Provincie Zeeland Hoe wakker is politiek Zeeland adverteren in faam/vlissinger de hoogste respons in uw streek Boeren met het milieu wmasam Officiële Mededelingen m Woensdag 9 oktober 2002 FAAM/VLISSINGER 7 In beroep Milieu Besluit accepteren melding ATOFINA Vlissingen BV Grondwaterbeheers plan 2002-2007 Statencommissie Provinciale Onderwijsraad Streekplanherziening "Westerschelde Container Terminal" Concessie Wet droogmakerijen en indijkingen Informatierubriek van de Provincie Zeeland, nr. 41/2002 Afdeling Communicatie, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 10 39 infocentrum@zeeland.nl Abdij Vermindering van de afhankelijk heid en het gebruik van gewasbe schermingsmiddelen, gebruik van dierlijke mest in plaats van kunst mest. Dat zijn doelstellingen die in tal van provinciale en rijksno ta's te vinden zijn. Om dit alle maal te kunnen bereiken stimu leert de provincie onder andere door subsidieverstrekking een aantal projecten die betrekking hebben op duurzame landbouw. In nummer 23 van de milieureeks 'Boeren met het milieu' zijn boe ren zelf aan het woord. Zij vertel len hoe het in de dagelijkse prak tijk gaat.. Zoet water Gezuiverd rioolwater wordt in vaktermen effluent genoemd. Dit zoete water wordt, tegen hef fingskosten, nu zonder meer geloosd. Zonde vond akkerbou wer Huub Remijn. Zoet water kan hij goed gebruiken op zijn akkers wanneer de regen uitblijft. Het waterschap was erg geïnteres seerd in de plannen. Bij wijze van proef werd een bestaand bekken gebruikt voor de opvang van het water. Van daar uit is het water via druppelbevloeiing over een aardappelveld verspreid. Het resultaat van de proef was posi tief, reden om door te gaan met het bevloeiingssysteem. Vlasverwerking Vlak bij Koewacht, heeft Mark van Gremberghe samen met zijn twee broers een vlasverwerkings bedrijf. Op een gegeven moment stond de familie voor de keus doorgaan of stoppen. Het project herinrichting van de vlasketens bleek de ideale uitkomst. Het project is in 1996 gestart met als doel dat vlasverwerkingsbe drijven vanuit een sterkere posi tie kunnen opereren, ook onder moeilijke marktomstandigheden. Het gaat goed nu met het bedrijf niet alleen rs de productie beter, ook het vlas is van hogere kwali teit. Vochtspanning Vanaf 2001 kunnen 24 telers in de provincie Zeeland voorkomen dat ze onnodig veel water geven. Dit door het watergeefadviesmo- del IRRY. Dit model meet de vochtspanning, dit percentage geeft aan hoeveel moeite een boom moet doen om vocht op te nemen. Sjaak Elenbaas is een van de fruittelers die deelneemt aan het project. Het project richt zich op vermindering van water verbruik en het verschaffen van inzicht in de werkelijke waterbe hoefte van bomen. Gewasbeschermingsmiddelen Minimum Lethal Herbicide Dosis houdt in dat voor een gewas zo min mogelijk gewasbescher mingsmiddelen worden gebruikt. Bij dit systeem wordt gebruik gemaakt van fluorescentieme ters. Deze meter meet of een Gedeputeerde Staten van Zee land geven kennis van hun besluit tot het accepteren van de mel ding Wet milieubeheer van ATOFINA Vlissingen B.V. te Vlis singen. De melding heeft betrek king op het produceren van Thermolite T-450. Dit is een afgeleid product van de dibutylt- inverbindingen die reeds binnen de inrichting geproduceerd wor den en ook vergund zijn. T-450 wordt als toevoeging in de kunst- stofverwerkende industrie toege past. Het besluit en de melding kunnen worden ingezien tot en met 11 november 2002 bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1 te Middelburg op werkdagen van 8-17 uur en desgevraagd buiten kantooruren en het gemeentehuis van Vlis singen, op werkdagen van 8.30- 12.30 uur en 13.30-15.00 uur en (na telefonische afspraak 0118-487204) op woensdag avond van 17.15-20.15 uur. Belanghebbenden kunnen tot en met 11 november 2002 tegen dit besluit schriftelijk bezwaar maken bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, Postbus 6001, 4330 LA Middelburg. Alleen zij die een bezwaarschrift hebben ingediend kunnen om een voor lopige voorziening vragen bij de Voorzitter van de afdeling Bestuursrechtspraak van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage. Voor het inzien buiten kan tooruren, mondelinge toelich ting en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wen den tot de heer P. Witkam (tel. 0118-631749). Provinciale Staten van Zeeland hebben op 28 juni 2002 het Grondwaterbeheersplan 2002-2007 met als titel "Samen omgaan met (grond)water" vastgesteld. In het plan zijn de nieuwe regels voor het onttrekken van grond water uiteengezet. Gelijktijdig met het plan is de Verordening Waterhuishouding Zeeland aange past aan de nieuwe regels. Het Grondwaterbeheersplan is een uitwerking van het provincia le beleid met betrekking tot het voorgestane grondwaterbeheer, zoals verwoord in het Waterhuis houdingsplan Zeeland 2001- 2006, vastgesteld op 23 maart 2001. De regels voor het ont trekken van grondwater zijn tegen het licht gehouden en aan gepast op basis van het nieuwe Op 15 oktober 2002 zal de adviescommissie bezwaarschriften van de provincie Zeeland een zitting houden tot het horen van belanghebben den. De zitting wordt gehouden in het provinciehuis. Onder voorbe houd van wijzigingen komen de volgende zaken aan de orde: - om 16.00 uur wordt het bezwaarschrift van De Faunabescherming te Amstelveen behandeld tegen een besluit van GS inzake de verleende ontheffing als bedoeld in artikel 68 van de Flora- en faunawet aan WBE/Jachtcombinatie De Bathpolders voor het doden van reeën en - om 16.00 uur wordt het bezwaarschrift van De Faunabescherming te Amstelveen behandeld tegen een besluit van GS inzake verlening van een ontheffing als bedoeld in artikel 68 van de Flora- en faunawet aan de heer J.C.D. Gideonse voor het doden van hazen. Voor meer informatie over deze zaken kan contact opgenomen wor den met de secretaris van de adviescommissie, mevrouw C.W. Ra- mondt, tel. 0118-631377. Nieuws Het is voor velen onduidelijk wie de provinciale bestuurders zijn en waar zij zich mee bezig houden. Daar moet verandering in komen, maar hoe doe je dat. Politici en burgers kunnen hun mening daarover kenbaar maken in het Scoopera-debat dat op 15 oktober in Middelburg wordt gehouden onder leiding van Ferry Mingelen. onkruidplant nog in leven is of binnen afzienbare tijd afsterft. Toon Peters woonachtig in Zuiddorpe maakt gebruik van de MLHD-meter. Hij gebruikt de meter omdat hij dan beter kan inschatten of de bespuiting is geslaagd en hij de conditie van het gewas kan bepalen. Uiteinde lijk heeft hij tien procent van de herbicide kunnen besparen. Uienteelt De teelt van uien staat onder druk. Het verbod om bepaalde middelen te gebruiken kan ver gaande gevolgen hebben voor de teelt. Op proefboerderij 'De Rusthoeve' te Colijnsplaat zijn er veldproeven gedaan met het wel, niet of in mindere mate gebruik maken van bestrijdingsmiddelen. Onderdeel van de proeven was ook een rassenvergelijking. Door gebruik te maken van gegevens van de proefboerderij kan een bijdrage geleverd worden aan het doel van duurzame land bouw, vermindering van midde lengebruik. Opvragen Wie wil weten wat de boeren nog meer te vertellen hebben en wat de betekenis van de projecten is, kan de brochure 'Boeren met het milieu' opvragen bij het Infor matiecentrum van de provincie. De commissie Algemeen Bestuur vergadert op maandag 14 oktober, aanvang 13.45 uur. De vergadering is openbaar en wordt gehouden in het provincie huis, Abdij 6, Middelburg. Aan het begin van de vergadering is er spreekrecht voor het publiek. In de commissie worden de be groting en het investeringsplan 2003 besproken. Voor 2003 moeten Provinciale Staten vast stellen wat de provinciale opslag is voor de motorrijtuigenbelas ting. Op grond van regelgeving zou