Winter geen probleem voor dolfijn bij boei 17 Tweede fase vaccinatiecampagne tegen meningokokken Rijvaardigheidstest Doorstart van Kruiningen-Perkpolder? De verkiezing van de grootste Zeeuwse appel Walcheren Nieuwe auto kopen? Kijk en vergelijk (fi) AutoTrack.nl Woensdag 9 oktober 2002 1 j1 dolfijn die ter hoogte van 's-Gravenpolder gelmatig benaderd en hebben heid van de groep en heeft in open zee," rekent de weten- 11 Van dag tot oag DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG ZONDAG MAANDAG DINSDAG WOENSDAG De dolfijn die ter hoogte van 's-Gravenpolder in de Westerschelde rondzwemt, kan de win ter in Zeeland overleven. Dat zegt Ron Kastelein, bioloog en onderzoeker verbonden aan het Dolfinarium Harderwijk. Eén dag per week werkt hij bij de dolfijnenopvang op Neeltje Jans en is zodoende goed op de 'Westerschelde-dolfijn'. Instinct De GGD Zeeland start op 6 november met de tweede fase van de landelijke vaccinatie campagne tegen meningokokken C. Alle kinde ren van 6 tot en met 14 jaar worden persoonlijk uitgenodigd voor de inenting. Twee weken voor de vaccinatiedatum valt de oproepbrief in de bus. Een Britse traditie is overgewaaid naar Poppendamme. Van 24 tot en met 26 okto ber houdt de imkerij Poppendamme de 'Apple Days'. In Engeland is dit een feest na het weken lang hard werken tijdens de fruitoogst. Ubent 50 of ouder. Dat betekent in de meeste gevallen dat u al tientallen ja ren uw rijbewijs hebt. En als alles heeft mee gezeten, hebt u hopelijk alleen wat krasjes op de lak en een enkele parkeerbon opgelopen.Maar die lange ervaring is tege lijkertijd uw vriend en uw vijand. Immers, heel ongemerkt sluipen er routines in uw rijstijl en met die routines de nodige fouten. door Peter Verdurmen De gemeente Hontenisse is nu aan zet. Geven ze groen licht, dan behoudt Oost-Zeeuws- Vlaanderen een veerverbinding met Zuid- Beveland. Alexander de Vries, eigenaar van de rondvaartboot Stad Terneuzen, heeft de ge meente Hontenisse een concreet voorstel ge daan. Het wachten is nu op antwoord van de gemeente. Eén ding is wel duidelijk: zonder ge meentelijke steun krijgt de Terneuzenaar de veer dienst niet rendabel. „Een kaartje moet wel be taalbaar blijven, anders heb je geen passagiers", aldus de Zeeuws-Vlaming. I J ;n Ho Wo<stprcrholrlp rnnHzwpmt kan Hp win- geconstateerd dat hij normaal nieuwe coördinatiepunten no- schapper uit, „En mocht dat niel gedrag vertoond en dat zijn dig. „De boei gebruikt hij nu ei- lukken, dan zijn wij eraltijd nog!" I I ter in Zeeland overleven. Dat zeqt Ron Kastelein, 7wemsnplhpid nok nnsd is." nenliik als mentaal stpiinniint Kastplpin hnurlt rpkpninn mpl FNV Zeeland, telefonisch spreekuur ABW-uitkering van 10-12 u., tel. 625655. Fitness centrum Stamina Vlissingen, astmafitness voor mensen met astma en COPD, 14 u. Abdij toren Middelburg, beiaardcon cert door Henk G. van Putten, 12 u. Wijkcentrum Het Palet Vlissingen, cursus: Crea Doe, 9.30 u., Kleding maken, 9.30 en 13.30 u., Schilderen, 13.30 u., Kookcafé, 17.30 u., Kleding maken voor Turkse vrouwen, 19.30 u. Sportzaal Van Duyvenvoorde Oost-Souburg, peutergym, 9.30 u. Speeltuin vereniging De Oude Stad Vlissingen, peutergym, 9.30 u. Zeeuwse Bibliotheek Middel burg, lezing, meditiatie en leer programma's over het boed dhisme, 20 u. Wijkcentrum Het Palet Vlissingen, cursus: Handwer ken, 9.30 u., Kleding maken, 9.30 u., Computerles, 13.30 u., Internet, 15 u., Kinderinstuif 10- 15 jaar, 15.15 u., Streetdance meisjes 10-14 jaar, 15.15 u., Sranan Tongo, Surinaamse taal, 19 u., Kaseko, Surinaams dansen, 20 u. Speeltuin vereniging De Oude Stad