is." Het heeft veel moeite ge kost het meubilair en andere tentoongestelde voorwerpen op zo korte termijn bij elkaar te krijgen. Veel meubels zijn ei gendom van een particulier ver zamelaar, het porselein komt uit het museum in Goes. Leeftink benadrukt dat de expo sitie een sfeerbeeld geeft en dat er niet gestreefd is naar exacte historische verantwoording. Voor de expositie moesten een aantal collega's van Leeftink hun kamer uit. „Onze directeur zit bijvoorbeeld nu in de biblio theek. Maar niemand vind het Van dinsdag tot en met zaterdag maakt een gids elke middag twee keer een exclusieve rondleiding door de achttiende-eeuwse stijlkamers. een punt hoor, om een poosje op een andere plek te werken", vertelt de projectleider. De rondleiding begint in stijl. Door de oorspronkelijke hoofd ingang komen de bezoekers in een imposante hal, met het eer der genoemde planetarium. Daarna neemt men een kijkje in de antichambre waar bezoekers korte of langere tijd moesten wachten al naar gelang hun belangrijkheid. Het comptoir van meneer met zijn schrijfta fel en wandbeschilderingen van symbolische voorstellin gen en een in de muur ge bouwde archiefkast van eiken hout. Dan volgt het boudoir, waar mevrouw haar visite ont ving en thee werd gedronken uit kopjes van Chinees porse lein. Hier werd volop 'gerod deld' in de betekenis van het uit wisselen van de laatste nieuw tjes. Dan is er de muzieksalon, met de piano forte en de schitte rende wandtapijten, die nog in volle glorie hangen te pronken zonder een teken van slijtage of verval. Dat mag ook wel want ze hebben een vermogen gekost zo rond 1765. „Tijdens de muziek avonden, waar de huwbare zo nen en dochters ook kwamen werden soms huwelijken gear rangeerd met vooral als doel de familie rijker en machtiger te maken", vertelt de dienst doende gids, Brechtje van Zanten, die duidelijk enthou siast is over 'Wonen in weelde'. Als laatste is de eetsalon aan de beurt. Daar is een grote tafel voor acht personen gedekt met een schitterend porseleinen servies en zilveren bestek. Hier werden, onder vrolijk gekout, speenvarkens verorberd en fa zanten, hazen en konijnen. Wildbraad was wel het belang- Foto: Jaap Wolterbeek rijkste voedsel voor de upper- ten in die dagen. De bezoekers, die na afloop nog een kopje koffiedrinken in het archiefcafé, zijn het erover eens: 'dit is de moeite waard'. De rondleidingen zijn nog tot en met.2 november 2002, van dins dag tot en met zaterdag. Per dag zijn er twee rondleidingen om 13.30 en 15.00 uur. Maxi maal 25 personen per rondlei ding. De kosten zijn 5 euro per per soon. Bespreken aan de balie van het Zeeuws Archief, Hof plein 16, Middelburg. EVENT, FUN ENTERTAINMENT (im advertentie) LET OP DE FOLDER IN UW BRIEVENBUS pag. Via 'preventief huisbezoek' antwoord krijgen op de vraag: Dag oudere, zit u lekker in uw vel? Nieuw systeem maaltijdvoorziening. Seniorenraad klaar voor de start. pag. 11 De Humanistische Uitvaartbegeleiding is naarstig op zoek naar vrijwilligers. Onlangs verscheen alweer het vierde boekje over Veere. Oude kiekjes vertellen het verhaal van dit pittoreske stadje.