het tarief met 3,3% mogen worden verhoogd. GS stellen voor om terughoudend te zijn met trendmatige aanpassingen van tarieven en stellen voor de verhoging te stellen op 2,3%. De verhoging zorgt voor een inkom- stenpost op de begroting van €450.000,-. Andere agenda punten zijn de brief van GS inza ke de externe evaluatie van SCOOP, het vernieuwingsproces bibliotheekwerk, de ontwikkelin gen van het Zeeuws Museum en het Biologisch Museum, de tarie ven PSD 2003 en het Meerjaren programma Infrastructuur Zee land 2003-2007. De volledige agenda en bijbehorende stuk ken liggen ter inzage bij het In formatiecentrum van de provin cie. Het informatiecentrum is van maandag tot en met vrijdag ge opend van 9.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16.30 uur. De informatie kan ook worden verkregen via de website: www.zeeland.nl. Woensdag 16 oktober vergadert de afdeling BOSO van de Provinciale Onderwijsraad. De openbare vergadering wordt gehouden in het provinciehuis, Abdij 6, Middelburg en begint om 14.00 uur. De heer Vosters zal uitleg geven over de relatie van de GGD met het speciaal onderwijs. De volgens spreker is de heer Huijbrechs van SCOOP. Hij geeft uitleg over het onder wijsproject Delta 2003. Andere agendapunten zijn het vakantie schema 2003, schoolzwemmen en evaluatie Jeugdmonitor Zeeland. De afdeling VOHEHO vergadert op donderdag 17 oktober, aan vang 14.00 uur. De vergadering is openbaar en wordt gehouden in het provinciehuis. De heer M. van Os van APS en Axis houdt een inleiding over de versterking van de beroepskolom VMBO- MBO-HBO. Verder wordt gespro ken over de planningsvrijheid in het VMBO, de opvang en bege leiding van risicoleerlingen en de stand van zaken met betrkking tot de oprichting van de Roose velt Academy. De volledige agenda's en bij behorende stukken van beide commissies liggen ter inzage bij het Informatiecentrum van de provincie. Politieke interesse Uit een onlangs door Scoop uit gevoerd onderzoek (2002) naar de huidige politieke interesse onder de Zeeuwse bevolking komt naar voren dat 50% van de ondervraagden vindt dat er onvoldoende contact is tussen burgers en politiek. Het onder zoek dat in opdracht van de pro vincie is uitgevoerd, geeft verder aan dat mensen wel geïnteres seerd zijn in concrete maat schappelijke vraagstukken, maar de link niet leggen met de rol die de provincie hierin speelt. Scoopera-debat Reden genoeg om een debat te organiseren over de politieke interesse, betrokkenheid en het stemgedrag van de Zeeuwse burger. Als opmaat voor de komende verkiezingen voor Provinciale Staten op 13 maart 2003 organiseert Scoop in samenwerking met de provincie een debat onder leiding van Ferry Mingelen. Op dinsdag 15 oktober vindt het Scoopera-debat 'Hoe wakker is politiek Zeeland' plaats in de burgerzaal van het stadhuis in Middelburg. De rode draad van de avond is het onder werp de communicatie tussen de Zeeuwse bevolking en de provin ciale politiek. Het doel van het debat is inzicht te krijgen in de betrokkenheid van Zeeuwse bewoners bij de politiek en de inzet van politici hierbij. Tijdens het debat zal een politiek lied ten gehore worden gebracht door Engel Reinhoudt. Communiceren Uit onderzoek blijkt dat in bepaal de wijken in Zeeland een zeer lage opkomst is bij verkiezingen, zowel bij de provinciale als bij de gemeenteraadsverkiezingen. Waarom is er weinig interesse in de politiek? Kunnen de politici zich wat actiever opstellen en duidelijker met de burger com municeren. Wat verwachten bur gers en politici van elkaar? De provinciale politieke partijen pra ten tijdens het debat met burger en het publiek over de interesse, betrokkenheid en communicatie aan de hand van 4 thema's: leef baarheid op het platteland, open baar vervoer, duurzame energie en sportevenementen. Jongeren Het is een feit dat voornamelijk jongeren nauwelijks in politiek zijn geïnteresseerd en