Vlissingen, kinderclub, 13.30 u., Keet, ontmoetingsplek voor jongeren van 11 t/m 17 jaar, 19 u. Speeltuinvereniging De Oude Stad Vlissingen, buurtcontact- middag, 16 u., Keet, ontmoetingsplek voor jongeren van 11 t/m 17 jaar, 19 u. Club huis Willen is Kunnen Vlissingen, herfst-winter wandeltocht, diverse afstan den, vanaf 9 u. De Drukkery Middelburg, Paul van Vliet signeert zijn Unicef kinder-cd Buster Benjamin, 16 u. Ontmoetingscentrum Dauwen- daele Middelburg, inter culturele vrouwendag, 19.30 u. De Zandput Serooskerke, meerlingenmarkt, 10 u. Wijkcentrum Het Palet Vlissingen, Marhaban, Arabi sche vrouwenmiddag, 13 u. Zeeuws Biologisch Museum Oostkapelle, rondleiding 'Strandjutten', 14 u. Sporthal Baskenburg Vlissing en, aangepast sporten voor mensen met Astma en COPD, 14.30 u. Markt Middelburg, boeken- en curiosamarkt, 11 u. Theo van Doesburgcentrum Vlissingen, country line dansen voor gevorderden, 9.30 u., voor beginners, 11 u. Wijkcentrum Het Palet Vlissingen, cursus: Crea Doen, 9.30 u., Creatief met klei, 10 u., Tekenen en schilde ren, 13 u. Computerles spelen derwijs, 13.15 u., Koersbal, 13.30 u., Surinaams koken, 17.30 u. Speeltuinvereniging De Oude Stad Vlissingen, damesgym, 13.30 u., darten, biljarten en klaverjassen, 20 u. De Drukkery Middelburg, introductiemiddag cursus 'Kleur en stijl', 13.30 u. Zeeuwse Bibliotheek Middel burg, Amnesty schrijfavond, 18.30 u. FNV Zeeland, telefonisch spreekuur ABW-uitkering van 10-12 u., tel. 625655. Wijkcen trum Het Palet Vlissingen, cur sus: Kaarten maken, 9.30 u., Kleiclub, 13.30 u., Computerles spelenderwijs, 13.30 u. Speeltuinvereniging De Oude Stad Vlissingen, peutermorgen, 10 u., koersbal 13.30 u. Ontmoetingscentrum Palet Middelburg, open club Magistraatwijk, de club voor 50- plussers, 13.30 u. Zeeuwse Bibliotheek Middelburg, cursus 'Eerste kennismaking met de computer', 10.15 en 18 u. Zeeuwse Volksuniversiteit Middelburg, lezing DNA, 19.30 u. Sportfondsenbad Vlissingen, aangepast zwemmen voor mensen met astma en COPD, 12.30 u. Wijkcentrum Het Pa let Vlissingen, cursus: Compu ter, 8.30 u., Kinderinstuif 6-8 jaar, 13.30 u., Kinderinstuif 8-10 jaar, 14.45 u., Engels voor beginners, 13.30 u., Engels voor gevorderden, 14.45 u. Speeltuinvereniging De Oude Stad Vlissingen, Keet, ontmoetingsplek voor jongeren van 11 t/m 17 jaar, 18.30 u. Zeeuwse Bibliotheek Middel burg, cursus 'Eerste kennisma king met de computer, 10.15 u. Clubhuis Willen is Kunnen Vlissingen, recreatie wandel tocht, 5 en 10 kilometer, 13.30 u. Volgens de onderzoeksbioloog vormt de wintertemperatuur van het water geen probleem voor het beestje. „Hij bouwt momenteel een vetlaag op om de ergste kou te doorstaan. Naarmate het kouder wordt, gaat een dolfijn zich warm hou den door meer te zwemmen en te springen." Kastelein ziet dan ook geen reden de dolfijn te vangen en in open water uit te zetten. „We moeten niet ingrij pen in de natuur. Blijkbaar kan hij hier genoeg voedsel vinden, anders was het vogeltje al ge vlogen." Uit observaties zijn ook geen ziekteverschijnselen op te maken. Kastelein: „Mijn assistentes hebben het dier re gelmatig benaderd en hebben geconstateerd dat hij normaal gedrag vertoond en dat zijn zwemsnelheid ook goed is.' Dat het jonge dier rond boei 17 blijft hangen, kan Kastelein ver klaren: „Een dolfijn van zijn leeftijd stopt met het drinken van moedermelk en begint met het jagen op vis. Waarschijnlijk heeft het beestje bij één van zijn eerste jachten zijn groep uit het oog verloren en niet meer teruggevonden." Vervolgens is hij vanuit de wa teren voor de kust van Bretagne of