- Het ROC Middelburg werd bezocht door toffe peren. pag 13 Bij Cine City deze week de films: Bourne Identity en Simone. Het Zeeuws orkest treedt vrijdag 18 oktober in Middelburg. Het Ricciotti ensemble doet van 16 tot en met 20 oktober Zeeland aan. Dit straatsymfonieorkest zal naast optredens in de Middelburgse Concert- en Gehoorzaal en podium 't Beest in Goes ook concerten geven in gevangenis Torentijd in Middelburg en in het asielzoekerscentrum in Burgh Haamstede. NoCode wil mooie muziek maken die de mensen raakt. De Opkomst is een vierdaags festival van muziek, kunst en theater waar jong aanstormend talent van zich kan laten horen en podiumervaring op kan doen. 'De Opkomst' biedt een breed cultureel programma gericht op jongeren. Zo is er naast het muziekfestival bijvoorbeeld voor scholieren met een CKV- profiel de mogelijkheid een speciaal programma te volgen in samenspraak met de docen ten van de betreffende school. NoCode is een Zeeuwse band, de leden zijn voornamelijk af komstig uit Middelburg. On danks hun jeugdige leeftijd, de gemiddelde leeftijd van de mu zikanten ligt op 19 jaar hebben ze al een heel eigen sound, te beschrijven als vrij heftige rock met melodieuze zang. Het re pertoire bestaat alleen uit eigen nummers. NoCode wil mooie muziek maken die mensen raakt en aan het denken zet. Sinds begin 2001 speelt NoCode in de huidige samen stelling :Dirk Schuit (drums), Jelle Warendorff (gitaar), Johanneke Kranendonk (zang), en Theo Szarafinski (basgitaar). De basis van de liedjes wordt door Jelle geschreven, waarna (im advertentie) iedereen zijn haar eigen lijn eraan toevoegt. De teksten wor den door Johanneke geschre ven. Alle leden van NoCode zijn erg gedreven. Ze hopen ooit hun droom te verwezenlijken - van de muziek te kunnen leven. En ze zijn van plan daar hard voor te knokken. Hard werken en zoveel moge lijk optreden is hun motto. Aan de podiumervaring wordt hard gewerkt, het gezelschap staat regelmatig op de planken in jongerencentra, scholen, maar ook deden zij dit voorjaar een gooi naar Mosselrock en de Zeeuwse Belofte. Hier haalden zij zelfs de finale. Afgelopen zomer kon Rotterdam kennis maken met de Walcherse rockers tijden het'Gluren bij de Buren Festival'. Wie NoCode wat dichter bij huis wil horen spelen moet 8 januari 2003 bij 'Hooikoorts' in de Hooizolder te Westkapelle zijn. (im advertentie) KEUKENS BADKAMERS Nobelweg 2-38 Goes {naast Zeelandhallen), telefoon 0113 - 270 695. e-mail info@debel.nl, www.debel.nl Open op. dinsdag t/m vrijdag van 9.30-17.30 uur, zaterdag van 10.00- 16.00 uur, donderdag koopavond 19.00-21.00 uur pag- 25 Van Champagne Charlie tot rap porten over wind en water, van kunst tot een zich opgewerkte dorpspoliticus, van imago en identiteit tot de De Roompot als pijler van de Zeeuwse econo mie en natuurlijk het Zeeuwse onderwijs waarin duidelijk pro gressie zit in het streven naar meer kwaliteit. Nemen we het artikel over De Roompot. Meerdan 25 pagina's tekst, voorzien van (historische) foto's vertellen het ontstaan, de ontwikkeling en de visie van het recreatieoord dat genoemd wordt. „Een gezonde professio nele pijler van de economie van Zeeland". Meteen op de eerste pagina al somt de schrijver en samensteller van het Zeeland- boek de ultra moderne voorzie ningen op van De Roompot. Ook de diverse koninklijke be zoeken aan het recreatie paradijs krijgen aandacht met foto's en tekst. Maar ook de familiegeschiedenis wordt in het kader van anno nu ge plaatst. En natuurlijk hoe het allemaal begon. Rapporten van wind water is het relaas van Andreas Oosthoek over de schilder Adriaan Willem Duvekot (1920) die zich vooral bezighield met de schoonhe den van de Westerschelde; de wijze