zeker niet in de provinciale politiek Voor het debat zijn een aantal jongeren van de Hogeschool Zeeland bezig geweest met het maken van een campagnevoorstel 'Hoe zou het in de toekomst moeten met de communicatie tussen jon geren en de provinciale politici'. Zij presenteren hun campagne- voorstel op 15 oktober tijdens het debat. Welkom Het programma begint om 20.00 uur, de zaal is open vanaf 19.30 uur. Het debat is gratis toegankelijk en iedereen is van harte wel kom. beleid. Tevens zijn de regels ver eenvoudigd en de mogelijkheden voor het onttrekken van grond water op basis van algemene regels uitgebreid. Hierdoor kan slagvaardiger worden ingespeeld op nieuwe onttrekkingen. Anderzijds zijn, door wijzigingen van de kwetsbare gebieden, de mogelijkheden voor het onttrek ken van grondwater in enige mate beperkt. Onder de kwets bare gebieden worden begrepen de gebieden met de functie natuur, landbouw/natuur, drink water inclusief een bufferzone. Bij het plan is een kaart gevoegd waarop de betreffende gebieden zijn aangeduid. Het ontwerp-plan heeft ter inzage gelegen van 19 december 2001 tot en met 14 februari 2002. Op 29 en 31 januari 2002 zijn hoor zittingen gehouden in respectie velijk Heinkenszand en St. Jan steen. Er zijn 18 schriftelijke reacties ingediend die zijn ver werkt in een Antwoordnota. Ook de reacties die zijn ontvangen tij dens de hoorzittingen zijn in die nota verwerkt. Het plan heeft een looptijd van zes jaar. Inzien en bestellen Het Grondwaterbeheersplan 2002-2007 is toegezonden aan alle instanties en personen die destijds het ontwerpplan hebben ontvangen en aan degenen die er op hebben gereageerd tijdens de inspraakperiode. Voor belang stellenden ligt het plan ter inzage in het informatiecentrum van de provincie. Het plan kunt u daar gratis op vragen. Het adres is: Provinciaal Informatiecentrum, Abdij 9 te Middelburg. Het cen trum is geopend op werkdagen van 09.30-12.30 en 13.30- 16.30 en telefonisch bereikbaar op het volgende nummer: 0118- 631400. U kunt het plan over enige tijd ook inzien via internet op de website van de provincie www.zeeland.nl. Inlichtingen Voor inhoudelijke informatie over het Grondwaterbeheersplan kunt u zich wenden tot de heer E.J. Lere, bereikbaar op telefoonnum mer 0118-631189. Provinciale Staten hebben op 4 oktober 2002 de streekplanher ziening "Westerschelde Container Terminal" en de bijbehorende ant woordnota, waarin op de ingeko men bedenkingen wordt inge gaan, vastgesteld. Deze streekplanherziening heeft tot doel de vestiging van een containerterminal aansluitend aan het zeehaventerrein "Vlissingen- Oost" planologisch mogelijk te maken. Tevens voorziet de streekplanherziening in het aan wijzen van een natuurcompensa- tiegebied, ter vervanging van de natuurwaarden die bij de aanleg van de terminal worden aange tast. De vastgestelde streekplanher ziening wijkt op onderdelen af van het ontwerp. Naar aanleiding van de ingediende bedenkingen en de uitgebrachte adviezen zijn een aantal wijzigingen in de tekst en op de bijbehorende kaart aan gebracht. Veelal betreft het daarbij onder geschikte aanpassingen of aanvulling van de tekst en tevens: - Een aanvulling van de onder bouwing dat voor de Weste rschelde Container Terminal geen alternatieven voorhanden zijn. - Een nadere aanduiding van de mogelijkheden die het natuur- compensatiegebied biedt voor vissen. - De wijze waarop zal worden omgegaan met beschermde plantensoorten in het plange bied. - Toevoeging van een passage over lichthinder. - Wijziging van de functie "agrari sche ontwikkeling richtingge vend" van het tussen het natuurcompensatiegebied en het bestaande zeehaventerrein gelegen gebiedje in "zeehaven terrein". - Opname van het tracé voor de Sloelijn op de kaart, alsmede wijziging van de ligging van de primaire zeewering ter plaatse van het natuurcompensatiege bied en het aangrenzende zee