Ierland naar de Wester schelde gezwommen op zoek naar bijvoorbeeld haring. Het diertje mist dan de geborgen heid van de groep en heeft nieuwe coördinatiepunten no dig. „De boei gebruikt hij nu ei genlijk als mentaal steunpunt,' aldus Kastelein. „Zodra hij niet meer voldoende voedsel kan vinden rondom boei 17 trekt hij vanzelf weg," zegt Kastelein, „Of naar de Noordzee öf richting Antwerpen." De laat ste optie vormt geen bedreiging voor het dier. Kastelein: „Zijn instinct zegt hem dan dat hij de andere kant op moet." Een gezonde dolfijn legt dertig kilometer per uur af. „Bin nen een etmaal is hij dan weer in open zee," rekent de weten schapper uit, „En mocht dat niet lukken, dan zijn wij er altijd nog Kastelein houdt rekening met een nieuwe trend. „De bruinvis sen zijn de afgelopen jaren steeds zuidelijker gaan leven. De gewone dolfijn, zoals die in de Westerschelde, trekt de ko mende jaren misschien juist naar het noorden toe." Hij erkent dat het nog te vroeg is om dit met zekerheid te zeggen. „De echte indicatoren ontbreken nog, maar mocht dit het geval zijn, dan kunnen we in de toe komst nog veel meer dolfijnen in de Zeeuwse wateren bewonde ren," besluit Kastelein enigszins enthousiast zijn voorspelling. Voor de zomervakantie zijn alle kinderen van 1 tot en met 5 jaar en alle jongeren van 15 tot en met 18 jaar ingeënt. Kinderen die tijdens de eerste fase geen gebruik konden maken van hun oproep komen ook in aanmer king voor de prik. De start van de laatste inentingen is wat la ter dan gepland dan de bedoe ling was. Vanwege de beno digde tijd die tussen de BMR- prik, voor kinderen van 9 jaar, en de vaccinatie tegen meningokokken C moet zitten, worden de BMR-prikken uitge steld tot december. Het besluit om te gaan inenten tegen meningokokken C is dit voorjaar genomen door minis ter Borst van Volksgezondheid. Gebleken is dat nekkramp zo als de meningokokken type C ook wel wordt genoemd, steeds vaker voorkomen. Het ministerie heeft daarom beslo ten alle kinderen en jongeren de inenting gratis aan te bie den. Vanaf september is de vac cinatie opgenomen in het Rijks vaccinatieprogramma. De inentingen in Zeeland wor den verzorgd door medewer kers van de GGD Zeeland, de Thuiszorgorganisaties, ambu lancediensten, het Rode Kruis en de Provinciale Ent administratie Zeeland. De GGD heeft een callcentre ingericht om vragen te beantwoorden en zo nodig informatie te verstrek ken. Tevens is informatie te vin den op de website www.ggdzeeland.nl en in te winnen via de landelijke informatielijn 0800-3008051. Er doen verhalen de ronde dat ^r in Zeeland appels van bijna een kilo groeien. Om te kijken of dit gerucht klopt heeft de imkerij een wedstrijd uitgeschreven voor iedereen die een grote ap pel aan de boom heeft hangen. De ingeleverde appels dingen mee naar de hoofdprijs van 100 euro. Voor kinderen heeft kwekerij 'De Sluishoek' een doorlopende workshop georganiseerd, waarin van vruchten, zaden en ander groen een schilderijtje ge maakt kan worden. Voor reserve ringen moet contact worden op genomen met(0118-)616966. De kosten van de deelname aan de workshop bedragen 2,50 euro. Verder is er een competitie appeltaartbakken uitgeschreven en op zaterdag 26 oktober wordt het open Walchers Kampioen schap Appelschillen gehouden. Dit record staat momenteel op 271 cm en is al drie jaar in han den van Christian Kesteloo. De toegang tot de Apple Days is gra tis. Vrouwenavond - De Provin ciale Migrantenorganisatie Zeeland houdt zaterdag 12 ok tober haar Interculturele Vrouwenavond in het wijk centrum Dauwendaele in Middelburg. Deze bijeen komst