waarop die zeearm als sinds heugenis water naar de zee draagt. Rustgevend, lijkt het, maar waar het uiteindelijk over gaat duurt even. Eerst leeft Oosthoek zich uit in feitelijke bespiegelingen als opmaat, kennelijk vereerd door de ont vangst, edoch: (wellicht) onze ker als hij natuurlijke sterfte van de rozenbladeren in de herfst lijden noemt. Imago en identiteit is een 'be knopte exploratie van het in terne en externe beeld van Zee land' door Jaap van Velzen. Hij beschrijft de inzichten elders over Zeeland en hoe daar op wordt geanticipeerd. De Zeeuwse identiteit: het blijft speculeren voor Van Velzen. Het komt er stomweg op neer aan wie je wat vraagt. „Be schrijvingen van de Zeeuwse identiteit zijn schaars", conclu deert de schrijver. Het beeld wordt bovendien bepaald door wat 'anderen er van zeggen'. Het Zeelandboek is leuk. Het is bovendien Zeeuws, dus aaibaar en authentiek om alles zes de nummers op een rij in de boe kenplank te hebben. Het staat al ruim een week in de schap pen van de boekhandel. Maar...de redactie heeft vijf exemplaren op de kop kunnen tikken. Die worden als extraa tje toegevoegd aan de prijzen- pot van onze wekelijkse puzzel op de pagina 'Zaken Zijn Za ken'. - SRD vloeren en matrassen is verhuisd naar Middelburg en heeft nu ook een afdeling 'babywereld'. Janet Weststrate adviseert bedrijven hoe zij hun medewerkers gemotiveerd kunnen houden. Café De Dop zet zich in voor bejaarde paarden. Advertentieverkoop (0118)484 316 Redactie (0118)484 276 Bezorgklachten (0113) 274 000 Uitgebreid colofon: zie pagina 2 im advertentie) Ik ben Dhr. Grote voet En dat ik hier sta heeft een reden, want. Ik ben boos. Wij worden beknot in onze vrijheid ennuh oneerlijk belast. Verkeerde schoenen.Mensen die zich niet bewust zijn van hoe zij ons belasten. Hoge hakken Spitse schoenen Onnatuurlijke materialen en toch moeten wij gewoon ons werk doen. Het kan zo niet langer. Als mensen zo doorgaan dan kappen wc ermee. Dan zult u eens horen wat mijn oom Knie zegt, en tante Heup. Nou als die gaan klagen dan is het met dal ijdclc lopen zo gedaan, zeker weten. En dan heb ik het nog niet eens over mijn neef Rug en nicht Schouder, echt die hebben hun mondje wel klaar hoor. Als wij, zo vanuit de hoogte, naar de voorbijgangers kijken, dan zie we heel wat! Dat kunt u gerust geloven. Getergde Tenen, knikkende Knieën, wegzakkende Heupen, wankelende Benen, afzakkende Schouders, ik schud dan wel eens mijn wijze Tenen. Ik denk dan, mevrouwtje of meneertje lief! Loop nu toch eens langs bij die voetenvriend Dhr. aAa Schoenmakers, echt hoeveel Tenen deze beste man al bevrijd heeft, ongelooflijk. Ennuh deze man verkoopt tenminste wel echt verantwoorde schoenen ohlih. Vaak genoeg heb ik Tenen klagend zijn winkel in horen gaan, maar als ze naar buiten gingen was dat bijna altijd over hoor! Tja als die meneer daar, in zijn winkel ziet dat voeten verkeerd belast worden, dan zegt hij daar gewoon wat van. Wat eigenlijk nog mooier is dan doet hij daar gewoon wat aan. Tja bij aAa Schoenmakers in winkelcentrum Dauwendaele (in Middelburg, Vrijlandstraat 53b) daar helpen ze je gewoon verder. Ps. ennuh gratis parkeren hoor. im advertentie) Rondleiding door Palet Brandoefening in Arnemuiden Werkzaamheden stationsgebied m 17vww.stefanos.nl Dagelijks geopend vanaf 10.00 uur Reserveren: 0118-418019 onder de hoogste toren van Vlissingen

de Faam | 2002 | | pagina 1