haventerrein. - Toevoeging aan de tekst dat ruimte dient te worden gebo den voor de bouw van een koel- wateruitlaat ten behoeve van de eventuele bouw van een electri- citeitscentrale in het industrie gebied Vlissingen-Oost. In de streekplanherziening is de wijziging van de functie "ecologi sche ontwikkeling richtingge vend" van de voor de container- terminal benodigde oever van de Westerschelde in de functie "zee haventerrein" aangemerkt als een concrete beleidsbeslis sing als bedoeld in artikel 4a, lid 1 van de Wet op de ruimtelijke ordening. De streekplanherziening "Wester schelde Container Terminal, de bijbehorende antwoordnota, de bekendmaking en het vaststel lingsbesluit liggen van 10 okto ber tot en met 20 november 2002 ter inzage bij de Directie Ruimte, Milieu en Water, Het Groene Woud 1 te Middelburg op werkdagen van 8.00-17.00 uur en desgevraagd buiten kantooru ren, in het provinciaal informa tiecentrum, Abdij 9 te Middel burg op werkdagen van 9.30- 12.30 en van 13.30-16.30 uur en tijdens kantooruren bij de gemeenten Vlissingen en Borsele. Voor het inzien buiten kantoor uren, het verstrekken van een kosteloze mondelinge toelichting en kopieën van ter inzage liggen de stukken kunt u zich wenden tot de Afdeling ruimtelijke ontwik keling (tel. 0118-631926). Een ieder kan tot en met 20 november 2002 tegen het de concrete beleidsbeslissing zoals aangegeven in de streek planherziening schriftelijk en gemotiveerd beroep instellen bij de Afdelings bestuursrecht spraak van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA Den Haag. Het beroep dient naam en adres van de indiener te bevat ten, ondertekend en gedagte kend te zijn. Tevens moet duide lijk zijn tegen welk besluit het beroep zich richt. Op grond van artikel 8.81 Algemene wet bestuursrecht kan degene die beroep instelt een verzoek doen tot het treffen van een voorlopige voorziening. Het verzoek dient te worden gericht aan de Voorzitter van de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State. De streekplanherziening en de antwoordnota kunnen gratis wor den opgevraagd bij het provinci aal informatiecentrum, Abdij 9 te Middelburg (tel. 0118-631400). Door Zeeland Seaports is een verzoek om concessie ingediend ingevolge de Wet droogmakerijen en indijkingen. Dit verzoek is bij de Staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat ingekomen op 9 juli 2001 en aan het college van Gedeputeerde Staten om advies gezonden op 26 juli 2001. Daarbij is verzocht de concessie aanvraag gecoördineerd met de andere aan de Milieu Effect Rapportage gekoppelde procedu re te behandelen. Deze procedu res betreffende de streekplanher ziening en de wijziging van de bestemmingsplannen van de gemeenten Vlissingen en Borsele. De aanvraag om concessie be treft de uitvoering van indijkings- werken ten behoeve van de reali sering van een containerover- slagterminal voor de zee- en bin nenvaart met bijbehorende be drijfsterreinen en ontsluitende infrastructuur in het zeehaven gebied Vlissingen-Oost in de gemeenten Vlissingen en Borsele. Ingevolge artikel 3 en volgende van de Wet droogmakerijen is door ons college verslag en advies uitgebracht over de aan vraag bij besluit van 17 septem ber 2002. Daarbij is toepassing gegeven aan de in afd. 3.4 van de Algemene Wet Bestuursrecht geregelde procedure. Een afschrift van het advies ligt voor belangstellenden vanaf 10 tot en met 23 oktober 2002 ter inzage bij de Directie Ruimte, Milieu en Water, het Groene Woud 1 te Middelburg op werk dagen van 8.00-17.00 uur en desgevraagd buiten kantooruren en de gemeentehuizen van Vlis singen en Borsele op de voor hen gebruikelijke tijden. Tegen dit advies staat geen bezwaar en beroep open. In een later stadium van de pro cedure, bij de concessieverlening door de Kroon, kan desgewenst bezwaar worden ingediend en beroep worden ingesteld bij de Raad van State.

de Faam | 2002 | | pagina 7