is gericht op alle vrou wen met doel om vrouwen uit andere culturen te ontmoeten en ervaring uit te wisselen. Het thema van de avond is 'vrijwillige thuishulp Walcheren'. De locatie is niet toegankelijk voor kinderen. De avond begint om 19.30 uur. Gaudi - ledereen die eens in Barcelona is geweest kent de beroemde gebouwen van Gaudi: de Sagrada Familia en het Park Guël. De Zeeuwse Volksuniversiteit start donder dag 17 oktober met een cur sus die deelnemers laat ver diepen in het leven en het werk van de Catalaanse archi tect. De eerste van de cursus avonden begint om 19.30 uur in het ZVU-bureau in de Middelburgse Spanjaard straat. Twee dagen eerder geeft Rinus Jeremiasse een lezing over het gebruik van DNA bij forensisch onder zoek. Hij is teamchef bij het bureau Forensisch-techni- sche Onderzoeken van de po litie Zeeland. De lezing begint om 19.30 en duurt twee uur. Geïnteres-seerden kunnen zich aanmelden via (0118- >634800. Bezoekers betalen de entree van vijf euro aan de zaal. Collecte Amnesty Amnesty International collecteert in de week van 14 tot en met 19 oktober in de ge meente Middelburg. In het ka der van deze inzameling kun nen mensen maandagavonc 14 oktober tussen 18.30 uur en 20.30 uur brieven schrijver en kaarten sturen om, bijvoor beeld, gewetensgevangen vri; te krijgen. De schrijfactie vindi plaats in de Zeeuwse Biblio theek in de provincie hoofdstad. Discussie Veerse Meer - De stuurgroep 'Rondom hel Veerse Meer' nodigt iedereen uit mee te praten over de ont wikkelingen in de omgeving van het Veerse Meer. Twee wekelijks poneert de groep een stelling op internel waarop een ieder kan reage ren. De belangrijkste beslispunter bij de discussie over de toe komstvan het Veerse Meer, de waterkwaliteit, het landschap en de uitbreiding van de recreatievoorzie-ningen, zul len de revue passeren. De stuurgroep zal de opmerkin gen via Internet worden verza meld, meenemen bij het op stellen van het gebiedsplan. De stellingen zijn te vinden op www.zeeland.nl/veerse meer. Tel daar nog eens bij op dat de wegen en de kruispun ten zoveel ingewikkelder zijn geworden, dat er heel wat nieuwe verkeersregels zijn bijgekomen en dat het verkeer in het algemeen veel agressiever is gewor den dan vroeger. In de ge meente Vlissingen start binnenkort een rij- vaardigheidsrit voor oudere automobilisten. De rit is al meerdere malen met succes in Vlissingen georganiseerd. De deelne mers en de organisatie waren enthousiast. De rij- vaardigheidsrit wordt van harte ondersteund door 3VO, ANWB en BOVAG. Door mee te doen krijgt u de mogelijkheid uw rij gedrag en uw ver- keerskennis te testen. Dat gebeurt in een ontspannen sfeer en is geheel vrijblij vend en heeft uiteraard geen gevolgen voor uw rij bewijs. Ervaren adviseurs gaan na een kennis makingsgesprek een half uurtje met u de weg op. Na de rit kunt u in een ge sprek met de ritadviseur de rit nog eens doorne men. Hij kan u wellicht een aantal handige tips geven! Bij deze rit hoort tevens een reactie- en ogentestDe rit wordt ge houden op maandag 28 oktober 2002. De kosten bedragen 17,— per per soon. Deelname is alleen moge lijk voor automobilisten die 50 jaarof ouder zijn en die woonachtig zijn in de gemeente Vlissingen. De rijvaardigheidsrit duurt slechts één ochtend of één middag. Aan u de keus of u 's-mor- gens of 's-middags wilt meedoen. Info: 3VO - af deling Vlissingen: dhr. Post, tel: 431850, dhr. Brasser, tel: 465725, dhr. Assink, tel: 562093. Alexander de Vries wil zes da gen per week varen tussen Kruiningen en Perkpolder. Zijn voorstel aan de gemeente is ge baseerd op drie retourvaarten per dag. Het zou een uitkomst zijn voor Zeeuws-Vlaamse scholieren die dagelijks naar de overkant moeten, zoals de leer lingen van het Calvijn College in Krabbendijke. De nieuwe veerpont wordt ook een toeristentrekker, zo is Alexander de Vries, een Bevel ander van geboorte, overtuigd. „Oost-Zeeuws-Vlaanderen mikt op het toerisme. Een veer verbinding met Beveland sluit mooi aan op het project Kloosterzande aan Zee." Op 14 maart 2003, de dag dat koning Beatrix bij Terneuzen de Westerscheldetunnel opent, houdt de PSD op te bestaan. Automobilisten die naar de overkant willen, hebben geen keuze meer: de tunnel is de enige mogelijkheid. Tussen Vlissingen en Breskens gaat een fiets-voetveer varen (zo lang het nieuwe schip nog niet in de vaart is onderhouden schepen van de PSD de verbin- ding). De veerdienst Kruiningen-Perkpolder wordt opgeheven. De ondernemende Terneuzense reder, inmiddels eigenaar van drie schepen (Stad Terneuzen, Denick I en Denick II), ziet een gat in de markt. Hij is niet aan z'n proef stuk bezig. Al enkele jaren vaart De Vries in de zomermaanden meerdere malen per week van Terneuzen naar Hoedekenskerke. Het zijn vooral fiets-toeristen die in schepen. De Vries heeft begin dit jaar contact gelegd met burgemees ter Vogelaar van Hontenisse. Die had, zo bleek uit het eerste gesprek, wel oren naar het plan vooreen doorstart van de veer dienst Kruiningen-Perkpolder. Er volgden verschillende ge sprekken, waarin alle ins en outs werden besproken. Dit re sulteerde uiteindelijk in een concreet voorstel van rederij Denick, die nu vol spanning op antwoord wacht. Alexander de Vries: „Er is geld mee gemoeid. Ik heb er alle begrip voor dat men in deze niet over één nacht ijs gaat. Wellicht dat ook de gemeente Reimerswaal financieel gaat participeren. Het is aan de ge meente Hontenisse om de fi nanciën rond te krijgen. Ik kan en wil me daar niet in moeien." De Terneuzenaar hoopt dat hij snel duidelijkheid krijgt. Duurt het allemaal wat langer dan gehoopt dan velt de nieuwe Hulster gemeenteraad, in no vember zijn er gemeenteraads verkiezingen in Zeeuws-Vlaan- deren, de eindbeslissing over de veerpont. „Niet alleen voor Hontenisse, maar ook voor Hulst is zo'n pont van belang, zeker toeristisch." Als Hontenisse ja zegt op het voorstel, koopt Alexander de Vries een zusterschip van de Stad Terneuzen. Het schip biedt plaats aan 150 tot 200 passa giers (300 is het maximum). „Als het moet kan de veerpont binnen nu en een maand in de vaart zijn. 14 Maart volgend jaar is haalbaar voor mij. Maar dan moet er wel snel beslist wor den." Perkpolder en Kruiningen lig gen voor de hand als aanleg plaats. De infrastructuur is nog volledig intact. Er is wel één probleem. Volgens De Vries is het het ponton aan Zeeuws- Vlaamse kant vanwege een las naad afgekeurd. „Daar moet een oplossing voor komen." Walsoorden-Hansweert zou een alternatief kunnen zijn. „Het voordeel is dat je vertrekt en aankomt vanuit een dorp. Profiteren die er ook van mee. Perkpolder ligt tenslotte in de middle of nowhere." Mocht Alexander's droom uit komen exploiteert hij in 2003 twee veerdiensten op de Westerschelde: Terneuzen- Hoedekenskerke (alleen in de zomermaanden) en Kruining en-Perkpolder (het hele jaar). Alexander de Vries heeft z'n zin nen gezet op de oude 'Konin gin Emma'. Hij wil de voorma lige PSD-pont dolgraag kopen. Het schip ligt nu in Scheveningen en is in gebruik als visboot. Lukt het 'm, dan gaat de Emma varen tussen Terneuzen en 'Hoedjes'kerke. (advertentie) (advertentie) Vz De autosite voor heel Nederland

de Faam | 2002 | | pagina 11